صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

صدای معلم در نشست خبری : دانش‌آموز شاهد اعتقاد دارد که مدرک خود را خواهد گرفت، سهمیه ورود به دانشگاه نیز دارد و در آخر هم استخدام خواهد شد. با این تفاسیر دیگر چه نیازی به مدارس شاهد است ؟

رزاقی : وقتی دانش آموز در مدرسه احساس هویت بکند ، احساس پذیرفته شدگی پیدا بکند بسیاری از مسائلش را می تواند حل بکند

گروه گزارش/

شنبه سی ام اردیبهشت ماه نشست خبری « محمدرضا  رزاقی » مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با موضوع ثبت نام مدارس شاهد برگزار گردید .

« صدای معلم » در این نشست پرسش هایی را مطرح کرد و مقام مسئول هم به آن پاسخ داده است .

مدارس شاهد و سخنان محمدرضا رزاقی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

صدای معلم :

در بحث کیفیت بخشی آموزش وقتی دانش آموزان انگیزه کافی ندارد با توجه به این مولفه ها وضعیت چگونه می شود ؟

 

رزاقی :

معمولا دانش آموزان در مجموعه ای که قرار می گیرند بر اساس مسائل روان شناختی هویت دانش آموز و خواسته و انتظارات دانش آموز مورد توجه قرار می گیرد طبیعی است که بخش قابل توجهی از این مسائل می تواند قابل حل باشد .

از بهمن سال 95 ما در راستای همین نکته که اگر من بخواهم در مدرسه شاهد یک کار موفقیت آمیزی را انجام بدهم چه زیرساختی را باید در مدرسه ام پیاده بکنم؟

مدارس شاهد از نظر امکانات سخت افزاری می توانند وضعیت خوبی داشته باشند اما واقعیت موضوع این است که درک همدلانه و برقرای یک رابطه همدلانه در مدارس شاهد می تواند به دانش آموز این اطمینان را بدهد که مدرسه جایی است که او می تواند علاوه بر این که می تواند خواسته هایش را مطرح بکند و تلاش بکند برای تحقق خواسته هایش .

از بهمن سال 95 فعالیتی را آغاز کردیم که بیست و سه استان هم که مرحله اولش را انجام داده ایم و آن برگزاری کارگاه آموزشی با مدیران مدارس بوده مبنی بر این که این بار با کمک خود مدیران چهارچوبی را طراحی بکنیم که خروجی آن کیفیت آموزشی و پرورشی با حضور و فعالیت دانش آموز بشود. با مدیران به بیست و سه استان رفتیم و کارگاه ها را برگزار کردیم مابقی استان ها بعد از ماه مبارک رمضان انجام خواهد شد .

مدارس شاهد و سخنان محمدرضا رزاقی مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

برنامه ما این است که ان شاء الله بتوانیم سال آینده با این رویکرد که مدیران یکی از نکاتی را که در مدرسه شان ایجاد می کنند برقراری یک ارتباط همدلانه با دانش آموز می باشد و تجربه این را نشان داده که وقتی دانش آموز در مدرسه احساس هویت بکند ، احساس پذیرفته شدگی پیدا بکند بسیاری از مسائلش را می تواند حل بکند.

در حوزه آموزش و پرورش و در حوزه مدارسمان با این رویکرد کار را آغاز کردیم و تقریبا در طی سال گذشته مدارسی را داشتیم که زمانی که این رویکرد را اعمال کردند و نتیجه ای که گرفتند نتیجه ، نتیجه مطلوب بود ولی کماکان این آسیب می تواند به قوت خودش باقی بماند.

سوال سوم در رابطه با دستور اجرایی ثبت نام نسبت به بحث دریافت شهریه است که عرض کردم ما چیزی به نام شهریه نداریم. رقمی که خدمتتان خواندم به عنوان خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه است که آن هم طبیعی است.

 فعالیت فوق برنامه جزء فعالیت هایی است که اولیاء انتخاب می کنند. در مدرسه شاهد فعالیت فوق برنامه و فعالیت مکمل جزء ساعات رسمی دیده شده است و در این زمان ثبت نام به اولیاء اعلام می شود لذا اولیاء در انتخاب این که به مدرسه ای بروند که این جزء نظام کاری شان است و علت هم کاملا معلوم است به دلیل این که دانش آموزانی که به مدارس شاهد می آیند از هیچ فیلتری عبور نمی کنند و گزینش علمی ندارند که بگوییم این بچه ها از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارند. نوعا دانش آموزان معمولی هستند که در سایر مدارس هم بودند و شاید یکی از نکاتی که راجب به مدارس شاهد باید توجه بشود مدارس شاهد در هیچ یک از مقاطع ورود ی اش آزمون ورودی که تعیین سطح بکند ندارد ؛ لذا دانش آموز صرفا بر اساس امتیاز و ظرفیت مدرسه ثبت نام می کند در نتیجه ما چیزی به اسم شهریه نداریم و نکته ای که فرمودید بیشتر مربوط به برنامه فوق برنامه ای است که در مدرسه وجود داشته است.

طبیعی است که وقتی شما مدرسه شاهد را انتخاب کردید ،مشخصا هم اعلام کرده اند که فعالیت های رسمی چه هست و این انتخاب، انتخاب خودتان بوده کما این که باز با همین تفاسیر نوعا مناطق برای همکاران فرهنگی تخفیف در نظر گرفته اند و حتی در بعضی مناطق تخفیف شصت درصد یا پنجاه درصد داشته ایم که باز برمی گردد به مسائل بومی و اجتماعی و فرهنگی خود آن منطقه.

 

صدای معلم :

این قانون شورای آموزش و پرورش مدارس  است که فوق برنامه اختیاری است .ما متوجه نشدیم که این فوق برنامه در مدارس اختیاری است چون شما می گویید اینها باید بگذرد پس اجباری می شود ؟

 

رزاقی :

عرض کردم در مدارس شاهد فعالیت فوق برنامه و مکمل جزء ساعات رسمی شان دیده شده است . علت هم کاملا مشخص است برای این که بتوانیم سطح دانش آموزان را با آن شکلی که عرض کردم ارتقاء بدهیم طبیعی است که باید از این ظرفیت ها استفاده بکنیم.

نکته بعدی شهریه به فرهنگیان تخفیف تعلق می گیرد فقط بر اساس بحثی که برای کلاس فوق برنامه است . قریب به اتفاق چهل درصد آن رقمی است که اعلام شده ولی بیش از چهل درصد هم در استان ها و مناطق داشته ایم که به فرهنگیان تخفیف داده اند. حتی برخی مناطق برخی فرهنگیان را به صورت رایگان ثبت نام کرده اند البته متناسب با مقتضیات منطقه.

بخش اول

ویرایش و پیاده سازی : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/

سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 21:24 خوانده شده: 191 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
دبیر م 1397/03/02 - 09:54
واقعا هم
تا وقتی سهمیه برا شاهد و...هست دیگه کی نوبت بدون سهمیه ها در قبولی در رشته های خوب دانشگاه می شود؟؟؟؟
مگر نخبه و ممتاز باشی وگرنه فقط رو رشته های عام میشه حساب کرد نه خاص
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/03/04 - 15:01
واقعا فل دانش آموزان با سهمیه شاهد، به راحتی دانشگاه قبول می شوند و کار پیدا می کنند. این کمک به عنوان قدردانی از فداکاری پدران آنان کافی هست. چون در کشور ما مردم عادی مشکلات زیادی دارند و خیلی قادر نیستند از پس شهریه دانشگاه فرزندشان بربیایند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور