صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" در ادامه به بخش‌نامه‌ای اشاره کرد که در ابتدای سال حتی از صدا و سیما نیز پخش شده بود و طبق آن تمامی مدارس، از پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز معاف می‌شدند "

قطع برق یک هنرستان در بحبوحه امتحانات خردادماه و ماه رمضان

سعید ناصری/ فرهنگی و روزنامه نگار

هنرستان رهبر انقلاب و مشکلات هنرستان ها و هنرآموزان

قطع برق یک هنرستان در جنوب شرقی تهران و امتحان دانش‌آموزان روزه‌دار در گرمای خردادماه، بدون کولر و بدون روشنایی در یک سوله گرم و تاریک اتفاقی است که به آسانی می‌تواند تحت تاثیر حواشی به‌وجود آمده در داستان تجاوز ناظم به دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران نادیده گرفته شود و کوچکترین توجهی را سبب نشود. به‌خصوص که هنرستان «رهبر انقلاب» در یک منطقه محروم تهران واقع شده است و صدای دانش‌آموزان و مسئولان مدرسه‌اش به جایی نمی‌رسد. راستش اول باورم نمی‌شد و گمان کردم مسوولین هنرستان غلو می‌کنند. مگر می‌شود مسوولین اداره برق منطقه، حاضر شوند امتحان 300 دانش‌آموز روزه‌دار در گرمای خرداد ماه بدون کولر و روشنایی برگزار شود؟ مگر بار اولی است که آنها برای موسسات تجاری مختلف زمان خریده‌اند؟ حالا این یکی هم مثل بقیه! یحتمل خودشان هم در منزل دانش‌آموز دارند و حاضر نمی‌شوند امتحانات خردادماه بچه های مردم این گونه راحت تحت تاثیر قرار گیرد.

 

ورقه‌های امتحانی یا بادبزن‌های دستی؟

برای صحت و سقم ماجرا خودم را روز چهارشنبه به مدرسه رساندم. امتحان زبان انگلیسی بود.  بچه ها روی صندلی‌ها مستقر نشده بودند که دنبال چیزی می گشتند خودشان را با آن باد بزنند. به ناچار و بدون گفتن مقدمات و هشدارهایی که مرسوم است در اول هر امتحانی گفته شود ورقه‌های امتحانی را توزیع کردند. حین توزیع ورقه‌ها تنها چیزی که معاون پرورشی مدرسه به زبان آورد این بود که از بچه‌ها خواست حالا که خودشان واقعیت ماجرا را می‌بینند و مجبور هستند در تاریکی و گرما و با زبان روزه امتحان بدهند، به والدینشان این ناتوانی مدرسه در پرداخت پول برق را منتقل کنند تا این قدر در پرداخت شهریه‌های اندکشان تعلل نکنند و اگر کمکی از دستشان برمی‌آید دریغ نکنند. برگه به دست هر دانش‌آموزی که می‌رسید بدون هیچ نگاه کردنی به آن که آیا سوالات مطرح شده سخت هستند یا آسان، فوراً به یک بادبزن تبدیل می‌شد و صدای غالب جلسه، صدای این بادبزن‌ها بود. با صلواتی آزمون رسماً شروع شد. عرق نمایانِ روی پیشانی و سر و صورت بچه‌ها، خودش دلیل موجهی بود که مراقبان به روی کسی نیاورند که دگمه‌های لباسش را ببندد. خود مراقبان هم داشتند با باقیمانده برگه‌های امتحانی بچه‌هایی که نیامده بودند خودشان را باد می‌زدند.

دو دقیقه از امتحان نگذشته بود که اولین انگشت اجازه از وسط سالن بالا رفت. می‌‌خواست ورقه امتحانی را تحویل دهد. مراقب درخواست دانش‌آموز را به معاون مدرسه حواله داد و پرسید آیا می‌توانند برگه‌ها را تحویل دهند یا هنوز زود است؟ هنوز زود بود. حداقل باید 10 دقیقه‌ یک ربعی را سر جلسه می‌ماندند. بخش‌نامه امتحانی این را می‌گفت. ولی گرمای طاقت فرسای سوله، اجازه توجه به بخش‌نامه را نمی‌داد. 10 دقیقه شده بود یا نه، بالاخره با گرفتن ورقه‌ها موافقت شد و سیلی از جمعیت به یکباره بلند شد. بی هیچ اغراقی حداقل دو سوم دانش‌آموزان برگه‌ها را تحویل دادند.

 

مدرسه فرار نمی‌کند!

در حیاط مدرسه سراغ چند نفر از دانش‌آموزان رفتم. چرمی دانش‌آموز سال سوم می‌گفت: ببینید چقدر کلافه بودیم که حتی سوالات تستی و چندگزینه‌ای را هم بی‌‌پاسخ گذاشتیم و آمدیم بیرون؟ اداره برق نمی‌توانست تا پایان امتحانات صبر کند؟ مدرسه که فرار نمی‌کرد! از دومی‌ها هم دانش‌آموز دیگری می‌گفت: منِ بدبخت، برق خونمون هم قطع بود. دلم خوش بود چند ساعت زودتر بیام مدرسه اینجا تو کتابخونه‌ی خُنکش درس بخونم.

 هنرستان رهبر انقلاب و مشکلات هنرستان ها و هنرآموزان

قطع برق بدون بدهی و هشدار قبلی!

به سراغ مدیر و معاون مدرسه هم رفتم. مهندس سلامت، مدیر مدرسه، آخرین فیش برقِ پرداختی مدرسه را نشان داد. طبق آن فیش مدرسه هیچ بدهی قبلی نداشت و تنها بعد از 10 روز از تاریخ تحویل، ماموران برق اقدام به قطع آن کرده بودند. حتی هشدار قبلی هم نداده بودند. خود مدیر و معاون او، هر کدام شخصاً دو مرتبه برای پیگیری و رفع و رجوع ماجرا به اداره برق منطقه بعثت مراجعه می‌کنند ولی نتیجه‌ای نمی‌گیرند. به آنها گفته شده بود که چون هنرستان‌ها جزو موسسات صنعتی محسوب می‌شوند، به آنها مهلت داده نمی‌شود. دلیل دیگرشان این بوده که دیماندی یا مقدار مصرف هنرستان از حد مجاز بالاتر بوده است. حال اینکه این دسته‌بندی و قرار گرفتن یک مدرسه در گروه کارخانجات صنعتی و تولیدی از اساس اشتباه است.  یک هنرستان چه فعالیت تولیدی درآمدزایی دارد؟

در مورد مصرف بالای برق نیز این نکته بدیهی در نظر گرفته نشده است که بیشترین رشته‌های تدریسی در  این هنرستان، رشته‌های زیرشاخه برق و برق صنعتی هستند و طبیعی است که مصرف برق آنها از یک هنرستان معمولی که رشته‌های دیگری را پوشش می‌دهد بیشتر باشد. واقعاً چرا باید این مساله به این سادگی در تقسیم‌بندی‌ها رعایت نشود؟

  سلامت در ادامه به بخش‌نامه‌ای اشاره کرد که در ابتدای سال حتی از صدا و سیما نیز پخش شده بود و طبق آن تمامی مدارس، از پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز معاف می‌شدند. همین اعلان عمومی معافیت از پرداخت، باعث شده است از یک طرف والدین از پرداخت شهریه‌ها و کمک‌های احتمالی ناچیزی که قبلاً به ندرت انجام می‌دادند نیز شانه خالی کنند و بگویند حالا که پول آب و برقتان مجانی است، کمک کردن معنایی ندارد. مسئولین ادراه برق نیز ضمن اینکه به شنیدن این بخش‌نامه اذعان دارند می‌گویند چون هنوز به صورت کتبی دستورالعملی به ما ابلاغ نشده است نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

سلامت در انتهای گفت و گو یادآور شد که این تنها مشکل مدرسه ما نیست. چون مردم این منطقه عموماً از سطح درآمدی پایینی برخوردار هستند، نمی‌شود از آنها شهریه‌های کافی دریافت کرد یا انتظار کمک داوطلبانه داشت. بنابراین بیشتر مدارس این منطقه با این مشکل مواجه هستند و باید برای حل آن فکری کرد.

هنرستان رهبر انقلاب و مشکلات هنرستان ها و هنرآموزان

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 15 خرداد 1397 ساعت 08:56 خوانده شده: 353 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
امامی 1397/03/15 - 09:45
سلام همکار محترم ،

موضوع را چنان به زیبایی به تصویر کشاندید که بنده از
اینجا شهرتبریز ، خود را مسافر هنرستان قربانی یافتم.
قربانی رونمای سیاست که از معماری داخل نه برای
زیبایی بلکه برای رفاه و امنیت جانی ، در آن خبری
نیست!!!
جناب نظری ، روابط عمومی برای حل چنین معصلات صوری
زحمت سوز معلم و دانش آموز نباید دخالت نماید؟!!!
پس رایگان بودن چنین هزینه های مدارس همان رونمای سیاست
بود ؟ آن هم در یک منطقه ای محروم !! نکند این هم از وظایف
مدیر است که باید از جیب خود هزینه کند.
اداره برق منطقه مربوطه :
اگر تمامی قوانین برندگی و تیزی شما را داشت که مملکت
گلستان می شد !! آیا منطقه شمال تهران هم بود بدون منطق
برق را قطع می کردید ؟ یا بر محرومان خروار خروار مصیبت
از زمین و آسمان می بارد ؟
جناب وزیر یعنی می شود تا آخر هفته مشکل را حل نمایید یا
وای اسفبا !!!!
سپاس از نویسنده دلسوز
پاسخ + +5 0 --
فرهاد نورمحمدی 1397/03/15 - 11:54
قانون همیشه برای مستضعفان برنده و تیز است. گزارش خیلی خوبی بود. اگر به خوبی انعکاس پیدا کنه حداقلش اینه باعث میشه اداره برق جرات نکنه به همین راحتی برق بقیه مدارس ضعیف را قطع کنه. با سرنوشت بچه های مردم و امتحاناتشان که نمیشه به این راحتی بازی کرد. چون اینا کسیو ندارن صداشون بشه باید سرشون را برید؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/15 - 16:16
چرااینقدرساده ای؟ برای همینه که الان روحانی رییس جمهور هست کدوم دل و جرات ؟ شرکت برق خصوصی هست براشون این گزارشها اونم در یه سایتی که حتی 100 نفر هم بازدید کننده ندهرگاره به چه دردی میخوره
پاسخ + 0 0 --
......... 1397/03/15 - 20:19
ناشناس محترم سلام،

شما راست می گویید خواندن چنین دردنامه ها به چه
درد معلمان که عمده خوانندگان این سایت هستند ،
می خورد . همین 100 نفر احساس سوز و مسولیت
کنند بخوانند اما این بی تفاوتی نتیجه تعهد شغلی و
انسانی ما معلم هاست.
می دونید اگر همین خبر راجع به پرداخت پاداش بود
اون هم همین فردا ، یا خبر زده شدن احکام جدید حقوق ،
در عرض یک ساعت چند صد هزار نفر می خواند؟!!!
ما معلم ها خیلی خودپسند و خودخواه شده ایم و گویی
از دماغ فیل افتادیم . فقط بوی پول و منافع مالی می کشیم
و تصور می کنیم همگی از بهترین معلمان کشوریم ، کو شهامت
اعتراف !!!
حال دقت کنید که برای چنین واقعیتی چند نمره منفی خواهند داد
آخه به کمالاتمان برمی خورد . به امید حل مشکل این هنرستان تا شنبه.
پاسخ + 0 0 --
......... 1397/03/15 - 20:28
ناشناس محترم ،

فعلا که شما با علاقه در این سایت می چرخید و آزادانه
هر چه دل تنگ تان می خواهد می نویسید. نفر صدم شمایید.
اگر جذابیت ندارد ، اگر اهمیت ندارد ، اگر تازگی ندارد و......
چرا وقت گرانبهای خودتان را هدر می دهید.
ثروتمندان پولشان از پارو بالا می رود و معلمان عقلشان.
این همه بر خود بالیدن و دیگران را خوارشمردن لابد از زیادی
فهم و شعور است . این سایت کاری از دستش برنمی آید شما
چطور ؟!
احیانا نام مستعار شما بهزادی نیست !!!؟ در این سایت به تازگی
سفره افترا و تضعیف آرمان گسترده اند و همه اش چون شما آیه
یاس می خوانند چون خودشان کاری از دستشان برنمی آید؟
این گوی و این میدان ، بفرمایید مشکل برق هنرستان را حل نمایید.
سخن باد هواست می آید و می رود اما عمل از خود آثار نیکو می گذارد.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/03/15 - 13:57
شرکت برق دست بخش خصوصی هست و طبیعی هست که قطع کنه نظام سرمایه داری یعنی همین زمان سابق نیست که مدارس شیر وموز و تغذیه رایگان می دادند
پاسخ + 0 0 --
فرهاد نورمحمدی 1397/03/15 - 18:05
دوست عزیز این سایت توسط مسوولین آموزش و پرورش رصد میشه. اگر روابط عمومی قوی ای داشته باشند میتونن پیگیر بشن. خیلی سخت نیست. بعد شمام اگه دلت میسوزه همت کن و اگر تو خبرگزاریا و سایتا و روزنامه ها آشنا داری بگو بازنشرش بدن. این همکارمون این کار از دستش برمیومده.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور