صدای معلم

حمیدرضا کفاش

آشنایی با مقاتل و مقتل نگاری (بخش آخر)

آشنایی با مقاتل و مقتل نگاری و امام حسین و واقعه کربلا

دوره چهارم، کتب مقاتل و تاریخی مربوط به دوره معاصر، پنجاه سال اخیر (بخش پنجم) کتاب ارزشمند و فاخر، آینه در کربلاست، پژوهش و نگارش نو در بازشناخت نهضت عاشورا از آثار ماندگار عاشورا پژوه معاصر ،  استاد دکتر محمد رضا سنگری است.این کتاب ارزشمند، ترکیبی است از روایت، تطبیق، تحلیل و تذکر، سیر تاریخی حوادث و رویدادها.
هم چگونگی واقعه را بیان می کند و هم چرایی آن را. دراین کتاب، سیر رخدادها دقیق و مستند بیان شده و زمینه ها و موقعیت های موثر در تکوین و شکل گیری حوادث تشریح شده است.
آینه در کربلاست ،مستند به منابع و مآخذ دوره های گوناگون است. هرچند نگارش اثر جلوتر رفته ،مباحث گسترش بیشتر یافته و بسط و تفصیل افزونی گرفته است .

در پايان هر بخش، نکته ها و آموزه ها، فرصتی برای عبرت آموزی و تنبه و تذکر است که این شیوه مبتنی بر روش قرآن کریم است. جداول و ساختار هندسی منحصر به فرد در این کتاب، تصویری هنجارتر و سهل تر در اختیار خواننده قرار می دهد.کربلا و عاشورا، عبرت گاه تاریخ، آینه همه زیبایی ها و عظمت ها و چراغ و سنگ نشان راه برای رسیدن به حیات طیبه اند.

بازخوانی عاشورا و کربلا، معرفی زیباترین، کاملترین و مناسبترین الگوی زندگی به انسانی است که در گذر از بحران ها و عقبه ها و رسیدن به ارزشها و فضیلت ها و بایستگی ها، نیازمند چراغ و راهبر و راهنماست. این اثر بی نظیر تکاپو و کوششی است دراین مسیر. مطالب جذاب کتاب در 41 مرحله ، از زمینه های نهضت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) آغاز شده و با بازگشت کاروان به مدینه پایان می یابد.این اثر گرانبها نزدیک به چهارسال،  نتیجه کار مستمر وتلاش عالمانه،  خالصانه وشبانه روزی، مولف محترم است که پنجره ای تازه برای فهم نو از این نهضت بزرگ به روی مخاطب می گشاید.

این مقتل روان و ادیبانه در 800 صفحه توسط انتشارات قدیانی در سال 1388 به چاپ رسیده است.

دوره چهارم، کتب مقاتل وتاریخی مربوط به دوره معاصر، پنجاه سال اخیر (بخش ششم) کتاب دوجلدی ارزشمند و فاخر،آینه داران آفتاب، پژوهش و نگارش نو از زندگی و شهادت یاران حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام، از آثار ماندگار عاشورا پژوه معاصر، استاد دکتر محمد رضا سنگری است.

مباحث تحلیلی و تبیینی در باره اصحاب، جایگاه و فضیلت آنان،قبایل، منازل و حوادث راه و ارتباطشان با امام، نخستین فصل کتاب است. فصل دوم کتاب به بررسی وضعیت یازده تن از شهیدان پیشاهنگ قبل از وقوع حادثه عاشورا می پردازد، و شناخت دقیقی از وضعیت آنان ارائه می دهد.

در فصل سوم کتاب پنجاه و دو تن شهید نبرد نخستین، تیرباران صبح عاشورا ،با مشخصات و ویژگی هایشان، معرفی شده اند. در فصل چهارم چهل و هفت شهید، نبرد تن به تن پیش از نماز ظهر عاشورا که از برجسته ترین یاران حضرت ابا عبدالله (ع) هستند، مورد بررسی قرار گرفته اند.

در فصل پنجم کتاب سرگذشت ایثارگری دوتن شهیدان هنگام نماز ظهر امام، و در فصل ششم، تبارنامه ایثار و اخلاص نه تن شهیدان پس از نماز، بیان شده است.

در فصل هفتم که از گسترده ترین فصول کتاب است، بیست و چهار تن از شهیدان مظلوم بنی هاشم، مورد واکاوی قرار گرفته اند .

فصل هشتم ،آخرین فصل کتاب به شهیدان پس از امام حسین علیه السلام می پردازد، که زندگی نامه پر افتخار هشت تن از شهدای کربلا و کوفه، در آن آمده است. در مجموع در این کتاب، با زندگی و افتخار آفرینی های صد و پنجاه وسه شهید، نهضت حسینی آشنا می شویم.این اثر بسیار گرانبها و منحصر به فرد، حاصل هفت سال، مطالعه و پژوهش و تلاش خالصانه ،استاد بزرگ کشورمان، دکتر محمد رضا سنگری است، که در دوجلد و 1500  صفحه،
 درسال 1386، توسط شرکت چاپ بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی به زیور طبع آراسته و به علاقه مندان آن حضرت ،تقدیم شده است.

دوره چهارم ،کتب مقاتل و تاریخی مربوط به دوره معاصر، پنجاه سال اخیر (بخش هفتم) کتاب مقتل چهل منزل با حسین علیه السلام، (الاربعون منزلا فی رحاب الحسین (ع) ) ،نوشته حضرت حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر رنجبران تهرانی، از آثار ارزشمند ومعتبری است، که درسال 1392، توسط مجتمع فرهنگی عاشورا ، در تهران تدوین و منتشر شده است. چهل منزل، گزینشی علمی و پژوهشی از وقایع مهم عاشوراست، که از زمان تصمیم امام حسین (ع)، برای خروج از مدینه تا زمان بازگشت کاروان اسرا به مدینه را شامل می شود. یکی از ویژگی های این مقتل آن است که با نگاهی عالمانه، در آن :
کرامت معصوم، عزت معصوم ، غیرت معصوم ، مناعت طبع معصوم ،صبر معصوم و عصمت معصوم در نقل هایش رعایت شده است. ویژگی دیگر این مقتل، متن عربی سلیس و صحیح  به همراه ترجمه روان در مقابل آن و پاورقی ها و توضیحات لازم و روشنگرانه مستند، در ذیل صفحات می باشد. اهل منبر ، سخنرانان و مداحان به راحتی می توانند از روی آن مقتل خوانی کنند، و بنا به ضرورت توضیحات لازم رابدهند.

منزل اول این مقتل، با اولین مرثیه و اولین مرثیه خوان ، شروع می شود، در حدیث قدسی است، که خداوند متعال به کلیم خود حضرت موسی (ع)فرمود: ای موسی! برای هرکس طلب مغفرت کنی از او در می گذرم، مگر از قاتل حسین علیه السلام.
موسی عرض کرد: پروردگارا، حسین کیست؟ خداوند فرمود: هم اوست، که در کوه طور برایت یاد کردم ....و منازل دیگر به ترتیب:خروج از مدینه منوره ومکه مکرمه،--- مقتل مسلم بن عقیل و هانی بن عروه،
در مسیرکوفه وورود به کربلا ---بستن آب --- وداع شب عاشورا ---آزمایش اصحاب ---امان نامه---آغاز جنگ ومقتل حربن یزید ریاحی--- مقتل حضرت علی اکبر (ع)---مقتل فرزندان حضرت زینب (س) و....تا ...... پایان چهل منزل

آشنایی با مقاتل و مقتل نگاری و امام حسین و واقعه کربلا

دوره چهارم، کتب مقاتل وتاریخی مربوط به دوره معاصر، پنجاه سال اخیر ( بخش هشتم) امام سجاد (ع) می فرمایند: خداوند عموی ما عباس (ع) را بیامرزد که برای او نزد خداوند مقامی است که همه شهیدان در روز قیامت برآن غبطه می خورند. در این بخش، به معرفی دو مقتل خاص
 در مورد حضرت ابا الفضل (ع) می پردازیم:

 مرحوم سید عبدالرزاق موسوی مقرم، که پیشتر مقتل الحسین (ع) اورا معرفی کردیم،  زندگانی پرشور و شکوه بزرگ پرچمدار نهضت عاشورا ، را تحت عنوان العباس بن علی (ع) مشهور به مقتل العباس تدوین نموده اند.

این مقتل ارزشمند تحت عنوان زندگانی حضرت قمر بنی هاشم (ع) توسط آقای پرویز لولاور ترجمه، و انتشارات آرام دل در سال 1391 آن را در 400 صفحه منتشر نموده است.مرحوم آیت الله محمد ابراهیم کلباسی نجفی (متوفای 1363 هجری قمری)، زندگینامه وویژگی های قمر بنی هاشم علیه السلام را تحت عنوان : خصائص العباسیه،  در یک مقدمه وچهارده باب، تدوین و تالیف نموده است . در این کتاب معتبر و مستند، خصائص و امتیازات ،حضرت عباس (ع)، فضائل حضرت ام البنین (س)، برادران و خواهران و اولاد حضرت عباس (ع) و فضائل آنها، علم و کمال و شجاعت و نحوه شهادت و صفات و اخلاق حمیده آن حضرت، آورده شده است.
انتشارات صیام تهران درسال 1382 با ترجمه آقای محمد اسکندری این کتاب را در 240 صفحه منتشر نموده است.کتابهای مفید و روان دیگری به شرح ذیل برای مطالعه علاقه مندان به این موضوع توصیه می شود:

پرچمدار نینوا---محمد محمدی اشتهاردی
چهره درخشان قمر بنی هاشم (ع) ---علی ربانی خلخالی
زندگانی حضرت اباالفضل العباس (ع)---باقر شریف قریشی، ترجمه سید حسن اسلامی
همیاران حضرت ابا عبدالله (ع)---احمد سیاح
زندگانی حضرت ابوالفضل (ع) ---احمد صادقی اردستانی
شخصیت قمر بنی هاشم (ع)---عطایی خراسانی
قصه های حضرت ابوالفضل العباس (ع)-- علی اصغر همدانی

دوره چهارم، کتب مقاتل وتاریخی مربوط به دوره معاصر پنجاه سال اخیر (بخش نهم) 

معرفی کتاب شریف، خصائص زینبیه ( ویژگی های حضرت زینب علیها سلام ) اثر ماندگار  مرحوم آیت الله سید نورالدين جزائری ، مرحوم سید نورالدين از جمله علما و پژوهشگران چیره دست قرن چهاردهم هجری قمری است، که درخانواده مرجعیت در شوشتر به دنیا آمده و پس از یازده سالگی به نجف اشرف مهاجرت کرده و در طول حیات مبارکش از محضر اساتیدی همچون:آیات عظام ، کاشف الغطاء ،سید حسن صدر ،میرزا علی شهرستانی سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء الدین عراقی بهره برده و در نهایت پس از قریب به 72 سال حیات موثر و پربرکت درسال 1384 هجری قمری در کربلا وفات
و در جوار حضرت اباعبدالله به خاک سپرده شد، علاوه بر این کتاب از سید بزرگوار ده اثر ارزشمند دیگر نیز باقی مانده است. الخصائص الزینبیه ، آینه تمام نمای عشق زیاد سید به عمه بی همتای خویش حضرت زینب سلام الله علیه است. این کتاب، از معدود آثاری است که به تفصیل به بررسی ویژگی های حضرت زینب (س)، پرداخته و برای اولین بار در سال1341 هجری قمری در نجف اشرف به چاپ رسیده است. این کتاب دارای چند مقدمه، سی و نه گفتار تحت عنوان خصیصه های آن حضرت، و پایان بخش آن دوخطبه آن بزرگوار در کوفه وشام است. درخصیصه دوم سید در مورد نام حضرت زینب (س) ، می نویسند: زینب چهار حرف است، زا اشاره است به مادرش حضرت زهرا (س)، یا کنایه است از پدر بزرگوارش حضرت علی (ع) ،نون کنایه است از دو برادرش حسنین علیهما السلام ، و با کنایه است از جد بزرگوارش حضرت نبی اکرم (ص). 

بسیاری از مراجع وبزرگان در چند دهه اخیر بر این کتاب تقریظ نوشته اند. این اثر ارزشمند ، توسط محقق ارجمند  آقای ناصر باقری ید هندی در واحد تحقیقات مسجد مقدس جماران مورد بررسی و اصلاح قرار گرفته و در سال 1387 در سیصد وپنجاه صفحه چاپ و منتشر شده است.

پایان

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 08 مهر 1396 12:19 خوانده شده: 749 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
جواد 1396/07/08 - 15:40
....
پاسخ + +1 0 --
سیف 1396/07/08 - 17:58
وای وای وای!!! یا حسین مظلوم!!!
پاسخ + +9 0 --
معلم 1396/07/08 - 20:09
حرف زدن و نوشتن آسان است .
عمل به آن سخت.
......
پاسخ + 0 0 --
احمدی مدرس تربیت معل 1396/07/08 - 21:45
معلم گرانقدر
پژوهشی با این عمق وگستردگی، انصافا کار آسانی نیست
انصاف داشته باشید
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/07/10 - 01:24
آیا عمل به آنچه که می نویسیم و برایش زحمت می کشیم
مهم نیست؟
کدام یک ازمدیران ارشد آپ به آنچه که می گویند عمل می کنند.
تا جایی که بنده می دانم امام حسین(ع) فرمودند آزاد مرد باشید.
و مدافع حق و حقوق مظلومان بودند و مخالف دروغگوی و ریا و ظلم و حق کشی و تبعبض و ... بودند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور