صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

احمد شبانی / معلم مدارس بانه

تحلیل دلایل نمایندگان برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش

معلم بانه کردستان در چند روز گذشته عده‌ای از نمایندگان مجلس با امضای نامه‌ای خواستار استیضاح وزیر آموزش و پرورش شدند. در متن نامه استیضاح که از سوی هیأت رئیسه مجلس نیز اعلام وصول شده است، ذکر 10 مشکل از دلایل این استیضاح برشمرده شده است. ذیلا نگاهی به برخی از این دلایل خواهم افکند و بر آنها تحلیل کوتاهی خواهم نوشت:

 

1-   ناتوانی وزیر در جلب رضایت و اعتماد جامعه مهم آموزش و پرورش

من به عنوان یک معلم نمی‌توانم به این حرف اعتماد بکنم! یعنی نمی توانم صداقت را از لایه‌های ناپیدای این ادعا درک کنم!  زیرا سال هاست که وزیران، بر اساس جلب رضایت و اعتماد جامعه مهم آموزش و پرورش بر سر کار نیامده‌اند. بلکه بر اساس گزینش و چینش متعارف اداری- سیاسی آمده‌اند و طرحی عقیم و شکست خورده درانداخته‌اند و رفته‌اند و در آخر هم کسی بازخواست شان نکرده است. وقتی می‌گویم جامعه آموزش و پرورش، منظور نادیدن و به حساب نیاوردن نهادهای صنفی و مدنی معلمان است. هر زمان دولت و مجلس و سایر ارگان های اداری، نهادهای صنفی معلمان را غریبه و غیرخودی و نامحرم به حساب نیاوردند و آنها را در تصمیم سازی های مربوط به جامعه آموزش و پرورش به رسمیت شناختند، آن گاه می‌توان به صحت و صداقت در این ادعای مطرح شده ایمان آورد. از این رو این هم به سان بیشتر رفتارهایتان، گونه‌ای سیاسی‌کاری دیرهنگام است و بیش از هر زمان دیگری کارکرد تبلیغاتی و شعارزدگی منتهی به انتخابات تان را برملا می‌کند.

 

2-   ناتوانی وزیر در جلب توجه دولت به اهمیت و نقش آموزش و پرورش

این را باید در واقع یک مکاشفه برای نمایندگان به حساب آورد! در بطن این گزاره گونه‌ای تحقیر دولت نهفته است! این عامل در واقع بیش از آن که ناکارآمدی وزیر محجوب کابینه را افشا کند، بر ناآگاهی و در باغ نبودن کابینه دلالت دارد. به این معنا که دولت به استثنای وزیر آموزش و پرورش، فاقد درک اهمیت آموزش و پرورش در جامعه است و در این راستا تلاش‌های وزیر در اقناع اعضای کابینه مبنی بر وخامت آموزش و پرورش ناکام مانده است. یعنی هنوز دولت در درک این مهم ناتوان است و این به طور تلویحی حکایت از عقب ماندگی ذهنی و معرفتی دولت دارد! بدیهی است که نمایندگان با طرح این استیضاح می‌خواهند خود را از این تغاقل تبرئه نمایند و به دولت و مردم بگویند که ما اهمیت آموزش و پرورش را می‌دانیم و هر آنکه را در ابراز این توانایی ناتوان باشد از گردونه بیرون خواهیم انداخت. جای شگفتی و تأسف است که با این همه ادعایی که درباره مدیریت جهان و سرآمدی منطقه به عمل می‌آید، هنوز بحث بر سر اهمیت آموزش و پرورش در جامعه اجماع نظر وجود ندارد !

 

3-   ناتوانی وزیر در جلب توجه و عنایت دولت در اختصاص منابع مالی لازم جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز برای هزینه های مختلف مدارس موجود کشور و تبدیل مدارس کشور به مدارس خودگردان بر خلاف اصل 30 قانون اساسی.

 اسباب شگفتی است که چرا این نمایندگان تمام کاسه کوزه‌ها را سر دولت می شکنند؟! مگر برنامه‌های افق 1404، توسعه‌های پنج ساله، بودجه سالانه کل کشور و دهها سند بالادستی از جمله سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از مسیر رد و یا تأیید آن جنابان نگذشته‌است؟ مگر بخش‌های درآمدی و هزینه‌ای کشور از مصب قانون گذاری شما عبور نمی‌کند؟ پس از چه سخن می‌گویید و زبان به شکوه گشوده‌اید؟ مگر قبول ندارید که مجلس در رأس امور کشور است؟ پس چرا یک بار برای همیشه موضوع مسأله دار آموزش و پرورش را با تصویب یک قانون جامع از دستور کار خارج نمی‌کنید؟ یا شاید بی میل نیستید که پرونده آموزش و پرورش همچنان مفتوح بماند تا به تناسب نیازهای تبلیغاتی و سیاسی‌کاری های خویش به طور قطره چکانی از آن بهره برداری نمایید و خود و اعوان و انساب خویش را چند روزی ترقی دنیایی بخشید!

اکنون صادقانه بگویید: مگر خود آقایان نماینده راضی هستند که فرزندان تان در مدارس عادی دولتی تحصیل کنند؟ مدارسی که به استثنای حقوق معلمانش، بیش از 90 درصد هزینه‌هایش بر دوش اولیأ دانش آموزان تحمیل می‌شود؟

باعث تأسف است که شما خود از عوامل گسترش مدارس خودگردان و غیرانتفاعی‌های چند میلیونی هستید. اما در پشت تریبون و در استیضاح نامه‌هایتان برای اقشار محروم و کم درآمد اشک می‌ریزید و از حق آنها سخن ساز می‌کنید! آیا حاضرید محل تحصیل فرزندانتان را در مدارس و دانشگاه ها در اختیار ولی نعمتان تان بگذارید؟ من مانده‌ام، قسم حضرت عباسی تان را باور کنم یا دم خروس تان؟!

 

4-   ناتوانی وزیر در جلب نظر دولت جهت تأمین معیشت فرهنگیان شاغل و بازنشسته و اعطای امتیازاتی مشابه سایر ارگان‌ها و دستگاه‌ها به فرهنگیان.  

این مورد اما جنبه طنزآمیزش برجسته‌تر می نماید! راستی در ساختار حقوقی – اداری این کشور جایی برای استیضاح شما نمایندگان در نظر گرفته شده است؟ یعنی آیا نهاد یا تشکلی مشروع وجود دارد که ندانم‌کاری‌های شما را به زیر پرسش بکشد؟ اگر نیست بگذارید بپرسم که مگر وضعیت تأسف بار معیشت فرهنگیان محصول این یکی دو سال است که وزیر فعلی آموزش و پرورش را به زیر شمشیر داموکلس برده‌اید؟

به نظر می‌رسد این بار نباید کابینه دولت را عقب‌مانده ذهنی قلمداد کرد بلکه این شما هستید که غالبا با سابقه چند دوره نمایندگی، برای این معضل ریشه‌دار کاری از پیش نبرده‌اید. شما بودید که می‌توانستید با ارائه طرحی بنیادی و ماندگار، نسبت به رفع تبعیض و هماهنگ‌سازی نظام پرداخت‌ها، معاش و معیشت معلمان را از اولویت همیشگی خارج نمایید تا بلکه بعد از این رفع تظلم بالسویه، معلمان به وادی اندیشه و ارتقاء معرفت حرفه‌ای خویش گام گذارند و این گونه در جامعه مورد ترحم و شفقت کاریکاتوری واقع نشوند.

 

5-   عدم اقدام جدی و مؤثر در تهیه و تدوین و ارائه نقشه راه و راهکار و برنامه‌ریزی عملیاتی برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش علی رغم اعلام در برنامه پیشنهادی خویش برای رای اعتماد.

در این خصوص به اعلام موضع وزیر در خصوص سند تحول بنیادین آموزش و پرورش استناد می‌کنم:

علی اصغر فانی در نخستین گفت و گویش با خبرگزاری مهر از نحوه اجرای سند تحول بنیادین انتقاد کرد و گفت: «انتقادی که من بارها قبل و بعد از ورودم به آموزش و پرورش مطرح کرده ام این است که تحول در آموزش و پرورش از ساختار شروع شده است، چرا که تحول ساختاری ساده تر از تحول محتوایی است. گام نخست تحول در محتوا، تحول در نیروی انسانی است. چراکه دنیا به این نتیجه رسیده لازمه هر تحول در سازمان ها و ارگان ها، تحول در نیروی انسانی است و ما نیز باید به این سمت و سو حرکت کنیم.»

وقتی وزیر شروع تحول را به آن صورتی که در سند آمده است به شیوه ساختاری قبول نداشته، پس باید منتظر چنین امری می‌بود. در اینجا باید گفت که نمایندگانی که روز رای اعتماد به وزیر آموزش و پرورش رأی مثبت دادند، زیاد در قید و بند این سند و انطباق آن با گفته‌های وزیر نبوده‌اند و بیشتر بر روال سیاسی خویش رفتار نموده‌اند.

تحول در نیروی انسانی لاجرم از مسیر ارتقاء منزلت حرفه‌ای و قطع دل‌مشغولی‌های معیشتی معلمان می‌گذرد. از این روست در سخنرانی 17 خرداد 94 بر لزوم کاهش معلمان به 750هزار نفر در راستای تحول در نیروی انسانی تأکید می‌کند. امری که به خاطر ظرفیت تبلیغاتی نمی‌تواند خوشایند نمایندگان به جا مانده از دولت عوام گرای قبلی باشد.

جمعه, 22 خرداد 1394 ساعت 19:44 خوانده شده: 3036 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
فرهنگی 1394/03/22 - 20:30
اشتباه آقای فانی این بود که با طرح رتبه بندی که معلمان به آن امید بسته بودند, مخالفت کرد.
با این کارش معلمان احساس کردند آقای فانی در مقابلشون قرار گرفته.
آقای فانی طرح را با کمی اصلاحات به مجلس میفرستاد, در صورتی که مجلس مخالفت میکرد, خشم معلمان متوجه مجلس میشد...


اشتباه دیگر آقای فانی ارایه طرح هایی بود که به رغم حقوق کم شرایط کاری سخت, بار دیگری بر معلمان تحمیل میکرد, برای مثال طرح پنجشنبه بدون کیف و کتاب,طرح فرصت طلایی خرداد برای مقطع ابتدایی .

این درحالی است که ساختار آموزش و پرورش با مشکلات مدیریتی بسیار مواجه است و وزیر محترم هیچ طرحی برای رفع این مشکلات ارایه نکردند,
پاسخ + 0 0 --
معلم مدرسه 1394/03/23 - 19:27
انشاا... فقط استیضاح وزیر محترم
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1394/03/22 - 20:41
با اتقادى كه اقاى روحانى به مدارس خصوصى داره آموزش و پرورش تا دانشگاه خصوصى ميشه بايد براى دوازده سال تحصيل در مدارس و چهار سال دانشگاه براى يه اموزش حداقلى نه خوب حداقل ٥٠ ميليون پرداخت بشه كه از عهده خيلى از اوليا خارجه اين غير از هزينه هاى جانبى تحصيل است و براى يه اموزش خوب بايد حداقل ١٥٠ ميليون هزينه بپردازند مدارس خصوصى خوبه ولى در كنار مدارس دولتى و به عنوان مكمل آن
پاسخ + +12 0 --
فرهنگی 1394/03/22 - 20:43
ارتقا منزلت معلمان از طریق کاهش تعداد معلمان, ایده خوبی نیست و یکی دیگر از اشتباهات آقای فانی اظهار این سخنان است.وزیر محترم به جای چنین صحبتی باید به دنبال منابعی برای تامین هزینه های اموزش و پرورش و افزایش حقوق معلمان برمی آمد.

آقای فانی قدم به قدم سخنانی را مطرح کردند که معلمان را به این باور رساند, وزیر دغدغه معلمان را ندارد بلکه آنها را زیادی دانسته و به دنبال راهکاری برای کاهش آنهاست.
پاسخ + +12 -1 --
جلیل 1394/03/22 - 22:06
بهتره جنابعالی اینقدر از دولت دفاع نکنی باید بدانی که بودجه رو دولت مینویسه و به مجلس پیشنهاد میده دست دولت برای افزایش حقوق معلمها بازتر از مجلس هست و دولت به سادگی میتونه حقوق معلمها رو افزایش بده اتفاقا اینجا نماینده ها راست میگند که وزیر در جلب توجه دولت برای اختصاص منابع ناتوان هست وزیر بهداشت در اینکار موفق بود وتونست نظر دولت رو جلب کنه اما فانی هیچ اهمیتی به معلمها نمیده و بیشتر به فکر توهین و ناکارامد خواندن آنهاست
افرادی ناآگاه هم مثل شما رو داره که ازش دفاع می کنند باید بدانید دولت همونطور که مثل آب خوردن حقوق بانکیها رو 800 هزار تومان زیاد کرد به همون اب خوردن هم میتونه حقوقها رو زیاد کنه اما نمیخواد
در زمان هاشمی نجفی یکدفعه دو برابر حقوقها رو زیاد کرد اونم وزیر بود این فانی هم وزیره
پس نقش دولت و وزیر بسیار با اهمیت تر از نمایندگان مجلس هست اینقدر از این وزیر نالایق دفاع نکنید و نگید هیچی دستش نیست اتفاقا رفتن ایشون به نفع آموزش وپرورشه باید بره تا یه وزیر پرتلاش و قوی بیاد ادامه وزارت ایشان به زیان معلمین هست
پاسخ + +11 0 --
حمیدی 1394/03/22 - 22:15
در تأیید دوست فرهنگیمان که در بالا اشاره کردند فانی باید طرح رتبه بندی بر اساس هیأت علمی دانشگاهها و بر اساس مربی معلم و استاد معلم و.. را ارائه می کرد و بار مالی و تصویب آن را بر دوش مجلس می انداخت. اگر مجلس تصویب نمی کرد معلمان از فانی حمایت می کردند ولی متأسفانه فانی نه تنها این کار را نکرد بلکه مخالف بود.ناراحتی ما فرهنگیان از این موارده. یا بحث فوق العاده شغل که کتمان کرئندو آخرش به همه یک امتیاز پایینی دادند.
پاسخ + +6 0 --
فرهنگی 1394/03/22 - 23:59
فعلا وزارت در پی خبر استیضاح فانی شوکه شده عجیب..!
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1394/03/23 - 00:24
مطمئن باشید دولت و مجلس یکسویه عمل میکنند و تضعیف هرچه بیشتر آموزش وپرورش هدف کلی آنهاست و در این بین معیشت معلم توپی شده که گاه در زمین مجلس گاهی در زمین دولت شوت میشود
پاسخ + +2 0 --
معلم بازنشسته 1394/03/23 - 01:46
خودتون رابی جهت اذیت نکنید.ماندن فانی برای هیچیک ازجناحهای سیاسی واقشارفرهنگی واصناف ونهادها مثمر ثمرنیست.هرچه زودترخداحافظی کنه هم به نفع خودشه وهم به نفع دیگران.
پاسخ + +3 -1 --
همکار 1394/03/23 - 02:04
همکار محترم اینا سیا بازی واشک تمساح ریختنی بیش نیست، این آقایون در عالم ارباب رعبتی به معنای واقعی شهنشهی به سر می برند و خود را حاکم بی چون و چرای بر مردم می دانند!!! انشاالله با سیلی محکم و ... ماتدگار انتخابات اسفندماه از گردونه و ریل لالایی و راحت طلبی برای همیشه به ....سپرده می شوند.
پاسخ + +6 -1 --
احمد محمدی 1394/03/23 - 02:40
گل گفتی احمد گیان , دست مریزاد . . نمایندگانی که یک شبه , در کسوت دفاع از معلم و کشتی به گل نشسته ی آموزش و پرورش بر آمده اند و از وزیر در مورد مدارس غیر انتفاعی و غیر دولتی توضیح می خواهند , خداوکیلی اگر ذره ای صداقت و درستی در وجودشان موجود است , بگویند بچه های کدام یک از آنها در مدارس عادی دولتی تحصیل می کند . . . مگر بچه های همین نمایندگان و دیگر مسؤولان ارشد نیستند که با پرداخت شهریه های چند ده میلیونی , مدارس غیر انتفاعی و خاص را در سطح جامعه ,
سرپا نگه داشته اند . . .
پاسخ + +3 0 --
محمد زارع معلم سمنان 1394/03/23 - 09:04
بیانیه جمعی از معلمان سمنان استیضاح وزیر آموزش وپرورش مطالبه معلمان.
رئیس ونمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
باسلام واحترام وسپاس از حسن نظر وتلاش جنابعالی وهمه نمایندگان محترم در خصوص عمل به منویات رهبرانقلاب در حرمت گذاری وارج نهادن به مقام معلم وتحقق مطالبات بحق وقانونی معلمان.
از آنجا که استیضاح وزیر آموزش وپرورش درمان َرنجها وبی عدالتی های معلمان ایران اسلامی نمی باشد اما تسکین موقت زخم کهنه وآلام آنها خواهد بود. ازآنجا که همه علی الخصوص جنابعالی وقاطبه نمایندگان محترم واهل خرد مطلع ومستحضرید آقای فانی توان وکفایت لازم را در تحقق منویات رهبری ودفاع همه جانبه از حقوق مادی ومعنوی معلمان وعمل به وعده های داده در صحن مجلس را ندارد وتا کنون با نگاه اغماض ومصلحت مجلسیان دو کارت زرد گرفته است.
پاسخ + 0 0 --
محمد زارع معلم سمنان 1394/03/23 - 09:05
لذا طرح مجدد استیضاح اصغر فانی مبنی بر ناتوانی مدیریتی اظهر من الشمس است واین مهم ازهرحیث اغتنام فرصت مجدد وامتحانی دوباره برای اثبات حسن نظر وعمل عموم نمایندگان مجلس بدور از بازی سیاسی وژست انتخاباتی در دفاع از حقوق معلمان بشمار می آید.با نیم نگاهی منصفانه به مدت وزارت ایشان مشاهده خواهیم کرد که با آمارهای متناقض وتغییر برنامه ها ی سند تحول موجبات نارضایتی عمومی معلمان را موجب شده وتوهین وتبعیض وشهادت وضرب وشتم تعدادی ازمعلمان بی پناه ومظلوم ایران اسلامی سرعت گرفت وایشان وتیم مدیریتی وی در استانها رضایت معلمان را جلب نکرده و ضعیف عمل نمودند؛هرچند معلمانی هستند که بجرم حق خواهی وتاسی به عبارت( حق را بگو هرچند به زیانت باشد وهیهات من الذله ) مورد بی مهری وبی عدالتی مضاعف از گذشته تا حال قرار گرفتند.
پاسخ + +1 0 --
محمد زارع معلم سمنان 1394/03/23 - 09:06
نکته اساسی و مهمترازهمه بازی وبه سخره گرفتن شعور میلیونی معلمان در عمل به این وظیفه قانونی است که چنانچه نظر برماندن اصغر فانی بر صدارت و وزارت باشد ، نه تنها دردی را درمان نمیکند بلکه اولا) مردودی شما را در نگاه معلمان وافکار عمومی رقم خواهد زد وجز روسیاهی تاریخی برای شما نخواهد بود.دوم) اینکه آتش خشم وعصبانیت وبغض عموم معلمان را علیه شما وکلای قسم خورده براساس اصول قانون اساسی تشدید می نماید.سوم) با توجه به سخن ارزشمند رهبر انقلاب موجب سوء استفاده دشمن وتهدیدی خواهد شد برای امنیت ملی وجامعه در آستانه مذاکرات وتحرکات ناجوانمردانه تروریسم ددمنش داعش.
پاسخ + +3 0 --
محمد زارع معلم سمنان 1394/03/23 - 09:07
رئیس محترم مجلس ووکلای ملت :
ما معلمان بجد وصراحت وقاطع خواستاراستیضاح و عزل اصغرفانی وزیر آموزش وپرورش بوده ورای قاطع برعدم اعتماد به ایشان آغازی برپایان مظلومیت معلم است .بنابراین ضمن هشدار به پرهیزازفرصت سوزی نسبت به مطالبات بحق معلمان دررفع تبعیضات وپیگیری تاکیدات رهبر عزیز، تقاضا داریم سعی وافرشود تا برای همیشه در تعیین شایسته ترین ها هم برای مدت سرپرستی وهم جایگزین، فردی باشد از جنس معلم ودردکشیده آموزش وپرورش و مناصب آموزشی ومدیریتی را نه از باب سفارش وقبیله ای بلکه به شایستگی تمام، تصاحب نموده باشد.ومهمترین برنامه او معلم محوری ونصب العین قرار دادن سخنان رهبری در اردیبهشت 94 و93 باشد.
در صورت تمایل با واژه موافقم امضا نمایند.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1394/03/23 - 11:15
نمایندگان معامله نکنند مردم و فرهنگیان دارند رصد میکنند این وزیر به درد این وزارت نمی خورد
پاسخ + +2 0 --
معلم هوشیار 1394/03/24 - 10:04
بنده پیشنهاد می کنم از این پس به جای واژه معلم از واژه **شبه کارمند** ، **نیمه کارمند** ، **یدک کارمند** ، **شاگرد کارمند** و یا **کمک کارمند** استفاده بشه. معلم به عنوان یک کارمند درجه دو یا سه نه حق مسکن داره – نه حق ایاب و ذهاب داره – نه حق لباس داره – نه کمک هزینه و یا وام داره و نه پاداش آخر سال برابر یک ماه حقوق داره و نه مثل اکثر کارمندان سایر دستگاه ها ماهیانه بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ ساعت اضافه کار داره – راستی پاداش بازنشتگیش هم تقریبا نصف جای های دیگس و با تاخیر طولانی پرداخت می شه.بنابراین، از این پس به جای واژه نامانوس معلم از واژه صحیح شبه کارمند استفاده بشه بهتره.
پاسخ + 0 0 --
محمد محمدی 1394/04/01 - 11:31
چرا شما همیشه صندلی هستید چرا خداوند شما رو صندلی خلق کرده که افراد و احزاب بر روی شما بنشینند. آقای روحانی که قصد دارد آموزش و پرورش رو به بخش خصوصی واگزار کند از کجای دنیا این ایده را گرفته. آیا نمیبینید که ایشان با تفکر اقتصاد لیبرالی چگونه دارد کمر قشر کم درامد را می شکند. شما واقعا فکر می کنید این آدم و وزیر بد بخت و زبونش می توانند کاری برای معلمها بکنند؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور