صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

جواد بابازاده (رها) / آذربايجان شرقي - همکار سخن معلم

بدیهیات مرسوم و ضروری فعالیت های تشکیلاتی

آسیب شناسی فعالیت تشکل ها و فعالیت های تشکیلاتی  انسان از آغاز خلقت تا کنون به واسطه ی داشتن قوه ی تفکر و اندیشیدن پیرامون مسایل اطراف خود همیشه در پی تغییر شرایط به سمت زندگی بهتر بوده است . اندیشیدن موجب حرکت برای تغییر می شود که این حرکت به دو شکل فردی یا جمعی می تواند باشد .

طبق اصل معروف ( اندیشه / حرکت / تشکیلات ) افراد پس از اندیشیدن و حرکت برای رسیدن به هدف خود که همانا رسیدن به زندگی و شرایط بهتر است به فعالیت های جمعی و تشکیلاتی رو می آورند .

در اینجا لازم است جنبه هایی از کار تشکیلاتی را بررسی و بدیهیاتی از آن را دانسته و بدان ها مقید باشیم. پر واضح است که رفتارهای گروهی در یک جامعه متأثر از فرهنگ غالب آن جامعه است . طبیعتا کارهای گروهی ما ایرانیان نیز متأثر از روحیه و فرهنگ جامعه ی عمومی است.

لازم به ذکر است برخی از آفت هایی که ما ایرانیان در انجام فعالیت های جمعی از آنها رنج می بریم عبارتند از :

 

قهرمان سازی ، شخصیت پرستی ، عدم آشنایی و آموزش افراد با قوانین کار تشکیلاتی ، پیروی از تصمیمات شخصی و سلیقه ای و رفتار بر اساس آنها ، نداشتن برنامه ی مشخص در مقاطع زمانی و شرایط مختلف ،  مصالحه و ارجح قرار دادن روابط و منافع شخصی بر جمعی است.

 

ما باید به خاطر داشته باشیم برای کار در تشکیلات مدرن باید از مکانیزم و راهکارهای مدرن بهره برد و با رفتارهای کد خدا منشی و سنتی نمی توان ره به جایی برد ؛ اگر هم به موفقیت هایی برسیم مقطعی و حداقلی خواهد و با هزینه و انرژی صرف شده متناسب نخواهد بود !

 

در فعالیت های تشکیلاتی باید اصولی چون قانون محوربودن ، داشتن هدف مشخص ،  داشتن برنامه ی مشخص برای رسیدن به هدف ، مخالفت با رویه های اشتباه و کوشش برای اصلاح آنها ، عدم اتکای بیش از حد تشکل به یک یا چند فرد ، شفاف بودن نحوه ی همکاری و عضویت افراد در تشکل ها و چگونگی فعالیت آنها و ... باید مورد توجه قرار گرفته و اعضای تشکل به آنها پای بند باشند .

 

در کار تشکیلاتی نباید جایگاه افراد یا فرد بقدری بزرگ شود که وجود و عدم وجود آنها به وجود و عدم وجود تشکل تعبیر شود و با نبود آنها حرکت کلی تشکیلات کند یا متوقف شود.جواد بابازاده رها, [۱۴.۰۹.۱۵ ۲۰:۳۷]
در کار تشکیلاتی همه ی افراد از عضو ساده تا دبیر کل یا لیدر گروه حول اهداف مشخص و مشترکی گرد آمده اند و وظایف مشخص و رفتارهای هم سویی دارند که برای تغییر و اصلاح امور و رسیدن به اهداف و منافع تعیین شده بر اساس اصول تعیین شده حرکت می کنند نه برای رسیدن به منفعت شخصی هر کس آنچه را مصلحت می داند !

بدیهی ترین و مهم ترین اصل این است که فعالیت تشکل ها در چهار چوب قانون باشد و مرام نامه و اساس نامه آنها بسیار شفاف باشد .

تجربه اثبات کرده است فعایت هایی که شفاف و قانون مند و براساس اصول تعیین شده انجام می گیرد بیشترین سود و کمترین هزینه را برای کل تشکل و تک تک اعضا دارد و بهترین در عین حال مطمئن ترین راه رسیدن به اهداف جمع است . افرادی که در نظر دارند کار تشکیلاتی انجام بدهند باید هنگام شروع کار و عضویت در تشکل با دقت و منطق و به دور از احساسات اهداف و اساس نامه و مرام نامه و برنامه های تشکل را مطالعه کنند و سپس عضو شوند و در صورت عضویت خود را مقید به رعایت آنها و حرکت در چهارچوب تشکیلات بدانند .

از طرفی به نظر نگارنده این اصول تعیین شده توسط تشکل علی رغم داشتن چهارچوب مشخص و محکم باید از انعطاف های لازم جهت بروز و ظهور خلاقیت ها و پیشرفت های فردی اعضا و نیز مواجهه با شرایط مختلف را داشته باشد تا تشکل بتواند به صورت پویا حرکت کند و به اهداف مورد نظر خود برسد .

یکی از آسیب های جدی کار تشکیلاتی که پیش تر بدان اشاره شد عدم آشنایی و آموزش افراد عضو تشکل هاست که نیازمند توجه بسیار از طرف تشکل ها می باشد می توان با فعال کردن و بها دادن به بخش آموزش در تشکیلات سطح کیفی رفتار اعضا را بالا برد .

امید است افرادی که برای رسیدن به شرایط مطلوب علاقه مند به کار تشکیلاتی هستند با علم و توجه به این موارد و رعایت کردن آنها در نیل به اهداف خود موفق باشند.

سه شنبه, 24 شهریور 1394 ساعت 18:28 خوانده شده: 2866 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -2 --
ایازی 1394/06/24 - 18:48
جناب بابازاده دست مریزاد
پاسخ + +1 -2 --
جلیل 1394/06/24 - 20:05
بابا اینم حوصله داره معلمین دارند از گرسنگی می میرند و دائما به این سایت می آیند ببینند رتبه بندی چی شده اینم داره از فلسفه می نویشه
پاسخ + +6 -1 --
فرهنگی 1394/06/24 - 21:27
...
تشکل سیاسی, فرهنگی, صنفی و....
فرهنگ تشکل من در سطح خواص کشور و ته در سطح عوام شکل نگرفته.
نمونه آن تشکل صنفی معلمان که اسم معلم رآ یدک میکشد اما سنگ ... وزیر را به سینه میزند!

تشکل اسمی!
پاسخ + +5 0 --
فرهنگی 1394/06/24 - 21:33
آقای بابازاده همکار محترم الفبای ایجاد تشکل و عضویت در آن داشتن روحیه ضد استبدادی, ضد منیت و ضد خودمحوری است.

تشکل روحیه همکاری و ایثاری میخواد,
ایثار تا حدی که منفعت فردی را به خاطر منافع جمعی فدا کنی...

تشکل روحیه شجاعت و تفکر نقادانه میخواد...
و....
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1394/06/25 - 16:46
صنوف معلمان باید کاملا صنفی عمل کنند و از سیاست های جناحی دوری کنند ..وگرنه هر بار با تغییر جناح ها لگد مال خواهند شد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:25
به نام دوست
قابل توجه تشکل هاي مدني فعال در آموزش و پرورش :
استاد گرانقد جناب آقاي جواد بابازاده ( رها ) سه شبه 17 شهريور و دو شنبه 23 شهريورماه جاري قصد کردم به ضرورتي سلسله مطالبي در مورد بديهيات کار تشکيلاتي بنويسم . پيش نويس چند شماره آن را هم آن هم آماده کرده ام .امروز 4 شنبه 25 شهريور بعد از فراغت از کار روزانه قصد کردم چند شماره از آن سلسله مطلب را آماده انتشار کنم . چون مي دانستم وقتي وارد مطلب شوم نيمه ها ي شب گذشته مطلب آماده براي انشار مي شود .تصميم گرفتم قبل ورود به اين مباحث مهم تشکيلاتي ، طبق وظيفه از سايت وزين " گروه سخن معلم " بازديد نموده سپس به آن مهم بپردازم . وقتي مقاله ارزشمند حضرتعالي را ملاحظه کردم . مشاهده کردم هردو درد مشترک داريم .
بنده مي خواستم عرض کنم :
برخی از آفت هایی که ما ایرانیان در انجام فعالیت های جمعی از آنها رنج می بریم عبارتند از :
نظر ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:26
ادامه نظر :
1.قهرمان سازی ، شخصیت پرستی ، عدم آشنایی و آموزش افراد با قوانین کار تشکیلاتی ،
2.پیروی از تصمیمات شخصی و سلیقه ای و رفتار بر اساس آنها
3.نداشتن برنامه ی مشخص در مقاطع زمانی و شرایط مختلف
4.مصالحه و ارجح قرار دادن روابط و منافع شخصی بر جمعی است.
5.ما باید به خاطر داشته باشیم برای کار در تشکیلات مدرن باید از مکانیزم و راهکارهای مدرن بهره برد و با رفتارهای کد خدا منشی و سنتی نمی توان ره به جایی برد ؛ اگر هم به موفقیت هایی برسیم مقطعی و حداقلی خواهد و با هزینه و انرژی صرف شده متناسب نخواهد بود !
6.مخالفت با رویه های اشتباه و کوشش برای اصلاح آنها
7.عدم اتکای بیش از حد تشکل به یک یا چند فرد ،
8.شفاف بودن نحوه ی همکاری و عضویت افراد در تشکل ها و چگونگی فعالیت آنها و ... باید مورد توجه قرار گرفته و اعضای تشکل به آنها پای بند باشند
نظر ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:27
ادامه نظر :
استاد بابازاده چه خوش و نقض فرموديد :
شفاف بودن نحوه فعاليت تشکل پايه واساس استواري و تداوم وتکامل تشکل مدني مي باشد . در صورت بروز پنهانکاري ، به اصطلاح دورزدن افراد، يا زير آبي رفتن ، تشکل مدني را به محفل تبديل مي کند . و اين خطر ناک ترين آفت همه تشکل هاي مدني است . زيرا تشکل را ازدرون مستهلک مي نمايد .
9.در کار تشکیلاتی همه ی افراد از عضو ساده تا دبیر کل یا لیدر گروه حول اهداف مشخص و مشترکی گرد آمده اند و وظایف مشخص و رفتارهای هم سویی دارند که برای تغییر و اصلاح امور و رسیدن به اهداف و منافع تعیین شده بر اساس اصول تعیین شده حرکت می کنند نه برای رسیدن به آنچه برخي افراد مصلحت مي دانند.!
10.بدیهی ترین و مهم ترین اصل این است که فعالیت تشکل ها در چهار چوب قواعد باشد . هرگونه قائده شکني و نقض قواعد بازي پذيرفته شده حکم کودتاي تشکيلاتي دارد . که باعث فساد تخريب و نابودي تشکل مي شود .
نظر ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1394/06/25 - 21:28
ادامه نظر :
11.تجربه اثبات کرده است فعایت هایی که شفاف و قانون مند و براساس اصول تعیین شده انجام می گیرد بیشترین سود و کمترین هزینه را برای کل تشکل و تک تک اعضا دارد و بهترین در عین حال مطمئن ترین راه رسیدن به اهداف جمع است .
12.يکی از آسیب های جدی کار تشکیلاتی که پیش تر بدان اشاره شد عدم آشنایی و آموزش افراد عضو تشکل هاست که نیازمند توجه بسیار از طرف تشکل ها می باشد می توان با فعال کردن و بها دادن به بخش آموزش در تشکیلات سطح کیفی رفتار اعضا را بالا برد .
که شما ، تقريبأ همه آنچه در ذهن و پيش نويس آماده کرده بودم را به شيوايي هرچه تمام تر ، بيان فرموديد .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور