صدای معلم

" اساسا پرداختن به آینده و آینده پژوهی در جوامع درحال توسعه که گرفتار صدها مشکل و بدبختی حاضر و آماده هستند روی دیگر سکه محافظه کاری است که پژوهشگران را به نبش قبر در گذشته های دور می کشاند "

فساد در حوزه پژوهش

دکتر نظام بهرامی کمیل/ پژوهشگر و جامعه شناس

انواع فساد در حوزه پژوهش

ما پژوهشگران و اساتید حوزه علوم انسانی کما و بیش به موضوع دزدی و فساد در حوزه های مختلف جامعه اشاره می کنیم؛ اما متاسفانه به این موضوع در حوزه کاری خودمان یعنی "پژوهش" کمتر میپردازیم.
در این یادداشت به معرفی سه راه کلاه برداری و فساد در حوزه پژوهش اشاره می کنم:

۱. اولین روش انجام انواع تحقیقات پیماشی و نظرسنجی هاست که با طراحی یک پرسشنامه و تکمیل آن در تیراژ دهها هزار نسخه می توان به راحتی بالا کشیدن چند صد میلیون تومان را توجیه کرد. نظرسنجی هایی که نه نیازی به اندیشه ورزی یا کار میدانی دارند نه یافته های آن کسی را ناراحت می کند چون موضوعات و پرسشهای حساس از ابتدا طرح نمی شوند.


۲. دومین روش؛ تعریف پروژه هایی با عناوین دهن پُرکن مانند؛ تدوین سند؛ تهیه نقشه راه؛ ترسیم چشم انداز؛ ارایه الگو و مدل و  به طور کلی تحقیقاتی است که تمرکز آنها بر بایدها در آینده است. اساسا پرداختن به آینده و آینده پژوهی در جوامع درحال توسعه که گرفتار صدها مشکل و بدبختی حاضر و آماده هستند روی دیگر سکه محافظه کاری است که پژوهشگران را به نبش قبر در گذشته های دور می کشاند. البته آینده پژوهی به عرصه پژوهش محدود نشده و در دانشگاه و سازمان مدیریت و... گروههای آینده پژوهی تشکیل شدند تا چشم روی تخریب مشهود و سریع محیط زیست و خروج سالانه میلیاردها دلار سرمایه از کشور ببندد و مثلا بگویند در آینده چه و چه می شود. هرچند از این نوع تحقیقات آبی برای مردم گرم نمی شود اما ظاهرا نان خوبی برای مدیران و محققان پخته می شود که به راحتی از آن دست نمیکشند.


۳. سومین روش کلاه برداری در حوزه پژوهش این است که تحقیق کماوبیش مشابه ای را با انجام تغییرات جزیی به چند کارفرما بفروشند. برای مثال در مورد اوقات فراغت تحقیقی برای مرکز آمار انجام می شود بعد با کمی تغییرات و تمرکز بر جوانان آن را به وزارت ورزش و جوانان ارایه میدهند بعد به شهرداری رفته و از ضرورت تحقیق در مورد اوقات فراغت شهروندان می گویند در نهایت اگر قسمت شد آن را به صدا و سیما و سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد و وزارت کشور و... هم قالب می کنند.

شبکه جامعه شناسی علامه

دوشنبه, 06 خرداد 1398 14:04 خوانده شده: 423 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/03/06 - 14:57
فقط "کافیه" در اینترنت سرچ کنید "انجام/مشاوره پایان نامه ارشد" یا "مقاله و پایان نامه" و .... تقریبا تمام این موسسات و بنگاه های دوشیدن مردم از "وزارت علوم" ج.ا. "مجوز" دارند!؟ولی به من مجوز تاسیس موسسه زبان نمیدهند! فساد از همین پژوهشسراها و ... آموزش و پ شروع میشود تا داخل اتاق اساتید تاپ ترین دانشگاهها. حداقل "95درصد" مقالات و پایان نامه ها "موضوعات کشکی" دارند و کپی پیست هستند. وزیر یا مدیران کل یا ... جرات دارند مقالات و پایان نامه هایشان را در دسترس قرار دهند. موضوع پایان نامه و تنها مقاله "سعید صالح" "معاونت پژوهش" "اداره کل آموزش و پ مشهد مغدس":

"بررسی اثربخشی تبلیغات نوپدید شهری بر میزان استقبال از شیوه ی زیارت پیاده حرم رضوی"

این هم فروش پایان نامه/مدیران فردا در دانشگاههای مشهد مغدس:
پاسخ + 0 0 --
ع. هدا بنده 1398/03/07 - 08:41
این هم فروش پایان نامه "به" مدیران فردا در دانشگاههای مشهد مغدس
پاسخ + +1 0 --
مینی فساد آپ اکی 1398/03/06 - 20:52
ثبت دوره های سایت مرآت دوره #اردیبهشت ماه

پاسخ + 0 0 --
دانش آموز دکتر حسینی 1398/03/07 - 08:34
فساد در تمامی حوزه ها هست وگرنه این وضع مردم و معیشت و باورها و دین و آیین آنها نبود.
پاسخ + 0 0 --
وزیر فرقه تبهکار 1398/03/07 - 10:39
متاسف نیستیم.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/03/07 - 12:01
پایان نامه و برخی مقالات و کتب من در سایت بین المللی ریسرچ گیت که مربوط به محققان و پژوهشگران هست و در زیر آمده قابل دانلود هستند:

https://www.researchgate.net/profile/Seyed_Mohammad_Hassan_Hosseini2
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1398/03/07 - 15:29
کاش وزیر و به اصطلاح مدیران کلش و اساتید دانشگاه فرهنگیان و مراکز تحقیقاتیش از شما یاد بگیرن و اگه مدارکشون کیلویی و تقلبی و رانتی نیست و نخریده اند و اگه چیزی در چنته دارن از شما یاد بگیرن و اینکار بسیار مفید و موثر در جهت شفاف سازی و تنویر اذهان عمومی را انجام دهند. مقالاتتون رو دیدم. با سپاس از شما اندیشمند بزرگ تحت ستم.
پاسخ + 0 0 --
معلم لاریجان 1398/03/07 - 18:28
آقای دکتر حسینی فرهیخته؛ کتب و مقالات شما را خواندم و به این نتیجه رسیدم که صرفا این شما و کتب شما نیستید که در ایران به حاشیه رانده شده اید بلکه با این کار مرام و منش و نگرش و شخصیت و مکتب شما را به حاشیه رانده اند و مخفی کرده اند و در حال معدوم سازی آنها هستند. به امید رهایی شما استاد بزرگوار.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور