صدای معلم

«پیشنهاد ما این نیست که مدارس یا معلمان تعداد زیادی دوچرخه بخرند، یک پیام ساده‌تر که می‌توانید از این تحقیق به خانه ببرید شاید این باشد که آموزش باید با فعالیت فیزیکی همراه باشد. ساعت‌ها بدون حرکت نشستن بهترین راه برای یادگیری نیست.»

چگونه ورزش به یادگیری یک زبان خارجی کمک می کند

گریچن رینولدز، نیویورک تایمز ؛ مترجم: علیرضا طالب‌زاده

چگونه ورزش به یادگیری یک زبان خارجی کمک می کند

یادگیری یک زبان خارجی در دوران بزرگسالی سخت می‌شود. اما اگر یادگیری با ورزش و نرمش توام باشد این روند ممکن است تسهیل شود.

گزارشی از یک تحقیق جدید می‌گوید که حرکات ورزشی در خلال کلاس درس توانایی افراد برای حفظ و به  خاطرسپاری و فهم لغات جدید را تقویت می‌کند. یافته‌ها ، شواهدی به دست می‌دهند که نشان می‌دهد برای فعال کردن و درگیر کردن مغز بایستی بدنمان را حرکت دهیم.

در سال‌های اخیر تعداد زیادی از مطالعات انجام شده روی حیوانات و انسان‌ها  نشان داده است که در صورت ورزش هم، یادگیری افراد متفاوت از یکدیگر است. برای نمونه، جوندگان آزمایشگاهی که به چرخ‌های دوار دسترسی دارند حافظه بهتری نسبت به آنهایی که در یک جا ساکن می‌مانند نشان می‌دهند. و دانش آموزانی که در انواعی از فعالیت‌های فیزیکی در مدرسه شرکت کنند همواره عملکرد بهتری در امتحانات درسی دارند.

بیشتر دانشمندان فکر می‌کنند که ورزش بیولوژی مغز را به صورتی تغییر می‌دهد که باعث انعطاف بیشتر و افزایش قدرت دریافت اطلاعات جدید آن می‌شود، فرآیندی که دانشمندان از آن به انعطاف پذیری مغز تعبیر می‌کنند.

اما سوالات زیادی در باره حرکت و یادگیری هنوز بی‌جواب مانده است: اینکه ورزش قبل از آموزش مفید است یا در طول آن و یا بعد از آن. همچنین چه مقدار و چه نوع ورزشی ممکن است بهتر باشد.

بنابراین برای تحقیق جدید که اخیرا توسط کتابخانه عمومی علوم (PLOS ONE) در بریتانیا منتشر شده است محققانی از چین و ایتالیا توجه خود را روی یادگیری زبان و مغز افراد برزگسال متمرکز کرده‌اند.

یادگیری زبان موضوعی جذاب است. تقریبا همه ما در سنین کودکی زبان اول یعنی مادری خود را به آسانی فرا می گیریم. ما مجبور نیستیم که آموزش رسمی ببینیم، به راحتی و بدون زحمت کلمات و مفاهیم را جذب و یاد می‌گیریم.

اما قبل از اینکه به بزرگسالی قدم بگذاریم، مغز به طور کلی شروع به از دست دادن مقداری از توانایی زبانی مادرزادی خود می کند. مغز در نواحی که مربوط به زبان می شود انعطاف کمتری از خود نشان می‌دهد. در نتیجه برای بیشتر ما یادگیری یک زبان دوم بعد از دوران کودکی سخت‌تر می‌شود.

برای اینکه ببینند ورزش چه تاثیراتی ممکن است روی این روند داشته باشد، محققان ابتدا 40 دانشجوی چینی مرد و زن را که سعی داشتند انگلیسی یاد بگیرند به کار گرفتند. دانشجویان تا اندازه‌ای با این زبان آشنا بودند اما تا تسلط کامل به این زبان فاصله زیادی داشتند.

سپس محققان دانشجویان را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه به همان روال سابق به یادگیری زبان انگلیسی ادامه داد که عمدتا در جلسات حفظ لغات می نشستند.

گروه دیگر ورزش را هم به جلسات افزودند.

دانشجویان، مخصوصا 20 دقیقه قبل از شروع درس‌ها با سرعتی آرام  (تقریبا 60 درصد ماکزیمم توانایی اروبیکی آنها) سوار دوچرخه‌های مخصوص نرمش می‌شدند و 15 دقیقه یا بیشتر در خلال آموزش ادامه می‌دادند.

هر دو گروه لغات جدید را با تماشای کلماتی که از طریق ویدیو پروژکتور روی پرده بزرگ نشان داده می‌شد به همراه تصاویرشان یاد می گرفتند. مثلا کلمه سیب (apple) با تصویر آن که چیزی گرد و قرمز بود نشان داده می‌شد. در هر جلسه 40 کلمه به آنها نشان داده می‌شد که توالی آنها چندین بار تکرار می‌شد.

در مرحله بعد دانشجویان استراحت مختصری می‌کردند و سپس یک امتحان از لغات می‌دادند. برای پاسخ دادن به سوالات دانشجویان با استفاده از یک کامپیوتر به سرعت با زدن کلیدی کلمه را به تصویر درستش وصل می‌کردند. همچنین به جملاتی که با کلمات جدید درست شده بود پاسخ می دادند، به این صورت که با زدن علامتی نشان می‌دادند که جمله داده شده درست است یا بی‌معنی. مثلا با دیدن جمله «سیب یک دندانپزشک است» (The apple is a dentist.) روی صفحه کامپیوتر یکی از گزینه‌های «صحیح» یا «بی‌معنی» را تیک می‌زدند.

دانشجویان در طول این دوره که دو ماه طول کشید در هشت جلسه یادگیری واژگان شرکت کردند.

در پایان هر درس دانشجویانی که روی دوچرخه‌ها رکاب زده بودند در امتحاناتی که بعد از هر جلسه برگزار می‌شد عملکرد بهتری نسبت به آنهایی که بی‌حرکت در کلاس نشسته بودند داشتند.

این گروه همچنین در تشخیص جملات درست و بامعنی از گروهی که ساکن می‌نشستند توانایی بیشتری از خود نشان داد، اگر چه این تفاوت تا چند هفته بعد از آموزش ظاهر نشد.

شاید جالب‌ترین چیز دوام و ماندگاری بیشتر لغات و درک مطلب در گروه دوچرخه سواران بود. وقتی محققان یک ماه بعد از دوره از دانشجویان خواستند که برای مرحله نهایی ارزیابی بدون آمادگی و تمرین درس‌ها در این فاصله به آزمایشگاه برگردند، دوچرخه سواران نسبت به آنهایی که بدون حرکت در کلاس نشسته بودند کلمات را بهتر و درست‌تر به خاطر آورده و درک درست‌تری از لغات در جملات داشتند.

خانم سیمونه سولپیزیو (Simone Sulpizio) که استاد روانشناسی و زبانشناسی در دانشگاه ویتا سلوت سان رافائل در میلان ایتالیا و یکی از نویسندگان تحقیق است می‌گوید: «نتایج نشان می‌دهد که فعالیت فیزیکی در طول یادگیری باعث بهبود آن می‌شود

چگونه ورزش به یادگیری یک زبان خارجی کمک می کند

او می‌افزاید که بهتر شدن یادگیری با ورزش از کمک به حفظ و به خاطرسپاری فراتر می‌رود. ورزش همچنین فهم و درک یادگیرندگان زبان از چگونگی کاربرد لغاتی که جدیدا فراگرفته اند را بیشتر کرده و یادگیری را عمیق‌تر می‌کند.

با وجودی که این تحقیق روی دانشجویانی انجام گرفت که حرکات ورزشی نسبتا سبک انجام می‌دادند اما نمی تواند به ما بگوید آیا با دیگر افرادی که انواع دیگری از ورزش را انجام می‌دهند همان نتایج به دست می آید.

همچنین این تحقیق سرنخی از اتفاقات رخ داده در مغز را که ممکن است باعث تاثیرات مثبت ورزش در یادگیری شود در اختیار ما قرار نمی دهد. دکتر سولپیزیو توضیح می‌دهد که تحقیقات زیادی در گذشته نشان داده است ورزش باعث ترشح مواد شیمیایی عصبی مختلف در مغز می‌شود که باعث افزایش تعداد سلولهای جدید مغز و ارتباط بین نورون‌ها می شود. این تاثیرات انعطاف پذیری مغز را بهبود بخشیده و توانایی یادگیری را زیاد می‌کند.

دکتر سولپیزیو می‌گوید که از منظر دنیای واقعی، پیامدها و کاربردهای این تحقیق شاید در نگاه اول غیرعملی به نظر برسد. کلاس‌های بسیار اندکی با دوچرخه‌های ثابت تجهیز شده‌اند. اما شاید نیاز به تجهیزات ویژه ضروری نباشد.

او می‌گوید: «پیشنهاد ما این نیست که مدارس یا معلمان تعداد زیادی دوچرخه بخرند، یک پیام ساده‌تر که می‌توانید از این تحقیق به خانه ببرید شاید این باشد که آموزش باید با فعالیت فیزیکی همراه باشد. ساعت‌ها بدون حرکت نشستن بهترین راه برای یادگیری نیست.» 

منبع

https://www.nytimes.com/2017/08/16/well/move/how-exercise-could-help-you-learn-a-new-language.html?module=ArrowsNav&contentCollection=Well&action=keypress&region=FixedLeft&pgtype=article


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چگونه ورزش به یادگیری یک زبان خارجی کمک می کند

سه شنبه, 22 مرداد 1398 12:43 خوانده شده: 400 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -3 --
ناشناس 1398/05/22 - 13:41
یا حق ایاب ذهاب معلمها را بدهید یا اجازه دهید با دوچرخه سر کار حاضر شویم بنده خانم معلم ام ، مدرسه ام هم از منزل فاصله زیادی دارد و هزینه رفت آمدم زیاد می شود پول خرید ماشین را هم ندارم چرا نباید با دوچرخه سرکار بروم؟ هم ورزش کرده ام هم دانش آموزان با دیدن من تشویق به استفاده از دوچرخه می شوند بیشتر همکاران خانم با ماشین سرکار حاضر می شوند و بخاطر دوری منزلشان از هم، اکثرا تک سرنشین اند که به آلودگی و ترافیک دامن میزنند و موقع پارک ماشین ساعتها وقت تلف می کنند و آخر سر کج پارک می کنند و یا ماشین ها و دیوارهای اطراف راهم مورد عنایت قرار می دهند
اگر هم مشکل حجاب و غیره است یه فکری به حال ما بکنید و دوچرخه مناسب برای ما طبق استانداردهای خودتان طراحی کنید ما تحمل می کنیم تا شماها دچار مشکل نشوید !!!( بنده که اعتقاد ندارم کسی دچار مشکل می شود ) مثل طراحی قبلی نباشه که یک جعبه روی زین گذاشته بودند و مضحکه خاص و عام می شدیم
اگر هم هیچ راه حلی ندارید خانم هایی که بعنوان مسافر سوار موتور می شوند را هم جریمه کنید کلا ما خانمها بریم بمیریم شما آقایون راحت بشید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/22 - 16:15
نگران نباشید این مسایل خرافی بزودی حل خواهد شد.
پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1398/05/22 - 14:36
این جنگ ناتمام ایدئولوژی و شرع با علم و دانش کی تمام خواهد شد؟
علم می گوید ورزش این تاثیرات را دارد شرع می گوید بیخود می کند.
علم می گوید بچه اول ابتدایی باید سرش افتاب و هوای ازاد بخود شرع می گوید کور بابای علم.
علم می گوید رانندگی با چادر و حجاب خطرناکه شرع می گوید تصادف با چادر یک ارزش است
علم می گوید با یک حرف یا جمله نباید جان کسی را گرفت شرع می گوید همینه که هست.
.....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/22 - 15:16
کی شرع با علم و دانش جنگیده؟

کی شرع با ورزش ارزشی مخالف است؟

کی شرع مانع تراشیدن سر چون حج شده؟

کی رانندگی با جادر گیره دار وحجاب خطرناک بوده در حالی که کلاه ایمنی خطرناک نبوده؟ و کی رانندگی با چادر را اجبار کرده؟ و کی تصادف با چادر را ارزش دانسته؟ آنچه را ارزش دانسته حجاب و پرهیز از تبرّج بوده است.

کی علم یا شرع میگه باید با یک جمله یا حرف باید جان کسی را گرفت؟ تا آن جمله چه باشه، شاهد به قتل کسی؟ تاریخ را مطالعه کن و ببین جلوی بحث آزاد را چه کسی در تاریخ برای اولین بار گرفت؟ مکتب امام صادق(ع) گرفت؟

.....
پاسخ + 0 0 --
همکار دکتر حسینی 1398/06/01 - 15:23
OK
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/05/24 - 12:24
واقعا دیگر مثل قدیما دانش اموز نمی تونه ۹۰ دقیقه تو کلاس بنشینه منفعل و ساکت و آرام.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه