صدای معلم

دستاورد اجلاس آیسسکو : آموزش زبان عربی به غیر عرب زبان ها !

دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران روز ناشنوایان را تبریک گفت و پیام داد اما برای روز جهانی معلم سکوت !

گروه گزارش/

هیات جمهوری اسلامی ایران  جهت شرکت در مجمع عمومی آیسسکو که 9 اکتبر در مراکش برگزار گردید عازم این کشور گردید .

علی الهیار ترکمن رئیس هیات اعزامی به مجمع عمومی آیسسکو در حضور وزرای 54 کشور اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و گزارشی از عملکرد ایران در راستای برنامه عمل سه سال گذشته ارائه نمود .

غلامرضا کریمی دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران که هم زمان قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل و متولی مدارس خارج از کشور نیز می باشد در این سفر معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش را همراهی می کرد .

علی رغم فراسازمانی بودن این بخش اما غلامرضا کریمی در مورد " روز جهانی معلم " سکوت اختیار کرد .

این در حالی است که ایشان سی ام سپتامبر به مناسبت "  روز ناشنوایان "  پیامی صادر کرده بود . ( این جا )

« شیرزاد عبداللهی » مطلبی در این مورد نوشته است .

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

آقای الهیار ترکمن معاون وزیر و آقای غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در مرکز  امور بین الملل و وحید یعقوبی معاون این مرکز در اجلاس آیسسکو در رباط مراکش (مغرب)  شرکت کردند.

اگر بخواهیم آیسسکو را به زبان ساده تعریف کنیم نوعی یونسکوی کشورهای اسلامی است. این نهاد فرهنگی توسط سازمان کنفرانس اسلامی در ماه می سال 1979 تاسیس شده  و هدف آن توسعه روابط فرهنگی ، علمی و آموزشی بین کشورهای اسلامی است.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

مدیرکل آیسسکو آقای عثمان التویچری اهل عربستان سعودی است. رییس دفتر منطقه ای آیسسکو در تهران آقای عباس صدری است. سازمان کنفرانس اسلامی با اعمال فشار عربستان سعودی در مرداد ماه امسال  ایران را به بهانه  حمایت از تروریسم حوثی های یمن محکوم کرد.
 
 به گفته کریمی عضو برجسته مجمع فرهنگیان ایران اسلامی یکی از دستاوردهای نشست آیسسکو در رباط مراکش  ایجاد مقدمات راه‌اندازی اتحادیه مؤسسات آموزش زبان عربی به غیرعرب‌زبان‌ها بود.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

کریمی گفت: "سال‌هاست که موضوع آموزش زبان عربی به عنوان یک اولویت در آیسسکو دنبال می‌شود و مقرر شد تا با ایجاد این اتحادیه به فعالیت مؤسسات آموزش زبان عربی  نظم و هماهنگی بیشتری داده شود."

وی با اشاره به اینکه ایران با وجود داشتن دانشگاه‌های زبان عربی، رشته‌های دانشگاهی مرتبط و دانشجویان متعدد رشته زبان عربی می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد، تصریح کرد: بدین جهت پیشنهاد دادیم تا بتوانیم در این زمینه نقش فعال‌تری در اتحادیه داشته باشیم و اگر آیسسکو موافقت کند مقر این اتحادیه در ایران بنا شود.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

دستاورد دوم اجلاس تقویت مبادله استاد و دانشجو بین کشورهای اسلامی بود .

کریمی تقویت دیپلماسی آموزشی را از اهداف سازمان آیسسکو برشمرد و گفت: "بدین جهت مقرر شد علاوه بر دولت‌ها که در حیطه آموزش با یکدیگر همکاری دارند، زمینه همکاری بین نهادهای غیردولتی نیز در جهان اسلام به وجود بیاید. مبادله استاد و دانشجو که در بیشتر کشورهای پیشرفته انجام می‌شود و یکی از شاخص‌های اعتبار دانشگاه‌ها محسوب می‌شود، از این پس بین کشورهای اسلامی نیز تقویت می‌شود.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

کریمی افزود: بدین ترتیب باید برای دانشجویی از یک کشور مسلمان زمینه فراهم باشد تا در دانشگاه کشور اسلامی یک ترم تحصیلی را سپری کند، به نحوی که این امر در دانشگاه اصلی نیز مورد تأیید باشد.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

کریمی انتخاب پایتخت‌های اسلامی محیط زیست و توسعه پایدار را از دیگر دستاوردهای نشست سازمان آیسسکو خواند و گفت: از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ هر سال در سه منطقه عربی، آفریقایی و آسیایی یک شهر به عنوان پایتخت محیط زیست و توسعه پایدار انتخاب می‌شود. کشورهای اسلامی عضو باید برنامه‌ها و سوابق خود را در این زمینه ارائه دهند تا سازمان برای انتخاب بهترین‌ها اقدام کند.

کریمی  موضوع اصلی نشست آیسسکو را در سال جاری فلسطین و قدس شریف اعلام کرد و گفت: امسال با توجه به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌‎المقدس  و بزرگداشت جایگاه شهر بیت‌المقدس، عنوان اجلاس قدس شریف بود و نماینده فلسطین ریاست سه ساله مجمع عمومی را برعهده گرفت.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم


دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

جمعه, 27 مهر 1397 00:17 خوانده شده: 1167 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/07/27 - 10:20
تندروها مخالف بها دادن به روز جهانی معلم و کلا جهانی شدن هستند
پس فقط۱۲اردیبهشت رو باید روز معلم در ایران دانست
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1397/08/03 - 13:31
مگر کریمی عضو مجمع فرهنگیان نیست؟ از کی تا حالا تیم کمیجانی تند رو شدند؟ کریمی چپ چپ است.
پاسخ + +2 -4 --
محمد آتشک 1397/07/27 - 12:59
از این خبر چه نتیجه ای گرفتید؟ ظاهرا قراره شیرزاد عبداللهی فقط ایراد بگیره. گند وقتی است که یک مطلب منطقی و در خور خواندن از ابن آدم ندیدیم. واقعا دیگه نوشته های این آدم خسته کننده شده آقای پور سلیمان تجدید نظری بفرمایید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/30 - 00:07
خانم سحر بیات بس کنید دیگر. اول کمی فکر کنید بعد بنویسید. کمی حیا خوب است.
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1397/07/27 - 13:04
سالی که نیکوست از بهارش پیداست، آیسسکویی که ریاست آن بر عهده عربستان باشد ! رهاوردش چه می تواند باشد ؟ مسئولین بی سواد فرهنگی کشور خوش ندارند معلمان با سواد و عالمتر از خودشان به آنها انتقاد داشته باشند و راهکار ارائه دهند زین سبب روز جهانی معلم و معیشت معلم و کاستیها و در جا زدن های آموزش وپرورش اصلا برایشان مهم نبوده و نیست
!
پاسخ + +6 -1 --
عضو هیات علمی 1397/07/27 - 13:14
ضمن تشکر از روشنگری جناب عبداللهی، به نظر من از امثال عباس صدری، کریمی و اللهیار آبی برای تعلیم و تربیت گرم نمی شود. عباس صدری یک شومن تمام عیار است که بیش از سه دهه همه وزرای آموزش و پرورش مجذوب کرده بدون اینکه کاری معنادار برای نظام آموزشی انجام بدهد. او هم مانند اللهیار ترکمن ژن کردانی داردارد و بدون تحصیل، دکتر خوانده می شود. وای بر بالا نشستگان عوام که این بزهکاران خوش ظاهر را در خط مقدم مدیریت تعلیم و تربیت قرار داده اند.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1397/07/29 - 08:25
آقاي صدري فقط بلده با چند كلمه لاتين در جلسات اذهان رو معطوف به اين كنه كه چيزي بارشه. در حاليكه در پايان صحبتهاش ميفهمي كه هيچ نتيجه‌اي عايد مخاطب نميشه و هميشه همون صحبت‌هاي ايده الي كه هيچ كاربرد اجرايي نداره صحبت مي‌كنه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/30 - 00:10
آقای صدری بازنشسته نمی شود... بیش از 70 سال سن دارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/30 - 00:14
فعلا آقای کریمی دنبال جمع و جور کردن امکانات برای شرکت در انتخابات مجلس است. ایشان فقط به خودشان فکر میکنند. تازه اگر بشود به دنبال لابی کردن برای جانشینی آقای بطحایی است. فقط سفر خارجی و تبلیغ برای خودشان.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/02 - 09:33
در جلسات هم براي تاييد محتواي صحبت‌هاش از سفرهاي خود به اقصي نقاط جهان به عنوان مصداق مطالب خود استفاده ميكند كه فكر ميكنه ميتونه شنونده رو مسحور خود كنه. اين حكايت از چربيدن عقده‌هاي دروني ايشون بر صدق گفتارشون دارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور