صدای معلم

" براساس مطالعه‌ای که در یک نمونۀ 6000 نفری از فارغ‌التحصیلان سال‌های اخیر دانشگاه‌های دولتی شهر تهران انجام شده است، حدود 65 درصد نمونه جزو سه دهک پردرآمد جامعه بوده‌اند که اکثر آنها دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند "

بازتولید و تشدید نابرابری‌های اجتماعی در نظام آموزشی ایران

رضا امیدی

نابرابری‌های اجتماعی در نظام آموزشی ایران و افزایش مدارس غیرانتفاعی

براساس مطالعه‌ای که در سال 1395 در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است، بیش از 70 درصد دانشجویان مشهدی این دانشگاه در دورۀ روزانه-رایگان، دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند و از کلاس‌های خصوصی و عمومی برای آمادگی کنکور بهره برده‌اند.

براساس مطالعه‌ای که در یک نمونۀ 6000 نفری از فارغ‌التحصیلان سال‌های اخیر دانشگاه‌های دولتی شهر تهران انجام شده است، حدود 65 درصد نمونه جزو سه دهک پردرآمد جامعه بوده‌اند که اکثر آنها دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند. نرخ اشتغال آنها پس از فارغ‌التحصیلی حدود 4 برابر سایر فارغ‌التحصیلان بوده و به فرصت‌های شغلی پردرآمدتری دسترسی یافته‌اند.

 به تعبیر مایکل والزر (فیلسوف آمریکایی)، فقدان نرده‌های نمادین دولتی موجب شده است تا افراد دارای ثروت بیشتر بر سایر مواهب اجتماعی نظیر آموزش و اشتغال «سلطه» یابند.

نابرابری‌های اجتماعی در نظام آموزشی ایران و افزایش مدارس غیرانتفاعی

 به‌رغم این وضعیت، تمام سیاست‌های دولت از یکسو معطوف به کالایی‌کردن هرچه‌بیشتر آموزش عالی است تاجایی‌ که امروزه تنها 16 درصد دانشجویان در دوره‌های روزانه-رایگان مشغول به تحصیل‌اند، و از سوی دیگر خصوصی‌سازی هر چه‌ بیشتر آموزش عمومی را پیگیری می‌کند (در سال جاری تحصیلی اعلام شد حدود 17 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی ثبت‌نام کرده‌اند).

درحالی‌که مجموع بودجۀ آموزش (اعم از آموزش عمومی و آموزش عالی) حدود 10 درصد بودجۀ عمومی دولت ایران را تشکیل می‌دهد، عربستان سعودی در سال 2016 حدود 23 درصد بودجۀ عمومی خود را به حوزۀ آموزش اختصاص داده است.

جامعه‌شناسی علامه

سه شنبه, 06 شهریور 1397 21:59 خوانده شده: 265 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
مرادبیگ 1397/06/06 - 22:19
وقنی تعدادی از مسئولین وزارت آموزش و پرورش که خودشان در تحصیلاتسان شبهه هست ادعا می کنند فرزندانشان در مدارس دولتی درس خوانده اند و تنها بخشی از تحصیلات خود را در مدارس غیردولتی بالاخره در بقیه وزارت خانه ها هم چهارتا مسئول این چنینی هم پیدا می شود که مظلوم نمایی کند.
جسم نحیف و جان ناقابل هم همه دارند. ولی جیب خالی را همه ندارند. خصوصا مسئولین مظلوم و زحمت کش
پاسخ + 0 0 --
مرادبیگ 1397/06/06 - 22:59
وقتی تعدادی از مسئولین وزارت آموزش و پرورش که خودشان در تحصیلاتشان شبهه هست ادعا می کنند فرزندانشان در مدارس دولتی درس خوانده اند و تنها بخشی از تحصیلات خود را در مدارس غیردولتی بالاخره در بقیه وزارت خانه ها هم چهارتا مسئول این چنینی هم پیدا می شود که مظلوم نمایی کند.
جسم نحیف و جان ناقابل هم همه دارند. ولی جیب خالی را همه ندارند. خصوصا مسئولین مظلوم و زحمت کش

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور