چاپ کردن این صفحه

" گفت و گوی صدای معلم و محمد صیدلو مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران "

محمد صیدلو : نماینده معلمان با حق رای در شورای معاونین حضور خواهد داشت ؛ فضایی بدون سانسور ایجاد خواهیم کرد

گروه گزارش/

« محمد صیدلو » به تازگی به مدیریت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران منصوب گردیده است .

ایشان پیش تر یادداشت هایی انتقادی را در صدای معلم منتشر کرده است .

« صدای معلم » پس از انتصاب ایشان گزارشی را منتشر کرد . ( این جا )

ایده حضور نماینده معلمان در شورای معاونین برای نخستین بار و به منظور نهادینه کردن واقعی مشارکت نظام مند و پایدار معلمان در لایه های تصمیم گیری و تصمیم سازی وزارت آموزش و پرورش توسط « صدای معلم » مطرح و پی گیری گردید .

هر چند مدیران آموزش و پرورش مناطق 9 و 18 تهران وعده داده بودند تا این ایده را عملی سازند اما تاکنون از مرحله " شعار " و " حرف " بالاتر نرفته است .

« صدای معلم » امیدوار است که این موضوع به یک مطالبه مهم و جدی برای معلمان درآید .

از وزیر آموزش و پرورش هم انتظار می رود گام های عملی را در این زمینه بردارد .

نخستین گفت و گوی صدای معلم با ایشان که در حاشیه نشست رسانه ای " گفت و گوی بین نسلی " در دفتر وزیر امروز برگزار گردید منتشر می گردد .

جایگاه نماینده معلمان در شورای معاونین آموزش و پرورش و آزادی بیان

صدای معلم :

شما قبلا فرموده بودید که مسئولان صادر کننده بخشنامه ها نسبت به واقعیت های مدرسه بی اطلاع هستند. شما به عنوان مدیر کل جدید شهرستان های استان تهران چه برنامه ای برای مشارکت نظام مند و موثر معلمان در لایه های تصمیم سازی و تصمیم گیری دارید؟

 

صیدلو :

یکی از اولین تیترها و اولویت هایی که من از روز اول در جمع همکارانم چه همکاران اداره کل و چه همکاران رؤسای مناطق عرض کردم از بین بردن همین فاصله است و همین شکافی که فهم متفاوتی نسبت به آموزش و پرورش ایجاد کرده است. مشخصا در خود اداره کل مان قرار شد هر سه ماه یکبار جلسه سکوت مسئولین داشته باشیم. به این معنی که ما بنشینیم و فقط گوش کنیم و سکوت کنیم و این را از رؤسای محترم هم خواسته ایم که این کار را حتما انجام بدهند و فضایی ایجاد بکنند که دوستانمان در سطوح مدیریتی پایین تر بدون سانسور و در فضایی امن گفت و گو بکنند، راحت بگویند و راحت بشنوند و در این فضا گام اول را برداشته باشیم ؛ انشاءالله.

 

صدای معلم :

درست است این که شما می خواهید سخنان معلمان را بشنوید . این در مرحله اول خوب است ولی برنامه شما برای این که بخواهید آنها در برنامه های شما مشارکت بکنند چیست .

شما خودتان در جریان هستید . نماینده معلمان در منطقه آموزشی جایگاهی ندارد حتی در شورای معاونین. بعضا به عنوان یک اتاق فکر که البته یک جنبه نمایشی و جنبه سمبلیک دارد بعضا حضور دارند ولی حتی نماینده معلمان یک منطقه که جمعیت قابل توجهی از آن را تشکیل می دهند حتی یک رای هم ندارد.

جایگاه نماینده معلمان در شورای معاونین آموزش و پرورش و آزادی بیان

صیدلو :

ما در منطقه مان شورای معلمان نداریم. با چه مکانیزمی این شورا انتخاب شده است؟

 

صدای معلم :

معمولا نمایندگان معلمان مدرسه در یک منطقه آموزشی جمع می شوند . نمایندگان از مقاطع مختلف انتخاب می شوند.  آیا در شهرستان های استان تهران تا الآن چنین چیزی نداشتید؟

 

صیدلو :

این که همه معلمان جمع می شوند و یک نفر را به عنوان نماینده معلمان انتخاب بکنند خیر ، چنین مکانیزمی وجود نداشته است. مگر در گروه های آموزشی.

جایگاه نماینده معلمان در شورای معاونین آموزش و پرورش و آزادی بیان

صدای معلم :

نه . گروه های آموزشی فرق می کند. اخیرا ما گزارشی از منطقه 9 تهران تهیه کردیم و مناطق دیگر که نمایندگان معلمان جمع می شوند و از بین خودشان از مقاطع مختلف  نماینده انتخاب می کنند. هر چند اینها در شورای مناطق یا سطوح بالاتر نقش موثری ندارند و فقط در حد مشاوره و بیشتر جنبه نمایشی دارد .

 

صیدلو :

اگر ما در هر منطقه یک نماینده معلمان داشته باشیم یعنی واقعا نماینده معلمان باشد.

 

صدای معلم :

شما نمی خواهید این معلمانی را که انتخاب می شوند در منطقه تان به بازی بگیرید ؟

جایگاه نماینده معلمان در شورای معاونین آموزش و پرورش و آزادی بیان

صیدلو :

حتما. حتما. ما غیر از این که به این سمت و سو حرکت بکنیم حتما مدیریت کارآمد و اثربخش نخواهیم داشت.

 

صدای معلم :

مانند منطقه 9 و منطقه  18 که اعلام کرده بودند این کار را می کنند هر چند تاکنون اقدام خاصی انجام نداده اند . شما به عنوان یک مدیر میانی آیا برنامه ای برای حضور نماینده معلمان در لایه های تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه کارتان خواهید داشت ؟

آیا قول می دهید ؟

 

صیدلو :

حتما چنین برنامه ای خواهیم داشت. حتما این کار را انجام خواهیم داد. قول می دهم که از خود شما هم دعوت خواهیم کرد که حضور پیدا بکنید و  فضایی بدون سانسور را داشته باشیم .

ادامه دارد .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


جایگاه نماینده معلمان در شورای معاونین آموزش و پرورش و آزادی بیان

یکشنبه, 11 آذر 1397 01:08 خوانده شده: 829 دفعه

در همین زمینه بخوانید: