چاپ کردن این صفحه

مدیر صدای معلم : شما دقیق بفرمایید چند درصد آموزش دهندگان شامل بیمه شده اند ؟

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی : من جایی را که مسئول آن هستم باید پاسخگو باشم ؛ هیچ قراردادی در طول سال های 90 تا الآن وجود ندارد که وضعیت تامین اجتماعی آن قرارداد تکلیفش روشن نشده باشد

صدای معلم - گروه گزارش/

یکشنبه 4 شهریور نمایشگاه دستاوردها و عملکرد یکساله وزارت آموزش و پرورش در دولت دوازدهم با حضور خبرنگاران ، وزیر آموزش و پرورش و مسئولان ستادی و اداری در دبیرستان ماندگار البرز برگزار گردید .

در ابتدای این مراسم « سید محمد بطحایی » به دفاع از عملکرد یک ساله خود به عنوان " وزیر آموزش و پرورش " پرداخت .

در این نمایشگاه معاونت ها و دوایر ستادی هر یک جداگانه به ارائه کارنامه و عملکرد خود پرداختند .

در بخش های پیشین گفت و گوی دانش آموزان البرزی و صدای معلم در مورد عملکرد وزیر آموزش و پرورش ، پرسش و پاسخ با معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ، پرسش و پاسخ با رئیس آموزش و پرورش استثنایی ، متن کامل سخنان وزیر آموزش و پرورش و پرسش و پاسخ با رئیس دانشگاه فرهنگیان منتشر گردید .

در این قسمت پرسش و پاسخ مدیر صدای معلم با « علی باقر زاده » منتشر می گردد .

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در این نشست رسانه ای حدود 15 دقیقه تاخیر داشت .

کل زمان پرسش و پاسخ یک ساعت بود .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی 19 دقیقه سخنرانی کرد .

ساعت شروع نشست 30 / 10 بود و نشست در ساعت 23 / 11 پایان یافت .

با این که بر خلاف اکثر خبرنگاران که پرسشی در این زمینه نداشتند « صدای معلم » 10 پرسش را که ماحصل مکاتبات و گفت و گو با آموزش دهندگان سواد آموزی بود را تدارک دیده بود .

مجری این مراسم که آقای نجات بهرامی بود فقط اجازه طرح یک پرسش را داد .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی نه بابت تاخیر خود از حاضران عذرخواهی کرد و نه معاون رسانه ای چنین کاری را انجام داد.

این نشست 7 دقیقه زودتر از موعد مقرر  هم به پایان رسید .

وضعیت بیمه آموزش دهندگان سوادآموزی و پرسش های صدای معلم

صدای معلم :

چند سوال تهیه کرده ام .

امیدوارم که دقیق و کارشناسی پاسخ دهید .

1- شما به عنوان رییس نهضت سواد آموزی در مصاحبه خود در دهم شهریور سال 1391 عنوان کردید که در مدیریت نهضت سوادآموزی، وحدت و یکپارچگی ایجاد شده است و تمام واحدهای نهضت سوادآموزی را با آموزش و پرورش ادغام کرده اید و از آن زمان حداقل مدیرکل آموزش و پرورش استان ها مسئول نهضت سوادآموزی در استان ها هستند و باید مراحل چندگانه سوادآموزی از شناسایی ، جذب ،آموزش ، ارزیابی ، تحکیم و پشتیبانی را دنبال کنند که وظایف مدیران مدارس را وزیر آموزش و پرورش وقت ابلاغ کرده اند ، با این اوصاف حضور آموزش دهندگان در این بین چه معنایی پیدا می کند؟

وضعیت بیمه آموزش دهندگان سوادآموزی و پرسش های صدای معلم

اگر برون سپاری صورت گرفته است که کاملا با بخش خصوصی این کار صورت می گیرد و نیاز به دخالت آموزش و پرورش نیست. ورود مدیران کل و مدیران مدارس دولتی در این مهم چگونه تعریف می شود؟

اگر مدیران کل استان ها ، مسئول در زمینه سوادآموزی هستند ، قاعدتا آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی نیز نیروهای ادارات هستند نه موسسات. این واگذاری و چرخش کار به دست موسسات با وجود حذف بیمه و سنوات و مزایای تامین اجتماعی برای آموزش دهندگان، ایجاد اختلال و حتی فساد اداری و مالی در سیستم را به وجود نیاورده است؟

 

باقر زاده :

خیلی متشکرم از جناب آقای پورسلیمان همان گونه که خودتان در سوال فرمودید فرایند شناسایی ، جذب، آموزش، ارزش یابی و خدمات پس از سواد و پشتیبانی . تمام فرایند شناسایی و جذب و سیستم یکپارچه ای که برای ثبت نام وجود دارد توسط ادارات سوادآموزی شهرستان ها و استان ها انجام می گیرد . ارزشیابی پایانی توسط خود ادارات و بخش های مربوطه اش انجام می گیرد و خدمات پس از سواد و پشتیبانی های مالی و تامین امکانات لازم و نظارت توسط واحدهای سوادآموزی انجام می گیرد . ما فقط بخش ارائه آموزش را از بخش غیر دولتی، خرید خدمت می کنیم که هیچ منافاتی ندارد. یعنی آن فرایند هیچ ربطی به ارزشیابی ندارد. کسی که آموزش می دهد نمی تواند ارزشیابی بکند و نمی تواند در مورد ثبت نام اظهار نظر بکند. سیستمی که یکپارچه ایجاد شده و توسط کاربران شهرستانی و استانی اداره می شود فرایند قبل از آموزش را مدیریت می کند. آموزش را به بخش غیر دولتی واگذار می کنیم. ارزشیابی، خدمات پس از سواد و پشتیبانی مالی و نظارتش توسط بخش ها و ساختارهای اداری انجام می گیرد. آموزش دهنده ها آن گونه نیست که بیمه و تامین اجتماعی نداشته باشند . اتفاقا از مهر سال گذشته جناب آقای دکتر بطحایی بخش نامه ای را ابلاغ کردند و آنجا تصریح شده است که آموزش دهنده هایی که با آموزش سوادآموزی همکاری می کنند حق بیمه شان را آموزش و پرورش به مؤسسه می پردازد و مؤسسه موظف است صرف نظر از اینکه این سوادآموزان قبول می شوند یا قبول نمی شوند حق بیمه شان را بپردازد. حق الزحمه شان به نسبت قبول شدگان پرداخت خواهد شد.

وضعیت بیمه آموزش دهندگان سوادآموزی و پرسش های صدای معلم

صدای معلم :

آقای باقر زاده

با توجه به ارسال نامه های مکرر آموزش دهندگان به صدای معلم ، این موضوع قابل تامل است که اکثریت قریب به اتفاق آنان از سال 1390 تاکنون بیمه نشده اند و شامل قوانین اداره کار نیز قرار نگرفته اند.

اگر هزینه های بیمه تمام و کمال در اختیار موسسات قرار گرفته است چرا ایشان باید از اجرای تعهدهای خود سرباز بزنند؟

 

باقرزاده :

قانون تامین اجتماعی دو تا ماده متفاوت دارد. یک ماده 38 دارد که ناظر به مقاطعه کاری است. وقتی شما یک حجمی از کار را به یک مؤسسه ای واگذار می کنید آن مؤسسه می تواند به دو شکل مفاصاحساب از بیمه برای ما بیاورد. آن چه که قانون به ما تکلیف کرده این است که شما تکلیف بیمه این قرارداد را مشخص کنید . این مؤسسه یا به صورت ماه به ماه به نام خود آموزش دهنده گانش بیمه را پرداخت می کند و تسویه حساب تامین اجتماعی را می گیرد یا نگه می دارد بعد از این که قراردادش تصفیه شد شانزده و شصت و هفت دهم درصد مبلغ قرارداد را به تامین اجتماعی می پردازد و تسویه حساب تامین اجتماعی را برای ما می آورد. این بستگی به ماهیت کار دارد. یک موقعی کار استمرار دارد ، در یک کارگاه مشخص است ، دائمی است در آن موقع ماه به ماه باید بیمه اش را بپردازد. گاهی اوقات کار، مقاطعه کاری است یعنی مقطعی است و قانون برایش راهکار گذاشته است.

ما سال های 90 تا 95 تا نیمه اول 96 را تقریبا روی استناد ماده 38 به صورت مقاطعه کاری کار کردیم .

 از نیمه دوم 96 تا الآن هم امکان مقاطعه کاری وجود دارد و هم امکان وجود دارد که ماه به ماه متناسب با کاری که در کلاس دارند بیمه آموزش دهنده را بپردازند و کار آن را دنبال می کند.

وضعیت بیمه آموزش دهندگان سوادآموزی و پرسش های صدای معلم

صدای معلم :

شما  دقیق بفرمایید چند درصد آموزش دهندگان شامل بیمه شده اند ؟

 

باقرزاده :

این آموزش دهنده هایی که شما از آنها صحبت می کنید نیروهای مؤسسات غیردولتی هستند. اصلا ضرورتی برای من ندارد که چند درصدشان ماه به ماه می دهند یا چند درصدشان ... آنچه که مهم است صد در صد قراردادهایی که ما با بخش غیر دولتی بستیم حتما گواهی تامین اجتماعی را برای این که بیمه آنها را تعیین و تکلیف کرده باشند را آورده اند . ممکن است ماه به ماه به حساب آن فرد واریز نشده باشد ولی تسویه حساب آن را تامین اجتماعی برای ما ارسال کرده است. من جایی را که مسئول آن هستم باید پاسخگو باشم. این که قراردادی بسته شده یا تعیین تکلیفی باید بشود و وضعیت بیمه آن فرد با من است. هیچ قراردادی در طول سال های 90 تا الآن وجود ندارد که وضعیت تامین اجتماعی آن قرارداد تکلیفش روشن نشده باشد. این که تامین اجتماعی چگونه حق آموزش دهنده و کسی را که کار کرده ماه به ماه دریافت کرده یا یک جا دریافت کرده یا به حساب این فرد منظور کرده یا نکرده وظیفه تامین اجتماعی است که باید پاسخ بدهد که در قبال حقی که از مؤسسات غیر دولتی بابت تامین اجتماعی گرفته چگونه حقوق اجتماعی آن افراد را تضمین کرده است.

 سالانه پانصد مؤسسه با ادارات کل آموزش و پرورش قرارداد می بندند و تمام این مؤسسات در طول این سال ها باید وضعیت بیمه تامین اجتماعی و حتی تامین اجتماعی را تعیین تکلیف کرده باشند و الا عاملین ذیحساب دستگاه ها که نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی در آموزش و پرورش هستند امکان هیچ پرداختی را فراهم نمی کنند.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/

جمعه, 23 شهریور 1397 11:53 خوانده شده: 1424 دفعه

در همین زمینه بخوانید: