چاپ کردن این صفحه

" در دنیای کنونی ارتباطات گفت و گو محور بوده به طوری که با انتشار پیام باید با مخاطبان متعدد و متکثر تعامل مناسبی برقرار کرد تا خواسته ها و توقعات آنها از رسانه مورد نظر برآورده شود "

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون داخلی و بین المللی ( بخش آخر )

باقر امیری/ دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون داخلی و بین المللی

بودجه صدا و سیما در سال ٩٧

حالا بودجه صداوسیما در لایحه تقدیمی از سوی دولت برای سال ٩٧، نسبت به سال ٩٦ حدود ٣٠٠‌ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده؛ یعنی طبق آنچه در جدول شماره ٧ لایحه بودجه آمده، در لايحه بودجه سال 97، بودجه صداوسيما بیش از 1300 ميليارد تومان پیش‌بینی شده بود(روزنامه جام جم تاریخ 22 / 9 / 97 ).

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون داخلی و بین المللی

اساسنامه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

اساسنامه فوق مشتمل بر سی ماده و پانزده تبصره در جلسه روز‌چهارشنبه بیست و هفتم مهر ماه یک هزار و سیصد و شصت و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 62.8.3 به تأیید شورای نگهبان رسیده‌ است (مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی).

http://rc.majlis.ir/fa/law/show/90402

قانون اداره صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ‌

قانون فوق مشتمل بر نه ماده و سه تبصره در جلسه روز دوشنبه هشتم دی ماه یک هزار و سیصد و پنجاه و نه شمسی به تصویب مجلس شورای‌ اسلامی رسیده و شورای محترم نگهبان آن را تأیید نموده است (مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی)

http://rc.majlis.ir/fa/law/show/90104

سواد رسانه‌ای چالش جدید صدا و سیما

نتایج تحقیق پژوهشگران دانشگاه صدا و سیما نشان داد که سواد رسانه‌ای مخاطبان به طور پیوسته در حال افزایش است و همین امر سازمان صدا و سیما را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

تهدیدات و چالش‌هایی که برای صدا و سیما به عنوان ابر رسانه و تریبون نظام جمهوری اسلامی پدید می‌آید، تنها تهدید و چالشی برای خود این سازمان نیست بلکه تهدید و چالشی برای نظام جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود. بدیهی است هرگونه بی‌تفاوتی، نادیده گرفتن، بی‌اهمیت شمردن یا کم‌اهمیت شمردن چالش‌های پدید آمده برای این سازمان خسارات جبران‌ناپذیری را به اعتقاد مردم به اسلام و اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی پدید خواهد آورد.

در پژوهش انجام شده در دانشگاه صدا و سیما مشخص شد:

«کاهش مخاطبان، کم تحمل شدن و افزایش انتظار مخاطبان، افزایش امکان مخالفت مخاطبان با پیام‌های دریافتی، کاهش باورپذیری رسانه برای مخاطبان، لزوم افزایش کیفیت فنی تولیدات، تنزل وجهه، کاهش اثرگذاری، کاهش درآمدهای تبلیغاتی، بی‌اعتمادی به رسانه، عدم تاثیرگذاری در شرایط حساس، کاهش کنترل بر افکار عمومی، افزایش هزینه‌های تولید، ضرورت وجود نیروهای متخصص، لزوم ارتقاء و بهبود روش‌های تبلیغی، دشواری معناسازی برای رسانه، از دست دادن توان هنجارسازی و اجبار به تعدیل خط قرمزها، افزایش تصور ناکارایی نظام و زیان به اقتصاد داخلی» بخشی از مهم‌ترین چالش‌هایی هستند که مخاطبان با سواد رسانه‌ای بالا، برای سازمان صدا و سیما ایجاد می‌کنند.

سواد رسانه‌ای افزایش دسترسی، استفاده، فهم انتقادی (شامل رمزگشایی، تحلیل و ارزیابی) و تولید پیام‌های رسانه‌ای است. افزایش سواد رسانه‌ای تنها نتیجه‌ آموزش آن نیست. افزایش سواد رسانه‌ای یک روند مستمر است که با توسعه‌ی زیرساخت‌های فناوری، تحولات تجهیزات فناوری، تکامل توانایی‌های انسان در استفاده از فناوری و بسیاری دیگر از عوامل رابطه دارد.

نمی‌توان به دلیل نبود آموزش سواد رسانه‌ای در ایران، مخاطب ایرانی را فاقد سواد رسانه‌ای دانست. سواد رسانه‌ای به صورت پیوسته در حال افزایش است و آموزش یا عدم آموزش آن تنها در سرعت افزایش آن تأثیرگذار است.

این پژوهشگران با استفاده از روش دلفی به بررسی نظرات خبرگان این حوزه پرداختند. روش دلفی یک روش سیستماتیک در پژوهش برای استخراج نظرات یک گروه در مورد یک موضوع یا یک سوال است.

در این پژوهش ‌۲۱ مصاحبه‌ با ‌اساتید دانشگاه، مدیران سازمان‌های رسانه‌ای و سازمان صدا و سیما، صاحب‌نظران و کارشناسان رسانه و سواد رسانه‌ای انجام شد. در نهایت از محتوای مصاحبه‌ها ۴۵ چالش استخراج شد. برون سپاری و تعیین خط مشی و نظارت مستمر و مطمئن، اعتماد به بخش خصوصی و واگذاری تهیه و تولید برنامه ها به این بخش باعث ایجاد رقابت و کیفیت بخشی به برنامه های صدا وسیما می شود

به گفته‌ پژوهشگران این تحقیق: «غفلت از شناسایی چالش‌های افزایش سواد رسانه‌ای مخاطبان برای سازمان صدا و سیما موجب خواهد شد تا سازمان صدا و سیما در گذر زمان به طور فزاینده با چالش‌هایی حیاتی روبه رو شود که آن را از ادامه‌ی کسب اهداف و انجام مأموریت‌های خود بازمی‌دارد و این امر برابر با تهدید حیات یک رسانه است.»

صلواتیان و همکارانش در این پژوهش پیشنهاد کردند: «سازمان صدا و سیما به منظور ادامه‌ی حیات و استمرار کسب اهداف و انجام ماموریت‌های خود، بایستی در ابتدا به شناسایی چالش‌های پدید آمده در نتیجه‌ی افزایش سواد رسانه‌ای مخاطبان پرداخته و سپس با توجه به چالش‌های پدید آمده به شناسایی راهبردهایی برای تحول سازمان صدا و سیما بپردازد.»

نتایج این پژوهش در آخرین شماره‌ نشریه‌ی علمی-پژوهشی «مطالعات جامعه‌شناختی» دانشگاه تهران منتشر شده است( ایسنا 13 / 5 / 97  سیاوش صلواتیان؛ دکترای مدیریت رسانه و همکارانش در دانشگاه صدا و سیما).

قوت ها

ضعف ها

افزایش سطح سواد رسانهاي

دخالت مستقیم دولت

استقبال عمومی و مستمر مردم از رسانها

ضعف قانون مالکیت

پیشینه عظیم تمدن ایرانی- اسلامی

ضعف اخلاق رسانه اي

فرصتها

تهدیدها

افزایش سریع شبکه هاي اجتماعی

عدم حضور جدي رسانه اي ایران در سطوح بین المللی

توسعه رسانه هاي الکترونیکی

مقبولیت نه چندان شبکه هاي برون مرزي صدا و سیما

گسترش زیرساخت هاي اطلاعاتی و ارتباطی

ضعف تسلط بر زبان هاي بین المللی در عرصه رسانه اي کشور

صدا و سیما با نوآوری در چالش است

اینکه نوآوری را چگونه در صدا و سیما و دولت تزریق کنیم، یک چالش است. دولت‌ها با نوآوری در چالش هستند.

دبیر پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه؛ امسال شعار اجلاس توانمندی ایرانی رسانه جهانی انتخاب شد، چرا که رسانه‌ای مثل صدا و سیما به هیچ عنوان نمی‌تواند یک رسانه منطقه‌ای، محلی یا کشوری باشد با وجود اینکه مجهز به سه نوع رسانه از جمله رسانه محلی استانی، ملی و کشوری و شبکه‌های بین المللی است.

این حجم از تولیدات مستلزم این است که صدا و سیما بتواند در بحث زیرساخت‌ها، فناوری رسانه خود را در مقایسه با رقبایی که در خارج از کشور دارند، تقویت کند. ۲۵ سال است به کمک محققان، پژوهشگران و جوانان در این حوزه تلاش کرده‌ایم و امروز صنعت رسانه به نقطه غرورآفرین رسیده است.

امروز در نقطه ای هستیم که نمایشگاه صنعت رسانه را برگزار می‌کنیم ، امسال به دلیل حضور جوانان و استارتاپ‌ها بحث‌های محتوایی محور اول اجلاس است و کنفرانس و ارائه تحولات صنعت رسانه یکی از مهمترین اهداف اجلاس است، بهترین متخصصان حوزه رسانه حضور دارند فراخوان مقالات را طی چند دوره داشته‌ایم و در نتیجه مهمترین‌های صنعت رسانه را در نمایشگاه داریم چون صنعت رسانه صنعت بسیار متنوعی است و طیف وسیعی را پوشش می‌دهند و هر کدام از طیف‌ها بخشی از نیازهای رسانه ملی را تامین می‌کند. ۸۰ شرکت آخرین دستاوردهای خود را ارائه می‌کنند و از بین محصولاتی که در طول سال گذشته ساختند، عرضه می‌کنند.

امسال از ۱۲ محصول جدید در اختتامیه رونمایی می‌شود و برای تشویق شرکت‌های استارتاپی و ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه، دو بخش را اضافه کرده‌ایم و بیش از ۱۰۰ ایده به دست ما رسید که از بین آنها ۴۷ طرح برگزیده و ممتاز بود(ایسنا 28/8/97).

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه؛ در کشوری که ۶ هزار سال تاریخ در عرصه های مختلف دارد، بهترین دانشمندان را داریم و در دوره ای توانستیم خلاقیت و نوآوری داشته باشیم. کشوری که این تاریخ قدیمی را دارد، این همه اقوام مختلف داریم، یکی از متنوع ترین صنایع دستی دنیا را داریم. اما در بومی سازی دچار مشکلیم.

آن چیزی که در اقتصاد دانش بنیان اهمیت دارد آدم است. در حوزه رسانه ما باید در چند بخش فعالیت کنیم یک بخش سخت افزار رسانه است که به خوبی انجام شده و از این پیشرفت سازمان صداوسیما در سال های تحریم باید تقدیر کرد.

 حوزه های نرم افزاری جزو حوزه‌های پولساز برای شرکت هاست، هنوز در تولید محتوا جای کار زیاد داریم؛ تولید محتوا یکی از موضوعات مهم در کشور است که قدرت نرممان و  ۶ هزار سال تاریخ مان را نشان دهیم. ما تا به امروز نتوانستیم این ها را به دنیا نشان دهیم. وقتی سریال های خارجی را می بینم که بنابر چه ساختار و افسانه ای درست شده در حالی که این همه داستان قشنگ و مطلب و شخصیت داریم این همه اسطوره داریم باعث تاسف می شود (ایسنا 28 / 8 / 97 ).

 

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون از دیدگاه صاحب نظران

این پژوهش از طریق نظر خواهی از 20 نفر از صاحب نظران و متخصصان حوزه ارتباطات و رسانه ها که به منظور یافتن راه حل هایی برای رفع مشکلات و چالش هایی که سازمان های رادیو و تلویزیون با آنها مواجهند، به همراه راهکارهایی برای رفع این چالش ها انجام شده و در اصل یک کار کلاسی یا اقدام پژوهی است.

12 مورد از چالش های سازمان رادیو و تلویزیون (صدا و سیما) در ایران و 14 مورد در باره چالش های سازمان های رادیو تلویزیون بین المللی می باشد که با استفاده از فرم نظر خواهی از صاحب نظران حوزه ارتباطات و رسانه جمع آوری شده است و سعی شده است سئوالاتی که بیشترین پاسخ (صداوسیمای ایران 7 مورد بیشترین پاسخ و چالش سازمان های رادیو و تلویزیون های بین المللی 8 مورد) توجه صاحب نظران را به خود جلب کرده اند، در این مقال آورده شود.  

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون داخلی و بین المللی

چالش های صدا و سیما در ایران

 1. بهره گیري از بودجه دولتی و عدم اطمینان به بخش خصوصی درتهیه و تولید برنامه ها

 2. پخش حجم بالا و بی سابقه آگهی هاي بازرگانی

 3. حاکم بودن نگاه سیاسی و ایدیولوژیک خاص بر برنامه ها

 4. عدم توجه به اقتصاد رسانه ای

 5. ناتوانی در بهره گیری از فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی

 6. عدم توجه به سطح سواد رسانه ای مخاطبان

 7. توسعه و تبلیغ فرهنگ مصرفی در جامعه

 8. عدم توجه به رویکردهای فرهنگی و تربیتی در تهیه و تولید برنامه ها

 9. رکود و نبود تنوع، گیرایی و تکراری بودن برنامه ها

 10. کمبود نیروی انسانی متخصص و حرفه ای

 11. توسعه کمی و بی کیفیت شبکه ها

 12. ناکارآمدی روش های تهیه و تولید محتوای برنامه ها

چالش رسانه های بین المللی (رادیو و تلویزیون) آن چیزی که در اقتصاد دانش بنیان اهمیت دارد آدم است

 1. تکثر رسانه ها (اینترنت،فضای مجازی، ماهواره و...).

 2. سرعت تغییرات تکنولوژی های نوین ارتباطی

 3. افزایش مطالبات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جوامع

 4. نیروی متخصص و حرفه ای

 5. کاهش نفوذ رسانه های ملی و داخلی

 6. نگاه ایدئولوژیکی نسبت به حضور خبرنگاران در کشورهای مختلف

 7. کاهش الگوی تماشای «خانواده در کنار تلویزیون» و شخصی سازی دریافت محتوای رسانه ها بر کسی پوشیده نیست که صدا و سیما باید تجهیزات خود را جدید کند و نیازمند هزینه هنگفتی است ولی این که چرا این هزینه ها هیچ‌وقت تمامی ندارد و چرا فهرستی از گزارشات مالی صدا و سیما به بیرون درز پیدا نکرده، سوالی است که هیچ‌گاه به جواب مشخصی نرسیده است

 8. روش های بازاریابی و کسب درآمد (اقتصاد رسانه)

 9. حفظ و توسعه مخاطبان (راه های جذب مخاطبان)

 10. محدودیت جغرافیایی

 11. تضعيف باورهاي مذهبي

 12. اعتبار منبع

 13. توسعه فردگرایی

 14. انبوه اطلاعات

راهکارهای چالش های صداوسیما در ایران از دیدگاه صاحب نظران

چالش های صدا و سیما در ایران

1- بهره گیري از بودجه دولتی و عدم اطمینان به بخش خصوصی در تهیه وتولید برنامه های صدا وسیما

راهکار:

شکل گیری شبکه های خصوصی رادیویی و تلویزیونی در داخل کشور به یقین می تواند گامی موثر در مسیر صیانت از فرهنگ اسلامی- ایرانی ما باشد و به ویژه نسل جوان تر را از خطر انحراف فرهنگی و اخلاقی برهاند. 

در عصری که شبکه های مختلف ارتباطی تلویزیونی و ماهواره ای با سرعت بالا و به صورت رقابتی و قارچ گونه در سراسر دنیا، برای تاثیرگذاری بر مخاطبان و یافتن مخاطبان جهانی در حال گسترش هستند، نمی توان رادیو و تلویزیون یک کشور را در چند شبکه دولتی خلاصه کرد و این روال انحصاری را بدون هیچ گونه بازنگری در آن ادامه داد؛ حتی اگر این بازنگری نیازمند زمان، تلاش های کارشناسی و تعریف قوانین و آیین نامه هایی باشد که طبق ضوابط و مقررات، فعالیت بخش خصوصی در عرصه تولید و پخش برنامه های تلویزیونی را به رسمیت بشناسند.

پیشنهادی که به نظر من برای حل مشکل می توان ارائه داد این است که تولید برنامه ها را به دست بخش خصوصی بسپاریم، البته در این راه باید نظارت مستمر و قوی بر چگونگی تهیه و تولید برنامه توسط بخش خصوصی اعمال شود. همان طور که اکنون در بخش آگهی های بازرگانی، نیز این چنین است که این تولیدات باید طبق مقررات قانونی و ضابطه ای صورت می گیرد تا آگهی ها بتوانند در صدا و سیما قابل پخش باشند. برای برنامه های تولیدی هم می توان قانون، مقررات، آیین نامه و دستور العمل های مشخصی را تدوین نموده و بعد تولید برنامه ها را به بخش خصوصی واگذار کرد.

بنابراین برون سپاری و تعیین خط مشی و نظارت مستمر و مطمئن، اعتماد به بخش خصوصی و واگذاری تهیه و تولید برنامه ها به این بخش باعث ایجاد رقابت و کیفیت بخشی به برنامه های صدا وسیما می شود.

 

2- پخش حجم بالا و بی سابقه آگهی هاي بازرگانی

راهکار:

آگهی هاي بارزگانی که متاسفانه بدون توجه به نیازهای فردی و حتی اجتماعی مخاطبان تهیه و پخش می شود، باید بر اساس شرایط و مقتضیات و نیازهای جامعه تهیه و پخش شود، مانند: کنکور اکنون بلای جان نظام آموزشی ما شده است و هر چه هم آموزش و پرورش اعتراض می کند، متاسفانه صدا و سیما کار خودش را می کند و به اهداف و رویکردهای نظام آموزشی بی تفاوت است.

- ایجاد شبکه خاص برای تجارت یا فعال کردن برنامه بازار (مانند شبکه ایران کالا و...)

- پیشگیری از سودگرایی

- تامین به موقع بودجه مورد نیاز صدا و سیما

 

درآمد نجومی صدا و سیما از محل تبلیغات جام جهانی

هزینه هر ثانیه تبلیغ قبل از بازی، حدود ۱۹ میلیون تومان و بین دو نیمه، هر ثانیه تبلیغ حدود ۳۸ میلیون تومان است. حالا شما حساب کنید که در طول ۶۴ بازی در رقابت‌های جام جهانی،حتی ۱۵ دقیقه تبلیغ برای قبل، بعد و بین دو نیمه،چه درآمدی را برای صدا و سیما خواهد داشت.

با نگاهی به تاثیر اقتصادی فوتبال بر جوامع مختلف به نمونه‌هایی جالب برمی‌خوریم؛ از جمله آن می‌توان به احیا شدن اقتصاد برزیل در سال ۱۹۷۰، درآمدزایی از تولید مجموعه کارتونی فوتبالیست‌ها در ژاپن، تغییر و تحول چشمگیر وضعیت اقتصادی دو کشور کره‌جنوبی و ژاپن بعد از برگزاری جام‌جهانی مشترک سال ۲۰۰۲ و... اشاره کرد (ایسنا 10 تیر 1397). در عصری که شبکه های مختلف ارتباطی تلویزیونی و ماهواره یی با سرعت بالا و به صورت رقابتی و قارچ گونه در سراسر دنیا، برای تاثیرگذاری بر مخاطبان و یافتن مخاطبان جهانی در حال گسترش هستند، نمی توان رادیو و تلویزیون یک کشور را در چند شبکه دولتی خلاصه کرد و این روال انحصاری را بدون هیچ گونه بازنگری در آن ادامه داد

 

تبلیغات برای سازمانی بی‌رقیب

با توجه به این که صدا و سیما هیچ رقیبی درحوزه داخل کشور ندارد از موقعیت خود نهایت استفاده را می‌برد و با گرفتن هزینه‌های گزاف از برندها سعی می‌کند در برهه‌هایی مثل جام جهانی تا می‌تواند کسب درآمد کند. نگاهی به تعرفه آگهی‌های تلویزیونی در مسابقات داخلی مثل داربی ۸۵ نشان می‌دهد که قبل از شروع بازی، رقمی حدود ۶۹ میلیون تومان و بین دو نیمه رقمی حدود ۱۳۹ میلیون تومان برای هر ثانیه تبلیغ از صاحبان کالا اخذ شده است؛ به‌ گونه‌ای که درآمد حاصله از تبلیغات این بازی رقمی حدود ۱۶ میلیارد تومان برآورد شده است. یا طبق برآوردهای تقریبی، سالانه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان از تبلیغات لیگ برتر نصیب صدا و سیما می‌شود. البته بر خلاف کشورهای اروپایی و آسیایی که بخش زیادی از درآمدهای تبلیغ تلویزیونی نصیب باشگاه‌ها می‌شود، این رقم در ایران بسیار ناچیز و تنها درصد کمی از آن به تیم‌ها اختصاص پیدا می‌کند و بیشتر درآمد آن متعلق به صدا و سیماست.

بر کسی پوشیده نیست که صدا و سیما باید تجهیزات خود را جدید کند و نیازمند هزینه هنگفتی است ولی این که چرا این هزینه ها هیچ‌وقت تمامی ندارد و چرا فهرستی از گزارشات مالی صدا و سیما به بیرون درز پیدا نکرده، سوالی است که هیچ‌گاه به جواب مشخصی نرسیده است».

 

3- حاکم بودن نگاه سیاسی و ایدیولوژیک خاص بر برنامه های صدا و سیما

راهکار:

بایــد بتوانــد در جهــت تأمین منافع کشور حرکت کند یا کاری نکند که منافع کشــور لطمه بخــورد.

همچنیــن در برگیرنده حقــوق همــه اجــزای ملــت اعــم از اقــوام و خرده فرهنگها و گونه های متکثر اجتماعی، سیاســی و فرهنگی باشد. وقتی تعبیر رسانه ملــی را بــه کار می بریم یعنی رســانه به طور مســاوی به همه این گروهها اختصاص دارد و باید صدای آنها را پوشــش دهــد. اما اگر به نحوی خبررســانی کند که با حقوق بخشی از این مردم در تقابل باشد یعنی در سطح ملی عمل نمی کند. رســانه ملی بایــد هنجارها و اخلاق و ارزش های ملی را نمایندگی و از آنها حفاظت کند. در واقــع باید حتــی زبان ملــی و دیگر عناصر فرهنگی ملی را در جامعه گســترش و اشــاعه دهــد.

کســانی که این تعبیر را در قانون اساسی به کار بردند همین تعبیر عام را مد نظر داشتند یعنی رسانه نباید خاص گرایانــه و در جهت حفظ منافع گروه خاصــی رفتار کند و باید حقوق همــه آحاد ملت و منافع کشور را حفظ کند. البته منافع ملی فقط امور اقتصادی و سیاست خارجی نیست بخشــی هم به انسجام ملی برمی گــردد و

اگر رســانه به نحــوی عمل کند کــه به این انســجام لطمه بزنــد در واقع ضد منافع ملــی عمل کرده اســت. ایجاد شــور و نشــاط و امید در مردم نیز بخشــی از وظایف آن می تواند باشد. همچنین کمک به تحقق ارزش هــای والای انســانی و مدنی در جهت زیست ســعادتمندانه تر و رشــد ارزش های مدنی و اجتماعی می تواند بخشی از وظایف رسانه ملی تلقی شــود.

 

- رعایت بی طرفی در ارائه برنامه ها و دیدگاه های کارشناسی

- استفاده از افراد متخصص و بی طرف و بدون گرایش سیاسی و نگاه قومیتی در مدیریت و تولید برنامه ها

- توجه به شرایط و مقتضیات کشور در تهیه و تولید برنامه ها

- تاکید بر حفظ وحدت و انسجام ملی و اجتماعی اقوام ایرانی

- پرهیز از ایجاد تنش و آشوب در جامعه

 

4- ناتوانی در بهره گیری از فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی

راهکار:

ارتباطات جمعي كانوني ‏ترين بخش ارتباطات انساني در جهان معاصر است كه به يمن ظهور فناوري‏هاي نوين ارتباطي به منصه ظهور رسیده است. رسانه ‏هاي جمعي به ويژه رسانه‏ هاي الكترونيك با قدرت فزآينده نقش محوري و منحصر به فردي در فرهنگ‏سازي، اطلاع ‏رساني، آموزش، سرگرمي و گذران اوقات فراغت، انتقال ميراث فرهنگي از نسلي به نسلي دیگر، تبليغات و... ايفا مي‏ كنند و تقريبا همه عناصر محیط زيست انسان را به گونه‏ هاي مختلف تحت تأثير قرار مي‏ دهند. راديو، تلويزيون، سينما، كتاب، مطبوعات، ماهواره، اينترنت و شبکه های اجتماعی برجسته‏ ترين مصاديق رسانه‏ هاي جمعي مورد استفاده عموم هستند كه همه جوامع معاصر هرچند با نسبت‏هاي متفاوت از آن برخوردارند. امروزه سطح و ميزان بهره‏ مندي كمّي و كيفي از اين رسانه‏ ها در بخش‏هاي سخت‏ افزاري و نرم‏ افزاري يكي از شاخص‏هاي عمده توسعه شمرده مي‏ شود.

یکی از مهمترین دغدغه‌ های سازمان صدا و سیما، ایجاد بستری مناسب جهت رشد و تعالی صنعت رسانه مخصوصاً در فناوری های نوین و تربیت نیروی انسانی و افراد توانمند برای استفاده از این فناوری هاست. برای آنکه سرویس های جدید سازمانی قادر باشند به طور مؤثّر در ابعاد مختلف صنعت رسانه مشارکت داشته باشند، باید یادگیری پیوسته، خلاقیت، نوآوری و نیز مشارکت فعال و سازنده‌‌ را بیاموزند. تحقّق این امر مستلزم تعریف مجدد و نوینی از نقش و کارکرد هوشمند سازی در فرآیندهای رسانه و فناوری های نوین می‌باشد. فرآیندهای رسانه ای به بستر فناوری های نوینی نیاز دارد که با بهره‌گیری از فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات‌، امکان یادگیری پیوسته را فراهم نموده و فرصت‌های جدیدی را در اختیار افراد برای تجربه‌ سازمانی در صنعت رسانه قرار ‌دهد، به گونه‌ای که این فناوری‌ نه تنها به عنوان ابزار، بلکه در قالب زیرساخت هوشمندساز و توانمند‌ساز برای ارتقای سطح خدمات رسانی حرفه‌ای رسانه به مخاطبان عمل نماید.

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون داخلی و بین المللی

5- عدم توجه به سطح سواد رسانه ای مخاطبان

راهکار:

سواد رسانه ای، یعنی یک نوع درک متکی بر مهارت که براساس آن می توان انواع رسانه ها و انواع تولیدات آنها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.

سواد رسانه ای می تواند به مخاطبان رسانه ها بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه ای وارد شوند که در نهایت به نفع خود آنان باشد. به دیگر سخن، سواد رسانه ای کمک می کند تا مخاطب از سفره رسانه ها به گونه ای هوشمندانه و مفید بهره مند شود.

یکی از اهداف اصلی سواد رسانه ای این است که استفاده مبتنی بر آگاهی و با فایده از سپهر اطلاعات را تامین نموده و جایگاه علم و علم آموزی در جامعه ارتقای دهد.

 

6- توسعه و تبلیغ فرهنگ مصرفی در جامعه به وسیله صدا وسیما

راهکار:

۱- تدوین معیارهایی برای نمایش سبک زندگی متناسب با فرهنگ ایرانی و ضابطه‌مند ساختن سناریوها در راستای اهداف فرهنگی جامعه

۲- نظارت بر برنامه ها و تبلیغات ساخته شده پیش از پخش و جلو گیری از تخریب فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعی.

3- توجه به تغییر ماهیت شکل اگهی های بارزگانی برای فرهنگ آفرینی و اصلاح فرهنگ و رفتارهای ناصحیح

4- کاهش تبلیغات غیر ضروری و مواد مصرفی تا حد امکان

5- تعیین استاندارد ها و شاخص های علمی و فرهنگی در تهیه و تولید آگهی ها و نظارت خردمندانه بر آنها

6- نداشتن نگاه سوداگرایانه در تهیه و تولید برنامه ها

7- تعامل بیشتر با نهادهای فرهنگی و استفاده از ظرفیت های آنها صنعتی شدن، تحول سریع اجتماعی، سکولاریزه شدن تفکر و زندگی و خصوصاً رسانه ها نه تنها موجب فروپاشی باورهای سنتی و اخلاق شده است، بلکه بنیان جامعه سیاسی نظیر دولت ملی و محلی را نیز تضعیف کرده و مکانیسم های متعارف انسجام و قدرت در جامعه را نیز فلج کرده است

 

7- کمبود نیروی انسانی متخصص و حرفه ای

راهکار:

1- جوان گرایی و جانشین پروری با استفاده از خیل عظیم نیروهای جوان، مستعد، دانش آموخته و تراز اول کشور .

2- برنامه ریزی سیستماتیک در گزینش نیروی انسانی و ایجاد مکانیزم های ارتقاء، تحول و ایجاد انگیزه فراهم شود.

3- ارتقاء سطح رسانه ملی تا سطح سازمان های یادگیرنده جهانی به گونه ای که کارکنان سازمان همواره پاسخگوی نیازهای حرفه ای و تخصصی مشاغل خود باشند .

4- رفع کمبود های سیستم آموزش مدیران سازمان با هدف آشنایی عمیق آنها با تحولات حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، فناوری و فضای مجازی به منظور مواجه سنجیده و فکورانه با چالش های پیش روی رسانه .

5- ایجاد مرکز آموزش با توجه به نقش حیاتی و حساسی که در روزآمد ساختن کارکنان به عنوان سرمایه های انسانی سازمان در زمینه های اعتقادی و تخصصی بر عهده دارد.

- توجه به نیروی های متخصص، کارآمد، توانمند و تاثیرگذار

- توجه به تخصص و رشته تحصیلی نیروهایی که به کار گرفته می شود.

راهکارهای پیشنهادی برای چالش سازمان های رادیو تلویزیون بین المللی از دیدگاه صاحب نظران

چالش های سازمان های رادیو و تلویزیون داخلی و بین المللی

در این قسمت صاحب نظران به 8 سئوال از 14 سئوالی که در اختیار آنها قرار داده شده بود، بیشترین پاسخ را داده اند که عبارتند از:

چالش رسانه های بین المللی (رادیو و تلویزیون)

1- تکثر رسانه ها (اینترنت،فضای مجازی، ماهواره و...)

راهکار:

در دنیای کنونی ارتباطات گفت و گو محور بوده به طوری که با انتشار پیام باید با مخاطبان متعدد و متکثر تعامل مناسبی برقرار کرد تا خواسته ها و توقعات آنها از رسانه مورد نظر برآورده شود.

با حرکت به سمت بهره گیری از رسانه های چند کاره می توان گام های موثری را برای تحقق این مهم برداشت و با توجه به اینکه هر روز به تنوع و تکثر مخاطبان افزوده می شود باید به تکثر محتوایی آنها توجه ویژه ای داشت تا اهداف سازمانی مورد نظر در سریع ترین زمان ممکن به نحو مطلوب محقق شود.

در عصر امروز سایبرنتیک، مخاطبان در انفجار اطلاعات قرار دارند و این در حالی است که این مخاطبان منفعل نیستند. در عصر سایبرنتیک تعامل با مخاطب هدف اصلی  رسانه هاست.

- تغییر دیدگاه مسئولان و به کارگیری افرادی که ایمان به تکثر رسانه ها دارند.

- استفاده از فناوری ها و تکنولوژی های نوین ارتباطی و اطلاعاتی

 

2- افزایش مطالبات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جوامع

راهکار:

مطالبه گری اجتماعی به این معناست که افراد جامعه با تعامل سازنده بتوانند مطالبات واقعی خود را به یک خواست عمومی تبدیل کرده و بدین ترتیب نهادهای مسئول را وادار به واکنش منطقی کنند در واقع مطالبه گری اجتماعی فرآیندی است که معلول اراده شهروندان بوده به گونه‌ای که خیر عمومی انعکاس منطقی کنشگری اجتماعی باشد.

مطالبات اجتماعی کمتر احتمال دارد که در قالب کنشگری فردی محقق شود زیرا این مفهوم باید در قالب تشکیل اصناف، تشکل، انجمن‌ها یا سندیکا‌ها محقق شود لذا پیش نیاز تحقق مطالبات اجتماعی اقدام از طریق سازمان های واسطه یا مردم نهاد است؛ در واقع هر کدام از این نهادهای مدنی، طیف بزرگی از افراد جامعه را نمایندگی می‌کنند. کنش جمعی نه