صدای معلم

" ما باید این تفکر را در مسئولان آموزش و پرورش جا بیندازیم که اگر یک نهاد پژوهشی قدرتمند در ساختار خود نداشته باشند، نمی‌توانند مشکلات درون مدرسه را به‌درستی ارزیابی کنند و برای آن راه‌حلی بیابند "

بحران هویت در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

گروه اخبار/

پس از اقدام غیرکارشناسی و بدون مطالعه ادغام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در دفتر وزارتی که منجر به شکل گیری " مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش " گردید و انتقاد صریح رئیس انجمن‌ روابط‌ عمومی کشور از وزیر آموزش و پرورش ( این جا ) و سکوت این وزارتخانه را در پی داشت گزارش ها حاکی از اقدام حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش در مورد ادغام پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در سازمان پژوهش و برنامه ریزی و ادامه سیاست های حاجی بابایی است.

« صدای معلم » بارها  مسئولان وزارت آموزش و پرورش را به مطالعه کارشناسی امور و فرآیندها و پرهیز از هر گونه شتاب زدگی دعوت کرده است .

اگر بخشی احتمالا دچار بحران کارایی و یا ناکارآمدی است راه حلش در حذف نیست .

پیش تر « صدای معلم » نامه ای را در انتقاد از اقدام علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی را منتشر کرد . ( این جا )

فهمیه طباطبائی خبرنگار روزنامه همشهری در این مورد گزارشی را تهیه کرده است .

 

ادغام پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

سال 1391بود که حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر اسبق آموزش و پرورش دست روی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گذاشت و گفت که این نهاد باید در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادغام شود؛ این تصمیم حاجی‌بابایی در زمان خود سروصدای زیادی در آموزش و پرورش به راه انداخت و مخالفت‌های جدی‌ای را از سوی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه به همراه داشت اما در نهایت او موفق شد که پژوهشگاه را در بدنه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی که کار اصلی آن تالیف و نشر کتاب‌های درسی است، ادغام کند تا به قول خودش در کوچک‌سازی‌ دولت قدمی برداشته باشد.

حالا پس از 7 سال از آن اتفاق که به گفته کارشناسان موجب تضعیف شدید این نهاد شد، این بار رئیس جدید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی سخنان تازه‌ای درباره ادغام مجدد آن داشته است.

 ما باید این تفکر را در مسئولان آموزش و پرورش جا بیندازیم که اگر یک نهاد پژوهشی قدرتمند در ساختار خود نداشته باشند، نمی‌توانند مشکلات درون مدرسه را به‌درستی ارزیابی کنند و برای آن راه‌حلی بیابند

حجت‌الاسلام علی ذوعلم که کمتر از 2 ماه است به ریاست سازمان منصوب شده و اتفاقا انتقادهای فراوانی به انتصاب او به‌عنوان یکی از اعضای جبهه پایداری در آموزش و پرورش وجود دارد، به تسنیم گفته است: « پس از 8 سال که مصوبه ادغام پژوهشگاه در سازمان پژوهش توسط معاون وقت رئیس‌جمهور ابلاغ شد، هیچ‌کار اجرایی بر آن انجام نشده؛ یعنی ادغامی صورت نگرفته است و فقط یک جابه‌جایی مکانی و پست‌هایی با تشریفات اداری انجام شده، ولی آنچه هدف قانو‌نگذار و تصویب‌کننده بوده، هنوز رخ نداده است.»

این گام دوم برای تضعیف پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش بار دیگر صدای اعضای هیأت علمی و طرفداران این نهاد را درآورد؛ حتی آنها در روزهای گذشته نشستی با ذوعلم داشتند و یک نامه هم به شخص وزیر آموزش و پرورش نوشتند که «اصلا پژوهشگاه را به جایگاه قبلی خود یعنی زیرنظر شخص وزیر برگردانید.» که تاکنون هیچ‌کدام به نتیجه خاصی نرسیده است. همچنین روز گذشته 8 نفر از اعضا و موافقان این نهاد پژوهشی در تالار آیینه‌وند دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس دور هم جمع شدند تا ببینند که راه چیست و چاره کجاست. دکتر زهرا گویا عضو هیأت علمی دانشگاه شهیدبهشتی، دکتر تاجیک اسماعیلی عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی، دکتر محمود مهرمحمدی عضو بازنشسته دانشگاه تربیت مدرس، دکتر کیامنش عضو بازنشسته هیأت علمی دانشگاه خوارزمی، دکتر طلایی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر صادق‌زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی از حاضران این نشست بودند.

 

پژوهشگاه مطالعات بالاتر از تصمیمات وزیران آموزش و پرورش
در این نشست، محمود حسنی، استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش بر اهمیت پژوهش در تصمیم‌گیری‌های کلان و خرد به‌خصوص در فعالیت‌های آموزشی تأکید کرد و گفت: تحقیق و پژوهش در تمام سطوح مدیریتی الزامی است و بی‌تردید کسی را در چهره‌های علمی پیدا نمی‌کنید که با این مقوله مخالف باشد اما مسئله اصلی این است که پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به شکل موجود نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای علمی آموزش و پرورش باشد و باید تغییرات اساسی درون آن رخ دهد.
او افزود: من بارها در جلسات و نشست‌های مختلف گفته‌ام که در چند سال اخیر با بحران هویت پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش روبه‌رو هستیم. به عقیده من، جایگاه پژوهشگاه باید بیش از این ارتقا یابد به شکلی که وزیران آموزش و پرورش نتوانند برحسب سلیقه و نظر شخصی خود در این دستگاه کلان آموزشی تصمیم بگیرند. جایگاه پژوهشگاه باید به‌گونه‌ای باشد که همه وزرا بعد از کسب رأی اعتماد در مجلس، میثاق‌نامه‌ای را امضا کنند که بر دستاوردها و مطالعات این پژوهشگاه متعهد خواهند بود و خلاف آن عمل نمی‌کنند.

 

حفظ موجودیت پژوهشگاه در شرایط کنونی
در ادامه این نشست، محمود مهرمحمدی، عضو بازنشسته هیأت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس درباره ضرورت حفظ روحیه پژوهشی در آموزش و پرورش سخن گفت؛ «22 سال پیش در دوره وزارت محمدعلی نجفی بر آموزش و پرورش، بنا شد برای ارتقای وجاهت تصمیمات کلان در این وزارتخانه نهادی را به اسم پژوهشگاه ایجاد کنیم. در آن زمان آقای نجفی تأکید داشت که همه برنامه‌ریزی‌ها با نظر این نهاد دنبال شود، ولی متأسفانه در دوره‌های بعد وزیران آموزش و پرورش نگاه‌های متفاوتی را نسبت به پژوهشگاه داشتند که موجب تضعیف جایگاه آن شد.» بنیانگذار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش افزود: «بحث بر سر عملکرد پژوهشگاه در سال‌های گذشته و نقش آن در تصمیم‌گیری‌های وزیران و مدیران این وزارتخانه بسیار زیاد است و فضای جداگانه‌ای برای ارزیابی آن لازم است اما چیزی که در شرایط کنونی مهم است حفظ موجودیت این نهاد پژوهشی در دستگاه تعلیم و تربیت به‌عنوان نماد تصمیم‌سازی‌‌های درست و منطقی با پشتوانه قوی مطالعاتی است. در قدم بعد می‌توان نسبت پژوهشگاه را با آموزش و پرورش مشخص کرد و گفت که باید چگونه و در چه جایگاهی باشد.»

 

تأکید سند تحول بنیادین بر ضرورت پژوهش در تصمیم‌گیری‌ها
مجید قدمی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و رئیس اسبق پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود. او با بیان اینکه ادغام پژوهشگاه با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در زمان وزارت حاجی‌بابایی کاری غلط و غیرقانونی بود، گفت: «آن زمان فشارهای زیادی برای حذف این نهاد آوردند و حتی مصوبه شورای‌عالی اداری را در این زمینه مطرح کردند اما ما جنگیدیم و در نهایت به ادغام تن دادیم اما حالا نباید اجازه دهیم بار دیگر پژوهشگاه منحل شود و از بین برود. طبق تأکیدهای مکرر سند تحول بنیادین بر حفظ روحیه پژوهشی در تصمیم‌سازی‌‌ها، لغو این نهاد غیرقانونی است و نباید رخ دهد.»


پژوهشگاه باید زیر نظر شورای‌عالی آموزش و پرورش باشد
کیامنش، عضو بازنشسته هیأت علمی دانشگاه خوارزمی در این نشست، گفت: «قطعا پژوهشگاه مطالعات، مورد نیاز بوده که زمانی آن را ایجاد کرده و برای آن جایگاهی قائل شده‌اند. ما باید این تفکر را در مسئولان آموزش و پرورش جا بیندازیم که اگر یک نهاد پژوهشی قدرتمند در ساختار خود نداشته باشند، نمی‌توانند مشکلات درون مدرسه را به‌درستی ارزیابی کنند و برای آن راه‌حلی بیابند. حالا ممکن است که در مقطعی پژوهشگاه به دلایل مختلف نتوانسته باشد این نیاز را به‌درستی پاسخ دهد اما نباید این نقاط ضعف را استدلالی برای انحلال این نهاد آورد.»

کیامنش افزود: «به عقیده من پژوهشگاه باید زیر نظر شورای‌ عالی آموزش و پرورش و شخص رئیس‌جمهور که ریاست شورا را به‌عهده دارد، قرار گیرد و اجازه دهیم این نهاد مستقل و بدون واهمه وزیران و مدیران کار خودش را دنبال کند. برای من عجیب است که سایر وزارتخانه‌های دیگر همچون وزارت نیرو، کشاورزی، نفت و... پژوهشگاه مطالعات دارند، آن وقت آموزش و پرورش به‌عنوان نهادی که با انسان سر و کار دارد می‌خواهد پژوهشگاه خود را حذف کند.»

روزنامه همشهری

شنبه, 03 فروردين 1398 10:49 خوانده شده: 557 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/01/03 - 13:49
آموزش و پرورش شير بی یال و دم و اشکم شده نه حقوق مناسب نه بيمه درست درمان نه منزلت نه معیشت ته نه مدیران لايق و نه....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 2 1398/01/04 - 17:21
حالا اومدن دربارۀ بحران هوویت صحبت می‌کنند
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/01/20 - 16:16
آقاي قدمي بيسواد باني تمامي مشكلات پژوهشگاه است. وي .... اين فرد سازمان استثنايي و آموزش و پرورش را به گند كشانده و ول كن پست هم نيست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/26 - 10:29
مشکل آموزش و پرورش افراد نیست مشکل در نگاه نهادهای حاکمیتی به این مجموعه به عنوان کودکی است که خودش قادر به اداره خودش نیست و باید برای او تصمیم گرفت . حالا اگر عده ای داعیه دار تعقل و مدعی تصمیم گیری و تصمیم سازی و مداخله در سیاست های کلان در آن شوند از بیرون و درون کمر بر نابودی آن می بندند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور