چاپ کردن این صفحه

" پرسش های صریح صدای معلم از سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش "

وزارت آموزش و پرورش و لزوم شفاف سازی در مورد " تلویزیون تعاملی سینا "

گروه گزارش/

وزارت آموزش و پرورش و لزوم شفاف سازی در مورد تلویزیون تعاملی سینا

نشست و یا جلسه ای را نمی بینی که سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مورد « تلویزیون تعاملی سینا » سخنرانی نکند و یا فرمایشاتی در این زمینه نداشته باشد .

دامنه تبلیغات " این رسانه وزیرپسند " حتی به " سامانه ضمن خدمت فرهنگیان " هم رسیده است طوری که تکمیل فرآیند آموزش دوره آموزشی منوط به « نصب اپلیکیشن سینا » و معرفی آن به والدین دانش آموزان شده است . ( 1 ) هزینه های تبلیغ همیشگی تلویزیون تعاملی سینا در برنامه پربیننده خندوانه و تعیین جایزه برای استفاده از آن و اعلام در این برنامه پرمخاطب چگونه و از کجا تامین شده است و در حالی که آموزش و پرورش برای پیش پا افتاده ترین مسائل خود با بحث مالی درگیر است، هزینه تبلیغات این اپلیکیشن از کجا تامین شده و اسناد مالی آن چرا در دسترس کسی قرار نمی گیرد؟

 

این تلویزیون تعاملی سینا چیست و در عصری که رسانه های قدرتمند و فراگیری حضور دارند و مهم تر از آن وضعیت فقیر وزارت آموزش و پرورش در زمینه بودجه و اعتبارات که حتی از پرداخت حق التدریس و معوقات معلمان عاجز است و بیش از یک سوم مدارس آن تخریبی است و دانش آموزان در آتش بی تدبیری و بی کفایتی مسئولان آن می سوزند ؛ چه توجیهی می تواند داشته باشد ؟

 

محمدرضا اسماعیلی مشاور وزیر آموزش و پرورش در حوزه فناوری و اطلاعات در نیمه دی ماه 96 در نشست مشترک معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار داشت: تلویزیون تعاملی و iptv این وزارتخانه و یا به تعبیری ott به مرحله آزمایشی رسیده است و هدف آن، این است که برنامه‌ها را به طور مستقیم به سطوح مختلف در آموزش و پرورش برساند.

وی با اشاره به اینکه پروژه «سینا»، آموزش و پرورش را صاحب یک رسانه خواهد کرد، گفت: در پروژه سینا ما قادر خواهیم بود که بینندگان برنامه اعم از اولیا، دانش‌آموزان، معلمان و مدیران را انتخاب کرده و برنامه‌ها را در اختیار آنان قرار دهیم.

وزارت آموزش و پرورش و لزوم شفاف سازی در مورد تلویزیون تعاملی سینا

او تصریح کرد : علاوه بر تلویزیون تعاملی، بستری برای تمامی ذی‌نفعان آموزش و پرورش تعریف شده است که می‌توانند پس از رجیستر شدن، به محتوایی که برای آنان فراهم شده، دسترسی داشته باشند؛ همچنین بخش خصوصی می‌تواند وارد شود و با نظارت و کنترل بر محتوا به عنوان رگولاتوری، وارد این عرصه شود. ییشنهاد صدای معلم در این مورد تقویت جایگاه روابط عمومی های آموزش و پرورش در بیش از 750 منطقه و ناحیه آموزشی کشور است که بسیاری از آن ها جنبه فرمالیته داشته و حتی از نوشتن یک جوابیه برای رسانه ها هم ناتوانند .

سید محمد بطحایی در نیمه شهریور ماه سال جاری با بیان اینکه این تلویزیون اینترنتی از طریق گوشی تلفن همراه با اپلیکیشن سینا روبیک قابل دریافت است، اظهار داشت: در این شبکه اینترنتی، معلمان مسائل مربوط به دانش آموزان را با والدین در میان می گذارند و از طرف دیگر خانواده ها با رصد برنامه ها، نقطه نظرات خود در خصوص محتواهای آموزشی، محیط مدرسه و مسائل تربیتی را برای مدیر و معلمان ارائه می دهند.

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که میزان بودجه این پروژه را دقیقا مشخص کند و این که آیا مراحل و تشریفات قانونی و مزایده برای واگذاری این پروژه طی گردیده است ؟

بر اساس اخبار و گزارش ها ، وزارت آموزش و پرورش در این زمینه قراردادی را با " سازمان تبلیغات اسلامی " منعقد کرده است .

وزارت آموزش و پرورش برای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی مفاد قرارداد را در پرتال وزارت آموزش و پرورش منتشر کند .

صبح زاگرس در گزارشی در 25 مرداد ماه 97 در مورد فرزند بطحایی چنین می نویسد : ( این جا )

" آقازاده این وزیر محترم، سید سبحان بطحائی در حال حاضر امریه سرباز سازمان تبلیغات اسلامی است (که این خود رانت محسوب می شود) و جالب تر اینکه همزمان با سربازی معاون محتوایی کل موسسه تبیان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، یکی از وزرایی که در کمپین فرزندت کجاست توضیحی در خصوص وضعیت فرزندانش بیان کرد؛ وزیر آموزش و پرورش بود که گفت: فرزندش سرباز است.

آقازاده این وزیر محترم، سید سبحان بطحائی در حال حاضر امریه سرباز سازمان تبلیغات اسلامی است (که این خود رانت محسوب می شود و افراد عادی و مستضعف نمی توانند امریه سرباز اینجا شوند، مگر با سفارشات ویژه...) و جالب تر اینکه همزمان با سربازی معاون محتوایی کل موسسه تبیان است و طبق گفته های سید سبحان در جمع دوستان و همکارانش، حقوق هم از این مجموعه دریافت می کند. "

حتی شنیده شده است که یکی از دلایل برکناری « نجات بهرامی  »معاون رسانه ای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش مخالفت با این پروژه وزیر و جلوگیری از موازی کاری ها بوده است .

پیشنهاد صدای معلم در این مورد تقویت جایگاه روابط عمومی ها در بیش از 750 منطقه و ناحیه آموزشی کشور است که بسیاری از آن ها جنبه فرمالیته داشته و حتی از نوشتن یک جوابیه برای رسانه ها هم ناتوانند .

2-  هزینه های تبلیغ همیشگی تلویزیون تعاملی سینا در برنامه پربیننده خندوانه و تعیین جایزه برای استفاده از آن و اعلام در این برنامه پرمخاطب چگونه و از کجا تامین شده است و در حالی که آموزش و پرورش برای پیش پا افتاده ترین مسائل خود با بحث مالی درگیر است، هزینه تبلیغات این اپلیکیشن از کجا تامین شده و اسناد مالی آن چرا در دسترس کسی قرار نمی گیرد؟

3- راه های ارتباط با اولیا و دانش آموزان فراوان است و مسیرهای مطمئن و حتی رایگان برای این مسئله وجود دارد. اما آن گونه که وزیر به صورت مکرر ادعا می کند، مثلا در موضوع آسیب های اجتماعی می خواهند از طریق این اپلیکیشن سخنانی با اولیا در میان بگذارند که در سطح سنی بچه ها نیست و صدا و سیما هم آن سخنان را پخش نمی کند .

این فرضیه در ظاهر می تواند منطقی باشد .

 اما آیا آموزش و پرورش الان برای آسیب های اجتماعی راه حل دارد و فقط ابزار انتقال این راه حل ها وجود نداشته است ؟

مگر ابزارهای دیگر از جمله تهیه پکیج های آموزشی و تحویل آن به اولیا نمی تواند همین نقش را ایفا کند؟

آیا اولیا خیلی مشتاقند تا سر در گوشی وارد اپلیکیشن شوند و مباحث مربوط به آسیب های اجتماعی  را از زبان سینا روبیک بشنوند ؟ امروزه هر خانواده ای اگر سطح اگاهی اجتماعی اش از وزارتخانه بالاتر نباشد ، قطعا پایین تر هم نیست .

« صدای معلم » در جهت شفاف سازی و احترام به افکار عمومی از وزیر آموزش و پرورش انتظار دارد صادقانه و مسئولانه پاسخ گوی موارد مذکور باشد .

( 1 )

وزارت آموزش و پرورش و لزوم شفاف سازی در مورد تلویزیون تعاملی سینا

پایان گزارش/


وزارت آموزش و پرورش و لزوم شفاف سازی در مورد تلویزیون تعاملی سینا

سه شنبه, 04 دی 1397 10:10 خوانده شده: 518 دفعه

در همین زمینه بخوانید: