صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مصطفی ملکیان

آموزش و پرورش در ایران تنها یک هدف دارد ؛ لیبرالیسم آموزشی در آموزش و پرورش ایران وجود ندارد

هدف آموزش و پرورش ایران و لیبرالیسم آموزشی

آموزش و پرورش در کشور ایران، گویی یک هدف را در نظر دارد و بنا بر این، وقتی کودکان و نوباوگان را در مهد کودک یا کودکستان تحویل می گیرد، هدفش این است که آنان را به گونه ای تعلیم دهد تا در آینده دارای شغل و حرفه ای باشند. گویی که کسب درآمد مهمترین چیز در زندگی است و کسب درآمد بدون شغل و حرفه امکان پذیر نیست. گویی نظرشان بر این است که انسان ناگزیر است که حرفه ای را در یکی از مقولات علم، فن و یا هنر داشته باشد و چون حرفه ی بدون تخصص امکان پذیر نیست، هر یک از این نوباوگان باید برای تخصصی تعلیم داده شوند. با تاملی در آموزش و پرورش ایران، آنچه حاصل می آید پیش فرض هایی است که بیان شد.
اینکه لفظ "گویی"  استفاده می شود بدین خاطر است که آموزش و پرورش هنوز به گونه ای سامان نیافته است که حتی این غرض خود را هم به خوبی اظهار کند.

در اینجا دو نکته وجود دارد:
اول اینکه در طول تاریخ فرهنگ بشری، متفکرینی که در زمینه آموزش و پرورش فعالیت کرده اند، همگی بر این عقیده نیستند که هدف آموزش و پرورش، ارائه ی تخصص به کودکان و آماده سازی آنها برای ورود به بازار کار است. کنفسیوس چین باستان، و افلاطون و ارسطو یونان باستان، و کانت و جان و دیوئی، و متفکرین معاصری چون پائولو فِرِره  (Paulo Freire) و ایوان ایلیچ از اندیشمندان بزرگ تعلیم و تربیت در طول تاریخ هستند و همگی اجماع ندارند که هدف تعلیم و تربیت، آماده سازی افراد برای تصدی مشاغل است.
پنج هدف بزرگ برای آموزش و پرورش توسط پنج مکتب ارائه شده است و تنها یکی از آنها، این است که آموزش و پرورش، وظیفه اش این است که نوباوگان را متخصص بار بیاورد. اما چهار دیدگاه رقیب نیز که بسیار جدی هستند، وجود دارند.

در کشورهای غربی امروز، یک نوع لیبرالیسم آموزشی وجود دارد و هر مدرسه، دیدگاه خود را دارد و والدین نیز، هر کدام از این دیدگاه ها را که صحیح بدانند فرزند خود را برای تعلیم و تربیت به دست آنان می سپارند.

در کشورهای پیشرفته مدارسی وجود دارند که با روش های مختلف رودولف اشتاینر، پائولو فرره و ایوان ایلیچ کار می کنند که به این مدارس، مدارس مدرسه زدایی هم گفته می شود. مدارسی وجود دارند که به روش رابیندرانات تاگور-اواخر قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم- عمل می کنند.

سوالی که وجود دارد این است که چرا آموزش و پرورش در ایران، این هدف را انتخاب کرده است؟

هدف آموزش و پرورش ایران و لیبرالیسم آموزشی

همچنین لیبرالیسم آموزشی در ایران وجود ندارد و تمامی مدارس موجود، با همان سیستمی کار می کنند که از مرکز به آن ها دیکته می شود و اگر والدینی نخواهند که فرزندشان با این سیستم آموزشی، پرورش پیدا کند، مدرسه ای دیگر با سیستم آموزشی متفاوتی وجود ندارد که مطابق خواسته ی آنها باشد.
نکته ی دوم این است که فارغ التحصیلان دانشگاه ها ی ایران، نیازمند مشاور خانواده و روانشناس و روان کاو و مشاور روابط اجتماعی هستند.
در ایران، وقتی شخصی در اوایل دهه ی سوم زندگی خود مدرک دکتری خود را می گیرد، منصفانه که به خود می نگرد متوجه می شود که زندگی کردن بلد نیست!

در حالت آرمانی، این فرد مثلا در آزمایشگاه فیزیک همه کاری از دستش بر می آید، اما وقتی پا را از آن آزمایشگاه بیرون می گذارد، گویی که هیچ چیز نمی داند! زندگی کردن را نمی داند.

مصطفی ملکیان؛ سخنرانی آموزش هنر زندگی به کودکان ، نشر آسمان خیال

جمعه, 18 اسفند 1396 ساعت 21:54 خوانده شده: 1068 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/12/19 - 06:38
موافقم
پاسخ + +6 0 --
امامی 1396/12/19 - 07:51
مگر دموکراسی وجود دارد که لیبرالیسم آموزشی
هم باشد!!!!!
در کشور ما دو مدیر آرای یکدیگر را تحمل نمی کنند
آنان بجای اندیشه به مردم به فکر دوام عمر میزشان
هستند. لیبرالیسم آموزشی اول به ایجاد روح دگرخواهی
نیازمند است. ما غالبا خودخواهیم نه دگر خواه .
فعلا زمان آبستن نطریات فردی چون ایوان ایلیچ نیست.
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1397/01/01 - 10:58
سلام مگر آموزش و پرورش داریم تا لیبرالیسم آموزشی داشته باشیم زمانی که آموزش و پرورش در اولویت آخر و یا اصلا در این نظام جایی ندارد صحبت از آموزش و پرورش و نظام آموزشی عبث و بیهوده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/01/14 - 15:07
دوستان اگر اموزش وپرورش به منزله ی واقعی نداریم برای این است که ما خود این را خواسته ایم ما چرا همیشه نظام را متهم می کنیم نظام بخشی از ماست همین نظامی که خیلی برایش هزینه داده ایم
پاسخ + +1 -2 --
همکار 1397/01/16 - 23:42
مقاله مرتبط اما متفاوت از همکار

http://melliun.org/iran/122759

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور