صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گزارش صدای معلم از نشست کارشناسی - تخصصی "تحليل استراتژيك مصوبه اخير از منظر مركز استعدادهاي درخشان " ( 2 )

مهاجرانی : واقعا معنای " تیزهوش " را باور نداشتند ؛ به جای این که جلوی این اتفاق را بگیریم آمدیم کل قضیه را حذف کردیم !

گروه گزارش/

دوشنبه بیست و سوم بهمن ماه نشست « کارشناسی و تخصصی »  با سخنرانی و پرسش و پاسخ « فاطمه مهاجرانی » سرپرست مرکز استعدادهای درخشان وزارت آموزش و پرورش با موضوع "تحليل استراتژيك مصوبه اخير از منظر مركز  استعدادهاي درخشان " در محل  انجمن اسلامی معلمان ایران برگزار شد .

« صدای معلم » بخش دوم این گزارش را به صورت کامل منتشر می کند .

سخنان کامل فاطمه مهاجرانی در مورد تاریخچه مدارس سمپاد و حذف مدارس تیزهوشان

مدارس به یکباره زیاد شدند از طرفی دیگر تقریبا مدیریتش از دست ستاد درآمد . مدیران را به ضرب و زور خود ستاد تنظیم کرد و چیدمانش را تنظیم کرد ولی معلمش دست ستاد نبود . مجبور شدند برایشان شهریه تعیین کنند .

زمانی که "  سازمان " بود سرانه به مدارس می دادند و مجبور شدند شهریه دریافت بکنند که حداکثر پنجاه درصد شهریه مصوب غیر انتفاعی هاست اما آن چیزی که باعث شد این اتفاقات بیافتد چیزهایی بود که عرض کردم.

 اما از سال 92 تا الان چه کار کردیم ؟

بعد از این که متوجه شدیم چه اتفاقی دارد می افتد شروع کردیم به کاهش تدریجی. یک مجموعه ای به یکباره راه افتاده است ، شما در مدرسه را باز کردید چگونه می خواهید در آن را ببندید؟

 این مدرسه دیگر مدیر دارد. مگر مدیر به این راحتی  قبول می کند که شما از امروز دیگر نباید در این مدرسه باشید.

 مدرسه راه افتاده . راه انداختن کار آسانی است ولی جمع کردن بسیار بسیار کار سختی است.  

این باید آرام آرام کم می شد با بحران هالی مالی خیلی سختی که وجود داشت . انسان ممکن خطا بکند. هیچ کس این ادعا را ندارد که به هیچ عنوان دوستانی که در سمپاد بودند مدیرانشان هیچ خطای مالی نکرده اند من لااقل نمی توانم چنین ادعایی بکنم چون معتقدم که انسان ممکن است خطا هم بکند.

 منی که فرهنگش را نداشتم بچه ام را دست مایه تفاخرم کردم طبیعتا معلمین را باید از بیرون می آوردند چون سیستم " بکفا " به اینها معلم نمی داد . ما مدرسه ای داریم که بعضا فقط و فقط در مدرسه خدمتگزارش رسمی است ، هیچ کس دیگر رسمی نیست. با شهریه ای نصف مدارس غیرانتفاعی  و باید مدرسه را با آن بگرداند. مدرسه ای که اساس آموزشش پژوهش است ، اساس تربیتیش کار جمعی است . می خواهد جشنواره شعر عاشورایی برگزار کند ، می خواهد جشنواره شعر فاطمی برگزار کند می خواهد کار سوق علمی برگزار کند می خواهد اردو بگذارد یا جشنواره قرآنی برگزار کند .

من این را با افتخار می گویم . آقای دکتر سید میعاد صالحی از بچه های سمپاد سیصد بار رتبه برتر قرآنی گرفته است ، این از بچه های سمپاد است. این از مفاخر کشور است. هر فضایی که بخواهد این ها را گسترش بدهد ؛ عرض کردم  اینها مانند اسفنجند ما هر جایی اینها را بگذاریم سریع جذبشان می کنند .

اگر توانستید محیط مساعد برایشان ایجاد بکنید جذب می کنند ، اگر توانستید خوارک مناسب بدهید جذب می کنند .

اگر هم نتوانستید چیزهای دیگری جذب بکنند.

کم هستند افرادی که خداوند این قدر به اینها توفیق می دهد و آن قدر حمایتشان می کند که در خیلی از بزنگاه ها نلغزند .

کار کردن با  آدم های باهوش بسیار بسیار حساس است . همان قدر که در مثبت ها گیرا هستند در منفی ها هم همان قدر گیرا هستند و لذا ما با یک چالش مواجه شدیم  .

سیستم نمی توانست مانند قبل به بچه ها خوراک خوب بدهد. نمی توانست به اندازه کافی برایشان کارهای اجتماعی بگذارد .

آن چیزی که باعث می شود بچه ها به اندازه کافی اجتماعی بشوند کارهای تشکلی است . اگر ما از یک دانش آموز کار تشکلی را بگیریم چگونه ممکن است اجتماع پذیر شود ، اجتماع پذیر نخواهد شد .

بچه ها باید در مدرسه این امتحانات را پس بدهند باید در آن جا این امتحانات را یاد بگیرند . این فرصت را نداشتند چون نه دیگر معلمشان این باور را داشت و نه خیلی موضوعات دیگر.

 و مثل جاهای دیگر جامعه که هدف می شود کنکور ، هدف می شود گرفتن مدال ... اینها هم از این قضیه بی نصیب نماندند و گرفتار همین آسیب شدند .

از سال 92 همکار خوب من آقای دکتر شجاعی سعی کردند ظرفیت ها را آرام آرام کم بکنند . استعداد استحقاق می آورد و استحقاق وظیفه می آورد. وظیفه تان بیشتر است و این را باید به بچه ها می خوراندیم

ظرفیت از بیست و پنج هزار نفر ورودی امسال قرار بود چهارده هزار ورودی داشته باشیم یعنی ظرفیت کم شد با یک شیب ملایم ولی به نسبت پیوسته.

 نکته دیگر این بود که سعی کردیم مدارسی که در جمعیت دانش آموزی کم هستند - ما باید به ازای هر صد نفر دو نفر تیزهوش داشته باشیم-  پس ما باید حداقل  یکجمعیت 3 هزار نفره داشته باشیم که با یک نرم تقریبا  میانگین سه درصدی یک مدرسه نود نفره داشته باشیم .

 ایراد این بود که ما نمی توانستیم کلاس سمپاد داشته باشیم. مجبود بودیم مدرسه سمپاد داشته باشیم. وقتی می شود مدرسه باید حداقل سه پایه داشته باشیم. دو پایه نمی تواند داشته باشد و حتما باید 3 پایه داشته باشد .

و لذا در مناطق کم جمعیت دچار مشکل شدیم. داشتیم . برای اینها داشتیم راهکار در می آوردیم .

داشتیم می رفتیم به سمت آموزش های منعطف ، سراغ آموزش هایی که می تواند بچه ها را غنی کند در آن فضایی که در  مدرسه نیستند ولی به هر حال  تغییرات وجود دارند و با آن مواجه هستیم.

اگر بخواهم وضعیت را در سال 92 آسیب شناسی بکنم – سالی که با 700 مدرسه مواجه هستیم - موضوعاتش است. متقضیان بسیار زیاد شده اند.

من این را در برنامه " پرسشگر " گفتم .

من اینجا را یک محیط کارشناسی می دانم و اجازه می خواهم  که از فضای تلویزیون راحت تر صحبت بکنم.

چرا این قدر  مدارس تیزهوشان و مدارسی غیرانتفاعی مورد اقبال قرار می گیرند؟

یک چیزهایی حتما در یک جاهایی کم است . این را بپذیرید.  حتما یک جاهایی چیزهایی کم است که که افراد حاضرند شهریه بدهند و به مدارس غیر دولتی و سمپاد بروند.

اگر مدارس دولتی ما به اندازه کافی غنی باشد قاعدتا این فشار را کم می کند. یکی از فشارهایی که ما با آن مواجه هستیم افزایش " متقاضی " است ونمی توانیم کاری بکنیم.

 شرط گذاشته اند که بچه هایی که در آزمون توصیفی خیلی خوب دارند بیایند.دویست و پنجاه هزار نفر خوب در کشور داریم. نمی توانیم کاری بکنیم.

  نکته دیگر این که شاخص هایمان به شدت  به هم خورد. آن اقتداری که مدیر قبلا دهه هفتاد داشت و مدیر مدرسه یک آدم تمام عیار و قوی بود به دلیل خیلی از موضوعات حتی فشار نمایندگان که بسیار فشار سنگینی است  فرو ریخت  .

در انتصاب های وزارتخانه روی سمپاد این قضیه خیلی سنگین است حتی تا اینجا ورود می کنند برای این که این فشار را بشکنیم مصوب کردیم که برای این که مدیران انتصاب بشوند حتما بیایند اینجا در یک کمیته ای مصاحبه بکنیم.

حدود هفتصد مدیر را می خواهند انتصاب بزنند ؛ چه حجمی از کار خواهد شد ، چگونه این مجمع می خواهد سیاست گذاری بکند. ستاد علی القاعده باید سه کار اصلی انجام بدهد.  سیاست گذاری کند زیر ساخت ایجاد کند و نظارت کند .

چگونه ستادی که این همه درگیر کار است می تواند این کار را انجام دهد ؟ و ممکن hست ستاد از کارهای خود جا بماند و شاخص هایمان به هم ریخت.

 نکته دیگر این که مجبور شدیم آزمون تستی بگیریم.

 در دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد علاوه بر آزمون تستی مصاحبه انجام می شد . شما اگر این عدد را به پنجاه هزار نفر برسانید امکان هر کاری وجود دارد . مصاحبه ، تست روان شناسی آزمون تشریحی ولی با دویست و پنجاه هزار نفر چه می شود کرد؟

 این شد که این آزمون ها ، این شد که دیدیم.

« پول  » جاذبه بسیار زیادی دارد و آدم ها به طرف آن می روند.بنگاه اقتصادی دنبال این هستند که این جاها را شناسایی بکنند و مسلما از این فرصت استفاده شد.

 حذف مصاحبه بسیار مهم بود  . مصاحبه خیلی ابزار توانمندی در این قضیه بود.

 نکته دیگری که اتفاق افتاد این بود که در بسیاری از مناطق مدیری که سمپاد را بشناسد و باور داشته باشد خیلی نداشتیم .

 می گفتند چرا بچه ها را جدا می کنید؟ چون  واقعا معنای " تیزهوش " را باور نداشتند.

سخنان کامل فاطمه مهاجرانی در مورد تاریخچه مدارس سمپاد و حذف مدارس تیزهوشان

باور نداشتند که برخی بچه ها واقعا متفاوتند .

 باور کنید که بعضی از بچه ها متفاوتند. اگر در کلاس عادی بگذارند اذیتت می کند. معلم را آزار می دهد ، دست به خرابکاری می زند ، شیطنت های بی رویه انجام می دهد . باید بیشتر از معمول کار پژوهشی به سرش بریزید .

 به جای این که این باورها  را به بچه ها بدهیم ؛ گفتیم چه کسی گفته که تو کسی هستی؟ و اگر کسی از کشور خارج شد گفتیم فرار مغزها مدارس ما چون از نرم خارج شد پر شد از بچه هایی که تیزهوش نبودند و در حالت بسیار خوبش سخت کوش بودند.

بچه های سخت کوش خسته می شدند ، افسرده می شدند ، دلزده می شدند از این همه کار کلافه می شدند .

والدین آنها هم همین طور. در واقع مجموعه از مدار خودش-  که من خیلی روی آن تاکید دارم - زیرا سمپاد و هر مجموعه دیگری و هر مدرسه ای که وجود دارد شاهد نمونه هر کدام سر فلسفه خودش کار کند تنوع در آن صورت چیز بدی نیست.

 اتفاقا تنوع یعنی پاسخ دادن به ذائقه های جامعه به شرط این که روی فلسفه خودش بایستد .

موضوع بعدی این بود که  واقعا دید « نخبه پروری » در جامعه وجود نداشت.

 منی که فرهنگش را نداشتم بچه ام را دست مایه تفاخرم کردم و شروع کردم به خواهرم پز دادن . غافل از این که تو چه کار داری که بچه او چه کاره است و جامعه این را پذیرفت.

 یک زمانی خانم ها النگوهایشان را به رخ هم می کشیدن یک زمانی بچه هایشان را. پدران هم همین طور .

 با بچه هایشان پز دادند. به جای این که جلوی این اتفاق را بگیریم آمدیم کل قضیه را حذف کردیم.

اتفاق بسیار بدی است .

 تفاخر با هر رویکرد این گونه بد است. چه فرقی می کند چه تفاخری  داریم. این اتفاق بد است .

بچه ها را ابزاری برای پز دادن خودمان قرار دادیم و دو طرف را تحت فشار گذاشتیم . چون می خواستیم خودمان پز بدهیم در حالی که باید خانواده ها را توجیه می کردیم. باید آموزش می دادیم که مادر عزیز ! پدر عزیز ! تیز هوشی یک استثناء است. قبلا این مجموعه  با استثنائی یکی بوده است .

من به وزیر هم عرض کردم که ای کاش ما را با استثنائی یکی می کردید چون در واقع استثناء است .

اتفاق دیگر این بود که مثل هر مجموعه ای که جدا می شود باید اصل قضیه تاکید بر صفات کریمه انسانی باشد و گرنه به آن آسیب وارد می شود ؛ برخی از بچه ها برتری در آنها شکل گرفت.  این وجود دارد .راهش چه بود؟

به او بگوییم :

"  انی اکرمکم عندالله اتقیاکم "

 اگر هوشت بیشتر است مسئولیتت صد برابر بیشتر است. صد برابر باید خدمت بکنی به این جامعه. تو فکر کردی همین طوری به اینجا رسیده ای ؟ جامعه به تو کمک کرده است. به جای این که این باورها  را به بچه ها بدهیم ؛ گفتیم چه کسی گفته که تو کسی هستی؟ و اگر کسی از کشور خارج شد گفتیم فرار مغزها.

اگر دقت کنید به فرمایشات مقام معظم رهبری هرگز از این کلمات استفاده نمی کنند. می گویند گردش نخبگانی، مهاجرت علمی ؛ هرگز نمی گویند فرار مغزها .

 من این را از منبع موثق نقل می کنم . هیچ گونه آماری از خروج نخبگان در دست نداریم. مطلقا نداریم .

آیا نود درصد رفته اند ؟ صد درصد رفته اند ؟هیچی نداریم.

 تنها راهی که یک پروژه تعریف شد ؛ گفتند از روی پاسپورت ها و کد ملی اینها را رهگیری کنیم. کسی که در داخل کشور بود چون دیتابیس ها ناقص بود رفع خروج کرده ولی  ورود نکرده است بنابراین روی این حساب آمار موثقی در دست نداریم و این موجی که راه افتاد که همه اینها می روند خطا بود.

همین الآن می توانم برای شما اسم آدم هایی که اثر گذار در همین مملکت هستند از مقامات بالای وزارت اطلاعات از بچه های سمپاد هستند حیف که نمی توانم اسمشان را ببرم.

 از بچه های موثر بنیاد نخبگان ، وزارت علوم و  دانشگاه ها از بچه های سمپاد هستند. متاسفانه مانند خیلی از جاها که ما خودزنی می کنیم اینجا هم خودزنی کردیم.

 تاکید می کنم دادن حس تبختر در هر حالتی اشتباه است.

تاکید می کنم استعداد استحقاق می آورد و استحقاق وظیفه می آورد. وظیفه تان بیشتر است و این را باید به بچه ها می خوراندیم. و  این کار را نکردیم چون سهل انگاری کردیم متاسفانه به گونه ای دیگر واکنش نشان دادیم . سهم تربیتی مدارس کم شد ، سهم پرورشی شان متاسفانه کم شد. به دلیل مشکلات مالی به جهت این که از سازمان به مرکز " تنزل درجه "  پیدا کردیم اردوها تعطیل شد .

متاسفانه برنامه های پرورشی تعطیل شد ، مسابقات قرآنی تعطیل شد ...همه اینها تعطیل شد . المپیادهای ورزشی تعطیل شد ؛ همه این ها تعطیل شدند و متاسفانه و صد البته متاسفانه  به جای این که راهکار تعبیه بکنیم مدام این نقاط منفی را تولید و بازتولید کردیم.

پایان بخش دوم

بخش اول

ویرایش و پیاده سازی : زهرا قاسم پور دیزجی

سه شنبه, 01 اسفند 1396 ساعت 21:46 خوانده شده: 585 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -2 --
عضو هیات علمی 1396/12/01 - 22:11
متاسفانه خانم مهاجرانی فهم درستی از تعلیم و تربیت ندارد. نمی تواند بفهمد که نظام آموزشی باید حق تعلیم و تربیت را برای همه آحاد جامعه ادا کند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/02 - 02:45
إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ
درست است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/02 - 02:52
سرکار خانم مهاجرانی
با سلام و احترام
بهتر بود کمتر حرف می زدید. هر چه بیشتر صحبت کنید کم تخصصی شما و آن مدرک بی اعتبار dba اسکاتلندتان بیشتر نمود پیدا می کند.
راستی عنایت بفرمایید در مورد مدرک دکترای خودتان در اسکاتلند بیشتر توضیح بدهید.
پیش از آنکه این قضیه جدی تر مطرح شود لطفا خودتان رسما اعلام کنید که دکترای تخصصی ندارید.
یک دوست مشفق
متشکرم
پاسخ + 0 0 --
محمد 1396/12/02 - 08:33
از سخنان شما کینه و دشمنی شخصی و خصومت کاملا مشخص و مشهود است ،دوست مشفق!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/02 - 20:51
آقای محمد سلام
من نمی دانم شما تا چه حد با آمار و ارقام واقعی تعداد معلمان فرهیخته و تلاشگری که با داشتن مدارک تحصیلی معتبر اعم از فوق لیسانس و دکتری در سراسر ایران به سختی و با امکانات کم در حال تربیت قرزندان من و شما هستند آشنا هستید؟ اما این را می دانم که در صد بالایی از این عزیزان هیچ فرصتی برای عرض اندام و مشارکت بیشتر در تصمیمات اخذ شده در سطح کلان این وزارت خانه طویل و عریض ندارند. می دانید یکی از دلایل دور شدن زحمت کشان و نخبگان واقعی درحوزه صف از موقعیتهای مدیریتی و ممتاز ستادی افرادی مانند سرکار خانم مهاجرانی هستند؟ حالا که این فرصت را امثال خانم مهاجرانی و بقیه نور چشمیهای حوزه ستادی از بقیه آیا گناه است که کسی به صراحت اعلام نماید که ایشان فوق لیسانس است و دکتر تخصصی پی اچ دی نیست؟ ما حدودا ۱۶۰۰ دکتر تخصصی و بالای ۵۰ هزار فوق لیسانس در وزارت خانه داریم که به راحتی می شود بهتر از ایشان را پیدا کرد.
پس لطفا اجازه اظهار نظر به ما را بدهید و مانع از بیان حقایق نشوید. بله من مثل هزاران معلم دیگر از دروغگویی و ادعایی برتر بودن دروغین ناراحت هستیم.
پاسخ + +12 -2 --
مدرس دانشگاه 1396/12/01 - 22:29
سلام نگاه تک بعدی خانم مهاجرانی جای تعجب دارد. ایشان فقط روی تیزهوشی فوکوس دارد اما در هیچ یک از مطالبشان معیار و شاخصهای تعیین این واژه را بیان نمیکند. نکته جالبتر اینکه اگر از دکتر ... که خروجی سمپاد هست حرف میزنن که بیشمار رتبه دارد از پروفسور سمیعی و کردوانی بپرسند در چه مدارس با چه شرایطی درس خواندند. البته اگر ایشان سری به آمار اسیبهای اجتماعی و رفتارهای پرخطر بزنند بد نیست چشمها را باید شستان هم با آب تطهیر شده و پاک تا بتوان جور دیگر دید
پاسخ + +10 -1 --
معلم نمونه 1396/12/01 - 22:44
حالا فرق این خانم را می فهمیم که چه حرفهای غیر تخصصی می زند حداقل مثل حکیم زاده مطالعه کرده می امد
پاسخ + 0 0 --
محمد 1396/12/02 - 08:17
آن موقع پرفسور سمیعی و مردمانی مدرسه های دولتی به افتضاحی الان نبود.بی منطق نظر ندهید لطفا
پاسخ + 0 0 --
محمد 1396/12/02 - 08:20
بوی تعفن طرفداری متعصبانه شما از این خانم حکیم زاده کاملا مشهود است. از فامیل و بستگانش هستی؟
پاسخ + 0 0 --
محمد 1396/12/02 - 08:32
بطحایی و تیم پیر و فرسوده اش که بعضی از آنها نزدیک نیم قرن است،آموزش و پرورش را به مرز فلاکت رسانده اند. اینان هیچگاه بازنشسته نمی‌شوند انگار! ولی بالاخره که میروند. و نسل فعال و جوان و نخبه جای آنان را خواهد گرفت.اما تا آن روز صدها هزار دانش آموز قربانی سیاستهای منفعت طلبانه بطحایی و اطرافیانش خواهند شد. بطحایی میخواهد معلم ۸۵۰ هزار تومانی را جایگزین معلم ۳ میلیون تومانی کند. بطحایی برای رواج خصوصی سازی آموزش و پرورش دست به هر خیانتی میزند ، او قصد دارد مافیای آموزش را در بخش غیرانتفاعی تقویت کند تا به جای معلم ۸۵۰ هزار تومانی خرید خدمات آموزشی معلم رایگان داشته باشد و همه هزینه های آموزش را به دوش مردم بیندازد.باقی قضایا نمایش است.
پاسخ + +4 0 --
حقی 1396/12/02 - 09:08
نمی دانم این خانم روش برآورد IQ را می داند یا خیر. ازصحبتهایش که هیچ چیز معلوم نیست .
نسلهای آینده در مورد کارهای ما چگونه قضاوت خواهند کرد؟؟؟
پاسخ + +4 0 --
یک محقق 1396/12/02 - 11:47
به نظر می رسد برخی از افراد یا دیگر کشورها را ندیده اند یا اینکه درباره مدارس کشورهای پیشرفته مطالعه لازم را انجام نداده اند. مشکلات کشور ما با تنوع مدارس یا دادن برچسب تیزهوشی به یه عده و با الحاق برنامه درسی سایه(سودجویان بازاری و غیربازاری) حل نمی شود که هیچ؛ بلکه آمار کشور ما به لحاظ آسیب های اجتماعی از این نافهمی های سیاستگذران مملکتی و آموزشی نشان از آن دارد که مدرسه ای برای تمامی بچه ها باید در کشور ترسیم نشود که در آن تیزهوش، کم هوش، متوسط و ... در کنار هم با نیازهای متفاوت اما با شیوه های آموزش متفاوت آموزش داده شوند تا یک جامعه مسئولیت پذیر در برابر همدیگر شکل گرفته شود که در آن تنوع فرهنگی هم دیده شود.
پاسخ + +8 0 --
شهاب 1396/12/02 - 13:34
درکشورهایی که ما مردم آنجا را کافر می نامیم مدارس خاص ونظام طبقاتی آموزشی را سالها پیش حذف کرده اند و فضای رقابتی مدارس تبدیل به فضای رفاقتی شده است ولی در کشور مسلمان ما نظام آموزش طبقاتی وجود دارد درزمان های خیلی دور ما بدون داشتن مدارس خاص ابو علی سینا خوارزمی خیام حافظ ودیگر شخصیت های جهانی را پرورش می دادیم ولی امروز چه؟ این مدارس خاص کدام شخصیت جهانی را پرورش داده اند همه ی انسان ها نیاز به رشد وپرورش در همه ی زمینه ها دارند وباید درمقابل انواع مسائل واکسینه شوند واین کار جز با پرورش در جامعه ی واقعی محقق نخواهد شد
پاسخ + +4 0 --
دبیر 1396/12/02 - 14:00
فقط و فقط نمی خواهند پستهای مدیریتی شان و انواع پورسانت ها را از دست بدهند وگر نه به هیچ عنوان دلواپس آموزش و فرهنگ این کشور نیستند .
پاسخ + +1 0 --
maryam jafari 1396/12/02 - 15:02
«همه می‌دانند شهاب یک طرح شکست خورده است، به 3دلیل؛ اول اینکه آموزش‌ و پرورش بودجه کافی برای اجرای آن ندارد، دوم اینکه معلمان در این‌باره توجیه نیستند، دلیل سوم هم مربوط به نبود امکانات و بی‌انگیزگی معلمان است. چطور می‌توان از معلمی که حق‌التدریسش ماه‌هاست عقب افتاده، خواست چنین طرح زمانبری را اجرا کند، با کدام انگیزه؟ به‌خصوص اینکه طرح مکمل آموزش است و فراتر از وظایف سازمانی معلمان تعریف شده.»
«مانور روی طرح شهاب که چندبار شکست خورده، فقط یک مغالطه است و آموزش‌ و پرورش چیزی در چنته ندارد و فقط می‌خواهد با عنوان این طرح، پرسش‌ اساسی را که چطور می‌خواهند استعدادهای برتر را شناسایی کنند از سر خود باز کند.»
پاسخ + +4 0 --
maryam jafari 1396/12/02 - 15:06
‎آموزش و پرورش توانایی نظارت بر مدارس خاص غیردولتی را ندارد.
بسیاری از مدارس مطرح‌ شأن خود را اجل از نظارت‌های آموزش و پرورش می‌دانند، نمونه آن هم بی‌شمار است، مدارس خاص قدیمی در منطقه 12، مدارسی که مدیریت آن با مسئولان کشوری است و هر سال بدون هیچ‌گونه نظارتی آزمون داشته‌اند و قطعا هم خواهند داشت.
پاسخ + +3 0 --
علی 1396/12/02 - 17:34
در طول ۲۷ سال که در دوره ابتدایی معلم بودم یک دانش اموز تیز هوش به معنی واقعی داشتم.اون هم همین سال گذشته .واگرنه ۹۹ درصد بچه ها خیلی هم معمولی هستند
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/12/02 - 19:29
شما یک دانش آموز تیزهوش یافته ای ولی من با سابقه ی شما یکی هم نیافته ام یافت می نشود جسته ایم ما
پاسخ + +3 0 --
چغندربگ 1396/12/02 - 21:14
تیزهوش را قبول نداشتند؟ خوب همین ی کارشون درسه، اونم شما نمیذاری؟ ی نگاه به دور و برت بنداز! پراید، هواپیما، ترافیک، آلودگی هوای در همه شهرهای بزرگ، بیمارستانها و وضع بهداشت و درمان، بازم بگم؟ کجا شما تیزهوشی می بینی؟ مگه قرار نیست این تیزهوشی یه کارکردی داشته باشه؟ اگه میگی نه، پس منم تیزهوشم، اگر میگی آره، بگو کجا اثر تیزهوشی را ببینیم؟ چرا خودتو گول میزنی خانباجی؟ به قول مظفرالدین شاه: همه چیزمان شبیه همه چیزمان است. در جواب کمال الملک که از او خواست در فرنگ بماند و شاه اول گفت باشه، بعد پشیمان شد که برنگرده، گفت بیا برگردیم ایرا و همه چیزمان شبیه همه چیزمان است!
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1396/12/02 - 22:01
امه نمایندگان به رییس جمهور درباره انحلال مدارس استعدادهای درخشان + متن نامه
سرویس فرهنگی
نمایندگان در نامه ای به رئیس جمهور خواهان تجدیدنظر در انحلال مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی و شیوه جذب آن ها شدند.
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1396/12/02 - 23:15
امروز در اکثر مدارس کشور معلمان ازرفتن به کلاسهای غیر موظف خود داری کرده بودند اوف بر پورسلیمان طالب شهرت و مقام و شیفته دولت و دشمن درجه اول معلمان که هرگز چنین اخباری در سایت درج نمی کند
پاسخ + 0 0 --
یوسفی 1396/12/02 - 23:59
سلام
ناشناس محترم
شما که جرات نداری حتی اسمت را بنویسی لطفا به دیگران صفات خودت را نسبت نده .
پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/03 - 00:37
شما دیلمانج پور سلیمان هستی؟ معلمها به خاطر عدم دریافت یک سال اضافه تدریس از دولت محبوب پور سلیمان که اخبار معلمین رو پخش نمیکنه به ستوه امدند و از رفتن به کلاس غیر موظف خودداری کردند شما. هم احتمالا از نفوذیها ی وزارت هستی کع اینطور به ستوه اومدی
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/12/03 - 13:01
جناب ناشناس معلمان باید زودتر این کار را می کردند ولی باز هم مبارک است وامیدوارم همه ی فرهنگیان این کاررا انجام دهند این خبررا شما از طریق همین سایت منتشر می کردی چه ربطی به جناب آقای پورسلیمان دارد
پاسخ + +1 0 --
معلم 1396/12/03 - 20:02
سرکارخانم مهاجرانی: متاسفانه بسیاری ازمطالبی که فرموده اید می تواندمثل آن خانم یزدی تبدیل به جوک وسوء استفاده برخی ازافرادی که به دنبال سوژه می گردندشود مانندجمله( شمادرمدرسه رابازکردیدچگونه می خواهیددرآن راببندید......) همکارارجمندچه کسی می خواهددرمدرسه رابسته ومدیروغیره رابرکنارکند
فقط می خواهندبرروی تابلوی مدرسه برروی کلمات خاص(استعدادهای درخشان- نمونه دولتی وغیره) یک برچسب ده هزارتومانی زده ودانش آموزان تیزهوش زادرکناردانش آموزان ازدیدگاه شما کودن پرورش دهندتاانشاالله راه زندگی مسالمت آمیزبایکدیگررا بیاموزند
ای کاش درکناردریافت شهریه دریافتیهای کلاسهای المپیاد،کارسوق وکلاسهای خصوصی گروهی ... تاحدجلسه ای بالای پنج میلیون تومان رااضافه می نمودید
پاسخ + +1 0 --
پدریک تیزهوش 1396/12/04 - 12:10
پدری هستم با4فرزندپسر دوفرزنددختر، متاسفانه درسال76یکی ازفرزندانم درامتحان تیزهوشان قبول ووارومدرسه تیزهوشان شد ممن وفرزندان وهمسرم بسیارخوشحال شدیم به توصیه اولیای مدرسه پول بسیاری خرجش کرده واورابرای ادامه تحصیل به خارج ازکشورفرستادم فرزندم اکنون فوق تخصص دارد اماهیچ احساس خاصی نسبت به ماووطن ندارداما 5فذزنددیگرم که درمدارس عادی درس خوانده اندنیزبه درجات عالی دانشگاهی رسیده اندوتنهاتفاوت اصلی آنها بااواینست که همگی درخدمت خانواده ووطنشان هستندوزندگی موفقی دارند واکنون فقط به معلمانی دعامی کنم که همین5 فرزندم راپرورش دادند وبرخی مواقع خودم راسرزنش می کنم که چراباوجودیکه تحت شرایط خاص بین آنهاوآن فرزندتبعیض قائل شدم هرگزلب به اعتراض نگشودندومن ومادرشان راتاپای جان دوست دارندوازاینکه می خواهدمدارس تیزهوشان برچیده شودبسیارخوشحالم
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1396/12/04 - 20:19
وزیر محترم آموزش وپرورش وقتی مطالبات فرهنگیان سر به فلک می زند وقادر به پرداخت به روز حق الزحمه امتحانات وحق التدریس و اضافه کار پرسنل اداری نیستید اعتبار سرانه مدارس وشیر مدارس تخصیص نیافته وحتی مرخصی استفاده نشده پرسنل اداری سال 95تاکنون پردادخت نشده ! چگونه می خواهید طرح شهاب را اجراء کنید .اعتبار این طرح چه میزان است وآیا در بودجه 97 پیش بینی شده آیا هدف پشت پرده آموزش وپرورش کم کردن هزینه با رونق گرفتن مدارس غیر انتفاعی نیست ؟مدارس نمونه دولتی که بخش اعظم دانش آموزان آن از روستائیان هستند . آیا با این تصمیم شما متضرر نخواهند شد ؟بیایید با مردم صادق باشید شعاری برخورد نکنید شما از کارایی مدارس تیزهوشان ونمونه دولتی آگاه هستید واگر راست می گویید مدارس غیر دولتی را حذف ومدارس هیات امنایی را منحل وهمه مدارس را دولتی کنید تا مردم هیچ دغدغه ای نداشته باشند
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1396/12/04 - 20:21
نامه نمایندگان به رییس جمهور درباره انحلال مدارس استعدادهای درخشان + متن نامه
سرویس فرهنگی
نمایندگان در نامه ای به رئیس جمهور خواهان تجدیدنظر در انحلال مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی و شیوه جذب آن ها شدند.
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1396/12/09 - 12:51
آیا جدا کردن قشر متوسط وفقیر جامعه که قادر نیستند شهریه کلان مدارس غیر انتفاعی را بپردازند برای والدین دانش آموزان استرس زا نیست ؟!!!حسرت داشتن یک محیط مناسب برای یک دانش آموز پر تلاش ونخبه را برباد می دهید ومردم را ناراضی می کنید ولی در مورد شهریه کلان مدارس غیر انتفاعی سکوت می کنید ؟اگر مجلس در مورد مدارس غیر انتفاعی تحقیق وتفحص کند به نظر شما چه میزان از مسئولان رده بالای آموزش وپرورش صاحب سهام این مدارس هستند؟؟چرا به خاطر اینکه طبق قانون اساسی تحصیل در دوره عمومی رایگان است بساط غیر انتفاعی را جمع نمی کنید ؟!آیابه خطر شکایت وناراحتی مردم از این مدارس که به هر بهانه پولهای کلان از مردم می گیرند را تعطیل نمی کنید وبر طبل روند رو به رشد این مدارس می کوبید شاید شهریه ها برای مردم استرس زا نیست آیا این است عدالت آموزشی وای به حال شما که مردم محروم را کنار گذاشته وطرف ثرو مندان جامعه را می گیرد متن قانون اساسی اصل 30
دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور