صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

در گفت و گوی راهبردی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مطرح شد:

روند سعادت مندی ایرانیان متوقف شده است

گروه اخبار /مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست گفت و گوهای راهبردی مرکز بررسی‌های استراتژیک گفت: روند سعادتمندی ایرانیان متوقف شده است. نتایج محاسباتی شاخص سعادت نشان می دهد که از اوایل دهه هفتاد، شاخص سعادتمندی ایرانیان تفاوتی نکرده است.

روند سعادت مندی ایرانیان و شاخص فلاکت و فرار مغزها  مجتبی لشکربلوکی ، ریشه توقف روند سعادتمندی ایرانیان، رتبه 106 ایران در شاخص سعادت، رتبه اول مهاجرت مغزی و رتبه ده در شاخص فلاکت را نظام کشورداری یا تدبیر ایران دانست و گفت: رتبه ونزوئلا در شاخص سعادت 105 و هندوراس 104 است، غنا و بنگلادش رتبه بالاتری از ما دارند و بورکینافاسو و کنیا که کشورهایی هستند که در جک­ های رایج در کشور زیاد دیده می ­شوند، رتبه ­های بعد از ما را دارند.

در این رتبه­ بندی امارات رتبه 30، کویت 36، عربستان سعودی 46 و ترکیه رتبه 76 دارد. آیا ما در طول این سالیان پسرفت کرده ­ایم؟ ما پسرفت نکرده‌ایم، بلکه درجا زده ­ایم. پیشرفت کرده­ ایم اما سرعت ما کم بوده و عقب مانده­ ایم و سرعت پیشرفت دنیا بیش از ما بوده است.

وی افزود: نکته در این است که این یک روند ثابت و همیشگی است و وضعیت ما در سال­ های گذشته تغییر اساسی نکرده است. روند سعادتمندی­مان با وجود امکانات و پتانسیل‌­هایمان و با وجود تجربه دولت‌های متفاوت و گرایش­‌های سیاسی متفاوت تغییر نکرده است، شاید بگویید این به خاطر شرایط تحریم بوده است. اما جواب خوبی نیست، دلیل اینکه در شاخص‌های غیراقتصادی مانند آزادی سیاسی نیز رشد نداشته است، دلیل دوم اینکه تحلیل چهل ساله واحد تحقیقات ماهنامه اقتصاد ایران نشان می‌دهد شاخص سعادت ما از سال 72 به بعد متوقف شده است و حول عدد 6 گیر کرده است، قبل از آن که تحریم نبوده است.

بنابراین در طول این سال با وجود رفتن و آمدن دولت‌های متفاوت و احزاب متفاوت شاخص سعادتمندی ما روی عدد 6 گیر کرده است

مدرس دانشگاه صنعتی شریف علت العلل شرایط ثابت ایران را نظام کشورداری نامناسب دانست و در توضیح گفت: نظام کشورداری مجموعه­ ای از قواعد رسمی و غیررسمی است که شامل پنج آیتم هنجارها، ساختارها، سازمان­‌ها، سیستم‌ها و قوانین است که تعریف‌­کننده، تنظیم‌­کننده و تسهیل کننده روابط اجتماعی- اقتصادی بین بازیگران شامل حاکمان، شهروندان، بوروکرات­‌ها و سایر دولت­‌ها است و بر تعاملات، تمایلات و اطلاعات بازیگران اثر داشته و بر ظرفیت حاکمیت برای طراحی و جاری­‌سازی سیاست­‌ها و تولید و ارایه خدمات عمومی تاثیر می­‌گذارد. نظام اداری در کشور ما به گونه‌­ای طراحی شده است تا شما به راه پله‌های بن بست برسید. تمامی تصمیم‌­ها و ایده­‌های خلاقه‌ای که وارد این ماشین می­‌شود، خرد می­‌شود و از بین می­‌رود.

لشکربلوکی در توضیح ناهماهنگی­‌ها و کژکارکردهای نظام کشورداری در ایران گفت: شما یک بحران را در کشور نام ببرید که اگر اتفاق افتاد بتوان یقه یک دستگاه را گرفت و آن دستگاه پاسخ گو باشد، فرض کنید فردا بمب‌گذاری شود، مجموعه وظایف و اختیارات آن قدر مبهم است که حداقل چهار سازمان و وزارتخانه سپاه، وزارت کشور، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات می­‌توانند مسئول باشند یا مسئولیت­‌گریزی کنند. نظام راهبری بزرگت‌رین و مهم­ترین شرکت در ایران که شرکت نفت باشد این گونه است که رئیس مجمع و رئیس هیئت مدیره وزیر نفت است و اعضای هیئت مدیره را نیز وزیر نفت منصوب می­‌کند، کجای دنیا این امر امکان دارد؟

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: شاید بتوان گفت احتمالا بدبخت ­ترین کشور ثروتمند دنیا ایران است. واقعا هیچ کشوری در دنیا با مختصات ایران نظیر معادن، در چهارراه اقتصاد دنیا باشد، دسترسی به آب­‌های آزاد و چنین رتبه سعادتمندی­‌ای داشته باشد، نظام تدبیر کشور ما اجازه سیاست‌گذاری نمی­‌دهد.

به عنوان مثال شوراهای متعدد اقتصادی داریم اما هیچ ­کدام شرایط اقتصادی کشور را متقبل نمی­‌شوند؛ از یک طرف در شورای هماهنگی تصمیم می­‌گیرند سود 18 درصد باشد، هفته بعد بانک مرکزی سود را 20 درصد اعلام می­‌کند. نظام تدبیر وقتی نامناسب باشد توان کشور و انرژی کشور هدر می‌­رود. ما هر سال یک سری سیستم، قانون جدید در کشور می‌گذاریم که سبب تسهیل کارها نمی‌شود بلکه دست و پاگیر می‌شوند. نشانه­‌های کژکاردی این نظام را بسیار می­‌توان یافت مثل سیاست­‌های اصل 44 که حمایت گسترده رهبری را دارد اما زمانی که وارد نظام کشورداری می­‌شود، بر باد فنا می­‌رود.

وی قوانین و مقررات کشور مانند قانون اساسی کشور، قانون خدمات کشوری، قانون محاسبات عمومی، قانون تجارت و ... را نرم‌­افزار کشورداری نامید و گفت این قوانین مادر هستند که تعیین می­‌کنند چه کسی و با چه سازوکاری انتخاب شوند، می‌­توانند اجازه بدهند یک نفر سی روز قبل از انتخابات حتی یک روز در بدنه دولت نباشد اما نماینده مجلس بشود یا نشود. در کشورهای دارای نظام حزبی یک فرد استخوان خرد کرده و خاک صحنه خورده وارد مجلس می­‌شود. این قوانین و مقررات خود را در ساختارها، سازمان­‌ها و سیستم­‌ها نشان می‌دهند.

مدرس دانشگاه صنعتی شریف در توضیح بیشتر حوزه تاثیرگذاری قوانین و مقررات گفت: انتظار نداشته باشید با تغییر دولت و مجلس اتفاق ویژه‌­ای در کشور بیفتد، شاکله این کشور در نظام کشورداری مبتنی بر قوانینی است که اجازه عمل قابل توجهی به دولتمردان نمی­‌دهد. سیستم مدیریت عملکرد، سیستم بودجه، سیستم منابع انسانی و همچنین ساختارها و سازمان­‌های کشور، وظایف آنها، چگونگی تقسیمات کشوری ناشی از قوانین و مقررات کشور هستند و نهایتا بر اطلاعات، تمایلات و تعاملات در جامعه تاثیر می­‌گذارند و تعیین می‌کنند که رفتار کلان نظام تمایل به عدالت یا تبعیض و همچنین بازیگران خرد در امر کشورداری مشارکت داشته باشند یا بی ­تفاوت، دانش­‌پذیر یا دانش‌­گریز و پاسخگو یا بی­‌مسئولیت باشند.

وی در توضیح عملکرد حلقه شوم توسعه یافتگی گفت: با بروز بحران و چالش مانند ناتوانی بیمه توسعه در بیمه‌گری فشار اجتماعی-سیاسی برای حل مسئله از سوی مردم و نمایندگان ایجاد می­‌شود، اینجاست که سیستم راه­‌حل­‌های کوتاه‌­مدت مانند انتقال بیمه توسعه به بیمه ایران را ارائه می­‌کند بدون در نظر گرفتن تبعات آن و مهم‌­تر اینکه با وجود بروز این بحران نظام تدبیر به فکر تغییر ساختار نامطلوبی که این شرایط را ایجاد کرده است، نیست و به عنوان مثال نظام حکمرانی شرکتی بیمه­‌ها پابرجا می­‌ماند و تغییری نمی­‌کند. میزان و ثامن­‌الحجج مثال­‌های دیگر این حلقه شوم توسعه­‌نیافتگی هستند. بایستی در هنگام بروز یک بحران و چالش، نظام تدبیر بازطراحی شود و در نتیجه این بازطراحی تغییر نظام تدبیر نامطلوب به ساختار مطلوب را شاهد خواهیم بود.

لشکربلوکی افزود: ما نمی­ توانیم کل نظام تدبیر را تغییر دهیم بلکه باید بر اساس گفت و گو بین افراد مختلف از دیدگاه ­های مختلف بر روی نقاط اهرمی محدود تفاهم و تمرکز کنیم.

به گفته‌ی مشاور وزیر اقتصاد 80 درصد منابع پژوهشی کشور باید روی پنج مسئله اصلاح نظام سیاسی- احزاب، روزآمدسازی، ساده‌سازی و یکپارچه­‌سازی قوانین مادر، ساخت پایگاه اطلاعاتی سراسری، پاداش‌­دهی و بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و ممنوعیت فعالیت اقتصادی سازمان عمومی غیردولتی متمرکز شود، لشکر بلوکی این موارد را به عنوان پنج طرح برای اصلاح نظام کشورداری پیشنهاد داد.

«حلقه شوم توسعه‌­نیافتگی: پشت پرده توسعه­‌نیافتگی نظام تدبیر و کشورداری» چهاردهمین نشست از سلسله نشست­‌های گفت وگوهای راهبردی مرکز بررسی­‌های استراتژیک بود که در روز سه­‌شنبه 11 اسفندماه برگزار شد.

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

شنبه, 22 اسفند 1394 ساعت 13:49 خوانده شده: 939 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1394/12/22 - 16:49
این موضوع نیاز به تحقیق ندارد و همه میدانند
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1394/12/23 - 15:09
جای تاسف داره
من معلم اینقدر قسط دارم نمیتونم برم سفر یعنی ندارم برم!!
قسط خونه کولر و...ک همگی نیاز اولیه هستند!!
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته 1394/12/22 - 20:38
صدای معلم،اینا بازم ما را مسخره کردن،مگه نگفته بودن شب عید پول ما را میدن،شما به عنوان صدای معلم یه کاری بکنید،ما چکار کنیم،؟؟به کی رو کنیم؟این قضیه خیلی عجیبه همین چند روز پیش بود که گفت تامین اعتبار شده،مگه یه وزیر مملکت میتونه چنین دروغ بزرگی بگه،؟امروز 22اسفند بود به بنا وکارگر و مصالح فروش بدهکارم اونها هم شب عید پولشونو میخوان اسایش زندگیم قطع شده،از اعتبار و آبرو دیگه چیزی برام نمونده،تو خونه بی درب و دروازه و ناقص زن و بچه‌ها م دارن زجر میکشن،اگه جلب بگیرن وزیر کجاست که برام کاری کنه؟مگه قانون فقط قهرش برای ماست،از بس قول فردا دادم دیگه آبرو برام نمونده،پسرم کنکور داره جو متشنج خونه داره رو آینده اونم تأثیر میذاره،مسائل دیگه ای هم هست که روی مطرح کردنش را ندارم ،خدا وکیلی به گوش کر مسئولان برسونید شاید یه با وجدان پیدا بشه
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1394/12/22 - 23:03
از نتیجه شاخص سعادت ایرانیان واقعا یکه خوردم.عامل ومسوول این همه عقب ماندگی چیست، کیست،چرا ؟ آیا این شاخص و این همه در جا زدن وپسرفت زیبنده ملت بزرگ و متمدن وتاریخ ساز ایران است ؟ راستی چرا ما باید غبطه وحسرت زندگی مردمان وهمسایگان عرب را بخوریم . تا کی ؟ چرا باید نخبه های علمی کشورمان که برایشان کلی هزینه شده است آرزوی رفتن از کشور خود و دور شدن از عزیزان وخانواده خود را داشته باشند . چرا چرا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور