صدای معلم

سخنی با شورای سنجش و پذیرش دانشجو ؛

ایجاد حداقل 650.000 شغل جدید در کشور، توسعه علم و فناوری و مقابله با تحریم های اقتصادی از طریق محوریت سئوالات تشریحی در سنجش و پذیرش دانشجو

احمد حج فروش / پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت

محوریت سئوالات تشریحی در سنجش و پذیرش دانشجو در کنکور و ضریب سابقه تحصیلی  اگر فرض کنیم آمریکا همه تحریم های ایران را برای کشورهائی مثل چین، ژاپن و کره جنوبی اعمال کند، آیا پیامدهای تحریم در آن کشورها، با آن چه که در حال حاضر ایران با آن رو به روست، یکی است؟

بدون تردید پاسخ این سئوال منفی است، چون زیر ساخت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی این کشورها به گونه ای است که می توانند به سادگی از آن عبور کنند و لطمه چندانی به اقتصاد آنها وارد نشود؛ ضمن اینکه چون آمریکا به محصولات این کشورها نیاز دارد، از تحریم آنها نه تنها سود نمی برد بلکه زیان هم می بیند.

این سه کشور در وهله اول ضمن داشتن  نظام های آموزشی، فنی و اقتصادی قوی، از مهم ترین عامل توسعه علم و فناوری یعنی نیروی انسانی ماهر، متخصص، خلاق، کار آفرین و منسجم برخوردارند که با استفاده از صلاحیت های علمی و حرفه ای این پتانسیل فنا ناپذیر می توانند در شرایط بحرانی به گونه ای عمل کنند که از تحریم ها نه تنها زیان نبینند، بلکه سود هم نصیب شان شود. زیرا انبوه نیروی انسانی کارآمد در این سه کشور که محصول نظام تعلیم و تربیت کارآمد آنها است، موتور محرکه ای است که می تواند خیلی زود بسیاری از آنچه را که از آمریکا و کشورهای هم پیمان او وارد می کنند، خود تولید نمایند و در دوران پسا تحریم نیازهای وارداتی را به حد اقل ممکن برسانند. تاریخ تحولات این کشورها نشان داده که آنها چنین قدرتی دارند.

اما آیا نظام تعلیم و تربیت در کشور ما توانسته است چنین افرادی را به جامعه تحویل دهد؟

بدون تردید پاسخ این سئوال خیر است. ساده اندیشی است که تصور کنیم گروه اقلیت دانشمندان و کار آفرینان مؤثر در سطح ملی که استعداد ذاتی و سخت کوشی فردی، آنان را به جائی رسانده، صلاحیت های عمومی، علمی و حرفه ای خود را از طریق نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور کسب کرده اند.

محوریت سئوالات تشریحی در سنجش و پذیرش دانشجو در کنکور و ضریب سابقه تحصیلی  نظام تعلیم و تربیت تست – محور متکی به دانش سطحی حفظ کردنی ما در 40 سال گذشته نتوانسته است نیروی انسانی ماهر، متخصص، خلاق و کار آفرین در حد مورد نیاز سرزمین ما را تربیت کند. برای همین است که وقتی رئیس جمهور می خواهد یک وزیر انتخاب کند، یا وزیری می خواهد معاون انتخاب کند کاندیداهای مورد نظر از انگشتان دست تجاوز نمی کنند و غالبا همین تعداد در کابینه های مختلف جای خود را به یکدیگر می دهند.

در مسئولیت های بعدی تا رده کارشناسی در هر سه قوه با کمبود افراد شایسته مواجه اند و وقتی اداره بخش اعظم امور بر عهده شایستگان قرار نگیرد، نباید انتظار توسعه علم و فناوری داشته باشیم.

هرچند کمبود نیروی انسانی شایسته برای احراز مشاغل گوناگون به عوامل متعددی بستگی دارد، اما با توجه به این که در این یادداشت به نقش تعلیم و تربیت و مانع بزرگ آن می پردازیم؛ نگارنده بر این باور است که نظام تعلیم و تربیت کشور در کالبد خود توده بسیار بزرگ سرطانی وخیمی دارد که اگر با عمل جراحی آن را خارج نکنیم؛ هیچ امیدی به بهبودی آن نیست. این غده سرطانی سئوالات چهار گزینه در کنکور سراسری است که مانع رشد و تعالی همه جانبه جوانان ما شده است.  وزارت علوم از  سال 1399 به مدت 10 سال کنکور سراسری برای سنجش پیشرفت تحصیلی داوطلبان را با استفاده از سئوالات تشریحی استاندارد از دروس سه پایه تحصیلی دوره دوم متوسطه (به ویژه دروس مهارتی و آزمایشگاهی) با ضریب تأثیر 85 درصد برگزار کند و با استفاده از سئوالات چند گزینه ای و کوته جواب با ضریب 15 درصد سنجش هوش و استعداد تحصیلی داوطلبان و غربال نمرات مشابه آنان در آزمون های پیشرفت تحصیلی را به عهده گیرد

در حالی که «اگر» در چهل سال گذشته معیار سنجش و پذیرش دانشجو در کشور ما به روال 77 سالقبل از پیدایش کنکور و با محوریت آزمون های تشریحی ادامه می یافت؛ با توجه به این که سئوالات تشریحی انواع سطوح یادگیری شامل: ادراکی، کاربردی، تحلیلی، ارزشیابی، خلاقیت و نوآوری را در بر می گیرد؛ امروز با انبوه فارغ التحصیلان ناکارآمد مدرسه و دانشگاه مواجه نبودیم.

در بررسی نظرات بسیاری از دانشمندان روان شناسی و علوم تربیتی (نظیر: بنجامین بلوم، ژان پیاژه، لو ویگوتسکی، هوارد گاردنر، ریچارد شیولسون و ...؛ دکتر غلامحسین شکوهی ، دکتر علی محمد کاردان، دکتر سید امین قانعی راد، دکتر علیرضا کیامنش، دکتر علی رجالی، دکتر محمدرضا شجاعی، دکتر و ... می توان دریافت که سئوالات چهار گزینه ای کنکور به دانش سطحی حفظ کردنی و ترفند های تست زنی اتکاء دارد و به سبب ارزش علمی نازل آن در یادگیری، به عکس سئوالات تشریحی، به ذهن فعال و خلاق نیاز ندارد. انباره حافظه و مهارت تست زنی برای پاسخ به سئوالات چهار گزینه ای کنکور کافیست. به همین سبب ما از طریق کنکور با سئوالات چهار گزینه ای نه می توانیم پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان را بسنجیم، نه دانش علمی- ادراکی و نه مفاهیم تحلیلی - کاربردی و نه ارزشیابی، مهارت های فنی و حرفه ای، خلاقیت و نوآوری را .

مطالعات متعدد تطبیقی نشان داده است، کشورهای توسعه یافته، دارای نظام های آموزشی پیشرفته هستند. همچنین، هر کشوری که نظام تعلیم و تربیت پویا و توسعه یافته دارد، آن کشور از ابعاد علم و فناوری توسعه یافته است.  پیشرفت های چشم گیر کشورهائی مثل آمریکا، روسیه، آلمان، فرانسه، چین و ژاپن و در مراحل بعدی اکثر کشورهای اسکاندیناوی، کره جنوبی، سنگاپور و مالزی در علم و فناوری، مرهون نظام تعلیم و تربیت کارآمد آن هاست.

محوریت سئوالات تشریحی در سنجش و پذیرش دانشجو در کنکور و ضریب سابقه تحصیلی

گزارش تحقیق جامع و تطبیقی انجام شده در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی (سند شماره 7624، تاریخ دیماه 1384) که بیش از 60 کشور از 5 قاره جهان را در بر می گیرد و قابل تعمیم به کل کشورهای جهان است، همچنین گزارش های تحقیقی متعدد دیگر نشان داده است که به جز کشورهای: آذربایجان، افغانستان، برزیل، بنگلادش، غنا، موزامبیک، عراق، چین و مالت، کشورهای جهان سابقه تحصیلی را محور اصلی سنجش و پذیرش دانشجو قرار داده اند و اگر علاوه بر سابقه تحصیلی از آزمون های ورودی استفاده می کنند، در این آزمون ها غالبا از سئوالات تشریحی بهره می گیرند و کنکور به سبک ایران در هیچ  جای دنیا سابقه ندارد.

ممکن است این نظر اغراق آمیز جلوه کند و نگارنده به نگاه تک عاملی به مسائل اساسی متهم شود؛ با این حال به جرأت می توان گفت: اگر وزارت علوم در چهل سال گذشته به روال 77 سال قبل از پیدایش کنکور، از سئوالات تشریحی برای سنجش آموزش و پذیرش دانشجو استفاده می کرد و یا سابقه تحصیلی دانش آموزان را محور قرار می داد و از کنکور با سئوالات تستی با ضریب تأثیر کم (10 تا 15 درصد) تنها برای سنجش هوش و استعداد تحصیلی داوطلبان و غربال کردن نمرات سابقه تحصیلی آنها بهره می جست؛ امروز جمهوری اسلامی ایران صد ها و هزاراندانشمند و بزرگانی نظیر: پروفسور حسابی، پروفسور هشترودی، پروفسور سمیعی، پروفسور نادری، پروفسور مولانا، پروفسور شهیدی، استاد فرشچیان، میرزا خانی، نصر، گنجعلی، شمسی پور، زلفی گل، کردستانی، فرید بُد، نوروزی، ریاحی، دهقان، زمانی، دمیری گنجی، اورنگ قائدی و نخبگانی همچون شریعتی، مطهری، طالقانی، بهشتی، خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، حسن زاده آملی، جوادی آملی و ... در اختیار داشت و کشورما را در زمره پیشرفته ترین کشورهای جهان قرار می گرفت.

بدون تردید فراوانی افراد نخبه و فرهیخته، سبب می شود هرم مدیریتی و تصمیم گیری سطح کلان کشور ارتقاء یابد و ضمن این که مانع اتخاذ تصمیمات غلط می شود؛ زمینه حفظ منافع عمومی و رشد و تعالی همه جانبه کشور را فراهم خواهد ساخت.

علت این که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان آزمون های چند گزینه ای (تستی) را سال هاست از نظام آموزشی خود حذف کرده اند به خاطر نقش تخریبی این نوع سئوالات در فعالیت های ذهنی، تحلیلی، خلاق، نو آور و کار آفرین است.

بدیهی است مقابله و عبور از تحریم های اقتصادی و توسعه علم و فناوری راه حل های سیاسی، علمی و اقتصادی متعددی دارد؛ که لازم است از آن راه حل ها در شرایط بحرانی کنونی استفاده شود؛ اما اگر قرار است به آینده کشور هم بیندیشیم و انتظار نداریم این روند تأسف بار سیل مهاجرت انبوه تحصیل کرده های مان (که میلیاردها برای آنها هزینه شده)به مقصد کشورهای گوناگون ادامه پیدا کند، باید نظام تعلیم و تربیت کشور را هرچه زودتر از سندرم خطرناکی که 40 سال است گریبان گیر آن است نجات دهیم .

محوریت سئوالات تشریحی در سنجش و پذیرش دانشجو در کنکور و ضریب سابقه تحصیلی

 بر اساس یافته های علمی – پژوهشی متعدد و با انواع استدلال علمی، عقلی و تجربی می توان ادعا کرد: اولین گام؛  نجات تعلیم و تربیت کشور از سندروم «کنکور» است و بس. بدیهی است  تا زمانی که بالاترین مقامات و تصمیم گیران کشورمان قادر نباشند با مافیای کنکور (با سئوالات چهار گزینه ای) مقابله کنند و هر سال برای تصمیم گیری مرعوب هیاهوی اعضای این مافیا شوند و کنکور به سبک کنونی (سئوالات چهار گزینه ای) به ناکارآمد ساختن نظام تعلیم و تربیت کشور ادامه دهد، نمی توانیم نیروی انسانی مورد نیاز برای توسعه همه جانبه آینده کشور را به درستی تربیت کنیم؛ لذا در وهله اول، کمبود نیروی انسانی کارآمد، متعهد، امین، وطن دوست و اجتماعی  مهم ترین عامل باز دارنده هر تحول کیفی سازنده در کشور خواهد بود.

به عنوان کسی که بیش از 17 سال است در زمینه سنجش و پذیرش دانشجو و آسیب شناسی کنکور در ایران، تحقیق می کند و خسارت ها، آسیب ها و ناهنجاری های تأسف بار ناشی از سئوالات چهار گزینه ای را بر ارکان و اجزاء نظام جمهوری اسلامی ایران دیده و لمس  و منتشر کرده است؛ آمادگی دارد دست اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو را ببوسد، اگر تصمیم بگیرند با حذف سئوالات چهار گزینه ای کنکور نظام تعلیم و تربیت و سایر نظام های کشور را از این مصیبت بزرگ نجات دهند.

گزارش های تحقیقی متعدد دیگر نشان داده است که به جز کشورهای: آذربایجان، افغانستان، برزیل، بنگلادش، غنا، موزامبیک، عراق، چین و مالت، کشورهای جهان سابقه تحصیلی را محور اصلی سنجش و پذیرش دانشجو قرار داده اند و اگر علاوه بر سابقه تحصیلی از آزمون های ورودی استفاده می کنند، در این آزمون ها غالبا از سئوالات تشریحی بهره می گیرند و کنکور به سبک ایران در هیچ  جای دنیا سابقه ندارد لذا با توجه به این که در روز 17 شهریور جلسه شورا تشکیل می شود؛ پیشنهاد می کنم: اعضای محترم ابتدا برای سال 1399 یکی از روش های«الف یا ب» را به شرح زیر انتخاب و نتیجه را اعلام نمایندو با استفاده از پیشنهاد بند «ج» در سال 1398 ضریب تأثیر کنکور را به 40 درصد کاهش و ضریب تأثیر نمرات امتحانات نهائی پایه دوازدهم را به 60 درصد افزایش دهند:

الف- وزارت علوم از  سال 1399 به مدت 10 سال کنکور سراسری برای سنجش پیشرفت تحصیلی داوطلبان را با استفاده از سئوالات تشریحی استاندارد از دروس سه پایه تحصیلی دوره دوم متوسطه (به ویژه دروس مهارتی و آزمایشگاهی) با ضریب تأثیر 85 درصد برگزار کند و با استفاده از سئوالات چند گزینه ای و کوته جواب با ضریب 15 درصد سنجش هوش و استعداد تحصیلی داوطلبان و غربال نمرات مشابه آنان در آزمون های پیشرفت تحصیلی را به عهده گیرد .

وزارت آموزش و پرورش امتحانات نهائی حد نصابی را به روال گذشته با استفاده از سئوالات تشریحی استاندارد برای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در پایه دوازدهم واعطای دیپلم به فارغ التحصیلان برگزار نماید. نمرات کسب شده دانش آموزان در دوره متوسطه تأثیری در پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه ها نخواهد داشت.

ب- وزارت آموزش و پرورش از سال 1399 به مدت 10 سال امتحانات نهائی داوطلبان را به روال گذشته با استفاده از سئوالات تشریحی استاندارد (به ویژه در دروس مهارتی و آزمایشگاهی) برای سنجش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در پایه دوازدهم واعطای دیپلم دوره متوسطه برگزار خواهد کرد و این امتحانات با ضریب85 درصد در پذیرش دانشجو نقش خواهد داشت. در این مدت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با استفاده از سئوالات چند گزینه ای و کوته پاسخ برای سنجش هوش و استعداد تحصیلی و غربال کردن نمرات امتحانات نهائی داوطلبان برگزار می کند که نتیجه این آزمون به میزان 15 درصد در پذیرش آنان مؤثر است.

ج- در سال 1398 کنکور سراسری با استفاده از سئوالات چهار گزینه ای استاندارد از سه پایه تحصیلی با ضریب تأثیر 40 درصد و امتحانات نهائی داوطلبان در سال آخر دوره دوم متوسطه با استفاده از سئوالات تشریحی استاندارد با ضریب تأثیر 60 درصد برگزار شود و امکان ترمیم معدل نمرات امتحانات نهائی داوطلبان به آسانی فراهم شود.

اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو به خوبی واقفند که جو سازی ها درباره: «استاندارد نبودن سئوالات تشریحی، لو رفتن سئوالات، تقلب و تفاوت ها در تصحیح اوراق امتحانی توسط معلمان شریف» فراتر از واقعیت است؛ با این حال برای کاهش حد اکثری همه معایبِ محور قرار گرفتن سئوالات تشریحی راه کار وجود دارد که این راهکارها بارها در یادداشت های مختلف منتشر شده است. ضمن آن که دست آورد های  حذف سئوالات چهار گزینه ای (تستی) به اندازه ای بزرگ و با ارزش است که معایب سئوالات تشریحی را می پوشاند.

محوریت سئوالات تشریحی در سنجش و پذیرش دانشجو در کنکور و ضریب سابقه تحصیلی

نتیجه:

استفاده از سئوالات تشریحی در همه آزمون های ورودی سبب خواهد شد آموزشگاه های کنکور از رویکرد تخریبی تست- محوری و ارتزاق انگلی و حرام (با توجه به وعده های دروغین به مخاطبان خود) به رویکرد سازنده سئوالات تشریحی در سطوح گوناگون یادگیری، توسعه علم و فناوری و ارتزاق حلال روی آورند؛ درب آزمایشگاه های فیزیک و شیمی و زیست شناسی در دبیرستان ها به سبب تأثیر در پذیرش دانشگاه ها، باز خواهد شد؛ آموزش حداقل یک مهارت فنی و حرفه ای به دانش آموزان دبیرستان های نظری (با توجه به تأثیر آن در ورود به رشته های دانشگاهی نظیر)ابعاد گسترده را در بر خواهد گرفت و حد اقل 2000 آموزشگاه جدید برای ارائه آموزش مهارت های تکمیلی در 150مهارت فنی و حرفه ای که حد اقل 2 نفر در هر مهارت اشتغال خواهند داشت در سراسر کشور توسط مردم راه اندازی خواهد شد که حاصل ضرب این سه عدد نشان می دهد 600.000 شغل جدید در بخش خصوصی ایجاد خواهد شد.

 علاوه بر این، اگر ارزیابی مهارت ها و صدور گواهینامه مهارت (با قید نمره مهارت بر اساس نمرات سایر دروس) به عهده مراکز غیر دولتی آموزش فنی و حرفه ای وزارت کار و هنرستان های فنی و حرفه ای آموزش و پرورش واگذار شود؛ نظام آموزش فنی و حرفه ای بخش غیر دولتی کشور می تواند از این طریق حد اقل 50 هزار نفر را در 50.000 شغل جدید جذب نماید؛ چرا که نمرات کسب شده در مهارت های فنی و حرفه ای و آزمایشگاهی برای ورود به رشته های نظیر در دانشگاه ها منظور خواهد شد.

عملیاتی شدن این پیشنهاد، سبب اصلاح کیفی نظام سنجش و پذیرش دانشجو، حذف مافیای کنکور و نظام تعلیم و تربیت تست – محور، اصلاح برنامه های آموزش و پرورش و آموزشگاه های کنکور و  توسعه علم و فناوری و زمینه ساز تربیت نیروی انسانی متعهد، اخلاقی، کارآمد، خلاق و کارآفرین خواهد شد؛ که وجود نیروی انسانی با این ویژگی ها، اقتصاد پویا، سالمو مقاوم را در آینده رقم خواهد زد.

در این صورت هیچ تحریمی نمی تواند در کشور ما مؤثر واقع شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 17 شهریور 1397 14:58 خوانده شده: 367 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
مژگان 1397/06/17 - 16:30
ترمیم معدل؟؟؟که فقط یکبار حق شرکت در آن وجود دارد و اینکه الآن مافیای و تاجران آموزشی کتب با عنوان ترمیم معدل را در بازار درحال به فروش رساندن هستند و اینکه باید به ازای هردرس مبلغی حدود 20 تا 50 هزار تومان پرداخت کرد.آیا شمابه قشر ضعیف و کارگر و کارمند جامعه توجه دارید؟
آقای حج فروش شما از عدالت آموزشی چیزی میدانید؟آیا مطلع هستین ما در چه مدارسی درس خوانده ایم؟ در جایی که معلم ریاضی و فیزیک ما یک نفر بود.گمان میکنید با این کار اشتغال ایجاد میشه. با این کار آینده و امید و آرزو 1 میلیون داوطلب نابود میشه و اوضاع جامعه ملتهب میشود.همینطور آیا میدانید سه ماه تمام ما دانش آموزان خواب راحت نداشتیم.مسئولین محترم و اعضای محترم سنجش و پذیرش دانشجو لطفا به ما جوانان توجه کنید و آگاه باشید که از مصوبه تاثیر قطعی معدل فقط مافیای کنکور هستند که سود میبرند.و تمام دانش آموزان ضرر خواهند کرد.لطفا مصوبه ظالمانه تاثیر قطعی معدل را سریعتر لغو کنید.سپاسگزاریم
پاسخ + +4 0 --
علی 1397/06/17 - 16:43
آقای محترم شمایی که الان همه میدونن از کجا خط میگیری آخه سوالات تشریحی به تحریم آمریکا چه ربطی داره آقای محترم شما میتونی از فردا کمیاب شدن پوشک بچه و شیر خشک و گرون شدن پراید رو هم از طریق امتحانات تشریحی بیان کنی هر وقت تحصیلاتت و سوابق علمی و آموزشی خودت رو جرات کردی بگی بعد بیا نظر کارشناسی بده میدونم که تا قیام قیامت جرات مطرح کردن سوابق آموزیشیت رو با مدرک نداری کوتاه بیا آقای نسبتا محترم دیگه مسخره خاص و عام هستی ‌.خدا انشاالله همه مارا به خصوص شما را آدم کند.
پاسخ + 0 0 --
استدلال هذیانی 1397/06/18 - 02:18
ربط سوالات تشریحی به تحریم امریکا مثل ربط جای خالی به شقیقه است!!!حج فروش بنایگذار استدلال هذیانی است.
پاسخ + +4 0 --
علی 1397/06/17 - 16:48
آقای حج فروش رو سال ۱۴۰۰ در کسوت ریاست جمهوری خواهیم دید با شعار اقتصاد تشریحی ،اقدام و عمل تشریحی ،تشریحی در خاطرات هاشمی رفسنجانی،....
پاسخ + 0 0 --
پژوهشگر نخبه 1397/06/18 - 02:16
خخخخخ راست میگی علی واقعا حیف هست از اقای حج فروش استفاده نشه ایشان علاوه بر اینکه پژوهشگر تعلیم تربیت هستن میتوانند در زمینه تحلیل مسائل اقتصادی و سیاسی کشور بسیار تاثیر گذار باشند.من پیشنهادم به اقای روحانی به کار گیری این نخبه پژوهشی کشور هستن ایشان با به کار گیری امتحانات تشریحی میتوانند مساله تحریمها را حل کنند،رونق اقتصادی را به جامعه برگردانند،مساله ریزگردها محیط زیست کمبود اب،کودکان کار،اعتیاد،گور خوابی...همه و همه با برگزاری امتحان تشریحی حل خواهد شد.ایشان کشف مهمی کرده اند تمام مشکلات امروز ایران به دلیل کنکور بوده است!!!
پاسخ + +1 0 --
آرش 1397/06/17 - 17:12
کاملا موافقم. اما الان آپ به مانند کسی که پول ندارد کش شلوارش را درست کند بدون شلوار مانده است شما میخواهی که کلا کت و شلوار نو بخرد !
پاسخ + +3 0 --
هستی 1397/06/17 - 19:59
این اقای حج فروش بهتون قول میدم دیپلمم نداره فقط چون .... تمام تلاششونو واسه نابودی اینده سازان میکنن.به خدا واگذارش میکنم
پاسخ + 0 0 --
حق فروش 1397/06/18 - 02:36
اقای حج فروش فکر میکنند به راحتی میتوانند مقاله بدند و هر بحث و حرفی را بزنند.اما حواسشان نیست در برابر تک تک حرفهایی که میزنند مسئول هستند.چند ماه است اینهمه جوان و خانواده انها را مضطرب و افسرده کرده اند!!وقت طلایی انها را در سال کنکور هدر داده اند..تمام مصوبان این قانون و کسانی که لغو ان را به تاخیر میاندازند در برابر ثانیه به ثانیه رنج ما مسئول هستند و اینها حق الناس سنگینی است .ما نمیگذریم ...ان وقت در این مقاله گفته اند نگران مهاجرت تحصیل کرده ها به خارج از کشور هستند با وجود بلاهایی که امثال شماها به سر ما می اورید و زندگی ما را به بازی میگیرید معلوم است هرکس که بتواند از این کشور فرار میکند
پاسخ + +1 0 --
فریدون 1397/06/17 - 21:51
آزمونهای سراسری که هر ساله از دانش آموزان گرفته میشه بارها و بارها دیده وشنیده ایم که دستکاری شده اند و این مساله باعث تضییع حق بچه هایی است که پارتی ندارند. و این ازمونها رو از اعتبار انداخته.
پاسخ + 0 0 --
به صدای معلم 1397/06/18 - 02:29
وزیر اموزش و پرورش به برنامه تلویزیونی که در مورد اعتراضات به قانون تاثیر قطعی معدل میباشد ،امده است. اولا که میگوید با بچه هایی فارغ التحصیل گفت و گو نمیکند و فقط جواب دانش اموزان را میدهد!!!شبیه انکاری که با معلمان میکنند، همانطور که یک معلم بازنشسته در سیستم اینها یک مهره سوخته است یک دانش اموزی که از مدرسه فارغ التحصیل میشود هم یک مهره سوخته است و کسی نیست که جواب مسائل داوطلبان کنکور را بدهد.در ثانی در جواب سوالهای جدی میگوید من بحث کارشناسی نمیکنم!!!!مگر این داوطلبانی که دو سه ماه تابستان خود را از دست داده اند و تحت تنش و استرس هستند بحث غیر کارشناسیم با کسی دارند؟
پاسخ + +2 0 --
به صدای معلم 1397/06/18 - 02:29
تمام مشکلات قانون تاثیر قطعی معدل بحث امار ،ریاضی، کارشناسی و منطقی است.والا ما ازار نداریم اینقدر اعتراض راه بندازیم !!!داوطلبان هم به خوبی از انها اگاهی دارند و بهتر از کارشناسی میتوانند در مورد ان گفت و گو کنند اما وزیر ترسو اموزش و پرورش رنگش میپرد و سریع بحث را عوض میکند.فقط اجازه میدهد دانش اموزی به نام سویزی که از او تعریف و تمجید میکنند بحثهای غیر مرتبط با موضوع برنامه مثل کار پرورشی در سال دوازدهم راه بیاندازد.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/06/18 - 12:05
هذیان هایی جدید از هذیان گویی قدیمی
پاسخ + 0 -3 --
رهگذر 1397/06/21 - 23:14
ادبیات سخفیف و عاری از ادب حاکم بر بخش نظرات(به جز تعدادی ) خود در تأیید ادعای نویسنده مقاله هست چرا که اکثر آنها ادب را چهارگزینه ای پاس کرده اند.
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/06/22 - 15:40
شما شانس آوردی رهگذری وا میستاده که چیزی ازت نمیموند پس زود رهگذر.
پاسخ + 0 0 --
رهگذر جاده ی حج 1397/06/23 - 08:47
اره چون ادبمونم تستی بوده حج فروش یک فکری برای ادب تشریحی کن وضعیت نگران کننده است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور