چاپ کردن این صفحه

" اعتراض آنان بر این اساس است که کاهش بودجه نباید شامل آموزش و پرورش باشد. اتحادیه های کارگری معلمان اسپانیا اعلام کردند افزایش ساعات تدریس برای معلمان به پایین آمدن کیفیت آموزشی منجر خواهد شد "

نگاهی به دلایل تجمع و اعتصاب معلمان و جنس مطالبات در سایر کشورها

پارسا از سمنان

نگاهی به دلایل تجمع و اعتصاب معلمان و جنس مطالبات در سایر کشورها

یکی از خوبی های جمع شدن معلمان در یک مکان مشخص مثل سایت صدای معلم ، این است که معلم متوجه می شود بعضی از مشکلات و کم و کاستی هایی که قبلا فکر می کرده است فقط در مدرسه او یا در اداره محل خدمت او وجود داشته و دارد ، مشکل مدارس دیگر و ادارات دیگر آموزش و پرورش هم هست و لذا راحت تر می تواند مشکلات خود را عنوان و پی گیری نماید و بی شک این امر به افزایش اعتماد به نفس او در کار نیز کمک می نماید.درست مثل این که وقتی معلمان یک کلاس درباره مشکلات کلاس خود حرفی نمی زنند، هر کدام فکر می کنند این مشکل مختص او است اما وقتی تعداد بیشتری از معلمان درباره مشکلات آن کلاس صحبت می کنند معلوم می شود آن مشکل واقعا وجود دارد و لذا باید هر چه سریع تر در جست و جوی راه حل بر طرف کردن آن برآمد.

به همین ترتیب، آگاهی از دلایل تجمعات معلمان دیگر کشورها و خواسته های آنان و اطلاع از نقاط مشترک موجود در مطالبات معلمان ما و آنها می تواند به همدلی بهتر معلمان و انسجام در پی گیری مطالبات شان و نیز تقابل آن ها با تصمیمات نادرست مسئولین- برای برطرف کردن کوتاه مدت یک مشکل در ازای وارد نمودن ضربات مهلک به پیکره آموزش و پرورش کمک نماید.
این نوشته قصد بر آن دارد با مرور و نگاهی به خواسته های مطرح شده در تجمعات معلمان دیگر کشورها و واکنش دولت ها به این تجمعات ، نشان دهد که چگونه معلمان سایر کشورها با دیدن و شنیدن سیاست های اشتباه - آگاهانه یا ناآگاهانه- دولت ها و مقامات درباره نظام آموزشی ، آموزش و پرورش، معلمان و دانش آموزان به این امر واکنش نشان داده و ضمن دفاع از حقوق خود ، دانش آموزان و نظام آموزشی، سعی کرده اند سایر اقشار جامعه را نیز نسبت به پیامدهای اجرای آن سیاست های غلط حساس و آگاه نمایند. معلمان معترض همچنین از بازیکنان تیم ملی شیلی خواستند تا از آنها حمایت کنند و شعار «با لاروخا (لقب تیم ملی فوتبال شیلی) در قلب‌تان، الکسیس (سانچس) از معلمان حمایت می‌کند»، سر دادند


مطالعه این موارد یادآور می شود هیچ تصمیمی و توسط هر مقامی خالی از اشتباه نیست ،حتی گاهی این اشتباهات می تواند آگاهانه و بر اثر فشار یک جریان سیاسی خاص برای پیش برد مقاصد خود باشد و بر نظام آموزشی آن کشور تحمیل شود که در این صورت هوشیاری ، اتحاد و همدلی جامعه معلمان، دانش آموزان و خانواده های ایشان باید از انجام آن امر جلوگیری نماید.


1) در واکنش به افزایش نابرابری‌های اجتماعی، هزاران معلم در ایالت کنتاکی آمریکا با برپایی تظاهرات به وضع نظام آموزشی در این کشور اعتراض کردند. به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، خیابان‌های شهر فرانکفورت مرکز ایالت کنتاکی آمریکا شاهد تظاهرات گسترده مردم بود. با وجود سرمای هوا در این شهر شرکت کنندگان در این ایالت از معلمان آمریکایی بودند که در مقابل ساختمان کنگره ایالتی تجمع کردند. تظاهر کنندگان به کاهش بودجه بخش آموزش در این ایالت اعتراض داشتند. آن‌ها شعار می‌دادند "جنگ با تحصیل دولتی را متوقف کنید". آن‌ها نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود "دیگر بس کنید! "
یکی از معلمان شرکت کننده در این تظاهرات گفت: «این جا جمع شده ایم تا اعتراض خود را بیان کنیم و به اعضای کنگره ایالتی نشان بدهیم که ما به وضع مدارس مان توجه داریم و این که ما عاشق فرزندان مان هستیم. ما می‌خواهیم دانش آموزان اولین اولویت مسئولان ما باشند.»
یکی دیگر از معلمان معترض گفت: «تظاهرات امروز نشان می‌دهد که همه ما بر هدف واحدی تمرکز کرده ایم که عبارت است از حمایت از نظام آموزشی دولتی و تامین منابع مالی لازم برای آن. مدارس دولتی برای همه است.»

نگاهی به دلایل تجمع و اعتصاب معلمان و جنس مطالبات در سایر کشورها

2) ده‌ها هزار آموزگار کانادايي در اعتراض به لايحه جنجال‌برانگيز دولت که آنان را از حقوق خود محروم مي‌کند ، اعتصاب کرده‌اند.حدود ۳۵ هزار آموزگار کانادايي که حدود نيمي از آنان معلم مدارس ابتدايي بودند، روز سه‌شنبه (۱۸ دسامبر، ۲۸ آذر) در ايالت اونتاريو در اعتراض به «لايحه ۱۱۵» دولت اعتصاب يک‌روزه برپا کردند.
معلمان در مجارستان باید هفته ای ۲۶ موضوع درسی را تدریس کنند. علاوه بر نظام بوروکراتیک پیچیده، مدارس حق تصمیم گیری درباره محتوا و چگونگی آموزش مواد درسی را ندارند  بر اساس لايحه ۱۱۵ دولت کانادا که قرار است از اول ژانويه ۲۰۱۳ ميلادي اجرا شود، محدوديت‌هايي در قالب شروط در قرارداد کاري معلمان ديکته خواهد شد، درآمد آموزگاران کانادا تا مدت ۲ سال افزايش نخواهد يافت، مزاياي حقوق آنان کاهش خواهد يافت و حقوق شهروندی آنان براي برپايي اعتصاب محدود خواهد شد.
در پي اعتصاب روز سه‌شنبه معلمان در ايالت اونتاريو کانادا که بزرگ‌ترين اعتصاب يک روزه معلمان مدارس مختلف از زمان آغاز اين گونه اعتصابات در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۲ تاکنون به شمار مي آيد، حدود ۴۰۰ هزار دانش‌آموز از رفتن به مدارس بازماندند.
يکي از آموزگاران در انتقاد از اين لايحه گفت: «اين موضوع به همه کانادايي‌ها ضربه مي‌زند. ما اين کار را براي همه کانادايي‌ها انجام داده‌ايم. اين (لايحه) با منشور حقوق ما مغايرت دارد، بنا بر اين ، اين يک ايستادگي کوچک است که ما داريم انجام مي‌دهيم. يک روز است، اما براي ما مهم است.»
اتحاديه‌ها و اصناف معلمان و آموزگاران در کانادا مي‌گويند، اين لايحه حق آنان را در چانه‌زني جمعي نقض مي‌کند و تلاش براي توافق‌نامه‌هاي عادلانه با اعضاي هيئت مديره مدارس را محدود کرده است.
اين درحالي است که مقامات کانادا بر اجراي اين لايحه به عنوان يک ضرورت مالي تاکيد دارند.
در صورتي که تا قبل از ضرب‌الاجل ۳۱ دسامبر، هيچ توافقي براي حل اين موضوع حاصل نشود، قراردادي اجرا خواهد شد که بر مبناي آن حقوق بسياري از معلمان ثابت خواهد ماند و مزاياي آنان کاهش خواهد يافت.
سام هاموند، رئيس «فدراسيون معلمان ابتدايي اونتاريو» (ETFO) هشدار داده است، آموزگاران در صورتي که اين قرارداد بر آنان تحميل شود، در آغاز سال نو (ميلادي) «اعتراض سياسي» يک روزه برپا خواهند کرد.

3) معلمان ایتالیایی در اعتراض به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت و کاهش بودجه آموزشی تظاهرات کردند.
به گزارش واحد مرکزی خبر از رم ، هزاران آموزگار مدارس ایتالیا با راهپیمایی در خیابان های مرکزی رم و انتقاد از طرح بازنگری هزینه های دولت و ادامه کاهش بودجه بخش مدارس ، آن را لطمه بزرگی به آموزش و پرورش این کشور دانستند.
یکی از این آموزگاران گفت:« در اعتراض به کاهش هزینه های آموزشی در این تظاهرات شرکت کرده ایم. مدارس و دانشگاه های دولتی در ایتالیا به علت کاهش شدید هزینه های آموزشی، از جمله بخش هایی هستند که بیشترین ضربه را از تدابیر سخت گیرانه اقتصادی دولت متحمل شده اند.»
در طرح بازنگری هزینه های دولت ایتالیا، بودجه بخش آموزش برای سال جاری میلادی به میزان 500 میلیون یورو دیگر کاهش یافته است.مارکو ریتسو، دبیر کل حزب کمونیست ایتالیا نیز گفت: دولت مونتی، دولتی است که ایتالیا را مستعمره کرده، دولتی است که در خدمت امپریالیسم اروپا و ناتو است و بیانگر احساسات واقعی مردم ایتالیا نیست. انتقاد و اعتراض به نظام آموزش دولتی در مجارستان افزایش یافته و در این خصوص معلمان و دانش آموزان با هم همراه شده اند.دوشنبه در مجارستان روز اعتراض والدین و دانش آموزان نام داشت و معلمان از اینکه شاهد حمایت آنان هستند ابراز خوشحالی می کنند.


4) حدود ۱۰۰ معلم شاغل در هامبورگ آلمان با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به حزب راستگرای افراطی « آلترناتیو برای آلمان»، این حزب را به تلاش برای نقض قانون بی‌طرفی مدارس متهم کردند.
معلمان مدرسه «ماکس بروئر» شهر هامبورگ در این نامه نوشته‌اند که حزب «آلترناتیو برای آلمان»با «بدفهمی مفهوم بی‌طرفی مدارس» تلاش می‌کند معلمین را مرعوب کند.برگزاری کارزار موسوم به «مدارس بی‌طرف» از سوی این حزب افراطی در ماه گذشته در شهرهای برلین و هامبورگ، موجی از محکومیت‌ها را توسط مقامات دولتی و اتحادیه معلمان آلمان در پی داشت.این کارزار شامل یک صفحه اینترنتی بود که در آن از دانش‌آموزان خواسته می‌شد به طور ناشناس معلمان «جهت‌دار سیاسی» را گزارش کنند.

کاترینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان این کارزار را «ابزاری برای دیکتاتوری» خوانده بود.آنجا کارلیسک، وزیر آموزش دولت آنگلا مرکل، روز جمعه گفت معلمان باید به شکلی واضح مفهوم پوپولیسم را در مدارس توضیح دهند.


5) صدها تن از مدیران مدارس، مسئولان آموزشی و آموزگاران انگلیس در اقدامی بی سابقه در اعتراض به سیاست های دولت ترزا می و کاهش بودجه آموزشی در این کشور پس از تجمع در مقابل پارلمان انگلیس در لندن به سمت دفتر نخست وزیری تظاهرات کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،سرانه بودجه آموزش دانش آموزان 8 درصد کاهش یافته است.
به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، صد‌ها معلم و مدیر مدارس انگلیس در اعتراض به کمبود بودجه و مشکلات ناشی از آن در مدارس مرکز لندنتظاهرات کردند.
معترضان به ادامه سیاست ریاضت اقتصادی، نخست در برابر پارلمان انگلیس تجمع کردند و سپس به سوی دفتر نخست وزیری انگلیس حرکت کردند.
معترضان برخی خواسته‌های خود را در پلاکارد‌هایی منعکس کردند که "مدارس را نجات دهید"، "آموزش و پرورش را دریابید"، " کارد به استخوان مدارس رسیده" و "بودجه منصفانه" از جمله آنهاست.
آنان در ادامه تظاهرات، برابر دفتر نخست وزیری انگلیس تجمع و خواسته‌های خود را مکتوب به دفتر فلیپ هاموند وزیر خزانه داری انگلیس ارائه کردند. آنان در متن خود وضعیت آموزش و پرورش را بحرانی دانستند و از دولت خواستند از کاهش بودجه آموزش و پرورش دست بردارد.
کاهش شمار دانش آموزان در هر کلاس، حمایت از دانش آموزان فقیر، تامین بودجه مدارس و تزریق دست کم چهل میلیون پوند برای تامین نیاز‌های ضروری آموزش و پرورش انگلیس از جمله خواسته‌های معترضان اعلام شد.
مدیران و معلمان معترض که شمار آنان هزار نفر برآورد شد، ادعای برخی مسئولان مبنی بر اختصاص بودجه بیشتر به آموزش و پرورش و افزایش شمار معلمان را نادرست و فریب افکار عمومی دانستند و اینگونه رفتار‌ها را محکوم کردند.
انجمن ملی مدیران مدارس در انگلیس اعلام کرد طی سه سال گذشته بیش از دو میلیارد و هشتصد میلیون پوند از اعتبارات مدارس این کشور کاسته شده است؛ همچنین اعلام شد سرانه بودجه دانش آموزان مدارس در هشت سال اخیر با هشت درصد کاهش به کمتر از شش هزار پوند رسیده است.
بدهی انگلیس و کسری شدید بودجه موجب شده است دولت این کشور سیاست ریاضت اقتصادی را که از سال‌ها پیش در این کشور آغاز شده است با شدت بیشتری همچنان ادامه دهد.
این رویکرد کاهش بودجه نهاد‌های آموزشی و خدمات عمومی از جمله بهداشت و درمان را در پی داشته است و بار‌ها مردم را در اعتراض به تداوم اجرای سیاست ریاضت اقتصادی، در مرکز لندن به خیابان‌ها آورد.


6) معلمان فرانسوی امروز (سه شنبه) در اعتراض به طرح بحث برانگیز اعمال اصلاحات در سیستم آموزشی این کشور دست به اعتصاب زدند. به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد این اعتصاب در حالی برگزار شده است که فرانسوآ اولاند رییس جمهوری فرانسه در مسیر عزمش برای اعمال اصلاحات در روند تحصیلات این کشور در بوته آزمایش قرار گرفته است.
طرح اعمال اصلاحات در سیستم آموزشی فرانسه با مخالفت اکثریت شهروندان این، مخالفان محافظه کار و حتی برخی از چپ گراهای حاکم مواجه بوده است.
اتحادیه معلمان فرانسوی اعلام کرد که 840 هزار معلم این کشور با این طرح اصلاحات در تحصیلات مخالف بوده اند.
برخی معتقدند که این اصلاحات رقابت ناسالم در میان مدارس ایجاد می کند و در واقع بی عدالتی های آموزشی را تشدید می کند.
نظرسنجی ها نیز نشان می دهد در حالی که از هر دو معلم یکی در دور اول انتخابات در سال 2012 از اولاند حمایت کرده بودند، حمایت ها از اولاند در میان معلمان رو به کاهش بوده است.

نگاهی به دلایل تجمع و اعتصاب معلمان و جنس مطالبات در سایر کشورها

7) به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس24، انتشار تصاویر نشانه گرفتن سلاح به سوی معلمی در فرانسه جنجالی شد.
معلمان فرانسوی به خشونت هایی که در مدارس متحمل می شوند، اعتراض دارند. این جنجال در پی انتشار تصاویری آغاز شد که در آن یک دانش آموز با اسلحه به سوی معلم خود در کلاس نشانه رفته بود. انتشار این تصاویر خشم همگانی را در فرانسه برانگیخت.
در همین رابطه این جوان پانزده ساله روز گذشته به اتهام توسل به خشونت مورد بازجویی قرار گرفت. وزیر آموزش و جوانان فرانسه خواستار اتخاذ تدابیری برای اجرای قانون شد.
ژان میشل بلانکه وزیر آموزش و جوانان می گوید من از مدارس می خواهم با توجه به مشکلاتی که استفاده از تلفن همراه ایجاد می کند میزان استفاده از تلفن همراه در مدارس را به شدت کاهش دهند. تلفن های همراه اغلب عامل اذیت و آزارهای سایبری است. انتشار فیلم های مربوط به اذیت و آزار دانش آموزان و معلمان در شبکه های مجازی می تواند دردسر آفرین شود.
انتشار این ویدئو موجب شد آموزگاران در فرانسه به مورد متعدد اذیت و آزار از سوی دانش آموزان اشاره کنند. معلمان از نداشتن حمایت از سوی مقامات آموزش و پرورش انتقاد می کنند. «ما خبر داریم که گچ و کاغذ در مدرسه ندارند و معلمان هم با حجم بالایی از کار رو به رو هستند. آن ها نمی توانند در چنین نظام آموزشی، موضوعات را به طور کامل تدریس کنند. برنامه های آموزشی بسیار زیاد است و بچه ها نمی توانند آن را فرابگیرند. او در خانه به من و مادرش می گوید که درس ها را نمی فهمد».
زاویه مرند، معاون اتحادیه آموزگاران فرانسه می گوید تقاضای کمک معلمان ما را نگران کرده است. این نشان می دهد ما اکنون سلسله مراتبی داریم که پاسخگوی کارکنان خود نیست و حتی گاهی پاسخ به آنها را رد می کند. این کاملا غیرقابل قبول است.
وزارتخانه های آموزش و کشور فرانسه از اتخاذ تدابیری برای مقابله با خشونت علیه معلمان خبر دادند. دانش آموزی که به سوی معلم خود سلاح گرفته بود نیز قرار است به وسیله قاضی کودکان محاکمه شود.


8) صدها معلم برزیلی در اعتراض به هزینه‌های بالای برگزاری جهام جهانی فوتبال در شهر ریودوژانیرو به خیابان‌ها آمدند.به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، این معلمان با در دست داشتن پارچه‌نوشته‌هایی تاکید می‌کردند که این هزینه‌های گزاف باید به بهبود وضعیت آموزش و خدمات درمانی اختصاص داده شود.معلمان معترض همچنین خواستار افزایش حقوق و بهبود شرایط کاری خود شدند.بر اساس این گزارش، اصناف مختلف در برزیل از برگزاری جام جهانی در این کشور به عنوان فرصتی برای بیان اعتراض‌های خود استفاده می‌کنند.
9) گروهی از معلمان آرژانتین به پایین بودن دستمزدهای خود اعتراض کرده و این اقدام به تعطیلی کلاس‌های درس منجر شده است. به گزارش ایسنا، این اعتراض دو روزه که از روز گذشته (دوشنبه) و با شروع ترم تحصیلی جدید انجام گرفته فعالیت کلاس‌های درس را به حال تعلیق در آورده است.هزاران معلم آرژانتینی با تظاهرات در پایتخت این کشور خواستار افزایش میزان دستمزد خود بیش از ۱۷ درصد نرخ برآورد شده تورم در این سال شده‌اند.
دولت آرژانتین از آغاز مذاکرات با معلمان در مورد حق‌الزحمه آنها خودداری و در بوئنوس‌آیرس، دولت با تقاضای افزایش ۳۵ درصدی حقوق معلمان مخالفت کرده است.به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت آرژانتین به دنبال آن است تا افزایش دستمزدها برای تمامی مشاغل در حد تورم باشد.


10) تداوم اعتراض های خشونت بار خیابانی و اعتصاب های صنف آموزشی در گینه کوناکری موجب شد رئیس جمهور این کشور سه وزیر مرتبط با آموزش را برکنار کند.به گزارش خبرگزاری رویترز از کوناکری، آلفا کنده رییس جمهوری گینه کوناکری در پی تظاهرات خشونت بار معلمان، اساتید دانشگاه، دانشجویان و دانش آموز و اعتصاب های صنفی کادر آموزشی این کشور امروز طی حکمی سه وزیر این کشور را از کار برکنار کرد.
بر اساس این حکم که از تلویزیون سراسری این کشور نیز قرائت شده است، 'ابراهیما کوروما' وزیر آموزش پیش دانشگاهی، 'سِکو کوروما' وزیر آموزش و خدمات اجتماعی و نیز 'کریستین ساگنو' وزیر محیط زیست گینه مناصب خود را از دست دادند.اگرچه در این حکم به آشوب های هفته گذشته اشاره ای نشده است اما یک مقام ارشد دولتی که خواست نامش فاش نشود برکناری دو وزیر اول را با اعتصاب های سراسری معلمان مرتبط دانست، چرا که طبق توافقی که هفته گذشته میان نمایندگان اعتصاب کنندگان و دولت برقرار شده بود، دولت قول داده بود به هر نحو ممکن به این غائله پایان می داد.
در هر حال، این تظاهرات و درگیری ها که طی یک هفته اخیر 7 کشته و ده ها زخمی از میان مردم و نیروهای امنیتی و پلیس برجای گذاشت، بارها پایتخت و شهرهای مهم جمهوری گینه (کوناکری) را به تعطیلی کشاند.
به گزارش ایرنا، این تظاهرات و اعتصابات صنفی از اول فوریه (13 بهمن) آغاز شد، اما پس از آنکه دوشنبه گذشته سندیکای معلمان و مدرسان مدارس و دانشگاه ها گینه کوناکری نتوانستند بر سر مطالبات صنفی با 'آلفا کنده' رییس جمهوری به توافق مطلوب برسد، اعضای خود را به خیابان کشانده و با برگزاری تظاهرات گسترده ضد دولتی به گونه ای پایتخت را به حالت نیمه تعطیل در آورد.
در واقع این اعتصابات با قطع حقوق و مزایای معلمان قراردادی تازه کار آغاز شد، اما از آنجایی که دانش آموزان از حضور این معلمان سرکلاس های خود محروم شدند، برای حمایت از آنها به خیابان ها آمده و زمینه ناآرامی های اجتماعی را فراهم آوردند.
هزاران تن از این افراد روز سه شنبه گذشته با برگزاری راهپیمایی اعتراضی در خیابان ها و میادین کوناکری پایتخت و چند شهر دیگر و درگیری با نیروهای دولتی، خودروهای پارک شده در حاشیه خیابان ها را به آتش کشیده و به مراکز دولتی و غیردولتی صدمات جدی وارد کردند.
تا اینکه سرانجام روز یکشنبه 19 فوریه (1ول اسفند) نمایندگان سندیکای دانشجویان، دانش آموزان، معلمین و مدرسین پس از چند روز مذاکره با نمایندگان دولت جهت حصول به خواسته های معلمین، به توافقی دست یافتند که البته بخشی از معلمان این کشور از آن راضی نیستند.
ادامه اعتصابات و درگیری ها در 20 فوریه (دوم اسفند) موجب شد تا پلیس با تظاهرکنندگان عمدتا نوجوان و جوان با خشونت برخورد کرده و حتی 5 تن از آنها را کشته و 29 تن را به شدت مجروح کند.
به رغم توافق نیم بند میان طرفین مناقشه در گینه کوناکری، ظاهرا سخنرانی تند رییس جمهور در دوشنبه گذشته نیز خود مزید علت بود تا شدت خشم مردم و در واقع معلمان و دانش موزان و دانشجویان بیشتر از قبل شود.
بعد از این تظاهرات خشونت بار بود که دولت برگزاری این تظاهرات را غیرقانونی اعلام کرد؛ با این وجود دامنه درگیری ها در روز 3 اسفندماه همچنان در شهر کوناکری درحال گسترش بود و دانشجویان معترض؛ این توافق را فاقد وجاهت دانسته و اعلام کردند تا حصول نتیجه مطلوب خود به اعتراضات ادامه می دهند.
رسانه های داخلی در عین حال از دستگیری چندین نفر در تظاهرات روز سه شنبه خبر دادند که نسبت به سوء مدیریت دولت آلفا کنده بر بخش آموزش کشور و عدم پاسخگویی او به مطالبات صنفی معلمان و استادان دانشگاه معترض هستند.
براساس گزارشات، دولت طی این چند روز بسیاری از فعالان خبری، مخالفان و حتی یکی از خوانندگان مشهور این کشور را دستگیر کرد.
تظاهرات روز سه شنبه و چهارشنبه فقط به کوناکری محدود نبود بلکه شهرهای کیپیه، کاسا و سمبایا نیز صحنه درگیری های خیابانی پلیس با معلمان، دانش آموزان و دانشجویان و حتی استادان دانشگاه بود.
در هر حال، سابقه نارامی های خیابانی در گینه که با انتخابات 11 اکتبر 2015 (20 مهر 1394) ریاست جمهوری این کشور و ابقای آلفا کنده در این پست آغاز شد، به تدریج می رود به صورت عمومی تر نیز رخ بنماید، چرا که حامیان چندین حزب مخالف نیز در راهپیمایی چند روز اخیر خواستار کناره گیری رئیس جمهوری گینه شدند.
گینه که در سال 1890 (1279) مستعمره فرانسه شد، در سال 1985 (1364) با رهبری شارل دوگل فرانسه رفراندومی در مستعمره‌های خود، به جز الجزایر، برگزار کرد تا مردم از میان استقلال فوری و باقی ماندن به عنوان مستعمره یکی را انتخاب کنند.
گینه‌ای‌ها که آن زمان به عنوان گینه فرانسه شناخته می‌شدند تنها مردمی بودند که به استقلال فوری رای دادند.
آلفا کنده از سال 2008 رییس جمهوری گینه است که برخی آنرا گینه کوناکری هم می‌نامند تا از گینه بیسائو تمیز داده شود. بیشتر جمعیت 12 میلیونی گینه با 85 درصد جمعیت مسلمان در فقر به سر می برند و روزانه کمتر از یک دلار و هشت سنت درآمد دارند.


11) معلمان در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به شرایط معیشتی و حقوق پایین دست به تظاهرات زدند.به گزارش الوقت به نقل از السومریه، دهها معلم در سلیمانیه با برگزاری تظاهراتی خواستار بهبود شرایط معیشتی خود شدند.بر اساس این گزارش؛ معلمان در برابر اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع و تظاهرات کردند و شعارهایی درباره بهبود حقوق و لغو سیستم اندوخته اجباری سر دادند. تظاهرات کنندگان تهدید به افزایش فشارهای خود از طریق شیوه های مدنی در صورتی که خواسته آنها برآورده نشود، کردند.
این در حالی است که ماه گذشته معلمان در سلیمانیه به حکومت اقلیم کردستان درباره فروپاشی بخش تربیتی در صورتی که حقوق معلمان بهبود نیابد، هشدار داده بودند.


12) ده‌ها هزار مدرس و دانشجوي اسپانيايي و حاميان آنها كه در اعتصاب به سر مي‌برند، در اعتراض به كاهش شديد در هزينه‌هاي آموزشي از سوي دولت اين كشور در سراسر اسپانيا تظاهرات كردند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روزنامه تايمز آو اينديا، معترضان اسپانيايي شامل گروه‌هاي دانشجويان، والدين آنها، معلمان و استادان بودند.
روز سه‌شنبه هزاران تن در شهر مادريد در حالي تظاهرات مي‌كردند كه پلاكارد بزرگ سياه و سفيدي در جلوي آنها حمل مي‌شد. روي اين پلاكارد نوشته شده بود: "تحصيلات برابر با هزينه نيست، بلكه يك سرمايه‌گذاري است". "نه به كاهش هزينه‌ها".
بسياري از معترضان در حالي كه از ميداني در نزديكي پارلمان اسپانيا به سوي وزارت آموزش تظاهرات مي‌كردند به نشانه اعتراض بر طبل كوبيده و سوت مي‌زدند.اتحاديه‌ها مي‌گويند 100 هزار نفر در اعتراض‌ها در شهر مادريد شركت كرده‌اند. پليس آماري از شركت‌كنندگان در تظاهرات ارائه نداده است.اواخر روز سه‌شنبه پليس آخرين گروه‌هاي باقي مانده از معترضان را متفرق و سه تن را بازداشت كرد.
پليس شهر بارسلون، دومين شهر بزرگ اسپانيا اعلام كرد : 25 هزار تن در خيابان‌هاي اين شهر دست به اعتراض زده‌اند. اين در حالي است كه اتحاديه‌ها رقم تظاهركنندگان در اين شهر را بيش از 150 هزار تن برآورد كرده‌اند.
همچنين در ديگر شهرها نيز نظير آليكانته، پامپلونا، سويا، والنسيا و ساراگوسا تظاهرات‌هايي برگزار شد.
اتحاديه‌ها عنوان داشتند به طور متوسط 80 درصد از استادان و معلمان اسپانيايي در همه سطوح آموزش اين كشور، از مدارس ابتدايي گرفته تا دانشگاه‌ در اعتصاب شركت‌ كردند اما وزارت آموزش اسپانيا اين رقم را حدود 23 درصد اعلام كرده است.اتحاديه ها نسبت به اقدام دولت اسپانيا در كاهش حدود سه ميليارد يورويي (3/8 ميليارد دلار) در هزينه‌هاي آموزش سال جاري اظهار نارضايتي كرده‌اند.


13) هزاران معلم مدارس دولتی در مادرید پایتخت اسپانیا روز سه شنبه در اعتراض به کاهش بودجه آموزشی و نیرو دست به اعتصاب زدند،به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فرانس پرس این در حالی است که دولت اسپانیا سعی دارد به وضعیت مالی کشور سر و سامان دهد. انتظار می رود اعتصاب ها دست کم دو روز طول بکشد و بر ۳۰۰ مدرسه تاثیر منفی بگذارد. معلمان در سراسر کشور نیز قصد دارند علیه کاهش بودجه دست از کار کشیده و یا اعتراض کنند.
اعتراض آنان بر این اساس است که کاهش بودجه نباید شامل آموزش و پرورش باشد. اتحادیه های کارگری معلمان اسپانیا اعلام کردند افزایش ساعات تدریس برای معلمان به پایین آمدن کیفیت آموزشی منجر خواهد شد.
معلمان زمان کمتری جهت آماده شدن برای کلاس ها و ملاقات با دانش آموزان خواهند داشت و موظف خواهند بود دروسی را که چیزی از آنها نمی دانند تدریس کنند. معلمان در حالی که می پذیرند اسپانیا باید برای پرهیز از توسل به نجات مالی بین المللی گام هایی جهت کاهش کسری بودجه بردارد می گویند آموزش و پرورش نباید شامل کاهش شود تا به آماده ساختن کشور برای آینده کمک کند.اسپانیایی هایی که از وضعیت ناهنجار اقتصادی کشور به خشم آمده اند از ماه می تا کنون مرتبا اعتراضاتی ترتیب داده اند. اسپانیا یکی از بالاترین نرخ های بیکاری و بدهی های عمومی را در ۱۷کشور منطقه یورو دارد.

14) ) انتقاد و اعتراض به نظام آموزش دولتی در مجارستان افزایش یافته و در این خصوص معلمان و دانش آموزان با هم همراه شده اند.دوشنبه در مجارستان روز اعتراض والدین و دانش آموزان نام داشت و معلمان از اینکه شاهد حمایت آنان هستند ابراز خوشحالی می کنند. با این حال دولت، این اعتراض را «سیاسی» می داند و می گوید که دانش آموزان نباید نقشی در آن داشته باشند.
هانا، دانش آموزی است که روز دوشنبه به مدرسه نرفته است. پدر هانا می گوید که کودکان در مدرسه چیزهایی می آموزند که ضروری نیست و مدارس هم امکانات کافی ندارند. هانا به یورونیوز می گوید: «آن ها در مدرسه فقط چند نمونه مساله به ما نشان می دهند و ما زیاد تمرین نداریم. به جایش، سریع توضیحی می دهند و می گویند که ما باید یاد بگیریم و بعد هم بلافاصله به موضوع دیگری می پردازند.»
فرنک، پدر هانا نیز می گوید: «ما خبر داریم که گچ و کاغذ در مدرسه ندارند و معلمان هم با حجم بالایی از کار رو به رو هستند. آن ها نمی توانند در چنین نظام آموزشی، موضوعات را به طور کامل تدریس کنند. برنامه های آموزشی بسیار زیاد است و بچه ها نمی توانند آن را فرابگیرند. او در خانه به من و مادرش می گوید که درس ها را نمی فهمد».
در اعتراض به نظام آموزش دولتی مجارستان، عده ای با تبلیغ در فیسبوک، باشگاهی را برای آموزش زبان انگلیسی به دانش آموزانی که نمی خواهند به مدرسه بروند، راه انداخته اند. ۳۰ هزار تن به صفحه این باشگاه در فیسبوک پیوسته اند. این باشگاه برنامه های متنوعی دارد. همچنین در فیسبوک صفحه ای به نشانه همبستگی با معلمان به نام کمپین پیراهن چهارخانه راه اندازی شده و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
معلمان در مجارستان باید هفته ای ۲۶ موضوع درسی را تدریس کنند. علاوه بر نظام بوروکراتیک پیچیده، مدارس حق تصمیم گیری درباره محتوا و چگونگی آموزش مواد درسی را ندارند.
استفان که معلم دبیرستان است می گوید: «خودمختاری مدارس به طور کامل از دست رفته است. ما باید بر اساس برنامه های درسی متمرکز تدریس کنیم. به این ترتیب فقط تا سقف ۱۰ درصد از برخی از بخش ها را می توانیم تغییر دهیم و این بسیار کم است».
با این حال ایمر سیپوس، معاون وزیر آموزش عمومی ضمن مخالفت با اعتراض صورت گرفته می گوید: «موضوع محتوای برنامه های درسی نمی تواند یکروزه حل شود. اگر این طور بود بسیاری طی دهه های گذشته این کار را کرده بودند. ما می دانیم که مشکل وجود دارد ولی این راه حل خوبی نیست که کودکان را مجبور کنیم وارد چنین وضعیت نامطلوبی شوند».
دولت مجارستان از سه سال پیش به متمرکز کردن نظام آموزشی پرداخت تا از فاصله محتوای آموزشی در روستا ها و شهرهای ثروتمند کاسته شود. با این حال با تعیین کتاب های آموزشی، جلوگیری از ابتکار در نحوه آموزش و سهمیه بندی گچ و کاغذ مدارس، انتقادهای بسیاری را برانگیخته است. کاترینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان این کارزار را «ابزاری برای دیکتاتوری» خوانده بود.آنجا کارلیسک، وزیر آموزش دولت آنگلا مرکل، روز جمعه گفت معلمان باید به شکلی واضح مفهوم پوپولیسم را در مدارس توضیح دهند


16) هزاران معلم مجارستانی روز چهارشنبه در اعتراض به یكپارچه سازی نظام آموزش، دست به اعتصاب زدند.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: اقدام معلمان، كلاس های درس در صدها مدرسه در سراسر مجارستان را تعطیل كرد.این اعتصاب از سوی بزرگترین اتحادیه معلمان مجارستان سازماندهی شده بود. این اتحادیه، از دیگر انجمن های معلمی نیز خواسته است كلاس هایشان را ساعت 12 ظهر، برای ابراز اتحاد، به مدت پنج دقیقه تعطیل كنند.دولت مجارستان در واكنش به اعتراض ها، پیشاپیش عقب نشینی هایی كرده و از جمله، پذیرفته است كه تعداد دانش آموزان در هر كلاس درس كمتر باشد و ساعات كار آموزشی در هفته نیز كاهش یابد.مقام های مجارستان شكست طرح نظارت دولت بر آموزش عمومی را پذیرفته و گفته اند كه تابستان امسال، درباره اصلاح نظام كنونی رایزنی خواهند كرد.

نگاهی به دلایل تجمع و اعتصاب معلمان و جنس مطالبات در سایر کشورها

17 ) دهها هزار دانشجو و معلم در سانتیاگو در شیلی دست به تظاهرات گسترده در اعتراض به اصلاحات آموزش در این کشور زدند. پیش از این نیز معلمان مدارس در سراسر شیلی در اعتراض به این اصلاحات که توسط رئیس جمهوری این کشور اعلام شده است، دست به اعتصاب زده بودند.این تظاهرات که در ابتدا به آرامی آغاز شده بود، در نتیجۀ پرتاب سنگ به نیروهای پلیس حاضر مسیر راهپیمایی به خشونت کشیده شد که در نتیجۀ آن پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و آب پاش استفاده کرد. صدها نفر از تظاهرکنندگان نیز توسط پلیس بازداشت شدند.به گفتۀ مقامات آموزش شیلی، این اعتصاب ۲۲۰۰ مدرسه را به تعطیلی کشاند..
به گزارش در حالی که تنها چند روز تا شروع مسابقات کوپا آمه‌ریکا باقی مانده حالا شیلی نیز همانند برزیل در مسابقات جام جهانی 2014، صحنه اعتراضات مردمی شده است. بیش از 100 معلم در آستانه دیدار پنجشنبه تیم ملی شیلی برابر اکوادور در چارچوب رقابت‌های کوپا آمه‌ریکا، پشت درهای محل تمرین تیم ملی کشورشان حضور پیدا کردند و اعتراضات خود به قانون جدید آموزش و پرورش را که از سوی دولت تعیین شده است، اعلام و شعارهایی سر دادند..
اساسنامه بحث برانگیز معلمان که توسط میشل باچلت، رئیس جمهوری شیلی معرفی شده است، از تاریخ یکم ژوئن (11 خرداد) اعتصاب گسترده‌ای را در مدارس شهری شیلی به راه انداخته است و معلمان درخواست کرده‌اند تا خواسته‌های آنان به هنگام نهایی کردن این قانون مورد احترام قرار بگیرد..
این گروه معترض خواهان کاهش تعداد دانش‌آموزان کلاس‌ها، برنامه‌ریزی و زمان تدریس به نصف هستند و اینکه طرح بازنشستگی و همچنین پرداخت بدهی‌ها به معلمان اصلاح شود.
معلمان معترض همچنین از بازیکنان تیم ملی شیلی خواستند تا از آنها حمایت کنند و شعار «با لاروخا (لقب تیم ملی فوتبال شیلی) در قلب‌تان، الکسیس (سانچس) از معلمان حمایت می‌کند»، سر دادند.
یکی از معترضان در این خصوص گفت: « ما اطمینان داریم که الکسیس و تمامی بازیکنان شیلی از ما حمایت خواهند کرد، چون آنها هم زمانی دانش‌آموز بوده‌اند و معلم داشته‌اند. ما می‌خواهیم حق بازنشستگی معقول و مناسبی داشته باشیم و دستمزدی پرداخت شود که ارزشش را داریم.»

منابع:
باشگاه خبرنگاران جوان،کد خبر 6488251 تاریخ انتشار 14فروردین97
پایگاه خبری تحلیلی صراط، کد خبر 90385، تاریخ انتشار 30 آذر91
خبرگزاری صدا و سیما، کد خبر 17149، تاریخ انتشار 2 مهر 91
فارسی ، آدرس اینترنتی خبر:euronews
(https://fa.euronews.com/2018/11/05/german-teachers-in-hamburg-defy-far-right-afd-neutral-schools-campaign)
باشگاه خبرنگاران جوان، کد خبر 6681412 تاریخ انتشار7 مهر 97
خبرگزاری جمهوری اسلامی، کدخبر (81614178 (4662648 تاریخ انتشار 29 / 2 / 94
خبرگزاری ایلنا،کد خبر173782 تاریخ انتشار 16 / 3 / 93   
جهان نیوز،کد خبر 506472 تاریخ انتشار17 / 12 / 95
تاریخ انتشار10/12/9582447934 (5862389) خبرگزاری جمهوری اسلامی، کد خبر
الوقت،تحلیلی و خبری،کد خبر 11658 تاریخ انتشار 9 / 7 / 96
تاریخ انتشار3/3/9191030302168 خبرگزاری ایسنا،کدخبر
13900630000078 تاریخ انتشار    30 / 6 / 90 خبرگزاری فارس، کد خبر
فارسی ، آدرس اینترنتی خبرeuronews
)https://fa.euronews.com/2016/03/01/pupils-and-teachers-join-forces-in-hungary-to-protest-over-state-education(
تابناک،کد خبر 582706 تاریخ انتشار 2 / 2 / 95
تسنیم، کد خبر 765144 تاریخ انتشار 20 / 3 / 94


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

نگاهی به دلایل تجمع و اعتصاب معلمان و جنس مطالبات در سایر کشورها

پنج شنبه, 24 آبان 1397 12:11 خوانده شده: 953 دفعه

در همین زمینه بخوانید: