صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر حسن عشایری، عصب شناس : دانش آموزان باید تزویر و ریاکاری و دروغ را بشناسند و واقعیت را با رنگ خودش نشان بدهند

پس از سانسور کراوات در دانشگاه فرهنگیان این بار نوبت روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش شد و استودیو الفبا ؟!

گروه گزارش/

حذف کراوات حسن عشایری در پرتال وزارت آموزش و پرورش

هنوز چند روزی از حذف ناشیانه ، غیرعلمی و غیر قابل توجیه حذف کراوات دکتر علی شریعتی در سردیس دانشگاه فرهنگیان شهر ساری نگذشته است که مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش هم  اقدام به حذف کراوات « دکتر حسن عشایری » عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در  پرتال وزارت آموزش و پرورش کرد . ( این جا )

حذف کراوات حسن عشایری در پرتال وزارت آموزش و پرورش

« صدای معلم » ضمن انتقاد از حذف کراوات دکتر علی شریعتی در سردیس دانشگاه فرهنگیان شهر ساری در 5 آبان ماه در گزارشی نوشت :

« " دکتر علی شریعتی :

" سخت است حرفت را نفهمند ، سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند .... " !

چندی پیش دو یادداشت در مورد حذف کراوات از سردیس دکتر علی شریعتی در دانشگاه فرهنگیان شهر ساری در صدای معلم منتشر گردید . ( این جا ) و ( این جا ).

« قربان اسلامی راد » سرپرست پردیس دکتر شریعتی مازندران در سایت دانشگاه فرهنگیان به این موضوع واکنش نشان داده است .

آن چه در این جوابیه شفاف و آشکار نیست آن است که رئیس این پردیس در بند یک عنوان می کند :

" موضوع قرارداد منعقده طراحی، ساخت و نصب سردیس دکتر شریعتی ( شامل سر و گردن) بوده است که طراح بر اساس خواسته پردیس و مفاد قرار داد عمل نکرده است. "

اما بعدا پیمانکار را به عدول از مفاد اولیه قرارداد متهم کرده و می نویسد :

" حذف کراوات از سردیس دکتر شریعتی در محلِ نصب، تلاش پیمانکار برای تامین نظر پردیس بوده است که به علت غیر واقعی بودن و تفاوت با انتظارات اولیه پردیس مورد تائید واقع نشد ... "

حذف کراوات حسن عشایری در پرتال وزارت آموزش و پرورش

احتمالا منظور رئیس دانشگاه فرهنگیان از عدول و تخطی از قرارداد این بوده است که چون کراوات در بخش " سینه " از بدن مرحوم دکتر علی شریعتی قرار گرفته است اساسا نباید طراحی و ساخته می شد و البته مدعای این نظریه صدای معلم عکسی است که در این دانشگاه از دکتر علی شریعتی منتشر کرده است ! »

هر چند دعوت صاحب نظرانی چون « دکتر حسن عشایری " ، « دکتر مقصود فراستخواه » و... در اصل خود حرکتی ارزشمند و قابل تقدیر است اما مشخص نیست دوستانی که در این مرکز اطلاع رسانی به فعالیت مشغول هستند بر چه اساس و یا منطقی اقدام به این کار کرده اند ؟

پرسش صدای معلم از دست اندرکاران این مرکز آن است که چرا برای تصویر این صاحب نظر باید از آرشیو اینترنتی استفاده کرد در حالی که ایشان با ظاهر و شخصیت اصلی خود در استودیو الفبا حضور پیدا کرده است ؟

شاید بتوان حرکت دانشگاه فرهنگیان را بر اساس تفکرات  و ایده های حاکم بر این دانشگاه توجیه کرد ( هر چند این حرکات هم قابل قبول نبوده و باید مورد نقد قرار گیرند ) اما انجام چنین حرکاتی واقعا در شان افرادی چون مرتضی نظری ، نجات بهرامی و... نیست .

« صدای معلم » از شفاف سازی و پاسخ گویی مسئولان مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در جهت احترام به افکار عمومی و شخصیت وزین و علمی افراد صاحب نظر حضور یافته در وزارت آموزش و پرورش استقبال می کند .

حذف کراوات حسن عشایری در پرتال وزارت آموزش و پرورش

متن سخنان « دکتر حسن عشایری » به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش :

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در استودیو الفبا مطرح کرد : دانش‌آموز وسیله مهمی برای انتقال علم و یافته‌های جدید به خانواده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، دکتر حسن عشایری در ادامه سلسله نشست‌های برنامه میهمان آشنا  با حضور در استودیو الفبا، با اشاره به لزوم توجه به تفکر انتقادی، اظهار کرد: ساختارهای مغزی ما مثل هیپوتالاموس، هیپوکامپ و قشر مغزی به‌وسیله ابزارهای کنونی سنجش پزشکی کاملاً قابل‌اندازه‌گیری هستند اما درک و شناخت واقعی عملکردهای مغز به این سادگی نیست.

وی با بیان اینکه پس از تحصیلات دانشگاهی در رشته توان‌بخشی تدریس و مطالعاتی داشتم، گفت:  در رشته جدیدی از علوم اعصاب که ساختار و رفتار را تعریف می‌کند، رشد کودک ایرانی از بدو تولد تا شش‌سالگی را در مقایسه با کشورهای دیگر بررسی کردیم و چون نوروساینس در این بیست سال به‌خصوص در مورد علوم تربیتی تحولاتی داشته است ، به بررسی بیشتر  دوره آغازین در آموزش‌ و پرورش  پرداختیم  و تفکر انتقادی و لزوم آن  را بررسی کردیم. امروزه صاحب‌نظران پیشنهاد می‌دهند که ایدئولوژی و آرمان‌طلبی را برداریم چون‌ که  دانش‌آموز هوش بالا دارد اما در رفتار کردن و مهارت‌های زندگی دارای مشکل است

 

تنظیم کارکردهای مختلف مغز در آموزش‌ و پرورش بسیار مهم است

عشایری خاطرنشان کرد: مغز پردازشگر است و علم نوروساینس نظرات جدیدی برای علوم رفتاری دارد و در مطالعات و پژوهش‌ها  تصمیم داریم رفتار کودکان استثنایی و دیرآموز و  اتیستیک را هم بررسی کنیم چراکه تنظیم کارکردهای مختلف مغز در آموزش‌ و پرورش بسیار مهم است و  البته به‌جز آموزش‌ و پرورش، نقش خانواده هم در چگونگی عملکرد مغز مهم است و آموزش‌ و پرورش در این فرایند،  کاستی‌ها را جبران می‌کند. 

 

دانش‌آموز وسیله مهمی برای انتقال علم و یافته‌های جدید به خانواده است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران  با اشاره به اینکه نباید در  آموزش‌ و پرورش فقط فراگیری علم و دانش مهم باشد، اظهار کرد: در آموزش‌ و پرورش  باید کمی فراتر رفت و ساختار و بینش خانواده را تغییر داد و دانش‌آموز وسیله مهمی برای انتقال علم و یافته‌های جدید به خانواده است، بنابراین  آسیب‌شناسی چالش‌ها و مشکلات تربیتی در مسیر یادگیری اهمیت دارد.

 

تنظیم سیستم‌های مغز در آموزش‌ و پرورش انجام بگیرد

وی بابیان اینکه چرا کسی که در آموزش‌ و پرورش دوره آموزشی دیده است، بعداً در دانشگاه دچار مشکلات و چالش‌های تعلیم و تربیتی می‌شود، گفت: ما معتقدیم این اشکالات  به دوران تحصیل فرد در مدرسه برمی‌گردد و این واقعیت است که اختلالات رفتاری اجتماعی وجود دارد و بر همین اساس کار آموزش‌ و پرورش پیچیده‌تر است. بایستی تنظیم سیستم‌های مغز در آموزش‌ و پرورش انجام بگیرد؛ مغز ۲۴ ساعته  کار می‌کند که این مغز یادگیرنده است؛ مغز هیجانات و عواطف را پردازش می‌کند و همچنین مغز مسائل را حل می‌کند و خلاق است و به سمت شناخت می‌رود،  مجموع همه‌ی این‌ها مغز اجتماعی می‌شود.

وزیر آموزش‌ و پرورش  اگر بزرگ فکر کند، بزرگ هم اشتباه می‌کند و باید از شعور و خرد جمعی استفاده کند و  آسیب‌شناسی کند و در فازهای مختلف جلو برود و از زبان مشترک استفاده کند تا بتواند تحولات اساسی در نظام آموزشی ایجاد کند

یادگیری مهارت‌های زندگی مهم است

عشایری در ادامه تصریح کرد: اگر دروغ‌گویی کودکان در ایران نسبت به کشورهای دیگر مقایسه شود، متوجه می‌شویم که  به‌راحتی دروغ می‌گویند. اینکه به دانش‌آموز در مدرسه فقط دانش افزوده شود مهم نیست، بلکه یادگیری مهارت‌های زندگی مهم است و ارتباط سالم و مؤثر برقرار کردن هنر زندگی است یعنی دانش‌آموز یاد بگیرد هم اثرپذیر باشد و هم اثر بگذارد.

 

آموزش‌ و پرورش در دوره ابتدایی به سمت فضیلت‌های اخلاقی و انسانی سوق پیدا کند

وی بابیان اینکه انباشت  ذهنی در مدارس باعث شده است به مهارت‌های اجتماعی به‌خوبی پرداخته نشود، اظهار کرد: تربیت دانش‌آموزی که فضیلت‌های اخلاقی، شهروند خوب  بودن و  ارزش‌های انسانی را می‌شناسد مهم است، برای اینکه آموزش‌ و پرورش در دوره ابتدایی به سمت فضیلت‌های اخلاقی و انسانی سوق پیدا کند نباید فقط به دنبال انباشت ذهن رفت.

 

مغز و هیجان و خرد باهم در ارتباطند

عشایری گفت:  در حیوانات رفتارها موروثی است اما در انسان اخلاق، وجدان  و شرف ساختاری ثانویه است و ساخته می‌شود و  هیجان کارگردان جریان یادگیری و رشد شخصیت اجتماعی است و مغز و هیجان و خرد باهم در ارتباطند و  اگر هیجان آسیب ببیند از خرد خبری نیست و آموزش‌ و پرورش باید یاد بدهد که عشق بی فرزانگی دیوانگی است .

 

باید همبستگی را ترویج بدهیم و کار گروهی را اشاعه بدهیم

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه سرعت، صحت و دقت مهم است، اظهار کرد: در حال حاضر در آموزش‌ و پرورش نخبه ‌پروری نمی‌کنیم بلکه نخبه کشی می‌کنیم، در کلاس اول دبستان نباید شاگرداول و دوم انتخاب کنیم بلکه باید همبستگی را ترویج بدهیم و کار گروهی را اشاعه بدهیم ومتاسفانه در فعالیت‌های ورزش هم فردی و تکی اقدام می‌کنیم. اگر بیاییم عده‌ای را با نمرات بالاتر بزرگ کنیم یعنی در حقیقت انسان‌های تک ساحتی را تربیت می‌کنیم که در یک بعد پرورش‌ یافته‌اند و مشکل در برقراری ارتباطات و خوب زندگی کردن دارند و امروز ارتباط برقرار  کردن مشکل دانش آموزان ما هست و  عصب شناسان به آموزش‌ و پرورش کمک می‌کنند که انسان‌های تک ساحتی تربیت نکنند.

 

فضای رقابتی کاذبی  که الان موجود است، مسمومیت هیجانی  محسوب می‌شود هنوز پیام ارزشمند علمی در بعضی از سازمان‌ها مطرح نشده است که «مغزهای» نسل جوان که آینده را در این مرزوبوم اداره خواهد کرد، شاید مهم‌تر از نفت و انرژی و... است.

عشایری با اشاره به اینکه فضای رقابتی کاذبی  که الان موجود است، مسمومیت هیجانی  محسوب می‌شود، گفت: در تربیت دانش آموزان خانواده، آموزش‌ و پرورش و اجتماع همگی باهم نقش دارند و اگر فقط در ساحت علمی رشد کنند فرزندان را روان رنجور بار می‌آوریم که با واقعیت آشتی نمی کنندو امروز متخصصان اعصاب شناختی سلول‌های آینه در مغز را کشف کرده‌اند  که در آموزش‌ و پرورش و یادگیری  دانش آموزان می‌تواند نقش مهمی داشته باشد و  در حقیقت آموزش اجتماعی در این مدار رخ می‌دهد.

 

دانش آموزان باید تزویر و ریاکاری و دروغ را بشناسند و واقعیت را بارنگ خودش نشان بدهند

وی با بیان اینکه زبان؛ تفکر، شناخت و فرهنگ است  و مغز را  نوشتار و گفتار تکمیل می‌کند، گفت: در یادگیری باید پرسش و نقد وجود داشته باشد و شوق تغییر در دانش آموزان  ایجاد شود و آموزش‌وپرورش باید تحولی ایجاد کند و علاوه بر هوش هیجانی به سمت هوش‌های دیگر برود و در مدرسه مغز مفسر را تربیت کنند. دانش آموزان باید تزویر و ریاکاری و دروغ را بشناسند و واقعیت را با رنگ خودش نشان بدهند.

 

ما باید پیش‌بینی برای آینده را به دانش آموزان یاد بدهیم

وی در ادامه گفت: در دنیا فقط پردازش اطلاعات  داریم و در بهترین شرایط آگاهی به وجود می‌آید و انفجار اطلاعات دانش نیست چراکه ممکن است فردی دانشمند باشد، اما نگرش علمی نداشته باشد. سیستم هیجان عیب‌یابی می‌کند و  ما باید پیش‌بینی برای آینده را به دانش آموزان یاد بدهیم اما سیستم درسی ما این را آموزش نمی‌دهد نقشه راه و هدف مهم است.

 

اشکال آموزش‌ و پرورش در دنیا این است که سرچشمه از منافع اقتصادی و سیاسی گرفته است

عشایری بابیان اینکه خانواده فرزندی می‌خواهد که فقط درس بخواند و شغل خوبی داشته باشد و مدرسه فقط برای کنکور کار کند، گفت: اشکال آموزش‌ و پرورش  در دنیا این است که سرچشمه از منافع اقتصادی و سیاسی گرفته است و امروزه صاحب‌نظران پیشنهاد می‌دهند که ایدئولوژی و آرمان‌طلبی را برداریم چون‌ که  دانش‌آموز هوش بالا دارد اما در رفتار کردن و مهارت‌های زندگی دارای مشکل است.

 

هوش تک‌بعدی برای جامعه به درد نمی‌خورد

وی خاطرنشان کرد: آموزش‌ و پرورش باید فراتر برود و هرچند علم و دانش مهم است اما وجدان و انسانیت و شرف و تعهد و اخلاق  هم مهم است که باید یاد داده شود و هوش تک‌بعدی برای جامعه به درد نمی‌خورد. انگیزه و هیجان مهم است انگیزه‌های یادگیری اکتسابی است که انرژی آن هیجانات است و یکی از اشکالات در آموزش‌ و پرورش  ما این است که بیشتر پیامد مدار هستیم و فرایند را بررسی نمی‌کنیم درحالی‌که باید زندگی را  فرایندمدار نگاه کنیم و  معلم  باید بداند که فرایند از پیامد مهم‌تر است و کیفیت بودن را برای دانش‌آموز تعریف کند.

 

در حال حاضر تفاوت بین درک و مدرک است و خانواده‌ها افق را دررسیدن به دانشگاه می‌دانند

عشایری در پاسخ به این چالش که در حال حاضر تفاوت بین درک و مدرک است و خانواده‌ها افق را دررسیدن به دانشگاه می‌دانند، تأکید کرد: وزیر آموزش‌ و پرورش  اگر بزرگ فکر کند، بزرگ هم اشتباه می‌کند و باید از شعور و خرد جمعی استفاده کند و  آسیب‌شناسی کند و در فازهای مختلف جلو برود و از زبان مشترک استفاده کند تا بتواند تحولات اساسی در نظام آموزشی ایجاد کند.

در علم قوانین را کشف می‌کنیم و در هنر خلق می‌کنیم

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بابیان اینکه مغز فقط دانش علوم خاص نیست، بلکه موسیقی هنر، فلسفه، شعر و... است، اظهار کرد: در علم قوانین را کشف می‌کنیم و در هنر خلق می‌کنیم و هنر زندگی بالاترین هنر است و دانش‌آموز باید بداند نیاز ضروری چیست و نیاز کاذب چیست و بتواند هیجان‌های خود را بررسی کندو هیجان‌های سرگردان در آموزش‌وپرورش وجود دارد که باید متناسب با آن تربیت صورت بگیرد.

انگیزش و هیجانات، کارگردان جریان‌های یادگیری و رشد شخصیت اجتماعی هستند

عشایری در پایان بابیان اینکه من به این خاک بدهکارم و ریشه من در این  خاک و آب است و معنای زندگی را در ایران می‌دانم، گفت: امروزه می‌دانیم که انگیزش و هیجانات، کارگردان جریان‌های یادگیری و رشد شخصیت اجتماعی هستند. منظور، سقوط کردن در سطح شعارهای آشنایی که سال‌ها در کشور ما در سطح گوش‌خراش مطرح‌شده، نیست. فقر شادی، عدم دسترسی به امکانات ضروری و متنوع برای اوقات فراغت، محدود کردن ذهنیت و رفتار کودک و نوجوان، شخصیت‌های غیرمنسجم و روان رنجوری را تولید می‌کند که بعد از کنکور در کلاس و دانشگاه مشاهده می‌کنیم. هنوز پیام ارزشمند علمی در بعضی از سازمان‌ها مطرح نشده است که «مغزهای» نسل جوان که آینده را در این مرزوبوم اداره خواهد کرد، شاید مهم‌تر از نفت و انرژی و... است.

پایان گزارش/

حذف کراوات حسن عشایری در پرتال وزارت آموزش و پرورش

سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 14:36 خوانده شده: 552 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
صادق 1397/08/15 - 17:44
آقای نظری روابط عمومی را به وادی ای کشونده که تعریفش در آموزش و پرورش چندش آوره . کاش کم بمانیم و با عزت برویم .
پاسخ + +4 0 --
دبیر م 1397/08/15 - 20:00
جالب بود و قابل تامل
اما بین آرمان و حقیقت فاصله بسیار است و...
بر زر زور و تزویر ل ع ن ت
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1397/08/16 - 21:26
درود به روان پاک دکتر شریعتی
پاسخ + +3 0 --
زهرا 1397/08/17 - 09:15
افرادی چون آقای نظری فاقد هویت ثابت سیاسی یا فرهنگی هستند . ایشان بصورت ژله ای و کاملا فرصت طلبانه و منفعت طلبانه با پدیده های سیاسی و فرهنگی مواجهه می شود . سطحی نگری ، از او کنشگری بی ثبات و فاقد اصول و خط قرمز ساخته است . ضربه امثال ایشان که فاقد تعادل در اندیشه و رفتارند برای نظام مدیریتی به ویژه در آموزش و پرورش بسیار وحشتناک است .
پاسخ + +3 0 --
عباس مومنین 1397/08/17 - 09:26
سرکار خانم زهرا /ضمن تشکر از دقت نظر شما // واقعا ضرورت دارد یک بررسی دقیق از آقای نظری از حیث رفتارهای اجتماعی و اظهار نظرهای کتبی و شفاهی ایشان در گذشته و طول دوران تصدی در پست مدیر روابط عمومی انجام شود، ایشان به هیچ وجه تعادل شخصیتی و ثبات حداقلی لازم را در رفتار و تفکر ندارند . به نظر من اگر بخواهیم تنها به یک دلیل بگوییم آقای بطحایی فاقد درایت مدیریتی است و به درد وزارت نمی خورد انتخاب ایشان است .
پاسخ + +2 0 --
الف - میم 1397/08/17 - 11:45
آقای نظری اصلا ارزش این حرف ها را ندارد . من خود بارها و بارها دیده ام که به راحتی آب خوردن دروغ می گوید، فریب می دهد و بلا فاصله حرفش را عوض می کند .او براستی یک بند باز حرفه ایست .بااصولگرایان یک اصولگرای دو آتشه است و در مواجهه با اصلاح طلب ها هم یک آزادی خواه و اصلاح طلب واقعی !! است . در مباحث کارشناسی در عین بی سوادی لفاظ به تمام معناست به نظر من او بیماری خود کارشناس پنداری مزمن دارد .....
پاسخ
دکتر س.م.ح.حسینی 1397/08/18 - 20:22
به قرآن محمدی ص قسم یه نفر رو اجیر کردن آوردن آپارتمان بالای سر من رو براش خریدن که "هر" وقت من اینجا نظری میدم یا مقاله ای می نویسم که خوششون نمیاد "تا صبح" روی سر من "پتک" میزنه نمیزاره من بخوابم!؟! لطفا منتشر کنید شاید نماینده های واقعی مردم در مجلس حداقل ببینند. - در اینترنت سرچ کنید "شمر"شان را هم برای زجر کش کردن من بالای سر من آوردند! تا ببینید کارایی دارن با من می کنن که ... هم با .... نکرد!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور