چاپ کردن این صفحه

" از نظر ما ، مهم ترین چالش در دانشگاه فرهنگیان ، " محافظه کاری " بیش از حد و معقول دانشجو معلمانی است که قرار است فردا در همین مدارس حاضر شده و " تفکر انتقادی " را به دانش آموزان آموزش دهند "

آن 23 تشکل دانشجو معلمی که خواهان ابقای یک کارمند در بخش اداری دانشگاه فرهنگیان بودند الان کجا هستند ؟! چرا در مورد معلم تمام وقت حرفی نمی زنند ؟

گروه گزارش/

معلم تمام وقت و سکوت تشکل های دانشجو معلمی دانشگاه فرهنگیان

 آذرماه 96 بود که 23 تشکل دانشجو معلمی در دانشگاه فرهنگیان در نامه ای سرگشاده خواهان  ابقای یک فرد  در بخش " نشریات دانشجویی " شدند .

« صدای معلم » در گزارشی نوشت : ( این جا )

" پرسش صدای معلم این است در حالی که این تشکل ها باید نگاه " راهبردی " و " کلان " نسبت به موضوعات و مسائل داشته باشند چرا و به چه علت در این موضوعات جزیی وارد می شوند و به عنوان نمونه انتقادی نسبت به عملکرد مجموعه های  "گزینش "  و" حراست " در این دانشگاه به عمل نمی آورند ؟

از نظر ما ، مهم ترین چالش در دانشگاه فرهنگیان ، " محافظه کاری " بیش از حد و معقول دانشجو معلمانی است که قرار است فردا در همین مدارس حاضر شده و " تفکر انتقادی " را به دانش آموزان آموزش دهند .

در بخشی از گفت و گوی صدای معلم با « مهرمحمدی » از ایشان در مورد علت این ترس و محافظه کاری پرسش کردیم .

معلم تمام وقت و سکوت تشکل های دانشجو معلمی دانشگاه فرهنگیان

سرپرست فعلی دانشگاه در پاسخ به پرسش صدای معلم چنین گفت :

" حراست ما بد یا خوب با عملکرد مثبت یا منفی یا چیزی بین این دو با دانشگا های دیگر فرقی ندارد. حراست، حراست است. کارشان و تکالیف شان معلوم و مشخص است. بالاخره تفاوت هایی با هم دارند ولی خیلی فاحش نیست. آن چه که بچه های ما باعث می شود که احساس بکنند که این فضا، فضای بسته ای است به نظرم این مسئله تعهد و استخدامی است. این حکم استخدامی است که دستشان است و از زمانی که وارد دانشگاه می شوند و قانون متعهدین خدمت در ماده پنجمش می گوید بعد از پایان تحصیل شما، گزینش می تواند این حکم شما را به جای این که تمدید کند لغو کند این خیلی مسئله است.  این جا باید چه کار کرد؟

ما بگوییم از این امتیاز بزرگ دانشگاه فرهنگیان که در تحت لوای قانون متعهدین خدمت استفاده می کند و استعدادهای خوب کشور را توانسته جلب و جذب کند به خاطر این که یک امنیت اقتصادی و یک امنیت شغلی و یک تضمین شغلی به بچه ها می دهد از یک طرف داریم و از طرف دیگر به طور طبیعی و وضعی این روی بچه ها و فعالیت شان اثر می گذارد و آنها را به شدت محافظه کار می کند.... "

این تشکل های دانشجویی که نسبت به  جا به جایی یک کارمند در مجموعه دانشگاه فرهنگیان حساس هستند و بیانیه می دهند چرا در مورد چنین موضوعاتی نظر نمی دهند و اصولا وارد نمی شوند ؟!

چرا این تشکل های دانشجویی در مورد " سازمان نظام معلمی " سکوت کرده اند ؟

چرا به دنبال فضاسازی منطقی و شفاف برای تغییر این گونه مواد و قوانین نیستند ؟

« صدای معلم » بر این باور است با توجه به شرایط ویژه اشتغال در کشور و موقعیت مهم و منحصر به فرد دانشگاه فرهنگیان در این فرآیند ؛ طلایی ترین و ناب ترین زمان برای جذب " بهترین ها " و " برترین ها " برای حرفه معلمی می باشد .

بدون تردید ، « معلم محافظه کار » ، « دانش آموز پرسش گر و مطالبه گر " تربیت نخواهد کرد !

هیچ سکوت و یا انفعالی در این زمینه از جانب هیچ کس نمی تواند مورد پذیرش باشد .

پس تشکل ها منفعل نباشند "

معلم تمام وقت و سکوت تشکل های دانشجو معلمی دانشگاه فرهنگیان

در مطلبی دیگر صدای معلم نوشت : ( این جا )

" تاکنون اکثریت مطالب و نقدهایی که در ارتباط با طرح معلم تمام وقت صورت گرفته است اختصاص به معلمانی دارد که یا در آستانه بازنشستگی قرار داشته و یا بازنشسته شده اند و یا سنوات قابل توجهی از خدمت آنان گذشته است .

اما از " نو معلمان " ی که از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شده اند و یا دانشجوی این دانشگاه تربیت معلم هستند مطلب در خوری مشاهده نمی شود .

در این مورد چند فرضیه متصور است .

یا این گروه از معلمان اساسا در باغ نیستند ، یا موضوع برایشان خیلی مهم نیست و یا چون علاقه ای به ماندگاری در این حرفه تا پایان خدمت ندارند ترجیح می دهند تا آهنگ حرکت خود را مطابق " روزمرگی " و یا توصیه برخی معلمان باتجربه و محتاط تنظیم کنند .

در هر صورت این موید این مدعاست که سیاست های حاکم بر گزینش ، جذب و تربیت دانشجو در دانشگاه موسوم به " تربیت معلم " مشکلات اساسی و راهبردی دارد ."

معلم تمام وقت و سکوت تشکل های دانشجو معلمی دانشگاه فرهنگیان

« بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تهران » در نامه ای به معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از ایشان برای مناظره با ابراهیم سحر خیز در مورد " طرح معلم تمام وقت " دعوت به عمل آورده است .

حال پرسش این است که چرا سایر تشکل های فعال در این دانشگاه نسبت به این موضوع بی تفاوت و یا منفعل هستند ؟

مگر این موضوعی صنفی نیست ؟

آیا دانشجو معلمان که قرار است 3 دهه در این دستگاه بزرگ خدمت کنند ساعت کار ، کیفیت و یا راندمان آموزشی و سایر متغیرها برایشان اهمیتی ندارد ؟

« صدای معلم » امیدوار است تا تشکل و معلمان صرف نظر از دیدگاه های سیاسی و حول وفاق صنفی با رصد کردن مسائل و چالش های نظام آموزشی ؛ " فضای مطالبه گری و کنش گری " را در این حوزه تعمیق و توسعه بخشند .

پایان گزارش/


 

معلم تمام وقت و سکوت تشکل های دانشجو معلمی دانشگاه فرهنگیان

چهارشنبه, 07 آذر 1397 23:04 خوانده شده: 322 دفعه

در همین زمینه بخوانید: