صدای معلم

دکتر محمدعلي فياض‌ بخش

آيا نوبت اولويت به آموزش و پرورش رسيده است؟

مهم‌ترين زيرساخت در نگاه توسعه‌محور امروز دنيا، توسعه و ترييت منابع انساني است/ بيل کلينتون رئيس‌جمهور اسبق آمريکا در اولين نطق خود بعد از دومين انتخاب، بيش از نود درصد از حجم سخنان خود را به آموزش و پرورش و تحول زيرساختي آن اختصاص داد/ زمان پاياني دوره کلينتون به دوران طلايي و احياي مجدد آموزش و پرورش در آمريکا نامور شد/ اولويتي به نام آموزش و پرورش ـ که هيچ گاه در طول اين چهار دهه ديده نشده است ـ بيش از اين سزاوار بي‌مهري نيست/ اگر برخي وزارتخانه‌ها به لحاظ ذاتي، تنيده در سياست‌اند و لاجرم گزينش رأس آن، آميخته و عجين به سياست است، آموزش و پرورش را بايد از اين قاعده مستثني کرد و تخصص و تجربه و کارآمدي علمي و مديريتي را در سردر اين وزارتخانه به پاي سياستمرد و سياست‌ورز به معني مصطلح قرباني نکرد/ آن خيل نسبتاً پرتعداد نيز که از دل آموزش و پرورش در رأس اين خانه پر اهل و عيال نشستند، با ديگر همکاران خود در ديگر وزارتخانه‌ها چندان فرقي در تخصص و کار آمدي نداشتند/ آموزش و پرورش و آموزش عالي، محل تربيت و توليد نيروي متخصص در همه حوزه‌هاي مورد نياز آينده، از جمله حوزه سياست است، اما خود، محل سياست‌بازي و تيول حزب و جناح نيست/ چه مي‌شود، همان‌گونه که در انتخاب وزراي کليدي، اين قدر تراشه به دندانه‌ها مي‌زنند، يک کليد پرتوان را نيز براي قفل بسته آموزش و پروش بيابند/ کارنامه وزير پيشنهادي را در بعد دانش تعليم و تربيتي و نشان مديريتي، بر نمره‌هاي سياسي او ترجيح بدهيم

اولویت بودن آموزش و پرورش و توسعه و ترييت منابع انساني   در آستانه استقرار کابينه جديد در دولت دوازدهم خوب است اولويت‌ها بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.
بيشترين حجم از سخنان نامزدها در فعاليت‌هاي انتخاباتي، به حق (و صرف‌نظر از نيت‌هاي واقعي) بر اشتغال و محروميت‌زدايي اقتصادي بود.
توجه به اشتغال پايدار و توسعه تداوم‌آميز بي‌ترديد نيازمند نگاه کارشناسانه و دراز مدت به زيرساخت‌هاست.
مهم‌ترين زيرساخت در نگاه توسعه‌محور امروز دنيا، توسعه و ترييت منابع انساني است.
اين توسعه و تربيت جز از دو مجراي آن، يعني آموزش و پرورش و آموزش عالي ميسر نخواهد شد.بيل کلينتون رئيس‌جمهور اسبق آمريکا در اولين نطق خود بعد از دومين انتخاب، بيش از نود درصد از حجم سخنان خود را به آموزش و پرورش و تحول زيرساختي آن اختصاص داد و پيامد آن، سازوکارهاي مناسب را در طول آخرين دوره رياست جمهوري‌اش سامان بخشيد.
نتيجه آن شد که زمان پاياني دوره کلينتون به دوران طلايي و احياي مجدد آموزش و پرورش در آمريکا نامور شد؛ همان‌گونه که در پايان دوره اوباما، اين ناموري، به نام بهداشت و تأمين اجتماعي رقم خورد.
 گرچه دولت نامهرورز و پرخاشگر کنوني آمريکا روزانه در حال پنبه کردن همه رشته‌هاي پيشينيان خود است! اگر ما کشورمان را يک کلّ يکپارچه با وحدتي اعجاب‌آميز و تحسين‌برانگيز، از همه اقوام و نژاد‌ها و مذاهب مي‌بينيم، نيز نظام خود را رشته‌اي به هم پيوسته در تعقيب اهدافي کلان و ملّي مي‌دانيم، خوب است هر چهارسالي ـ فارغ از آن‌که کدام جناح اکثريت دولت را دارد ـ اولويت‌ها را سر در پي يکديگر اجرا کنيم.

به نظر اين معلم کوچک، اولويتي به نام آموزش و پرورش ـ که هيچ گاه در طول اين چهار دهه ديده نشده است ـ بيش از اين سزاوار بي‌مهري نيست.
اگر برخي وزارتخانه‌ها به لحاظ ذاتي، تنيده در سياست‌اند و لاجرم گزينش رأس آن، آميخته و عجين به سياست است، آموزش و پرورش را بايد از اين قاعده مستثني کرد و تخصص و تجربه و کارآمدي علمي و مديريتي را در سردر اين وزارتخانه به پاي سياستمرد و سياست‌ورز به معني مصطلح قرباني نکرد.

تجربه‌هاي پشت سر ما در طول چهار دهه، نشان‌هاي خوشايند از مردان کارآمد و اين کاره را ـ جز در يکي دو مورد ـ نشان نمي‌دهند.
مورد داشتيم(!) که وزير آموزش و پرورش، يک ساعت هم تجربه مدرسه‌داري و تدريس نداشته و خود به طنز در رزومه‌اش گفته که دوازده سال آموزشي ـ پرورشي بوده؛ آن هم زمان تحصيلش!
 آن خيل نسبتاً پرتعداد نيز که از دل آموزش و پرورش در رأس اين خانه پر اهل و عيال نشستند، با ديگر همکاران خود در ديگر وزارتخانه‌ها چندان فرقي در تخصص و کار آمدي نداشتند.

عزيزان انتخاب‌گر و سبزنشينان تأييدکننده وزراي کابينه دوازدهم!

هان! که اين بار بيش از گذشته‌ها، ملاحظات تخصصي و صلاحيت‌هاي مديريتي را بر تعارفات سياسي رجحان دهيد؛ علي‌الخصوص در زيرساختي‌ترين وزارتخانه، که متکفل تربيت نيروي انساني است.
آموزش و پرورش و آموزش عالي، محل تربيت و توليد نيروي متخصص در همه حوزه‌هاي مورد نياز آينده، از جمله حوزه سياست است، اما خود، محل سياست‌بازي و تيول حزب و جناح نيست.
چه مي‌شود، همان‌گونه که در انتخاب وزراي کليدي، اين قدر تراشه به دندانه‌ها مي‌زنند، يک کليد پرتوان را نيز براي قفل بسته آموزش و پروش بيابند؟

کلاس‌هاي کپري، مدارس پشت‌کوهي صخره‌نوردانه، سقف‌هاي ريزان بر روي ستون‌هاي لرزان، گرمايش نيم‌سوز هيزمي و فسيلي بعد از چهار دهه، نه زيبنده اين کشور است و نه با ترجيع‌بند خسته‌کننده «مگر يک شبه مي‌شود؟» قابل گذشت است.اين‌ها تازه، بخشي از سخت‌افزاري ماجراست. داستان نرم‌افزارها، به مراتب سخت‌تر است.
سند تحول آموزش و پرورش، چند سالي است که به همت و قيادت همسر يکي از نامزدهاي کنار رفته رقيب، تأليف و تدوين شده، اما در عمل، بلاموضوع بر زمين مانده. اين، يکي از نرم‌افزارهاي وانهاده شده است.
مي‌دانم که بنا به ذات نسبتاً پيچيده و تودرتوي سياست، وزير آموزش و پروش هرکه باشد، رها از ملاحظات پيچ در پيچ سياسي نخواهد بود، ليک آخر کم از آن، که دست و پايي بزنيم؟اين بار امتحان کنيم:

کارنامه وزير پيشنهادي را در بعد دانش تعليم و تربيتي و نشان مديريتي، بر نمره‌هاي سياسي او ترجيح بدهيم.
يک بار امتحان، در ميان خيل آزمون و خطاهاي اين چهار دهه، آسمان را به زمين نمي‌آورد.

  روزنامه اطلاعات

دوشنبه, 22 خرداد 1396 20:06 خوانده شده: 1759 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 -2 --
معلم امیدوار 1396/03/22 - 21:36
انشاا... که در کابینه دولت12 معلمان به حق خود ذر همه ابعاد بخصوص معیشت و منزلت برسند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/03/23 - 01:48
نمی رسند چون نمیخواهند معلم ارزشمند و مقدم آنها باشد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/30 - 15:28
باش تا صبح دولتت بدمد
پاسخ + +20 -2 --
معلم 1396/03/22 - 21:40
آيا نوبت اولويت به آموزش و پرورش رسيده است؟
قسم به تمام مقدسات هرگز
قسم به تمام کائنات هرگز
هرگز
هرگز
هرگز
پاسخ + 0 0 --
معلم امیدوار 1396/03/22 - 23:49
چقدر با ناامیدی نوشتید!!!
پاسخ + 0 0 --
حسین 1396/05/13 - 15:28
وقتی نظام 39 ساله با فکر و اندیشه و معلم لج کرده ! امید چه فایده ای دارد؟!؟!؟
پاسخ + 0 0 --
ابراهیم کاوه 1396/06/28 - 06:04
به علت وعده های سرکاری درپرداخت حق التدریسی ودراصل خفه کردن صدای اعتراض فرهنگیان شاغل وبازنشسته طلبکار وتوهین به شان ایشان،...
پاسخ + +16 -1 --
چغندربگ 1396/03/22 - 21:43
هرگز! چنین مباد!
جامعه ما حتما جامعه ای علم دوست نیست! شاید بگویید، پس اینهمه تلاش بعضی برای ورود به دانشگاه و تحصیلات عالیه ازبهر چیست؟ جواب: کار و پول! همین، ببینید علاقه و انگیزه و تقاضا برای رشته های علوم پایه و ادبیات و فلسفه و از این دست علوم در بین خانواده ها و جوانان چقدر است؟تقریبا هیچ! فقط پزشکی و دو سه رشته فنی و یکی دو رشته در گروه انسانی ! و همه برای پول و شغل تا خیال پدران و مادران از آینده فرزندانشان راحت باشد، ما خودمان را گول می زنیم! علم در بطن جوامع پیشرفته قدر و قیمت دارد و دغدغه بسیاری مردم، حتا مردم عادی است، ولی در ایران، نّه ، پس آموزش و پرورش و به تبع آن علم چون در جامعه ما ارزش و مکانی ندارد، م ( معلمان و آ و پ ) نیز هم! حرف بسیار و زمان کم!
پاسخ + +16 0 --
ح 1396/03/23 - 00:18
هیچ زمانی آموزش وپرورش در اولویت قرار نخواهد گرفت با این کاغذ بازی باند بازی طرحهای سرکاری ضمن خدمت های سرکاری مدیران بی لیاقت وزیر تابع مجلس حقوق بخور و نمیر استادان به اصطلاح روشنفکری که به فکر پیشرفت در پنجاه سال آینده هستند عدم جایگاه و احترام به معلمان کتابهایی که برای کسب پول ببشتر چاپ نی شوند و هزاران مشکل دیگر مخالفت همیشگی با نظرات معلمان و عقل کل بودن بعضی‌ها خدا بهیر بگذراند و........
پاسخ + +5 -1 --
وحید آموزگار 1396/03/24 - 01:03
اولویت آموزش و پرورش ؟ مگر از نعششان بگذری تا آموزش و پرورش را در الویت (حتی دوازدهم ) قرار دهند . مگر به زندگی و ثروت و قدرتشان سیر شده اند که دست به چنین حماقتی بزنند ؟
پاسخ + +8 -1 --
مجلسی 1396/03/24 - 22:51
چقدر مودبانه حرف زدی دکتر! من که لیسانس هستم. نماینده ها پس از اینکه خودشون فوق لیسانس گرفتند یک قانون تصویب کردند که راه نفوذ امثال من به مجلس را برای همیشه بست اما یادت باشه اگه یه وقت از بد حادثه رفتی مجلس بخوای اینجوری از حقوق فرهنگیان دفاع کنی کلاه هممون پس معرکه است. اونجا باید لابی داشته باشی و بتونی داد بزنی. باید بقاپی. اونجا کسی به فکر صلاح و مصلحت 50 سال دیگه مملکت نیست همین چند روزی که قراره باشن و ببرن و بخورن هر که تونست و قاپید و چاپید اون برنده است. الان ببین پزشکها چقدر خوب برنده شدند خودشون هم باورشون نمیشه دولت اینهمه پول به حسابشون بریزه در حالیکه خیلی از کارمندان دولت ( نه فقرا و نیازمندان!) از نیمه برج به بعد گاهی برای نون شب هم میمونند که چکار کنند.
پاسخ + 0 0 --
منصور 1396/06/22 - 14:50
دوستان عزیز تا زمانی که حکومت برای چند شغل انگشت شمارمنزلت و اعتبار قائل است اگر هزاران برنامه هم تهیه شود باز اولیاء و دانش آموزان مستعد تر به سمت پزشکی و رشته های خاص فنی و مهندسی رغبت دارند و کماکان کشور ما رشدی واقعی نمی کند چون عملکرد ... با کتابچه سند تحول بنیادین در حد کاغذ های باطله است و حرف و عمل یکی نیست وقتی فاصله درآمد یک پزشک با یک خیاط و یا تکنیسین سی - چهل برابر است رغبتی برای انتخاب هنرستان در دانش آموز نیست مگر مجبور باشد
پاسخ + 0 0 --
معلم .ساری 1396/04/13 - 09:20
نی نگویم که تو خامی هنوز دربهاری و ندیدستی تموز
پاسخ + 0 0 --
م 1396/04/15 - 19:55
انقدر معلم را خار کرده اند که اولیا هم از معلمان طلبکار است... با مدرک دیپلم ردی برای معلم برنامه میریزند و مدیر هم که خودتون بهتر میدونین.

بچه درس نمیخونه اولیا میگه تو معلمی به من چه... خخخ...همه چی آرومه من چقد خوشبختم
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/04/28 - 13:19
حرف شما درسته، ولی مشکل اینه که مردم ما نیز چنین مطالبه ای ندارند!این باید یه صورت یک گفتمان ملی دربیاد تا درست بشه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/14 - 12:54
رئیس جمهورمحترم بیا براهمیشه دست اموزش وپرورش رابگیر وزیر متخصص وجسوربرااین دستگاه عظیم انتخاب کن تا جامعه نجات یابد ازاین فلاکت وبدبختی
پاسخ + +11 0 --
هدایت 1396/05/21 - 23:42
بعد از مناظره انتخابات ریاست جمهوری خبرنگاری از آقای هاشمی طبا پرسید اگر رئیس جمهور شوید برای معلمان چکار خواهید کرد و او در جواب گفت : "هیچ "در ادامه گفتند "هر نامزدی وعده ای به معلمان و آموزش و پرورش بدهد یقینا دروغ می گوید. " واقعا دردآور است که اراده ای در نظام مانع پویایی و بالندگی میهن است همان مانعی که به دزدی ها و اختلاس ها پروبال می دهد و نشر دانش را مغایر اهداف دزدمابانه اش می داند . نمونه اش آقای روحانی خیلی راحت از دزدان صندوق ذخیره فرهنگیان دفاع کردند و آن را وام معوق نامیدند با وجود چنین رئیس جمهوری چه امیدی به وزیرش داشته باشیم در دوران آقای احمدی نژاد که بیشترین درآمدهای نفتی را داشتیم ایشان نه تنها به آموزش و پرورش بها نداد بلکه معلمان را کتک زد و با بالا بردن ارزش دلار حقوق معلمان را به یک سوم ارزشش کاهش داد . می بینید اراده فقط برنابودی معلمان و دانش آموزان است و بس
پاسخ + +14 0 --
هدایت 1396/05/24 - 18:23
چرا کشور ما پیشرفت نمی کند ؟ چرا مسئولان از اولویت حفظ نظام صحبت می کنند؟ چون کشور ما یک کشور نظامی است. نظامیان مثل اختاپوس بر میهنمان چنگ انداخته و 39 سال است خون ملت را می مکند. خمینی کبیر که می گفت نظامیان در حکوت داری دخالت نکنند به همین خاطر بود می دانست کشور را ویران می کنند.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/05/28 - 21:32
درودبرآقای سیدحسن الحسینی باسخنان پرمحتوایش ازآقای بطحایی ناامیدشدیم. کاش نمایندگان محترم مجلس اینها رابدانند کاش اقای بطحایی خودش مسئولیت به این بزرگی روقبول نمیکرد
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/06/13 - 09:42
نوبت به اولیا رسید! ولی بابام جان آسمان تپید! تقصیر اینا نیست!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور