صدای معلم

" به جای اینکه امتحانات و کنکور در خدمت آموزش باشند این آموزش هست که در خدمت امتحانات و کنکور هست! "

"راه حلی استراتژیک برای جایگزینی روش های تدریس، امتحانات و کنکور فعلی خسارت زا در ایران"

دکتر سیدمحمدحسن حسینی/ دکترای آموزش و روش تدریس از دانشگاه میسور

روش های تدریس معلمان و یادگیری تیمی رقابتی

مطالب این مقاله برگرفته از سیزدهمین کتاب این‌جانب می باشد که در انتشارات جنگل جاودانه تهران چاپ شد اما اجازه توزیع آن را ندادند! اوریجنال این کتاب بعدا "بدون سانسور" در یک انتشارات بین المللی در آلمان منتشر شد و توسط برادرم "سید علی اصغر حسینی" (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی - آموزگار) تحت عنوان "یادگیری تیمی رقابتی" ترجمه و توسط انتشارات "کتاب راه" منتشر شد.

هم اکنون ورژن فارسی و انگلیسی اوریجنال و سانسور نشده این کتاب به صورت رایگان در وب سایت این‌جانب – که در منابع آمده - قابل دانلود است. قیمت این کتاب که توسط انتشاراتی آلمانی در سایت آمازون به فروش گذاشته شده است 250 دلار می باشد.

جای بسی تاسف هست که کتب و مقالات من را حتی در مجلات رشد آموزش و پرورش هم معرفی و چاپ نمی کنند!

بیش از 150 کتاب و مقاله نوشته ام که به جز یکی دو مورد بقیه را مجبور شده ام در خارج از کشور و به ویژه در کشورهای غربی منتشر کنم!؟!مقدمه
شخصا معتقد هستم که "تمام" مشکلات، معضلات و گرفتاری های کنونی جامعه ما ریشه در آموزش و پرورش و آموزش عالی ما دارند. بنابراین به منظور برون رفت از مشکلات بنیادین آموزش و پرورش و دانشگاه های ایران تا به حال چندین راهبرد موثر و استراتژیک ارایه داده ام که تمامی آنها بر جایگزینی و به روز رسانی"اهداف آموزشی"، "روش های تدریس"، "نیروی انسانی"، "مواد آموزشی" و "سیستم ارزشیابی"فعلی تاکید دارند. - برخی از آنها را در وب سایت و وبلاگم که لینک آنها را در آخر همین مقاله آورده ام ببینید.  

در همین راستا، در سیزدهمین کتابم به معرفی روش تدریس منحصر به فرد خودم به عنوان جایگزینی راهبردی و استراتژیک برای روش های تدریس کنونی – که بسیار خسارت زا هستند – پرداخته ام.

جهت آشنایی اولیه با روش تدریس این‌جانب (که بر پایه دو تیوری خودم ارایه دادم و به واسطه دفاع از آن از بزرگترین دموکراسی دنیا دکترای آموزش و روش تدریس گرفتم) ویدیوی 17 دقیقه ای معرفی آن را ببینید: ( این جا )

 همان طور که در کتب و مقالاتم و نیز در ویدیوی بالا مطرح کرده ام این‌جانب بر این باور هستم که اگر می‌خواهیم در شکل‌گیری و توسعه جوامع انسانی،دموکراتیک، شاد ومتمدن و مترقی سهیم باشیم باید ترتیبی دهیم تا آینده‌سازان این مرز و بوم علاوه بر کسب دانش و ارتقای استراتژی ها و کیقیت یادگیری خود، در کلاس های مانورم‌ها و اصول و اسلوب و مهارت‌های مورد نیاز زندگی در چنین جوامعی را نیز کسب نموده و در خود نهادینه کنند.

به عبارت دیگر، کلاس‌های ما - که می توانند به‌ صورت دموکراتیک اداره شوند - باید به ارتقای سطوح، سبک‌ها و کیفیت تفکر، نگرش، بینش، منش، شخصیت و نیز مهارت های اجتماعی نسل فردا نیز بینجامند. همین‌طور شهروندان باید در طول زندگی آکادمیک خود متفکر، استدلال گرا، علت و معلول یاب، منتقد، خلاق، مشارکت‌جو و هم‌زمان اهل رقابت و آگاه به مسائل اجتماعی و سیاسی نیز بار آیند تا قادر باشند با موفقیت با واقعیات دنیای پیچیده کنونی و دنیای پیچیده تر فردا مواجه شوند و نقش بسیار مؤثرتری در سرنوشت خود و ما ایفا نمایند.

روش تدریس این‌جانب که بر یادگیری در محیط های تیمی رقابتی در فضایی دموکراتیک تمرکز دارد و در این کتاب به آن پرداخته‌ام در این راستا طراحی و ارائه‌شده است.

این‌جانب بر این باور هستم که اگر مسیولان و سیاست گذاران آموزشی در آموزش و پرورش و حتی در آموزش عالی از همکاران محترم بخواهند که این روش تدریس و سیستم ارزشیابی آن را که تا کنون ده ها کتاب، مقاله و پایان نامه درباره آن نوشته شده است به خدمت بگیرند بسیاری از مشکلات، معضلات و گرفتاری های جامعه در آینده ای نه چندان دور برطرف خواهند شد.

بنابراین مسیولان و سیاست گذاران آموزشی و شورای عالی انقلاب فرهنگی– اگر واقعا قصد ارتقای کیفی سطح آموزش و فرهنگ و زندگی مردم و خدمت به آنها را دارند –باید قادر باشند بعد از 10 سال که این‌جانباین راهبرد استراتژیک را ارایه داده ام اهمیت خارق العاده آن را درک کنند و آن را در قالب کنفرانس، کلاسهای ضمن خدمت و کارگاه های آموزشی ای که کتب و مقالات مرتبط این‌جانب منابع آنها خواهد بودبه همکاران در مدارس و دانشگاهها معرفی کنند.


امتحانات و کنکور فعلی
از آنجا که به اندازه کافی در کتب، مقالات و پایان نامه های متعدد از زوایای متفاوت به معرفی و نیز دلایل کارا بودن روش تدریس این‌جانب پرداخته شده است لذا در ادامه به معرفی سیستم ارزشیابی ای که برای این روش تدریس طراحی کرده ام و پیشنهاد جایگزین کردن آن را به جای امتحانات و کنکور فعلی داده ام می پردازم.

همان طور که بارها تاکید کرده ام آموزش و سیستم آموزشی ما – در عمل –امتحان و کنکور محور است. این یعنی اینکه به جای اینکه امتحانات و کنکور در خدمت آموزش باشند این آموزش هست که در خدمت امتحانات و کنکور هست!

فراگیران هم نقش تعیین کننده ای که نتایج این امتحانات و کنکور بر سرنوشت آنها دارد را پذیرفته اند.

آن‌ها می دانند که کسانی که در امتحانات و کنکور فعلی موفق عمل می کنند موقعیت‌ها و شغل‌ها و در نتیجه منزلت اجتماعی بهتری به دست می‌آورند و به سعادت می رسند! بنابر همین حساسیت موضوع خیلی از فراگیران و خانواده ها و والدین آنها دست به هر کاری از جمله فروختن فرش زیر پایشان می زنند تا فرزندانشان در امتحانات و به ویژه در کنکور موفق شوند. برای اطلاعات بیشتر راجع به اینکه سیستم آموزشی ناکار آمد ما و نیز کنکور چه خسارات جبران ناپذیری به جامعه و پیشرفت ما زده و می زند مقالات مرتبط این‌جانب تحت عناوین "کالبدشکافی آموزش در ایران"، "سیستم تعلیم و تربیت یا کارخانه گوسفند سازی" و "کنکور ابزاری برای غارت مردم" را در وبلاگم بخوانید.

برخی دیگر از دلایل این‌جانب برای حذف امتحانات (در مدارس و دانشگاه ها) و کنکور فعلی رژیم آموزشی ایران:

1. خودم شخصا وقتی برخی سوالات امتحانات و نمونه سوالات کنکور را مطالعه می کنم به راحتی متوجه غیر استاندارد بودن آنها می شوم چرا که غالبا ریلایبلیتی ( reliability ) و یا ولدیتی ( validity ) و یا هر دوی این موارد را به اندازه کافی و قابل قبول ندارند. 

2.همانطور که اشاره شد این امتحانات و کنکور غیر استاندارد محور آموزش و سیستم آموزشی ما شده اند و ما را از اهداف واقعی ای که باید آموزش به معنای واقعی آن داشته باشد دور کرده اند.ضمن اینکه یکی از دلایلی هم که دانش آموزان ما چیزی یاد نمی گیرند و از نظر علمی رشد نمی کنند و خود ریشه بسیاری از مشکلات و معضلات جامعه می شوند همین امتحانات و کنکور فعلی که به شدت استرس زا هستند می باشند.

استرس کیفیت و ماندگاری یادگیری و حتی رفتار های اجتماعی دانش آموزان و خانواده های آنها و به تبع آن جامعه را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد.

3. برگزاری امتحانات و کنکور به شکل فعلی جز اسراف بیت المال و به بیراهه بردن جامعه چیز دیگری نیست.اگر از سیستم ارزشیابی این‌جانب که در ادامه معرفی می کنم به عنوان جایگزین امتحانات و کنکور استفاده شود و امتحانات و کنکور فعلی حذف شوند حداقل "دو ماه" فرصت آموزش معلمان برای ارتقای دانش و فرهنگ و بینش شهروندان فردا بیشتر می شود. ضمن اینکه این کار به اقتصاد مملکت هم کمک شایانی می کند چرا که دولت مجبور نیست به بیش از یک میلیون معلم که در فصل امتحانات عملا کلاس ندارند از بیت المال حقوقی دهد که نه تنها نتیجه ای مفید و قابل توجهی ندارد بلکه همانطور که اشاره شد ضرر هم دارد!- در مصرف کاغذ هم بسیار صرفه جویی می شود که این یعنی بهبود فضای سبز و جنگلهای کشور. 

4. خیلی وقت ها خیلی جاها خیلی سوالات امتحانات و حتی کنکور قبل از برگزاری آنها لو میروند و یا حتی فروخته می شوند. ضمن اینکه در خیلی مدارس هم خیلی از دانش آموزان در جلسات امتحان "تقلب" می کنند.

5. شرایط امتحانات و کنکور فعلی طوری هست که پولدارها نتیجه بهتری از آنها می گیرند چرا که آنها که مرفه تر هستند می توانند از کلاسهای خصوصی و گروهی معلمان و اساتید خود و یا موسسات آموزشی استفاده کنند.

6. امتحانات و به ویژه کنکور ابزاری شده اند برای غارت مردم – توسط مافیاهایی قدرتمند و صاحب نفوذ خاص. مقاله این‌جانب تحت عنوان "کنکور ابزاری برای غارت و چپاول مردم" را سرچ و مطالعه کنید.اینکه سرنوشت افراد و در واقع سرنوشت جامعه بر مبنای این نوع امتحانات و کنکور رقم می خورد هولناک است. نتیجه این اشتباه فاحش را در آشفتگی جامعه امروز خودمان می بینیم.

در اینجا یک بار دیگر تکرار می کنم که جامعه علیل و بحران زده کنونی ما نتیجه بی تدبیری های مسیولان و سیاست گذاران آموزشی بی سواد و سبک مغز ما می باشد.در چنین شرایطی با در نظر گرفتن نقش تعیین‌کننده نمرات و نیز با در نظر گرفتن نقش بسیار منفی و مخرب امتحانات و کنکور فعلی، این‌جانب امیدوار هستم که مسیولان و سیاست گذاران آموزش و پرورش – اگر در خدمت به مردم صداقت دارند - سیستم ارزشیابی ای را که این‌جانب به عنوان یک فرد متخصص حوزه آموزش ارائه داده‌ام به عنوان "بهترین" جایگزین برای امتحانات و کنکور فعلی که خسارات جبران ناپذیری را به آموزش و به تبع آن به جامعه وارد کرده اند و می کنند در نظر بگیرند. شهروندان باید در طول زندگی آکادمیک خود متفکر، استدلال گرا، علت و معلول یاب، منتقد، خلاق، مشارکت‌جو و هم‌زمان اهل رقابت و آگاه به مسائل اجتماعی و سیاسی نیز بار آیند تا قادر باشند با موفقیت با واقعیات دنیای پیچیده کنونی و دنیای پیچیده تر فردا مواجه شوند و نقش بسیار مؤثرتری در سرنوشت خود و ما ایفا نمایند


سیستم ارزشیابی این‌جانب (که می تواند جایگزین امتحانات و کنکور فعلی شود)
قبل از پرداختن به سیستم ارزشیابی خودم باید یادآور شوم که لازمه به کارگیری سیستم ارزشیابی این‌جانب به جای امتحانات و کنکور سراسری فعلی به خدمت گیری روش تدریس این‌جانب در تمام کلاس ها در سطح ملی می باشد.
همان طور که در ویدیوی بالا متوجه شدید این‌جانب در کلاس هایم دو نوع روش سیستمانیک و هدفمند را برای ارزشیابی دانش آموزانم به کار می گیرم: 

1. روش ارزشیابی غیر رسمی
2. سیستم ارزشیابی رسمی تر


روش ارزشیابی غیر رسمی
این نوع روش ارزشیابی راکه فی البداهه و غیر رسمی است به دفعات "در جلسات تدریس"م استفاده می کنم تا میزان درگیر شدن دانش آموزانم را در فرایند یادگیری و نیز درک و فهم آنها از آنچه آموزش مید هم را ارتقا و همزمان ارزیابی نمایم. ضمن اینکه مکانیزم این روش ارزشیابی باعث می شود که همه اعضای تیم ها در کلاس های این‌جانب که بر کار تیمی در محیط های رقابتی تاکید دارند همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

در این روش ارزشیابی بعد از اینکه مطلبی را تدریس می کنم یکی از اعضای یکی از تیم ها را به صورت اتفاقی انتخاب می کنم و از او می خواهم که برای کسب نمره خودش و تیمش پاسخ سوال و یا سوالات این‌جانب را (غالبا به صورت شفاهی) بدهد.نمره نهایی یک تیم نیز می‌تواند از طریق گرفتن معدل نمره عضو به‌صورت اتفاقی انتخاب شده  و میانگین  نمره سه عضو دیگر در آخرین امتحان‌محاسبه شود.

به عبارت دیگر، در یک تیم 4 نفره اگر نمره  عضو انتخاب شده 80 (از صد) و نمرات سه نفر دیگر به ترتیب 50 و 60 و70 که میانگین شان می‌شود 60 باشد نمره نهایی عضو انتخاب شده 70 خواهد بود - یعنی معدل 60 و 80. این نمره می‌تواند برای تیم هم در نظر گرفته شود. این روش‌ ارزشیابی که در هر جلسه تدریس به کارگرفته می شود کمبود تأکید بر تعامل مثبت و سازنده بین اعضای تیم‌ها را در سیستم ارزشیابی اصلی روش تدریس این‌جانب که در پایین معرفی شده است جبران می‌کند. برای آشنایی با تکنیک‌های بیشتر برای ایجاد و ماندگار کردن تعامل مثبت و سازنده و نیز حس مسئولیت‌پذیری در بین اعضای تیم‌ها فصل بعد (هفت) را مطالعه بفرمایید.


سیستم ارزشیابی رسمی تر
در زمان آزمون رسمی که معمولا بعد از یکی دو و یا چند جلسه آموزش برگزار می شود، بعد از سلام و احوال‌پرسی ضمن این‌که همانند مرحله تدریس موزیک ملایمی پخش می‌شود تکالیف چند تن از شاگردان را چک می‌کنم. البته گاهی هم از کامپیوترمن های کلاس ویا همان افراد برتر کلاس که درواقع همکاران و یا نمایندگان این‌جانب هستند می‌خواهم که این کار را انجام دهند. سپس از کلاس می‌خواهم که به‌صورت انفرادی به سؤالاتی  که در اختیارشان قرار می‌دهم پاسخ دهند. در آخر برگه‌ها را جمع‌آوری می‌کنم و چند عدد از آن‌ها را به‌صورت اتفاقی انتخاب می‌کنم تا میزان درک و فهم آن شاگردان را از مطالب ارائه‌شده در جلسه قبل ارزیابی نمایم.

البته هرگاه بخواهم کل برگه‌ها را با کمک کامپیوترمن ها که به آن‌ها اعتماد کرده‌ام و مسئولیت داده‌ام ارزیابی می‌نمایم. این نوع ارزیابی‌ها باعث می‌شود که فراگیران به این نتیجه برسند که امتحانات مهم هستند و از جلسه بعد سعی می‌کنند با دقت بیشتری به مطالب ارائه‌شده بپردازند تا نمره بهتری را در امتحانات کسب نمایند.بلافاصله بعد از جمع‌آوری برگه‌ها دوباره از شاگردان می‌خواهم که همان سؤالات را با دوستانشان به‌صورت دو نفره در تیم‌هایشان پاسخ دهند. بعد از  حدود ده دقیقه از آن‌ها می‌خواهم که پاسخ‌هایشان را با تمام اعضای تیم‌هایشان به اشتراک گذاشته و راجع به آن‌ها  تبادل‌نظر کنند و اگر لازم شد پاسخ‌هایشان را اصلاح نمایند. در این مرحله آن‌ها باید سعی کنند برای تمام سؤالات به پاسخ‌های مشترکی برسند. آن‌ها تشویق می‌شوند که به بحث در مورد دلایل خود برای هر پاسخ هم بپردازند تا بدین‌صورت دانش افراد ضعیف‌تر کامل شود.

در نهایت از هر تیم فقط یک پاسخ‌نامه به‌صورت اتفاقی انتخاب می‌شود تا برای ارزیابی صاحب آن پاسخنامه و نیز کل اعضای تیمش تصحیح شود. به عبارت دیگر، پاسخ‌های عضوی که به‌صورت اتفاقی انتخاب شده است نمره تیم را هم مشخص می‌کند!

در اینجا ممکن است از شاگردی که برگه‌اش برای ارزشیابی خودش و تیمش انتخاب شده است بخواهم که برای پاسخ هایش به سؤالات خاص دلیل و برهان نیز بیاورد. این استراتژی باعث می‌شود که تمام اعضای هر تیم فعال‌تر و با انگیزه بیشتری در فرایند یادگیری شرکت کنند و نه‌ تنها برای یادگیری خود بلکه برای یادگیری اعضای تیمشان‌هم احساس مسئولیت کنند. نهایتاً پاسخ‌های صحیح در اختیار شاگردان قرار می‌گیرد تا خود در مورد درک و فهم خود به قضاوت بنشینند و تا هنوز شوق و اشتیاق برای رفع اشکالات خود را دارند و آماده پر کردن خلأ دانش خود هستند به آن‌ها بپردازند و در نتیجه یادگیری‌شان عمیق‌تر و ماندگارتر شود.

در آخر جلسه موضوع جلسه بعد را به فراگیران معرفی می‌کنم تا بدین‌صورت فراگیران در جلسه بعد با یک پیش‌زمینه و آمادگی قبلی وارد کلاس شوند. ضمناً از آن‌ها می‌خواهم که برای  پیگیری مباحث کلاس و انجام تکالیف مربوطه و ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهاد‌هایشان به وبلاگ این‌جانب مراجعه نمایند.  همان‌طور که در شکل 4 مشاهده می‌کنید فعالیت‌ها در این جلسه  (آزمون) توالی خاصی داشتند.

روش های تدریس معلمان و یادگیری تیمی رقابتی
 
شکل 4 - فعالیت‌ها در جلسه آزمون در کلاس‌های«یادگیری تیمی رقابتی»    

همان طور که ملاحظه فرمودید فعالیت‌ها در جلسه آزمون هم همانند جلسه آموزش شامل پنج مرحله می‌باشد:

امتحان دادن انفرادی فراگیران، ارزیابی برگه‌های چند فراگیر که به‌صورت اتفاقی انتخاب می‌شوند، کار و ارزشیابی دو نفره، کار تیمی و ارزیابی تیمی.

فلسفه اینکه این‌جانب به فراگیران اجازه می‌دهم تا به‌صورت دو نفره و یا تیمی امتحان دهند این است که به آن‌ها فرصت دهم تا استراتژی‌های تست‌زنی و سؤال حل کردن و حل مسئله و نیز روش‌ها و سبک‌های تفکر، نگرش‌ها و مهارت‌های اجتماعی را از یکدیگر یاد بگیرند. این امور هنگامی اتفاق می‌افتند که به‌عنوان‌ مثال دوستانشان دارند به پاسخی می‌پردازند و یا توضیح می‌دهند و درواقع بلند فکر می‌کنند.

بنابراین این تکنیک سطح فکر و آگاهی‌ها و نیز دانش و بینش فراگیران را افزایش داده و سبب ارتقای مهارت‌های یادگیری و اجتماعی آن‌ها- به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم- می‌شود. در هر صورت یکی از انگیزه‌های اصلی فراگیران برای مشارکت با اعضای تیم‌هایشان در چنین محیط‌هایی ارتقای دانش خود و اثبات برتری‌شان به سایر تیم‌هامی‌باشد.


شیوه نمره دادن نهایی به تیم ها و اعضای شان در کلاس های من
این سیستم ارزشیابی این‌جانب که در این قسمت به آن می پردازم می تواند در هر ترم یا سال تحصیلی "حداقل" دو بار به خدمت گرفته شود. بر خلاف امتحانات و کنکور فعلی که "بسیار" استرس زا هستند و مانع یادگیری موثر و بلند مدت دانش آموزان می شوند، در این سیستم ارزشیابی سعی کرده‌ام که از نمرات برای ایجاد فضایی شاد و پویا و هیجان‌انگیز و انگیزه آور برای درگیر کردن کامل فراگیران در فرایند یادگیری و تعامل فعال و سازنده آن‌ها با یکدیگر استفاده کنم تا بدین ترتیب نیل به اهداف آموزشی خود را تسهیل و تسریع نمایم.

در کلاس‌های این‌جانب که تمرکز بر کار تیمی در محیط های رقابتی است ارزشیابی نهایی هریک از اعضای تیم‌ها بر مبنای مقیاس‌های ذیل است که البته باید در اول هر ترم و یا سال به فراگیران معرفی شوند: 

1. 40%  نمره نهایی فراگیر با توجه به نمره او در آخرین امتحانی که داده است. در اول ترم/سال، نمره امتحان ترم/سال قبلش ملاک خواهد بود.
2.  10%  نمره نهایی فراگیر با توجه به پیشرفت او که درواقع تفاوت آخرین نمره او با نمره پایه‌اش (میانگین نمرات قبلی‌اش) می‌باشد.
3.  20% نمره نهایی فراگیر با توجه به مقایسه آخرین نمره او با معدل نمرات رقبای هم‌رده‌اش (هم‌سطحش) در تیم‌های دیگر.
4. 30%  نمره نهایی فراگیر با توجه به معدل نمرات اعضای تیم در آخرین امتحان. برای مثال، اگر در یک تیم متوسط (4 نفره) محمد به‌عنوان عضو قوی‌تر و یا همان کاپیتان از 100 امتیاز 90 بگیرد و علی و رضا به‌عنوان اعضای متوسط 70 و 60 بگیرند و میلاد به‌عنوان عضو ضعیف‌تر نمره 35 را کسب نماید روش محاسبه نمره نهایی و پایان‌ترم علی به‌قرار زیر خواهد بود.

البته قبل از آن باید یادآوری نمایم که  در امتیازبندی ذیل فرض براین است که نمره پایه علی، میانگین نمره هم‌رده‌های او در سایر تیم‌ها و میانگین نمرات اعضای تیمش در آخرین امتحان به ترتیب 45، 40 و 63.75 می‌باشد.


1. 28 امتیاز برای نمره ورقه‌اش (28= 40% ×70).
2.  2.5 امتیاز برای پیشرفتش نسبت به گذشته‌اش(2.5=10% × 25 و 25= 45- 70).
3.  6 امتیاز برای میزان پیشرفتش نسبت به هم‌رده‌هایش در تیم‌های دیگر ( 6= 20% ×30 و 30 = 40-70).
4.  19.12 امتیاز برای عملکردش در آخرین امتحان (19.12 = 30% × 63.75). بنابراین نمره نهایی علی 55.62 خواهد بود (55.62= 19.12 + 6 + 2.5 + 28) که البته برای اینکه این نمره روند شود به او نمره 56 داده خواهد شد. نمره نهایی تیم علی هم میانگین و یا معدل نمرات اعضایش خواهد بود که همانند نمره علی مصاحبه خواهند شد.

فراگیرانی که نگرش مثبت‌تر و انگیزه بیشتری دارند تمایل زیادتری به به کار گیری استراتژی‌های مؤثر یادگیری دارند که این خود به موفقیت آکادمیک آن‌ها کمک شایانی می‌کند  همین‌طور رده‌بندی تیم‌های کلاس با مقایسه معدل‌های آن‌ها امکان‌پذیراست.

همان‌طور که مشاهده می‌شود ارزشیابی هر یک از اعضای تیم‌ها با ارزشیابی تیم‌هایشان در یک راستا بوده و همبستگی دارند.

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که دو مقیاس اول از چهار مقیاسی که عنوان شد بر ایجاد حس مسئولیت‌پذیری و درگیر کردن تمام اعضای هر تیم تمرکز دارند.

مقیاس سوم هم بر ایجاد حس مسئولیت‌پذیری و نیز ایجاد تعامل سازنده بین اعضای هر تیم تمرکز دارد. مقیاس 3 از آن‌ جهت باعث به وجود آمدن تعامل مثبت و سازنده می‌شود که تمام اعضای هر تیم را به این نتیجه می‌رساند که اگر به یکدیگر کمک کنند شانس شان برای اینکه رقبای هم‌رده خود را در سایر تیم‌ها پشت سر بگذارند بیشتر می‌شود که این خود به موفقیت تیم هم کمک خواهد کرد که البته موفقیت تیمشان همبه موفقیت آن‌ها کمک می‌کند. به‌ویژه فراگیران ضعیف‌تر این مقیاس سوم را جالب‌توجه می‌بینند چراکه رقابت کردن با کسانی که هم‌سطحشان هستند را ممکن می‌بینند.

مقیاس چهارم – از چهار مقیاس بالا - هم بر ایجاد و ماندگاری تعامل مثبت و سازنده تمرکز دارد. این مقیاس انگیزه خوبی به فراگیران قوی‌تر می‌دهد تا نهایت تلاش خود را برای ارتقای دانش و استراتژی‌ها و مهارت‌های اعضای تیمشان بکنند. 

همان‌طور که مشاهده کردید در سیستم ارزشیابی روش تدریس این‌جانب 70% موفقیت هر عضو از هر تیم به میزان تلاش و پشتکار و اراده خودش و 30% از آن به میزان کارایی اعضای تیمش بستگی دارد. در این شرایط اعضای تیم‌ها به‌خوبی به این نتیجه می‌رسند که اگر از زیر کار شانه خالی کنند اولین نفری که متضرر شود خودشان هستند. این خود باعث می‌شود که برای یادگیری و پیشرفت خود احساس مسئولیت کنند. این در حالی است که در روش‌های تدریس دیگری که بر کارگروهی تمرکز دارند و در اروپا و غرب محبوب و رایج هستند موفقیت هر عضو تقریباً به‌طور 100% به موفقیت و پشتکار سایرین بستگی دارد و بنابراین غالباً اعضای تیم‌ها احساس مسئولیت نمی‌کنند که این خود باعث ناکامی این روش‌های تدریس شده است.

برای ساده تر کردن ارزشیابی دانش آموزان می‌توان نمره  نهایی یک عضو را که برمبنای آنچهار مقیاس که توضیح داده شد به دست می آید برای تمام اعضای تیم و حتی برای خود تیم نیز در نظر گرفت. در این صورت عضو یادشده باید به‌صورت اتفاقی انتخاب شود و یا می‌تواند عضوی انتخاب شود که تن به کار و همکاری نمی‌دهد! این کار باعث می‌شود که همه اعضای تیم حواسشان را جمع کنند و نهایت تلاششان را برای موفقیت یکدیگر به کار ببرند.

بنابراین در محیط‌های شاد و انگیزه آوری که به واسطه سیستم ارزشیابی این‌جانب در کلاس‌های این‌جانب ایجاد می‌شود تیم‌ها نه‌تنها برمبنای پیشرفت انفرادی اعضایشان آن‌گونه که در روش‌هایی مثل CIRC است و نیز برمبنای مقایسه آن‌ها با رقبای هم‌سطح شان همانند آنچه در TGT است ارزیابی می‌شوند بلکه آن‌ها برمبنای پیشرفت تیمشان در مقایسه با سایر تیم‌های کلاس نیز ارزیابی می‌شوند.

همچنین در کلاس‌های این‌جانب به‌منظور تشویق اعضای تیم‌ها به همکاری بیشتر و نیز تشویق تیم‌ها به رقابت شدیدتر با یکدیگر گاهی اوقات – مثلاً در پایان هر میان‌ترم ویا ترم – به بهترین تیم کلاس هدیه‌ای ویژه داده می‌شود: به‌عنوان‌مثال به کل اعضای آن تیم از 100 نمره، نمره 100 را می‌دهم – بدون توجه به نمره واقعی آن‌ها البته به‌شرط اینکه حداقل 50 را گرفته باشند.

همین‌طور برای انگیزه دادن به کاپیتان‌ها ویا همان رهبران تیم‌ها برای کمک کردن بیشتر و صادقانه‌تر به اعضای تیم‌هایشان در صورت پیشرفت مناسب اعضای تیمشان برای آن‌ها هم نمره تشویقی در نظر می‌گیرم و اعمال می‌کنم.

ضمناً رده‌بندی تیم‌ها و نیز نام کوشاترینو نیز چالش آورترین فراگیران کلاس در پایان هر میان‌ترم ویا ترم بر روی  تابلوی اعلانات کلاس جهت آگاهی کلاس و تیم‌ها نصب می‌شود. بر مبنای همین رتبه‌بندی در هر دوره دو ویا سه فراگیر برتر به‌عنوان نمایندگان / همکاراناین‌جانب و یا کامپیوتر من انتخاب می‌شوند که در کلاس در امر تدریس و چک کردن تکالیف وتصحیح ورقه‌های امتحان این‌جانب را یاری خواهند نمود. به‌عنوان‌مثال – همان طور که در ویدیوی بالا ملاحظه فرمودید، وقتی اعضای تیم‌ها سؤال ویا مشکلی دارند باید به کاپیتان‌ها مراجعه کنند و اگر کاپیتان‌ها از عهده آن‌ها برنیامدند باید به یکی از این دو و یا سه نفر مراجعه نمایند -این‌جانب به‌عنوان معلم آخرین راه‌ حل خواهم بود.

نکته بسیار مهم این است که کاپیتان‌ها و کامپیوتر من ها در هر دوره که امتحان می‌گیرم باتوجه به نتیجه امتحان ممکن است تغییر کنند و افراد شایسته‌تر جایگزین آن‌ها شوند. برای اینکه سطح استرس و اضطراب فراگیران را هم کم کنم و درنتیجه فرایند یادگیری را تسهیل و یادگیری فراگیران را عمیق تر نمایم تیم‌هایی که حداقل رنک را کسب نمایند به‌شرط اینکه اعضایشان هم حداقل نمره را کسب نمایند کرس را پاس خواهند کرد. معدل نمرات اعضای تیم‌ها مبنای چنین تصمیمی می‌باشد. تمام این تکنیک‌ها و مشوق‌ها برای این است که تا حد امکان فضایی برد-برد برای همه به وجود آورم تا بدین سیاق همه احساس امنیت نموده و صرفاً به امر یادگیری بپردازند و حتی رقابت شان‌هم برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر باشد.


«سیستم ارزشیابی» روش تدریس این‌جانب (یادگیری تیمی رقابتی) به‌عنوان «عاملی انگیزشی»
همان‌طور که توضیح داده شد هیچ‌کس نمی‌تواند نقش بی‌بدیل انگیزه را در موفقیت فراگیران کتمان نماید. برای اینکه به فراگیران انگیزه دهیم خیلی وقت‌ها لازم است که نیاز و یا میل و خواسته‌ای را در آن‌ها ایجاد کنیم که این پتانسیل را داشته باشد که آن‌ها را مصمم و تشویق به تلاش و مهم‌تر از آن ادامه تلاش خود کند. با توجه به نقش بی‌بدیل انگیزه در موفقیت فراگیران این‌جانب در روش تدریسم با تکنیک‌ها و استراتژی‌های متفاوتی و همین‌طور از کانال‌های متعددی سعی در ایجاد و ماندگاری انگیزه در فراگیران کرده‌ام. ارائه تکالیف و پروژه‌های چالش آور برای تیم‌ها، حمایت از فراگیران در طول فرایند یادگیری در محیط‌هایی شاداب و پویا، طراحی و ارائه فعالیت‌ها و مواد آموزشی جذاب و جالب‌توجه برای فراگیران و تشویق کردن آن‌ها به همکاری با اعضای تیمشان و رقابت بیشتر با سایر تیم‌ها از جمله این راهبردها برای انگیزه‌مند کردن فراگیران می‌باشند. اما خلق کردن اهداف به‌صورت مرحله‌ای در سیستم ارزشیابی یادگیری تیمی رقابتی مهم‌ترین راهبرد این‌جانب برای ایجاد و حفظ انگیزه در فراگیران می‌باشد.

سیستم ارزشیابی این‌ جانب :
1.  به تک‌تک اعضای هر تیم انگیزه می‌دهد که در هر امتحان سعی کند نمره‌اش را نسبت به نمراتش در امتحانات قبلی بالا ببرد.
2.  به تک‌تک اعضای تیم‌ها انگیزه می‌دهد که با رقبای هم‌سطح خود در سایر تیم‌ها رقابت کند.
3.  به تیم‌ها انگیزه می‌دهد  که برتری خود را نسبت به سایر تیم‌ها به اثبات برسانند.
4.  به تیم‌ها انگیزه می‌دهد که سعی کنند به‌عنوان بهترین تیم کلاس شناخته شوند.
5.  به تک‌تک فراگیران این انگیزه را می‌دهد که سعی کنند برتری خود را نسبت به سایرین نشان دهند تا به‌عنوان کاپیتان و کامپیوترمن انتخاب شوند.

تمام این موارد :
1. سبب درگیر شدن جامع‌تر فراگیران در فرایند یادگیری شده و نیز آن‌ها را تشویق می‌کند که نهایت تلاش خود را جهت ژرفا بخشیدن به یادگیری خود بکنند.
2. سبب می‌شود اعضای تیم‌ها با اشتیاق و هدفمند به یکدیگر کمک کنند. و
3. سبب می‌شوند فراگیران سعی کنند سطح دانش خود را قبل از اینکه توسط معلم ارزیابی شوند خود بسنجند.


کمی بیشتر راجع به ورای سیستم ارزشیابی این‌جانب
با توجه به اینکه این‌جانب براین باور هستم که رسیدن به اهداف ممکن است انگیزه برای کار بیشتر را از فراگیران سلب نماید، سعی کرده‌ام برای فراگیران اهداف متعدد و به‌صورت پله کانی طراحی و تعریف نمایم. قصدم از این کار این بود تا نه‌تنها برای فراگیران انگیزه ایجاد کنم بلکه این انگیزه را تا پایان‌ترم / سال حفظ نمایم.

همان‌طور که گفتم این انگیزه باعث فعال و درگیر شدن فراگیران در فرایند یادگیری شده که این خود به یادگیری آن‌ها ژرفا بخشیده و آن را ماندگارتر می‌کند.

 یکی دیگر از ویژگی‌های سیستم ارزشیابی این‌جانب به این واقعیت برمی‌گردد که در این سیستم برخلاف سیستم‌های ارزشیابی روش‌های تدریس کارگروهی دیگر همه اعضای یک تیم یک نمره مشترک نمی‌گیرند چراکه این امر باعث می‌شود فراگیران انگیزه خود را برای کارگروهی و یا رقابت تیمی از دست بدهند.

سیستم ارزشیابی این‌جانب استعداد و تلاش و پشتکار و حس مسئولیت‌پذیری تک‌تک اعضای هر تیم را به‌طور سیستماتیک در نظر می‌گیرد و فضا را برای کسانی که میل دارند از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کنند محدود می‌کند.

بنابراین نکته حائز اهمیت این است که در سیستم ارزشیابی این‌جانب برخلاف روش‌های دیگر نمرات با توجه به استعداد و تلاش و پشتکار و  خلاقیت و حس مسئولیت‌پذیری افراد به آن‌ها داده می‌شود و نه به‌صورت ناعادلانه چراکه اینجانب معتقد هستم درصورتی‌که همانند برخی روش‌های دیگر نمرات به‌صورت غیرهوشمند و ناعادلانه داده شوند فراگیران به‌تدریج ممکن است که به این نتیجه برسند که آن‌ها ازنظر این‌جانب با حیوانات هیچ فرقی ندارند چراکه ارزشیابی و نمره دادن این‌جانب تابع نظم و قانون و معیار خاصی نیست.

در خاتمه باید این نکته مهم را یادآور شوم که نمره ظاهراً صرفاً نقش یک انگیزه بیرونی را دارد اما واقعیت این است که کسانی که برای نمره کار می‌کنند در امتحانات موفق‌تر عمل می‌کنند و خود این موفقیت نگرش آن‌ها  را نسبت به مقوله یادگیری مثبت‌تر می‌کند. و این نگرش مثبت به‌تدریج به ایجاد و ارتقای انگیزه درونی برای موفقیت بیشتر در آن‌ها می‌انجامد.

ضمن اینکه کسانی که برای نمره درس می‌خوانند درواقع اهدافی دارند که برای رسیدن به آن‌ها باید نمرات بالایی کسب نمایند. به عبارت دیگر، آن‌ها از قبل انگیزه درونی را دارند. منتهی بحث این‌جانب این است که سیستم امتحانات و کنکور فعلی نه تنها به هیچ عنوان استاندارد و در جهت اهداف آموزشی نیستند بلکه خسارت زا هم هستند و بنابراین سیستم ارزشیابی این‌جانب که بر به خدمت گیری آزمون در جهت نیل به اهداف آموزشی متعالی تاکید دارد باید جایگزین آتها شود.

سیستم ارزشیابی این‌جانب بعنوان یکی از دلایل اصلی موفقیت روش تدریس من
یادآوری این نکته هم مهم هست که سیستم ارزشیابی این‌جانب یکی از عوامل مهم موفقیت روش تدریس این‌جانب بوده است که تا کنون راجع به موثر بودن آن دهها کتاب و مقاله و پایان نامه نوشته شده است. به‌عنوان‌مثال استراتژی‌های یادگیری‌ای که افراد ضعیف‌تر در تعامل با افراد قوی تر در تیم هایشان یاد می‌گیرند به آن‌ها کمک می‌کند که مطلب ارائه‌شده توسط این‌جانب را بهتر بفهمند و مهم‌تر اینکه بهتر به حافظه بسپارند ویاد بگیرند تا بتوانند در مواقع لزوم آن‌ها را به کار بگیرند.

علاوه براین، مکانیسم‌های تعریف شده برای سیستم ارزشیابی روش تدریس این‌جانب علاوه بر افراد قوی تر افراد ضعیف‌تر را نیز تشویق می‌کند که نه‌تنها برای موفقیت خود بلکه برای موفقیت تیم‌هایشان تمام تلاششان را برای ارتقای سطح دانش و مهارت‌های خود بنمایند. این نوع انگیزه بیرونی که توسط سیستم ارزشیابی این‌جانب به فراگیران داده می‌شود تمام آن‌ها را – و نه صرفاً افراد قوی‌تر را – تشویق به درگیر فعال شدن در فرایند یادگیری می‌نماید.

به‌طور خلاصه سیستم ارزشیابی این‌جانب انگیزه، اهداف، تمرکز، تعامل، درگیر شدن در فرایند یادگیری و درنتیجه یادگیری فراگیران را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

دلیل دیگر موفقیت روش تدریس این‌جانب این است که برخلاف روش‌های تدریس فعلی که بر کار گروهی تکیه‌دارند و در آمریکا، کانادا، اسکاتلند و اروپا رایج هستند روش تدریس این‌جانب از عامل ایجاد «رقابت» به‌عنوان عاملی مؤثر در ایجاد تعامل کاراتر بین اعضای تیم‌ها در جهت رسیدن به اهداف مشترک مدد می‌جوید.

همین‌طور محیط یادگیری ای که مکانیسم‌های روش تدریس این‌جانب و به‌ویژه فرهنگ یادگیری و سیستم ارزشیابی آن به وجود می‌آورند نیز در موفقیت این روش تدریس مؤثر هستند. چنین محیط‌هایی که درگیر شدن تمام افراد را در فرایند یادگیری تشویق می‌کنند نه‌تنها استرس‌زا نیستند بلکه بسیار دوستانه و درعین‌حال هیجان‌آور و پویا و شادی هستند.

در چنین محیط‌هایی فراگیران فرصت دارند که فکر کنند و نیز بازخورد راه‌حل‌ها و ایده‌های خود را در محیط‌هایی که بحث و گفتمان را تشویق می‌کنند ببینند. آن‌ها همچنین فرصت دارند درحالی‌که موزیک ملایمی پخش می‌شود به تمرین آنچه بپردازند که قرار است به اعضای تیم خود و سپس به کلاس ارائه دهند. فراگیران این را نیز می‌دانند که در کلاس‌های این‌جانب اگر حداقل نمره (یعنی 50) را بگیرند درس زبان را پاس خواهند کرد.

بنابراین چنین محیط‌هایی که به‌ویژه در آن‌ها معلم به عنوان یک دوست ظاهر می‌شود استرس و اضطراب فراگیران را از بین می‌برند. چنین محیط‌هایی به‌ویژه به نفع فراگیران ضعیف‌تر، خجالتی‌تر و درون‌گراتر می‌باشند که ازقضا اکثریت کلاس را نیز تشکیل می‌دهند و معمولاً به‌واسطه ترس و استرسی که دارند نمی‌توانند به‌طور فعال در فعالیت‌های کلاسی شرکت کرده و از تمام پتانسیل خود برای یادگیری و موفقیت استفاده کنند.محیط‌ های یادگیری در کلاس‌های این‌جانب باعث نگرش مثبت‌تر فراگیران نسبت به محیط‌های یادگیری، مواد آموزشی و معلم نیز شده و درنتیجه انگیزه آن‌ها را برای یادگیری افزایش داده که این‌ها خود باعث موفقیت روش تدریس این‌جانب می‌شوند.

محققین زیادی اذعان داشته‌اند که نگرش مثبت و انگیزه فراگیران باعث افزایش تمرکز آن‌ها شده که این خود کیفیت درگیر شدن آن‌ها در فرایند یادگیری را ارتقاء می‌دهد. و درگیر شدن در فرایند یادگیری کلید یادگیری مؤثر و به خاطر سپاری و به یادآوری موثرتر مطالب می‌باشد.

در همین راستا محققینی همچون آکسفورد (1990) بر این باور هستند که فراگیرانی که نگرش مثبت‌تر و انگیزه بیشتری دارند تمایل زیادتری به به کار گیری استراتژی‌های مؤثر یادگیری دارند که این خود به موفقیت آکادمیک آن‌ها کمک شایانی می‌کند. و موفقیت آکادمیک فراگیران به‌نوبه خود نگرش آن‌ها را مثبت‌تر و انگیزه آن‌ها را دوچندان می‌کند که این‌ها باعث درگیر شدن مؤثرتر آن‌ها را در فرایند یادگیری شده و درنتیجه یادگیری مؤثرتر آن‌ها را در پی دارد. این پروسه در شکل 10 به تصویر کشیده شده است. 

روش های تدریس معلمان و یادگیری تیمی رقابتی

شکل 10. رابطه بین نگرش، انگیزه، توجه، درگیری در فرایند یادگیری و یادگیری مؤثر در کلاس‌هایی که با روش «یادگیری تیمی رقابتی» اداره می‌شوند

پیشنهاد نهایی و مد نظر این‌جانب
قبل از یادآوری پیشنهاد نهایی خودم بهتر است مروری برفعالیت‌های مورد تاکید در روش تدریس این‌جانبدر ارائه یک درس و نیز جلسه آزمون مربوط به آن که در ویدیوی بالا ارایه شد در قالب شکل زیر داشته باشید.

روش های تدریس معلمان و یادگیری تیمی رقابتی

شکل 5. مراحل آموزش و آزمون در ارائه یک درس در کلاس‌هایی که با روش تدریس «یادگیری تیمی رقابتی» اداره می‌شوند.

همان طور که ملاحظه می فرمایید آموزش این‌جانب تابع مکانیسم‌های خاصی است که بدون در نظر گرفتن هر یک از آن‌ها نمی‌توان ادعا کرد که روش تدریس این‌جانب به کار گرفته‌شده است. این مکانیسم‌ها بسیار سیستماتیک، استراتژیک و هدفمند و بر مبنای اصول علمی طراحی‌شده‌اند.

به عبارت دیگر، هر درس در دو جلسه و هر جلسه در پنج مرحله ارائه می‌شود. چنین مکانیسمی در محیطی که شک و تردید و تحقیق و سؤال و پرسش را به همراه دارد باعث تعامل و بحث و گفتمان و خلق و ارائه ایده‌ها، نظرات، تفکرات، راهبردها و استراتژی‌های متنوعی می‌شود که نهایتاً به رشد و بالندگی فراگیران می‌انجامند.

بنابراین برخلاف روش‌های تدریس رایج که یادگیری (زبان) را یک امر عادی و ساده که با گوش کردن، تکرار کردن، حفظ کردن و بازگویی کردن در محیط‌های تصنعی که اکثریت در آنها نادیده گرفته می شوند اتفاق می‌افتد می‌پندارند، روش تدریس این‌جانب یادگیری (زبان) را یک پروسه پیچیده در نظر گرفته است که نظم و برنامه و تلاش و پشتکار می‌طلبد.

همانطور که اشاره شد اصرار بر به کارگیری روش های سنتی تدریس توسط دست اندرکاران آموزش و پرورش و معلمان و اساتید باعث و بانی اصلی مشکلات و معضلات و گرفتاری های جامعه کنونی ما است.

بعد از اینکه کتاب من راجع به معرفی جامع روش تدریسم را از وب سایتم دانلود و مطالعه بفرمایید "قطعا" شما هم به این نتیجه می رسید که به کارگیری روش تدریس این‌جانب در محیط های آکادمیک در ایران "کلید" رهایی جامعه از مشکلات و معظلات و گرفتاری هایش می باشد.

پیشنهاد دیگر این‌جانب برای حذف امتحانات و کنکور فعلی خسارت زا در ایران این است که همکاران ملزم به به کارگیری سیستم ارزشیابی این‌جانب در کلاسهایشان که با روش تدریس این‌جانب اداره می شود شوند. در آن صورت "معدل" نمرات دانش آموزان در طول ترم/سال تحصیلی (که به واسطه بکارگیری سیستم ارزشیابی این‌جانب به دست می آید) ملاک ارزشیابی پایانی آنها باشد. و "معدل نمرات چند سال تحصیل دانش آموزان" به ویژه در مقطع دبیرستان – در دوره دوم – ملاک ارزشیابی آنها برای ورود به دانشگاهها و رشته های متفاوت باشد.

لازم به یادآوری نیست که با به خدمت گیری سیستم ارزشیابی اینجانب به جای امتحانات و کنکور فعلی کسانی شانس موفقیت را خواهند داشت که دانش، حس مسیولیت پذیری و مهارت های تفکر ورزی و کار تیمی و ... بیشتری دارند و نه آنان که صرفا حافظه قوی تری دارند.

یادآوری اینکه علیرغم اینکه این کتاب این‌جانب در جشنواره رشد کتاب تهران جزو سه کتاب برتر کشور شناخته شد و آموزش و پرورش آن را به تمام معلمان و دانشجو معلمان توصیه کرد اما "هنوز" هم اجازه ترویج و توزیع آن را به این‌جانب نمی دهند!؟!

به وزیر و معاونان و مسیولان مربوطه در وزارت آموزش و پرورش توصیه می کنم که بهتر است به جای مطرود و مخفی و حذف کردن این‌جانب و آثار و روش تدریسم (به خاطر تاکید این‌جانب بر مواردی چون لزوم ارتقای تفکر انتقادی و به ویژه بینش سیاسی دانش آموزان و دانشجویان)، آن موارد را که به صلاح خودشان نمی بینند کم رنگ کنند اما آثار و روش تدریس این‌جانب را به همکاران در سراسر کشور معرفی کنند تا بدین سیاق جامعه از منافع گسترده به کارگیری روش تدریس و سیستم ارزشیابی این‌جانب در کلاسهای مدارس و دانشگاههای ایران بهره مند شوند.

ضمن اینکه از وزیر و یا یکی از معاونان/کارشناسان/مدیران کل ایشان انتظار می رود زحمتی به خود بدهند و مقاله ای در پذیرش و یا دلایل رد این طرح این‌جانب (که می تواند مشکل روش های تدریس، امتحانات و کنکور فعلی را بر طرف نماید) در همین سایت ارایه دهند تا من، همکاران و خوانندگان به قضاوت بنشینیم که آیا به خاطر منافع بیلیاردیشان از سیستم تعلیم و تربیت ایران پیشنهادات امثال من را رد می کنند یا مسایل دیگری هم در میان است؟!
مقالات، کتب، رساله دکترا و رزومه این‌جانب را در وب سایت و وبلاگ شخصی من ببینید:
http://drelt.ir
http://beyondelt.blogfa.com


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 01 تیر 1397 11:14 خوانده شده: 792 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -6 --
دکتر سارانی 1397/04/01 - 12:50
آقای پورسلیمان! آقای دکتر حسینی این مقالشون رو برای من فرستادند و فرمودند برای شما ارسالش کرده اند تا منتشر کنید شاید مسیولان آپ آنرا بخوانند و گره ای از مشکلات جامعه باز شود.

با "تغییر" عنوان این مقاله که بوده

"راه حلی استراتژیک برای جایگزینی روش های تدریس، امتحانات و کنکور فعلی خسارت زا در ایران"

جفای بزرگی در حق دکتر حسینی کرده اید. شما "حق ندارید" بویژه عنوان یک مقاله را بدون هماهنگی ایشان که فردی متخصص و تیوریسین در مسایل آموزشی هستند تغییر دهید. در ثانی بنظر می رسد که "عامدا" بجای نکات حساس و مهم مقاله که مد نظر دکتر بوده نکاتی غیر مرتبط را برجسته کرده اید که ..... پایدار باشید.

همکاران و مسیولان محترم اگر میخواهید راحت تر منظور دکتر حسینی را بفهمید این ورژن مقاله ایشان را بخوانید:

http://melliun.org/iran/170757
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/04/01 - 13:05
سلام

همکار محترم

1- در ای میلی که ایشان ارسال کرده بودند عنوان مقاله " راهبرد جایگرین من " ذکر شده بود .


2- انتخاب تیتر ، سر تیتر و حتی برجسته کردن مطالب از اختیارات هر رسانه است .

3-اگر ایشان و شما یادداشت ها و مطالب را در رسانه های خارج از کشور منتشر می کنید دیگری چه نیازی است که دوباره آن را برای ما ارسال کنید ؟3- شاید لازم بود ابتدا یک تشکری از صدای معلم می کردید !پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم تهرانی 1397/04/01 - 13:18
من این مقاله را در لینکی که دکتر سارانی لطف کرده اند گذاشته اند هم خواندم. با نظر دکتر سارانی موافقم. با تغییر عنوان مقاله که انعکاس دهنده منظور نگارنده از نگارش این مقاله بوده و با قرمز کردن مواردی که "اصلا" و "هرگز" مورد تاکید ایشان در نگارش این مقاله نبوده شما درک خوانندگان از هدف مد نظر ایشان در این مقاله را سخت و حتی غیر ممکن کرده اید! و .... . پیشنهاد من این است که مقاله ایشان را یا همانطور که فرستاده اند برای مسیولان و همکاران منتشر کنید و یا حذفش کنید. ممنون
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/04/01 - 13:37
سلام

دوست عزیز

بالاخره شما " دکتر سارانی " هستید و یا " معلم تهرانی " ؟!

از سوی چه کسی صحبت می کنید ؟

بهتر است هنگام ارسال نظر به این موارد توجه کنید و با صداقت سخن بگویید .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1397/04/01 - 14:50
باز هم که "دروغ" گفتید آقای پورسلیمان!!!؟؟؟ موضوع من فقط "راهبرد جایگرین من" بود؟! کسی مثل من این موضوع ناقص را انتخاب می کند؟! موضوع همان بود که دکتر سارانی گرامی فرمودند و در ای میلی که برای شما فرستادم هست. کسانیکه دوست دارند تلگرام بزنند عکس ای میلم را نشانشان بدهم. به فرض محال هم که موضوع همان بوده که شما در همین کامنت تان تایید کردید - چرا بدون اجازه من "موضوع مقاله" من را تغییر میدهید؟! علاوه بر ایرادات مهمی که دکتر سارانی و معلم تهرانی به شما وارد کردند شما لینک ویدیوی من را هم طوری گذاشته اید که پیام خطا می دهد! ضمن اینکه پاراگراف بندی را هم به هم ریخته اید تا مقاله من کسل کننده و حتی کم ارزش و مسخره به نظر آید! همین کارها را یک بار مجله رشد هم با یکی از مقالاتم کرد! البته من انتظاری غیر از این از شما و مافیای حامی شما که در این مقاله پیشنهاد حذف آنها و ممر درآمدشان را بهمراه راه حلی ارایه داده ام نداشتم. - امثال من سانسور و مطرود شدنی نیستیم.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/04/02 - 08:34
موافقم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/07 - 02:07
من تعجب می کنم افرادی که خود را علمی و صاحب ده ها مفاله معرفی می کنند چرا باید اینقدر خشن باشند و دیگران را تحمل نکنند. آیا این همان دموکراسی است که ادعا می کنند مروج ان هستند. این که خود از بدترین نوع دیکتاتوری بدت است.
مفاله ای چاپ کرده اید عزیزان می خوانند اگر مقید بود استفاده می کنند اگر هم انتفادی باشد در صورت صلاحدید بیان می کنند.
پاسخ + +13 -1 --
داوندی 1397/04/01 - 13:22
سلام

از منیّت و طبل تو خالی بودن حضرتعالی در این سایت
خسته ایم. اگر نتیجه دلخواه و مورد انتظار خود را از این سایت نمی گیرید لطفا جای دیگر بساط بچینید .در یک متن این همه واژه من نشان از بی مقداری است نه توانایی . حتمیت و قاطعیت شما برای روش تدریس من نتیجه همان محل تدریس تان است که در آنجا چنین روشی برای تدریس امری بدیهی و عادی است.
اگر ما قصد یادگیری از من شما نداشته باشیم در کجا را باید بزنیم ؟ اگر عاقل بودید آزموده را دیگر نمی آزمودید که خطاست. در حدجریان آب عمل کنید که در صورت مسدود بودن مسیری ، طریق دیگر برای رسیدن به هدف را برمی گزیند. راه شما به ترکستان می رود تا 80 سالگی فقط بگوئید من.
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1397/04/01 - 14:57
چی بگم حاج آقا! ؟!
پاسخ + 0 0 --
کوروش کبیر 1397/04/11 - 10:59
آقای دکتر حسینی با ارایه این طرح شون "خیلی" هوشمندانه سعی کرده اند سرنوشت شهروندان فردا و در واقع جامعه را از دست مافیای تمامیت خواه کنونی در بیاورند و به معلمان فرهیخته سرزمینشان بسپارند. البته که خدایگان ایران زمین مانع عملیاتی شدن این طرح می شوند.
پاسخ + 0 0 --
داریوش صغیر 1397/04/11 - 19:50
برای خود بت ساختید. حال مأخذی برای تغییر
بودند غمی نبود، شکر که ما بجز طبل تو خالی
چیزی ندیدیم.کم آدرس دهید ما را با فیلتر کاری
نیست. مَردید در همین جا هنرنمایی کنید.
پاسخ + +10 -1 --
ناشناس 1397/04/01 - 13:48
سلام
از تحصیل کرده های مملکتم نومیدم،
خواننده عقل دارد تا با خواندن محتوای
نوشته، از مطالب ارزنده آن استفاده لازم
را ببرد. چه ربطی داردکدام جمله قرمز
شده یا سیاه مانده، مهم مفید بودن مطلب
و سود خواننده است. جنگ زرگری انداختید
:یا همانند کودکان در بازی محله ای دبه درآورده اید؟ اصل مهم محتوا ست که......
پاسخ + 0 -4 --
سروری 1397/04/01 - 14:31
آقای پور سلیمان! شما مامورید و معذور. با توجه به مقالات انتقادی تند و آتشینی که آقای دکتر حسینی بر علیه حاکمیت می نویسند نباید انتظاری غیر از این نوع تحقیر کردن هایش داشته باشد.
پاسخ + +5 -2 --
حسن زاده 1397/04/01 - 15:01
آقای دکتر حسینی! با این راهبردتون برای جایگزینی روشهای تدریس، امتحانات و کنکور فعلی انگشت گذاشتید روی گلوی مافیای تمامیت خواه در آموزش و پرورش و .... که عین کنه به جون ملت و بیت المال افتادن. خدا خیرتون بده. به راهتون ادامه بدید.
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1397/04/01 - 15:03
بطحایی و لشکر مفت خورش پاسخ درخواست دکتر حسینی را دهند:

از وزیر و یا یکی از معاونان/کارشناسان/مدیران کل ایشان انتظار می رود زحمتی به خود بدهند و مقاله ای در پذیرش و یا دلایل رد این طرح این‌جانب (که می تواند مشکل روش های تدریس، امتحانات و کنکور فعلی را بر طرف نماید) در همین سایت ارایه دهند تا من، همکاران و خوانندگان به قضاوت بنشینیم که آیا به خاطر منافع بیلیاردیشان از سیستم تعلیم و تربیت ایران پیشنهادات امثال من را رد می کنند یا مسایل دیگری هم در میان است؟!
پاسخ + +3 -2 --
یا لثارات 1397/04/01 - 15:07
تاکید دکتر حسینی در این مقاله اشان بر "سیستم ارزشیابی" شان در روش تدریس شان هست که خواسته جایگزین امتحانات و کنکور فعلی خسارت زا در ایران شود که متاسفانه این مقاله را سایت معلم طوری مهندسی کرده که این پیشنهاد به چشم نیاید!
پاسخ + +12 -1 --
ناشناس 1397/04/01 - 15:17
این روشها را برخی از همکاران در کلاس به کار می برند... بدون آنکه آن را به نام خود سند بزنند...
انواع ارزشیابی و انواع روشهای تدریس ازجمله روش تیمی در مدارس ما به کار میرود، بحث جدیدی نیست.
پاسخ + 0 0 --
جمال 1397/04/02 - 08:38
دکتر حسینی این روش تدریسشون رو در کتب و مقالات و ویدیوهای متعدد در سطح بین المللی به نام خودشون ثبت کرده اند حاج آقا! شاه کاری که هیچ یک از اعضای هیت علمی هایی که شما انتخاب می کنید قادر به انجامش نبوده اند و نخواهند بود.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1397/04/02 - 16:46
آری؛ با تفاوت هایی کم و بیش، برتر یا ضعیفتر؛ مجریانی حتی قدیمی تر، ثبت نکردند و مجریانی جدیدتر ثبت کردند! و هر دو راستگو هستند.
در ضمن بر متن آقای دکتر حاشیه جدیدتر نیز می توان زد، پس در راستای هر بحثی، بحثی جدیدتر هست! همانطور که ایشان این مبحث را کلاسه بندی شده نوشتند! اگر دانسته ها قدیم و جدید بود، نوشتنش که جدید بود!
پاسخ + 0 0 --
هیات علمی 1397/04/02 - 23:08
همان دفعه اول که این ویدیوی معرفی روش تدریس آقای دکتر حسینی رو دیدم گفتم این روش تدریس در "دنیا" "بی نظیر" است- صدای معلم این لینک رو از مقاله بالا حذف کردند که امیدوارم بگذارند:

http://www.aparat.com/v/i32tK

این مقاله ایشون رو هم که در یک ژورنال ISI در لهستان راجع به روش تدریسشون منتشر کرده اند خوندم گفتم ایشون "نابغه" و بسیار خلاق و بنابراین در ایران نخبه کش محکوم به فنا هستند:

http://www.slideshare.net/SMHHosseini/method-engineering-towards-a-strategic-approach-to-the-empowerment-of-the-other
پاسخ + +2 -1 --
مجید زاده 1397/04/01 - 16:23
به نظر من سایت صدای معلم عمدا عنوان مقاله شما را به نام روش تدریس شما تغییر داده تا همکاران رغبتی به خواندن آن نکنند. - چون تقریبا همه ما مقالات و ویدیوی شما راجع به روش تدریستان را خوانده ایم و دیده ایم. مخصوصا که زده اند روش تدریس "من" .... و بعد خودشان به من من گفتن تان در کامنت هایشان ایراد گرفته اند!
پاسخ + +5 -3 --
ناشناس 1397/04/01 - 17:16
حداقل 50% بازدید کننده گان این سایت ها حراستی ها از سراسر کشور هستند که کارشان تحقیر کردن امثال دکتر حسینی و به مسخره گرفتن طرح های استراتژیک آنهاست.
پاسخ + +7 -3 --
مدرس آزاد 1397/04/01 - 17:41
با سلام و درود
و سلام بر آن فردی که پس از ظهور جزوۀ رزمندگان (بدون تشریح) و پیش از ظهور قلم چی (جزوات طبقه بازی شده) حل المسائل هایی جامع، کامل و مختصر شده برگرفته شده از کنکورها و آموزشگاه ها از سال 2537 تا اوایل دهه 70 با پاسخ دهی به تمام سوالات آماده کرد! ولی جرمش جوانی زیر 20 سال بود! و ... سپس جرمش تغییر نظام قدیم و سپس حوادث و حس مسئولیت پذیری و امروزه جرمش عبور از 40 سالگی!
و درود بر آن فردی که در چند رشته چند صد واحد درسی دانشگاهی را تجربه و تحصیل کرد و شاید روش تدریس 120 مربی، استادیار، دانشیار و استاد را ملاحظه، الگو برداری، تکمیل و ایده پردازی نمود و در ذهنش توسعه داد و در کلاسهای غیر رسمی خود بارها و سالها اجرا و ثمرۀ مفید آنرا به شیوه ای که می دانست بارها تجربه کرد و یادگیری تیمی رقابتی را اجرا می کرد. ادامه دارد.....
پاسخ + +8 -2 --
مدرس آزاد 1397/04/01 - 17:42
ادامه از قبل ....
و سلام و درود به مهندس جوادزاده مربی کامپیوتر (دهه70) در دانشگاه امام حسین(ع) که شاید بدون اینکه بداند تدریس به شیوۀ تیمی رقابتی می کرد و دانشجویی که مورد گزینش و تأیید علمی و عملی سپاه بود ولی دوست داشت ابتدا در خدمت آوپ قرار گیرد، قدر اینکار را می دانست و خلاق بود و در ذهن کار او را توسعه، اجرا و تجربه کرد ولی افسوس که به جرم حس مسئولیت پذیری و عبور از سن 40 سالگی حتی در آوپ بی مقدار فرض شد! ابتدایی پیش نیامد تا به انتهایی برسد و چه زیبا حضرت امیرالمؤمنین(ع) از مرگ دانش سخن گفت!
پاسخ + +2 0 --
سید محمد حسن حسینی 1397/04/02 - 08:27
آقای پورسلیمان گرامی. اینکه موضوع اصلی مقاله را گذاشتید نشان از انتقاد و انعطاف پذیری شما بزرگواران است. کاش همه ما و مسیولان این ویژگی ارزنده را داشتیم. سپاس
پاسخ + +21 -1 --
مدیرکل استان میشیگان 1397/04/02 - 11:37
آقای دکتر! نیک می دانید و می دانند و می دانیم که اگر این طرح شما عملیاتی و فراگیر شود نه تنها نان امثال من نوعی و وزیر گران مایه و معاونان محترمش آجر می شود بلکه .....

بنابراین بیش از این از این طرح ها ارایه ندهید. مثل بقیه همکاران محترم تان ....خودتون باشه. سپاس از درک و همراهی شما.
پاسخ + +7 -2 --
سمیرا هاشمی نسب 1397/04/02 - 20:30
آقای دکتر حسینی، من و همکاران هم منتظریم که شخص وزیر محترمه و یا حداقل یکی از معاونانش و یا کارشناسان و مشاوران آموزش یش و یا یکی از مدیران کل ش و یا معاون انشان و یا حداقل یکی از به اصطلاح پژوهشگرانشان که در پژوهشسراها مشغول به مفت خوری هستند و یا یکی از کسانی که سرگروه گذاشته اند اگه نه یه مقاله حداقل یه یادداشت یک پاراگرافی در تایید یا دلایل رد راهبرد شما (روش تدریس و سیستم ارزشیابی تان) ارایه دهند.... اگر این اتفاق نیفتد این حضرات باید در حلال بودن حقوقی که از بیت المال (که از جیب پابرهنگان و مستضعفان می آید و شما این طرح را در واقع برای بهبود وضعیت آنان ارایه داده اید) می گیرند تامل کنند.
پاسخ + 0 0 --
مونسی 1397/04/03 - 17:33
این حضرات می دانند که توان بحث علمی با فردی همانند دکتر حسینی را ندارند و بنابراین دم به این تله نمی دهند و وارد رینگ نمی شوند چراکه وارد شدن به این رینگ همان و ناک اوت شدن و به صلیب کشیده شدن آنها در اذهان خوانندگان که به نظاره نشسته اند همان.
پاسخ + 0 0 --
سوگل 1397/04/04 - 04:14
حتما حداقل یکی از هیات علمی های دانشگاه فرهنگیان مقاله ای راجع به این راهبرد دکتر می نویسند. چون اونا حقوق می گیرن که مقاله بنویسن. کار خاص دیگه ای ندارن.
پاسخ + +1 0 --
جمالی نیا 1397/04/06 - 19:29
برای ورژن های انگلیسی و فارسی - بدون سانسور- کتاب و رزومه دکتر حسینی و ... به سایت علمی ایشان مراجعه کنید: www.drelt.ir
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/04/08 - 07:21
افرادی "ناشناس، متخصص و قدرتمند" باز هم "سانسور" شده ورژن فارسی این کتاب را که در سایتم گذاشته بودم جایگزین کرده اند!؟! از این کارها با من و آثار من زیاد می کنند! بنابراین "سانسور نشده" این کتاب را در سایت یکی از دوستان در خارج از کشور گذاشتم که امیدوارم محتوای آن را هم که رایگان قابل دانلود هست مهندسی نکنند:

http://iranglobal.info/node/66805

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور