چاپ کردن این صفحه

" مدیر آموزش و پرورش منطقه 9 تهران در نشست نمایندگان معلمان حضور پیدا نکرد "

نماینده معلمان : نقش معلمان در تصمیم گیری ها کجاست ؟ این همه در جلسات شرکت کردیم ؛ چه فایده ای داشت!

گروه گزارش/

دومین تحصن فرهنگیان در سراسر کشور در روزهای 22 و 23 آبان ماه به دعوت « شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران » برگزار گردید .

این دعوت در مخالفت با طرح " معلم تمام وقت " صورت گرفت .

« علی اکبر محسنی نسب » مدیر آموزش و پرورش منطقه 9 تهران در هنرستان شهید باهنر  و به دعوت معلمان این مدرسه حضور یافته و به پرسش های همکاران پاسخ داد . ( این جا )
مدیر آموزش و پرورش منطقه 9 تهران پس از استماع سخنان و انتقادات معلمان گفت :

ما نمی توانیم این طرح را به معلمان تحمیل کنیم و بدون تردید فرصت مطالعه آنان را محدود خواهد کرد .

محسنی نسب در ادامه ضمن تایید نظر معلمان عنوان کرد طرح معلم تمام وقت باید کارشناسی شود و البته در این مورد نظرات نماینده معلمان اخذ نشده است .

مدیر منطقه 9 تهران در پایان این گفت و گوی صمیمی قول داد تا زمینه حضور نماینده معلمان را در شورای معاونین منطقه فراهم کند .

جلسه نمایندگان دبیران سه مقطع متوسطه دوره اول ، دوره دوم و هنرستان ‎‌ها  چهارشنبه 30 آبان‌ماه در سالن اجتماعات اداره برگزار گردید.

علی رغم قول مساعد مدیر آموزش و پرورش منطقه 9 تهران مبنی بر حضور نماینده معلمان با " حق رای " در شورای معاونین ؛ پرتال این منطقه در گزارش خود از قول غنی پور معاون آموزش متوسطه نوشت : ( این جا )

" نماينده دبيران به عنوان نماینده کل همکاران در اتاق فکر منطقه حضور خواهد داشت در مورد مطالبات وخواسته های همكاران  و اطلاع رساني به آن‌ها همكاري خواهد كرد."

نخستین پرسش صدای معلم از مسئولان وزارت آموزش و پرورش آن است که جایگاه اتاق فکر در آیین نامه ها و قوانین کجاست ؟

آیا اتاق فکر نقشی در تصمیم گیری ها و یا تصمیم سازی های اداره دارد و یا نقشی نمایشی و سمبلیک در حد مشاوره خواهد داشت ؟

« صدای معلم » از همه مسئولان این وزارتخانه دعوت می کند تا به " معلم " به عنوان یک عنصر مهم و فکور در لایه های تصمیم گیری نگاه کنند و از نگاه ابزاری و پوپولیستی به این رکن آموزش و پرورش به جد حذر کنند .

گفت و گوی صدای معلم با « قاسم زاده » نماینده معلمان هنرستان شهید باهنر منطقه 9 در مورد برگزاری این نشست را می خوانید .

نشست نمایندگان معلمان در آموزش و پرورش مطنقه 9 تهران و معلم تمام وقت

صدای معلم :

نشستی که برای انتخاب نماینده دبیران در منطقه برگزار شده بود در چه تاریخی بود؟

 

قاسم زاده :

در روز چهارشنبه سی ام آبان ماه در سالن اجتماعات منطقه 9 آموزش و پرورش برگزار شد.

 

صدای معلم :

چه تعداد از مدارس شرکت کرده بودند؟

 

قاسم زاده :

از 80  مدرسه که دعوت شده بودند فقط 30  مدرسه شرکت کرده بودند. خود رئیس هم حضور نداشتند.

نشست نمایندگان معلمان در آموزش و پرورش مطنقه 9 تهران و معلم تمام وقت

صدای معلم :

چرا نمایندگان معلمان از این دعوت استقبال نکردند ؟

 

قاسم زاده :

اطلاع رسانی خوبی انجام نگرفته بود. من در ساعت دوم کلاس بودم که گفتند ساعت ده جلسه است و این بدون برنامه ریزی بود. آقای رمضان زاده خودش را از کرج به جلسه رسانده بود. از قبل خبر نداده بودند. به یک سری از نمایندگان ساعت ده شب از طریق پیامک اطلاع داده بودند و بعضی صبح کار داشتند و نتوانسته بودند که بیایند.

 

صدای معلم :

غیر از موضوع اطلاع رسانی چرا کسی که خودش را کاندیدای نماینده معلمان در مدرسه یا یک موسسه آموزشی معرفی می کند وقت و یا فرصتی برای این چنین جلساتی نمی گذارد؟

 

قاسم زاده :

اتفاقا همکار خانمی در آن جلسه آمد و گفت که ما کم نیامدیم. اهمیتی به صحبت های ما داده نمی شود. یکی از همکاران به  " طرح معلم تمام وقت " اعتراض داشتند. می گفتند نظر معلمان را در این مورد نپرسیدند و معلمان را در این تصمیم گیری دخالت نمی دهند. من هم که دارم صحبت می کنم چه اهمیتی دارد که باشم یا نباشم. نقش نماینده دبیران در تصمیم گیری ها چیست؟ به همین خاطر نمی آیند و می گویند چه فایده ای دارد. این همه جلسات شرکت کردیم این هم مانند بقیه جلسات است. نماینده انتخاب می شود و در آخر هم نقشی در این تصمیمات ندارد.

 

صدای معلم :

به نظرتان این صحبت شما منطقی و قانع کننده است؟

 

قاسم زاده :

خیر. کسی که به عنوان نماینده دبیران انتخاب می شود وظایفی دارد. یک نفر می گفت من هفت سال است که نماینده دبیران هستم و وقت گذاشتم و به اینجا آمده ام نماینده دبیران چه مزیتی برای من دارد. هزینه ایاب و ذهاب را هم خودم می دهم. این مبلغی نیست ولی جایگاه نماینده دبیران در مدرسه چیست. یک تشویقی، چیزی بدهند که من هم وقتی برای آن بگذارم.

 

صدای معلم :

بله درست می فرمایید. وظیفه آموزش و پرورش این است که حمایت و پشتیبانی بکند.

بحث این است کسی که خودش را وقف معلمان می کند و نامزد می کند این چیزها را نمی داند، یعنی نمی داند پرداختی صورت نمی گیرد و اگر هم می داند با این حال چرا خودش را نماینده معلمان می کند و چرا در چنین مجامعی حضور پیدا نمی کند؟

نشست نمایندگان معلمان در آموزش و پرورش مطنقه 9 تهران و معلم تمام وقت

قاسم زاده :

من معتقدم که در سطح مدرسه نماینده وقتش از دست نمی رود که در مدرسه ایفای نقش بکند ولی زمانی که جلسه ای در منطقه یا اداره کل می گذارند اهمیت نمی دهم و نمی روم. در مدرسه وقت می گذارم و با همکاران صحبت می کنم ولی خارج از مدرسه وقتی برای آن ندارم. کس دیگری هم انتخاب بشود همین فکر را دارد.

 

صدای معلم :

در آن جلسه چه موضوعاتی مطرح گردید؟ از 80  مدرسه که دعوت شده بودند فقط 30  مدرسه شرکت کرده بودند. خود رئیس هم حضور نداشتند

 

قاسم زاده :

اولویت اصلی انتخاب نمایندگان هنرستان ها و دبیرستان ها بود. یک سری از همکاران هم اعتراض داشتند به این که اطلاع رسانی خوبی انجام نگرفته بود و موضوع دیگر این که همکاران می گفتند همه ما اینجا جمع شده ایم و وقت مان را گذاشته ایم چه فایده ای داشته است؟

نشست نمایندگان معلمان در آموزش و پرورش مطنقه 9 تهران و معلم تمام وقت

صدای معلم :

آقای محسنی نسب مدیر منطقه در این جلسه حضور نداشتند، چرا؟

 

قاسم زاده :

حضور نداشتند و یکی از اعتراضات خود همکاران این بود که ما به عنوان نماینده دبیران به اینجا آمده ایم آیا نباید ایشان بیایند و صحبتی داشته باشند.

پایان گفت و گو/

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


نشست نمایندگان معلمان در آموزش و پرورش مطنقه 9 تهران و معلم تمام وقت

جمعه, 09 آذر 1397 16:05 خوانده شده: 505 دفعه

در همین زمینه بخوانید: