صدای معلم

چرا معلمان آرزو دارند روز معلم از تقویم حذف شود ؟

معلمان در قید و بند سیستم نامطلوب آموزشی

فرهاد قنبری

 روز معلم روزی است که دانش آموران از قید و بند سخت قوانین مدرسه رها می شوند و برای ساعتی هر کاری که دلشان بخواهد انجام می دهند بدون آنکه منتظر اخم و تشری تنبیهی باشند‌.

این روز برای معلمینی که زبانی جز زبان تحکم و اقتدار برای کنترل دانش آموران نمی شناسند یکی از سخت ترین و کسل کننده ترین روزها است، روزی که در آن معلمین بیشتر از هر روز سال احساس خستگی می کنند و آرزو دارند چنین مناسبتی از تقویم حذف شود.

چالش های نظام آموزشی در ایران و جایگاه معلم و دانش آموز

سیستم استخدام معلم در ایران از منطق غیر اخلاقی به نام " شرایط اضطراری" بهره می برد. مسئولان امر به خوبی واقفند که به علت بحران شدید بیکاری در کشور عده ای با هر شرایطی حاضر به پذیرش شغل معلمی خواهند شد، به این دلیل تا می توانند مزایا و حقوق معلمی را سطح پایین قرار می دهند.(به عنوان مثال دریافتی حقوق معلمانی که سال نود و شش به استخدام آموزش و پرورش درآمدند متوسط ماهیانه یک میلیون و دویست هزار تومان بود. حقوقی که حتی هزار توان هم به عنوان کارانه، تقدیر روز معلم و اعیاد یا اضافه کاری و امثالهم که امری مرسوم در ارگان های دیگر است را به خود نمی بیند)
در واقع درآمد ماهیانه یک معلم در ایران از در آمد یک روز، آرایشگر عروس یا جراح زیبایی، دندانپزشک و دلال خودرو کمتر است.


با چنین شرایطی نباید انتظار داشت معلم ها مانند شمعی بسوزند و در کلاس های غیر استاندارد با متونی غیر کارشناسی و کسل کننده و با انبوهی از دانش آموزانی که حوصله شان سر رفته است درس عشق و محبت و احترام تمرین کنند.

چالش های نظام آموزشی در ایران و جایگاه معلم و دانش آموز

 نظام «آموزش» و «پرورش» در ایران اگر با همین روند ادامه یابد کم کم باید نام خود را به باشگاه مشت زنی تغییر دهد، نظامی که در آن نه آموزشی صورت می گیرد و نه پرورشی به چشم می خورد.
صورت دفرمه شده معلم خوزستانی توسط والدین یک دانش آموز که چند روز قبل در رسانه ها منتشر شده یا قتل معلم سر کلاس درس در لرستان توسط یکی از دانش آموزان یا کمر شکافته شده معلم جیرفتی با چاقوی دانش آموز در یک سو و توهین ها و کتک های هر روزه برخی معلمین به دانش آموزان در سوی دیگر نهایت کارکرد سیستمی که هدفی جز  کشتن توانایی ها و استعادهای دانش آموزان و معلمان ندارد.
 سیستمی که در آن دانش آموز و معلم هر دو قربانی هستند، قربانی سخت گیری های بی جا ، قوانین اجباری دست و پا گیر، عدم مشخص بودن حوزه مسئولیت ها، متون ناکارآمد و ....

چالش های نظام آموزشی در ایران و جایگاه معلم و دانش آموز

در این سیستم معلم و دانش آموز نه به عنوان دوست و همراه بلکه به عنوان دشمن و مقابل هم تعریف می شوند.
دانش آموز همیشه معلم را نماد زورگویی و اقتدار بیجایی می داند که می خواهد عقده هایش را سر او خالی کند و معلم هم دانش آموز را موجود بی تربیت و رام نشده ای که باید تادیب شود.

شبکه جامعه شناسی علامه

پنج شنبه, 13 ارديبهشت 1397 12:57 خوانده شده: 1354 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 0 --
معلم 1397/02/13 - 13:30
من روز معلم‌ را دوست ندارم و دلم می خواهد حذف شود. چون بعضی اولیا کادو می دهند و انتظار نمره الکی از معلم دارند. مدیر مدرسه به زور هزینه برگزاری جشن از اولیا می گیرد و بعد یک پذیرایی ساده. از ما به زور پول می گیرند تا به مدیر یک هدیه سنگین بدهند. همه ی این ها باعث شده که من معلم، روز معلم را دوست نداشته باشم.
پاسخ + +3 0 --
بازنشسته متنفر 1397/02/14 - 14:00
روز معلم اگر واقعا از روی دلسوزی به پیشرفت جامعه واهداف اصلی وواقعی آموزش و پرورش باشد خوب و موجب مباهات خواهد بود ولی اگر مثل روز معلمی باشد که در نظام اسلامی ما به آن ارج داده شده وبعنوان گرامیداشت قشر زحمت کش وفقیر وبی چاره ودر کل ترغیب به بی حرمتی به شأن و شکوه معلمی باشد یعنی درنهایت یک شاخه گل و یکعدد سکه باشد ،خیلی خیلی بد وزجر آور (تابه حال بوده وادامه دارد ) لذا امروزه معلم بودن به جای اینکه موجب مباهات باشد مایه ی شرمساری که باید گفت این نهایت رذالت یک جامعه ونظام است به امید روزی که هم جامعه به معلمان خود افتخار و هم معلمان به معلم بودن خود وجامعه ی خود افتخار کنند
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/02/16 - 04:06
باید گم شید جیره خوار دولتید خانم مجرد حقوقش کم شود مدیر آموزگاری نداری استثنایی سال آینده حذف میشه چه حمایتی کرده اید مفت خورها
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/02/21 - 14:04
تمام معلمین رااعدام بایدکرد
یکی من به زمین وزمان بدهکارم همسرم مریض است نمیتونم دکترببرم
اقایون تراخدابگیرید همسون اعدام کنید
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/03/26 - 09:49
یک مدرسه استثنایی میشناسم با آمار9 نفر ولی در کلاس دو نفر حاضر با دو معلم سرانه بیش از پنج میلیون تومن در سال اما در همان مکان مدرسه دولتی با 140 دانش آموز سرانه کل 200 هزار تومن نفهمیدم قبلا یک دانش آموز کر ولال در مدرسه عادی درس میخوند حالا همه چیز بلده بنویسد ولی شما از استثنایی امروز سوال کن آنهم مدرسه استثنایی در روستا خخخخخخخخخ
پاسخ + 0 0 --
داود 1397/04/11 - 19:30
با سلام الان چندین سال است که با نظام افتضاح توصیفی سرو کار داریم و مسئولین در ادارات تاکید دارند که باید صددرصد قبولی بدهید و به زور همه را قبول می کردیم و روال چنین شده بود که کل دانش آموزان بی سواد بیایند بالا. اما امسالی که گذشت همان مدیران تاکید داشتند که باید نمره حق دانش آموز داده شودو باید تاسف خورد به حال ملتی که هر مدیری به راس کار آمد روی قانون کاری بتواند اثر گذار باشد وآن راتغییر دهد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/04 - 00:13
تمام مناسبت های شغلی ...دریک روز تولد و شادی آفرین روز خود را جشن میگیرند حتی جانبازان که مثلا قسمتی از بدن خود را از دست داده اند روز تولد ....روز آنهاست...روز پرستار ..‌روز پاسدار ...‌‌اما روز معلم روز مرگ ...قتل ...ترور و خونریزی و....روز ظلم و بیداد کسی بر کس دیگر مرگ مطهری .......مناسبتش خوب نیست ...این مربوط به کج فهمی است برای تشخیص مناسبت شغل و اتفاقات ؟منظور چیست ؟هرچه هست ..‌کاش حذف شود .....از بنیاد ریشه انتخاب مطلوب و دلچسبی نیست ...و یاد آور شادی و بالندگی و رشد نیست ....بلکه یادآور مفاهیم تلخ و منفور است ........راستی از معلمان پرسیدند .قبل از نامگذاری ؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور