صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گفت و گوی صدای معلم و معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

حکیم زاده :به هیچ وجه قصد ترک معاونت آموزش ابتدایی را ندارم ؛ دو روز دیگر ماموریت من در آموزش و پرورش به اتمام می رسد اما تاکنون به من اطلاعی داده نشده است

گروه گزارش/

پیش از این زمزمه ادغام دو معاونت آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه در وزارت آموزش و پرورش به گوش می رسید .

در حاشیه نشست مجمع فرهنگیان ایران اسلامی ؛ « صدای معلم »  گفت و گویی صریح و شفاف با وزیر آموزش و پرورش  داشت . ( این جا )

صدای معلم از وزیر آموزش و پرورش سوال کرد :

" گفته می شود در شورای معاونین وزارتخانه از آن جایی که خانم حکیم زاده انتقادات بعضا تندی را  نسبت به وضعیت آموزش و پرورش مثل طرح تعالی مدیریت و... مطرح می کند تصمیم گرفته شده است که به این بهانه ایشان را از گردونه حذف کنند ! "

پاسخ وزیر آموزش و پرورش به این سوال منفی بود .

اکنون و پس از گذشت یک ماه از آن گفت و گو شنیده می شود که وزیر آموزش و پرورش حکم ماموریت « رضوان حکیم زاده » را تمدید نکرده است .

« صدای معلم » گفت و گویی با معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش داشته است که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم

پایان ماموریت رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

صدای معلم :
خانم حکیم زاده
اخیرا شنیده ایم که شما قصد دارید معاونت آموزش ابتدایی در وزارت آموزش و پرورش را ترک کنید .
آیا صحت دارد ؟
در صورت امکان توضیح دهید .

 

حکیم زاده :
من به هیچ وجه قصد ترک  معاونت آموزش ابتدایی را ندارم .
شاید در هیچ دوره ای از زندگی کارکردن  به اندازه این دوره که در خدمت معلمان و دانش آموزان عزیز ابتدایی بوده و درگیر مسائل آنان بوده ام برایم جالب ، مفید و ثمربخش نبوده است .
به نظر من ، دوره ابتدایی دوره بسیار مهمی است و من این فرصت و توفیق را پیدا کردم که پس از این که روی مباحث نظری و از طریق پژوهش های میدانی با مسائل آموزش و پرورش و به ویژه دوره ابتدایی سر و کار داشتم، در میدان عمل حضور پیدا کنم .
از طریق ارتباط با دانش آموزان عزیز و معلمان  ابتدایی گرانقدرمان در اقصی نقاط میهن  از گلیل و مراوه تپه گرفته تا نقطه صفر مرزی خاش دریافتم که چه کار عظیمی انجام می شود و این همکاران گرامی چه قصه شکوه مندی را به تصویر می کشند و خدا را واقعا شاکر هستم که از نزدیک در جریان کارهای این عزیزان قرار دارم. هرچند خود من هم قبلا تجربه تدریس د ر دوره ابتدایی را داشتم اما این امکان فراهم شد تا آموخته های علمی را در بررسی چالش های اساسی این دوره به کار بگیریم.
از این رو  خدمت کردن و در خدمت این عزیزان بودن کار بسیار بزرگی است که با هیچ چیز عوض نمی کنم .
در رابطه با بحثی که شما می فرمایید به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه تهران بر اساس درخواستی که وزیر وقت آقای دکتر دانش آشتیانی داشتند مامور در آموزش و پرورش هستم .
از نظر اداری این ماموریت ها معمولا یک ساله است و معمولا هر سال تمدید می شوند .درخواست تمدید قبل از خاتمه دوران ماموریت به سازمان هایی که نیرو از آن ها مامور شده است ارسال می شود .

 

صدای معلم :
تاریخ ماموریت شما چه زمانی به پایان می رسد ؟

پایان ماموریت رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

حکیم زاده :

در تاریخ   12 / 10 / 1396  ماموریت من به پایان می رسد و تاکنون به من اطلاعی داده نشده است که برای ماموریت اقدامی انجام شده است و یا خیر .
دانشگاه تهران هم در تاریخ 6 / 10 / 96 طی یک نامه رسمی به وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که به عنوان یک نیروی دانشگاه تهران تا دوازدهم در آن جا ماموریت دارم ، بعد از آن اگر ماموریت من تمدید نشود بر اساس اصول اداری باید در محل کار خودم که دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران است حضور داشته باشم .اگر قرار است من به عنوان معاونت اموزس ابتدایی کار کنم و ماموریت من ادامه پیدا کند حتما باید با درخواست کتبی از دانشگاه تهران باشد تا بررسی شود .


صدای معلم :
آیا شما خودتان نیز پیگیری در این مورد داشته اید؟

 

حکیم زاده :
اصولا این یک کار اداری و البته تصمیم مدیریتی است اما با توجه به حساسیت موضوع و اهمیت زمان من خودم هم یادداشتی را خدمت آقای وزیر ارائه کرده ام و درخواست کرده ام با توجه به زمان اتمام مدت ماموریت من و برای این که توقفی در انجام امور به وجود نیاید در این زمینه تعیین تکلیف کنند .
من نگران وقفه کاری هستم که ممکن است در روند کارها به وجود بیاید ؛ لذا فکر کردم وظیفه دارم که از لحاظ اداری پی گیری خود را داشته باشم .

 

صدای معلم :
گفتید که در تاریخ ششم دی ماه دانشگاه نامه داده است و خودتان هم پی گیر بوده اید .
اما تاکنون در این زمینه اقدامی نشده است .
با توجه به سابقه و تاریخچه ای که قبل از آمدن شما به به معاونت آموزش ابتدایی وجود داشته است و آفای دیمه ور نیز قبل از شما این جایگاه " مهم سازمانی " را رها کرد و معاونت آموزش ابتدایی به مدت چند ماه بدون مدیر بود ؛ فکر می کنید دلیل و یا دلایل این وضعیت چیست ؟
ممکن است ناشی از عدم توجه و یا کم توجهی وزیر آموزش و پرورش نسبت به جایگاه آموزش ابتدایی باشد و یا مسائل دیگری وجود دارند ؟ 

پایان ماموریت رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

حکیم زاده :
با توجه به تاکیدی که سند تحول بنیادین بر اهمیت دوره ابتدایی دارد و در یکی از راهکارها به شکل مشخص  اشاره می کند که دوره ابتدایی باید به صورت زیربنایی و تخصصی در نظر گرفته شود و در راهکار دیگری اشاره می کند که اولویت تخصیص منابع باید با دوره ابتدایی باشد تصور می کنم از آنجایی که خود آقای بطحایی از دست اندرکاران تهیه و تدوین " سند تحول بنیادین " بوده اند حتما نسبت به این امر مهم توجه لازم و کافی را دارند و بعید می دانم هیچ شخصی در آموزش و پرورش ایران بخواهد به عنوان " وزیر " فعالیت کند و اهمیت دوره ابتدایی را منکر شود و من هم تاکنون در تعاملی که با ایشان در این مدت داشته ام هیچ موقع احساس نکردم که دوره ابتدایی برای ایشان دارای اولویت نیست . 

موضوع اولویت بودن آموزش ابتدایی ا از طرف سایر بخش ها مثل نیروی انسانی پرورشی و تربیت بدنی هم همواره در جلسات مورد تاکید بوده است
هر چند ممکن است در تخصیص بودجه آن چیزی که مد نظر ما است اتفاق نیفتد و ما این را به حساب تنگناهای کلی بودجه می گذاریم نه این که دوره ابتدایی مدنظر باشد.
اتفاقا در همین دوره روی اکثر مکاتباتی که با وزیر محترم داشته ایم ایشان دستور اقدام داده اند و اخیرا نیز طی حکمی اینجانب را به عنوان کمیته راهبری توسعه مدیریت به مدت چهار سال منصوب کرده اند .
 اما در مورد این سوال شما که چرا اقدام نشده است فکر می کنم خود آقای وزیر باید این سوال را جواب دهند و من در مقامی نیستم که بخواهم بگویم چرا از لحاظ اداری اقدامی در این مورد صورت نگرفته است .

 


صدای معلم :

اگر در پایان صحبت دیگری دارید بفرمایید .

پایان ماموریت رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

حکیم زاده :
من فکر می کنم حساسیت و اهمیت دوره ابتدایی به اندازه ای است که باید حمایت همه جانبه از آن وجود داشته باشد هم در عمل و هم در گفتار.
رسانه ها هم در زمینه گفتمان سازی می توانند نقش مهمی داشته باشند.

امیدوارم روند تصمیم گیری به شکلی باشد که خدای ناکرده اختلال و وقفه ای در کار پیش نیاید.

خوشبختانه معاونان ابتدایی ما در استان ها بسیار همراه هستند و این عزیزان خیلی به من لطف دارند که در همین جا از این عزیزان تشکر می کنم. اکثریت مدیران کل محترم نیز اهتمام خوبی به دوره ابتدایی دارند.

امیدوارم این روند با قدرت و آرامش ادامه یابد .


صدای معلم :
امیدواریم که آقای بطحایی با توجه به حساسیت افکار عمومی و نیز جایگاه مهم دوره ابتدایی سریعا اقدام لازم را در این مورد انجام دهند .
پایان گزارش /

یکشنبه, 10 دی 1396 ساعت 21:54 خوانده شده: 1027 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -4 --
دبیر م 1396/10/11 - 08:07
انشاا...یا شما بمانید یا معاون بعدی فردی توانمند و خوش فکر باشد نه فرد تندرو و کم توان و کم انگیزه و...
پاسخ + +5 -2 --
معلم 1396/10/11 - 10:18
آ.پ فعلی ما تاب تحمل افراد باسواد و منتقد را ندارد. در آ.پ تعداد روسای کم سواد و پرمدعا زیاد هست و این افراد ، پشت هم هستند و افراد باسواد و خوش فکر را از مدیریت حذف می کنند تا میدان فقط در دست خودشان باشد. من به عنوان یک معلم دوره ابتدایی از خانم حکیم زاده تشکر می کنم که در مدت معاونت خود ، طرح های الکی را به معلمان ابتدایی تحمیل نکرد و موفق باشند.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/10/11 - 13:27
جناب معلم چه می گویی کمرمعلمان از همین طرح ها خرد شده به یاری خدا شاهد نیروی توانمندی باشیم ایشان برای دانشگاه مناسب ترند
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/11 - 15:00
من معلم ابتدایی هستم و در مدت معاونت ایشان هیچ طرح به درد نخور و الکی اضافه نشد . اگر طرحی اضافه شده و من اشتباه می گویم، شما بفرمایید. خوب هست ما معلمان قدرشناس مسئولان خوب باشیم.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/10/12 - 06:10
یکی ازاین طرح ها طرح شهاب است که در پایه ی چهارم برخی شهرستان ها اجرایی می شوددرزمان ایشان اجرایی شده است مستخدم درزمان ایشان از برخی مدارس حذف شد یا اولیا باید مدرسه را نظافت کنند یا اینکه باید پول نظافت مدرسه را در اختیار مدیر قرار دهند عده ای از مدارس فاقد مربی تربیت بدنی شدند و ........
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/10/12 - 07:41
سلام

آقای شهاب

یک پرسش دارم :

چرا در مدارس ژاپن ، تایوان و... دانش آموزان و معلمان مدارس را نظافت می کنند ؟

فلسفه زنگ " آشوجی " چیست ؟

چرا باید 50000 مستخدم با کارایی پایین در آموزش و پرورش مشغول به کار باشند ؟

یکی از فرمول های "بهره وری " باید این باشد .

البته در ادارات آموزش و پرورش هم نباید نیروی خدماتی به کار شود .

این ساختار ناکارآمد است و خیلی از پست هایی که در ایران وجود دارند در کشورهای توسعه یافته وجود خارجی ندارند !

مشکل تربیت بدنی و مربی آن فقط مختص به دوره ابتدایی نیست و ذر همه مقاطع وجود دارد .

قبلا در این مورد نوشته ام .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
آن دگر معلم«اقا» 1396/10/12 - 16:01
اگر در آپ کاره ای بودم چند کار اساسی انجام می دادم:
1- توانمند کردن (علمی کاربردی)معلمان و مدیران مدارس
2-همتراز کردن منزلت اجتماعی فرهنگیان با پزشکان و قضات
3- از بین بردن پست خدمتگزاران در کل سیستم آ پ
4- ریشه کن کردن ضمانت فرهنگیان
5-رساندن معلمان به زیر 500هزار نفر
6-خشکاندن سیاسی بازی در کل سیستم آ پ
7-انتخاب هر نوع مدیر از پایین به بالا(با مسئولیت انتخاب کنندگان)
8-انتخاب بازنشسته های توانمند به عنوان مشاور در مدارس
9-کاهش نیروی ادارات به یک سوم
و ...
در پاسخ به خودم: با پوزش از همکاران ارجمندم:
خدا خر را شناخت که به او شاخ نداد.
پاسخ + +6 -1 --
شاکی 1396/10/11 - 10:28
آقا یک عده در صف انتظار پست هستند...تمدید نمی شود،قولش رو قبلا داده اند والسلام من اتبع الهدی!!!
پاسخ + +5 -7 --
لطیفه 1396/10/11 - 13:05
حکیم زاده! همه همکاران میدانند که افرادی بسیار هوشمند و متخصص برای آن پست هستند که شما آنرا با رانت و باندبازی غصب کرده اید. اگر یک جو وجدان دارید برای خاطر ملت ستمدیده ایران هم شده برید کنار. روحانی باید در گماشتن مسیولان و مدیران تنها و تنها شایستگی و تخصص آنها را ملاک قرار دهد و نه ....
پاسخ + 0 0 --
معلم از تهران 1396/10/11 - 15:09
ما که فرد هوشمند و متخصص در وزارت خانه آ.پ و اداره های آ.پ نمی بینیم . فقط یک عده کم سواد ، کم تلاش و پرمدعا می بینیم . آ.پ به صورت قوم و قبیله ای اداره می شود . فرد هوشمند و خلاق به سخنی بتواند در این سیستم بماند.
پاسخ + 0 0 --
لطیفه 1396/10/11 - 20:06
همین آقای پورسلیمان خودمون هم هوشمند هست هم متخصص هم ضریب هوشی خارق العاده هم لارج و لاکچری هم ....
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1396/10/11 - 20:42
سلام

دوست عزیز

آقا / خانم لطیفه

از نظر لطف شما سپاسگزارم .

اما من علاقه ای به کار کردن در محیط های ستادی را ندارم .

حوزه کار من رسانه است و به این حوزه برای ارتقای آگاهی مردم ایمان دارم .

راستی اگر من به وزارتخانه بروم ، شما و دوستان دیگر کجا می خواهید نظر بدهید !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلم از تهران 1396/10/11 - 21:05
سلام آقای پورسلیمان ، ممنون که سایت به این خوبی راه انداختید. این سایت تنها راه ارتباط ما با برخی مسئولان هست .
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1396/10/12 - 13:56
من هم به نوبه خودم از آقای پورسلیمان عزیز و تیمشان برای این سایت تعاملی سازنده تشکر می کنم.
پاسخ + +1 0 --
افسری 1396/10/11 - 19:03
این معاونت هم بدید زینوند
پاسخ + +5 -3 --
فرهنگی 1396/10/11 - 19:06
تعارف نکن بمون و ابادترش کن همش مال خودت
پاسخ + +2 0 --
کارشناس 1396/10/11 - 20:54
خدا حافظ خانم دکتر امروز شنیدم تموم شدی
پاسخ + +4 0 --
ممقانی 1396/10/11 - 23:55
با توجه به شخصیت نسبتا مستقل ایشان و البته منتقد و اینکه با تیم آقای دانش آشتیانی تشریف آوردنده اند همه اینها نشان از این دارند که ایشان هماهنگ با تیم موجود نیستند .
بعید می دانم با این تیم کاری وزارتخانه ماموریت ایشان تمدید بشود . نیرویی فعال و البته عالم . که به درد تیم فعلی نمی خورد .من هم فکر می کنم که باید با ایشان خداحافظی کنیم .
پاسخ + 0 0 --
رضا محمدیان 1396/10/12 - 10:44
در تایید دوستی که فرموده اند این معاونت را هم به زینی وند بدهید... خواستم بگم پیشنهاد خوبی است... زینی وند فعال و کار بلد است این معاونت را هم به راحتی مدیریت می کند...
پاسخ + +3 0 --
معلم دردآشنا 1396/10/12 - 15:24
اگر جزء باند حضرات هستي خيالت راحت وگرنه فكري به حال خودت كن عزيزم
پاسخ + 0 -2 --
... 1396/10/12 - 21:05
برو به پشتت نگاه نکن با ان بی سوادی ات
پاسخ + +2 0 --
سید محمد حسن حسینی 1396/10/13 - 07:45
خانم حکیم زاده! از مسیول آموزش ابتدایی اداره کل خراسان رضوی خواستم که کتاب من تحت عنوان "یادگیری تیمی رقابتی" را به همکاران معرفی کند. اما ایشان فرمودند من قصد تجارت دارم!! برای همین این سیزدهمین کتابم را در سایتم قرار دادم تا همکاران رایگان دانلود و استفاده کنند. لطفا حالا به همکاران معرفی کنید:

http://beyondelt.blogfa.com

http://drelt.ir
پاسخ + +2 -1 --
اذری 1396/10/13 - 17:37
برو با ان ظرح توصبفی
پاسخ + +1 -1 --
امامی 1396/10/15 - 20:17
با سلام و احترام خدمت همه همکاران،

مذاح و شوخی هیبت آدمی خصوصا مرد را ازبین
می برد. شخصیت انسانهاخمیرمایه سرگرمی یا
بذله گویی هیچکس نیست. ما ایرانی ها چه زود
کف تحسین می زنیم و چه زود کوس رسوائی
می نوازیم. یک انسان برای رسیدن به موقعیتی
ممتاز جهت خدمت به همنوعان خود از فراز و
نشیب های بسیاری می گذرد خصوصا در کشور ما .
ساده ترین و کوتاه ترین مسیر برای گستاخی،لطیفه
گویی است. امید که شرایط شغلی خویش را بیشتر
و عمیق تر درک کرده و بر غنای منزلت خود بیفزائیم.
با تشکر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور