صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گفت و گوی صدای معلم و سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ( سمپاد ) - 2

مهاجرانی : من با مصوبه مشکل دارم نه با وزیر ؛ بپذیریم که تاب آوری مان کم است ؛ نظر ، نظر کارشناسی است. ما دموکراسی اداری باید داشته باشیم

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر آمد ( این جا ) ؛ « صدای معلم » گفت و گوی تفصیلی را با « فاطمه مهاجرانی » سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ( سمپاد ) شنبه 5 اسفند ماه انجام داد.

این گفت و گو به صورت کارشناسی و تخصصی به چالش های اخیر در مورد حذف آزمون های مدارس سمپاد و مساله " نخبگی "  پرداخته است .

بخش دوم این گفت و گو تقدیم شما می شود.

مصوبه حذف مدارس سمپاد و گفت و گوی صدای معلم و فاطمه مهاجرانی سرپرست مدارس تیزهوشان

صدای معلم :

مشکل جامعه را چه کسانی باید حل بکنند اگر قرار باشد مجموعه نخبگان یک جامعه یا به طور خاص سمپادی ها یا تیزهوشان بخواهند مانند یک جامعه بزرگتر عمل بکنند و رهرو آنان باشند چه کسانی باید تحول  را در این جامعه منفعل و ساکن به وجود بیاورند؟

اگر قرار باشد بگوییم این هم مثل جامعه است ما باید به دنبال چه چیزی باشیم و از کجا شروع کنیم؟

 

مهاجرانی :

ان الله لا یغیر ما وقع من حتی یغیر ما بانفسهم.

 

صدای معلم :

قرار است این مجموعه یک موتور محرکه باشد ؟

مصوبه حذف مدارس سمپاد و گفت و گوی صدای معلم و فاطمه مهاجرانی سرپرست مدارس تیزهوشان

مهاجرانی :

اگر واقعا این مقامات حامل این ویژگی ها هستند پس این همه بحران و ابربحران از کجا آمده است ؟  پس چگونه من الآن به خودم اجازه می دهم با کمال ادب و احترام برای آقای  بطحایی، بگویم من روی این تصمیم حرف دارم. من این موضوع را تکرار می کنم. هر موقع این موضوع قانون شد سمعا و طاعتا. یقینا، بلاشک. ولی تا زمانی که قانون نشده من به عنوان یک انسان حرف دارم. نمی پذیرم که بین من و وزیر اختلاف است ابدا ! من این را نمی پذیرم.

ایشان بالا دست من است سر جای خودش ولی بپذیریم که اولا آقای بطحایی انسان اخلاق مداری است از ایشان مشی اخلاقی دیدم . ایشان اینجا نیست ولی خدای ایشان اینجا است. این هم نباشد من همین حرف را می زنم. برای من شخص آقای بطحایی به عنوان یک انسان اخلاق مدار مهم است و اتفاقا برای من مهم است که ایشان آسیب نبیند . علت این که در این قضیه من دارم با صدای رسا صحبت می کنم این است که نمی خواهم ایشان آسیب ببیند. من نمی خواهم منافع کشورم آسیب ببیند. منافع ملی کشوری با هیچ سبک و سیاق سیاسی قابل تاخت زدن نیست. با هیچ سبک و سیاقی.

 

صدای معلم :

این افرادی که در حال حاضر در مجموعه شورای عالی آموزش و پرورش هستند و این مصوبه را گذرانده اند اینها همان افرادی نبودند که در زمان آقای حاجی بابایی  باز هم در این مجموعه بودند و در حقیقت آن تصمیمات شتاب زده را اتخاذ کردند ... برای تبدیل سال 89  ....

 

مهاجرانی :

البته شورای عالی اداری این تصمیم را اتخاذ کرد اما اگر منظورتان گسترش این مراکز است نمی دانم این افراد درست همان افراد هستند ؟

 

صدای معلم :

سال هاست که در شورای عالی آموزش و پرورش جا خوش کرده اند از آقای نوید گرفته تا بقیه .... حداقل آقای نوید ده سال است که دبیرکل شورای آموزش عالی آموزش و پرورش است ؛ چرا قبلا این حرف ها را نمی زدند و تصمیماتی را الان اتخاذ می کنند ؟ نه در آن موقع سند پژوهشی ارائه کردند نه الآن سند پژوهشی برای مصوباتشان ارائه می کنند. برای چه اینها از این روند درس نمی گیرند ؛ به نظر شما دلیلش چیست؟

 

مهاجرانی :

نمی دانم چه پاسخ بدهم. بلد نیستم. شما باید این سوال را از خودشان بپرسید. من در مقام خودم سوال پاسخ می دهم. حقیقی و حقوقی.

 

صدای معلم :

گفته اید :

" همین الآن می توانم برای شما اسم آدم هایی که اثر گذار در همین مملکت هستند و مقامات بالای وزارت اطلاعات از بچه های سمپاد هستند حیف که نمی توانم اسمشان را ببرم .

 از بچه های موثر بنیاد نخبگان ، وزارت علوم و  دانشگاه ها از بچه های سمپاد هستند. متاسفانه مانند خیلی از جاها که ما خودزنی می کنیم اینجا هم خودزنی کردیم .

استحضار دارید در حال حاضر حدود 100 بحران و 10 تا 15 ابَر بحران در کشور داریم .

اگر واقعا این مقامات حامل این ویژگی ها هستند پس این همه بحران و ابربحران از کجا آمده است ؟

 

مهاجرانی :

بحران یا ابربحران های ما ناشی از گسست سیستمی است . ناشی از این است که وقتی من مهاجرانی به این اتاق می آیم در را می بندم و احساس می کنم بناست که همه مسائل را باید من یکی به تنهایی حل بکنم. بپذیریم در کشورمان ایجاد کارهای بین سیستمی مان مشکل  وجود دارد . مشکل اساسی ما این است که یک، کمتر به علم اعتقاد داریم. ما به سلیقه اعتقاد داریم. ما لزوما به همان چیزی که دیگران می گویند اعتقاد داریم.

 وقتی یک موضوعی به عنوان یک تصمیم به فرض علمی اتخاذ می شود چه دلیلی دارد منی که حوزه ام هیچ ربطی به این موضوع ندارد بخواهم آن را تایید بکنم ؟ شما اسم این رفتار را چه می گذارید؟

 بپذیریم همان طوری که رفتارمان از تفکرمان نشات می گیرد آرم آرام رفتار ما  تفکر ما را هم شکل می دهد. ما نمی توانیم بگوییم که لزوما وقتی یک فرد، فردی هست که از درجه هوش بالایی برخوردار است ولی دائم دارد این کار را انجام می دهد دوباره همان آدم است نه، رفتار و تفکر روی همدیگر اثر متقابل دارند. ما گسست سیستمی داریم .اگر واقعا درست کار کرده بودیم امروز به جای این که بنشینیم و بگوییم چرا بچه های ما می روند می گفتیم ما چه کار کردیم که بچه های ما می روند ؟

 ما چه کار کردیم و یا باید چه کار می کردیم که صد بحران و ابربحران نداشته باشیم ؟

 یپذیریم این نکته را. من معلم دانشگاه، در این موضوع مقصرم  و( باید این را بپذیریم تا زمانی که یاد نگیریم نگاه جامع داشته باشیم ). وقتی راجع به موضوعی به عنوان مثال در مورد حفر چاه تصمیم می گیریم موضوع  همان درمی آید که مناظره صدا و سیما صبح در مورد ریزگرده ها در خوزستان بود. احساس بر این است که ما راجع به این داریم تصمیم می گیریم نه، نگاه سیستمی می گوید عواقب را نگاه کن. ما در این سال ها با علم شوخی کردیم و سیستم ها یمان این کار را می کند. کار را سیستم می کند نه لزوما آدم. ما الآن باید سیستم هایمان اصلاح بشود نه لزوما آدم هایمان.

 

صدای معلم :

این سیستم ها را مگر قرار نیست نخبگان یا افراد پیشرو درست بکنند ؟ چرا نمی توانند سیستم را اصلاح بکنند؟

 

مهاجرانی :

شاید به اندازه کافی هنوز قدرت کافی پیدا نکرده اند.

 

باید هزینه ورود نخبگان به سیستم های اجرایی ما کم بشود. الآن این هزینه خیلی بالاست. کسی که می آید به کار خیلی هزینه می پردازد.  صدای معلم :

مگر اینها در سازمان شان اختیار و مسئولیت ندارند ؟

 

مهاجرانی :

دارند. الآن من اختیار دارم یا ندارم؟

 

صدای معلم :

شما الآن در حوزه خودتان مسئولیت دارید . باید ببینیم اینها کافی هست یا نه؟

 

مهاجرانی :

دقیقا همین نکته است. الآن در جامعه خیلی ها می گویند که مهاجرانی با وزیر اختلاف دارد. من با مصوبه مشکل دارم نه با وزیر. چه کسی گفته من با وزیر مشکل دارم .من ابدا مشکلی ندارم. اگر داشتم به تیم ایشان نمی آمدم. ولی آیا این سیستم مرا به سمت دیگری سوق می دهد یا نه ؟

 

صدای معلم :

منظور شما این است که سیستم های ما  طوری پردازش می شوند که آدم ها را علی رغم نخبگی ذاتی شان به سمت کوتوله گی دارد سوق می دهد؟

 

مهاجرانی :

بله. بله .

مصوبه حذف مدارس سمپاد و گفت و گوی صدای معلم و فاطمه مهاجرانی سرپرست مدارس تیزهوشان

صدای معلم :

یعنی سیستم ما کوتوله پرور است؟

 

مهاجرانی :

این جمله خیلی رادیکال است. بپذیریم که ما تاب آوری مان کم است. تاب مان در مقابل شنیدن نقدها کم است. تفکر واگرا نیاز به تاب آوری بالا دارد. سقف اندیشه هایمان باید بالا برود و نیست !

 به محض این که یک نظر کارشناسی داده می شود، یک فضای مشوش درست می شود که این با این مخالف است ... نه !

 نظر ، نظر کارشناسی است. ما دموکراسی اداری باید داشته باشیم. این گونه نیست اگر یک چیزی پیش از این که من تاکید می کنم روی قانون شدنش قانون شد ؛ سمعا و طاعتا که انجامش می دهیم شد. چرا وقتی که یک گفتمانی می خواهد شکل بگیرد فضا را به سمتی می بریم که گویا این دو نفر به خون هم تشنه اند. این جمله غلط است. این افرادی که در حال حاضر در مجموعه شورای عالی آموزش و پرورش هستند و این مصوبه را گذرانده اند اینها همان افرادی نبودند که در زمان آقای حاجی بابایی  باز هم در این مجموعه بودند و در حقیقت آن تصمیمات شتاب زده را اتخاذ کردند

 من واقعا معتقدم که آموزش و پرورش باید برای گفتمان تاب آوری اقدام بکند. این یکی از نهادها است نه سازمان.  آموزش و پرورش نهادی است که باید این گفتمان را ایجاد بکند.

 

صدای معلم :

منظور شما این است که نخبگانی که در این سیستم دارند فعالیت می کنند همدیگر را تحمل نمی کنند ؟

شما می گویید که آدم هایی که در " اتاق فکر سیستم ها "  کار می کنند آدم های نخبه ای هستند. اما گسست سیستمی باعث شده این مجموعه به سمت جلو نباشد و باعث ناکارآمدی بشود. پس اگر قرار است این نخبگان یعنی قد نخبگی خودش را در سیستم نشان ندهد و افراد مثل همدیگر عمل بکنند چه نیازی دارد که ما  دائما نخبه تربیت کنیم و تحویل جامعه بدهیم؟ و سطح انتظارات را افزایش دهیم !

 

مهاجرانی :

اول این که وجود آدم های نخبه در سیستم ها – اگر سیستم درست عمل بکند . بسیار از این چیزی که هست کاراتر است.

  بحران یا ابربحران های ما ناشی از گسست سیستمی است نکته دوم تعداد تصمیم گیری های سریع ما بیش از آن چیزی است که اجازه بدهیم کار علمی که ناشی از نخبگی است در تصمیمات ما نقش پیدا بکند. نکته سوم واقعیت این است که من اعتقاد دارم سهم نخبگان در مدیریت خیلی زیاد نیست  ،هستند ولی کم  هستند. سهمشان باید بیشتر از این باشد.

شما یک فرد عادی را تحویل سیستم های غربی می دهید یک آدم درخشان از آن تحویل می گیرید. ولی اینجا یک فرد عالی را تحویل سیستم های دیگر می دهید یک فرد معمولی تحویل می گیرید. این ایراد سیستم هاست. سیستم ها باید اصلاح بشوند. البته اصلاح سیستم ها توسط آدم ها صورت می گیرد.

 

صدای معلم :

برنامه سیستم را چه کسی می نویسد؟

 

مهاجرانی :

برنامه سیستم پیچیده است آن گونه نیست که یک نفر بنویسد. اگر انتظار داشته باشیم یک نفر بیاید ناجی یک سیستم به صورت کامل باشد اشتباه است. ما در مدیریت دو گونه تغییر داریم. تغییر بالا به پایین که تغییر قهرمانانه ست. تغییر پایین به بالا که تغییر فرایندی است. ما باید به این سمت برویم که فرایندهایمان را اصلاح بکنیم. در این زمینه افراد باهوش باید کمک بیشتری بکنند. نقش بیشتری داشته باشند. ما در ادبیات این فرار مغزها را زیاد استفاده می کنیم. اولا چرا می گوییم فرار مگر جنایت کردند ؟

 دوما ما چه کار می کنیم که اینها را نگه داریم ؟ ما چقدر ظرفیت ایجاد می کنیم ؟ کما این که در این چند ساله فضاهایی مثل پژوهشکده رویان، آی پی ام و غیره کمی جان گرفته و بعضا ما شاهد برگشت اینها بودیم. لذا باید این آدم ها نقش شان را از صرف تولید پی پرهای علمی فراتر بگذارند. ولی نکته، آیا سیستم های اجرایی ما به اندازه کافی به این آدم ها بها می دهد؟

اگر من احساس بکنم که عجب خبطی کردم آمدم در کار اجرایی اگر در همان دانشگاه مانده بودم کارم راحت تر بود، چقدر آدم حاضر است هزینه پرداخت بکند ؟

 باید هزینه ورود نخبگان به سیستم های اجرایی ما کم بشود. الآن این هزینه خیلی بالاست. کسی که می آید به کار خیلی هزینه می پردازد. در حالی که کشورهای دیگر این هزینه را پایین آورده اند. اصلا آن ها این  را ارزش کرده اند. مال ما هزینه است. آن طرف ارزش است این طرف هزینه.

 

صدای معلم :

شما اعتقاد دارید که پراکندگی نخبگان در سیستم های ما از نوع " نقطه ای " است اگر اینها به صورت خطی یا شبکه ای شبکه ای قرار بگیرند و پراکندگی اینها زیادتر بشود سیستم بهبود پیدا خواهد کرد؟

 

مهاجرانی :

من معتقدم می تواند موثر باشد. بله.

 

صدای معلم :

پس فرایند نخبگی و روزمرگی چه می شود؟ الآن سیستم های ما دچار روزمرگی هستند. آیا نخبگان ما می توانند حتی اگر تعدادشان زیاد بشود  این سیستم را از حالت روزمرگی خارج بکنند و به سمت خلاقیت و پیشرفت و بالندگی برسند؟

مصوبه حذف مدارس سمپاد و گفت و گوی صدای معلم و فاطمه مهاجرانی سرپرست مدارس تیزهوشان

مهاجرانی :

یکی از دلایل  این است که در سیستم های ما سیستم لَختی شده و بدنه دولت ما بیش از حد بزرگ شده و وقتی این گونه شود کارها پیچیده می شود . در امور پیچیده حتی بهترین آدم ها هم نقش هایشان، نقش های کوچکی خواهد شد.

 درست است آن نقش کوچک تاثیر گذار است ولی این نقش کوچک می شود. پس طبیعتا آن چه که من پیشنهاد می کنم به عنوان یک آدم دانشگاهی نه به عنوان یک آدم اجرایی ما باید بخش هایمان را کوچک کنیم ، چابک کنیم و به دست آدم هایی بدهیم که نخبگی دارند . نخبگی به معنای شناسایی استعداد برتر و پرورش آن در فضای نخبگانی است، یعنی نه هر آدمی که لزوما رتبه یک دانشگاه است نه ، آدمی که واقعا برای این کار دارد تربیت می شود. چیزی که غربی ها به آن ترین می گویند و می گویند بعد از این که تو یاد گرفتی باید ترین بشوید. بعد از تیچینگ ، ترینینگ است بعد می افتید در پروسه لرنینگ این می شود آن فضای نخبگانی.

 

صدای معلم :

ما باید به یک مفهوم مشترک برسیم و بگوییم تعریف نخبه چیست در سیستم ما از نخبه چه تعریفی می شود؟ شاید بتوانیم جمعیت خودمان را نیز تعریف کنیم که وقتی شما می گویید جمعیت را زیاد بکنید باید بر اساس یک تعریفی باید زیاد بشود. تعریف شما از نخبگی چیست؟

مهاجرانی :

تعریف را از روی سند (کتاب) می خوانم.

نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می شود که در خلق و گسترش علم ، فن آوری ، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چهارچوب ارزش های اسلامی اثر گذاری بارزی داشته باشد. تعریف نخبه تعریف کاملا مشخصی است. این تعریف از بنیاد نخبگان است. کتاب نظام نخبگان. شاید ایراد ما از اینجا شروع شد که فقط نخبگان را در اینجا آوردیم. فقط در علم آوردیم. ما باور نکردیم که نخبگانی در مدیریت داریم. این را در جنگ دیدیم. وقتی که یک آدمی باهوش است وقتی یک آدمی می شود شهید باکری چون با هوش علمی به فضا می آید و در فعالیت های نخبگانی ورود پیدا می کند می شود باکری، همت و .... ولی این موضوع را در کارهای اجتماعی ندیدیم.

 

صدای معلم :

یعنی نگاه ما به نخبگان ویترینی بود و نمی خواستیم آنها در کارهای اجرایی ورود پیدا کنند؟

پایان بخش دوم

بخش اول

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 22:17 خوانده شده: 618 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -2 --
عضو هیات علمی 1396/12/10 - 23:13
به نظر می رسد خانم مهاجرانی هنوز امیدوار است مصوبه شورای عالی با دستوری از طرف مقامات فرادولتی لغو شود.وقتی که مدیری دنبال حمایت از مراجع خارج از دولت است، چه تناسبی با دولت روحانی دارد؟
پاسخ + +3 0 --
امامی 1396/12/11 - 08:43
با سلام

آزمون چگونه حذف گردیده است ؟
مبتکران آ زمون هفتگی خود را در
شهرستانهای استان آذربایجانشرقی
هنوز برگزار می نماید؟!!
یا قانون برای کلان شهر ها ست؟
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/11 - 12:55
و همین قلم چی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/11 - 12:56
و همین طور قلم چی
پاسخ + +8 -1 --
کارشناس 1396/12/11 - 09:28
جای امیداروی است که یک مسئول بتواند فارغ از سلسله مراتب اداری حرف خود را بزند وجای تشکر از خانم مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ( سمپاد ) است مدارس نمونه دولتی وتیزهوشان هرچن اشکالاتی دارند ولی جای دانش آ؛موزان کوشا ومعلمانی هستند که توانایی بالایی دارند استعداد وتوانایی دانش آموزان ومعلمان متفاوت است ویک دانش آموز با استعداد در یک مدرسه عادی تحت تاثیر محیط نمی تواند استعداد خود را شکوفا کند نیاز به آموزش بیشتر وسنگین تری دارن وقتی یک دانش آموز المپیادی تحت تعلیم خاصی قرار می گیرد نمی توان گفت برای یک دانش آموز متوسط نیز این آموزش ضروری است که تصویر هدر دادن سرمایه کشور است بگذارید تلاش وکوشش را در جامعه نهادینه کنیم دانشمدان می توانند تغییر ایجاد کنند چرا نخبه ها کشور را فدای شعر استرس کنیم وبجای آن مدارس غیر دولتی را توسعه وبر روی آنها نیز نظارت کافی نداشته باشیم خانواده های قادر نیستند هزینه سنگین غیر انتفاعی را بپردازند به کجا شکایت کنند که یک محیط علمی با معلمان سرآمد را طالب هستند والدین ودانش آموز کوشا را در یابید
پاسخ + +5 -2 --
کارشناس 1396/12/11 - 09:37
حذف سمپاد جفا است به
1-به استعداد های درخشانی که باید درمدارس عادی پای معلمان عادی بسازند و بسوزند
2-ظلم است به ملت ایران که سرمایه انسانی آنها رها شود بدون اینکه برای آنها برنامه ائی داشته باشیم
3-ظلم است به خانواده ها که برای تحویل چنین فرزندانی به جامعه زحمات فراوانی متحمل شده اند
4-حذف مدارس تیزهوشان یعنی ما سره را ازناسره تشخیص ندهیم یعنی نه به نخبه پروری
خداوند متعال هم می فرمایند ان اکرمکم اتقاکم یعنی در روز قیامت برای تحقق عدالت انسانها را براساس تقوی درجه بندی می کند و به نخبگان جایگاه ویژه ائی می دهد ودر دنیا هم به علما و فرهیختگان جایگاه ویژه قائل هستند
حذف مدارس تیزهوشان یعنی آتش زدن به سرمایه ها واستعدادهای انسانی یک ملت
آموزش و پرورش به جای برنامه ریزی به سمت کارهای عوام پسند روی آورده است این کار مانند این است که بگوئیم برای افراد تبهکارجامعه زندان را حذف کنیم
پاسخ + 0 0 --
......... 1396/12/11 - 12:58
تقوی چه ربطی به علم دارد؟ !
شاید با ربط آیه قرآن مثل خیلی
چیز دیگر قصد توجیه داریم ؟!
پاسخ + +5 0 --
کارشناس 1396/12/11 - 09:42
چرا آقای حاجی بابایی وزیر قبلی نظر مغایر با نظر فعلی آموزش وپرورش را دارد ؟ببینید وقضاوت کنید
رها شدن دانش‌آموزان نخبه درپی حذف مدارس تیزهوشان/دانش‌آموزان به سمت مدارس غیردولتی سوق داده می‌شوند
سرویس فرهنگی
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف تیزهوشان به معنای رها کردن نخبه‌های کشور است و این اقدام دانش‌آموزان را به سمت مدارس غیردولتی سوق می‌دهد، گفت: با این اقدام مدارس دولتی تضعیف می‌شوند.
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
حمیدرضا حاجی بابایی
حمیدرضا حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر آموزش و پرورش و تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش در حذف هر نوع آزمون تستی در مدارس ابتدایی کشور، حذف مدارس خاص و ممنوع شدن توزیع کتاب‌های تستی کمک درسی، گفت: این مصوبه مزیت‌ها و کاستی‌هایی دارد؛ اگرچه با حذف آزمون ورودی مدارس استرس دانش‌آموزان کاهش می‌یابد اما آنچه مهم است بررسی وضعیت دانش‌آموزان نخبه است چرا که باید برای آموزش این دانش‌آموزان شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شود.
پاسخ + 0 0 --
......... 1396/12/11 - 12:59
چون خودشان نخبه اند.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1396/12/11 - 22:14
هیچ نخبه ای در کشور ایران نمی ماند وگرنه وضعیت ما این نبود به فکر دانش اموزان مدارس دولتی باشید که توان مالی فرار از کشور رو ندارند اینا برای این مملکت میمونند
پاسخ + +5 -4 --
ناشناس 1396/12/11 - 23:23
با سلام
سرکار خانم مهاجرانی
هنوز مساله مدرک تحصیلی شما مطرح است.
بحث دکتری حرفه ای شما مساله را بدتر کرد. زیرا با پاسخی که دادید متاسفانه توهینی آشکار به معلمان فرهیخته و تحصیلکرده و خودتان نیز تلقی شد.
تمام اساتید دانشگاه به اصطلاح مرتبه علمی "دکتری حرفه ای مربی" که شما ساختید خندیدند.
اما در حقیقت به حال ما معلمها برای داشتن مدیرانی اینچنینی گریستند.
حضور افرادی مانند شما درسطوح مدیریتی بالای ستاد که نه از نظرسطح و تناسب تحصیلات و نه از نظر تجربه کار ستادی و نه حتی از نظر حضور درصف تجربه کافی نداریدبسیار آسیب رسان است.
آقای بطحایی انسان محترم و بزرگواری است. به صراحت اعلام می کنم ایشان بزودی از دست مدیرانش که نه با ایشان و نه با قرهنگیان عزیز صادق هستندآسیب خواهند خورد.
پاسخ + +4 0 --
کارشناس 1396/12/12 - 00:54
بعد از 18ماه مرخصی استفاده نشده پرسنل اداره آموزش وپرورش بازنشسته 95تاکنون پرداخت نشده وعده های وزیر محترم کی محقق می شود ؟گویا سر صدای حذف مدارس نمونه دولتی وتیزهوشان وبه حاشیه کشیدن مطالبات معلمان ورتبه بندی معلمان اولویت کاری وزارتخانه است روزی وزیر محترم قبلی آینده کشور را در گرو توسعه مدارس نمونه دولتی وتیز هوشان می داند (جناب آقای حاج بابایی )ووزیر محترم فعلی مدارس فوق را وآزمون آنرا استرس زا می داند البته از توسعه مدارس غیر دولتی حمایت تمام قد می کند البته این حمایت مغایر با اصل سی ام قانون اساسی نیست ؟!در ضمن اصلا کی گفته هزینه های چند میلیونی مدارس غیر انتفاعی استرس زا برای خانواده ها نیست؟ !بخصوص خانواده های روستایی که فرزندان کوشای آنها می توانستند در مدارس نمونه دولتی تحصیل کنند .خدا کند ریاست محترم جمهوری به نامه 160نماینده محترم که حذف مدارس تیز هوشان ونمونه دولتی اعتراض دارند و خواستار ابقای این مدارس هستند جواب مثبتی بدهند
پاسخ + +4 0 --
کارشناس 1396/12/12 - 01:21
نگرانی رهبری از حذف سمپادها

این در حالی است که مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار با جمعی از نخبگان در مهر ماه سال گذشته تأکید کردند: «‌من از این مسئله‌ سمپاد - سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان- نگرانم. گزارش‌هایی که به من می‌رسد، گزارش‌های خرسندکننده‌ای نیست؛ این سمپاد خیلی مهم است. این کار خیلی مهمی است و آن نکته هم که اشاره کردند که یک تعداد زیادی مدرسه بر اساس این [طرح تأسیس شده‌]، این متوقف به این است که این سازمان خوب بچرخد و خوب اداره بشود؛ گزارش‌هایی که به ما می‌رسد در این جهت، گزارش‌های خرسندکننده‌ای نیست.‌» اما بررسی کلیدواژه استرس‌زدایی از فرآیند تعلیم و تربیت هم در نوع خود قابل بررسی است. اول اینکه کنکور به‌عنوان بزرگ‌ترین عامل ایجاد اضطراب و خلاقیت‌سوز به دلیل ناتوانی آموزش‌و‌پرورش در برگزاری آزمون‌های سراسری به منظور افزایش ضریب معدل در پذیرش دانشجو و وادادگی آن در برابر مؤسسات آموزشی و کنکوری همچنان می‌تازد.
پاسخ + +1 -4 --
علی تجعفری 1396/12/12 - 08:23
با سلام
خانم مهاجرانی این آیه شریفه (ان الله لا یغیر ما وقع من حتی یغیر ما بانفسهم) بعد از تصمیم حذف آزمون در دوره ابتدایی وبرای ورود به پایه هفتم مدارس سمپاد نازل شده ویا از قبل بوده؟
ویا جنابعالی اخیرا"با آن آشنا شده اید!
چرا قبل از این تصمیم جنابعالی ومسئولین سمپادبه فکر بکار بستن آن در مجموعه تهت مسئولیت خود نبودید!؟
سئوال تکراری آیا دانش آموزان پذیرفته شده در مدارس سمپاد نخبگان دانش آموزی کشور هستند؟ویا اکثر آنها دانش آموزان دوپینگی که با کمک وهزینه های فراوان اولیائ واستفاده از موقعیت جغرافیای محل سکونت ورقابت ناقص موفق به غصب این جایگاه شده اند؟
خانم مهاجرانی لطفا"کمی از کلی گویی دست بردارید وبا واقعیت ها موجود در جامعه ومدارس سمپاد از نزدیک آشنا شده و .......
یک سئوال دیگر:خانم مهاجرانی آیا به نظر نمی رسدقسمتی از مشکلات موجود در جامعه بدست همین خود شیفتگان(نخبگان دوپینگی)بوجود آمده باشد؟!
و....
پاسخ + +3 0 --
کارشناس 1396/12/12 - 14:58
آقایان مدعی طرح شهاب چگونه از کلاس ششم دانش آموز نخبه را انتخاب کرده اید ؟!اسامی آنها را اعلام کنید ؟!اگر مدعی طرح جایگزین هستید ولی به نظر میرسد این فرار به جلو است البته تعدادی از آقایان صرفا مثل حزب باد هستند اگر وزیر محترم بگوید ماست سیاه است هزار دلیل می آورند ماست سیاه است ومی خواهند با مدح وستایش وزیر محترم جایگاه خود را محکم کند واگر وزیربعدی بگوید کی گفته ماست سیاه است من می گویم ماست سبز آنها در وصف این سخن سخرانی می کنند ومی گویند آری ماست سبز است نه پژوهشی نه نظر سنجی همان آقایان محترمی در شورای عالی آموزش وپرورش هستند روزی توسعه مدارس نمونه دولتی وتیز هوشان رارقم می زنند وروز دیگر آنرا موجب بی عدالتی واسترس زا می دانند وحذف آنرا کلید می زنند و توسعه مدارس غیر دولتی(غیر انتفاعی ) راعدالت اجتماعی می دانند؟!
پاسخ + +3 0 --
کارشناس 1396/12/12 - 15:05
جناب آقای بطحایی در برنامه زنده شبکه خبر، به اجرای طرح جایگزین شهاب برای دانش‌آموزان مستعد در دوره اول اشاره کردند و بعد شکل اجرای آن را به صورت برگزاری کلاس‌های اضافه‌تر در یکی، دو روز در هفته بیان کردند. وقتی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، خود متولی و مجری طرح شهاب است و از دید همین همکاران وزیر، الگوی اجرای طرح شهاب در متوسطه اول هنوز تبیین نشده و معلوم نیست چه خواهد بود و فراتر از آن، کارشناسانی که مفصل روی طرح شهاب کار کرده‌اند، در همین چند روز آن را از پختگی لازم برای جایگزینی طرح تفکیک برخوردار نمی‌دانند، اگر ما در اشتباهیم، لطفا الگوی اجرای طرح شهاب را در متوسطه اول منتشر کنید.
اینکه مردم یک کشور، از وزارتخانه‌ای که مستقیم‌ترین تاثیر را در زندگی تک‌تک خانواده‌ها دارد انتظار داشته باشند با درایت بیشتری تصمیم‌گیری کند، طبیعی است. شما مسئول هستید آقای وزیر! واژه مسئول، بیش از بار تصمیم‌گیری، بار «پاسخ‌گویی» به همراه دارد.
پاسخ + +1 -1 --
مدیر 1396/12/13 - 18:33
باسلام خدمت خانم مهاجرانی ودیگرهمکاران گرامی:
اینجانب مدیریکی ازدبیرستانهای دوره دوم متوسطه سمپادهستم که به تازگی بازنشسته شده ام ، قبل ازمدیریت هم دراین مدارس تدریس می کردم

هردوفرزندم هم دراین مدارس تحصیل می کنند. به دلیل آشنایی باعملکردآنها تلاش کرده ام تاکمترین آسیب وبیشترین بازدهی رابرای فرزندانم داشته باشد

اماتاکنون به هیچکس توصیه نکرده ام که فرزندش رادراین مدارس ثبت نام کندوبه دلیل آسیب های زیادی که به مجموعه دانش آموزان تیزهوش وغیرتیزهوش جامعه واردکرده است
همواره دردعاهایم ازخداوندمتعال می خواهم ،وزیرمحترم آموزش وپرورش رادرانحلال این مدارس یاری نماید
باتشکر
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1396/12/13 - 22:56
معاونت محترم آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش وقتی می بینند نظریه استرس زا بودن مدارس تیز هوشان ونمونه دولتی دچار شکست شده نظریه تربیتی را این معاونت محترم مطرح می کنند که حذف آزمون هدف تربیتی دارد ؟!آیا هزینه های سر سام آور مدارس غیر انتفاعی استرس زا نیست ؟!آیا جدا کردن دانش آموزان از طبقه ضعیف جامعه از طبقه مرفه جامعه جزء اهداف تربیتی است ؟!که از توسعه مدارس غیر انتفاعی حمایت تمام قد می کنید وهر روز بر تعداد مدارس غیر انتفاعی اضافه وتنها مدارس رقیب آنها یعنی تیز هوشان ونمونه دولتی را حذف می کنید آیا این با اصل سی ام قانون اساسی مغایرت ندارد؟ ناراضی کردن مردم بدون اقدام به نظر سنجی جز ءاهداف تربیتی است ؟!چرا به توسعه مدارس غیر دولتی حذف نمی کنید تا مردم چه مرفه چه متوسط وفقیر در یک نیمکت در س بخوانند چرا وچرا...اعتراف به اشتباه در این تصمیم بهتر از ناراضی کردن مردم است ومایه گذاشتن از دین که این خود گناه بزرگی است
پاسخ + +1 0 --
پدر دانش آموز 1396/12/15 - 08:26
سهیلا جلودارزاده در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت درباره مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر حذف مدارس سمپاد) برای اقشار آسیب پذیر جامعه و محرومین و برای اینکه استعداد های درخشان آن ها و فرزندان مستعدشان در مدارس دولتی که به دلیل شکل گیری مدارس غیرانتفاعی از نیورهای مجرب خالی شده بودند، مدارس نمونه دولتی تشکیل شد و مدارس تیزهوشان نیز که از قبل بود مقداری گسترش پیدا کردند.

وی ادامه داد: این فضای آموزشی می تواند خلاء آموزشی را که در مدارس دولتی به وجود آمده برای بچه های دارای هوش خوب و عالی پر کند و اکنون با استدلالی که درست به نظر نمی‌رسد، بچه ها برای آزمون ورودی این مدارس استرس دارند، آزمون ورودی را حذف کرده اند و مشخص نیست که این مدارس چه سرنوشتی پیدا می کنند .
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1396/12/15 - 08:51
موارد استرس زا برای معلمان_حذف تحصیل ضمن خدمت فرهنگیان
_حذف استفاده از حق مرخصی تمام وقت و نیمه وقت در هنگام تحصیل/حذف 5درصد افزایش سنواتی سالانه
_حذف رتبه تشویقی در ارزشیابی سالانه /حذف رتبه تشویقی فرهنگیان بسیجی
_ _حذف ده درصد تشویقی در ارزشیابی سالانه (برجستگی)
_حذف 20درصد تشویقی ارزشیابی حذف پاداش و کمک هزینه ازدواج سالانه .(برجستگی)
_حذف تعجیل در گروه ضمن خدمت فرهنگیان
_ حذف پاداش 176 ساعت در ضمن خدمت فرهنگیان
_ حذف اضافه کار ساعتی مدیر و معاونان
_ معاونین پرداخت اضافه کاری نوبت دوم عوامل اداری مدرسه در سه ماهه تابستان
_ حذف سرانه های آموزشی
_ حذف یارانه و بن کالا/حق مسکن
_ حذف پرداخت اضافه کار تقلیل ساعت معلمان بالای 20 سال
_حذف اضافه کار نوبت دوم سرایداران/حذف اضافه کارهای ساعتی/حذف پرداخت حق الزحمه اردوها
_ حذف نمره های کمی و اعداد
_ حذف کلاسهای ضمن خدمت حضوری
_ حذف کلاسهای ضمن خدمت غیر حضوری
_ حذف بازنشستگی زودتر از موعد/ حذف شیر مدارس
_ حذف پرداخت پاداش نقدی بازنشستگی
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1396/12/15 - 09:33
طرفداران حذف سمپاد خود صاحبان مدارس غیردولتی
سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: سابقه افرادی که طرفدار حذف مدارس سمپاد هستند بررسی تا مشخص شود چه تعداد از آنها مدرسه غیردولتی دارند.

به گزارش مشرق، حمیدرضا حاجی‌بابایی امروز در برنامه تلویزیونی در خصوص حذف مدارس سمپاد اظهار کرد: این سوال مطرح است که آیا شورای عالی آموزش و پرورش این جایگاه را دارد که اقدام به حذف مدارس سمپاد کند؟ به نظر می‌رسد این مسئله جزو وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است، چرا که سند تحول بنیادین و نقشه جامع علمی کشور که به تعریف نخبگان پرداخته‌اند در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده‌اند.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/17 - 01:20
تهران (پانا) - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ورود این شورا به موضوع مدارس سمپاد و اتخاذ تصمیمات کارشناسی در این باره خبر داد.به گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 805 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام دکتر حسن روحانی برگزار شد.محمدرضا مخبر دزفولی در پایان این جلسه درباره مصوبات این جلسه اظهار کرد: بررسی و تصویب سند تعاملات علمی بین الملل ایران که چندین جلسه مورد بحث قرار گرفته بود، در این جلسه به اتمام رسید.مخبر دزفولی در ادامه با اشاره به دغدغه های خانواده های دانش آموزان مدارس تیزهوشان و تغییرات مطرح شده گفت: قرار شد این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کارشناسی های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند رویه اجرا باشد. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: همچنین مقرر شد تا تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگونه اقدام غیر از این مسیر در این زمینه متوقف شود تا نگرانی های به وجود آمده مرتفع شود.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/17 - 14:44
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با فارس عنوان کرد
تیزهوشان قربانی شتابزدگی، منفعت طلبی و سیاست زدگی/ چرا فقط تیزهوشان حذف شد؟
خبرگزاری فارس۱ روز پیش ۰ ۲۵ ۰
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: تا به امروز هیچ دلیل محکمی مبنی بر اینکه چرا از بین حدود ۲۰ نوع مدرسه که حدود ۱۵ مورد آن غیردولتی است و قریب به اتفاق آنها با آزمون، دانش آموز می گیرند، تیزهوشان قربانی آزمون و تنوع مدارس شده است.
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس اظهار داشت: تا به امروز هیچ دلیل محکمی مبنی بر اینکه چرا از بین حدود ۲۰ نوع مدرسه که حدود ۱۵ مورد آن غیردولتی است و قریب به اتقاق آنها با آزمون، دانش آموز می گیرند، تیزهوشان قربانی آزمون و تنوع مدارس شده است.

وی ادامه داد: اگر ملاک از بین بردن تنوع مدارس است چرا یک طرح کلی برای همه مدارس داده نمی شود؟ و اگر ملاک آزمون و استرس است، چرا فقط برای مدرسه تیزهوشان اجرا شود؟
پاسخ + +1 0 --
دبیر 1397/01/21 - 11:41
شبکه خبر:

وزیر آموزش و پرورش درباره حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان خاطر نشان کرد:

اگر مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان را رییس جمهور امضا نکند این آزمون ورودی همانند سال های گذشته برگزار خواهد شد.

بطحایی تأکید کرد: مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش تنها با امضا و توشیح و تأیید رییس جمهور قابلیت اجرا پیدا می کند.
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1397/01/22 - 15:34
اتشکر از جناب آقای علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم که صدای معلمان کشور هستند
#آزمون‌ورودی مدارس #نمونه‌دولتی و #غیردولتی دوره‌ اول متوسطه حذف اما آزمون ورودی #تیزهوشان پابرجاست.
♻️. وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد:

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور