صدای معلم

امید شرف الدینی/ کارشناس ارشد مدیریت آموزشی - فرهنگی شاغل در منطقه 15 تهران

درس پژوهی،حلقه‌ی مفقوده‌ی برنامه درسی

اقدام پژوهی و درس پژوهی در آموزش و پرورش    این روزها بازار تبلیغ درس پژوهی در آموزش و پرورش گرم است . دستورالعمل‌ها، بخش‌نامه‌ها ، همایش‌ها گرچه رفته رفته معلّمان را با این شاه‌ کلید رفع مشکلات یادگیری دانش آموزان، آشنا می سازد امّا آن‌چه سهواً یا به عمد از آن غفلت می شود فراهم نمودن بستر اجرای درس پژوهی در مدارس کشور است ؛ به همین دلیل ذکر توضیحاتی چند در این زمینه ضروری به نظر می رسد.

یکی از کاربردی ترین روش‌های پژوهشی ، پژوهش در عمل است. در این شکل از پژوهش، پژوهش‌گر به دنبال تعمیم نتایج نبوده و در پی یک اقدام ضربتی جهت رفع مشکلات واحد آموزشی است و به همین جهت ساختار پیچیده و وقت گیر پژوهش های معمول رعایت نمی شود که خود بر دو نوع است :

1 – اقدام پژوهی (Action research) که موضوع آن رفع مشکلات واحد آموزشی از هر نوعی و در هر زمینه ای می باشد و می تواند گروهی یا انفرادی اجرا شود .

2 – درس پژوهی (Lesson Study) که موضوع آن تلاش گروهی از معلمین هم رشته برای اصلاح طرح درس و اجرای آن در دو مرحله و در راستای رفع مشکلات یادگیری می‌باشد. همان گونه که اشاره شد اجرای درس پژوهی نمی‌تواند انفرادی باشد و مختصّ رفع مشکلات یادگیری در چارچوب تدریس کلاسی است.

 اقدام پژوهی و درس پژوهی در آموزش و پرورش

امّا لازمه‌ی اجرای این روش، آزاد بودن وقت تیم درس پژوهی در چارچوب برنامه درسی است و این به آن معنی است که این فرآیند بسیار تأثیر گذار باید وارد برنامه هفتگی همکاران شود . در شکل آرمانی در کشورهایی که از نظام آموزشی متعالی و پیشرو برخوردارند همکار نیمی از هفته را به تدریس اشتغال دارد و نیم دیگر را به عنوان هیئت علمی و پژوهشی در واحد آموزشی مربوطه حضور می‌یابد و به تحلیل نتایج آزمون ها ، استخراج مشکلات یادگیری از دل آن‌ها و اجرای مستمر درس پژوهی می پردازد .

در یک الگوی حداقّلی انتظار می رود هر همکار در ابلاغ هفتگی خود دست کم دو ساعت برای درس پژوهی آزاد گذاشته شود. امّا آیا در آموزش و پرورشی که نگرش آن نسبت به پرسنل، هنوز در سال 1960 و نظریه  X وY داگلاس مک گریگور زمین گیر شده و معلّمان را عناصری تنبل و از زیر کار در رو می داند حاضر است این حداقل را برای درس پژوهی همکاران فراهم آورد؟

اقدام پژوهی و درس پژوهی در آموزش و پرورش   یا کماکان بر اجرای کلاس های بی هدف و کم أثر تقویتی که این روزها به محملی برای دریافت همیاری جهت اداره امور جاری مدارس بدل شده اصرار خواهد ورزید .

انتظار فرهنگیان به عنوان سکّان داران عرصه‌ی اجرای برنامه درسی قصد شده و سربازان خط مقدم رفع موانع یادگیری از مسئولین و مدیران ارشد آموزش و پرورش این است که به بخشنامه‌ها ، دستورالعمل‌ها و همایش‌ها، بسنده نکنند و در نقش مدیرانی شجاع و تحوّل گرا زمینه‌ی نهادینه شدن درس پژوهی را در برنامه درسی مدارس فراهم نمایند .

  در پایان، ذکر این نکته را ضروری می دانم که لازمه‌ی موفقیّت در هر طرح و برنامه، تخصیص و صرف هزینه‌ی مناسب است و این هزینه الزاماً نباید از کیسه مردم پرداخت شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 06 آذر 1395 20:06 خوانده شده: 2684 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
دبیر شهریاری 1395/09/06 - 20:58
سلام. پژوهش نیاز به بودجه کافی دارد . علاوه برآموزش همکاران در زمینه پژوهش باید مثل دانشگاه ها گرنت پزوهشی به همکاران بدهند مثلا مبلغ 10 میلیون در هر سال تحصیلی. که با بودجه فعلی آموزش و پرورش عملا نشدنی است. لذا هر کاری در زمینه درس پژوهشی عملا نوعی کاغذ بازی و کپی کاری بی فایده خواهد بود. والسلام.
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/06 - 22:09
با سلام و تشکر
آموزش درس پژوهی بسیار سهل و آسان است چون هدف اصلاح طرح درس برمبنای تحلیل نتایج آزمون هاست.
در ارتباط با هزینه هم هزینه هنگفتی نیاز نیست فقط چنانچه حق همترازی همکاران متناسب با هیئت علمی دانشگاهی محاسبه و پرداخت شود کفایت می کندبه هر حال باید توجه داشت درس پژوهی در دنیا امتحان خود را عالی پس داده و در کنار اصلاح نظام آموزشی علاج مشکلات فرایند یاددهی و یادگیری دانش آموزان است.
پاسخ + 0 0 --
محمد 1395/09/06 - 23:14
همین الان اگر جملاتی مثل " گزارش تخصصی معلمان " یا " درس پژوهی " و یا " اقدام پژوهی " را جستجو کنید انواع فروشگاههای اینترنتی را خواهید دید که اقدام به فروش فایل ها و تحقیق ها برای ارزشیابی پایان سال معلمان دارند .
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/06 - 23:36
با سلام و ارادت
اولا همکاران ارجمند من و از جمله حضرتعالی انسان های شریف و پاکی هستند و مثل بعضی ها اهل تقلب و اختلاس و ..... نیستند.
اما آن نظام ارزشیابی که بتوان به این سادگی دورش زد که نظام ارزشیابی نیست.
اینجاست که ارزش نظارت و ارزشیابی آموزشی که این روزها واقعا جایش در مدارس ما خالی است آشکار می گردد.
درس پژوهی یک فرایند پویا ،مستمر و جاری قالب تدریس کلاسی است و چون با اجرای تیمی توآم است قابل قیاس با گزارش نویسی و مستندسازی کاذب نیست .
نمی شود قبل از اجرای یک طرح آن را به خاطر قصور احتمالی که شاید از پرسنل سربزند مسکوت گذاشت.
هر طرحی در آغاز با مشکلاتی همراه است که در مراحل بعدی با اعمال نظام های نظارتی کارآمد قابل حل است.
این طرح در دنیا جواب داده چرا همکاران ما از منافع آن محروم باشند؟
پاسخ + +2 0 --
احمد 1395/09/06 - 23:46
پژوهشی در این زمینه انجام نداده ام!
ولی معتقدم که 99% مدیران آموزش
و پرورش از سطح مدارس تا وزارتخانه
دقیقا طبق الگوی "x" نظریه "داگلاس
مک گرگور" و یا حتی پار را فراتر نهاده
به شکل "x" به توان 2 عمل می کنند!
نمونه بارز آن هم دسته گلی به نام
ارزشیابی جدید 120 امتیازی و... است!
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/07 - 17:53
با سلام
به هر حال این نگرش را خود ما باید تغییر دهیم باید ثابت کنیم افرادی مسئولیت پذیر و اهل کار هستیم نیاز به نظارت نداریم و علاقه مند بکارگیری متدهای علمی در رفع مشکلات یادگیری دانش آموزان هستیم .
هرچه ما روش های پژوهش در عمل را بیشتر بکار ببریم به آن مدیران طرف دار نظریه X کمتر مجال و میدان میدهیم و چه بسا نگرش آن ها نیز تغییر کند.
مشکلات را قبول دارم اما با بیان این مطلب که انگیزه نیست مشکلی حل نخواهد شد.
پاسخ + +2 0 --
محمد باقر 1395/09/06 - 23:57
اگر حال و حوصله باشد اقدام پژوهی و درس پژوهی که سهل است ،همین معلمین بدون هیچ نظارتی مدارس را از تمام جهات ،گلستان می کنند .صبر و حوصله و انگیزه ای نمانده است با ان مبلغ ناچیز همترازی هم، کارها درست نمی شود .باید عقب ماندگیهای زندگی معلمین که در طی سالهای متمادی روی هم تلمبار شده ،مرتفع گردد و وضعشان به هر جهت بر سایر اقشار جامعه بچربد تا به حال و انگیزه و علاقه بیایند . و الا همین است که همین است .با احترام
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/07 - 17:45
همانطور که می دانید کارمندانی که در اجرای ماده (8) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارمندان دولت از 80 درصد مجموع حقوق و فوق العاده شغل مشابه قانون اعضای هیئت علمی برخوردار شده اند، متناسب با جدول مربوط ( ردیف 1- مربی ، ردیف 2- استادیار، ردیف 3- دانشیار) شناخته شده اند، به ترتیب همتراز رتبه های ارشد، خبره و عالی جدول حق شغل قرار می گیرند. چنانچه دولت مکلف به اجرای این مصوبه گردد فرهنگیانی که شرایط را احراز نمایند بطور متوسط 5 میلیون تومان دریافت خواهند کرد که البته مبلغ ناچیزی نیست و انشاالله موجب ایجاد انگیزه همکاران خواهد شد.
پاسخ + +1 0 --
سید محمد حسن حسینی 1395/09/07 - 19:38
مقاله من راجع به "درس پژوهی و شیوه درس پژوهی":

http://sedayemoallem.ir/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86/item/3416-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%BE%DA%98
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/07 - 23:15
با سلام درود بر شما همکار محترم خیلی خوب و جامع جناب حسینی بنده درس پژوهی را در محضر دکتر رضا ساکی تلمذ نموده ام ایشان به همراه دکتر سرکارآرانی حدود بیست سال پیش به تبیین و تشریح درس پژوهی در ایران مبادرت نمودند جناب دکتر ساکی تآکید داشتند درس پژوهی را نباید پیچیده کرد برای طراحی سوالات امتحان یک جدول محتوی ،هدف تهیه می کنیم و در مقابل هر بخش از محتوی یک ستون درصد پاسخ های درست تعبیه می نماییم پس از تحلیل نتایج آزمون روی دوتا از اهداف که ضعیف ترین نتایج را بدست آورده طراحی تدریس انجام می دهیم و همانگونه که فرمودید تا دومرحله اجرا بیشتر ادامه نمی دهیم چرا که فرصت بیشتری در اختیار نداریم ممنون از مقاله ارزشمندتان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/07 - 23:55
درس پژوهی، جشنواره جابر، جشنواره ی تدریس، طرح فلان و ... همه و همه جز فریب خودمون و تلف کردن وقت نبوده و نیست، این جور طرح ها تنها اثرشون تلف شدن وقت و انرژی معلم و دانش آموزا بوده و بس. شما نگاه کنید از وقتی این طرح ها و بخش نامه های مسخره وارد آموزش و پرورش شده چه ضربه های سنگینی به آموزش وارد شده و چقدر خروجی ها افت داشتن، می خواین آ»وزش و پرورش پیشرفت کنه اولین اقدام باید کنار گذاشتن این طرح ها و بخش نامه های مسخره باشه.
معلم میرزا بنویس نیست.
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/08 - 09:43
با سلام و تشکر از بیان عقیده تان
همکار عزیز آنقدر ما معلمان را مشغول کردند و دورمان حصار کشیدند که از پیشرفت های دنیا بی خبریم.
دوست عزیز قدمت درس پژوهی دست کم به 30 سال پیش باز می گردد زمانی که ایالات متحده با تحلیل نتایج آزمون های بین المللی تیمز و پرلز متوجه شد علی زغم هزینه های سنگین در عرصه آ.پ جهان پیش تاز نیست و رتبه نخست از آن ژاپن است یک برنامه مشخص با نظام و محتوای مشخص در دوکشور اجرا و ارزشیابی شد بازهم ژاپن موفق بود تحقیقات کیفی عمیق انجام شد متوجه شدند تفاوت در فرهنگ دو کشور است در ژاپن درس پژوهی بود که در آمریکا نبود درس پژوهی آزمون و خطا نیست 30 سال تجربه موفق کشورهای بزرگ است امیدوارم کم کم همکاران ما با این فرآیند ارزشمند آشنا شوند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/08 - 16:40
درس پژوهی مشخصا یه اضافه کاریه، واقعا در صورت اجرا چه کسی این ها رو می خونه؟ این مستند سازی ها، این عکس گرفت ها، این نوشتن ها، برای یه مبحث یک تا دو هفته وقت بذاری که چی بشه؟ اصلا چنین زمانی رو معلم داره؟ تا حالا دیدین یه درس پژوهی موفق رو به عنوان نمونه بدن دست معلما؟بدنم کسی وقت و حوصله ی خودنشو داره؟
ببینید حتی در صورت مفید بودن درس پژوهی آیا سیستم آموزشی ما به حدی رسیده که به این کارها توش پرداخته بشه؟وضعیت سیستم آموزشی ما مثل خونه ایه که دیوار نداره بعد به فکر رنگ دیوارش باشیم، بستر اجرای درست این کارها فراهم نیست. ما نباید بریم دنبال تقلید کورکورانه. یکی از آفت های آموزش و پرورش ما همینه، ما هر چقدر اومدیم این طرح های مثلا نوین رو وارد آموزش و پرورش کردیم وضعیت بدتر شده، چرا که بستر و سیستم آموزشی ما غلط و قدیمیه. مثل این که روی یه کامپیوتر با ویندوز 98 بخوایم نرم افزار روز نصب کنیم، خوب بدتر میشه دیگه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/08 - 16:40
اگه تو ژاپن مثلا این کارا رو بکنن که بعید می دونم تو ژاپن این همه بخش نامه و کاغذ بازی مسخره در کار باشه؛ اونا کلاس ششمشون 12 تا درس نداره که 30 تا دانش آموز هم تو کلاس نشسته باشن، ما اسکلت آموزشیمون قدیمه بعد هی طرح و بخش نامه اضافه می کنیم و نتیجه این میشه که همون اندک کارایی هم گرفته میشه. اونا سرجنع 5 یا 6 تا درس دارن تو ابتدایی که دو سه تاشم ورزش و موسیقی و هنره؛ اول بیان اصل کارو مثل اونا بکنن بعد بیان رو به تقلید بیارن،آفت آموزش و پرورش شده همین تقلید های کورکورانه.
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/08 - 17:39
قسمت اول:
بزرگوار اولا هدف اصلی درس پژوهی رفع مشکلات یادگیری است نه مستندسازی اگر از روش های ثبت مشاهدات استفاده می شود جهت بررسی تغییر رفتار دانش آموز است. ثانیاً شما به من بفرمایید امتحان می گیرید که چه بشود؟ اعلام نتیجه شود ؟ خوب بعدش چه؟ دوباره همین روند؟ خیر معلم آزمون می گیرد تا ببیند چند درصد از اهداف محقق شده و در چه محورهایی از مباحث یادگیری حاصل نشده بنابراین روی همان محورها درس پژوهی می کند جهت رفع مشکلات یادگیری این خیلی مؤثرتر از کلاس تقویتی است کلاس تقویتی مانند این است که یک بیمار پیش دندانپزشک برود و دندان پزشک بگوید چون معلوم نیست کدام دندانت خراب است پس من همه را پر می کنم کلی هزینه هم از شما می گیرم . آیا این روش معقولی است؟
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/08 - 17:41
قسمت دوم :
اگر دقت کرده باشید من یک حالت حداقلی را در نظر گرفتم که همکار مثلاً 22 ساعت کلاس برود و 2ساعت به عنوان درس پژوه آزاد باشد پس اضافه کاری نیست. ویک حالت آرمانی که نیمه دوم هفته بعنوان هیئت علمی بکار گرفته می شود(و دریافتی مناسب داشته باشد).
اما تا از حد اقل شروع نکنیم به حالت آرمانی نخواهیم رسید. شما شک نکنید درس پژوهی آنقدر مؤثر بوده که ایالات متحده را به جستجو و تحقیق در ژاپن کشانده است و همانگونه که گفتم قدمت بیش از 30 ساله دارد .
اما اجرای این طرح لوازمی هم دارد که حضرتعالی اشاره کردید مثل تراکم کلاسی مناسب و در نظر گرفتن زمان مناسب در برنامه همکار و آموزش همکاران که البته آموزش همکاران بسیار کار سهل و آسانی است. در پایان متذکر می شوم درس پژوهی تقلید کورکورانه نیست زیرا بر اساس روش علمی است که اختصاص به یک نقطه از دنیا ندارد و درس پژوهش نوعی پژوهش در عمل است که در تمام دنیا اجرا می شود و جواب داده است فقط همانطور که فرمودید در ایران اجرا نمی شود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/09 - 00:42
نمی خوام گفت و گوم به درازا بکشه، فقط دو مورد کوتاه، مورد اول معلم چرا باید ساعت ها وقت بذاره و این درس پژوهی و ثبت کنه؟ برای کی؟ به نظرتون یک نفر چه تو سیستم و چه خود معلم ها این ها رو خواهند خوند؟ (خودم هم درس پژوهی انجام داده ام)

دوم هم اگر قرار به اجراست، ابتدا باید دهه ها طرح و بخش نامه ی مسخره و بی فایده ی موجود لغو بشه و کنار گذاشته بشه. من فکر می کنم لغو اون ها حیاتی تر باشه.
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/09 - 18:09
بزرگوار من نمی دانم حضرتعالی چگونه و از چه منبعی درس پژوهی را فراگرفته اید و چگونه اجرا کرده اید اما مایلم به عرض‌تان برسانم : از آن‌جا که درس پژوهی حالت اقدام ضربتی جهت رفع مشکلات یادگیری را دارد و مراحل نمونه گیری تصادفی، کنترل و انتخاب گروه آزمایش و گروه گواه و ....... را ندارد بنابراین اصلاً جنبه تعمیم نتایج به جامعه مطرح نیست که گزارش آن به درد کسی بخورد یعنی نتایج موفق اجرای یک طرح درس اصلاحی در مدرسه A هرگز به منزله موفقیت آمیز بودن اجرای مجدد آن در مدرسه B نیست، البته ثبت مشاهدات داریم تا تغییر رفتار درجهت مطلوب (یادگیری) اندازه گیری شود.
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/09 - 18:09
در بعضی کشورها که به اهمیت درس پژوهی واقف‌اند یک جلسه ارزیابی مبتنی بر مدافعه پس از هر دوره درس پژوهی با حضور داورانی از اداره برگزار می گردد.ابتدا تیم درس پژوهی گزارش را در اختیار هیئت داوران قرار می دهند. اولیا و همکاران هم در جلسه حضور دارند. پس از بیان نظرات موافقان و مخالفان، تیم درس پژوهی از فرآیند درس پژوهی دفاع می کنند و هیئت داوران رأی نهایی را مبنی بر مؤثر بودن، بی نتیجه بودن یا نسبتاً موفق بودن اجرای طرح اعلام می دارند و این جنبه تکمیل آموزش و اعتبار بخشی دارد که از آن تحت عنوان روش دلفی یا نقطه نظر خبرگان یاد می شود.اما حقیقتاً هدف اصلی از درس پژوهی رفع مشکلات یادگیری دانش آموز است نه گزارش نویسی درس پژوهی در ساده ترین شکلش تبادل نظر دو همکار در ارتباط با تجارب تدریس موفق است و بیان ساده آن این است که پس از برگزاری آزمون آن قسمت هایی که بچه ها یادنگرفته اند دوباره تدریس کن و از کنار آن ساده عبور نکن بنابر این اصلاً هدف گزارش نویسی و کاغذبازی نیست بلکه یک رویکرد اصلاحی ریشه ای و علمی و معقول در رفع مشکلات یادگیری است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/12 - 02:29
بنابراین اگر قرار نیست فرد دیگه ای از این درس پژوهی یاد بگیره ثبت و نوشتنش جز تلف کردن وقت معلم و آزارش و کاغذ بازی های بی جهت چیزی نداره.
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/12 - 14:24
خیر بزرگوار نه تنها اتلاف وقت نیست بلکه استفاده درست از وقت و به ثمر نشستن تلاش معلم رو در گرو خودش داره معلمی که آزمون می گیره مثل اینه که ماشینش رو برده معاینه فنی حالا که معایب ماشین (نمرات بچه ها ) آشکار شده کدوم عقل سالمی میگه خوب تا همینجا کافیه تعمیرگاه لازم نیست با همین ماشین داغون میرم وسط جاده؟؟؟ اتفاقا اون معلمی که کارش رو توی این مرحله رها می کنه اتلاف وقت کرده و ثمره تلاشش رو نمی بینه. در مورد گزارش فرآیند، نظر شخصی بنده این است که بهتره تا سه سال در خود مدرسه بایگانی بشه تا چنانچه دبیر دیگری در درس دیگر روی همان کلاس خواست درس پژوهی انجام بده ابتدا به مطالعه اون گزارش ها بپردازه بخصوص اون بخش هایی که تیم قبلی اومدن دلایل احتمالی ناکامی رو بیان کردند و برای تیم های بعدی پیشنهاداتی رو مطرح کردند خیلی میتونه مثمر ثمر باشه وگرنه گمان نکنم این گزارش ها بدرد بیرون واحد آموزشی بخوره.
پاسخ + 0 0 --
محمد ریگی 1395/09/08 - 11:25
سلام ؛تازمانی که روحیه کاری نداشته باشی مطمئن باش آموزش هم پیشرفت نمی‌کند از یک طرف ظلم دولت در صندوق از طرف دیگه ظلم همکار در دادن نمره ارزشیابی از طرفی همکاری با مدرک غیر مرتبط در پایه اول تدریس میکنه که نمیدونه از طرف راست سر خط بگیرد یا چپ از طرف دیگه طرف کاردانی حسابداری گرفته خاله اش مدیر برده پایه اول تدریس کنه و از همه بدتر بی عدالتی ها و صدها موضوع دیگه مالی بماند آیا چنین مواردی به نظر شما بزرگوار که استاد مائی باعث پیشرفت علم میشه تبعیض دولت در جدا کردن دانش آموزان از هم به بهانه های مختلف هنوز خوبه روگار را گذراندیم بیایید برای نسل بعد فکریذکنیم چون گر چنین پیش رود خدا داند که وزارت چه شود (ارادتنمندشما محمد ریگی)
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1395/09/08 - 14:37
ضمن عرض سلام و تشکر از حضرتعالی
جناب ریگی : اولا بنده استاد نیستم یک معلمم با بیست و پنج سال سابقه، که همین کاستی هایی که فرمودید را تجربه نموده ام صد البته که عواملی از بیرون موجب یأس و دلمردگی همکاران شده اما اگر دقت کرده باشید بنده بطور تلویحی در عرایضم امکان اعاده حقوق اولیه همکاران که از آن ها دریغ شده را در این طرح پیشنهادی متذکر شده ام . اما یک سوال : کدام سیستم حاضر است به پرسنل خسته و دلمرده که بهترین پیشنهادات را پس می زند حقوق هیئت علمی پرداخت کند؟ فراموش نکنید یک جریان از بالا مدام سعی دارد معلم را بعنوان نیروی نیمه وقتی که استحقاق دریافتی کامل را ندارد معرفی کند. اتفاقا ما باید اصرار دشته باشیم تمام وقت کار کنیم اما دریافتی مناسب داشته باشیم و در چارچوب درس پژوهی این شدنی است. بنابراین این دور تسلسل که زیر دست بالادست را به تضییع حق و بالادست زیردست را به کم کاری متهم می کنند باید شکسته شود و قدر مسلم این ما هستیم که در اولین گام باید مدیران ارشد را مجاب کنیم که نظریه X در مورد همکاران ما مصداق ندارد و زمان آن فرا رسیده که به حقوق پایمال شده خویش دست یابند.
پاسخ + +1 0 --
سرکار آرانی 1396/03/18 - 05:57
چای با طعم درس پژوهی
مصاحبه خودمانی با دکتر محمدرضا سرکار آرانى درباره درس پژوهی
http://www.aparat.com/v/XdA5Z/%DA%86%D8%A7%DB%8C_%D8%A8%D8%A7_%D8%B7%D8%B9%D9%85_%D8%AF%D8%B1%D8%B3_%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%DB%8C
پاسخ + +1 -1 --
سرکار آرانی 1396/03/18 - 05:58
سپاس آقای امید شرف الدینی
پاسخ + 0 0 --
امید شرف الدینی 1396/11/02 - 17:01
با سلام
در مقابل زحمات حضرتعالی چون قطره ای برابر دریافت.
خواهش می کنم استاد انجام وظیفه کردم.
پاسخ + 0 -1 --
م راضی بهزاد 1396/04/27 - 23:59
با مدیریت است.
مورد سوم در خصوص بازخورد از طرح درس ها
اتفاقا سالانه چنین کاری توسط معلمان کارشناس و علاقه مند انجام میشود.موارد به گروههای آموزشی مناطق و استان ارسال ،مطالعه و بازنگری می گردند.
مورد چهارم
وقتی طرح درس ها را مطالعه می کنیم تقریبا اگرچه از اصول صحیح بهره مند هستند ولی همکاران به صورت فشرده آن را بیان می کنند و کمتر آزمون ورودی و مستمر دارند.
و البته بهانه های فراوانی نیز اعمال می کنند از تعداد زیاد دانش آموزان و حجم زیاد مواد درسی و...

لذا توصیه می کنم نگارنده با دقت بیشتری به نوشتار بپردازند.
و از دادن شعارهای تکراری نظیر سربازان خط مقدم و...خودداری کنند

سپاس

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از عملکرد ادارات ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات در آموزش و پرورش رضایت دارید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور