صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" در مورد مهم ترین بخش این آیین نامه که ماده 5 آن است و انتخاب سرگروه های آموزشی توسط خود معلمان و در یک فرآیند انتخاب آزاد صورت می گیرد از سوی وزارت آموزش و پرورش کوتاهی شده و مسیر انحراف را پیموده است "

هشدار به وزارت آموزش و پرورش در مورد حذف گروه های آموزشی

گروه گزارش/

هشدار صدای معلم به وزارت آموزش و پرورش در مورد حذف گروه های آموزشی

بر اساس مصوبه ای که در سال 94 به تایید شورای عالی آموزش و پرورش و به امضای وزیر آموزش و پرورش و رئیس جمهور و بر اساس مفاد سند تحول بنیادین رسیده است ؛  تاکنون گزارشی در مورد وضعیت اجرای «  آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی » از سوی مرجع ذی ربط یعنی وزارت آموزش و پرورش منتشر نشده است .

از نظر ما ، حتی  در مورد مهم ترین بخش این آیین نامه که ماده 5 آن است و انتخاب سرگروه های آموزشی توسط خود معلمان و در یک فرآیند انتخاب آزاد صورت می گیرد از سوی وزارت آموزش و پرورش کوتاهی شده و مسیر انحراف را پیموده است .

هر چند عملکرد نادرست ، ناقص و غیراثربخش  بسیاری از این گروه های آموزشی که حتی قادر به یک ارتباط گیری ساده با معلمان در یک حوزه محدود نبوده اند موجب گردیده است تا اهدافی که برای این گروه های علمی و تخصصی تدوین شده اند تحقق پیدا نکند و متاسفانه جایگاهی برای گروه های آموزشی به عنوان " نهاد منتخب معلمان " تعریف و تبیین نگردد .

گزارش ها و اخبار رسیده به « صدای معلم » حاکی از آن است با توجه به کمبود شدید معلم و سونامی بازنشستگی قرار است تا معلمان شاغل در  گروه های آموزشی به مدارس رفته و اگر نیرویی مازاد بود در گروه های آموزشی ادامه کار دهد .

اگر چه این موضوع به صورت مکتوب و یا مستند به مناطق و یا نواحی ارسال نشده است اما این اقدام نانوشته ؛  ته مانده کیفیت آموزشی را در این نظام آموزشی ناکارآمد مورد تهدید جدی قرار داده و امید به اصلاحات و تحول آموزشی را از بین خواهد برد .

« صدای معلم » به جد از وزیر آموزش و پرورش انتظار دارد تا نسبت به این موضوع  بی تفاوت نبوده و نسبت به اجرای بی کم و کاست « آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی » اهتمام جدی داشته باشد .

ذکر این نکته مهم و راهبردی است که حتی عملکرد ضعیف این نهادها نمی تواند بهانه ای برای حذف تدریجی آن ها باشد .

« صدای معلم » از آقای بطحایی می خواهد تا در کنار ارسال لایحه رتبه بندی معلمان به هیات دولت و مجلس که البته انتقادات جدی بر آن وارد است نسبت به تاسیس منطقی و جامع " سازمان نظام معلمی " که از اهم برنامه وزیر آموزش و پرورش در هنگام اخذ رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی بوده است اقدام جدی به عمل آورد .

اصلاحات در نظام آموزشی با همراهی " معلمان " امکان پذیر است و حفاظت و پاسداشت از نهادهای منتخب معلمان نخستین گام برای " جلب اعتماد " و گشودن "  امید " برای تحقق این مهم است .

پایان گزارش/

سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 22:45 خوانده شده: 446 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
دبیر م 1397/06/28 - 07:54
گروههای آموزشی فعلا کارکرد خاصی ندارند جز کارهای صوری و کاغذی برا نمایش کارکرد روتین و فرمالیته متاسفانه!!
پاسخ + +3 -4 --
دانش آموز دکتر حسینی 1397/06/28 - 09:31
به نظر من هم گروه های "آموزش"ی با شرایط فعلی شان حذف شوند کمک بزرگی به بیت المال و ... شده است. برای مثال در همین قاسم آباد (حومه مشهد) خودمان در حالیکه معلم ما PhD تخصصی "آموزش" و روش تدریس و آموزش زبان دارد سرگروه ناحیه یه حاج خانم فوق لیسانس "مترجمی" است!!!! حتی سر گروه زبان استان خراسان رضوی هم یه آقای فوق لیسانس "ادبیات" زبان هست!!!!! آقا اجازه! شما انتظار شق القمر از این سیستم آموزشی علیل که بر مبنای باند بازی و رانت و ... شکل گرفته و به جامعه ای علیل تر و آشفته منجر شده دارید؟!!!!
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/06/28 - 11:39
ممنونم پسرم؛ در هر صورت من شخصا خواستار "اصلاح" ساختار گروه های آموزشی هستم نه "حذف" آنها که خیانتی بزرگ به آموزش کشور خواهد بود. حتی مقاله زیر را برای "ضرورت تاسیس دپارتمان روش تدریس" در خود وزارتخانه آموزش و پرورش که سکان دار یک میلیون معلم که 20 میلیون دانش آموز را با روش های تدریس سنتی و غیر استانداردآموزش میدهند است نوشته ام:

http://www.farhangiannews.ir/view-34342.html
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز دکتر حسینی 1397/06/29 - 12:20
ضمنا آقای دکتر معتقدند به اصطلاح "پژوهش سرا ها" هم وضعیت شان در تمام ابعاد "اسفبار" تر است. بعنوان مثال رییس همین پژوهش سرای خودمان یک حاج خانم "لیسانس" زبان هست در حالیکه معلم ما دکترای ریسرچ بیسد دارد. بدتر اینکه آقای دکتر حسینی گفتن امسال نه تنها با انتقالی شون به شهر مشهد موافقت نشد بلکه میخوان بندازنش مدرسه راهنمایی تا الفبای زبان درس بده!؟؟!!! آقای دکتر خودروی شخصی هم ندارند و روزی دو ساعت از وقت بارزش شون با اتوبوس تو راه مدرسه و خانه هستند!!! به نظر ما دارن شکنجه اش می کنن.
پاسخ + +5 -1 --
شهاب 1397/06/28 - 09:46
اول افزایش قدرت خرید کاهش یافته فرهنگیان انجام شود قدرت خریدفرهنگیان یک چهارم سال گذشته است بعداز آن حقوق ومزایای معلمان باسایرکارمندان دولت به خصوص وزارت نفت همسان سازی شود ودرآخر ابتدا رتبه بندی مسئولان ،سایرکارکنان دولت وفرهنگیان انجام شود
سازمان نظام معلمی از ضروریات است
سرگروه های آموزشی بهتراست حذف شوند چون ازهدررفت بودجه جلوگیری می کند
جناب وزیر لطفاکادر اداری آ.پ را هم بسیارکاهش دهید که جلو ابتکار عمل فرهنگیان را گرفته است وبودجه ی زیادی را هدر می دهد
درآخرفقط به معلم ودانش آموزان ومدارس توجه کنید تا تحول بزرگ آ.پ کشور را شاهد باشیم
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/06/28 - 12:22
گروه های آموزشی یک عنصر بی خاصیت و بلااثر است و باید برچیده شود و به جای آن دبیران هر رشته ای یک گروه تشکیل دهند و هر سال چند جلسه و کارگاه برگزار کنند و مشکلات و پیشنهادات خود را ارائه دهند. واقعا معنا ندارد که هشت ساعت از موظفی یک معلم در گروه تلف شود. تمام معلمان باید عضو گروه آموزشی رشته خود باشند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/06/28 - 12:29
این همه اداره و ناحیه و اداره کل و کارمند و کارشناس و کمک کارشناس و مدیر مدرسه و معاون آموزشی و فنی و اجرایی و پرورشی و سرپرست و عضو گروه و دانشگاه فرهنگیان و ...واقعا بار اضافی بر دوش آموزش و پرورش است و تا اینها اصلاح نشود وضع معلم تغییر نخواهد کرد و همیشه کمبود معلم داریم چون هر کس وارد آ. پ شود بعد از یک سال پست اداری می گیرد و می رود. نصف کادر آ.پ غیر معلم هستند.
پاسخ + +2 0 --
قاسم رحمت پور 1397/06/28 - 12:56
در ناحیه یک شهرری...کارشناس حراست در ارتباط باسرگروه های آموزشی هم دخالت میکرد در دوره احمدی نژاد والبته در دوره تدبیر وامید که ارتقاءپیدا کرد به کارشناس مسوولی که دیگه از دخالت به دخالت شدیدرسیده...سال89سرگروه آمادگی دفاعی ناحیه رو که موفق ترین سرگروه ناحیه بود،رسماًگفتند نباید فلانی باشه چون باج به اینا نمیداد وقبلاً هم از مدیریت کانون بدلایل عدم همکاری در انتخابات88به نفع احمدی نژاد برکنارش کرده بودند...!!
پاسخ + 0 0 --
... 1397/06/28 - 13:12
درود بر مسولان اموزش وپرورش کار خوبی کرده اند که گروه های اموزشی را حذف کرده اند کار کرد ان فقط در حد کاغذ بازی بود وحتی از وقت اموزش می کاستند می رفتند به گرو ه های اموزشی این کار ها عالیه حسنت
پاسخ + +1 0 --
Morteza 1397/06/28 - 15:13
همه چیز در آموزش وپرورش در حال حذف شدن است
معلمین راهنما ،گروه های آموزشی، تکالیف شب دانش آموز تعطیلی چهار شنبه ها ودر آینده هم مشاوره.معاون پرورشی ومعاون آموزشی هم حذف خواهد شد . ودر عوض معلم باید با کلاس های پر تراکم به تدریس بپردازد .
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/06/28 - 18:37
جناب آقای مرتضی
اگراتفاق هایی که فرمودید بیفتد بسیار میمون ومبارک است وبه کاهش تراکم کلاس ها وافزایش معلم وحتی بهبود وضعیت اقتصادی معلم کمک می کندآ.پ ساختار ناکارآمدمتراکم ومازادی دربخش هایی غیراز مدارس دارد
درضمن وجود پست هایی که شما فرموده اید چگونه به کاهش تراکم کلاس ها کمک می کرده اند ؟که اکنون با حذف آن ها تراکم کلاس ها افزایش خواهد یافت
پاسخ + +3 0 --
جبرئیل اسدیان راد 1397/06/28 - 18:23
به عنوان معلمی با 29 سال سابقه با اطمینان عرض می نمایم که گروه های آموزشی در آموزش و پرورش هدر دادن هزینه ای کلان است . گروه های آموزشی تاکنون غیر از اتلاف هزینه کارکردی موثر در آموزش و پرورش نداشته است . اقدام آموزش و پرورش از این بابت که می خواهد گروه های آموزشی را حذف نماید کاملا درست و منطقی، در عین حال دیرهنگام ولی قابل تحسین است و صرفه جویی بزرگی می باشد.
پاسخ + 0 0 --
Morteza 1397/06/29 - 18:29
مشکل اپ با این تغییرات حل نخواهد شد . مشکلی بر مشکلات دیگر اضافه خواهد شد . مشکل اپ عدم اجرای درست قانون است به ناتوانی گروهای درسی اشاره نمودید. آیا گروهایی درسی واقعا طبق قانون عمل می کنند ؟؟
پاسخ + 0 0 --
Morteza 1397/06/29 - 18:29
مشکل اپ با این تغییرات حل نخواهد شد . مشکلی بر مشکلات دیگر اضافه خواهد شد . مشکل اپ عدم اجرای درست قانون است به ناتوانی گروهای درسی اشاره نمودید. آیا گروهایی درسی واقعا طبق قانون عمل می کنند ؟؟
پاسخ + +1 0 --
باقری 1397/06/28 - 22:51
گروه های آموزشی عموما متشکل از معلمان ناکارمد و بیکار هست . بجای گروه های آموزشی که یک تشکل اداری و رسمی و بازیچه نظام دولتی ست بهتر است سازمان های مردم نهاد نظیر سازمان نظام معلم یا انجمن های علمی و صنفی و تخصصی معلمان شکل گرفته که نظرات آنها از سوی مدارس لازم الاجرا باشد
پاسخ + +1 0 --
رضا 1397/06/29 - 10:12
من ۲۷ سال در دوره ابتدایی سابقه کار دارم وحتی اوایل خدمتم به واسطه یک اشنا سرگروه اموزشی اداره هم بودم .ولی راستش یک،تشکیلات الکی وکاغذ بازی است
پاسخ + +1 0 --
سمیرمی 1397/06/29 - 11:16
بهترین کاری که انجام میشه. تمام معلمان به بیفایده بودن گروههای آموزشی اقرار میکنند چراکه پست بی خاصیت دیگری مثل مدیر گروههای درسی هم در راس همه تشکیل شده است و کسانی این مسولیت را به عهده دارند که تمام وقت خود را در ساعات اداری صرف امور شخصی خود و پرداختن به شغل دوم خود مثل تالار داری، باغداری و ...... میکنند .بنده بارها بعنوان ارباب رجوع به مرکز مراجعه کرده ام مدیرگروههای درسی حضور نداشته است
پاسخ + 0 0 --
محمود 1397/06/30 - 10:49
سلام/ با تاسف،گروههای آموزشی از اهداف اصلی اش کمی فاصله گرفته است... اما اگر مسوول گروه با وجدان باشد می تواند، وظیفه اش را تا در حد توان انجام دهد.
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/06/30 - 11:51
سلام با توجه به کمبود دبیر در مقطع متوسطه ۲حضور دبیران در گروهای اموزشی ادارات هیچ فایده ای ندارد و متاسفانه در کروههای اموزشی ادارات هیچ کار مثبتی صورت نمی گیرد و فقط نیروهها در انجا هرز می روند این نیروهها به مدارس بروند خیلی بهتر است البته بعضی هاشان هم خیلی زرنگ تشریف دارند به مدارس می روند اما به صورت حق التدریس که جیب بیچاره مدیران را خالی کنند
پاسخ + 0 0 --
هدف وسیله نیست 1397/10/09 - 20:30
به نظر بنده که کوچکترین عضو جامعه فرهنگی هستم یا باید آموزش و پرورش خصوصی شود، مثلا مسئول ذیحسابی شهرستان سمیرم و البته بسیاری شهر های دیگر غیر مرتبط و بر اساس باند بازی وارد سیستم شده اند. خوب این مورد رو آگه تعمیم بدهیم مسلما در شرایط خصوصی آموزش و پرورش بهتر اداره می شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور