صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" « صدای معلم » با تاکید بر حفظ منافع صاحبان این صندوق راه چاره را در انحلال و بازگشت همه مطالبات قانونی اعضا به آنان می داند و معلمان و مسئولان را به مشارکت در این اقدام معقول فرا می خواند "

بخشنامه " افزایش حق السهم اعضا " همچون " عضویت اجباری " در تضاد صریح با اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان و تبصره قانونی تاسیس صندوق می باشد

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان خواستار افزایش منابع ورودی صندوق برای ادامه حیات آن شده است/ می خواهند حق السهم اعضا را افزایش دهند/ در شرایط رکود اقتصادی می خواهند از جیب معلمان بحران کمبود نقدینگی را حل  کنند/ افزایش حق السهم غیر قانونی است/ معلمان باید بدانند در صندوق چه می گذرد/ حضور وزیر آموزش و پرورش در راس هیات امنا با اختیارات وسیع این انتظار را ایجاد می کند که هیات امنا به نقش نظارتی خود توجه بیشتری داشته باشد/ موسسه صندوق از زمان تاسیس  به حیاط خلوت مدیران وزارت آموزش و پرورش تبدیل شده است/ اعضای عادی صندوق ذخیره هیچ نقشی در تعیین مدیران موسسه ، در نظارت بر عملکرد آنها و در عزل آنها ندارند/ نگران تاراج اندک اعتماد باقی مانده در میان جامعه فرهنگیان هستیم/ با گذشت بیش از یکسال هنوز گزارشی رسمی در باره نتیجه بررسی فساد در صندوق و بانک سرمایه منتشر نشده است/ علاوه بر وزیر و معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آقایان  محمدعلی نجفی، مرتضی حاجی و حسین مظفر هم عضو هیات امنای صندوق هستند / برخی از امتحان داده های قبلی با شعار دفاع از مطالبات معلمان در پی صید کردن ماهی خود در این آب گل آلود و در این آشفته بازار هستند/ مدیران صندوق قادر به اداره این صندوق با ساختار ناکارآمد فعلی نیستند و دیواری کوتاهتر از دیوار معلمان نیافته اند/ برگزاری انتخابات الکترونیکی برای انتخاب نماینده اعضا در هیات مدیره و هیات امنا  احتمالا سرکاری و فرمالیته است/  اعضای صندوق باید حساسیت و قدرت خود را به رخ هیات امنا و هیات مدیره صندوق بکشند/  اگر فقط ده درصد اعضای صندوق به طور مصمم درخواست تسویه حساب و خروج از صندوق را هماهنگ اعلام کنند، مدیران صندوق دست و پای خود را جمع می کنند و در مقابل خواسته های اعضا کوتاه می آیند/  800 هزار عضو صندوق تا زمانی که پراکنده و منفرد  باشند حریف 7 عضو هیات مدیره نخواهند شد/  آیا معلمان می توانند برای روشن کردن تاریکخانه صندوق دست به دست هم بدهند و از سرمایه و حقوق خود دفاع کنند

بخشنامه افزایش حق السهم اعضا صندوق ذخیره فرهنگیان و تقاضای صدای معلم برای انحلال صندوق

چهار سال پیش معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش صندوق باصدور یک بخشنامه همه معلمان را به عضویت اجباری در صندوق درآورد . ( این جا )

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان درخواستی را به معاونت وقت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش (محمد بطحایی ) مبنی بر امکان عضویت تمام فرهنگیان در صندوق ذخیره ارائه کرد و معاونت وزارت آموزش و پرورش هم با پذیرفتن این موضوع اعلام کرد که از مهر ماه تمام فرهنگیان عضو صندوق ذخیره هستند.

فرهنگیانی که عضو صندوق ذخیره نبودند به صورت اتوماتیک به عضویت صندوق درآمدند و حداقل تا  دو ماه مبالغی از حقوق آنها کسر می‌شد.این بخشنامه با اعتراض معلمان روبه رو شد.

« صدای معلم » هم مطالب متعددی در انتقاد ازاین بخشنامه منتشر کرد. بخشنامه به دلیل اعتراض معلمان و جنبه غیر حقوقی و زورمدارنه آن به حالت تعلیق درآمد . ( این جا )

اعتراضات عملکرد صندوق ادامه یافت . در 10 شهریور 1395 ؛ صدای معلم با هشداری به مسئولان چنین نوشت :

"هم زمان با قضیه فیش های حقوقی نجومی در جامعه و حساسیت فوق العاده زیاد افکار عمومی نسبت به این موضوع ، پیش بینی می شود که این سونامی دامن آموزش و پرورش را هم فرا خواهد گرفت .نگاه معلمان متوجه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان شد که از سال ها پیش حرف و حدیث در مورد آن بسیار است."

همچنین « صدای معلم  » در یاداشتی با عنوان " بیانیه رییس جمهور جایی برای مماشات با متخلفان باقی نگذاشته است نوشت : "قبل از آن که نهادهای نظارتی مسایل و تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان را کشف و اعلام کنند ،فانی رودربایستی و تردید را کنار بگذارد و دنبال داستان را بگیرد . ( این جا )

طی یادداشت ها و گزارش های متعدد ؛  " صدای معلم " به جد و با تکرار از وزیر آموزش و پرورش و دیگر اعضای هیات امنای صندوق که در حکم مجمع عمومی صندوق هستند ، خواست تا با بررسی دقیق و جامع نسبت به این موضوع بی تفاوت نباشند .مضمون اصلی انتقادها عدم شفافیت و فقدان سازوکارهای نظارتی از  سوی اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان بود .

بخشنامه افزایش حق السهم اعضا صندوق ذخیره فرهنگیان و تقاضای صدای معلم برای انحلال صندوق

از نظر ما " شفافیت اصل گم شده در صندوق است " ؛ این را قبلا نوشته بودیم .نوشتیم که اعضای عادی صندوق ذخیره هیچ نقشی در تعیین مدیران موسسه ، در نظارت بر عملکرد آنها و در عزل آنها ندارند. تنها می توانند عضو صندوق شوند یا از آن خارج شوند . فقدان نظارت موثر از سوی افراد ذینفع  می تواند زمینه ساز فساد و سوء استفاده شود .

متاسفانه هیات امنای صندوق که وزیر آموزش و پرورش و معاونت پشتیبانی وزیر و دو تن از وزرای سابق در آن حضور دارند ،در برابر این انتقادات سکوت کرده و با بی اعتنایی از کنار آن ها گذشت .

صندوق ذخیره فرهنگیان موسسه ای مستقل از بافت وزارتخانه است و مشکلات این موسسه ارتباط چندانی با نوع دولت ها هم نداشته است و در همه دوره ها وجود داشته است.

حضور وزیر آموزش و پرورش در راس هیات امنا با اختیارات وسیع این انتظار را ایجاد می کند که هیات امنا به نقش نظارتی خود توجه بیشتری داشته باشند . متاسفانه  این موسسه از زمان تاسیس به حیاط خلوت مدیران وزارت آموزش و پرورش تبدیل شده است .

بیش از 800 هزار فرهنگی نگران وضعیت موجود و  آینده این صندوق هستند .بعد از افشای سوء استفاده مالی در صندوق و بانک سرمایه و تشکیل هیات های مختلف برای بررسی فساد و اختلاس در صندوق تا کنون گزارشی رسمی از سوی وزارت آموزش و پرورش و یا مجلس منتشر نشده و همین ابهام به شایعات دامن می زند. این روزها خبرهای خوشی از صندوق ذخیره فرهنگیان شنیده نمی شود ...

ما نگران تاراج اندک اعتماد باقی مانده در میان جامعه فرهنگیان هستیم و شاهدیم که برخی از امتحان داده های قبلی با شعار دفاع از مطالبات معلمان در پی صید کردن ماهی خود در این آب گل آلود و در این آشفته بازار هستند .

کاش برای یک بار هم که شده عملکرد مسئولان این صندوق مانند یک  اتاق شیشه ای در معرض دید و نظارت اعضا قرار می گرفت  و قفل این صندوق پر از رمز و راز برای صاحبان اصلی آن گشوده می شد.کاش به هشدار منتقدان توجه می شد ..."

اخیرا مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزایش منابع ورودی صندوق برای ادامه حیات را  ضروری دانسته و تصریح کرده است  با مساعدت معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی بخشنامه ای با موضوع افزایش حق السهم اعضا صادر شده است.

همان گونه که بخشنامه عضویت اجباری مخالف موارد و موزاین قانونی بود این بار نیز این اقدام مسئولان وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان در تضاد صریح با اساسنامه صندوق و تبصره قانونی  تاسیس صندوق می باشد .

این اقدامات نشان از آن دارد که مسئولان این صندوق قادر به اداره این صندوق با ساختار ناکارآمد فعلی نیستند و دیواری کوتاه تر از دیوار معلمان نیافته اند. از سوی دیگر این بخشنامه نشان می دهد که صندوق در شرایط رکود اقتصادی با کمبود نقدینگی مواجه شده است.

در 17 آذرماه 1395 ؛ « صدای معلم » ضمن ارائه پیشنهادی  که  حل مشکلات این صندوق را نه در " انحلال " و نه " غیرمتمرکز کردن و استانی کردن " آن بود ( این جا ) تصریح کرد : " همه صندوق هاي قابل معامله در بورس داخلي و منطقه اي و حتي جهاني ، با متخصص ترين تيم هاي سبد گردان و مجرب ترين کارگزاران ، علاقه مند جذب اين سرمايه کلان مي باشند."اشتباه ساختاري زمان تأسيس ˏ صندوق ذخيره فرهنگيان که هم اکنون به يکي از بزرگترين هلدينگ هاي اقتصادي کشور تبديل شده است تصدی اداره ده ها شرکت در حوزه های مختلف اقتصادی و ساختار تو در تو و پیچیده ای است که نظارت بر این موسسه را غیر ممکن کرده است. هر چند که در ديگر مواد  اساسنامه فعاليت موسسه ، بيشتر بر اساس شرکت سرمايه گذاري تعريف شده است ...

در همان جا پیشنهاد کردیم که با تغييرات جزيي در اساسنامه و تدوين آئين نامه هاي لازم نام موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان را به موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان قابل معامله در بورس تغيير دهيم ..."

مسئولان صندوق در اصلاح اساسنامه صندوق برای ارتقای کارایی و اثربخشی آن و  خروج از بن بست فعلی باید مشارکت مشارکت  فکری اعضا و افراد صاحب نظر را بپذیرند. اما دریغ و صد افسوس که گوش شنوایی برای شنیدن  " این صدا " ها  نبود و مسئولان فارغ از دغدغه ها و نگرانی های معلمان که صاحبان اصلی و سهامداران صندوق ذخیره فرهنگیان هستند به راه خویش رفتند .

در حال حاضر افق روشنی پیش روی این صندوق موجود ندارد. اقداماتی مانند برگزاری انتخابات الکترونیکی برای انتخاب نماینده اعضا در هیات مدیره و هیات امنا  با ترتیب و کیفیتی که اعلام شده است هم احتمالا نمی تواند تاثیری در اصلاح مدیریت صندوق داشته باشد.   

« صدای معلم » با تاکید بر حفظ منافع صاحبان این صندوق راه چاره را در انحلال و بازگشت همه مطالبات قانونی اعضا به آنان می داند و معلمان و مسئولان را به مشارکت در این اقدام معقول فرا می خواند .

اعضای صندوق باید حساسیت و قدرت خود را به رخ هیات امنا و هیات مدیره صندوق بکشند. تعداد زیادی از  اعضای صندوق در تماس با صدای معلم مخالفت خود را با افزایش حق السهم اعضا اعلام کرده اند.

برخی از همکاران هم پیشنهاد راه اندازی کمپین خروج از صندوق را مطرح کرده اند. اگر ده درصد اعضای صندوق به طور مصمم درخواست خود برای تسویه حساب و خروج از صندوق را به طور هماهنگ اعلام کنند، مدیران صندوق دست و پای خود را جمع می کنند و در مقابل خواسته های اعضا کوتاه می آیند. 800 هزار عضو صندوق تا زمانی که پراکنده و منفرد  باشند حریف  7 عضو هیات مدیره نخواهند شد.

آیا معلمان می توانند برای روشن کردن تاریکخانه صندوق دست به دست هم بدهند و از سرمایه و حقوق خود دفاع کنند؟

پایان گزارش/

شنبه, 23 دی 1396 ساعت 15:51 خوانده شده: 880 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
بازنشسته 1396/10/23 - 17:36
متاسفانه در جامعه ما خصوصا بعداز انقلاب اینقدر بی مورد به ریش ونماز های طاهری و باند بازی در استخدام ها بها داده شد کمتر یا اصلا به تعهد ولیاقت وازهمه مهمتر به ارزیابی و بازرسی اصولی و مسول بودن افراد در مقابل عملکردشان توجه نشده ، لذا با زحمت می توان امیدوار به اصلاح شد چون متاسفانه اختلاس ودزدی ریشه در خون مسثولان دوانده است
پاسخ + +5 -1 --
دبیر م 1396/10/23 - 17:44
افرین موافقم تغییر سهم و حق عضویت باید اختیاری باشد
پاسخ + +8 0 --
معلم بی یاور 1396/10/23 - 19:02
لطفا نتیجه نظرسنجی تاانحلال وگرفتن تمام حق و حقوق ازاموال باتعیین هفته تسویه حساب ودرخواست انحلال ادامه یابد ماهستییم که با سکوت وواریز حقمان درصندوق اختلاس گر وگرگ پرورش داده آییم حال که روشن شده تمام امنا فقط برای خوردن مال من وتو آمده اند این اخوررا باید خراب کرد
پاسخ + +10 -1 --
مهرپور 1396/10/23 - 19:22
لعنت بر کسی که صندوق ذخیره فرهنگیان را ابداع کرد.من تا مدت ها عضو نشده بودم تا این که خودشان با اجازه خودشان به زور عضو کردند!الان هم که افزایش حق السهم اعضا.حداقل بیایید با هم متحد شویم و در برابر این یکی کوتاه نیاییم.
پاسخ + +10 -1 --
ناشناس 1396/10/23 - 23:35
من بعد 10سال عضویت ،انصراف دادم.همه انصراف بدهید تا درب این دزدخانه بسته شود.
پاسخ + +7 0 --
فرهنگی 1396/10/24 - 08:19
آقای پور سلیمان
با سلام و احترام
ضمن تشکر از مواضع حمایتی صدای معلم از فرهنگیان عزیز
لطفا تمهیدی بیاندیشید که بحث اعزام به خارج فرهنگیان
در مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد.
در این زمینه خبرها حکایت از اعزام وزارت نشینان و یا وابستگان
آنها که در هیچ آزمون قبول نشده اند دارد.
حق فرهنگیان در این یک قلم هم متاسفانه مورد هجمه قرار گرفته
است.
با تشکر از شما
پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1396/10/24 - 08:28
یک روز در دفتر مدرسه برای چند همکار داشتم توضیح میدادم که نباید در این صندوق عضو شد.اختلاس یعنی دزدی فرقی نداردو از این حرفها.چند روز بعد دوتا از معلمها به اداره رفته و گفته بودند در ساعات استراحت فلان شخص چه میگوید چه و....
ببینید واقعا ما معلمها بیش از این لیاقت نداریم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/10/26 - 13:54
امان از دست این همکاران ،حتی زمانی که همه در اوج فلاکت به سر می بریم دست از زیرآب زنی و چاپلوسی برنمیدارند ،
به امید روزی که نسل این قبیل معلمان منقرض شود
پاسخ + +9 0 --
ممقانی 1396/10/24 - 11:50
حتی تجربه فروشگاه های فرهنگیان نیز که تقریبا با رای فرهنگیان و حتی نظارت آنها با افراد آشنا انجام می گیرد نیز ، نشان داده است که تجربه موفقی نبوده است . هم از نظر فساد شخصی و هم از نظر عدم آشنایی با اصول فعالیت اقتصادی !
امروز تنها عاملی که فرهنگیان امثال بنده را را در این صندوق نگه داشته است حق السهم دولت است که آن هم ظاهرا با مشکلات فراوانی پرداخت می شود . بهترین راه حل انحلال آن و پر داخت سهم اعضا هست به شرطی که در این مرحله هم فساد کنترل شود سهم دولت به میزان واقعی پرداخت گردد.
پاسخ + 0 0 --
معلم بی یاور 1396/10/25 - 10:36
سهم دولت توسرشون بخوره اگه تمام مالم یک صندوق بررسی بشه وبه ریال تبدیل بشه که ازپول ماخریداری شده به هرعضو چندین میلیون خواهد رسید تمرکزباید روی املاک باشه وکارخانجات دولت سهمش نده هم بجایی نمی‌خوره اصل ماجرا املاک وشرکتهایی است که خودمدیرعامل هم گفته نمیدانم چندتاست آنجا دزدی است واخرمعلوم نمیشه کدامین شادزد قرارهای بالابکشه
پاسخ + +11 0 --
منوچهر 1396/10/24 - 12:39
یکی برای پاک شدن گناه خود سواری میدهد که هدف دارد ولی برای ما مشخص نیست با انکه به فرهنگی بودن واگاه بودن مدرک داشتن می بالیم چرا سواری میدیم .جواب نداریم.جالب است 900هزار نفر معلم عضو صندوق هستند ولی 90 نفر از فرزندان انها در کل صندوق مشغول نیستند.ایا معلمی فقط داشتن حکم کارگزینی و دفتر نمره به دست گرفتن و به کلاس رفتن است تا کی؟؟؟؟؟؟در جامعه ای که فرهنگیان پله ترقی زیردستان خود باشند امیدی به پیشرفت و بر کنده شدن ریشه دزدی ها و اختلاس نیست.مظلوم کوته فکر تولید ظالم میکند!!!
پاسخ + 0 0 --
مهدي 1396/10/26 - 14:11
سلام.
افرين شيوا و رسا و كافي و نافي بود.
مويد باشيد.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1396/10/24 - 17:47
به حماقت خودم می خندم که انصراف داده بودم باز ۵ سال پیش دوباره عضو شدم
پاسخ + +2 -5 --
سوسن مریدی 1396/10/24 - 20:36
همکاران عزیز صادقانه به شما می گویم عضو این صندوق شوید و به جوسازیهای خبرگزاریها توجه نکنید مهر بازنشسته شدم و 20تومن گرفتم واقعا دستشان درد نکند .خدواند بانیان این کار خیر را رحمت کند
پاسخ + 0 0 --
معلم بی یاور 1396/10/25 - 17:44
مگه پول خودتون چقدبود که بیست دادن. مگه میشه شمامهر بازنشستهشدی بیست م گگرفتین ولی به ماهمکاران مهر بازنشسته گفتن تازه اخربهمن میدییم نکنه پارتی چیزی داشتی
پاسخ + 0 0 --
مهدي 1396/10/26 - 14:13
20 تومن !!!!!!!!!
مي شود بيشتر توضيح دهيد و ما و بقيه را قانع كنيد.
مگر مي شود؟
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1396/11/20 - 23:54
3نفر ا همکارامون سال 96 بازنشست شدند به طور متوسط با پس انداز 3 میلیون 16تومن گرفتند
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/10/26 - 13:50
من انصراف دادم راحت ،شدم مقصر خود معلمها هستند تن به هر ذلتی می دهند
سود واریزی دولت را ندادند ولی پول خودم با سودش را دریافت کردم ودیگر در صندوق ذخیره و نابسامانی هاش سهیم نیستم
پاسخ + +2 0 --
مجید 1396/10/30 - 21:38
با سلام لازم به ذکر است این صندوق کاملا بک صندوق دوستانه و خانوادگی است که اساسنامه آن با هیچ یک از شرکت های مذکور در ماده ۲۰ قانون تجارت همخوانی ندارد اصلا معلوم نیست صندوقی دولتی است یا خصوصی یا تعاونی و کلا شرکتی مجهول از جهت تبعیت از قانون است که هیچ نظارتی از خارج بر آن وجود ندارد و اعضای اصلی و سهام داران واقعی آن از اعمال نظر در آن محرومند
پاسخ + 0 0 --
محمد شهرویی بهمئی 1397/04/31 - 14:56
بدبختی این مملکت در این نکته است : الف- تمام مسئولین دهاتی اند ب- تمان مسئولین معلمند !
( باور نداری برو بیوگرافی تمام مسئولین و کله گنده های کشوریف لشکریف علمی و فرنگیف اقتصادیف احتماعیف ورزشی و... را بررسی کن ، دقیق همه از ناکجا ده کوره اند!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور