صدای معلم

" نامه ی جمعی از فرهنگیان بروجرد به صدای معلم "

به مناسبت هفته ی پژوهش : پژوهش درآموزش وپرورش بروجرد متولی ندارد !

گروه استان ها و شهرستان ها/

جمعی از فرهنگیان و معلمان بروجرد با ارسال نامه برای صدای معلم ، خواهان توجه به جایگاه " پژوهش " در هفته پژوهش و تعیین تکلیف معاونت پژوهشی از سوی مسئولان شدند .

متن کامل این نامه به شرح زیر است

یکی از اساسی ترین نیاز ها برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور پژوهش است/ قدرت و استقلال هر کشوری بر پژوهش و تولید علم استوار است بنابراین نوع فعالیت های پژوهشی یکی از شاخص های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می شود/ اختصاص پست معاونت پژوهش و برنامه ریزی برای شهرهای بزرگ با شمار دانش آموزان زیاد ناشی از ضرورت و توجه به امر مهم پژوهش بوده و هست/ با توجه به مطالب فوق و شعار اداره کل آموزش و پرورش لرستان مبنی بر پژوهش مداری و برنامه محوری ، چرا آموزش و پرورش شهرستان بروجرد مدت 15 ماه است که از داشتن این معاونت محروم است / بارها در مجامع فرهنگی و آموزشی از ایشان سوال شده که چرا در انتصاب معاون پژوهشی مسامحه می کنید / احساس می کنند با انتصاب معاوت پژوهشی دایره اقتدارشان کاسته می شود/ نتیجه ی همین بی اعتنایی است که رتبه آموزشی و پژوهشی یکی از شهرهای نامور و زادگاه فرزانگان کشور باید به رتبه 496 در سال تحصیلی 94-93 سقوط کند...

نامه فرهنگیان و معلمان بروجرد به صدای معلم در مورد جای خالی معاونت پژوهش در اداره آموزش و پرورش

پژوهش فرآیند رسیدن به راه حل های قابل اطمینان از طریق گرد آوری، تحلیل و تفسیر داده ها به گونه ای برنامه ریزی شده و نظام مند است.

 جامعه ی آموزش و پرورش، نیاز ضروری به وجود معلمان پژوهنده ای دارد که در درون و در ژرفای وظایف حرفه ای خود، سعی کنند نحوه ی فعالیت های کاری خودشان را به یک، یا چند، نظریه سوق دهند، نظریه ها را در عمل بازبینی کنند و در پایان آن را بر عمل آگاهانه تبدیل سازند.

پژوهش، یک روش فعالانه، آگاهانه و سامان مند برای کشف، تعبیر و بازنگری پدیده ها، رخدادها، رفتارها و فرضیه هاست. همچنین پژوهش برای دست یافتن به راهکارهای علمی و فناوری ها ،به کار می رود. به طور معمول پژوهش گر نتایج پژوهش خود را در مجله های علمی ارائه می دهد. پژوهش در دو بعد پرسش، تحقیق و دیگر (پاسخ دادن) به آن می باشد.

پدیده ی پژوهش از بن فعل پژوهیدن است.این واژه در متن های گوناگون فارسی مانند شاهنامه فردوسی و کیمیای سعادت به معنای جست و جو کردن است و در واقع پژوهیدن، رسیدگی کردن نیز معنی می شود.برانگیختن، تحریک کردن، به هیجان آوردن، مشتاق کردن نیز نوعی پژوهیدن است.

لزوما تحقیق و پژوهش ریشه دیرینه دارد و در واقع یک احتیاج بین المللی است و داشتن قدرت انجام دادن یک تحقیق درست امری لازم و واجب است و مهم ترین کاری است که به منظور رفع نیاز جامعه در یک مهم انجام می شود. تحقیق نیاز به مهارت علمی و اطلاعات علمی دارد که منجر به اعمال مدیریت اجرایی، تجزیه و تحلیل مشکلات شود و به خوبی بتواند به تعلیم، برنامه ریزی و اجرا و هدایت و نظارت و ارزیابی و حل مشکلات بپردازد و در سایه گردآوری، اطلاعات تازه و راه حل های نوینی به دست آید.

انتخاب مسئله: موضوعی را برای پژوهش انتخاب تا به کمک آن بتوان مشکلات ناگشوده معرفت بشری را بگشاید و در نتیجه به بهبود زندگی مردم کمک کند.

سندگزینی: انتخاب اسنادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم درباره موضوع انتخابی مورد نیاز است.
نقادی: نقد نکته هایی که از اسناد و منابع دریافت شده تا سره از ناسره شناسانده شود.
▪ نتیجه گیری: که خود مستلزم وارسی، رده بندی و بازنگری است.به جهت دستیابی به یک سری اطلاعات، ارزیابی، تجزیه و تحلیل و ارائه راهکارهای عاقلانه و حمایت های هوشمندانه نیاز به پژوهش می باشد که به صورت های ذیل در مراکز و مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش انجام می پذیرد .

الف) مشاهده: که با بازرسی و حسابرسی انجام می شود که خود ضمن دریافت نقایص، تذکرات مفید ارائه می شود که در راه کیفیت بخشی به عملکردهای اداری مدیران موثر است.


ب) تحقیق عمومی: که با مصاحبه و پرسش نامه های دقیق، بدون غرض، علمی و استاندارد تهیه تا با توجه به کمیت های استخراج شده و آمار دقیق منتج به برنامه ریزی، تصمیم گیری و گزینش های منطقی شود .

ج) کتابخانه ای: این روش به دقت نویسنده، تازگی مطلب، اعتبار و شهرت نویسنده به امر پژوهش کمک زیادی می کند.با تحقیق و پژوهش در همه ابعاد آموزشی و پرورشی، اداری و تجهیزاتی و ... می توان به افت و پیشرفت تحصیلی، عوامل اثرگذار و بازدارنده در آموزش و پرورش و استفاده از امکانات موجود در رسیدن به اهداف مطلوب یاری جست و مسئولان با نتایج حاصله از این پژوهش ها به تدوین دستورالعمل ها و ارائه راهکارها بپردازند تا سرمایه ها به هدر نرود و نتیجه آن چیزی شود که مطلوب است.

یکی از اساسی ترین نیاز ها برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور پژوهش است. قدرت و استقلال هر کشوری بر پژوهش و تولید علم استوار است بنابراین نوع فعالیت های پژوهشی یکی از شاخص های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می شود. بدون انجام پژوهش امور آموزشی از پویایی و نشاط لازم برخوردار نخواهد بود.

در واقع پژوهش دانش نو می آفریند. پژوهش به آموزش بهتر وپایداری یادگیری می انجامد. بنا به گفته یکی از اندیشمندان اگر بگویی می شنوم، اگر آموزش دهی تکرار می کنم، اما اگر درگیرم سازی (پژوهش) یاد می گیرم. بنابراین پژوهش موجبات حل مسائل ، مشکلات و تضاد های جامعه را فراهم می سازد.

اختصاص پست معاونت پژوهش و برنامه ریزی برای شهرهای بزرگ با شمار دانش آموزان زیاد ناشی از ضرورت و توجه به امر مهم پژوهش بوده و هست  ؛ با توجه به شرح وظایف این معاونت و نظارت آن بر فناوری اطلاعات و ارتباطات ، سامان دهی نیروی انسانی ، برنامه ریزی آموزشی ، ضمن خدمت دبیران، بزرگداشت مقام معلم، ادامه تحصیل فرهنگیان ، سرباز معلمین ، ارتباط با دانشگاه فرهنگیان ، طرح و برنامه و نظارت بر پژوهش سرا ها و پژوهشکده ها اهمیت این معاونت و جایگاه آن در آموزش وپرورش به خوبی نمایان می باشد.

با توجه به مطالب فوق و شعار اداره کل آموزش و پرورش لرستان مبنی بر پژوهش مداری و برنامه محوری ، چرا آموزش و پرورش شهرستان بروجرد مدت 15 ماه است که از داشتن این معاونت محروم است؟

 چرا مدیریت آموزش و پرورش بروجرد- که مدت 10 سال است در دو دولت قبلی و فعلی مدیریت دارند- به این ضرورت بی اعتناست؟

آیا این لطمه به دانش آموزان و امر خطیر یاددهی - یادگیری این شهر نیست؟

بارها در مجامع فرهنگی و آموزشی از ایشان سوال شده که چرا در انتصاب معاون پژوهشی مسامحه می کنید؟ و هربار مع الاسف طفره رفته اند! گو اینکه احساس می کنند با انتصاب معاوت پژوهشی دایره اقتدارشان کاسته می شود!

 قطعا نتیجه ی همین بی اعتنایی است که رتبه آموزشی و پژوهشی یکی از شهرهای نامور و زادگاه فرزانگان کشور باید به رتبه 496 در سال تحصیلی 94-93 سقوط کند!

امیدواریم این نقیصه هرچه زودتر در وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک مطالبه برای فرهنگیان شهرستان بروجرد مطمح نظر واقع شود و این درخواست نیز مانند سایر مطالبات به محاق قراموشی سپرده نشود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 30 آذر 1395 19:54 خوانده شده: 1113 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
احمدی 1395/10/01 - 01:54
برای مدیریت اداره بروجرد فقط حفظ میز مهم است .نه امرمهم پژوهش آموزش امیدوارم وزیر آموزش پرورش یا معاونانش این موضوع را پی گیری کنند.
پاسخ + 0 0 --
محقق 1395/10/01 - 13:03
وقتی مدیر مرید باشد همین است.
پاسخ + +2 0 --
عباس ترابی 1395/10/01 - 20:40
هرچه فریاد دارید بر سر این نماینده کذایی بکشید که تمام بدبختی از ناحیه این نماینده کذایی می باشد.
پاسخ + 0 -1 --
معلم 1395/10/01 - 22:57
شما هم بیکارید به خدا
پژوهش میشه نون و آب ؟؟؟؟
که چی بشه حالا
اخرش که بازنشسته میشی و هیچی
حالا اگه هئیت علمی بودیم حرفی که لااقل تو ارتقا نقشی داشت
دنبال پر کردن صد و شش امتیازتون باشید که رتبه عالی تون رو نگیرند
خخخخخخخخخ
پاسخ + +1 0 --
سعادت 1395/10/02 - 10:59
پژوهش در اصل خوب هست اما جایی که به آن اهمیت داده شود . این همه آموزش های ضمن خدمت ، بهتر میدانیم فقط برای کسب امتیاز هست و هیچکس به دنبال یه عمل مثبت نیست ..... ضمنا با اون مسئول عبوس و بیخود ضمن خدمت
پاسخ + 0 0 --
فاطمه 1395/10/02 - 21:56
همه چیز خلاصه شده در آقابزرگ(بروجردی)زحمت بیهوده نکشید
پاسخ + 0 0 --
دالوند 1395/10/03 - 19:59
آموزش وپرورش بروجرد بدلیل اعمال نفوذ آقای علاالدین بروجردی ومرید پروری ایشان ورقابت حامیان دولت برای تصدی پست های آموزش وپرورش قربانی شده ودود آن به چشم دانش آموزان ومعلمان این شهررفته است.مدیریت استان هم ازاین میانه فقط حفظ موقیت خودرا جستجو می کند.و آموزش وپرورش بروجرد نیزوجه المصالحه شده است.
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1395/10/05 - 15:36
گوش اگر گوش مسئولین وناله اگرناله ما
آنچه البته به جایی نرسدفریاد است.
امیدواریم خلافش ثابت شودومسئولین عزیز هم به جای منافع فردی کمی هم به دانش آموزان ومعلمان بیندیشند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور