صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علیرضا هاشمی سنجانی / دبیر کل سازمان معلمان ایران

کتاب درسی یا بولتن سیاسی

نقدی بر کتاب علوم اجتماعی سال چهارم رشته علوم انسانی  کتاب علوم اجتماعی سال چهارم رشته علوم انسانی یکی از سیاسی ترین کتاب هایی است که در طول سال های تدریسم مجبور به تدریس آن شده ام. این کتاب در راستای بومی کردن (اسلامی کردن) علوم انسانی و توسط یک روحانی دانشگاه دیده (حجت الاسلام دکتر حمید پارسانیا ) به نگارش در آمده است.

دانشجویان و اساتید علوم انسانی باید این کتاب را به عنوان یک پدیده مورد بررسی ویژه قرار دهند و بررسی كنند چگونه نوشته ای که در نهایت می‌توانست یک بولتن سیاسی باشد، سر از آموزش و پرورش در آورده و به عنوان یک کتاب درسی به جامعه عرضه شده است.

کتاب مسیری را انتخاب کرده که به بیداری اسلامی برسد و نوید یک امپراتوری اسلامی را می دهد ( پیش به سوی یک دولت اسلامی با جمهوری های آزاد و مستقل "ص 130")؛ نویسنده محترم در فضای گفتاری دولت نهم و دهم آماده می شود که مدیریت جهانی را به دست گیرد و تصویری که از غرب ارائه می دهد (‌حیوان فرتوتی که زمین گیر و آسیب پذیر است "ص99 ") می باشد. نویسنده با رگباری از فحش های سیاسی غرب را در خیال خود ضربه فنی كرده و پیروز از میدان مبارزه با غرب بیرون می آید. اصطلاحاتی همچون امپریالیسم ، استعمار، سکولاریسم، اومانیسم، دئیسم، آمپریسم، ناسیونالیسم، راسیونالیسم، ماتریالیسم، مارکسیسم، پروتستانیتسم، لیبرالیسم، فراماسونری، کمونیسم، سوسیالیزم،الحاد و .... در صفحات مختلف کتاب رژه می روند و دانش آموزان بی پناه مجبور به نوشیدن این شبه داروی تلخ و معلمان مجبورتر از آنان ، برای تدریس این توهمات ؛ تبدیل این امور پیچیده و مهم به امری ساده ، مهم‌ترین ویژگی این کتاب است .

غرب خلاصه می شود در چند اصطلاح و با چند جمله، باطل بودن آنان به راحتی غیر قابل تصور اثبات می شود. تئوری جامعه متوهم را شنیده‌اید؛ جامعه ای که در فضای ذهنی و غیر تاریخی می اندیشد و بر اساس قوه خیال حرکت می کند و از دریچه سیاست و ایدئولوژی با واقعیت ها روبه‌رو می شود ، جامعه ای غرق در سیاست زدگی.

کتاب فاجعه بار است از این جهت که به جای حرکت از واقعیت به سوی آرمان ها بالعکس از آرمان‌ها به سوی واقعیت ها می رود و بر اساس توهم ذهنی خود با واقعیات جهان مدرن ، علم جدید و خصوصا علوم انسانی مواجه می شود. طبیعی است که واقعیات را درک نکرده و بر اساس یک توهم در مقابله با غرب ، پیروز و سربلند بیرون می آید. برخورد کتاب با غرب و مدرنیته و حتی لایه های عمیق آن مانند علم جدید برخوردی کودکانه و متوهمانه است . با آرزو و آرمان نمی توان علمی را پایه گذاری کرد، قدرت سیاسی سعی در تبدیل یک پروسه طبیعی به پروژه داشته است در حالی که می‌دانیم یک نظام معرفت شناسانه بر اساس یک برنامه سیاسی شکل نخواهد گرفت.

درباره این کتاب و برادران دوقلوی آن (جامعه شناسی 1و2 ) باز هم خواهم نوشت ولی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش انتظار دارم بازنگری در این کتاب ها را هر چه سریعتر در دستور کار خود قرار دهند و ما در سال تحصیلی آینده شاهد این نوع کتاب ها در مدارس نباشیم.

مسئولان آموزش و پرورش باید به دیدگاه های رئیس جمهور منتخب التزام داشته باشند.

دکتر روحانی در مصاحبه ای که در پایگاه خبری آفتاب موجود است بیان می‌كند:

" من قبول دارم هر نظام سیاسی اجتماعی ، تاکیدات ایدئولوژیک و سیاسی روی آموزش و پرورش دارد ولی در کشور ما نگاه سیاسی و ایدئولوژیک به آموزش و پرورش خیلی شدید است. "

روزنامه قانون

شنبه, 21 شهریور 1394 ساعت 23:31 خوانده شده: 2386 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +24 -1 --
فرهنگی 1394/06/22 - 07:00
درست شبیه کتاب های تاریخ ...

تا وقتی نگرش. دفتر تالیف و ... تغییر نکند, هیچ کتابی تغییر نخواهد کرد
پاسخ + 0 0 --
بشر 1394/06/22 - 10:58
آقای سنجانی
هیچ پدری نباید آرمانهای خود را بجای واقعیت میدانی بخورد پسرش بدهد و او را دچار اشتباه محاسبه و برداشت نادرست از پیرامونش کند.
لذا پیشنهاد میکنم کتابهای درسی در بخشی آرمانها و اهداف را تبیین و در بخشپی واقعیات غرب و شرق و خرده سیستمهای بشری را توضیح دهد.
موفق باشید
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1394/06/22 - 13:17
این آقای هاشمی مگه زندان نیست ؟ پس چطور هر هفته داره پست میذاره ؟؟
پاسخ + 0 0 --
سخن معلم 1394/06/22 - 13:26
جناب مهدی
سلام
این مطلب مربوط به قبل است و کافی بود روی منبع کلیک می کردید !
خیلی از مشکلات ما از پیش داوری هاست ...
در ضمن مگر شما مشکلی با مطالب ایشان و یا خود ایشان دارید ؟
پاسخ + 0 0 --
ر - محمدي 1394/07/03 - 11:29
يعني سخن معلم آنقدر ناتوان است كه نمي تواند از نوشته هاي روز استفاده كند ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/07/04 - 19:52
آقای محمدی این کوته فکری است که قرار دادن مطلبی قدیمی در سایت رو ناتوانی در قرار دادن مطالب جدید ببینید.مشکلات آموزش و پرورش "قدیمی"هستند و کلی مسایل قدیمی حل نشده داریم.کیفیت مطلب در متن مهم است.نکته ای که اشاره به آن شده مهم است در ضمن اینکه این پست یاد این معلم در بند را هم زنده میکند.خداوند شما را هدایت کند.
پاسخ + +15 0 --
آزاد 1394/06/22 - 12:49
به نظر من ضربه اساسی در آموزش و پرورش به نیروهای مزوری بر میگردد که به راحتی با تغییر دولتها رنگ عوض میکنند ولی عملا تفکرات دگم و واپس گرا رو ترویج و پیاده میکنند.

آیا جناب وزیر و مشاوران ایشان متوجه این تالیفات به شدت "مسموم و غیر علمی" نیستد؟!!!
مسلما هستند ولی تعهدی نسبت به این امور اساسی ندارند.
بایستی دلسوزان واقعی دولت و تحول خواهان با جدیت بیشتر نسبت به عملکرد مدیران ارشد و میانی آموزش و پرورش حساسیت نشان داده وتا حد ممکن نیروهای ریاکار و کاسب کار رو از این مجموعه کنار بگذارند.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1394/06/22 - 13:52
تنها مشکلی که فعلا وزیر میبیند ساماندهی نیروی انسانی است و ظاهرا این مشکل را با تعدیل نیرو میخواهد حل کند....
اما نمیدونم چرا نیروهای ستادی و مدیریتش رو تعدیل نمیکنه!
چرا به فکر تغییر مدیرانی که سالهاست در راس ادارات آموزش و پرورش قرار گرفته اند و خون معلمان را به شیشه می کنند نیست.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1394/06/29 - 15:20
همکاران ارجمند شما می توانید با دانش و بینش صحیح کتاب را تدریس کنید . از ان امتحان بگیرید مطمئن باشید دانش اموزان مطلب درست را از لابلای کتاب نادرست تشخیص می دهند اگر تبیین شما از مطالب درست باشد حتی اگر یک دانش اموز را بتوانید درست و در جهت حقیقت راهنمایی کنید وظیفه خود را به سرانجام رسانده اید موفق باشید
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1394/07/17 - 17:57
یکی ازهمکاران میگفت من اصلابه مطالب کتاب کاری ندارم جزوه ای رومیگم که خودم میخوام,یه جوری هم امتحان میگیرم که کسی نتونه گیربده!!بیانتیجش اینجوری میشه,!!
پاسخ + +1 0 --
محمد 1394/07/17 - 20:06
چرا جامعه شناسا ، زندانی میشن !
پاسخ + 0 0 --
رضا 1394/07/18 - 00:23
چون جامعه نشناسا آزادند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور