صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش به قول خود در مورد اجرای ماده 5 « آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی » متعهد و ملتزم باشد

گروه های آموزشی سرانجام ابقاء شدند ! اما این کافی نیست !

گروه گزارش/

ابقای گروه های آموزشی و درخواست صدای معلم برای اجرای کامل آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی

« صدای معلم » در 27 شهریور ماه 97 در گزارشی نسبت به حذف گروه های آموزشی در مناطق و نواحی با چراغ خاموش هشدار داد . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

" هر چند عملکرد نادرست ، ناقص و غیراثربخش  بسیاری از این گروه های آموزشی که حتی قادر به یک ارتباط گیری ساده با معلمان در یک حوزه محدود نبوده اند موجب گردیده است تا اهدافی که برای این گروه های علمی و تخصصی تدوین شده اند تحقق پیدا نکند و متاسفانه جایگاهی برای گروه های آموزشی به عنوان " نهاد منتخب معلمان " تعریف و تبیین نگردد . انتصاب سر گروه ها توسط مدیران مناطق آنان را غیرپاسخ گو و مسئولیت گریز هم کرده است

گزارش ها و اخبار رسیده به « صدای معلم » حاکی از آن است با توجه به کمبود شدید معلم و سونامی بازنشستگی قرار است تا معلمان شاغل در  گروه های آموزشی به مدارس رفته و اگر نیرویی مازاد بود در گروه های آموزشی ادامه کار دهد .

اگر چه این موضوع به صورت مکتوب و یا مستند به مناطق و یا نواحی ارسال نشده است اما این اقدام نانوشته ؛  ته مانده کیفیت آموزشی را در این نظام آموزشی ناکارآمد مورد تهدید جدی قرار داده و امید به اصلاحات و تحول آموزشی را از بین خواهد برد .... "

شنبه 31 شهریور مدیر صدای معلم در نشست ویژه خبری وزير محترم آموزش و پرورش که به مناسبت آغاز سال تحصیلی و اعلام اهم برنامه‌های سال جدید با حضور خبرنگاران در مدرسه تاریخی و ماندگار " دارالفنون " برگزار شد در بخشی از پرسش های خود نسبت به وضعیت گروه های آموزشی هشدار داد . ( این جا )

در این گزارش مدیر صدای معلم خطاب به وزیر آموزش و پرورش چنین گفت :

" نسبت به حذف و اجرا نشدن مواد این آیین نامه به ویژه ماده 5 و نبود انتخابات آزاد برای انتخاب سر گروه هشدار می دهم .

به گروه های آموزشی در جریان سونامی کمبود معلم در آموزش و پرورش کاری نداشته باشید و دموکراسی را در نهادهای منتخب معلمان اجرا کنید ... "

خوشبختانه آقای  بطحایی به قول خود عمل کرد و صدای معلم در این مورد از ایشان تشکر و قدردانی می کند اما مساله اصلی همچنان پا برجاست .

« صدای معلم » بر این باور است که گروه های آموزشی در جایگاه خود قرار نداشته و نماینده واقعی معلمان نیستند .

حتی انتصاب سر گروه ها توسط مدیران مناطق آنان را غیرپاسخ گو و مسئولیت گریز هم کرده است .

متاسفانه گروه های آموزشی در بین معلمان جایگاهی ندارند و حضور و یا عدم حضور آنان در نظام آموزشی در حال حاضر تفاوتی ندارد .

تنها راه برای خروج از این وضعیت اجرای کامل  آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی است .

ابقای گروه های آموزشی و درخواست صدای معلم برای اجرای کامل آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی

ماده 5 این آیین نامه در مورد انتخاب سرگروه ها به صراحت می گوید : ( این جا )

" سرگروه های آموزشی توسط معلمان هم گروه خود در سطح ادارات مناطق و استان ها برای مدت دو سال ( قابل تمدید برای یک دوره دیگر ) انتخاب می شوند و حسب مورد با ابلاغ رسمی رئیس آموزش و پرورش منطقه / مدیر کل آموزش و پرورش استان یا معاونان آموزشی ذی ربط در منطقه و استان فعالیت می کنند ."

« صدای معلم » به جد از وزیر آموزش و پرورش می خواهد تا بر  اجرای "  انتخابات آزاد " برای تعیین نمایندگان واقعی معلمان برای تشکیل هسته های علمی و تخصصی نظارت کافی و وافی داشته باشد .

« صدای معلم » از آقای بطحایی می خواهد تا در کنار ارسال لایحه رتبه بندی معلمان به هیات دولت و مجلس که البته انتقادات جدی بر آن وارد است نسبت به تاسیس منطقی و جامع " سازمان نظام معلمی " که از اهم برنامه وزیر آموزش و پرورش در هنگام اخذ رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی بوده است اقدام جدی به عمل آورد .

اصلاحات در نظام آموزشی با همراهی " معلمان " امکان پذیر است و حفاظت و پاسداشت از نهادهای منتخب معلمان نخستین گام برای " جلب اعتماد " و گشودن "  امید " برای تحقق این مهم است .

پایان گزارش/

سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 15:04 خوانده شده: 321 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -2 --
دانش آموز دکتر 1397/07/17 - 18:37
شرم آوره که یه نفر مثل دکتر حسینی رو که PhD آموزش و روش تدریس داره و 150 کتاب مقاله نوشته میفرستن به کلاس هفتم ی ها الفبا درس بده اما یه لیسانس جغرافی رو میزارن مسیول گروه های آموزشی یه فوق تاریخ رو میزارن مسیول آموزش متوسطه یه لیسانس مترجمی زبان رو میزارن سر گروه زبان یه لیسانس زبان رو میزارن مسیول پزوهش سرا یه خانم فوق جامعه شناسی هم رییس همه اینها در تاپ ترین ناحیه مشهد!!! و ما گوسفندان زیر یوغ این موجودات باید به آبادانی برسیم!
پاسخ + 0 0 --
نو آموز دیگه دکتر 1397/07/19 - 10:08
سیستم مدیریتی بویزه در آموزش و پ در تمام کشور به همین صورت است. عمیق که فکر میکنم مبینم آموزش و پرورش یه نقاب بیش نیست - هدف نهایی گوسفند کردن و غارت ماست.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/07/17 - 19:44
هرچندکه در انتخابات سرگروه ها هم براحتی میتوانند مهندسی کنند...اما اجرای قانون لازم است و گامی درجهت ایجاد مشروعیت و استحکام گام های بعدی جهت تحقق شایسته سالاری...انتخاب مدیران مدارس انتخاب مدیران مناطق و حتی پاسخگو نمودن نهاد قانون گریز حراست...
پاسخ + 0 0 --
نقاد 1397/07/23 - 12:11
درسیستم آموزش وپرورش ما هماهنگی بین عناصربرنامه درسی فراموش شده است.معمولا وزیرانی که در این وزارت خانه فعالیت نموده اند هرکدام یکی ازاین عناصر را مورد تاکید قرار می دادندمثلا یکی به اهداف،آن یکی به محتوا،یا به روش تدریس،مواد ورسانه ها،ارزشیابی و...می پرداختند بدون توجه به اینکه همه عناصر برنامه درسی باهم درارتباط هستند.درجریان حذف گروههای آموزشی هم این مورد قابل تامل هست:
اولا وجود نیروههایی در اجرای برنامه برای رصدکردن درمرحله تکوینی لازم هست.پس گروههای آموزشی می توانستند درروش تدریس وراهبری آموزشی کمک شایان توجهی به این امر داشته باشند.متاسفانه بدلایل مختلف افرادی که حتی درسطح وزارت خانه،سازمان واداره کل ومناطق درگروههای آموزشی فعالیت می کنندنیروههای خلاق،دبیران پویا وآگاه به مسائل آموزشی،راهبران واقعی ومسلط به روشهای تدریس نبود اند.معمولا درگروههای آموزشی دبیرانی که مایل به رفتن به کلاس درس نیستند یا افرادی که لابی گری می کنندوبه خاطر اضافه تدریس سرگروه درسی می شوند زیاد هستند.
دوم اینکه حذف گروههای آموزشی با وضعیتی که هم اکنون داریم اتفاقا به نفع سیستم آموزشی هم هست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور