صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

در نشست هم اندیشی " گفت و گو " و با ابتکار مرکز امور زنان مطرح شد :

مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش : در سال های گذشته به ما آموزش ندادند که چگونه گفت و گو کنیم و همدیگر را تحمل کنیم ؛ پروژه " گفت و گو " را متوقف کردند !

صدای معلم - گروه گزارش/

همان گونه که پیش آمد ( این جا ) ؛ سه شنبه  شانزدهم مرداد ماه نشست هم اندیشی : بررسی نیازها ، چالش ها و فرصت های پیش روی دختران دهه هشتاد با رویکرد " دوستی و گفت و گو " در محل " باشگاه فرهنگیان تهران "  به همت دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد .

در این نشست که نماینده مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ، مشاور حقوق شهروندی وزیر آموزش و پرورش ، نمایندگانی از آموزش متوسطه مناطق شهر تهران ، مشاور امور زنان مناطق ، آیسسکو ، یونیسف ، مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش ، نماینده سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی ، معاون مرکز امور بین الملل ، مدیر کل پیش دبستانی و دبستان معاون آموزش ابتدایی ، مدیر آموزش و پرورش منطقه 10  تهران و نمایندگانی از مدرسه حنان حضور داشتند حول موضوع " گفت و گو " و آسیب های آن به طرح موضوع و گفت و گو پرداختند .

در این بخش ، سخنان « فرحنار مینایی پور » به صورت مشروح منتشر می گردد .

گزارش صدای معلم از نشست گفت و گو در باشگاه فرهنگیان و سخنان مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش

تعداد پانصدهزار نفر معلم زن در آموزش و پرورش فعالیت دارند و شش و نیم میلیون دختری که در آموزش و پرورش ( آموزش متوسطه و آموزش ابتدایی ) در حال تحصیل هستند . دفتر امور زنان باید یک برنامه های خاصی برای این دختران داشته باشد تا بتواند احتمالا یک مقدار عقب ماندگی ها و کمبود دانشی که  شاید در بعضی از قسمت ها داشته را جبران بکند.

 در همه وزارتخانه ها مشاور امور زنان داریم . تنها وزارتخانه هایی که دفتر امور زنان را دارند وزارت آموزش و پرورش و وزارت کشور می باشد به جهت اهمیت این دو حوزه ؛ دفتر امور زنان در این دو وزارتخانه تشکیل شده است. شش و نیم میلیون نفر از دختران ما در آموزش و پرورش و در کل کشور تحصیل می کنند و از این دالان عبور می کنند اهمیتش زیاد است.

گزارش صدای معلم از نشست گفت و گو در باشگاه فرهنگیان و سخنان مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش

 بنابراین ما باید سعی و تلاش کنیم که برای دختران برنامه مفیدی داشته باشیم تا بتوانیم شهروندان حرفه ای تربیت بکنیم و تحویل جامعه بدهیم. اما این که چگونه برای دخترانمان برنامه ریزی کنیم باید کتاب های درسی را بررسی کنیم . فعالیت هایی که ما در کتاب های درسی انجام می دهیم و مقدار حضور دختران نسبت به پسران در عکس هایشان یا متونی که هست فرق دارد. ما برنامه ریزی برای نسل جوان مان داریم و آن را بررسی می کنیم. نسل دختران دهه هشتادی و دخترانی که امسال به مدرسه می روند و متولدین سال هشتاد و نه که  دوره متوسطه هستند که متولدین دوره هشتاد بودند که این نسل، نسل کاملا متفاوت با ما هستند . ما به گونه دیگری می اندیشیم و این نسل مسیر دیگری می رود و به گونه دیگری می اندیشند.

 وظیفه ما این است که تلاش بکنیم که نیازها و چالش های پیش روی این نسل چه چیزهایی هستند و فرصت های این نسل چیست؟

گزارش صدای معلم از نشست گفت و گو در باشگاه فرهنگیان و سخنان مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش

زمانی که ما تحصیل کردیم به مدرسه رفتیم دهه پنجاه و شصت و هفتاد ارزش های انقلاب حاکم بود و این ارزش ها را والدین و جامعه توانسته بودند درست به بچه ها انتقال بدهند ولی بچه های دهه هشتاد ما دارد مسیر خودش را می رود و خیلی به ارزش های والدین خودش توجهی نمی کند . مسیر زندگی خاصی را برای خودش انتخاب کرده است. فضای مجازی آنها را تحت تاثیر قرار داده و مدل دیگری می اندیشند.

ما سلسله نشست هایی را تدارک دیدیم و با خود بچه های دهه هشتاد جلساتی را داشتیم با والدین این بچه ها جلساتی داشتیم که بتوانیم کاملا نیازهای این بچه ها را بشناسیم. یکی از نیازهایی که تشخیص داده شد این بود که این بچه ها و کل خانواده آنها گفت و گو را بلد نیستند و نمی توانند با هم گفت و گو کنند.

گزارش صدای معلم از نشست گفت و گو در باشگاه فرهنگیان و سخنان مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش

 آماری که داده شده است میزان گفت و گویی که در خانواده ها انجام می شود بسیار کم شده است و دقایق آن خیلی پایین آمده است و یکی از عواملش فضای مجازی است که حاکم شده بر جامعه و خانواده ها و باعث شده میزان گفت و گوها پایین بیاید.

 از طرفی این مشکل گفت و گو را در خانواده ها داریم. وقتی می بینیم یک ماشین با یک ماشین دیگر برخورد می کند سریع به دعوا منجر می شود و در آنجا بلد نشدیم گفت و گو را انجام بدهیم. در خانواده ها سطح دعوا و تنش بالا رفته و در سطح جامعه بلد نیستیم چگونه گفت و گو کنیم و حتی تا سطح بین الملل هم پیش رفته و نمی دانیم چگونه گفت و گو کنیم و اشکال این برمی گردد به این که در سال های گذشته به ما آموزش ندادند که چگونه گفت و گو کنیم و همدیگر را تحمل کنیم.

 

بر اساس ماده 102 قانون برنامه ششم به این بند برای تحکیم بنیان خانواده اشاره شده است . مقام معظم رهبری هم خیلی بر حفظ بنیان خانواده تاکید داشتند. برنامه هایی را در معاونت زنان ریاست جمهوری و دفتر امور زنان باید پیگیری بکنیم . گفت و گوی بین نسل ها یکی از برنامه ای اصلی در معاونت زنان ریاست جمهوری است که ما در جهت تحکیم گفت و گوی بی نسلی و خانواده ها باید فعالیت هایی را به انجام برسانیم. بررسی هایی را انجام دادیم و به مبحث گفت و گو رسیدیم که باید آن را به دانش آموزان و دختران آموزش دهیم .

می گوییم ؛ دختران چرا ؟

 چون حیطه مسئولیت این دفتر دختران هستند می خواهیم گفت و گو با دختران را داشته باشیم و به آنها آموزش بدهیم. با افراد و صاحب نظران متعددی جلسه داشتیم و رسیدیم به پروژه ای که سالیان قبل انجام شده بود.

گزارش صدای معلم از نشست گفت و گو در باشگاه فرهنگیان و سخنان مدیرکل امور زنان آموزش و پرورش

دوستانی مانند آقای معینی و زرافشان سالیان قبل برنامه ای را داشتند و روی گفت و گو کار کرده بودند و یک دست نامه ای برای گفت و گو داده بودند به امید این که آن را در آموزش و پرورش نهادینه بکنند و به دلایلی آن پروژه متوقف شد.

ما بر اساس بندهایی که عرض کردم تصمیم گرفتیم این برنامه گفت و گو را ادامه بدهیم و با این عزیزان جلساتی را داشتیم و دعوت کردیم که امروز بحث گفت و گو را به گفت و گو بنشینیم. عزیزان برنامه و فعالیت هایی را که انجام داده اند را ارائه می دهند و با همه افراد حاضر در جلسه به نقد و بررسی می پردازیم تا بتوانیم یک برنامه خوب و جامع آموزشی از گفت و گو در بیاوریم و آن را در بعضی از مدارس دخترانه شهر تهران به اجرا بگذاریم. این طرح در تهران پایلوت خواهد شد و از معاونین محترم دروه متوسطه شهر تهران دعوت به عمل آوردیم تا در جریان این طرح قرار بگیرند تا بتوانیم طرح را به خوبی پیش ببریم.  

ویرایش و پیاده سازی " زهرا قاسم پور دیزجی

ادامه دارد

جمعه, 19 مرداد 1397 ساعت 15:14 خوانده شده: 167 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
شناسا 1397/05/19 - 17:33
گفت و گو در سیستم آموزش و پرورش گفت و گوی گرگ و میشه!!جای جای سیستم آموزش و پرورش گرگ بسته اند تا به محض اینکه نقدی یا شفافیتی به خرج دادی بدردمنتقد را...جایگاه امور بانوان هم یک جایگاه کاملاً تشریفاتیه چه درآموزش و پرورش چه دروزارت کشور...در همین اداره کل شهرستان های تهران 5ماهه اضافه کار یکی از همکاران که کنشگر اجتماعی هم هستند را بدلیل نقد و اتفاقا گفت و گو قطع کرده اند تا یاد بگیرد فقط مجری اوامر باشد و هر6ماه یکدفعه به بهانه های مختلف استعلام اطلاعات براش می گیرند!! ومراقبت میکنند که فراتر از یک کارشناس مجری اوامر جایی منصوب نشود!!چرا چون خوب وصریح گفت و گو می کند!!و خوب وشفاف به نقد می کشد این نابسامانی های آموزش و پرورش رو...گفت و گو کدومه!!این خانم زیر باد کولرگازی نشسته جاش هم گرم و نرمه دم از گفت و گو میزنه...خودش اگه تو این بده بستان های سیاسی نبود که الان گوشه یه مدرسه ی گبره بسته باید
خونه پرش مدیریت میکرد...بسه بابا این ادا اطوارهای تکراری...
پاسخ + +1 0 --
محسن 1397/05/20 - 14:21
چطور است مدير كل زنان خودش نتواست با معاونش كنار بيايدوبعد از يك ماه از انتصابش رفت.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور