صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گزارش صدای معلم از نشست تودیع و معارفه « محمود مهرمحمدی » و « حسین خنیفر » ( بخش پایانی )

بطحایی :کلاس ها در دانشگاه فرهنگیان شرم آور است که بگویم در زیر پله کلاس تشکیل می دهیم ! شانزده هزار میلیارد تومان ارزش خالص 167 آموزشکده هایی بود که در سال 90 از آموزش و پرورش جدا شد!

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ روز دوشنبه آیین تکریم مهرمحمدی و معارفه حسین خنیفر با حضور وزیر آموزش و پرورش در محل سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان برگزار گردید .

در این مراسم  سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان ، سرپرست جدید ، وزیر آموزش و پرورش ، نماینده نهاد رهبری در دانشگاه فرهنگیان و تعدادی دیگر به ایراد سخن پرداختند .

« صدای معلم » پس از انتشار متن کامل سخنان « محمود مهرمحمدی » ( این جا ) و ( این جا )  در این بخش متن کامل سخنان « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش را منتشر می کند .

تعداد آموزشکده ها از بیست به 167 آموزشکده ارتقا پیدا کرد با چه هزینه ای؟ با بیرون کشیدن امکانات و تجهیزات هنرستان ها و تبدیل هنرستان ها به آموزشکده ها/ امروز در هنرستان دانش آموز هنرستانی من در رشته الکترونیک که باید مدارهای الکترونیکی را تمرین کند با کاموای رنگی تمرین می کند/ امروز در دانشگاه فرهنگیان شما خوابگاه ندارید که در اختیار دانشجویت بگذاری/ در چنین شرایطی سرمایه عظیمی از آموزش و پرورش خارج شده است. شاید من مورد انتقاد قرار بگیرم که تو عضوی از دولت هستی چرا داری این انتقاد را می کنی/ ما امروز به شدت در آموزش و پرورش و در تربیت معلم با مشکلات زیر ساختی عجیب و غریب در حوزه فضا و تجهیزات مواجه هستیم/ من احساس تکلیف می کنم و چیزی را که می فهمم باید بگویم/ من این واژه راهبردی را از این منظر عرض می کنم که بسیاری از آثار به جا مانده از خدمت ایشان جنسش از جنس استراتژیک و راهبردی است/ جناب آقای مهرمحمدی به عنوان شخصیتی علمی و وزین مورد قبول جامعه علمی کشور و حتی بین الملل امتیاز فوق العاده ای برای دانشگاه فرهنگیان به شمار می رفت و حتما نام ایشان در تاریخ دانشگاه فرهنگیان ماندگار خواهد بود/ اگر جناب آقای مهرمحمدی حکم سرپرستی نداشت و به عنوان ریاست دانشگاه کار می کرد حتما سختی هایش کمتر بود...

گزارش صدای معلم از نشست تودیع و معارفه محمود مهرمحمدی و حسین خنیفر در دانشگاه فرهنگیان

من حافظه شما را به اوایل دهه هفتاد می برم. که نظام نوین آموزش متوسطه و یادی کنیم از مرحوم علاقمندان و خداوند مقام ایشان را متعالی بدارد و روحشان را با انبیا و اولیا محشور بگرداند. در هزار و سیصد و هفتاد و بعد از هفتاد و یک که اولین سال نظام نوین متوسطه آغاز شد همه ما که در حوزه ستادی و حوزه آموزش متوسطه بودیم و جناب آقای دکتر صدری که امروز اینجا حضور دارند تمام هم و غممان این بود که دوره های پنج ساله فنی و حرفه ای و دوره های پیوسته فنی و حرفه ای را رونق ببخشیم و با رونق بخشیدن و اجرای دوره های پنج ساله، آموزش فنی و حرفه ای و مهارتی را در کشور توسعه بدهیم. این استراتژی کشور بود. برای تحقق این استراتژی تمام امکانات خوب در حوزه آموزشی فنی و حرفه ای هنرستان های ما که استانداردهای لازم را از حیث وزارت علوم دارا بودند این همه را ارتقا دادیم تا بتوانیم این ها را به آموزشکده تبدیل بکنیم.

تعداد آموزشکده ها از بیست به 167 آموزشکده ارتقا پیدا کرد با چه هزینه ای؟ با بیرون کشیدن امکانات و تجهیزات هنرستان ها و تبدیل هنرستان ها به آموزشکده ها.

بنابراین شاهد یک رشد بسیار سریع در هنرستان های فنی و حرفه ای و آموزشکده ها بودیم. این 167 آموزشکده به یکباره با برنامه پنجم به وزارت علوم منتقل شد. آموزشکده هایی که با خون جگر و بیرون کشیدن منابع و امکانات هنرستان ها بر پا شده بود.

امروز در هنرستان دانش آموز هنرستانی من در رشته الکترونیک که باید مدارهای الکترونیکی را تمرین کند با کاموای رنگی تمرین می کند. دانش آموز من که دیپلم برق می گیرد و از هنرستان فارغ می شود با مدارهای الکترونیکی تمرین نکرده کامواهای رنگی را در اختیارش گذاشتم با آنها مدارهای الکترونیکی را تمرین کرده است. در هنرستان های ما نه همه هنرستان ها هنوز موتور ژیان و فولکس را بچه ها باز می کنند و روی آن کار می کنند.

در چنین شرایطی به یکباره سرمایه عظیمی از آموزش و پرورش منتقل شد. چون می دانم خیلی از شما با امکانات آموزشکده هایی مانند شهید شریعتی ، شهید مهاجر اصفهان، شهید باهنر شیراز هر کدام از این آموزشگاه ها ده ها هکتار بودند. آموزشکده شریعتی ما بیست و پنج آزمایشگاه و کارگاه داشت و دارد در حالی که آموزش هنر آموز و تربیت معلم من .....

امروز در دانشگاه فرهنگیان شما خوابگاه ندارید که در اختیار دانشجویت بگذاری !

دانشجو معلمی که باید در فضای پر از نشاط را برایش ایجاد کنیم. از همین روزهای اول  خدمت در تربیت معلم که باید شهد شیرین معلمی را زیر زبانش بچشد با سختی زندگی می کند. کلاس ها در دانشگاه فرهنگیان شرم آور است که بگویم در زیر پله کلاس تشکیل می دهیم !

در چنین شرایطی سرمایه عظیمی از آموزش و پرورش خارج شده است. شاید من مورد انتقاد قرار بگیرم که تو عضوی از دولت هستی چرا داری این انتقاد را می کنی؟

گزارش صدای معلم از نشست تودیع و معارفه محمود مهرمحمدی و حسین خنیفر در دانشگاه فرهنگیان

اما من به عنوان یک معلمی که سی و پنج سال در آموزش و پرورش در سطوح مختلفش کار کرده ام باید این مشکل را عرض کنم و از جناب آقای میرزاده این را بخواهم به عنوان عضو فعال کمیسون آموزش و تحقیقات کمک کند که این اشکالات تا جایی که می شود برطرف گردد.

جناب میرزاده برآوردی که بنده داشتم شانزده هزار میلیارد تومان ارزش خالص 167 آموزشکده هایی بود که در سال 90 از آموزش و پرورش جدا شد. شانزده هزار میلیارد تومان در جایی که دانش آموز شبانه روزی من در هفته دو وعده غذای گرم نمی تواند بخورد. و هنر آموز من، معلم من، که باید آموزش ببیند برای خدمت به دانش آموزان کمترین امکانات را در اختیار ندارد.

ما یک درخت تنومند و پرسایه و پرباری را از آموزش و پرورش گرفتیم و یک نهال ولو ارزشمند مانند دانشگاه فرهنگیان را در اختیار گذاشتیم تا آن نهال بتواند جای آن درخت تنومند را بگیرد و در سایه آن درخت تنمومند و از ثمره آن درخت تنومند دانشجو معلمان متعهد متدین انقلابی وارد چرخه آموزش و پرورش بشوند خیلی زمان می برد. این کار یک سال دو سال و پنج سال نیست. با این منابعی دولت دارد و خزانه ای که دولت در اختیار دارد. من از همه نمایندگان محترم مجلس از همکاران خودم در دولت همه کسانی که می توانند در تصحیح خطا درخواست می کنم کمک کنند و آثار این خطا کاهش پیدا کند.

ما امروز به شدت در آموزش و پرورش و در تربیت معلم با مشکلات زیر ساختی عجیب و غریب در حوزه فضا و تجهیزات مواجه هستیم.

من این حرف را می زنم ؛ ممکن است بعضی ها با شنیدن این حرف من خواسته یا ناخواسته در دلشان بخندند که آیا تا به حال کسی چیزی را داده و برگردانده است که تو می خواهی آن را برگردانی و وقت ما را با این حرف ها می گیری؟

من احساس تکلیف می کنم و چیزی را که می فهمم باید بگویم. این دانشجو معلمانی که همه ما جمع شدیم و صبح تا شب داریم کار می کنیم و تلاش می کنیم برای خدمت به آنها چشم امیدشان این است که بتوانیم فضای با نشاط و فضای آزاد و اخلاقی را برای تربیت آنها فراهم بکنیم و با این مسیری که سال ها داریم می بینیم حالا حالاها حاصل نخواهد شد. مگر این که یک خیز جدی در این زمینه برداشته شود .

من در آخرین عرایضم که همراه با هیجان مواجه شد و صحبت های من معمولا پرهیز از هیجان است سپاسگذاری کنم از همه کسانی که در این چهار سال در کنار جناب آقای دکتر مهرمحمدی تلاش کردند با همه کمبودها و سختی ها و فشارهایی که من کاملا درک می کنم به عنوان کسی که معاونت اداری مالی وزارت خانه را داشتم فشاری که به دانشگاه فرهنگیان می آمد کاملا درک می کردم.

امروز اجازه می خواهم از همه فرهنگیان از دوست و برادر عزیزم جناب آقای دکتر مهرمحمدی صمیمانه تشکر کنم از همه تلاش ها و زحمات راهبردی ایشان.

من این واژه راهبردی را از این منظر عرض می کنم که بسیاری از آثار به جا مانده از خدمت ایشان جنسش از جنس استراتژیک و راهبردی است. یک کار روزمره ای که مسائل روزمره را حل کند و امروز را به فردا برساند نبوده و من کاملا در جریان این تلاش ها هستم و آرزو می کنم هر کجا که هستند همچنان موفق باشند.

من استفاده کنم از الگو و لحن آقای دکتر تاجیک اسماعیلی . من اولین باری که با جناب آقای مهرمحمدی آشنا شدم شاید سال های 65 یا 66 بود که ایشان در دفتر تحقیقات آموزشی در زمان آقای دکتر حداد که رئیس سازمان پژوهش بودند ایشان مسئولیت داشتند بنا به دلایلی کمیسیونی در آن زمان تشکیل شد و من عضو آن کمیسیون بودم. آقای حداد هم مسئول آن کمیسیون بود. گاهی اوقات که آقای حداد تشریف نداشتند آقای مهرمحمدی مسئولیت اداره کمیسیون را بر عهده می گرفتند.

شاید خودشان یادشان نباشد ولی واقعا برای من خیلی عجیب بود که ایشان در آنِ واحد دو جلسه را با هم اداره می کردند. بسیار فرد پر انرژی و با نشاطی که دو جلسه را به صورت توامان با هم اداره می کردند و عجیب برای من آنجا بود که ایشان در حالی که آن جلسه را اداره می کرد می آمد در این جلسه بدون این که حضور داشته باشد در عرض چند دقیقه بلا فاصله روند بحث ها به دستش می آمد و آن را جمع بندی می کردند.

جناب آقای مهرمحمدی به عنوان شخصیتی علمی و وزین مورد قبول جامعه علمی کشور و حتی بین الملل امتیاز فوق العاده ای برای دانشگاه فرهنگیان به شمار می رفت و حتما نام ایشان در تاریخ دانشگاه فرهنگیان ماندگار خواهد بود.

خیلی امیدوار هستم که ایشان را متقاعد کنم همچنان افتخار همکاری با ایشان و تجربایات ایشان در وزارت آموزش و پرورش مستقیما ؛ البته غیرمستقیمش را قول داده اند ولی مستقیما در خدمت ایشان در پست دیگر و سنگر دیگر از تجربه و خلوص ایشان  استفاده بکنیم.

همچنین خیر مقدم عرض می کنم خدمت جناب آقای دکتر خنیفر عزیز.

آقای خنیفر از سابقون آموزش و پرورش است در همه سطوح آموزش و پرورش کار کرده اند از معلم و مربی امور تربیتی تا کار در حوزه های اداری و مدیرکلی ستاد و بعد اتصالش به مراجع علمی و دانشگاهی کشور که از ایشان فردی جامع الاطرافی ساخته که امیدوار هستم انشاءالله حضور ایشان در دانشگاه فرهنگیان و استمرار آن چه که نهادسازی شده در ایام سرپرستی جناب آقای دکتر مهر محمدی بتوانیم گام های جدی و خیز بلندتری را در توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان انشاءالله برداریم.

گزارش صدای معلم از نشست تودیع و معارفه محمود مهرمحمدی و حسین خنیفر در دانشگاه فرهنگیان

حضور جناب آقای دکتر خنیفر این فرصت را برای دانشگاه فرهنگیان ایجاد خواهد کرد که در ضمن استفاده از تجربیات مراکز علمی و دانشگاهی ارتباط وسیعی با آموزش و پرورش برقرار بشود.

دانشگاه فرهنگیان و چیزی که در زمان سرپرستی جناب آقای مهرمحمدی مد نظر ایشان بود ماموریت اصلی آن رفع نیاز آموزش و پرورش به نیروی انسانی است و درک صحیح دانشگاه فرهنگیان از این نیاز کمک خواهد کرد که آن چه که بعد از فارغ التحصیلی فارغ التحصیلان و ورودشان به آموزش و پرورش و حضورشان در کلاس درس اتفاق می افتد انشاء الله با اثربخشی بیشتر در رفتار حرفه ای معلمان در آموزش و پرورش شاهد باشیم.

من دلم نمی آید که از آن متن حزین و کلام محزون جناب آقای دکتر تاجیک اسماعیلی را قدردانی نکنم .

از همه شما که خیلی وفادارانه در کنار آقای مهرمحمدی این چهار سال بسیار سخت را پشت سر گذاشتید مجددا سپاسگذاری می کنم .

اشاره ای خیلی گذرا آقای تاجیک اسماعیلی کردند .... کسانی مثل بنده  و شما و کسانی که در حوزه های اداری و مالی کار کرده اند می دانند اداره یک موسسه با پست سرپرستی کار خیلی خیلی سختی و دشواری است به جهات مختلف و فرهنگ سازمانی که در حوزه های اداری داریم من واردش نمی شوم .

گزارش صدای معلم از نشست تودیع و معارفه محمود مهرمحمدی و حسین خنیفر در دانشگاه فرهنگیان

اگر جناب آقای مهرمحمدی حکم سرپرستی نداشت و به عنوان ریاست دانشگاه کار می کرد حتما سختی هایش کمتر بود و ایشان صبورانه این سختی را در کنار دوستان وفاداری چون آقای تاجیک اسماعیلی و بقیه همکارانشان تحمل کردند و امروز دانشگاه را به جایی رسانده اند که افتخار آموزش و پرورش است و امیدوار هستم با استمرار این حرکت در مسیر جناب آقای دکتر خنیفر بتوانند دستاوردهای بیشتر و موفق تری را در آینده تقدیم نظام آموزش و پرورش کنند.

برای آقای دکتر خنیفر آرزوی توفیق دارم و برای همه کسانی که در این جلسه حضور داشتید آرزوی صحت و سلامت و تندرستی دارم.

ویرایش و پیاده سازی : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش اول

پایان گزارش/

چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 22:09 خوانده شده: 525 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1396/10/06 - 22:45
دوستتان نداریم
از عملکردتان راضی نیستیم
تعویض رییس چیزی را عوض نمی کند
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/10/07 - 10:38
جناب وزیر محترم در معرض استیضاح انشاا...
کو وعده های شما در اول مهر؟؟!!
مرحله دوم رتبه بندی عادلانه
بیمه طلایی و نه برنزی نقل و انتقال عادلانه
ازمون اعزام بخارج دبیران
نقل و انتقال عادلانه دبیران
امکان تحصیل دبیران لیسانس در مقطع ارشد در دانشگاه فرهنگیان
عدم اسکان معلمان در مدارس و...؟؟؟؟؟!!!
پاسخ + +4 -2 --
محمد احمدی 1396/10/06 - 23:06
دانشگاه بین اصول گراها و اعتدالی ها قربانی و تقسیم شده یک نفر از معاونین وزیر به جای کار کردن سرگرم مهره چینی است . این دانشگاه با عوض شدن وزیر درست نمیشه. اگر دیدید کامران رحیمی پست گرفت تعجب نکنید
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1396/10/06 - 23:28
ناراحتی؟شرمگین هستی؟
این گوی و این میدان.ببینیم چکار میکنی.
این حرفا برای ما معلم ها نون نخواهد شد.هیچ کدام از وزیران قبلی رو حلال نمیکنیم.سر پل صراط یقه شونو میگیریم.
پاسخ + +9 -3 --
باکسر 1396/10/06 - 23:39
وقتی میشه در بهترین دانشگاههای کشور معلمان رو پرورش داد، چه نیازی به این مراکز تربیت فرهنگیان است؟!!!!
این مراکز شبیه هر چی باشه، دانشگاه نیست. فقط شده محلی برای یک عده بیسواد که با خریدن مدرک خودشون رو هیت علمی کردند و با یک سیستم غلط و مریض و از لحاظ علمی بی مایه، معلمانی مسخ شده و بی سواد را تحویل جامعه می دهند.
جمع کنید این بساط تزویر و شیادی را.
اجازه بدهید معلمان در یک محیط واقعی علمی و دانشگاهی پرورش پیدا کنند. در دانشگاههای مادر.
پاسخ + +9 -3 --
شهاب 1396/10/07 - 06:08
تا پیران درراس آ.پ باشند این وزارتخانه درست شدنی نیست پیری = محافظه کاری
پاسخ + +4 -4 --
دبیر م 1396/10/07 - 06:55
جناب وزیر من دبیر هم دوست دارم ادامه تحصیل بدم در مقطع ارشد و...مثل شما اما راه برا ما مثل شما و بعضیها هموار نیست!
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1396/10/07 - 12:18
از صدای معلم خواهشمندم دو پیشنهاد زیر را پیگیری و به بحث بگذارد:
۱.ادغام وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم و یک کاسه شدن نظام آموزشی و امکانات مرتبط
۲.تبدیل دانشگاه فرهنگیان به مرکز تحقیقات آموزشی و پژوهشی و آموزش های مداوم،در شرایطی که دانشگاههای دیگر به صورت رایگان نیروها را تربیت میکنند چرا آ.پ از این لقمه آماده استفاده نمی کند و اصرار بر صرف هزینه اضافی دارد؟
پاسخ + 0 0 --
مغلم 1396/10/07 - 18:50
ضمنا چرا وزرای قبلی آموزشکده های فنی را مفت و مجانی از کف آپ خارج کردند؟
همین الان آن دانشکده های فنی علاوه بر دانشجوی روزانه دانشجوی شبانه هم میگیرند و برای پرسنل خود درآمد ایجاد میکننند
پاسخ + +2 0 --
چغندربگ 1396/10/07 - 23:42
اینا ک گفتی گیرم درست! ولی شرم آور وجود وزرای.... مثل تو و فانی است
پاسخ + +1 0 --
آموزگار 1396/10/08 - 08:50
آقای وزیر ترا خدا به داد آذربایجانشرقی برس هرروز بدتر میشه به این دیکتاتوری پاشایی یایان بده این مدیریت عشیره ای همه چی رو خراب کرده
پاسخ + +2 0 --
رهگذر 1396/10/08 - 18:04
مهرمحمدی نمونه کامل یک مدیر ناکارآمد بود و اهل باج دادن حتی به مدیر کل آموزش و پرورش استان
پاسخ + +3 0 --
معلم 1396/10/08 - 20:29
از دانشگاهي كه به حياط خلوت و محل كسب درآمد نيروهاي وزراتخانه تبديل شده بيشتر از اين انتظار نمي رود.
پاسخ + 0 0 --
ممقانی 1396/10/10 - 19:41
جناب وزیر !
جنابعالی با علم به تمامی این قضایا و اینکه قبلا فرموده اید به تمامی کوچه پس کوچه های این وزارت آشنایی دارید ! آیا با برنامه تشریف آوردید و شرط پیش پای بالادستی ها برای قبول وزارت گذاشته اید ؟ یا آنها برای شما شرط گذاشته اند که فقط حقوق چند برابر خود را به عنوان وزیر بگیر و سکوت اختیار کن !؟

به قول بالادستی ها باید از بودجه دفاع کنی ! دفاع !
وزارت شما برای ما آب ندارد ولی برای شما کلی نان دارد !
پاسخ + 0 0 --
رویا دلاوری 1396/10/11 - 19:39
آقای وزیر شما و معاونین با چه قیمتی به جنگ نیروهای حامی دولت می ردید
چرا دوربر خود را رسد نمی کنید
چرا با افتخارنمی گوید به جنگ با اصلاحات آمده ایم نه برای خدمت به داش اموز و معلم
زینوند چه محلی از اعراب دارد که به جان اصلاح طلبان افتاده
اگر تجدید نظر نکنید فردا دیر است
مراقب برخورد با نیروهای شاخص همراه دولت باشید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/11 - 21:55
همین دانشگاه فرهنگیانم زیاده چه برسه به اموزشکده
بطحایی نادان نباش
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/10/19 - 15:32
شما که ادعای فراوان درباره دانشگاه فرهنگیان و نواقصات آن دارید در مشخص کردن مسئولین سیاسی بازی نکنید ، حیف که امثال دکتر محبی نیا را به خاطر سیاسی کاری برداشتند در حالی زحمت های اصلی و پایه ای را برای دانشگاه فرهنگیان آن ها متحمل شده بودند و در بیان کلی در هیچ کجای دنیا در بحث آموزش و پرورش حزب بازی وجود ندارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/27 - 07:34
بهترین گزینه برای حل مشکلات دانشگاه فرهنگیان انحلال آن و بازگشت آموزش وپرورش به وظایف اصلی خود یعنی اداره آموزش تا پایان دوره متوسطه است همه دستگاهها به وزارت علوم برای تربیت کارشناسان خود و استخدام آنها اعتماد کرده اند چرا آموزش و پرورش این همه برای خود با این همه مشکلات هزینه می تراشد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور