صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا مرادی - کارشناس ارشد علوم سیاسی

نان یا آزادی

معلمان و فرهیختگان فرهنگی ، تولید کنندگان فکر و آموزاننده ی اندیشیدن و اندیشه ورزی که زیرساخت و شالوده ی توسعه و پیشرفت پایدار در تمامی پهنه ها و عرصه ها در جامعه درپرتو آن میسور و ممکن می گردد و سعادت و خوشبختی واقعی را به دنبال دارد ؛ آیا نان ، آزادی ومنزلت و افتخار ماندگار را درجامعه و برای فرزندان ما به ارمغان می آورد یا آزادی شان و منزلت و رفاه و آرامش را درجامعه پدید آورده و نهادینه می نماید ؟

سیر و مطالعه ی تاریخ جوامع و تجارب ارزشمند آنان بیانگر و گواه آن است که مردم و ملتی که به دنبال آزادی وحرمت انسانی بودند به رفاه و سعادت دست یافتند و تحسین همگان رابرانگیختند و در تاریخ ماندگارشدند و آنانی که برای رسیدن به نان ؛ آزادی و حرمت آدمی را تقدیم نمودند نه به نان و نه به سعادت مندی نائل نشدند و خود و جامعه ی خود را درگرداب فقر و فساد به ننگ و نابودی و اضمحلال  کشاندند.

 معلمین راستین کشورمان چون شریعتی و بهرنگی و خیل معلمان شهید گران قدرانقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی که به قول گل سرخی از قهرمان خلق های خاور- میانه یعنی امام حسین (ع) الهام گرفته اند نیز در گفتار و عمل به همه ی ما آموختند که نان را فدای آزادی و حرمت انسانی نکنیم .

آنانی که شعارپوپولیستی و عوام فریبانه ی آوردن پول نفت رابرسرسفره های مردم راسرمی دادند، دیدید که درعمل نه تنها سفره ی ما معلمان و اقشار آسیب پذیرجامعه را رنگین ننمودند بلکه آزادی بیان را هم از ما ستاندند و صدمات سهمگینی براعتبار، اقتصاد و جایگاه ملت شریف و متمدن ایران در داخل و عرصه ی جهانی وارد نمودند،امروز با حیله های الوان قصد فریب ملت رادارند.

اذعان می نمایم که مشکلات معیشتی بسیار، گذران زندگی را برای ما سخت کرده است اما هوشیار باشیم و در زمین دشمن بازی نکنیم ،بدون تردید و با ایمان راسخ ازرئیس جمهور محبوب حمایت کنیم ، اوست که شجاعانه از حقوق شهروندی ،از امنیتی نکردن مدارس و جامعه ،مراجعه به افکار عمومی در موضوعات مهم کشور و ضرورت رفراندوم سخن می گوید که چنان چه صورت تحقق و عینیت به خود گیرد تمام موانع و سدهای توسعه شکسته خواهد شد چرا که عوامل توسعه نیافتگی ازجمله اقتصاد رانتی، انحصارطلبی ،فقدان شفافیت درفعالیت های اقتصادی اجتماعی و سیاسی درارتباط  با آن مواردی است که به پاره ای از آنها دربیانات رئیس جمهور محترم اشاره گردید ؛ به یقین تحقق حقوق شهروندی و آزادی بیان و آزادی بعداز بیان ، ضامن حرکت ،تصمیم سازی و اتخاذ سیاست های درست جهت دست یافتن و نیل به مطالبات و منویات مادی و معیشتی اقشارجامعه به ویژه معلمان معززخواهد گردید و با نهادینه شدن آزادی و حرمت انسان ، نان و رفاه مطابق شان ومنزلت انسانی نیز صورت تحقق به خود گرفته و فراهم خواهدشد، پس آزادی ، نان می آورد.

ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

جمعه, 26 دی 1393 ساعت 18:22 خوانده شده: 3479 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
پناهی 1393/10/26 - 19:55
آزادی نان نمی اورد اما همچون نان ضروری است. البته اگر باز هم به نام آزادی همچون نان فریب نخوریم که ان وقت نه آزادی بدست اورده ایم نه نان.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1393/10/26 - 20:53
جناب استاد مردادي به نكات ارزشمندي اشاره نموده ايد. اميدورام كه همه ي ما فرهنگيان علاوه بر تمركز به مشكلات معيشتي بر حقوق مدني و اجتماعي و آزادي هاي فردي و سياسي تاكيد داشته باشيم
پاسخ + +4 0 --
محمد روزبهاني 1393/10/26 - 20:54
نظر قبلي متعلق به اينجانب بود كه به صورت ناشناس منتشر شد و با تشكر از جناب مرادي عزيز
پاسخ + +5 0 --
زعفرانی 1393/10/26 - 23:17
مرحبا تبرک الله پایسته در افکار وسلامت در جان باشید
پاسخ + +1 0 --
علی 1393/10/26 - 23:39
http://www.moaleman.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=869:2015-01-16-07-03-30&Itemid=634
پاسخ + +4 -5 --
امیر 1393/10/26 - 23:40
چندگرفتی این حرف هارا بزنی؟
ظلمی که دولت یازدهم در حق معلمان روا داشته ومی دارد،در هیچ دوره ای حتی قبل از انقلاب نرفته است،اگر منصف باشی اذعان می کنی؟اگر مغرض باشی که مارا با شما حرفی نیست ،به همین خیال باش
ضمنا بدان ،من خودم برا روحانی ازجان مایه گذاشتم اما حیف وصدحیف!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
رضا مرادی 1393/10/27 - 07:46
سلام دوست عزیز، به صداقت معلمی سوگند مبلغی نگرفته ام به یاد دارید زمانی را که در دفتر دبیران از مصالح کشور می گفتیم وازعملکرد نادرست دولت قبل انتقاد می نمودیم که الان حامیان آن دولت هم به آن گفته ها اذعان وتائید می نمایند ، مورد عتاب وتهدید قرار می گرفتیم ، الان راحت نقد کرده واظهار نظر می کنیم ، درچنین فضایی چنانچه متفق باشیم می توانیم به خواست های منطقی خود دست یابیم.
از آنجایی که مجلس در راس اموراست آیا دیده اید در مجلس فعلی با جدیت و شجاعت نماینده ای از پایان دادن منصفانه به مشکلات معیشتی فرهنگیان سخنی به میان آورد یا در موارد استیضاح وزیر از معیشت معلمان صحبتی شود؟
به واقع چنانچه مجلس اراده نماید با سازوکارهای اثربخش می تواند هر چه را اراده کند محقق نماید و مطالبات معلمان را جامه ی عمل بپو شاند.
وقس علی هذا
پاسخ + 0 0 --
رضا مرادی 1393/10/27 - 07:53
امیر آقا شما بسیار عمل شایسته ای را انجام داده اید که از آقای روحانی حمایت نموده اید در آن تردید نفرمایید ، امیدوارم با شکل گیری مجلسی کار آمد وتوانا شاهد حل مشکلات کلان کشور به ویژه معلمان باشیم .
ان شا الله
پاسخ + 0 -3 --
همکارت 1393/10/27 - 05:46
بنده خدا برای گرفتن پست چرا این در و آن در می زنی فکر می کنی اگر مجیز بگویی به جایی می رسی !
پاسخ + 0 0 --
زضامرادی 1393/10/27 - 11:35
عزیزم اگر به دنبال پست بودم در مقاطع گوناگون غیر محافظه کارانه صاحبان قدرت را به چالش نمی کشیدم نظیر آقای عطاران و یازرلو را که مدیران محترم مدارس منطقه ی 9 حا ضر در سالن فجر شاهد وناظر آن بودند . درحاکمیت هستند کسانی که از تشکل فرهنگیان خوششان نیامده وآن را بر نمی تابند اما بنده مطالبی چالشی دراین زمینه در سایت های مختلف قرارداده ام و.....از شما تشکر می کنم ودوست دارم چون با مطلبی که گفتی احساس می کنم زنده ام تشکر
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1393/10/27 - 07:55
آفرین بر شما،معلمان همیشه باید شان خود را والاتر از همه مشاغل ببینند .
بزرگترین سرمایه قناعت است.اگرصداقت وقناعت درزندگی باشد به همه چیزمی توان رسیدمعلمان هرگز نباید خود راخوار کنند«معلمی شغل نیست اگربه عنوان شغل به آن می نگری رهایش کن»
پاسخ + 0 0 --
معلم 1393/10/27 - 09:25
چرا صفر و يكي نگاه مي كني آيا نان با آزادي در ضديت است ؟
پاسخ + +4 0 --
نیلوفری 1393/10/27 - 10:26
درود به جنابعالی برادر گرانقدرازاین که دلسوزانه برای تنویر افکار جامعه فرهنگی می نویسید بسیارخوشحالم ویادمان باشد جامعه معلمی از تبعیض وافکارکهنه و شعارزدگی بسی رنج می برد
پاسخ + 0 0 --
رضا مرادی 1393/10/29 - 15:37
استاد محترم با تشکر وامتنان ، جامعه ی معزز معلمان منتظر آثار فلمی وعلمی جنابعالی در خصوص ارائه ساز وکارهای موثر جهت برون رفت از تبعیض ، افکار کهنه وو شعار زدگی می باشند.
لطفا بذل محبت نموده ودر این راستا اقدامات لازم را مبذول فرمایید.
پاسخ + +2 0 --
رمضان زاده 1393/10/27 - 10:38
درود بر شما
ممنون از مطالبی که فرمودید و به نظرم مهم این است که در مسیر درست حرکت کنیم و همین که در این دولت از مسیر اشتباه خارج شدیم بزرگترین دستاورد این دولت است وقتی که بی قانونی و تصمیمات هیجانی در دولت قبلی بیداد میکرد و الان حداقل از آن دوران خارج شدیم جای شکر دارد
پاسخ + +1 0 --
عبدالرضا پاک سرشت 1393/10/27 - 11:47
با سلام و سپاس از مقاله ارزشمند تان و قبول این واقعیت که ارزش آزادی بسیار بیشتر از نان و نام و هر چیز دیگری است و با اعتراف به اینکه در مقاله مورد نظر به ارزش آگاهی و آزادی عنایت فرموده اید چون فضای کافی برای اظهار نظر نگذاشته اید امید وارم برای خوشایند یک سو نگران آزادی ستیز جامعه فضای اظهار نظر را چنان تنگ و تاریک نکرده باشید که بیش از این نتوان در وصف آزادی و نقد آزادی ستیزان سخنی گفت
پاسخ + +3 0 --
محمد روزبهاني 1393/10/27 - 12:08
اين نظر دوستي به نام امير است لطفا دقت كنيد:
"چندگرفتی این حرف هارا بزنی؟
ظلمی که دولت یازدهم در حق معلمان روا داشته ومی دارد،در هیچ دوره ای حتی قبل از انقلاب نرفته است،اگر منصف باشی اذعان می کنی؟اگر مغرض باشی که مارا با شما حرفی نیست ،به همین خیال باش
ضمنا بدان ،من خودم برا روحانی ازجان مایه گذاشتم اما حیف وصدحیف!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" جناب امير اول اينكه با اسم واقعي و كامل پيام بگذاريد ديگه دوره ي احمدي ن‍ژاد تموم شده نترسيد كسي با شما كاري نداره!
دوم اينكه اين همه مطلق حرف زدن خوب نيست. شما طبق حرف خودتان كه مي گويد براي روحاني از جان مايه گذاشتي كه جاي تعجب دارد ! شدي طرفدار فصلي! اگر عاقلانه به روحاني راي ميدادي به اين زودي نمي گفتيد حيف و صد حيف! معلومه كه طرفداري شما يا اعتقادتان بر يك اصول به يك سال نمي رسد! چه زود تغيير موضع داده اي؟
پاسخ + +4 -1 --
محمد روزبهاني 1393/10/27 - 12:09
مثلا حاجي بابايي چه گلي به سرمان زده كه فاني نزده؟ اگه وضع ما آنقدر خوب بوده؟ چرا در ظرف اين يكسال بعد او به بيچاگي افتاده ايم؟ لطفا جانب انصاف را رعايت كنيد. حداقل امروز نه از نظر معيشت كه از نظر حق بيان خواسته هايمان وضع بهتر شده است. نشده؟
پاسخ + +1 -1 --
امید سرشار 1393/10/28 - 09:31
هردو حق مسلم ماست .
پاسخ + +2 0 --
بازنشسته 1393/10/28 - 09:48
درود به آقای روزبهانی
دفاع ازحقوق دیگران عین عدالت است آزادی بیان یعنی مبارزه با تبعیض فسادهای گسترده شفافیت عمل کردن مسولین که به راحتی خطا نکنند و قانون رابه بازی نگیرند
پاسخ + +2 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/10/28 - 21:37
سلام بر نویسنده محترم .
به نظر اینجانب با نگاه فرهنگی ای که آنجناب دارید تقدم "آزادی" بر "نان "امر غریبی نیست . البته شاید شواهد و مطالعات جامعه شناسی نتوانند ادعای مطروحه را تایید کنند همچنانکه میتوان به شواهد ملموسی از رابطه " بی نانی " و "اسارت های آشکار ونهان" اشاره کرد .
"نان - به مفهوم وسیع آن "یکی از "حق"های آحادجامعه است همچنانکه "آزادی "نیز ازحقوق اولیه انسانهاست .
در تقابل قرار دادنشان و تاکید بر یکی از آن دو فقط میتواند مشرب فکری و نوع جهان بینی را روشن نماید .
درود بر شما که مدافع "آزادی انسانیت انسان" هستید و "نان " فرهیختگان نیز از دغدغه های شمااست .
پاسخ + +3 0 --
عبداله 1393/10/30 - 21:52
"نان و آزادی" دو واژه ی زیبا،تامل برانگیز و در عین حال سرگرم کننده و البته فریبنده!!! با عقبه ای بس طولانی و باقامتی در حد ایدئولوژی ها!
اما به هر حال اگر از زاویه واقعیت به موضوع نگاه کنیم ،آزادی در جوامعی که چندان دغدغه های اولیه و روزمره را ندارند کالایی ارزشمند تلقی شده و ضرورت ان احساس می شود. از شما برادر نگارنده هم ممنون که به موضوع می پردازید.
پاسخ + +5 -2 --
مهدی از اصفهان 1393/11/01 - 00:42
سلام اینها بازی سیاسیه . دوران قبل خاتمی(خفقان) خاتمی(آزادی) احمدی نژاد (خفقان) روحانی (آزادی) و این سیکل ادامه دارد و وضع ما هم بدتر و بدتر می شود کی با عوض شدن دولتها وضع ما بهتر شده کی؟ کی؟ دیگر چیزی از ما باقی نمانده ، در مدرسه کلاسهای پر ازدحام و شلوغ و اعصاب خورد کن و در خانه شرمندگی از روی زن ویچه .
پاسخ + +2 0 --
محمد قدری 1393/11/04 - 22:40
با سلام به نگارنده عزیز

وقتی می خواهی به گنجشکی غذا بدهی فرار می کند،... چرا که می داند، آزادی با ارزش تر از نان است..........
پاسخ + 0 -1 --
سلیمی 1393/11/14 - 10:41
آقای مرادی از مطالب آموزنده وشجاعانه حضرت عالی سپاس گزاریم جسارت و شجاعت شما و از طرفی نقد هایی که در پیام ها درباره نظرات شما می نویسند بنده را به یاد کلامی از شهید بهشتی انداخت که ایشان فرمودند : هرکسی که هدف و خط مشی مشخصی دارد درآن مسیر دوست هم دارد دشمن هم دارد . این نظرا ت متاسفانه عده قلیلی است که خودشان به فکر میز وصندلی ریاست هستند چون اگر شما به این فکر میکردید همانند خودشان راه های چاپلوسی را هم میدانستید
پاسخ + +1 -1 --
احمد 1393/11/16 - 22:50
با عرض سلام و ادب خدمت بزرگواران و اساتید عزیز
دوستان روحانی احمدی نجات رفسنجانی و.... همه از یک کوزه آب می خورند ببینین کی اینو گفتم
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1393/11/19 - 20:32
من واقعا متاسفم برای کسانی که همیشه از دید منفی نگاه میکنند و با کلمات مغرض سعی در خدشه دار کردن شخصیت ها میکنند.
آقای مرادی شخصیتی به دور از ریاکاری و منفعت طلب دارد و شناختی که از ایشان دارم که در بهترین مدرسه منطقه مدیریت داشتند ولی زندگی ساده و به دور از هرگونه باد آوردها خالصانه خدمت کرده ...وآنان که به سخره گرفتند نوشته هایش را...بدانند از روی حسادت و خصومت حرفی زدند
پاسخ + 0 0 --
وحید خدادادی 1393/11/21 - 20:35
سلام آقای مرادی.بسیار عالی بود تبریک میگم.
پاسخ + +1 0 --
رنج 1393/11/24 - 12:46
سلام درودبرهمگان
لطفا به دور ازمداحي وفحاشي وحسادت نظردهيم وهيچكس رامتهم نكنيم و حتما با آگاهي واعتقاد نظردهيم چراكه هربلايي درهرزمينه اي سرانسانهاآمده ومي آيد و خواهد آمد ازجهل است .
رنج ازكردستان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1393/11/24 - 21:10
شهي كه پاس رعيت نگاه مي دارد حلال بادخراجش كه مزدچوپاني است وگرنه راعي خلق است زهرمارش باد كه هرچه ميخورداوجزيت مسلماني است سعدي
پاسخ + 0 0 --
سعدی نوری 1393/11/26 - 13:19
باسلام .
اگر تاپایان دوره ی ریاست جمهوری جناب روحانی فقط یک مورد- تاکید می کنم فقط یک مورد،بجز انتخابات های معمول- از مشکلات و خواستهای ملت ایران به رفراندوم گذاشته شد، آنگاه می توانیم ادعا کنیم که جناب روحانی و دولت ایشان با دیگران تفاوت داشتند و پای سخن خود ایستادند و به نظر شهروندان احترام گذاشتند. اما اگر نشدچـــــــــــــــــــــــه؟ حتما برای ان هم تو جیهی می یابیم!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور