صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فرخنده قربانی مقدم / عضو شورای نویسندگان سخن معلم

"متولیان فرهنگ کیانند؟ سهم هرکدام از بودجه چقدر است؟

 « اگر فرهنگ درست بشود، یک مملکت اصلاح می شود. »  امام خمینی ( ره ) "


 فرخنده قربانی مقدم عضو شورای نویسندگان سخن معلم  تابستان رسیده است، چگونگی گذران این دوره تعطیلی برای دانش آموزان این مرز و بوم که در واقع سرمایه های انسانی این مملکت هستند، یک مسئله جدی برای اولیا و دست اندرکاران حوزه فرهنگی کشور است.
بی شک تاثیرگذارترین سازمان و ارگانی که بیشترین ارتباط نزدیک باقشر دانش آموز را دارد نهاد آموزش و پرورش است، ارتباطی دوسویه، متوالی و طولانی مدت.
ازمیان تمامی سازمان های فرهنگی کشور که از بودجه عمومی کشور استفاده می کنند و شرح وظایف شان دقیقا ارتقا فرهنگ و تاثیرگذاری در این حوزه است،این آموزش و پرورش است که با گسترده ترین و مهم ترین بخش جامعه، یعنی کودکان و نوجوانان و جوانان ،بیشترین ارتباط چهره به چهره حداقل به مدت 4 ساعت متوالی در روز،در همه ابعاد آموزشی و حتی عاطفی را به خود اختصاص داده است.
ناگفته پیداست با این حجم از ارتباط ، هم از لحاظ کمی و هم کیفی ،مهمترین و بیشترین بودجه متعلق به کدام نهاد باید باشد تا به درستی بتواند نه تنها وظایف و برنامه های خود را با موفقیت به انجام رسانده بلکه فرصت خلاقیت و نوآوری نیز داشته باشد.
در این شرایط که سهم بودجه تخصیصی آموزش وپرورش از بودجه عمومی کشور حتی قادر به تامین حقوق عادلانه و معمولی کارکنان اصلی خود، یعنی معلمین نیست، چگونه می توان انتظار برنامه های درخورجوانان این کشور را داشت؟
این در حالیست که سهم دیگر نهادها و مراکزی که از بودجه عمومی استفاده می کنند، حتی چند برابر بودجه ایست که برای امور فرهنگی در اختیار قوه مجریه و دولت است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ، آقای بطحایی گفت: سهم آموزش و پرورش در بودجه سال 94 حدود10/8 درصد پیش بینی شده است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: صرف نظر از اصول حاکم آن جوامع، کشورهایی توانسته اند به توسعه پایدار دست یابند که به آموزش و پرورش خود توجه کرده اند.
وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم یک آموزش و پرورش در خور شان نظام اسلامی تقدیم کنیم چیزی در حدود 24 درصد بودجه  دولت باید در اختیار این سازمان باشد.
مراکز زیادی در حوزه فرهنگ فعایت کرده و به همین مناسبت از بودجه عمومی استفاده می کنند، مراکزی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما،حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان فرهنگی هنری شهرداری ،بخش فرهنگی سپاه و بسیج، شورای عالی انقلاب فرهنگی و...از آن جمله اند.
نهادی نیز باعنوان "شورای فرهنگ عمومی کشور" فعالیت می کند که موضوعات مورد بحث آن ،بررسی مسائل فرهنگی جامعه در ارائه طریق به نهادهای مسئول و در نهایت گزارش عملکرد شورا به دبیرخانه شورا می باشد.این شورا با ریاست ائمه جمعه و دبیری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای خود را به انجام می رساند.
سازمان فرهنگی‌ و هنری شهرداری تهران و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در سال92 در مجموع نزدیک به هزار میلیارد تومان بودجه داشته‌اند. در این میان سهم سازمان فرهنگی‌ و هنری 90میلیارد تومان و سهم معاونت فرهنگی‌ و اجتماعی 900میلیارد تومان است. در طول این سال‌ها این دو نهاد موازی‌ کاری‌هایی داشته‌اند که صدای اعضای شورای‌ شهر را هم درآورده است.

حدود  80درصد این بودجه صرف هزینه‌‌‌ هایی از جمله حقوق کارکنان و... شده است و جای تعجب است که چطور این سیستم این قدر هزینه‌بر است، درحالی‌ که این بودجه باید صرف فعالیت‌های فرهنگی شود.
عضو کمیسیون هنری شهرداری تهران در ادامه گفت: «در حال حاضر بودجه یک معاونت وزارت ارشاد که برای سراسر کشور برنامه‌ریزی می‌کند نزدیک به 15میلیاردتومان است و این در حالی است که بودجه معاونت سازمان عریض و طویل شهرداری نزدیک به هزارمیلیارد تومان است و هزینه‌ کرد آن برای ما واقعا جای سوال دارد."
از طرف دیگر در جداول لایحه بودجه،ارقامی که صرف فعالیت های فرهنگی سپاه و بسیج وبرخی دیگر از نهادها می شود، نیامده است.
هزینه ریخت و پاش و خرج های هنگفت و بسیار کم بازده صداوسیما با مدیریت ضعیف و جناحی، و تولید برنامه های اکثرا بی بازده و بدون مخاطب،که از جیب ملت تامین می شود،نه تنها نتوانسته در اعتلای فرهنگ کشور مثمر ثمر باشد، بلکه خیل عظیمی از جمعیت کشور به سمت تماشای شبکه های ماهواره ای و ترکی سوق داده می شوند.
حال آنکه صدا و سیما تنها رسانه دیداری و شنیداری است ،ضمن اینکه از انحصار تلویزیونی نیز برخوردار است، در مقایسه باشبکه های تلویزیونی مطرح دنیا،دارای گستردگی ساختاری بیشتری است.
تعدد سازمان ها و نهادهای فرهنگی کشور موجب موازی کاری های عدیده و اتلاف بودجه و سرمایه است.
نهاد "شورای فرهنگ عمومی کشور" بدین منظور بوجود آمده تا خطوط کلی مسائل فرهنگی وبرنامه های کلان فرهنگی را هدایت کند.
کاری که در عمل می بینیم نه تنها به سرانجام نرسیده،بلکه گسترده ترین و تاثیرگذارترین نهاد فرهنگی کشور یعنی آموزش وپرورش به فراموشی سپرده شده تا جایی که فاحش ترین تبعیض ها و جفاها در مورد آن اعمال شده و هم اکنون نیز هیچ اراده ی جدی در عمل برای جبران این نقصان عظیم دیده نمی شود ،هر چند در شعار و گفتار اهمیت فرهنگ و آموزش و پرورش تا اوج ثریا برده می شود، ولی حرف زدن صرف، بدون پشتوانه قانونی و عملی طبلی تو خالیست که چندین دهه است تجربه تلخ آن را داشته ایم و نتیجه ی تلخ تر آن نیز به خوبی عیان است.
ضعف عامل فرهنگی، همواره سبب سقوط و زوال تمدن ها بوده است.
اسناد مربوط به تحول بنیادین آموزش وپرورش نیز تهیه و به تصویب رسیده اند،همه ی اینها ارزشمند است، اما مهمتر ازهمه ی اینها فرهنگی است که در نهاد نسل جوان شکل می گیرد،که به طور حتم عمر فرزندان و روزگار جوانی آنان معطل بخشنامه ها و اسناد ملی نمی مانند.
وقتی ما هزینه واقعی را برای متولیان اصلی و تاثیر گذار فرهنگ صرف نمی کنیم، انتظارات اساسی و بنیادین برای این حوزه ناشی از عدم شناخت مسائل فرهنگی جاری جامعه است.
مصوبات شورای انقلاب فرهنگی، بخشنامه های آموزش وپرورش و... لزوما منجر به تغییر نگرش عمومی و تحقق اهداف فرهنگی مورد انتظار جامعه ی اسلامی نشده و نخواهد شد.
تشکیل نهادهای جدید؛برای پیگیری مصوبات نهادهای پیشین، موازی کاری و هزینه براست.

تنها راه حل این است که واقعا و در عمل متولیان اصلی فرهنگ را دریابیم، که اگر اراده ای جدی پشتوانه آن باشد عملی است و برکات بسیاری دارد.

یکشنبه, 10 خرداد 1394 ساعت 20:15 خوانده شده: 3307 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
مهدی 1394/03/10 - 22:50
مطلب تاثیر گذار و سازنده ای بود !
پاسخ + +6 -1 --
محسن 1394/03/11 - 00:50
آشپز که دو تا شود یا شور می شود یا بی نمک؟شما در این مقاله به چند آشپز اشاره کرده اید که جای بررسی دارد
پاسخ + +4 -1 --
فرهنگی 1394/03/11 - 01:12
متولیان فرهنگ ما ایرانیان فانی و بطحایی هستن..!! نامردین اگه نمایش ندین.
پاسخ + +7 -1 --
رضا مرادی 1394/03/11 - 06:04
باسلام واحترام ،مطالب بسیار کارشناسانه وهوشمندانه ای را مطرح نموده اید، بنده هم درنوشته ای به وجود 27 نهاد وسازمان تصمیم ساز درعرصه ی فرهنگی اشاره نموده ام که باید اعتبارات آنان دراختیارمتولی اصلی فرهنگ یعنی آموزش وپرورش قرار گیرد.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/03/11 - 09:58
که آموزش و پرورش چه کار کنه بین مدیران ارشد و مدیران ادارات و مدیران مدارس تقسیم کنند و همه با هم به جیب مبارک بذارن!!!!
پاسخ + +4 0 --
محمدزارع 1394/03/11 - 09:41
سلام برعزیزان معلم. مطالب ارزشمند وخوب بود ممنون
نامه ای را به مسئولان با دهها امضا نوشته واماده است خواهشمدم اگر تمایل دارید از طریق ایمیل میفرستم .لطفا با جمع امضا نگذاریم فریاد مظلومیت معلم بمیرد.
اسلحه ما قلم است ورمز توفیق وحدت وافت ان تفرقه وتعطیلات تابستانی است .از وزیر بی کفایت و معاونین خودخواه هیچ کمکمی به معلم نمی رسد .ما معلمان در این اقیانوس تنها وبی پناهیم .
پاسخ + +7 -1 --
محمدزارع 1394/03/11 - 10:01
منبع روزنامه اعتماد
اعتراض و تهديد
گروه سياسي|اين‌بار علي مطهري دست به قلم شد تا اعتراض كند. اعتراض به سخنراني‌هايش كه دارند يكي پس از ديگري لغو مي‌شوند. اعتراض مي‌كند كه تهديدش كرده‌اند اگر به كرج برود قلم‌پايش را مي‌شكنند. اين‌بار گويا صبر علي مطهري هم لبريز شده است تا نامه بنويسد و با حسن روحاني اتمام حجت كند كه اگر يك‌بار ديگر چنين روندي تكراري شود پا بر اعتقادش براي حمايت از دولت مي‌گذارد و با نمايندگان همفكرش وزير كشور را استيضاح مي‌كند.
در كرج كه از دو ماه پيش توسط «كانون همبستگي دانشجويان و دانش‌آموختگان» براي روز پنجشنبه ٧/٣/٩٤ تدارك ديده شده بود و از اينجانب و آقايان توكلي، موسوي لاري، حبيبي و اصغرزاده دعوت به عمل آمده بود به علت مخالفت و تهديد امام جمعه كرج و يك نهاد نظامي و يكي از نمايندگان كرج و به دنبال آن سستي و بي‌مسووليتي و عقب‌نشيني استاندار البرز و فرماندار كرج لغو شد.
اما درباره مظلومیت معلم واستیضاح وزیر بی کفایت معلمان همه خوابند. اگر شکایت مابه رهبر بی اثر باشد به امام زمان شکایت خواهیم برد.یاحسین
پاسخ + +2 0 --
شهسوارزاده 1394/03/11 - 13:59
به نام دوست
استاد گرانقدر و بزرگوار ، همکار گرامي سرکار خانم قرباني مقدم ، مثل هميشه مطالب ارزشمندي را مطرح نموده ايد .! شما بدرستي مي فرماييد که آشپز چند تا نباشد که بودجه (بيت المال ) بي رويه و کم فايده هزينه گردد . متأسفانه برخي بزرگان چون محسن و فرهنگي مي فرمايند :
محسن1394/03/11 - 00:50
آشپز که دو تا شود یا شور می شود یا بی نمک؟شما در این مقاله به چند آشپز اشاره کرده اید که جای بررسی دارد
فرهنگی1394/03/11 - 01:12
متولیان فرهنگ ما ایرانیان فانی و بطحایی هستن..!! نامردین اگه نمایش ندین .
فرهنگی1394/03/11 - 09:58
که آموزش و پرورش چه کار کنه بین مدیران ارشد و مدیران ادارات و مدیران مدارس تقسیم کنند و همه با هم به جیب مبارک بذارن !!!!
ظاهرأ در هر مقاله علمي ، تخصصي ، سياسي ، اجتماعي ، اقتصادي و...نظر ها و کامنت هايي مشاهده مي شود که بي ربط يا با ربط ، فاني و بطحايي بايد تخريب شوند .!
ادامه دارد .
پاسخ + +1 -1 --
شهسوارزاده 1394/03/11 - 13:59
ادامه نظر "
خوشبختانه در اثرحضور گسترده فرهنگيان فرهيخته چون حضرتعالي ، نهاد هاي مدني و رسانه ها و... که مباحث تخصصي و مهم را با نگاه کارشناسي مطرح مي نماييد . بتدريج و آرام آرام ،جامعه از التهاب و شعارزدگي دور شده با نگاه تخصصي به چالش ها مي نگرد .
مبحث اقتصاد در آموزش و پرورش يکي از مهمترين چالش هاي پيش رو است که از دير باز حتي قبل از تولد جمهوري اسلامي ايران ، شاهرگ آموزش و پرورش را مي فشارد .
براي رفع اين مشکل شما فتح باب نموده ايد . انشاء الله همه فرهيختگان اين مرزوبوم ، اصلاح طلب و اصولگرا ، دولتمردان و نمايندگان محترم مجلس ، صدا سيما ومطبوعات ، نهاد هاي مدني و ارگان هاي دولتي و شبه دولتي ، مساجد و ائمه جماعت و جمعه ، نهاد هاي نظامي و انتظامي و...جهت ارائه راهکار مناسب براي برطرف نمودن اين چالش مهم دست در دست هم براساس تکيه به خردجمعي و کار کارشناسي همسو باهم عمل نمايند .
در پايان از همه قلم بدستان آگاه تقاضا دارم کمپيني در اين رابطه ايجادنمايند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/05/01 - 02:19
میخوای چیکار کنن بیان از فانی تعریف کنن وزیری که نتونه از دولت و مجلس حق کارمنداشو بگیره مشکل اساسی میشه واسه اون نهاد مگه وزارت بهداشت به قول اقای عثمانی نرفت تمام نماینده هارو متقاعد کرد این اقا برا حفظ صندلی حاضر نیست با کسی در بیافته شما انتظار داری وزیر بشینه تماشاگر باشه دیگران کمک کنن نه اقا وزیر موظفه که حق فرهنگیان رو بگیره اگرم قراره سیستمی درست بشه بازم وظیفه وزیره سیستم رو طراحی و به مجلس ودولت پیشنهاد کنه
پاسخ + 0 -1 --
مسعود 1394/03/11 - 17:37
پس با این اوصاف که درست هم فرموده اید بعید به نظر می رسد برنامه ای برای برگرداندن بودجه ها باشد چون نمایندگان مجلس نمایندگان همین نهادها هستند نه نمایندگان فرهنگیان، ضمنا حتی اگر نمایندگانی باشند که فرهنگیان به مجلس بفرستند به سرعت به سمت مراکز قدرت جهت گیری می کنند
پاسخ + +3 0 --
معلم بسیجی 1394/03/11 - 19:57
باسلام به نظر بنده نه تنها در مساله فرهنگ بلکه درتمام مسائل موازی کاری زیاد است بلکه در تمام مسائل موازی کاری وبودن چندین نهاد باعث عقب افتادگی وپسرفت بجای پیشرفت شده است که امیدوارم مسئولین دراین زمینه با همت وعزم راسخ درجهت حذف موازی کاری یک فکراساسی بکنند انشاالله
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1394/05/01 - 02:13
این تیتر چیه واسه یه متن رسمی کیانند چیه اخه لطفا مراعات کنید اینجا سایت فرهنگیان این مملکته این جوری تیتر زدن برازنده نیست.یه چیز دیگه هم بگم بطحایی دیدین چه جوری حرف میزنه؟؟انگار معلما بیسوادن و این حقوقم واسشون بد نیست خدا لعنت کنه تدبیر و امید رو با فانی نابودمون کرد خدایا رسیدن به خط فقر شده ارزوی ما

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور