صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رادیو فرهنگ در گفت و گو با مدیر صدای معلم ؛

آیا برای اجرای طرح شهاب مشکل جریان حرفه ای بودن معلمان که نسبت به شغل خودشان دیدگاه حرفه ای داشته باشند حل شده است ؟!

گروه رسانه/

یکشنبه 1 مهر ماه علی پورسلیمان مدیر صدای معلم در یک گفت و گوی رادیویی با حضور فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان  با موضوع " طرح شهاب " شرکت کرد .

بخش نخست این گفت و گو که توسط « رادیو فرهنگ " ارائه شده است تقدیم شما می گردد .

 

گفت و گوی رادیو فرهنگ با مدیر صدای معلم در مورد طرح شهاب

رادیو فرهنگ:

خانم دکتر چقدر روی طرح شهاب کار شده، کارهای کارشناسی که به عنوان یک طرح کارآمد دارید چگونه از آن یاد می کنید؟

 

مهاجرانی :

همان طور که دوستان می دانند دو رویکرد در نخبه گری وجود دارد. با توجه به این که علی القاعده همه کشورها اصل توسعه شان را بر منابع انسانی شان می گذارند نمی توانیم از پرورش نخبه ها دست بکشیم. به همین خاطر دو نوع رویکرد وجود دارد. یکی از آنها رویکرد تفکیک است و دیگری رویکرد تلفیق است. رویکرد تفکیک همین مدارس استعدادهای درخشان است که بچه ها در مدارس مجزایی قرار می گیرند و محتوای مجزایی به آنها داده می شود که منافع و مضاری هم دارد و هیچ شکی در آن نیست. رویکرد دیگر رویکرد تلفیق است که به این نام شناخته می شود که بچه ها بدون این که از هم جدا بشوند در فضای معمولی قرار می گیرند و احتمالا باید محتوای ویژه ای به آنها داده بشود. طرح شهاب برنامه ملی ای است که با رویکرد تلفیق شکل گرفته است و چند سالی است که در حال اجرا می باشد که امسال چهار دوره تامین مدرسش برگزار شد و طبیعتا در راستای گسترش شهاب فعلا برنامه هایش در وزارتخانه در حال اجرا است.

 

رادیو فرهنگ:

طبعا برای این که طرحی موفق باشد طرح شهاب دارای چند ضلع است . یکی محیط های آموزشی است یکی خود دانش آموزان و مهم تر از همه کسانی که می خواهند این طرح را اجرا بکنند یعنی معلمان عزیز ما  چون بحث نیروی انسانی را جنابعالی اشاره کردید، فکر می کنید و همه می دانیم که شرایط معلمان عزیز ما از لحاظ لااقل تامین مالی خیلی رضایت بخش نیست آیا برای این هم فکری شده که همزمان این طرح شهاب با طیب خاطر معلمان اجرایی بشود؟

گفت و گوی رادیو فرهنگ با مدیر صدای معلم در مورد طرح شهاب

مهاجرانی :

طبیعتا در این موضوع یکی از مهمترین چالش های از این دست موضوعات منابع مالی است. به همین جهت برای آموزش های این بزرگواران منابع مالی را پیش بینی کرده اند. ولی بقیه موضوعات فعلا در قالب مشوق های غیر مالی است. به طور مثال امتیاز ویژه ای که به این فرد می دهند که مدرس دوره شهاب بوده است ولی اگر بخواهم خیلی شفاف پاسخ بدهم منابع مالی برای کسانی که سکانداران اصلی این تغییر هستند یعنی شناسایی استعدادهای برتر برای این که خود معلمان در این قضیه برایشان تغییر مالی اتفاق بیفتد خیر، در این حوزه کار جدی در این مورد صورت نگرفته است.

 

رادیو فرهنگ:

آقای پورسلیمان، صدای شما به عنوان صدای معلم پخش می شود. نظرتان در مورد صحبت های خانم دکتر مهاجرانی و هم خود جنابعالی در این زمینه را بفرمایید؟

گفت و گوی رادیو فرهنگ با مدیر صدای معلم در مورد طرح شهاب

مدیر صدای معلم :

خانم مهاجرانی فرمودند که ما دو رویکرد تفکیک و تلفیق داریم. اینها در تئوری قابل طرح و بحث هستند. اما عملا در نظام آموزشی ما وقتی دانش آموزی احساس می شود که نسبت به همسالان خودش کمی فرآمدتر و کمی سرتر است سریع تفکیک صورت می گیرد و خودش یا به انحاء مختلف به مدارس خاص هدایت می شود. ما این چیزی که خانم مهاجرانی فرمودند در مورد دو رویکرد تلفیق و تفکیک عملا در آموزش و پرورش چنین چیزی نداریم یا ما اصلا تلفیقی نداریم. مدارس عموما عادی هستند. یک مقدار که دانش آموز شروع به درخشیدن می کند سریعا به مدارس خاص هدایت می شود.

من سوالی از خانم مهاجرانی دارم. قبلا ما در خدمت ایشان بودیم فرمودند که در اجرای طرح شهاب، نیازمند جریان حرفه ای بودن معلمان است که نسبت به شغل خودشان دیدگاه حرفه ای داشته باشند.

حتی ایشان گفته اند حرفه ای بودن معلمان نیازمند سه ضلع دانش و مهارت و ارتباط است که تعریف کرده اند.

من از ایشان و حتی از سایر مسئولان وزارت آموزش و پرورش سوال دارم که آیا این ایرادها مرتفع شده است؟ یعنی الآن معلمانی که حداقل تا پایه هفتم که جدیدا وارد پایه هشتم هم شده اند آیا اینها از نظر مسئولین ما یا از نظر دیدگاه روز، معلم حرفه ای به حساب می آیند؟

آیا توانایی و آن ظرفیت ها و قابلیت های اجرای این طرح خوب، جامع و علمی را دارند؟ می توانند از عهده این کار برآیند؟

 امیدوارم که به سؤالاتم جواب بدهند.

 

مهاجرانی :

رویکرد تفکیک و تلفیقی که من عرض کردم و همچنان روی این حرف هستم که دو رویکرد تلفیق و تفکیک داریم . الآن رویکرد تلفیق علی القاعده استاندارد به ما می گوید و آن این است که دو درصد از دانش آموزان، دانش آموزان ویژه هستند همان گونه که حدودا دو درصد دانش آموزان زیر حد نرمال ضریب هوشی داریم تقریبا دو درصد بالای ضریب هوشی ویژه داریم. هدف استعدادهای درخشان رسالت شکل گیری شان برای آن دو درصد بالاست. طرح شهاب هدفش روی این نود و شش درصدی است که این وسط باقی می ماند و به عبارتی شهاب و سمپاد با هم تناقض ندارند اینها مکمل همدیگر هستند. در مورد حرفه ای بودن معلم ها طبیعتا فرایندهای بهبود و فرایندهای توسعه، فرایندهایی نیست که یکباره اتفاق بیفتد شما به یکباره دچار تحول عظیمی که یکسری معلم حرفه ای داشته باشید نخواهید شد. علی القاعده این مسیر خیلی آرام آرام و گام به گام طی می شود. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که فرضا در سال 95 n نفر را برای طرح شهاب آموزش دادیم به یکباره در سال 98 ما سه برابر آن ده برابر آن معلم هایی در حد استانداردهای جهانی برای طرح ملی شهاب و طرح هایی مشابه این داشته باشیم .

همیشه فرایندهای توسعه و بهبود، فرایندهای آرام و بطئی است. اتفاقا درستش هم همین است اگر بخواهد یکباره شکل بگیرد اسمش فرایندهای توسعه و عمیق و عمقی نخواهد بود. به همین خاطر است که در عین حالی که هنوز این زیرساخت ها یعنی حرفه ای بودن معلم ها  به اندازه کافی ایجاد نشده ولی محکم این را عرض می کنم که ما در مسیر توسعه هستیم نه اینکه الآن ادعا بکنیم ما رسیدیم خیر، ما در مسیر حرکت هستیم و در طول این مسیر طبیعتا باید نیروی انسانی مان مداوم با دادن دانش و با تمرین مداوم و با ایجاد ارتباط های مناسب و با ایجاد تعهد مناسب و با رفتارهای کاملا حرفه ای انشاءالله به آن سمت سوق پیدا بکند.

 

رادیو فرهنگ:

جناب آقای پورسلیمان

 هر چند گفته می شود این بحث استعدادیابی دانش آموزان و همین طور معلمان عزیزی که می بایستی در این مسیر گام بردارند و آن توانایی را داشته باشند سال ها است که مطرح شده است .

خواهش می کنم بفرمایید؟

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 23:03 خوانده شده: 241 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
معلم 1397/07/04 - 11:11
برنامه ملی شهاب که کلید واژه شناسایی وهدایت استعدادهای برتر دانش آموزی است یکی از برنامه های موثری است که در ساختاری ضعیف شروع به کار کرد . گرچه در این برنامه جلسات توجیهی برای مدیران ،معلمان و عوامل اجرایی در نظر گرفته شده ؛ولی باید گفت خیلی از معلمان شناخت دقیقی از این برنامه ندارندو یا اگر شناخت دارند توانمندی تخصصی را برای شناسایی هوش های هشتگانه ندارند.
پاسخ + +2 0 --
محمد باقرشیبانی 1397/07/04 - 13:00
یکی از معایب اساسی در کشور ما این است که یک طرح هنوز به اتمام نمی رسد و نتیجه نمی دهد یا کنسل میشود و یا طرحی مشابه ان کلید میخورد.ما دلمان میخواهد هر طرحی به یک نتیجه خوب برسد و تداوم داشته باشد .زیر ساختهای هر طرح باید کاملا کارشناسی و جامعیت داشته و ریشه دار باشد.طرح شهاب خوب است اما مشکلاتی هم دارد هم در اجرا و هم کیفیت اجرا و هم هدایت همه جانبه ان و هم اموزشهای کافی .مدت زمان نتیجه بخشی انهم که از ملزومات اصلی است.امید که در این طرح همه جوانب سنجیده شود.
پاسخ + +5 0 --
شهاب 1397/07/04 - 13:51
اولا شهاب برنامه است نه طرح
ثانیا مسئولان تازمانیکه معلم حقوق جهانی نگیرد نمی توانید شاهد اجرای برنامه های جهانی باشید
کجای آ.پ ما جهانی است که توقع دارید معلم آن درسطح جهانی باشد بیش از 80 درصد کادر اداری آ.پ مازاد هستند ولی حقوق وامکانات بالا در اختیار آن هاست در حالیکه مدارس ومعلمان مهجورند
لطفادست از این شعارهای پوچ بردارید ومعلم را دریابید واین ساختار متورم را نابود کنید
پاسخ + +4 0 --
دبیر م 1397/07/04 - 20:56
چرا هیچ فریاد رسی برای این همه گرانی و فشار به امثال کارگر کارمند و معلم و...نیست؟
4ماه قبل مدارک هزینه دارو را به بیمه اتیه سازان دادم هنوز از پرداخت هزینه دارو و پزشک خبری نیسست!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
معلم فقیر 1397/07/05 - 10:29
به نیمه ی مهرماه نرسیده حقوقم به ته سیده.... خدایا کمک
پاسخ + +3 0 --
رضا 1397/07/05 - 11:19
با این گرانی ها در مدرسه فقط صحبت از قیمت گوجه وسیب زمینی است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور