صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

گزارش صدای معلم از نشست خبری مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

رزاقی : ملاک و ضابطه در ستاد بنیاد شهید تعیین نمی شود بلکه ملاک بر اساس شاخصه های آموزش و پرورش مشخص می شود

گروه گزارش/

امروز شنبه سی ام اردیبهشت ماه نشست خبری « محمدرضا  رزاقی » مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با موضوع ثبت نام مدارس شاهد برگزار گردید .

« صدای معلم » در این نشست پرسش هایی را مطرح کرد و مقام مسئول هم به آن پاسخ داده است .

مدارس شاهد و مشکلات ثبت نام و سخنان محمدرضا  رزاقی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

آقای رزاقی

سلام

1- با توجه به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حذف آزمون در دوره اول متوسطه تکلیف دانش آموزان غیرشاهدی در موقع ثبت نام چه خواهد بود با توجه به این اصل که ملاک ثبت نام دانش آموزان برای مدارس شاهد قانون بنیاد شهید است .

فلسفه ایجاد مدارس شاهد خدمت به خانواده های شاهد و ایثارگر و تحصیل آنان با هر معدل و نمره ای است.

بسیاری از ایثارگران می گویند که به فرزندان آن‌ها اجازه ثبت‌نام در مدارس شاهد داده نمی‌شود.

2- دانش‌آموز شاهد اعتقاد دارد که مدرک خود را خواهد گرفت، سهمیه ورود به دانشگاه نیز دارد و در آخر هم استخدام خواهد شد.

با این تفاسیر دیگر چه نیازی به مدارس شاهد است ؟

آیا بهتر نیست در این زمینه تامل بیشتری صورت گیرد ؟

3- دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان سال تحصیلی 94-1393 به شماره 20531 / 400 مورخ 10 / 2 / 1393 تصریح می کند که دریافت شهریه از فرزندان  همکار فرهنگی ممنوع می باشد .

البته هزینه کلاس های فوق برنامه در طول سال تحصیلی به عهده اولیاست.

اما موارد متعددی است که نشان می دهد شهریه کامل دریافت شده است .

چه کسی باید در این موارد پاسخ گو باشد ؟

مدارس شاهد و مشکلات ثبت نام و سخنان محمدرضا  رزاقی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

رزاقی :

این که شورای عالی آموزش  آزمون های دوره متوسطه را حذف کرده اند ما در مدارس شاهد به این آزمون ها کاری نداشته ایم زیرا نوعا ورودی مدارس شاهد طیفی از آنها از ایثارگران هستند و طیف دیگر افرادی هستند که بر حسب انتخاب های خودشان مدارس شاهد را انتخاب می کنند. حتی در بعضی از استان ها و در تهران داشته ایم انتخاب هایی که والدین و دانش آموزان شاهد را به سایر مدارس ترجیح بدهند.

لذا استقبالی که از حذف آزمون کرده ایم و خیلی خوشبین شدیم بیشتر بابت این بود که آن جریانی که در مدارس ابتدایی آسیب می زد و مدارس شاهد هم به نوعی دامن گیر آن شده بود ، بخشی از این مرتفع شد اما در امر ثبت نام در مدارس شاهد هیچ تغییری ایجاد نمی کند.

شما وقتی وارد سامانه سجا بشوید آنجا بر اساس نوع طبقه ای که در آن قرار می گیرید امتیاز مربوطه را کسب می کنید و ثبت نام می کنید.

ملاک برای ثبت نام در مدارس شاهد ملاکی است که ستاد مرکزی شاهد در وزارت آموزش و پرورش تدوین می کند ، نوعا این را خود آموزش و پرورش تدوین می کند و بعد به دست دوستان در بنیاد شهید می رسد.

ملاک و ضابطه در ستاد بنیاد شهید تعیین نمی شود بلکه ملاک بر اساس شاخصه های آموزش و پرورش مشخص می شود .

 در ستاد شاهد اعضای بنیاد شهید هم آن حضور دارند و  به تصویب می رسد.

 

صدای معلم :

در این ستاد بنیاد شهید چند رای دارند ؟

 

رزاقی :

بنیاد شهید دو رای دارد و در آموزش و پروش وزیر و معاونان و بنده و رئیس ستاد شاهد هست در مجموع شش نفر هستیم. ستاد شاهد مرکزی غلبه اش آموزش و پرورش و تربیتی است .

بنیاد شهید در مدارس شاهد مانند یک ولی است ؛ میزان حضور و ورودش در همین حد است.

در ارتباط با فلسفه ایجاد مدارس شاهد :

 تاریخچه اش به سال 65 برمی گردد. فرمانی که حضرت امام نسبت به رسیدگی به امر تحصیلی به فرزندان شاهد دادند. اگر به قبل تر برگردیم شاید سال شصت سال اول جنگ بیشتر بحث تحصیلی رزمندگانی که در جبهه بودند موضوع رسیدگی به ایثارگران آغاز کرد و بعد در سال 65 به طور مشخص رسیدگی به امر تحصیلی فرزندان شهید و ایثارگر در پیام حضرت امام مشخص شد .

 در سال های بعد هم مکرر در شورای عالی انقلاب فرهنگی این مصوبه تایید شد و حتی گسترش پیدا کرد . معمولا گسترش ها گسترش های کیفی بود . شاید بعد از سال 65 اولین چیزی که اتفاق افتاد در سال 75 مقام معظم رهبری طی یک پیامی به آقای نجفی اعلام کرده بودند که موظفید نسبت به کیفیت مدارس شاهد و کیفیت فعالیت های تحصیلی بچه های شاهد و ایثارگر اقدام بکنید .

در سال 78 در زمان دولت اصلاحات در شورای عالی انقلاب فرهنگی آیین نامه اجرایی فعالیت های آموزش و پرورشی مدارس شاهد مصوب شد و در دوره جناب احمدی نژاد اساسنامه شاهد و ایثارگر مصوب شد و همان جا هم تصریح شد هم نسبت به تاسیس اداره کل شاهد و ایثارگر ان در وزارت خانه های آموزشی مانند وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم ، وزارت بهداشت ، دانشگاه آزاد و حوزه علمیه ...

 آخرین اساس نامه ای که به ما در مهر ماه سال 96 ابلاغ شد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که ضمن تاکید بر ایجاد اداره کل شاهد و ایثارگران و تقویت ،سه وظیفه را بر عهده ستاد مرکزی شاهد قرار دادند .

 اولین وظیفه استاندارد سازی مدارس شاهد بود و بعد کیفیت بخشی فعالیت های آموزشی و نهایتا ارتقاء سطح فعالیت این مدارس. لذا فلسفه ایجاد این مدارس بیشتر به نوعی رسیدگی به امر تحصیلی دانش آموزان ایثارگر و شاهد بود که این ایثارگر دامنه اش از فرزند شهید شروع می شود تا رزمندگان.

من نکته ای عرض کنم . بعضی از عزیزان می گویند که من دوازده ماه سابقه جبهه دارم یا جانباز بیست و پنج درصد یا سی درصد هستم ولی اسم بچه مرا در مدرسه ننوشتند.

 در جدولی که در سامانه هست و به محض مراجعه مشاهده خواهید کرد و انشاء الله در گزارش های بعدی که خواهیم داشت این جدول را منعکس می کنیم طبیعی است که ظرفیت مدرسه و موقعیت مدرسه نسبت به بحث ایثارگری تعیین کننده است.

به فرض مثال ما در منطقه 5 تهران با توجه به مجاورتش با منطقه 22 و خانه های سازمانی که نیروهای سپاه و ارتش دارند طبیعی است که از جامعه ایثارگری بالاتری برخوردار بشود نسبت به بچه های دیگر. اگر در آنجا فردی با جانبازی بیست درصد مراجعه بکند به نسبت آنهایی که جانبازی پنجاه درصد دارند یا آزادگی دارند یا ایثارگری بالایی دارند طبیعی است که شانس کمتری خواهد داشت.

آن چیزی که ما ملاک قرار داده ایم آن چیزی است که به صورت رسمی تعیین شده است. ملاک جانبازی ملاکی است که خود بنیاد شهید تعیین کرده و ملاک رزمنده گمنام گواهی هایی است خود سپاه یا نهادهای مرتبط تعیین می کنند و عمده به این دلیل است والا هیچ چیز دیگری وجود ندارد که بخواهیم خدای ناکرده جامعه ایثارگری را به غیر ایثارگر ترجیح ندهیم. حتی ما در برخی از مدارس داشته ایم که جانباز را با چهل درصد فرزندش را نتواند ثبت نام کند چون جانباز بالاتر از آن درصد داشته ایم و مدرسه بیشتر از یک یا دو کلاس بیشتر نداشته و ظرفیت محدود بوده و طبیعتا آن ظرفیت پر شده است.

مدارس شاهد و مشکلات ثبت نام و سخنان محمدرضا  رزاقی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

در رابطه با سوال دوم آقای پورسلیمان  ،می شود به عنوان یک آسیب به آن نگاه کرد. اما واقعیت قصه این است که وقتی مدارس شاهد شکل گرفت روندی را که طی کرد بیشتر به عنوان الگوهایی این مدارس عمل کردند که می توان گفت دانش آموزان به لحاظ استعداد و توانمندی هایشان پرورش پیدا می کردند. رویکردی که خود ما از سال گذشته ( حداقل در طول دو سال گذشته )  و ما بیشتر اصرار داریم نسبت به آن تلاش بکنیم که مدارس شاهد در قالب یک سبکی عمل بکند که این دانش آموزی که می آید بیشتر آن تلاش آموزش و پرورشی خودش را انجام بدهد تا این آسیب به نوعی برطرف بشود. این آسیب آسیبی است که دامن گیر است هم در سطح مدارس می تواند مشکل ایجاد بکند متاسفانه هم در سطح دانشگاه مشکل ایجاد بکند که بحث هایی است که در سطح کلان می شود روی آن پرداخت.

 ما تمام تلاشمان در مدارس این است و تقریبا مدارس شاهد در گذشته بسیار در این زمینه ها موفق بوده اند علی رغم این که دانش آموزان از این چنین برخورداری هایی می توانستند استفاده بکنند ولی کماکان تلاش شان را انجام داده اند. ما بیشتر دنبال این رویکرد هستیم ولی این نکته حضرتعالی به عنوان یک آسیب متوجه این بچه ها می تواند باشد.

 

صدای معلم :

در بحث کیفیت بخشی آموزش وقتی دانش آموزان انگیزه کافی ندارد با توجه به این مولفه ها وضعیت چگونه می شود ؟

 

ادامه دارد

ویرایش و پیاده سازی : زهرا  قاسم پور دیزجی

یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 21:59 خوانده شده: 230 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
دبیر م 1397/02/31 - 08:08
ضوابط و شرایط و مراحل ثبت نام در مدارس شاهد و نمونه دولتی و خاص بخصوص در ابتدایی شفاف و بدون رانت متاسفانه نیست و برخی با پول و پارتی توانایی نفوذ دارند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/02/31 - 13:13
نمونش مدرسه ...مصلی نژاد در ناحیه7 مشهد که در پایه اول داوطلب زیاد دارد چه در محدوده و چه غیرمحدوده!!!!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور