صدای معلم

علی پورسلیمان/ مدیر گروه صدای معلم

نقدی بر برنامه ارائه شده سیدمحمد بطحایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش : برنامه رزومه کاریابی نیست ! سهم بطحایی از این چرخه ناکارآمدی چقدر بوده است ؟

برنامه هایی که در این چند سال به ویژه سه برنامه اخیر ارائه شده اند در بسیاری از موارد " همسانی " داشته اند اما مشکل خاصی از چالش های آموزش و پرورش حل نکرده اند/ این برنامه ها در بسیاری از موارد مانند پایان نامه ها و رساله های دانشجویی و با رویکرد " کلی گویی " با اندکی تغییرات کپی برداری می شوند/ تاکنون هیچ وزیر آموزش و پرورشی نه به خاطر اجرای برنامه مورد تشویق و نه به خاطر عدم اجرای آن و یا تسامح مورد بازخواست جدی قرار نگرفته است و حتی در برخی موارد نردبان ترقی و صعود به درجات بالاتر را نیز طی کرده است/ پرسش نخست آن است که فردی با این سوابق و پیشینه که سمت های مهمی مانند ریاست مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه ، سرپرستی وزارت آموزش و پرورش ، معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ، قائم مقامی وزیر آموزش و پرورش و... را داشته است ؛ پس چرا نظام فعلی آموزش و پرورش با این همه چالش  و کاستی رو به رو است/ داشتن عناوین و پیشینه فراوان و قطارگونه در سیستمی که متهم به ناکارآمدی و فشل بودن است و وضعیت آن به لحاظ تعریف سیستمی دارای " نگانتروپی یا آنتروپی منفی " است نمی تواند الزاما نکته مثبت و یا قابل اتکایی برای جهش به راس هرم یک سازمان باشد/ آیا بیان این روزمه  پر حجم نوعی سیاست و یا پروپاگاندا برای اقناع معلمان به ویژه نمایندگان مجلس برای پر کردن خلاء کارآمدی در دوران تصدی پست ها نبوده است/ تلفن سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش مطابق معمول دایورت بوده و غالبا مسئول دفتر ایشان پاسخ می دهد / فردی از پشت تلفن می گوید من در این مورد اجازه ندارم که صحبت کنم و شما می توانید با بخش روابط عمومی هماهنگ کنید/ گفتند که بخشنامه آن در دفتر آقای بطحایی است و احتمالا تا 20 روز دیگر ابلاغ می شود/ هر زمان فشار افکار عمومی برای پی گیری این مساله شدت گرفت مسئولان وزارت آموزش و پرورش سعی کردند تا  موضوع " ارتقای شغلی معلمان " را جای رتبه بندی معلمان جا بزنند/ بطحایی به عنوان مستقیم ترین مقام مسئول در این زمینه و به عنوان معاون فانی در مدت بیش از دو سال اقدام خاصی نه برای تدوین شاخص های رتبه بندی معلمان انجام می دهد و نه اجرای مرحله دوم به سامان می رسد/ اصلی ترین پرسش از گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در این مورد شفاف سازی این اقدامات است ؛ ضمن آن که بطحایی در هیچ بخشی از برنامه پیشنهادی خود اشاره ای به ساز و کار و تامین اجرای مرحله دوم رتبه بندی معلمان نکرده  است/ « صدای معلم » همواره خواهان بازنگری جدی در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان جهت مشارکت بیشتر اعضا و شفاف سازی  عملیاتی بوده  است/ استفاده از عبارات مبهم و کش داری مانند " توجه ویژه " هیچ گونه تعهدی برای ایشان و هیات امنای صندوق دخیره فرهنگیان برای اصلاحات اساسی و ساختاری ایجاد نمی کند ضمن آن که ایشان در زمان تصدی این مسئولیت در صندوق ذخیره گفت و گوی جدی و یا انتقادی در این زمینه نداشته است و حاضر به پذیرش مسئولیت به اندازه سهم خود در اختلاس های این موسسه مالی متعلق به معلمان نبوده است/ معنای دیگر این گزاره و تطبیق آن با برنامه بطحایی نشان از این دارد که علاوه بر استمرار وضعیت موجود همان حلقه بسته مدیران در صندوق ذخیره فرهنگیان همچنان حفظ خواهد شد/ بطحایی تعریفی برای " معلم محوری " ارائه نداده است البته دلیل مهم آن احتمالا می تواند این باشد که ایشان در این بخش فاقد سواد لازم در مقوله تعلیم و تربیت (  EDUCATION ) است ...

نقد کارشناسی برنامه محمد بطحایی توسط مدیر صدای معلم

پس از کش و قوس فراوان و نیز انصراف " علی زرافشان "  سرانجام و رسما « سید محمد بطحایی » از سوی آقای روحانی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد .

در این مقاله نگاهی نقادی به برنامه های ایشان و نیز مقایسه آن با برنامه های دانش آشتیانی خواهم داشت .

در ابتدا باید مقدمه ای را ذکر کنم .

برنامه هایی که در این چند سال به ویژه سه برنامه اخیر ارائه شده اند در بسیاری از موارد " همسانی " داشته اند اما مشکل خاصی از چالش های آموزش و پرورش حل نکرده اند .

این برنامه ها در بسیاری از موارد مانند پایان نامه ها و رساله های دانشجویی و با رویکرد " کلی گویی " با اندکی تغییرات کپی برداری می شوند .

فلسفه برنامه ترسیم وضعیت موجود و نیز هدف گذاری با توجه به شرایط ، امکانات و موقعیت برای حرکت به سوی « وضعیت مطلوب » است .

میزان موفقیت یک مدیر باید با میزان تحقق موارد و آیتم های برنامه مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد و این در حالی است که اولا چنین ارزیابی تاکنون نه از سوی مسئولان مافوق و نه نمایندگان مجلس و مهم تر از آن از سوی نهادهای مدنی ، تشکل و رسانه ها به صورت دقیق و قابل سنجش صورت نگرفته است .

و نکته مهم تر آن که تاکنون هیچ وزیر آموزش و پرورشی نه به خاطر اجرای برنامه مورد تشویق و نه به خاطر عدم اجرای آن و یا تسامح مورد بازخواست جدی قرار نگرفته است و حتی در برخی موارد نردبان ترقی و صعود به درجات بالاتر را نیز طی کرده است !

نقد کارشناسی برنامه محمد بطحایی توسط مدیر صدای معلم

آقای بطحایی در ابتدای برنامه خود را معرفی می کند .

بالاترین مدرک تحصیلی وی فوق لیسانس در رشته مدیریت دولتی با گرایش مدیریت مالی است .

بطحایی برای خود در بخش " مشاغل دولتی " یازده سمت ذکر می کند .

در بخش " عضویت در کمیته ها و کمیسیون ها " تاکنون در 23 کمیته و کمیسیون عضویت داشته است .

در بخش معرفی در 30  " طرح پژوهشی و مطالعاتی " مشارکت داشته است .

حال پرسش نخست آن است که فردی با این سوابق و پیشینه که سمت های مهمی مانند ریاست مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه ، سرپرستی وزارت آموزش و پرورش ، معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ، قائم مقامی وزیر آموزش و پرورش و... را داشته است ؛ پس چرا نظام فعلی آموزش و پرورش با این همه چالش  و کاستی رو به رو است ؟

در یادداشت پیشین و در نقد عملکرد « علی زرافشان » ( این جا ) تصریح کردم داشتن عناوین و پیشینه فراوان و قطارگونه در سیستمی که متهم به ناکارآمدی و فشل بودن است و وضعیت آن به لحاظ تعریف سیستمی دارای " نگانتروپی یا آنتروپی منفی " است نمی تواند الزاما نکته مثبت و یا قابل اتکایی برای جهش به راس هرم یک سازمان باشد .

سهم بطحایی از این چرخه ناکارآمدی چقدر بوده است ؟

آیا ایشان حاضر است در این زمینه پاسخ گو باشد ؟

آیا بیان این روزمه  پر حجم نوعی سیاست و یا پروپاگاندا برای اقناع معلمان به ویژه نمایندگان مجلس برای پر کردن خلاء کارآمدی در دوران تصدی پست ها نبوده است ؟

احتمالا بطحایی فراموش کرده است که این برنامه روزمه کاریابی نیست بلکه قرار است با رصد و احصا چالش های گوناگون آموزش و پرورش روش و افقی برای " حل مسائل " ارائه کند .

مهم ترین نقطه قوت برنامه بطحایی بخش " تبیین وضعیت موجود " است ؛ چیزی که در برنامه دانش آشتیانی نبود .

بطحایی در برنامه خود و در بخش " احکام برنامه ششم توسعه در حوزه آموزش و پرورش " به موارد متعددی اشاره می کند .

یکی از مهم ترین و چالش برانگیزترین این موضوعات ، " اجرای بخش دوم رتبه بندی معلمان " است .

« صدای معلم » در 22 آذر ماه 1395 نوشت ( این جا ) :

" معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بهمن ماه سال 1394 اعلام کرد : ( این جا )

"  بیشترین تخصیص بودجه در سال ٩٥ مربوط به بخش معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش است، بخشی که عهده‌دار رتبه‌بندی معلمان نیز هست و همچنین بحث حقوق و مزایای معلمان و بازنشستگان آموزش‌ و پرورش را نیز پوشش می‌دهد.

وی در پاسخ به این سؤال که چه مقدار از این بودجه به رتبه‌بندی معلمان اختصاص داده شده افزود: «نکته‌ای را که باید یادآور شوم این است که به‌تازگی گفته می‌شود رتبه‌بندی در سال آینده اجرا نخواهد شد، من این را عرض کنم کسانی که با ساختار بودجه‌ریزی در کشور ما آشنا هستند می‌دانند وقتی اعتباری در بودجه سال ٩٤ در حقوق و مزایا پیش‌بینی شد، این اعتبار به‌صورت خودکار و اتوماتیک، در حقوق و مزایای سال ٩٥ هم موردعمل قرار می‌گیرد.

بنابراین افزایش ناشی از اجرای طرح رتبه‌بندی در حقوق و مزایای پرسنل در سال ٩٤، به صورت خودکار با افزایش درصدی که معمولا با عنوان افزایش سنواتی اعمال می‌شود و سال آینده ١٢ درصد را برای آن در نظر می‌گیرند، رتبه‌بندی هم در این اعتبارات ضرب می‌شود و کل کارکنانی که در سال جاری از مزایای رتبه‌بندی بهره‌مند شدند، در سال ٩٥ هم مشمول این افزایش خواهند شد و این مزایا برقرار خواهد بود.

بنابراین اعتبار رتبه‌بندی به صورت مستقل بودجه دارد و در دل اعتبارات حقوق و مزایای مستمر در لایحه بودجه دیده شده و مورد عمل و پرداخت قرار خواهد گرفت.».

بطحایی در بخش دیگری از این گفت و گو تاکید می کند :

" ما در سال جاری هزارو ٣٠٠ میلیارد تومان در شش‌ماهه دوم برای رتبه‌بندی معلمان اعتبار اختصاص دادیم. این هزار و ٣٠٠ میلیارد را اگر ضربدر دو کنیم، یعنی برای ١٢ ماه سال حساب کنیم و ضربدر ١٢ درصد افزایش کنیم، بنابراین اعتباری حدود سه هزار میلیارد تومان برای اجرای رتبه‌بندی برای سال آینده اختصاص پیدا خواهد کرد».

علی رغم اعلام مسئولان مبنی بر اختصاص سه هزار و پانصد میلیارد تومان برای اجرای مرحله دوم رتبه بندی معلمان ، قاسم احمدی لاشکی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با صدای معلم به صراحت اعلام کرد که چنین اعتباری تخصیص نیافته است . ( این جا )

« صدای معلم » برای روشن شدن وضعیت اجرای مرحله دوم رتبه بندی معلمان پی گیرهای متعددی انجام می دهد .

« صدای معلم » در 30 مرداد 1395 نوشت ( این جا ) :

نقد کارشناسی برنامه محمد بطحایی توسط مدیر صدای معلم

تلفن سید محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش مطابق معمول دایورت بوده و غالبا مسئول دفتر ایشان پاسخ می دهد .

پرسش را مطرح می کنیم و او از این مساله اظهار بی اطلاعی می کند و چند شماره تلفن می دهد .

سرانجام به قسمت " حقوق و مزایای وزارت آموزش و پرورش " می رسیم .

فردی از پشت تلفن می گوید من در این مورد اجازه ندارم که صحبت کنم و شما می توانید با بخش روابط عمومی هماهنگ کنید .

اما در  ادامه می گوید که مرحله دوم رتبه بندی از 1 / 1 / 95 اجرا می شود .احتمالا تا 7 یا 8 روز دیگر ضوابط آن اعلام می شود .

قانون می گفت تا 6 ماه دیگر می توانید ضوابط تعیین کنید و این ضوابط از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغ می شود .

این مقام آگاه در برابر این پرسش صدای معلم که از سازمان مدیریت هم سوال شده است اما آن ها نیز به وزارت آموزش و پرورش ارجاع داده اند گفت :

من پی گیری کرده ام .

گفتند که بخشنامه آن در دفتر آقای بطحایی است و احتمالا تا 20 روز دیگر ابلاغ می شود .

ما منتظر ابلاغ این ضوابط هستیم که بتوانیم مبالغ اجرای مرحله دوم را پرداخت کنیم .

این مقام آگاه در برابر این پرسش که آیا ضوابط امسال با سال قبل تفاوتی دارد یا خیر پاسخ داد :

سعی کردیم خیلی پیچیده نباشد .ضوابط امسال تفاوت چندانی با سال قبل ندارد .گروه های آموزشی ( وابسته به  معاونت آموزشی ) دارند مساله را پی گیری می کنند .

ایشان در پایان خواست که برای اطلاع از جزییات بیشتر با آقای حسینی ، مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش تماس گرفته شود .

با آقای حسینی تماس گرفته شد .

ایشان هم مطابق معمول در جلسه بودند ... "

جالب است هر زمان فشار افکار عمومی برای پی گیری این مساله شدت گرفت مسئولان وزارت آموزش و پرورش سعی کردند تا  موضوع " ارتقای شغلی معلمان " را جای رتبه بندی معلمان جا بزنند !

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به انتقادات علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در مورد عدم اجرای مرحله دوم رتیه بندی معلمان چنین می گوید :

" 2. بخشنامه رتبه بندی مشمولین طرح طبقه بندی مشاغل معلمان، براساس مصوبه مورخ ۹/۶/۹۴ شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، طی دستورالعمل شماره ۱۲۳۷۸۸ مورخ   25 / 6 / 94  جهت اجرا (از تاریخ 1 / 7 / 94 ) به اداره کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شده و احکام حقوقی مشمولین نیز در حال صدور می باشد.

لازم به ذکر است مرحله نخست رتبه بندی معلمان در سال 1394 با اعتباری بالغ بر یک هزار و  سیصد و پنجاه میلیارد تومان برای فرهنگیان و معلمان اجرا گردید . "

در واقع بطحایی به عنوان مستقیم ترین مقام مسئول در این زمینه و به عنوان معاون فانی در مدت بیش از دو سال اقدام خاصی نه برای تدوین شاخص های رتبه بندی معلمان انجام می دهد و نه اجرای مرحله دوم به سامان می رسد .

نقد کارشناسی برنامه محمد بطحایی توسط مدیر صدای معلم  اصلی ترین پرسش از گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در این مورد شفاف سازی این اقدامات است ؛ ضمن آن که بطحایی در هیچ بخشی از برنامه پیشنهادی خود اشاره ای به ساز و کار و تامین اجرای مرحله دوم رتبه بندی معلمان نکرده  است .

بطحایی باز در بخش " احکام برنامه ششم توسعه در حوزه آموزش و پرورش " و در بند شماره 16 چنین می گوید :

" توجه ویژه به صندوق ذخیره فرهنگیان ، شفاف سازی فعالیت های آنان و کیفیت بخشی به طرح ها و برنامه های آتی "

« صندوق ذخیره فرهنگیان » همواره یکی از بحث های چالش برانگیز در سال های اخیر بوده است که البته هم زمان با بحث " فیش های نجومی " پای صندوق ذخیره و و حقوق و پاداش های مدیران آن نیز به میان کشیده شد .

بطحایی به لحاظ جایگاه حقوقی که در اساسنامه این صندوق تعریف شده است ؛ نایب رئیس هیات امنا بوده است .

« صدای معلم » همواره خواهان بازنگری جدی در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان جهت مشارکت بیشتر اعضا و شفاف سازی  عملیاتی بوده  است .

استفاده از عبارات مبهم و کش داری مانند " توجه ویژه " هیچ گونه تعهدی برای ایشان و هیات امنای صندوق دخیره فرهنگیان برای اصلاحات اساسی و ساختاری ایجاد نمی کند ضمن آن که ایشان در زمان تصدی این مسئولیت در صندوق ذخیره گفت و گوی جدی و یا انتقادی در این زمینه نداشته است و حاضر به پذیرش مسئولیت به اندازه سهم خود در اختلاس های این موسسه مالی متعلق به معلمان نبوده است .

بطحایی در گفت گوی خود با ایسنا ( این جا )

فعالیت موسساتی مانند صندوق ذخیره فرهنگیان را در راستای " قانون تجارت " تعریف و تبیین می  کند و این در  حالی است که صدای معلم پیش تر چالش های اساسی صندوق ذخیره فرهنگیان را با قانون تجارت برشمرده و حتی برای آن نیز راهکار ارائه کرده است . ( این جا )

جالب است که دانش آشتیانی در بخش چهارم ( فرازهای مهم اقدامات و برنامه ها تا پایان دولت یازدهم در بند 2 در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان چنین گفته است :

2- سامان بخشیدن به وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه و بنگاه های وابسته به آن ها در جهت حفاظت از دارایی های فرهنگیان ، مشارکت ایشان در نظارت بر عملکردها و بهره گیری از نخبگان اقتصادی در افزایش بازدهی این واحدها . "

معنای دیگر این گزاره و تطبیق آن با برنامه بطحایی نشان از این دارد که علاوه بر استمرار وضعیت موجود همان حلقه بسته مدیران در صندوق ذخیره فرهنگیان همچنان حفظ خواهد شد !

بطحایی در بخش " رویکردهای دولت دوازدهم در حوزه آموزش و پرورش " در بند 4 به موضوع " معلم محوری "  اشاره کرده و می گوید :

" معلم محوری : کلیدی ترین سیاست آموزش و پرورش عمومی مبتنی بر معلم محوری ، نیازمند پیش نیازهای متعددی از جمله ارتقاء وضعیت معیشت معلمان ، ارتقاء شان اجتماعی معلم به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های مورد اعتماد اجتماعی و تغییر در ساختارهای ارزیابی و سنجش است . "

اما نقشی که دانش آشتیانی برای معلم در برنامه خود قائل می شود چنین است :

" معلم تعیین کننده حد کیفیت و تعالی در آموزش و پرورش است و باید از شایستگی های اخلاقی و حرفه ای لازم برخوردار باشد . "

بطحایی تعریفی برای " معلم محوری " ارائه نداده است البته دلیل مهم آن احتمالا می تواند این باشد که ایشان در این بخش فاقد سواد لازم در مقوله تعلیم و تربیت (  EDUCATION ) است .

راهکار ۹/۲۱  از سند تحول بنیادین اشاره دارد : "  حاکميت برنامه محوري به جاي کتاب محوري و توليد بسته آموزشي در برنامه‌هاي درسي با رعايت اصل « معلم محوري ».

بطحایی در بخش " مهم ترین مشکلات و چالش ها " در بند 10 به حاکمیت " کتاب محوری " اشاره می کند اما ساز و کاری برای معلم محوری در این برنامه ارائه نکرده است .

این مشکلی است که از دیر باز در نظام آموزشی ایران وجود داشته است و  نقش معلم در آموزش و پرورش ایران یک " مهره " تعریف شده است .

بنده به عنوان عضو کارگروه سازمان نظام معلمی پیشنهاد دادم که تعیین محتوای آموزش باید همانند کشورهای توسعه یافته و حتی دانشگاه های ایران باید بر عهده معلم باشد .

ساز و کار آن را در سازمان نظام معلمی پیشنهاد دادم .

بطحایی باید دقیقا مشخص می کرد که نگاه او به " معلم و نقش های او " چیست و از کلی گویی و اطناب کلام پرهیز می کرد .

« صدای معلم » در یادداشتی به تفصیلی و دقیق به این موضوع پرداخته است . ( این جا )

ادامه دارد

شنبه, 21 مرداد 1396 10:35 خوانده شده: 1147 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
شهاب 1396/05/21 - 11:21
بیشتر وزارتخانه‌های دولت سیاسی شده است
پزشکیان با انتقاد از اینکه متأسفانه بیشتر وزارتخانه‌های دولت، سیاسی شده و حتی به نیروی خدمات یک مجموعه سیاسی نگریسته می‌شود، یادآور شد: در حالی که در دنیا نیز دولت‌ها و وزرا تغییر می‌کنند و مابقی کارشناسان در جایگاه خود حضور دارند، اما در ایران با تغییر یک استاندار بیشتر فرمانداران و رؤسای ادارات نیز به ترتیب تغییر می‌کنند و به همین نحو نیز تمام سیستم تغییر می‌کند.

وی بیان کرد: دیگر در سیستم اداری و اقتصادی عنوان کارشناس وجود ندارد، پست کارشناسی موجود است، اما فرد منتخب کارشناس نیست و اسمش کارشناس بوده، اما در واقع کارشناس واقعی نیست، فردی که دو ماه آمده چه تجربه‌ای دارد، حتی اگر اسم کارشناس روی آن گذاشته شود.
پاسخ + 0 0 --
1396/05/22 - 13:39
بطحایی قهرمان.حامی فرهنگیان.
پاسخ + +13 0 --
بازنشسته 1396/05/21 - 11:45
متاسفانه ما که انقلاب کردیم وبا خون هزاران شهید به ثمر نشست امروزه هر آنچه می بینیم اغلب برعکس اهداف انقلاب است ..... امروز سلطمت های جناحی است که هرچه بخواهند برسر ملت ومملکت می آورند وبه خیال خودشان که کسی نمفهمد در حالیکه ملت میفمند ولی خودشان از نفهمانند . لذا آنچه امروزه حاکم است زورمداری و چپاول بیت المال است وبس .وبا درست کردن دشمن خارجی واصول گرا واصلاخ طلب و چپ وراست و ... تیشه به ریشه انقلاب و مردم زدند . اما باید بگویم وزیران لایق هم شایسه رئیس جمهورهای لایق است که آنهم فعلا در مدت ۱۰ -۱۲ ساله پیدا نشده و این چهار سال هم خر آقای روحانی از پل گذشت وباید بگویم خدا رحم کند به این ملت بیچاره وفرهنگیان مطلوم
پاسخ + +20 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 11:52
در 20 سال گذشته هر وزیری که برای آموزش و پرورش پیشنهاد شده یکی از اهم برنامه های خود را ارتقا معیشت فرهنگیان اعلام کرده، ولی هرسال دریغ از پارسال.
پاسخ + +20 0 --
معلم 1396/05/21 - 12:01
آقای پورسلیمان به نظر من یک با رفاتحه آموزش وپرورش را بخوانیم و مراسم فاتحه خوانی نمادین را اعلام کنید چون واقعا با سیکل معیوب هیچ امیدی به تحول درا پ نیست چراکه اراده ای ازطرف حاکمیت نیست به قوای فرهنگیان بایدگرسنه باشند وهشتشون گرونهشون باشه تا کاری به سیاست نداشته باشند ....عبرتی برای آقایان است که معلم نباید دستش به دهنش برسد دیگه براهمه روشنه که ا پ هیچ اولویتی ندارد و نجفی هم معلمین رافریب داد و رفت دنبال نون واب خودش
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/05/21 - 20:25
سلام

دوست عزیز معلم

قبول دارم که آموزش و پرورش اولویت مسئولان نیست اما با فاتحه خانی مساله حل نمی شود !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/05/22 - 16:35
عزیز من از روزی که صدای معلم افتتاح شده شما و همه نقدمیکنییم راضی نیستیم به کجارسیدییم هرروز بدتراز بروز این دولت امید هم با وزیر ا پ که معرفی کرد دیگه آیا امیدی هست نه پس یک مراسم فاتحه نیازه و تمام چون عدم توجه مسولین به نقدها یعنی به حساب نیاوردن یک میلیون فرهنگی
پاسخ + +15 0 --
ترابی دشتکی 1396/05/21 - 12:23
این بنده خدا برنامه خودشو با آمار دانش آموزان خلط نموده بیشتر آمار بیرون آورده این هم مربوط به دوران استراحت ایشان در در معاونت مالی است . برنامه ندارند . 25 صفحه سفسطه است.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/05/21 - 20:27
سلام

دوست عزیز

آقا / خانم ترابی

شما هم برنامه را نقد کنید .

با کلی گویی مشکلی حل نمی شود .

پایدار باشید .
پاسخ + +21 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 13:03
آقایان همینه که هست میخواهید بخواهید نخواهید هم نخواهید اصلا برای اینها مهم نیست شما چه میخواهید خودتان هم که از شش صبح تا شش صبح بعد دور صندوق ها بودید و با دستان شریف خود خود و خانواده زیر خط فقر خود را بدبخت تر کردید تا نوبخت بماند حالا هم شده فوتبال قدیم اگر اینطو ریشه آنطور بشه صعود میکنیم
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 18:48
درووووووووووووووووووووور بر تو که خوب گفتی...
خلایق هرچه لایق!!!


ببخشید
پاسخ + +14 0 --
چغندربگ 1396/05/21 - 13:10
متاسفانه سیاهکاری و سیاهبازی و حتا خود را تا سطح یک دلقک پایین آوردن برای کسب یک سمت بسیار رواج دارد
پاسخ + +13 -1 --
چغندربگ 1396/05/21 - 13:11
نا امید نشوید همه از چغندر حمایت کنید برای رسیدن به یک آموزش و پرورش پویا!! چرا که نه ! مطمئن باشید من از این مهر به پیشانی ... سالم تر و بهترم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 20:34
درود بر چغندر بیگ
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/05/22 - 16:37
چغندرحمایتت میکنیم
پاسخ + +13 0 --
مجتبي 1396/05/21 - 13:21
برنامه بطحائي غلط هاي فاحش دارد از غلط املاي گرفته تا........ ... در راس آموزش و پرورش - اقتدار مديريتي صفر -
پاسخ + +19 0 --
مریم 1396/05/21 - 13:48
در کشوری که نماینده مجلسش با گرفتن یک سلفی با اجنبی ذوق کنه چه اشکالی داره وزیر تعلیم و تربیتش هم یک کارمند ستادی وزارت باشه.!
پاسخ + 0 0 --
آموزگار خسته 1396/05/21 - 16:35
دقیقا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 20:37
بابا این موگرینی مگه کیه ؟؟؟؟همچین کاری هم ازش بر میاد یا نه،؟؟این نمایندگان که وزیر زن هم نمیخواهند دیگه
پاسخ + +17 -1 --
شهاب 1396/05/21 - 14:08
این برنامه هایی که ارائه می شود چه ضمانت اجرایی دارند هیچ پس چرا وزرا برنامه ارائه می کنند ؟
پاسخ + 0 0 --
آموزگار خسته 1396/05/21 - 16:37
برای رسیدن به پست و مقام
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/05/21 - 20:29
سلام

آقای شهاب

همان گونه که گفتم " برنامه " سندی برای ارزیابی و سنجش عملکرد با وعده هاست اما مکانیسمی برای عملیاتی کردن آن و قضاوت افکار عمومی وجود ندارد .

بدون برنامه نمی توان در مورد میزان موفقیت و یا کارآمدی کسی حرفی زد .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/05/21 - 21:13
آقای پورسلیمان من با نظر شما موافقم ولی هر وزیری که آمده یک سری برنامه کلی بدون زمان بندی ارائه کرده این یک اشکال بزرگ برنامه هاست مطلب بعد باید سازمان یا رسانه ها به نمایندگی از مردم در صورت عدم تحقق برنامه ها وزیر را به چالش بکشندبه گونه ای که وزیر موظف به پاسخگویی ودر صورت کوتاهی مجبور به استعفا شود ولی اکنون این سازوکار ها وجود ندارد وارائه برنامه بدون ضمانت اجرا نوعی عوام فریبی است
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 18:50
کلی گویی را کودکان هم خوب بلدند!!!!!

همه کودکان میگن میخوام دکتر بشم..
آیا همه میشن؟؟؟؟؟!!!!
پاسخ + +15 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 14:18
روحانی یک روحانی سیاست زده و محافظه کار است.
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 18:51
یک ریاکار هم هست
پاسخ + +12 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 14:49
جانم فدای موشک. آموزش و پرورش کیلویی چند.؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/22 - 10:44
این دو رو با هم قاطی نکن هم اون باید باشه بر امنیت کشور هم این باید اولویت باشه برای امنیت اقتصادی علمی فکری و فرهنگی
پاسخ + +14 0 --
حسین 1396/05/21 - 14:52
بطحایی برای روحانی و نوبخت بهترین فرد در آموزش و پرورش است.!
حرف گوش کن و پوپولیست.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/05/21 - 20:41
سلام

آقای حسین

قبول دارم که آقای نوبخت عملکرد ضعیفی داشته اند و آقای روحانی نباید از ایشان استفاه می کرد .

پایدار باشید .
پاسخ + +18 0 --
شهاب 2 1396/05/21 - 15:53
خداوند نگذرد از کسانیکه بااینده کودکان معصوم وبی دفاع این کشور تاریخی برای پست حقیر ودو روزه دنیا بازی می کنند
پاسخ + +12 0 --
آموزگار خسته 1396/05/21 - 16:35
آموزش و پرورش جنازه ای است که دیگر لیاقت فاتحه خواندن هم ندارد.
پاسخ + +8 0 --
شهروند 1396/05/21 - 17:21
درود استاد .این برنامه ها ی بطحایی تمام آبکی است وقتی دولت پول به آپ تزریق نمی کند .مگر بدون پول می شود برنامه ای را پیاده کرد.
پاسخ + 0 -6 --
علی رحمانی 1396/05/21 - 17:58
آقایی که فرمودید جانم فدای موشک اول اینکه امنیت اولویت اول کشور ماست بعد از اون بهداشت واقتصاد مهمه .آموزش هم خوبه ولی این پارامترها باید بستری باشد برای فراهم نمودن آموزش و پیشرفت در کشور.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 20:39
آفرین آفرین آره خیلی
پاسخ + +9 -1 --
ناشناس 1396/05/21 - 18:14
بنده ب روحانی رای ندادم و رو سفیدم.خدایا شکرت
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 18:52
منم همینطور

خدایا شکرت
پاسخ + 0 -14 --
محمد باقر 1396/05/21 - 20:04
تقریبا تمام کامنتها دارای بار منفی و از اندیشه های منفیگرا ،نشات گرفته است .غلط املایی هم در انها دیده می شود که از یک معلم بعید است.بعضی ها هم با نام ناشناس و یا نامهای سبک ،خود را معرفی می کنند که واقعا معلوم است فرهنگی نیستند .اقای روحانی به عنوان رئیس جمهور از سوی رهبری برقرار و حکمشان تنفیذ شده است و هنوز بسیاری افراد با ان موضع میگیرند و باز هم باید گفت که در فرهنگی بودنشان باید شک کرد .این افراد سعی در جهت گیری و جریان سازی دارند و مقصود خود را دنبال می کنند .باید بگویم معلمین عزیز و فرهیخته ،تابع قانون و تابع امر رهبری و تابع رای مجلسند و اقای بطحایی را هم نیرویی انقلابی و دلسوز می دانند و اکثر انتقادات به ایشان بیشتر جنبهء اختلاف سلیقه است نه نقد .همه چیز را متوجه یک وزیر و یک شخص کردن ،از انصاف نیست و معلمین همواره منصفند و درخواستهای منطقی دارند و اخلاق سرلوحه گفتار و نوشتار و عمل انان است.از خوانندگان می خواهم که به هوش باشند و کامنتهای غیر منطقی را از طرف معلمین شریف ندانند.با احترام
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/05/21 - 20:46
سلام

آقای محمد باقر

این که کامنت ها مشکل املایی دارند درست است و بنده بارها از همکاران محترم درخواست کرده ام که رعایت کنند .

اما به این علت نمی توان و نباید مخالفان را " هیچ " انگاشت .

بنده مقاله ای نوشته ام و البته غلط املایی هم ندارد .

شما هم به جای نیت خوانی و برچسب زنی و هزینه کردن از این و آن دلایل موافقت خود را به صورت مستدل و مستند برای وزارت آقای بطحایی اعلام بفرمایید .

در پایان خود را نماینده معلمان ندانیم .

هر کسی مجاز است از طرف خودش حرف بزند مگر آن که سند نمایندگی داشته باشد .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 21:14
جنبه ی
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/05/21 - 21:21
محمد باقر خود خود نوبخته.
متاسفم برای دولت دروغگویان
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/05/21 - 21:55
آقای معلم عالی گفتی خودشه
پاسخ + 0 0 --
بهرامی 1396/05/22 - 10:51
محمد باقر نوبخت سلام به خدا دستت رو از روی گلوی معلمان بردار تا بتونن اونا هم نفسی بکشن آخه تنفس حق همه هست
پاسخ + 0 0 --
شجاعی 1396/05/22 - 10:58
با سلام اینکه بعضی از همکارا اشتباه املایی دارند شاید بیشتر مربوط به اشتباه تایپی و نبود دید کافیه... اینکه معلمین به روحانی تنفیذ شده از سوی رهبر و وزیراش انتقاد دارند به معصوم که گیر ندادن حق همه هست که اظهار نظر کنن و این حرف شما اصلا صحیح نیست.. یاعلی
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/05/22 - 16:57
به خدا یه پست بدین ارشد فلسفه ولمون کنه ازبس ازفانی و زرافشان وبطحایی تمجید کرد ومتاسفانه هیچکدوم ندیدنش شاید بطحایی براشون فرجی کنه
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 18:58
آقای محمدباقر:
رهبرمان ، سید علی آنقدر یزرگوار است که با دانستن تمام زیر و بم های حکومت و افراد مسئول ، خواسته ملت را ارج مینهد و با اشارتهای به موقع و سازنده خود راهگشایی میکند.
ولی برخی مسئولین آنقدر بی ملاحظه و مقام پرستند که انگار نه انگار!!!!!!!!!
جانم فدای رهبر
در ثانی حالا که رای تو و امثالک موثر افتاده پس حالشو ببرین.نفرین های زیادی هم پشت سر خواهید داشت بی شک!!!!
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1396/05/21 - 20:10
خود کرده را تدبیر نیست
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 18:59
بله درسته


التماس میکنم همه بیدار بشیم!!!!!
پاسخ + +10 -1 --
سید محمد حسن حسینی 1396/05/21 - 20:26
ما رو هم همانند ملت چیزی جز گوسفند نمی بینند. آموزش و پرورش بیمار و علیل ما به تغییرات بنیادین نیاز دارد: تغییر در اهداف آموزشی، منابع انسانی، مواد آموزشی، روش های تدریس و سیستم ارزشیابی. این آقای بطحایی با اون مدرک فوق لیسانس امور مالیش این کاره نیست. خودش اگه مسلمان باشه و وجدان داشته باشه و از خدا بترسه نباید این مسیولیت رو قبول کنه.
پاسخ + +3 -4 --
احمدی 1396/05/21 - 20:34
سلام آقای پور سلیمانی /خواهشمند است برریی نمایید چرا مصوبات برنامه ششم که مور تاکید رهبری ئممصوب مجلس وابلاغیه ریس جمهور ویک قانون در کشور است در رزمندگان بالی 6ماه حضور درجبهه هنوز به مناطق ابلاغ نشده است /باید به دیوان شکایت شود یا.........ازحضرتعالی درخواست داریم این موضوع را بی زحمت پی گیری فرمایید بی صبرانه منتظر نتیجه هستیم /عزت زیاد
پاسخ + +1 0 --
بنده خدا 1396/05/28 - 02:54
محمد با. زمانی که بعنوان دستگاه مصرف کننده به ما می انکارناپذیری چندرغاز حقوق هر تحقیری را می پذیرم باید منتظر روزهای بدتر هم باشیم.........با شعار معلم ی شغل انبیاست............کرده‌اند.بطحایی مدیر باتجربه است. اما رستم و یکدست اسلحه.........اگر نجفی ام میآمد شاید از فانی هم ضعیف تر عمل می کرد...
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/06/05 - 19:01
یادمان و یادتان باشد که نجفی هم از دوستان روحانی و بطحایی و ... است.
شک نکنید از او هم آبی برای معلمان گرم نمیشد...
پاسخ + 0 0 --
بنده خدا 1396/05/28 - 02:54
محمد با. زمانی که بعنوان دستگاه مصرف کننده به ما می انکارناپذیری چندرغاز حقوق هر تحقیری را می پذیرم باید منتظر روزهای بدتر هم باشیم.........با شعار معلم ی شغل انبیاست............کرده‌اند.بطحایی مدیر باتجربه است. اما رستم و یکدست اسلحه.........اگر نجفی ام میآمد شاید از فانی هم ضعیف تر عمل می کرد...
پاسخ + 0 0 --
بنده خدا 1396/05/28 - 02:54
محمد با. زمانی که بعنوان دستگاه مصرف کننده به ما می انکارناپذیری چندرغاز حقوق هر تحقیری را می پذیرم باید منتظر روزهای بدتر هم باشیم.........با شعار معلم ی شغل انبیاست............کرده‌اند.بطحایی مدیر باتجربه است. اما رستم و یکدست اسلحه.........اگر نجفی ام میآمد شاید از فانی هم ضعیف تر عمل می کرد...
پاسخ + +2 0 --
معلم بدهکار 1396/05/30 - 22:48
پول بده قول نده
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/06/01 - 16:51
به این آقایان بایدگفت
توخود حجاب خودی حافظ ازمیان برخیز.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور