چاپ کردن این صفحه

دستاورد اجلاس آیسسکو : آموزش زبان عربی به غیر عرب زبان ها !

دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران روز ناشنوایان را تبریک گفت و پیام داد اما برای روز جهانی معلم سکوت !

گروه گزارش/

هیات جمهوری اسلامی ایران  جهت شرکت در مجمع عمومی آیسسکو که 9 اکتبر در مراکش برگزار گردید عازم این کشور گردید .

علی الهیار ترکمن رئیس هیات اعزامی به مجمع عمومی آیسسکو در حضور وزرای 54 کشور اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و گزارشی از عملکرد ایران در راستای برنامه عمل سه سال گذشته ارائه نمود .

غلامرضا کریمی دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران که هم زمان قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل و متولی مدارس خارج از کشور نیز می باشد در این سفر معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش را همراهی می کرد .

علی رغم فراسازمانی بودن این بخش اما غلامرضا کریمی در مورد " روز جهانی معلم " سکوت اختیار کرد .

این در حالی است که ایشان سی ام سپتامبر به مناسبت "  روز ناشنوایان "  پیامی صادر کرده بود . ( این جا )

« شیرزاد عبداللهی » مطلبی در این مورد نوشته است .

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

آقای الهیار ترکمن معاون وزیر و آقای غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در مرکز  امور بین الملل و وحید یعقوبی معاون این مرکز در اجلاس آیسسکو در رباط مراکش (مغرب)  شرکت کردند.

اگر بخواهیم آیسسکو را به زبان ساده تعریف کنیم نوعی یونسکوی کشورهای اسلامی است. این نهاد فرهنگی توسط سازمان کنفرانس اسلامی در ماه می سال 1979 تاسیس شده  و هدف آن توسعه روابط فرهنگی ، علمی و آموزشی بین کشورهای اسلامی است.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

مدیرکل آیسسکو آقای عثمان التویچری اهل عربستان سعودی است. رییس دفتر منطقه ای آیسسکو در تهران آقای عباس صدری است. سازمان کنفرانس اسلامی با اعمال فشار عربستان سعودی در مرداد ماه امسال  ایران را به بهانه  حمایت از تروریسم حوثی های یمن محکوم کرد.
 
 به گفته کریمی عضو برجسته مجمع فرهنگیان ایران اسلامی یکی از دستاوردهای نشست آیسسکو در رباط مراکش  ایجاد مقدمات راه‌اندازی اتحادیه مؤسسات آموزش زبان عربی به غیرعرب‌زبان‌ها بود.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

کریمی گفت: "سال‌هاست که موضوع آموزش زبان عربی به عنوان یک اولویت در آیسسکو دنبال می‌شود و مقرر شد تا با ایجاد این اتحادیه به فعالیت مؤسسات آموزش زبان عربی  نظم و هماهنگی بیشتری داده شود."

وی با اشاره به اینکه ایران با وجود داشتن دانشگاه‌های زبان عربی، رشته‌های دانشگاهی مرتبط و دانشجویان متعدد رشته زبان عربی می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد، تصریح کرد: بدین جهت پیشنهاد دادیم تا بتوانیم در این زمینه نقش فعال‌تری در اتحادیه داشته باشیم و اگر آیسسکو موافقت کند مقر این اتحادیه در ایران بنا شود.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

دستاورد دوم اجلاس تقویت مبادله استاد و دانشجو بین کشورهای اسلامی بود .

کریمی تقویت دیپلماسی آموزشی را از اهداف سازمان آیسسکو برشمرد و گفت: "بدین جهت مقرر شد علاوه بر دولت‌ها که در حیطه آموزش با یکدیگر همکاری دارند، زمینه همکاری بین نهادهای غیردولتی نیز در جهان اسلام به وجود بیاید. مبادله استاد و دانشجو که در بیشتر کشورهای پیشرفته انجام می‌شود و یکی از شاخص‌های اعتبار دانشگاه‌ها محسوب می‌شود، از این پس بین کشورهای اسلامی نیز تقویت می‌شود.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

کریمی افزود: بدین ترتیب باید برای دانشجویی از یک کشور مسلمان زمینه فراهم باشد تا در دانشگاه کشور اسلامی یک ترم تحصیلی را سپری کند، به نحوی که این امر در دانشگاه اصلی نیز مورد تأیید باشد.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

کریمی انتخاب پایتخت‌های اسلامی محیط زیست و توسعه پایدار را از دیگر دستاوردهای نشست سازمان آیسسکو خواند و گفت: از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ هر سال در سه منطقه عربی، آفریقایی و آسیایی یک شهر به عنوان پایتخت محیط زیست و توسعه پایدار انتخاب می‌شود. کشورهای اسلامی عضو باید برنامه‌ها و سوابق خود را در این زمینه ارائه دهند تا سازمان برای انتخاب بهترین‌ها اقدام کند.

کریمی  موضوع اصلی نشست آیسسکو را در سال جاری فلسطین و قدس شریف اعلام کرد و گفت: امسال با توجه به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌‎المقدس  و بزرگداشت جایگاه شهر بیت‌المقدس، عنوان اجلاس قدس شریف بود و نماینده فلسطین ریاست سه ساله مجمع عمومی را برعهده گرفت.

دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم


دستاورد اجلاس آیسسکو و روزز جهانی معلم

جمعه, 27 مهر 1397 00:17 خوانده شده: 1247 دفعه

در همین زمینه بخوانید: