صدای معلم

" در جهانی که خود فریبی و فریفتن دیگران ماهیتی غیر ارادی و ذاتی دارد ، آموزش تفکر انتقادی و تشخیص مغلطه ها و تله های ذهنی از همان سنین اولیه کودکی ، نیاز اساسی محسوب شده و جامعه را از خود محوری به سوی دیگری محوری سوق می دهد "

مغالطات ( هنر فریب و اعمال نفوذ ذهنی )

مریم‌ بهریان/ دانشجوی دکتری‌ روان شناسی

تفکر انتقادی و معرفی کتاب مغالطات هنر فریب و اعمال نفوذ ذهنی
 
نام کتاب : مغالطات ( هنر فریب و اعمال نفوذ ذهنی )
نویسندگان : دکتر ریچارد پاول – دکتر لیندا الدر
ترجمه : دکتر اکبر سلطانی –مریم آقازاده
ناشر : شهر تاش
 
شاید برای تان عجیب باشد اگر بدانید که ذهن ما به شدت مستعد فریفتن و فریب خوردن است .  به باور دکتر ریچارد پاول ذهن بشر، نه  نقشه راهنمایی طبیعی و ذاتی برای دست یابی به حقیقت دارد و نه به طور ذاتی ، به حقیقت گویی و حقیقت پرستی علاقه مند است . از طرفی دیگر فردی در دنیا وجود ندارد که با ذهنی مجهز به ابزار نقد و پرسشگری متولد شده باشد ، نقد گریزی ، تعصب ورزی و جزم اندیشی در سپرده ژنی گونه انسان وجود دارد و گرایش به پرستش اسطوره های نقد ناپذیر به نوعی میراث ذهن باستانی انسان به شمار می رود  .
از این رو چنین شیوه اندیشیدن که شبیه به شیوه فکری همه انسان ها در مراحل رشد اولیه است ، خاک حاصل خیزی را برای رویش و رشد ابر انسان ها و اسطوره ها و در مقابل آن ها بت پرستان و اسطوره پرستان فراهم می کند . بنابراین تعجبی ندارد روایت هایی از  سرگذشت طبقه فقیر و قربانی که همواره مورد سواستفاده و تجاوز اغنیا و دیکتاتور ها قرار می گیرند ، کتاب تاریخ را پر کند و منطق رسانه ها چیزی جز منطق جعلی و آمیخته به سفسطه قدرت طلبان و  ثروت اندوزان نباشد .
دکتر ریچارد پاول و دکتر لیندا الدر در کتاب ” مغالطات ” با معرفی انواع حیله های ذهنی و تله های تفکر در تلاش هستند تا جایی که امکان دارد از اعمال نفوذ تفکر خودخواهانه بر تفکر ساده لوحانه پیشگیری کنند .
کتاب مغالطات ، علاوه بر این که 44 مغالطه را برای پیروزی در مشاجرات ارائه می دهد ، چگونگی خود فریبی ذهن را نیز تشریح می کند و در حقیقت  نویسندگان این کتاب سیستم ذهنی خود فریبی را در مغلطه گر ها و اعمال نفوذ کننده ها به تصویر می کشند .
آن ها معتقدند : باید بپذیریم اکثر جوامع در جهان ،  ماهیتی غیر انتقادی دارند و تنازع همیشگی بر سر قدرت و ثروت ، استفاده از ابزاری برای شکل دهی باورهای عمومی  با استدلال های جعلی و عوام فریبانه را فراهم می کند . بسیاری از اعمال نفوذ کننده ها و ابر قدرت ها در این فرآیند ها خود را فریب می دهند ، در غیر این صورت قادر به تحمل خود نخواهند بود . بنابراین در جهانی که خود فریبی و فریفتن دیگران ماهیتی غیر ارادی و ذاتی دارد ، آموزش تفکر انتقادی و تشخیص مغلطه ها و تله های ذهنی از همان سنین اولیه کودکی ، نیاز اساسی محسوب شده و جامعه را از خود محوری به سوی دیگری محوری سوق می دهد .
ریچارد پاول و لیندا الدر ، مغالطه ها را تدابیر کسب نفوذ و ثروت در میان افراد برتری طلب دانسته و معتقدند رسانه ها همواره از این تدابیر تغذیه می شوند و در جهانی که ما همواره در معرض حمله ویروس های رسانه ای قرار داریم ، آشنایی با مغالطه هایی همچون ” تعمیم ” ، ” تملق ” ، “پهلوان پنبه ” ، ” مصادره به مطلوب ” ، ” حمله شخصی ” ، ” توسل به عواطف ، ترس ، قدرت و دانش ” و ده ها مغلطه دیگر از معدود روش های واکسینه شدن در برابر مبتلا شدن جامعه به بیماری های فرهنگی انسان ها است .
بخشی از کتاب ” مغالطات ” نیز  به تشریح سخنرانی های صاحبان قدرت و رسانه در جوامع مختلف پرداخته است . نویسندگان پس از معرفی مغالطه های رایج و پر کاربرد ، از مخاطبان می خواهند تا  تمرینی بر آنچه آموخته اند ، انجام دهند و مغالطه های مطرح شده در سخنرانی ها را از حقیقت تفکیک کنند .
در پایان مولفان کتاب به ما هشدار می دهند تا از خطر یافتن مغالطه ها  فقط در افکار و گفتمان رقیب پرهیز کرده و تله های ذهنی  را در خود نیز بیابیم  . آن ها بر این باورند ، استفاده از ابزار حیله برای فریفتن ذهن فقط مخصوص دشمنان و رقیبان یا قدرت طلبان نیست ما همواره مستعد خود فریبی و مغلطه کردن هستیم و تنها با خود کاوی مداوم ذهن است که می توان تا حدودی آلاینده های تفکر را از ذهن زدود .
خواندن این کتاب به تمام افرادی که می خواهند آدم خودشان باشند و به اهداف شخصی شان دست پیدا کرده و از پس نقاب ها و ظواهر ، سرنوشت خود و جامعه شان را تغییر دهند ، توصیه می شود .
کانال دکتر محمدرضا سرگلزایی

تفکر انتقادی و معرفی کتاب مغالطات هنر فریب و اعمال نفوذ ذهنی
 
دوشنبه, 10 شهریور 1399 12:11 خوانده شده: 235 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
داود 1399/06/11 - 12:26
بسیار عالی ! زنظر سعدی ومولوی عدم گرایش به حقیقت گویی وحقیقت پرستی به متغیر هایی مثل داشتن غرض ومرض در دل وحب وبغض وضعف وفرومایگی ذهنی وروحی نسبت به دیگری بر می گردد که این متغیرها در داوری انسان ریزش کرده وعینک قضاوت ما را نسبت به امور بیرونی تیره وتار می کند. پیش چشمت داشتی شیشه کبود/زان سبب عالم کبودت می نمود. این شیشه کبود را سعدی پندار مگفت:کسی را که پندار در سر بود/مپندار هرگز که حق بشنود.مولوی به این پندار میلان وخشم می گفت که چشم ما را دوبین ولوچ واحول می کند:مرد احول گردد از میلان وخشم .البته این را هم بگویم که سینه بی کینه نداریم وکم وبیش در قضاوت ما وفهم امور دخالت می کند.ممنون از کتاب خوبی که معرفی کردید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور