صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی پورسلیمان / مدیر گروه سخن معلم

استراتژی گروه سخن معلم پس از استیضاح وزیر آموزش و پرورش ؛ کلید تحول در دست معلمان است

" « گروه سخن معلم » از همراهی و همدلی  همه همکاران و معلمان گرامی  به ویژه  کسانی که این رسانه و خط مشی آن را منصفانه مورد نقد قرار می دهند تشکر و قدردانی می کند . "

علی پورسلیمان مدیر گروه سخن معلم

استیضاح فانی حاوی درس ها و نکات فراوانی بود و سعی کردم در یادداشت " درس های استیضاح " به برخی از آن ها اشاره نمایم .

گروه سخن معلم در روزهای مانده به استیضاح فانی سعی نمود تا هم سخنان مخالفان و همچنین موافقان را پوشش دهد ضمن آن که برای ما رفتار مجلسیان در دفاع از  استیضاح وزیر آموزش و پرورش جهت احیای مطالبات معلمان قابل هضم و یا پذیرش نبود .

مجلسی که در مورد اشتباهات و خطاهای فاحش وزرای قبل به ویژه حاجی بابایی سکوت نمود و یا با عدم رای به دکتر نجفی که مورد قبول و وفاق فرهنگیان سراسر کشور بود و نیز سخنان و موضع گیری هایی که برخی از نمایندگان مجلس در ایام اعتراضات معلمان انجام دادند ما را به این استنتاج منطقی رساند که این گونه رفتارها صادقانه نیست و آن ها بیش از آن که به فکر معلمان و جایگاه فراموش شده ی آموزش و پرورش باشند به فکر خود و آینده خویشند !

در سوی دیگر ، با عملکرد فانی و  حلقه اطرافیان ایشان مواجه هستیم .

« گروه سخن معلم » تاکنون سعی کرده است که در یک موضع جامع نگر و منصفانه به نقد عملکرد این مجموعه و وزیر آموزش و پرورش بپردازد اما در مجموع باید به این واقعیت اعتراف نمود که فانی و همراهان وی برنامه مشخص و مدونی برای حل مشکلات آموزش و پرورش و معلمان ندارند .

فانی حتی به بسیاری از گفته ها و برنامه های ارائه شده خود در مجلس عمل نکرده است .

در بسیاری از موارد بی برنامگی ، روزمرگی و پراکندگی در اقدامات و فعالیت های صورت گرفته به چشم می خورد .

به عنوان نمونه می توان به « طرح رتبه بندی معلمان » که قرار است از ابتدای مهر اجرایی شود اشاره نمود .

با وجود آن که  زمان  قابل ملاحظه ای از ارائه این طرح و حتی تصویب بودجه آن توسط مجلس می گذرد ، شواهد و نیز گزارش های رسیده نشان می دهد که در کم تر از دو ماه مانده به آغاز سال تحصیلی هنوز شاخص ها و معیارهای این طرح به تصویب نرسیده است !

اگر این ادعا از نظر مسئولان گزاف است پیش نویس و یا نسخه نهایی این شاخص ها را مطرح کنند تا مورد نقد منتقدان و کارشناسان قرار گیرد .

متاسفانه با وجود حجم عظیم کارشناسان  ، مشاوران و... این مساله عملیاتی نشده است در حالی که در ساده ترین حالت می شد با عقد قرار داد در قالب یک پروژه تحقیقاتی – عملیاتی با یکی از مراکز دانشگاهی و یا علمی معتبر ، این قضیه را به یک سرانجام مشخص رساند ( از سازمان پژوهش و برنامه ریزی فاکتور می گیریم )

در نمونه بعد می توان به بحث « سامان دهی نیروها » اشاره کرد .

بدون تردید یکی از  نتایج و عواقب طرح شتاب زده ، غیرعلمی و بی پایه ساختار 6- 3-  3 ، به هم ریختگی نظام سامان دهی نیروها بوده است .از سال جاری پایه اول دبیرستان حذف شده و در عوض یک پایه در دوره اول متوسطه ایجاد می گردد .

همین مساله باعث شده است تا تعداد قابل ملاحظه ای از معلمان در این پایه مازاد شده و از سوی دیگر ، وزارت آموزش و پرورش در کمال بی برنامگی و حتی بدون اقناع  منطقی معلمان سعی می کند تا آنان را به پایه های پایین تر سوق دهد .

 این که این نیروها بدون بازآموزی و پس از اشتغال در مقطع مربوطه تا چه حد کارایی خواهند داشت خود بحث دیگری است .

هم زمان با حذف پایه اول در دوره دبیرستان ، طرح تجمیع نیروهای سال چهارم ( پیش دانشگاهی ) در یک مدرسه مشخص ( در منطقه ) اجرایی شده است .

مجموعه این اقدامات باعث تحقیر معلمان و نارضایتی شدید آنان از وضعیت موجود شده است .

فانی که خود مدرس مدیریت رفتار سازمانی است باید بداند که تحمیل شرایط بر کارکنان بدون توجه به اثرات و نتایج آن ، سازمان را دچار اضمحلال و کارمندان را در بحران انگیزش و رضایت شغلی قرار خواهد داد .

از یک طرف وزیر آموزش و پرورش اعلام می کند که  تراکم کلاس ها باید به عدد 15 برسد از سوی دیگر در بخشنامه های صادره ، تراکم  حداقلی کلاس ها 33 دانش آموز و حتی بالاتر اعلام می شود و این در حالی است که هنوز تغییر قابل ملاحظه ای میان نسبت تعداد معلمان و نیروهای اجرایی و ستادی رخ نداده است و همچنان در مقابل حدود 650 هزار معلم ، 350 هزار نیروی ستادی و اجرایی وجود دارد !

فانی اگر می خواهد تحولی در معادله نیروی انسانی ایجاد کند بهتر است  آن را از اتاق خویش شروع کند !

حضور  حداقل 21 مشاور درحوزه وزراتی و انبوه کارشناسانی که کار خاصی انجام نمی دهند و بازده یا برون دادی ندارند ؛ با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست .

سال قبل در نشستی که با معاونت پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش تهران داشتیم بنده به حضور حداقل 20 نگهبان در آن مجموعه  اشاره نمودم .

هر چند عدد مورد نظر ایشان 15 بود و البته استدلال ایشان این بود که این تعداد چون کارایی یکسانی ندارند سعی می کنند تا کار یکدیگر را هم پوشانی کنند !

پس از گذشت حداقل 6 ماه تغییر خاصی در این معادله رخ نداده است و وضعیت بر مدار قبلی می چرخد .

این گونه موارد متعدد است و هر کدام نیاز به یک بحث کارشناسی و علمی جداگانه دارند .

به نظر می رسد که مسئولان وزارت آموزش و پرورش اراده جدی برای حل مشکلات ندارند و سعی می کنند تا با احاله  ( فرافکنی ) همه این مشکلات به قبل و ضمن حفظ وضعیت موجود فقط بتوانند شکل اعتراضات بیرونی معلمان را کاهش داده و یا آن را از بین ببرند .

مشی ما در گروه سخن معلم حرکت در جهت اعتدال و قانون مندی با رویه کارشناسی و بیان مشکلات و مطالبات فرهنگیان و معلمان سراسر کشور بوده است و این روند استمرار خواهد یافت .

و اما سخنی با معلمان :

بسیاری از معلمان کلید اصلی تحولات را در شخص وزیر آموزش و پرورش می ببینند و این در حالی است که قضیه به این سادگی نیست و حل کلاف در هم پیچیده مشکلات معلمان و آموزش و پرورش یک « مساله چند بعدی » است .

اگر چه نقش وزیر به عنوان بالاترین مقام این دستگاه و حداقل به عنوان هسته فکری و مولد قابل کتمان نیست اما  نمی توان و نباید از نقش اصلی معلمان غافل شد .

اگر چنین بود ، دوران وزارت حداقل 8 ساله دکتر نجفی با وجود گشایش قابل ملاحظه در معیشت معلمان باید این فرضیه را تایید می کرد ؛ در حالی که اندیشه های نجفی هیچ گاه نتوانست در آموزش و پرورش و در میان معلمان نهادینه شود .

نخستین مشکل به عدم وجود یک « نظام صنفی معلمی  »قدرت مند بر می گردد.

خیلی ها وزیر آموزش و پرورش را با وزیر بهداشت مقایسه می کنند در حالی که وجود تشکیلاتی چون نظام پزشکی ، نظام پرستاری و... را نادیده می گیرند .

متاسفانه در نسخه نهایی سند تحول بنیادین ، « سازمان نظام معلمی » توسط اعمال نظر وزرای آموزش و پرورش به ویژه فرشیدی و حاجی بابایی حذف شد .

وجود چنین تشکیلاتی می توانست مطالبات معلمان را در یک چارچوب  و فرآیند قانون مند و کانالیزه شده سامان دهی کند .

هر چند قبل از آن ایده تشکیل « شورای عالی معلمان » که توسط سازمان معلمان ایران مطرح شد نیز توسط مرتضی حاجی رد شد .

معلمان چاره ای ندارند جز آن که تفکر تشکل گریزی و تشکل ستیزی را کنار گذاشته و مطالبات خود را در این چارچوب پیگیری کنند .

از نظر نگارنده ، عمده فعالیت منتقدان و فعالان تشکل های معلمان باید حول احیای سازمان نظام معلمی در سند تحول بنیادین باشد .

دومین مشکل به عدم حضور نظام مند و سازمان یافته معلمان در نهاد قانون گذاری یعنی مجلس بر می گردد .

معلمان چاره ای جز مشارکت  قانون مند و مستمر در ساختار قدرت ندارند .

ایده تشکیل « فراکسیون صنفی معلمان » که برای نخستین بار در سایت سخن معلم مطرح شده است می تواند  به صورت راهبردی در تغییر نگاه جامعه و مسئولان به آموزش و پرورش و معلمان و فضای سیاسی جامعه  نقش داشته باشد .

به عنوان نمونه ، معلمان از طریق  این فراکسیون می توانند حتی در تعیین وزیر و سایر مسئولان این وزراتخانه نقش کلیدی داشته باشند .

آخرین و البته مهم ترین فاکتور به « ساختار فکری و روانی جامعه معلمان » بر می گردد .

بسیاری از معلمان ما از نقش مهم و راهبردی " رسانه " غافل هستند . هنوز تغییر قابل ملاحظه ای در  فضای جامعه معلمی برای حرکت از سوی " فرهنگ شفاهی " به سوی " فرهنگ  مکتوب " مشاهده نمی شود .

تغییرات جزئی صورت گرفته اکثرا نیز جزئی و فصلی بوده و مطابق با شرایط و تحولات روز صورت می گیرد و تابع یک فرمول مشخص و نظام مند نیست .

استفاده  فراگیر از پتانسیل رسانه می تواند افکار عمومی  جامعه را به سود معلمان و منافع آموزش و پرورش تغییر دهد .

معلمان برای " دیده شدن " باید همراهی و تائید جامعه را کسب کنند و نباید خود را در تقابل با جامعه و یا حکومت ببینند .

دیده شدن از طریق رسانه اثرات پایدار و موثرتری نسبت به حرکات اعتراضی و خیابانی دارد و به معلمان نوعی " هویت صنفی " بخشیده و آنان را در فرآیند تفکر و تحلیل نسبت به وقایع پیرامون خویش قرار می دهد .

این حضور باید با ارتقای دانش و آگاهی همراه باشد .

به روز بودن معلمان در کنار مشکلات معیشتی و اقتصادی که البته یک واقعیت است و برای اکثر اقشار و طبقات جامعه وجود دارد آنان را در " گروه مرجع " تثبیت خواهد نمود .

معلمی که حداقل در سال یک کتاب بخواند دیگر هر کسی وزیر او نخواهد شد ...

دوشنبه, 05 مرداد 1394 ساعت 22:58 خوانده شده: 3918 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +33 -1 --
فراهانی 1394/05/06 - 00:02
بسیار عالی وتشکر از زحمات گروه سخن معلم.
لطفا در قدم هایتان استوار باشید و از بی مهری بعضی از همکاران گله مند نشوید وآن را به حساب سختی ها بگذارید
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:07
آغای پورسلیمان حداقل زایش در اندیشه داشته باش!!!!!
پاسخ + 0 0 --
معلم2 1394/05/06 - 21:15
معلم عزیز
این هم شد استدلال !!
اگر نقدی داری منطقی بنویس و محتوا را نقادی کن .
پاسخ + 0 0 --
معلم مشهدی 1394/05/18 - 11:25
کاملا موافقم
پاسخ + +9 -11 --
هنرآموز 1394/05/06 - 00:04
خوبه انگار باز داری برمیگردی آقای پورسلیمان
پاسخ + +2 -25 --
شهرام 1394/05/06 - 00:05
حالا تو مدافع فانی هستی یا بعد از حکم صادره از رو غرض ورزی و کینه شخصی داری نقدش می کنی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/05/06 - 18:02
بالاخره نمی شه بعضی هاهرکاری دلشون می خوادانجام بدند وبعدبگندکینه توزی نکنید.من که اگه ازروی کینه توزی هم باشه تاآخرباهاش هستم ومقصرراکسانی می دانم که این کینه دردل دیگران کاشتند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:08
ناشناس! تو آنقدر بدبختی که حتی پیش خودت هم ناشناسی
پاسخ + 0 0 --
معلم2 1394/05/06 - 21:16
معلم عزیز
این هم شد استدلال !!
اگر نقدی داری منطقی بنویس و محتوا را نقادی کن .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:29
درود بر اقا شهرام که گل گفتی !!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/05/07 - 01:05
معلم وهمکارعزیزمن بدبخت بوده وهستم،به همین دلیل کسانی راکه ضربه به نان همکارانم می زنندبدترکسانی می دانم که ضربه به جان آنها می زنند،حتی اگراین همکارشماباسید
پاسخ + +27 -1 --
معلم/اصفهان 1394/05/06 - 00:44
ازبیانات شیواو رسای جنابعالی تشکرو قدردانی می نمایم، خداوند منان همواره یار و یاورتان باشد
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:10
امان از بد بختی معلم که چه اراجیفی را رسا و شیوا می داند!!!
پاسخ + +28 -1 --
معترض مغضوب 1394/05/06 - 01:17
جناب پورسلیمان عزیز سلام
لطفا بخشی را در سایت راه اندازی کنید بخشنامه هایی که قایم میشود ما بتوانیم بصورت پی دی اف برداشت کنیم بکوبیم بصورت بی قانونها
اخیرا بخشنامه ثبت نام رایگان فرزندان فرهنگی در مدارس شاهد بخشنامه وزارت را مناطق و کارشناسان شاهد مخفی میکنند برای مثال.
ممنون از لطف همیشگی که البته برای روشنگریهات کتکش راهم خواهی خورد.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:11
کدام روشنگری این سایت جز کینه ورزی و عقده گشایی نیست
پاسخ + 0 0 --
معلم2 1394/05/06 - 21:17
معلم عزیز
این هم شد استدلال !!
اگر نقدی داری منطقی بنویس و محتوا را نقادی کن .
پاسخ + +30 -1 --
معترض مغضوب 1394/05/06 - 01:20
حرف حساب والسلام
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:31
بگو بدبخت نه معترض مغضوب !!که تو حتی حرف حساب را هم نمی فهمی
پاسخ + 0 0 --
معترض مغضوب 1394/05/07 - 00:25
آره ضمنا بدبخت هم هستم اگر با تو همکارم
پاسخ + +23 -1 --
ناشناس 1394/05/06 - 01:56
احسنت. جالب بود
پاسخ + +23 -2 --
احمد محمدی 1394/05/06 - 02:29
متأسفانه فقر مطالعه و پژوهش واقعی , حقیقت تلخی است که گریبان اغلب فرهنگیان را گرفته و تنها درصد کوچکی از آنان , مطالعه به معنای واقعی را در لیست برنامه ها ی روزانه خود جای داده اند . . با این وجود نظرات جناب پورسلیمان , مستدل , منطقی و قابل حمایت بوده و بدون شک می تواند گره گشای مشکلات انبوه آموزش و پرورش باشد . . .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:13
آقای محمدی بزرگترین بیسوادی همین است که این مزخرفات را مستدل منطقی و قابل حمایت می دانی پدر بیسوادی بسوزد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/05/06 - 21:22
معلم گرامی
آب را بریز آن جایی که بیشتر می سوزد !! ( احمدی نژاد)
پاسخ + +24 -1 --
حسن 1394/05/06 - 07:30
معلم از رسانه گریزان نیست بلکه این رسانه است که معلم را نادیده گرفته منظورم از رسانه صدا وسیما و مخصوصا تلویزیون است
چون همجنان به هر علتی نفوذ برنامه های تلویزیونی در جامعه ما بسیار بیشتر از دیگر رسانه ها مانند فضای مجازی و روزنامه هاو سایت های خبری است
هنوز هم یک مقاله و پژوهش در دیگر رسانه ها به اندازه یک برنامه دو دقیقه ای در تلویزیون در بین مردم اثر گذاری ندارد
صدا وسیما هم که ثابت کرده تمایلی به نشان دادن شفاف مشکلات ودغدغه های معلمان ندارد چطور رسانه ای را که حتی حاضر نشد خبر کشته شدن معلمی را در سر کلاس درس اعلام کند(فقط اعلام کند نه اینکه برنامه ای بگذارد و تحلیل کند ماجرا را)راضی کنیم که با معلم همراه باشد ومعلم را تحویل بگیرد
اگر استاد ارجمند جناب پورسلیمان راهکاری ارائه دهند تشکر می کنیم
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1394/05/06 - 09:05
دوست عزیز
آقای حسن
باید بر اساس داشته ها و موجودی اقدام و برنامه ریزی کرد .
آیا ما معلمان از رسانه هایی که مستقل و غیردولتی بوده و اتفاقا مخاطبان فراوانی دارند به طور موثر و مستمر استفاده می کنیم ؟
صدا و سیما بر اساس آمار حدود 30 درصد مخاطبان کشور را پوشش می دهد .
ضمن آن که به نظر می رسد رسانه ملی برخی مواقع خود را همراه با افکار عمومی جامعه نشان داده است .
از نظر من ، گذاشتن یک نظر حتی در یک وبلاگ هم می تواند هویت صنفی معلمان را تقویت و فرهنگ نوشتاری را تقویت کند .
پایدار باشید .
پاسخ + +22 0 --
معلم مشهدی 1394/05/06 - 08:07
عالی بود
انشاا... تشکیل سازمان نظام معلمی یا شورای عالی معلمان یا پارلمان حقیقی معلمان به شکل صنفی و سراسری در راستای رسیدن به همه حقوق مجاز برای معلمان و فرهنگیان
پاسخ + 0 0 --
معلم مدرسه 1394/05/06 - 14:55
موافقم انشاا...
پاسخ + +19 0 --
معلم مدرسه 1394/05/06 - 08:07
کاملا موافقم موفق باشید انشاا...
پاسخ + +20 -3 --
شیرازی 1394/05/06 - 08:53
جناب پورسلیمان
سلام
مدیر محترم سایت سخن معلم و اندیشمند گران مایه
بدون اغراق شما آبروی معلمان و مایه افتخار و مباهات ما هستید .
تفکرات شما باید در آموزش و پرورش تئوریزه و اجرایی شوند .
افسوس ما معلمان که قدر شما را نمی دانیم و صد بدبختانه که وزارت آموزش و پرورشی که خود را تدبیر و امید می خواند با شما با ناجوانمردی برخورد می کند .
بدون تردید این نوشته شما در کنار سایر نوشته ها باید راهنمای کار معلمان قرار بگیرد .
موفق و موید باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:17
آقای شیرازی شما دیگر چقدر بدبختی که یک .... را اندیشمند گرانمایه می دانی و او را مایه مبا هات می دانی واقعا معلمان کی می خواهند رشد کنند نمی دانم !!
پاسخ + +16 0 --
دبیر 1394/05/06 - 10:13
عالی بود
پاسخ + +16 0 --
فرهنگی 1394/05/06 - 10:26
موافقم.
موفق باشید.
پاسخ + +20 0 --
ناشناس 1394/05/06 - 11:07
چه کسانی با حذف نظام معلمی به معلمان و آموزش و پرورش خیانت کردند ؟
پاسخ + +19 0 --
دبیر 1394/05/06 - 11:27
با سلام وخسته نباشید خدمت اقای پور سلیمان .از نظر شما طرح رتبه بندی معلمان به چه صورت اجرا بشه به نفع فرهنگیان است میشه یه مقاله در این رابطه بنویسید وبزارید تو سایت.فرهنگیان هم نظر بدن شاید اینجوری یه تلنگری به وزارت خانه برسه.با تشکر
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1394/05/06 - 11:31
دوست عزیز
سلام
قبلا در مورد این طرح به تفصیل در سخن معلم نوشته شده است .
یکی از مشکلات طرح رتبه بندی این است که مجری آن هنوز مشخص نیست !
از نظر بنده و مثل همه جای دنیا باید بر عهده تشکیلاتی مانند نظام معلمی باشد .
این یکی از نقاط ضعف مهم این طرح است که به نظر بنده در صورت عدم توجه ، فلسفه آن را زیر سوال خواهد برد .
پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:19
بهتر است اجرای آن را بدهند به پور سلیمان چون ایشان دانشمند فرزانه و همه چیز دان است .
پاسخ + +2 -1 --
دبیر 1394/05/06 - 11:40
اعلام جزییات طرح رتبه‌بندی معلمان طی یک تا دو هفته آینده
» سرویس: اجتماعي - آموزش و پرورش
کد خبر: 94050602958
سه‌شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
1422778649835_Mona Hoobehfekr (7 of 26).jpg
وزیر آموزش و پرورش از اعلام جزییات طرح رتبه‌بندی معلمان طی یک تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی اصغر فانی در حاشیه مراسم رونمایی از سند گزارش جهانی آموزش برای همه( efa)، در پاسخ به پرسش ایسنا درخصوص طرح رتبه بندی معلمان اظهار کرد: جزییات طرح رتبه بندی معلمان طی یک تا دو هفته آینده اعلام خواهد شد این در حالیست که احکام رتبه بندی معلمان قطعا از اول مهرماه صادر می‌شود.
پاسخ + +6 -4 --
جلیل 1394/05/06 - 12:17
فانی: تا دو هفته آینده جزییات رتبه‌بندی معلمان اعلام می شود
جامعه > آموزش - ایسنا نوشت:

وزیر آموزش و پرورش از اعلام جزییات طرح رتبه‌بندی معلمان طی یک تا دو هفته آینده خبر داد.

علی اصغر فانی در حاشیه مراسم رونمایی از سند گزارش جهانی آموزش برای همه( efa)، در پاسخ به پرسش ایسنا درخصوص طرح رتبه بندی معلمان اظهار کرد: جزییات طرح رتبه بندی معلمان طی یک تا دو هفته آینده اعلام خواهد شد این در حالیست که احکام رتبه بندی معلمان قطعا از اول مهرماه صادر می‌شود.

انشالله اگر این رتبه بندی موجب افزایش فوق العاده حقوق معلمان بشه قطعا دیگه این وزیر شایسته انتقاد نیست ولی اگه نه همون دویست سیصد هزار تومان اضافه بشه و در این حد باشه قطعا وزیر ضعیف و بی سمئولیتی است کهلیاقت اداره این وزارتخانه را ندارد
پاسخ + +6 -3 --
جلیل 1394/05/06 - 12:53
این پیام رو بنده امروز دیدم یعنی اینقدر مهم شدیم که به اسم من پیام جعلی میذارند
((سلام ضمن عذر خواهی از همه فرهنگیان محترم بویژه آقای پورسلیمان اگر در طول این مدت توی کامنتام تندروی کردم ببخشید ...راستشو بخوای قرار بود منو دز یکی از قسمتهای مهم اداره منطقه... پستی بهم بدهند اما متاسفانه یا خوشبختانه نشد باز عذر خواهی می کنم سعی می کنم از این به بعد جبران کنم ...))
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/05/06 - 13:28
پس بهتره دو اسم داشته باشی .جلیل واقعی و جلیل الکی یا شاید بیشتر.خه خه خه
پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1394/05/06 - 13:19
این بار حرف دل معلمان را زدید.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:20
نا شناس حرف دل نا شناخته تو کی رو می شود
پاسخ + +11 -1 --
فرهنگی جانباز 1394/05/06 - 13:58
ضمن سپاس از راهکارهای روشنگرایانه استاد فرهیخته جناب آقای پورسلیمان که بدون هیچ چشم داشتی برای احیای پایگاه اجتماعی معلمان و جایگاه واقعی ونقش سازنده بدون تردید این قشر در پیشرفت وآبادانی کشور .
به نظر حقیر نود درصد نمایندگان مجلس وشوراهای شهرها باید معلمان باشند در پایان از معلمان عزیز می خواهم خواهش کنم جهت احقاق حقوقمان سایت سخن معلم را در سراسر کشور به همکاران معرفی وتاکید نمایید که مراجعه نمایند به نظرم خیلی از معلمان از وجود این رسانه متاسفانه بی اطلاع می باشند. برای سلامتی مدیروخانواده محترمشان که هزینه های زیادی را متحمل شدند تا زبان گویای معلمان باشند صلوات بفرستید .موفق باشی برادر عزیز !
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:22
شما دیگر چقدر بدبختی که استاد فرهیخته ات این خیمه شب باز سود جو و محکوم زندانی است .
پاسخ + +14 -1 --
بهلول 1394/05/06 - 14:15
ضمن تشكر از نگارنده كه به بيان بخشى از مشكلات در وزارت آموزش و پرورش و شخص وززير و كاركنان ستادى پرداختند ، بنظر مى آيد پس از مدتها سخن گفتن از اشخاص و افراد و وقت تلف كردن براى بررسى و نقد يك استيضاح بى حساب و كتاب و سياسى كه بى دليل شروع شد و بى دليل تمام شد ، بنظر مى آيد چنانچه مشكلات و كاستيهاى آپ بدون در نظر گرفتن اشخاص و افراد و با توجه به قوانين موجود در كشور ، دولت و خصوصا در آپ كه داراى كاستيهاى بسيارى است بجاى انتقاد از افراد و پستها و وارد دعواهاى جناحى و سياسى شدن ، معلمين و انديشمندان فكر و ذهن خودرا در جهت ارايه راهكارهايى در جهت دگرگونى قوانين و حل مشكلاتى كه سالها ست آپ و پرسنل آنرا آزار مى دهد و هنوز كسى نتوانسته راه حل درستى براى آن بيابد ، افراد مى آيند و مى روند اما آنچه مى ماند كاستيها و قوانين ناصحيح است كه سالهاست معلمين را در فقر معيشتى و بى عدالتى نگهداشته و تاكنون بجز شعارهاى احساسى و سياسى كسى نتوانسته چاره اى براى آن بيابد پس نياز به هم انديشى و همفكرى در جهت رفع معضلات ، از دعواهاى سياسى و جناحى و آسمان و ريسمان بافتن بيشتر و ضرورى تر است
پاسخ + +3 -6 --
ناشناس 1394/05/06 - 14:26
اقاى پورسليمان بنده از شما يك سوال دارم ايا نظر شما مبنى بر اينكه تغيير فانى به ضرر معلمان و اموزش و پرورش بود و استيضاح بى فايده و به ضرر اموزش و پرورش بود تغيير كرده است يا هنوز نظر شما در حمايت از ابقاى فانى در ايام استيضاح تغييرى نكرده ممنون ميشوم اگر بدون قضاوت درباره سوال كننده و اينكه از يك سوال ساده ناراحت شويد به سوال من جواب دهيد
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1394/05/06 - 14:36
سلام
دوست عزیز
پاسخ پرسش شما و سایر دوستان در این یادداشت داده شده است .
برای ما فرآیند کار مهم است .
جمله آخر گویای همه مسائل است :
" معلمی که حداقل در سال یک کتاب بخواند دیگر هر کسی وزیر او نخواهد شد ..."
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/05/06 - 14:40
منظورش اینه خلایق هر چه لایق!!
پاسخ + 0 0 --
مهرداد 1394/05/06 - 14:44
به عبارت دیگر :
از ماست که بر ماست !
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/06 - 21:25
برای پور سلیمان سود جویی و بند بازی مهم است مثلا پور سلیمان کتاب می خواند!! و هر کس از او انتقاد کند کتاب نمی خواند . جمع کن این ارجیف و مهملات را !!!
پاسخ + 0 0 --
بابک 1394/05/07 - 00:40
شاید هم از دوغ است که بر دوغ است !! شاید
پاسخ + +2 -2 --
فارس 1394/05/06 - 15:23
باسلام خدمت همکاران عزیزدرصورت امکان راهکارهای بهتر عملیاتی کردن طرح رتبه بندی که قراره اجرا بشه را مورد بحث کارشناسانه قراربدید شاید از قاطبه نظرات اپ به این نتیجه برسه استفاده کنه وان شاءالله جوری بشه که به نفع معیشت ودرراستای پیشرفت اموزش وپرورش بشه البته پیشنهاد من این هست که شرط سابقه 24سال برای رتبه عالی حذف بشه وجایگزینش کیفیت بخشی مانند مدرک وضمن خدمت و۰۰۰باشه ممنون
پاسخ + 0 0 --
بابک 1394/05/07 - 00:39
عزیزم در مورد قاطبه و احتمال غلط املایی یه تحقیقی بکن .
پاسخ + +11 0 --
حسینی 1394/05/06 - 16:00
جانا سخن از زبان ما میگویی!
خسته نباشید
پاسخ + 0 0 --
ممم 1394/05/06 - 21:27
ای بدبخت تو که پورسلیمان از زبان تو سخن می گوید به قول پور سلیمان برو کتاب بخوان !!
پاسخ + +11 -2 --
محمد 1394/05/06 - 18:17
عالی بود اقای پورسلیمان بامیدروزی که همه معلمان توانایی باالقوه نقادی خودراشکوفاسازند
پاسخ + +2 -14 --
معلم 1394/05/06 - 21:01
این پورسلیمان چه کاره است که خودش را فیلسوف همه چیز دان آموزش و پرورش و ناجی معلمان می داند . ای وای به حال معلمانی که یک مجرم محکوم با این سطح از فهم هدایت گر آنان شده است ؟
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/05/07 - 01:10
اختلاس کرده؟ که نکرده ازنظر اخلاقی مشکل داشته؟ که نداشته بستگی به فهم وشعور عالی جناب دارد که جرم را چگونه تفسیر کنی . همکاران دیگر که در بند هستند چه؟ نکند تو تفهیم اتهام کرده ای؟ فردای قیامت بابد پاسخگو باشی!
پاسخ + 0 0 --
احمد محمدی 1394/05/07 - 02:57
سلام آقای معلم !!!؟؟!! راستش را بخواهی وقتی اولین نوشته هایت را در پاسخ به نطر خودم و همچنین نظرات دیگر دوستان و همکاران خوبم خواندم , اصلا" نخواستم , پاسخی برایتان بنویسم , زیرا میدیدم حرفهایتان نه بر اساس عقل و استدلال , بلکه تماما" بر پایه ی کینه و خصومت و خشم بیان می شدند , اما وقتی تمام نظرات را خواندم و دیدم در اوج بی انصافی و بی منطقی , پاسخ هر کدام از آنها را با کلماتی خارج از ادب و احترام داده اید , واقعا " حیفم آمد جمله ای را به یادگار برایتان ننویسم , امیدوارم آن را به خاطر بسپارید . . دوست خوبم همیشه به یاد داشته باش که : آنان که اندیشه و فکر و مغزشان بسته است , دهانشان همواره باز است . . . سربلند باشید .
پاسخ + +10 0 --
teymoor daneshfar 1394/05/06 - 22:35
با سلام مطالب زیبا و جالبی را مطرح کردید.متشکرم
پاسخ + +1 -6 --
بابک 1394/05/07 - 00:29
کلید تحول سالهاست که مفقود شده . جناب پورسلیمان هم بیشتر به خاطر این تیپ و فیزیک کمیسری و کارآگاهی و آزار دهنده مورد غضب برخی دوستان قرار گرفته اند . این نگاه های مرموز و نیش دار رو کمی تعدیل کنید ، جناب پور سلیمان . نوع نشستن هم حکایت از نوع شخصیت داره ، دو دست بر بازوان صندلی ، نوعی ریاست و دیکتاتوری رو القا میکنه . ضمنا این رو هم بگم که بنده اصولگرا و از این حرفها نیستم تا جلیلم بیانگارید و بتازید .
پاسخ + 0 0 --
علی نژاد 1394/05/07 - 10:55
آقای بابک
خیلی ها عادت کرده اند معلمان را در یک تیپ مندرس ، وا داده ، ژولیده و نامرتب ببینند .
چرا باید این گونه باشد ؟
معلم باید آراسته باشد و ظاهرش جنتلمن باشد . شما معلمان قبل از انقلاب را ببینید .
یکی از دلایلی که دانش آموزان از معلمان حساب می بردند همان تیپ متشخص و متفاوت معلمان بود .
معلم باید هیبت معلمی داشته باشد و بهترین لباس را بپوشد . متاسفانه تظاهر به فقر در جامعه ما نهادینه نشده است .
از نظر من ظاهر آقای پورسلیمان با تیپ یک معلم مدرن همخوانی دارد و البته اندیشه اش فوق همه این هاست .
پاسخ + 0 0 --
بابک 1394/05/07 - 22:21
راس میگی علی نژاد جان ، احساساتی شدم یه چیزایی نوشتم . العفو
پاسخ + +7 0 --
فرهنگی 1394/05/07 - 00:53
به کوری چشم حسودان ؛آقای پورسلیمان مغز متفکر در نظام ا.م.پ و مایه افتخار معلمان ایران بخصوص تهران و بویژه منطقه 9تهران ....درود بر تک سوار موج انتقادات و درود بر معلمانی که از آقای پورسلیمان حمایت می کنند و تاسف بر کسانی که از روی حسادت و کینه توزی تحمل دیدن افکار خوب و محبوبیت ایشون را ندارند.همکار محترم آب سرد بدم خدمتون.....
پاسخ + 0 0 --
همکار 1394/05/07 - 12:22
من آقای علی پورسلیمان را سال هاست که می شناسم .
چند سال هم با او در یک مدرسه همکار بوده ام .
برخورد ایشان با معلمان ، دانش آموزان و اولیا مودبانه و بر اساس احترام متقابل است .
تواضع ایشان تا حدی است که جلوی دانش آموزان از جای خود بلند می شود .
ماها باید قدر ایشان را بدانیم و با کسانی که قصد تخریب دارند مقابله کنیم .
البته ایشان آدم بسیار نقد پذیری هستند و حرف هایشان را با تانی و تدبر می زنند .
اعتقاد دارند که ظاهر معلمان در مدیریت کلاس تاثیر مهمی دارد .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1394/05/07 - 19:04
فرهنگیان عزیز به نظر بنده باید طرح نظام هماهنگ حقوق را اجرایی کنند نه طرح رتبه بندی ،اجرای طرح رتبه بندی باید بعد از آن صورت گیرد
پاسخ + +7 0 --
شهسوارزاده 1394/05/08 - 00:20
به نام دوست
استاد عزيز و بزرگوار ، جناب آقاي پورسليمان چند نکته مهم و کليدي در مقاله شما ملاحظه کردم که نياز به توجه جدي دارد .
1.معلمان چاره ای ندارند جز آن که تفکر تشکل گریزی و تشکل ستیزی را کنار گذاشته و مطالبات خود را در این چارچوب پیگیری کنند .
2.معلمان چاره ای جز مشارکت قانون مند و مستمر در ساختار قدرت ندارند .
3.بسیاری از معلمان ما از نقش مهم و راهبردی " رسانه " غافل هستند . هنوز تغییر قابل ملاحظه ای در فضای جامعه معلمی برای حرکت از سوی " فرهنگ شفاهی " به سوی " فرهنگ مکتوب " مشاهده نمی شود .
4.معلمان برای " دیده شدن " باید همراهی و تائید جامعه را کسب کنند و نباید خود را در تقابل با جامعه و یا حکومت ببینند .
از فرهيختگان و قلم بدستان تقاضا دارم نسبت به اين موضوعات بيشتر توجه نمايند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +6 0 --
زعفرانی 1394/05/08 - 02:32
با سلام خدمت آقای پور سلیمان عزیز مرحبا وخدا قوت عالی مشکلات را تجزیه وتحلیل نمودید معلمان برای تغییر وضعیت موجود با یددر نهادها ومراکز تاثیر گذار نماینده وسخنگو داشته باشند تا در تدوین وتصویب قوانین در جهت احقاق حق فرهنگیان گام بردارتد
پاسخ + +7 0 --
معلم 10سال سابقه 1394/05/08 - 11:53
با سلام به همکاران گرامی
یه خواهشی از شما سروران عزیز دارم
لطفا تو سایتی که همه هر روزه بهش سر می زنن به همدیگه توهین نکنید
این سایت جای نفد و برسی مسائل مهم آپ کشورمونه،لطفا بدون هرگونه غرض ورزی نظرات کارشناسی خودتون رو بیان کنید
با تشکر فراوان از تمامی همکاران عزیزم
پاسخ + 0 0 --
سیامک 1394/05/17 - 14:35
باسلام.من ازهرگونه حرکت صنفی که منجربه احقاق حقوق حقه وازدست رفته این قشر خدوم شود حمایت میکنم.وافتخارمیکنم درچنين کشوری خدمت میکنم که هنوز ابتدایی ترین حقوق معلمین را پایمال کرده وبرای گرفتن آن باید اینچنین رفتارهایی ازبهره اصطلاح دولت مردان بروز کند.پس ما هنوز کارهای زیادی درآین کشور داریم.
من بنوبه خودم از خانم بادپر حمایت میکنم.
پاسخ + 0 0 --
سیامک 1394/05/17 - 14:38
باصطلاح دولت مردان بایدهرچه سریعترمشکلات معلمین را حل کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور