صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

پرسش های صدای معلم از رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در نشست رسانه ای :

مهاجرانی : اگر کسی بخواهد قدرت رسانه را دست کم بگیرد حتما آسیب خواهد دید ؛ تا زمانی که ما داریم " آزمون بزرگ " برگزار می کنیم حتما حول این موضوع کسب و کار شکل می گیرد

گروه گزارش/

سه شنبه 19 تیرماه نشست خبری « فاطمه مهاجرانی » رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان با موضوع تشريح برنامه‌های المپياد جهانی زيست‌ شناسی 2018 برگزار شد.

« صدای معلم » در این نشست پرسش هایی را مطرح کرد .

بخش آخر این پرسش و پاسخ تقدیم شما می شود .

نشست رسانه ای رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و پرسش های صدای معلم در مورد مدارس سمپاد

صدای معلم :

ضمن تشکر از سعه صدرتان خانم مهاجرانی .

و این که در این نشست رسانه ای سر وقت حاضر شدید و بنده از شما در این مورد تشکر می کنم .

 چه تعداد از دانش آموزان ششم داوطلب ورود به مدارس سمپاد پایه هفتم شده اند ؟

 اقبال از تحصیل در مدارس سمپاد را چگونه ارزیابی می کنید ؟

آیا این اقبال نتیجه کاهش کیفیت آموزش و تربیت در مدارس دولتی نیست با توجه به این که اغلب مسئولان وزارت آموزش و پرورش از جمله رئیس مرکز سنجش خواهان انحلال مدارس سمپاد بوده اند و نظر خود را علنا ابراز کرده اند ؟

 آیا برگزاری امتحان توسط آنها منجر به اختلال در برگزاری آزمون ورودی مدارس نخواهد شد  ؟

نشست رسانه ای رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و پرسش های صدای معلم در مورد مدارس سمپاد

مهاجرانی :

صد و پنجاه هزار نفر در آزمون ثبت نام کرده اند. آزمون ورودی پایه هفتم صد و پنجاه هزار نفر بوده است.

 اقبال بسیار بالا ست. میزان علاقه مندی بسیار بالاست. من نمی خواهم آسیب شناسی بکنم که مدارس دولتی بد است ؛ واقعیت این است که میزان کیفیت سمپاد میزان خیلی بالا و قابل قبولی است ولی آن چیزی که من دلم می خواهد نیست با آن استانداردی که است فاصله داریم ولی کیفیت، کیفیت خوبی است .

 یک نکته ای که از اصحاب رسانه می خواهم که این را جا بیاندازند خواهش می کنم این جمله را در جامعه جا بیاندازید که سمپاد مساوی موفقیت نیست، موفقیت هم مساوی سمپاد نیست.

هر کسی باید در مسیر خودش قرار بگیرد. این که ما سعی کنیم همه را به زور سمپادی کنیم حتما آسیب ساز است. اصلا شکی در این موضوع نیست. تنها راه این قضیه آن است که میزان مطالبه خانواده ها واقعی شود و سیستم آموزشی ما کمک کند که این بچه ها به صورت " چراغ خاموش " شناسایی شوند

 اگر ما فردی را که بهره هوشی یا آی کیوی صد و بیست را ندارد وارد این مدارس بکنیم صد در صد آسیب خواهد دید. در این که والدین احساس می کنند بچه های باهوشند شکی نیست والدین به خاطر مهر زیادشان بچه هایشان را نخبه می بینند. این حس را نباید بگذاریم برای آینده بچه هایمان سایه بیاندازد ولذا مدارس استعدادهای درخشان کیفیت خوبی دارند ، نمی گویم عالی هستند . میزان استقبال مردم به خاطر خیلی زیاد شدن اینها بود .

 در بعضی موارد شاهد بودیم که بیست درصد از جمعیت دانش آموزی ما می خواهند بروند استعدادهای درخشان. این اصلا خلاف آن حرف اولیه است. استعدادهای درخشان در جامعه باید دو الی سه درصد را در بر گیرد نه بیشتر از این.

ما به  مرکز سنجش اطمینان داریم ، هیچ گونه نگرانی نداریم . من اعتقاد راسخ دارم که آموزش و پرورش یک خانواده کاملا متحد است ؛ هیچ مشکلی در آن وجود نخواهد داشت. حرف کارشناسی یک موضوعی است ، کار تیمی هم یک موضوع دیگری است.

نشست رسانه ای رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و پرسش های صدای معلم در مورد مدارس سمپاد

صدای معلم :

اگر برگزاری امتحان ورودی مدارس پایه هفتم به سبک پیشنهادی مرکز سنجش باعث اعتراض گسترده داوطلبان و خانواده ها شود مسئولیت آن بر عهده چه شخص یا کدام بخش آموزش و پرورش است؟

 

مهاجرانی :

آموزش و پرورش یک خانواده است. خانواده هم مشکلاتش را در درون خودش حل می کند و یک سخنگوی واحد برای اعتراضات پیدا خواهد کرد .

 

صدای معلم :

با کمک رسانه ها ؟

نشست رسانه ای رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و پرسش های صدای معلم در مورد مدارس سمپاد

مهاجرانی :

 حتما با کمک رسانه ها. اگر کسی بخواهد قدرت رسانه را دست کم بگیرد حتما آسیب خواهد دید. رسانه ها بازوی توانمند مدیران هستند. اما در این مورد ما اعتقاد داریم که آموزش و پرورش یک خانواده است ، تصمیماتی که گرفته می شود در راستای تصمیماتی است که وزیر خواسته اند و به همین خاطر همه پشت این تصمیم هستیم و کمکمان را می کنیم و امیدوار هستیم که در این زمینه بهترین نتیجه را بگیریم.

 

صدای معلم :

اصولا سنجش هوش موضوعی فردی است آیا در امتحانی با شرکت ده ها هزار دانش آموز امکان سنجش هوش فردی بدون توجه به آموخته های متون درسی ظلم به دانش آموزان نیست؟

 

مهاجرانی :

من یاد گرفتم چیزی که متخصص دارد من در آن ورود نکنم. سنجش هوش متخصص دارد. من هم به عنوان یک آدم از تخصص آنها استفاده می کنم. متخصصین معتقد هستند که سنجش هوش گروهی امکان پذیر است ، ما هم می گوییم امکان پذیر است و این نکته را می پذیریم. من این نکته را تاکید بکنم اصلا نمی گوییم این روش بهترین روش است.

بهترین روش این است که با کمک آموزش ابتدایی بتوانیم پرونده هایی را داشته باشیم که معلم ها در طول زمان بگویند این دو تا دانش آموز متفاوتند. آن استاندارد و مطلوب ماست.

این که دارد برگزار می شود مطلوب نیست ولی یک پله از آن که فقط بچه ها درس بخوانند بهتر شده است .

من این موضوع را تکرار کنم این برای ما استاندارد و مطلوب نیست .

استاندارد و مطلوب ما این است بدون آن که بخواهیم آزمون عمومی برگزار کنیم خوراک لازم  را برای مدارس انتخاب کنیم و مضافا من امیدوار هستم یک روزی همه مدارس ما به اندازه ای غنای کیفیتی داشته باشند که ما اصلا نیازی به استعدادهای درخشان مجزا نداشته باشیم .

اگر اتفاق بیفتد من خیلی خوشحال خواهم شد .

 

صدای معلم :

در سیستمی که 6 سال فقط متون درسی آموزش داده شده است ، برگزاری امتحان بدون توجه به متن کتب رسمی آموزش و پرورش آیا نوعی هدیه به موسسات آموزشی آزاد نیست که مدعی هستند مواد مکمل آموزش رسمی را در اختیار دانش آموزان می گذارند؟

به نظر می رسد عده ای با شعر ضدیت با مافیای آموزشی فرصت های طلایی برای آنها فراهم می کنند.

نشست رسانه ای رئيس مركز ملي پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و پرسش های صدای معلم در مورد مدارس سمپاد

مهاجرانی :

واقعیتش این است تا زمانی که جامعه به کمک شما دوستان به این جا نرسد که مدارس استعداد درخشان تنها راه موفقیت فرزندان شان نیست ما هر کاری کنیم دور و برش کسب و کار ایجاد می شود .

این یک واقعیت است .

تنها راه این قضیه آن است که میزان مطالبه خانواده ها واقعی شود و سیستم آموزشی ما کمک کند که این بچه ها به صورت " چراغ خاموش " شناسایی شوند .

تا زمانی که ما داریم " آزمون بزرگ " برگزار می کنیم حتما حول این موضوع کسب و کار شکل می گیرد .

اصلا این موضوع تردیدی ندارد .

ولی واقعیتش این است که اگر می خواهیم " هوش " برگزار کنیم باید بر حرف کسانی تکیه کنیم که این رشته را خوانده اند و بلدند و معتقد هستند که هوش تا حد زیادی آموختنی نیست .

دانش آموز پایه ششم را وقتی از الان به او می گوییم دو ماه دیگر آزمون هوش دارید نمی شود یک دفعه هوشمندش کنید !

ممکن است در آزمون ها ، بهره هوشی از 120 به 122 برسد اما از 120 به 130 نخواهد رسید .

یعنی ضریب هوشی 130 به بالا اصلا آموختنی نیست .

ذاتی و فطری و خدادادی است .

این نکته اول است .

نکته دیگر این که من واقعا این را از همه " رسانه ها " طلب می کنم .

دوستان به ما کمک کنید که این جمعیت 150 هزار نفره را کم کنیم .

واقعا این را از شماها التماس می کنم .

تا وقتی که این قدر مطالبه وجود دارد حتما کسب و کار دور آن شکل خواهد گرفت .

این را هم به ضرس قاطع بگویم .

هدف آموزش و پرورش و هدف استعداد درخشان کمک به این است اگر فرزندانی واقعا " ویژه " هستند از دست نروند .

هدف ما کمک به کیفیت آموزشی است .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش اول

پایان گزارش/

پنج شنبه, 21 تیر 1397 ساعت 16:14 خوانده شده: 258 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
سید جمالدین 1397/04/21 - 17:29
آقای پور سلیمان و تیم محترم؛ لطفا مقاله دکتر حسینی تحت عنوان

"آموزش و پرورش و آموزش عالی؛ بازوان اجرایی کاپیتالیسم در ایران"

را منتشر کنید تا ادعاهای سرتاسر دروغ این حاجیه خانم بر همگان روشن شود.
پاسخ + 0 0 --
حکیمی 1397/04/22 - 06:27
این مقاله دکتر منتشر شده. کافی است عنوان آن را سرچ کنید.
پاسخ + +5 -2 --
شهاب 1397/04/21 - 23:20
هدف شما آجر نشدن نان خود واطرافیان شماست هوش انواع مختلفی دارد که در مدارس سمپاد فقط به دومورد آن توجه می شودتنها راه توجه به استعداد برتر غنی کردن همه ی مدارس در سراسر کشور است در یک کلمه عدالت آموزشی
در زمان ابوعلی سینا خوارزمی و...خبری از مدارس خاص نبود حتی مکتب خانه ی خاص هم وجود نداشته است وتوانستند چنین بزرگانی تحویل جهان بدهند اما در دوره ی معاصر باوجودمدارس خاص نتوانستیم یک نفر شخصیت جهانی تربیت کنیم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/22 - 09:30
احسنتم
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/04/22 - 11:15
برخلاف گفته‌های ایشان، صدای واحدی از وزارتخانه شنیده نمی‌شود. وقتی که وزیر برنامه راهبردی مشخصی برای اداره ورازتخانه نداشته باشد و مسئولان زیرمجموعه نیز به صورت تیمی هماهنگ انتخاب نشوند، معلوم است که هر روز نظر متفاوت و مختلفی از مجموعه ستادی وزارت شنیده می‌شود. نتیجه عملی این ناهماهنگی هم در مواردی مثل حذف آزمون ورودی مدارس یا بلاتکلیفی مدارس نمونه دولتی در ثبت نام قابل دیدن است که دود آن به چشم معلمان و دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌رود.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/04/22 - 11:19
در زمان وزارت جناب حاجی‌بابایی، برخلاف دوره فعلی صدای واحدی از ستاد شنیده می‌شد، چون مسئولین با هم هماهنگ بودند. به همین خاطر طرح‌ها و برنامه‌ها (خوب یا بد) زود به نتیجه می‌رسید و اجرایی می‌شد. از طرفی به نظر می‌رسید ایشان با برنامه وارد وزارت شده بودند.
پاسخ + +1 0 --
قاسمی پور 1397/04/22 - 11:30
همکاران شما در آموزش وپرورش قدرت رسانه را دست کم میگیرند و آسیب هم نمی بینندبعنوان مثال همین جا اعلام میکنم برخلاف ضوابط ومقررات مدارس شاهد دخترخانم فرماندار شهرری در مدرسه شاهد ناحیه یک شهرری چگونه ثبت نام شد؟!!مثل دهها مورد دیگر که از سوی همکاران ناحیه یک شهرری مطرح شد در این رسانه مطرح شد و هیچ توجهی هم از سوی مسولان نشد...از کناراین چنین موضوعاتی که نمی توانند تکدیب کنند براحتی میگذرند!!چرا چون بعنوان مثال کسی مثل کمرئی که خودش مناسبب این وضع درناحیه یک شهرری شده و خودش تخلفاتی در انتصاب بستگان خودش داره شده مسوول پاسخگویی شکایات وزارتخانه وخودش درخانه خماره!!یا این آقای روابط عمومی وزراتخانه که سرش رودر برف کرده و....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور