صدای معلم

مهدی خلیلی/ سردبیر صدای معلم

به بهانه هفته پژوهش : خواستن و دانستن و پرسش گری حق ماست!

اقتصاد جوامع مدرن، مبتنی براقتصاد دانش بنیان است/ در جوامع توسعه یافته ،محققان سرمایه ی جامعه محسوب می شوند که تنها دغدغه ی شان تحقیق و پژوهش است. مدیران و مسوولان جوامع پیشرفته برای پژوهش و تحقیق دست و دلبازند و بی منت هزینه می کنند تا پژوهشگر و محقق آسانتر در مسیر اختراع و ابتکار و اکتشاف تلاش نماید/ در کشورهای جهان سوم ازجمله ایران، داستان از جنس دیگری است/ در اینجا مدیران بر این باورند که پژوهش و تحقیق کالایی تزیینی است و پژوهشگران افرادی هستند که صرفا در مناسبت های خاص  می بایست از آنها استفاده کرد و از این افراد خاص بخواهیم که در مسیر حقیقت ،آن گونه که ما می خواهیم قدم بردارند و یافته های تحقیقشان مبتنی بر خواسته های ما باشد/ مدیران در این سرزمین براین باورند آنچه ما می خواهیم و آنچه گزاره های ذهنی ماست و آنجه ما می دانیم ،توسط محققان و پژوهشگران به وسیله انجام پژوهش و تحقیق تایید شود/ مدیران و مسوولان نه می دانند مساله را چگونه حل نمایند و نه می خواهند که مساله حل شود که قطعا اگر بخواهند با ابزاری به نام پزوهش می توان بسیاری از مشکلات را برطرف نمود/ نهادینه شدن پژوهش در آحاد جامعه منجر به روحیه نقد پذیری، گفت و گو و تفاهم،احساس مسوولیت ،احترام متقابل ،مقابله با خرافات و مهمتر از همه روحیه پرسش گری می شود/ اینکه بپرسیم و بخواهیم و بدانیم و بدون معیارعلمی و منطقی قبول نکنیم و زود قانع نشویم که خواستن و دانستن و پرسش گری حق ماست...

 

پژوهش و پرسش گری و هفته پژوهش

  پژوهش و پژوهش گری درنگاه اول ممکن است مقوله یی خاص  باشد و ما بر این باور پژوهشگران را افرادی متمایز و برجسته ای بدانیم که اوقات گرانمایه عمرشان را در آزمایشگاه های علمی و یا کتابخانه ها صرف می کنند تا به درک حقیقتی و کشف مساله ای و نگارش کتابی نائل شوند. البته این باور ناصواب نیست.

امروزه در دنیای مدرن مبتنی بر ارتباطات و اطلاعات، پژوهش گری فعالیتی تخصصی است که مدیران سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را در حل مسائل و معضلات جامعه کمک می نمایند و برهمین اساس است که اقتصاد جوامع مدرن، مبتنی براقتصاد دانش بنیان است.

در جوامع توسعه یافته ،محققان سرمایه ی جامعه محسوب می شوند که تنها دغدغه ی شان تحقیق و پژوهش است. مدیران و مسوولان جوامع پیشرفته برای پژوهش و تحقیق دست و دلبازند و بی منت هزینه می کنند تا پژوهش گر و محقق آسانتر در مسیر اختراع و ابتکار و اکتشاف تلاش نماید. اما در کشورهای جهان سوم ازجمله ایران، داستان از جنس دیگری است.

در اینجا مدیران بر این باورند که پژوهش و تحقیق کالایی تزیینی است و پژوهشگران افرادی هستند که صرفا در مناسبت های خاص  می بایست از آنها استفاده کرد و از این افراد خاص بخواهیم که در مسیر حقیقت ،آن گونه که ما می خواهیم قدم بردارند و یافته های تحقیق شان مبتنی بر خواسته های ما باشد.

مدیران در این سرزمین براین باورند آنچه ما می خواهیم و آنچه گزاره های ذهنی ماست و آنجه ما می دانیم ،توسط محققان و پژوهش گران به وسیله انجام پژوهش و تحقیق تایید شود.

حال اگر پزوهش گری استقلال حرفه ای  داشته باشد ،نه آن پژوهش گر جایگاهی در آن سازمان دارد و نه آن تحقیق کارایی خواهد داشت و در نهایت در کتابخانه آن سازمان  بایگانی می شود.مگر نه این است که امروزه در هر سازمانی انبوهی از مشکلات وجود دارد که آن سازمان را دچار انسداد و عدم کارایی نموده است!

از صدا و سیما با ده ها هزار کارمند که با ریزش فراوان مخاطب روبه رو شده است تا سازمان های حمل و نقل و ترافیک در شهرهای بزرگ که وضیعت حمل و نقل به عنوان یک معضل در شهرهای بزرگ محسوب می شود؛مصداقی بر این واقعیت تلخ است که مدیران و مسوولان نه می دانند مساله را چگونه حل نمایند و نه می خواهند که مساله حل شود که قطعا اگر بخواهند با ابزاری به نام پزوهش می توان بسیاری از مشکلات را برطرف نمود!

واقعیت این است که اگر مسوولان به حل مساله و توفیق سازمانی اعتقادی داشتند،حتما در عزل و نصب مدیران و توزیع قدرت سازمانی به شایستگی ها و صلاحیت ها و تخصص ها توجه می نمودند و روابط شخصی و حزبی و سفارش های بالا دستی که ویروس کشنده شایستگی سازمانی است ،توجهی نداشتند!

از سوی دیگر، پژوهش گری مقوله یی عام است و همه ی افراد می توانند از اکسیر تحقیق و پژوهش بهره بگیرند!

نهادینه شدن پژوهش در آحاد جامعه منجر به روحیه نقد پذیری، گفت و گو و تفاهم،احساس مسوولیت ،احترام متقابل ،مقابله با خرافات و مهمتر از همه روحیه پرسش گری می شود!

اینکه بپرسیم و بخواهیم و بدانیم و بدون معیارعلمی و منطقی قبول نکنیم و زود قانع نشویم که خواستن و دانستن و پرسش گری حق ماست!

قطعا ملتی می پرسد و می خواهد که بداند بپرسد و بداند که بخواهد و این مطالبات از بستر نهادینه شدن تحقیق و پزوهش در جامعه فراهم می گردد!

پنج شنبه, 25 آذر 1395 23:08 خوانده شده: 809 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
احمد 1395/09/26 - 21:16
بله! مخصوصا در آموزش و پرورش، پژوهش خیلی مهمه!؟
مثلا اگر معلمی 10 تا مقاله علمی-پژوهشی یا 5 تا مقاله
ISI داشته باشه، چه فرقی با بقیه داره و در کجای این
سیکل معیوب قرار می گیره؟
از طرف دیگه کلا برای جنگ روانی علیه افراد پرسشگری که
هر مهملی را چشم بسته نمی پذیرند، واژه کلیدی :
" غرغرو" بسیار استعمال می گردد و شوربختانه سلاح
"آر-پی-جی-7" بسیار کارایست و بعضا برجک فرد ظاهرا
پرسشگر را به طرز فجیعی منهدم می گردانند!؟
پاسخ + 0 0 --
معلم نامید 1395/09/28 - 05:33
ی زمانی تیتر روزنامه های اصلاح طلب بود!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور