صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

´اداره کل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش مستندات خود در مورد قانونی بودن بیمه آتیه سازان حافظ را منتشر کند "

به جای فشار به معلمان در مورد بیمه تکمیلی ردیف مستقل " رفاه " در بودجه آموزش و پرورش تعریف و عملیاتی کنید!

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم در مورد بیمه تکمیلی معلمان و اعتراضات

ابلاغ شرایط جدید بیمه تکمیلی واکنش های مختلفی را در میان فرهنگیان ایجاد کرده است .

برخی از تشکل های صنفی حتی در این زمینه اقدام به صدور بیانیه کرده اند .

در این زمینه کمپینی با نام " نه به بیمه تکمیلی ناکارآمد " تشکیل شده است که تاکنون و به گفته طراحان این پویش عدد آن از 33 هزار نفر گذشته است هر چند با توجه به گفته مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش که پیش بینی کرده است میزان پوشش این بیمه به یک میلیون و پانصد هزار نفر خواهد رسید قابل تامل است .

« صدای معلم » در 8 آبان ماه سال جاری بخشنامه ای را مبنی بر" غیر قانونی بودن فعالیت شرکت آتیه سازان حافظ در حوزه بیمه درمان تکمیلی " منتشر نمود . ( این جا )

پس از انتشار این خبر ؛ « مهدی ریاحی فر » مدیر عامل این شرکت توضیحاتی را ارائه کرد . ( این جا )

موضع مسئولان وزارت آموزش و پرورش در برابر این خبر سکوت بود .

« صدای معلم » در 19 آبان ماه و کمی مانده به پایان قرارداد وزارت آموزش و پرورش با بیمه آتیه سازان حافظ در گزارشی نوشت . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

" « صدای معلم » لازم می بیند در این مورد نکات و پرسش هایی را مطرح کند : تاکنون معلمان از هر گونه کمک های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم مانند سایر کارکنان دولت محروم بوده اند

1- جوابیه ارسالی از سوی وزارت بهداشت بوده است .

پرسش ما این است که مگر وزارت بهداشت متولی بیمه کشور است ؟

اگر این چنین است پس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این میان چه کاره است یا چه وظایفی را بر عهده دارد ؟

2- در بند 1 عنوان شده است :

" همان گونه که در نظریه شماره 2169 – 86 / م / 1826 مورخ 8 / 11/ 1386 معاونت حقوقی ریاست جمهوری و نامه شماره  407 / 2000 مورخ 20 / 12 / 87 دیوان محاسبات کشور تصریح شده است ، فعالیت شرکت آتیه سازان حافظ در سطح کارگزاری  بیمه های تکمیلی درمان مجاز و منطبق با قانون است .

در این بند تصریح شده است که بیمه شرکت آتیه سازان حافظ در سطح کارگزاری است .

از نظر قوانین بیمه مرکزی ، کارگزار بیمه دلال فروش بیمه در بین بیمه گرهای مختلف است .

در این زمینه لازم است به برخی مواد مصرح در  " ضوابط اعطاي پروانه كارگزاري رسمي بيمه مستقيم " اشاره گردد :

ماده ۱۱-   كارگزار بيمه مجاز است براي اخذ پوشش بيمه صرفاً به مؤسسات بيمه مجاز موضوع بند ۴ ماده ۱ اين آيين‌نامه مراجعه نمايد.

ماده ۱۷- كارگزار بيمه مكلف است قانون تاسيس بيمه مركزي ايران و بيمه‌گري، آيين‌نامه‌هاي مصوب شوراي عالي بيمه و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هاي ابلاغي بيمه مركزي و ساير قوانين و مقررات كشور در خصوص فعاليت دلالي را رعايت نمايد.

ماده ۲۳- كارگزار بيمه مجاز به دريافت حق‌بيمه به هيچ نحوي از انحاء اعم از نقدي، چك بانكي در وجه حامل يا به نام خود و طرق ديگر نيست مگر اين كه از مؤسسه بيمه مربوط اجازه­نامه كتبي داشته باشد كه در اين صورت، پرداخت حق‌بيمه به كارگزار بيمه در حكم پرداخت حق‌بيمه به مؤسسه بيمه است و مؤسسه بيمه مسئول جبران خسارات وارده خواهد بود.

ماده ۲۴- كارگزار بيمه حق دريافت خسارت بيمه­گذار يا ذينفع را از مؤسسه بيمه ندارد. مؤسسه بيمه موظف است خسارت را در وجه بيمه‌گذار و يا ذينفع يا به حواله كرد پرداخت نمايد.

ماده ۲۵- كارگزار بيمه حق ندارد از خسارتي كه مؤسسه بيمه به بيمه‌گذار يا ذينفع مي‏پردازد مبلغي به هر عنوان دريافت دارد . « صدای معلم » انتظار دارد تا منابع پایدار در بودجه آموزش و پرورش همچون سایر نهادها و دستگاه ها باید پیش بینی شوند

صراحتا ؛  آیا کسر " حق بیمه " که از طریق وزارت آموزش و پرورش و از حساب فرهنگیان صورت می گیرد مطابق با ماده 23 این قانون است ؟

اگر چنین است شرکت آتیه سازان حافظ از کدام موسسه بیمه اجازه نامه کتبی دارد ؟

3- در بند 2 از " تاییدیه قانونی " صادره از سوی دبیرخانه شورای عالی سلامت آمده است :

" طبق ماده 2 اساسنامه سازمان بیمه سلامت ( موضوع تصویب نامه شماره  102828 / ت 47644 ه مورخ 22 / 5 / 91 هیات وزیران ) کلیه امور ، وظایف و فعالیت های مربوط به بیمه سلامت در سازمان بیمه سلامت متمرکز شده است . از طرفی مطابق بند ه ماده یک اساسنامه مذکور تصریح شده است که شرکت های بیمه تجاری و غیرتجاری صرفا با رعایت مصوبات شورای عالی بیمه سلامت مجاز به ارائه خدمات بیمه پایه و مکمل درمان می باشند ...

در این بند به مصوبات شورای عالی بیمه سلامت استناد گردیده است .

گزارش صدای معلم در مورد بیمه تکمیلی معلمان و اعتراضات

پیشنهاد ما به معلمان خروج از این بیمه و یا قهر کردن با آن نیست !  پرسش صدای معلم این است که نسبت شورای عالی بیمه با این شورا چیست ؟

مگر قرار است در یک قلمرو چند نفر حکمرانی کنند ؟

این گونه " موازی کاری های " که نظایر آن در سایر بخش ها و ارکان این سیستم ها ساری و جاری است قرار است کم متوقف شده و منابع سیستم در جهت درست و سازنده قرار گیرند ؟

« صدای معلم » از پاسخ شورای عالی سلامت و نیز شرکت بیمه آتیه سازان حافظ جهت تتویر افکار عمومی و احترام به حقوق قانونی ذی نفعان استقبال می کند .

به تازگی « گودرز کریمی فر » مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به انتقادات معلمان ضمن تکرار مواضع قبلی در پاسخ به وضعیت قانونی بودن این بیمه گفته است که  این بیمه کاملا قانونی است و حتی اسناد مبتنی بر این موضوع موجود است.

هر چند این خبرنگار محترم در پرسش خود به جای استناد به موارد قانونی و بخشنامه صادره از سوی بیمه مرکزی در مورد غیرقانونی بودن از  واژه " شایعات " استفاده کرده است که پیشنهاد این رسانه به چنین خبرنگارانی مطالعه و پژوهش بیشتر است تا با دست " پر " با مسئولان گفت و گو کنند .

گزارش صدای معلم در مورد بیمه تکمیلی معلمان و اعتراضات

درخواست صدای معلم از این مقام وزارتی و نیز معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش آن است که در اسرع وقت اسناد مورد ادعای خود را جهت تنویر افکار عمومی منتشر کنند .

اما مشکل اصلی آن است که در وزارت آموزش و پرورش اساسا ردیف های مستقلی در بودجه برای چنین موضوعاتی در نظر گرفته نمی شوند و مسئولان این وزارتخانه هم تا حد امکان سعی می کنند که فشار را روی معلمان که به لحاظ مالی ضعیف و آسیب پذیر هستند متمرکز کرده و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند .

پیشنهاد ما به معلمان خروج از این بیمه و یا قهر کردن با آن نیست !

این وظیفه ذاتی مسئولان این وزارتخانه است که باید رفاه لازم را برای امنیت و ثبات فکری و روانی معلمان فراهم کنند .

تاکنون معلمان از هر گونه کمک های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم مانند سایر کارکنان دولت محروم بوده اند . هر چند این خبرنگار محترم در پرسش خود به جای استناد به موارد قانونی و بخشنامه صادره از سوی بیمه مرکزی در مورد غیرقانونی بودن از  واژه " شایعات " استفاده کرده است که پیشنهاد این رسانه به چنین خبرنگارانی مطالعه و پژوهش بیشتر است تا با دست " پر " با مسئولان گفت و گو کنند

گزارش صدای معلم در مورد بیمه تکمیلی معلمان و اعتراضات

حتی بسیاری از موارد قانونی مندرج در قانون مدیریت خدمات کشوری به علت کمبود اعتبارات و یا فقدان درآمدهای اختصاصی برای معلمان اجرا نمی شود .

« صدای معلم » انتظار دارد تا منابع پایدار در بودجه آموزش و پرورش همچون سایر نهادها و دستگاه ها باید پیش بینی شوند.

اکنون بهترین فرصت برای آزمون صداقت نمایندگان مجلس در برخورد با مطالبات قانونی معلمان است که چنین درخواستی را از مسئولان سازمان برنامه و بودجه داشته باشند .

پایان گزارش/


 گزارش صدای معلم در مورد بیمه تکمیلی معلمان و اعتراضات

جمعه, 14 دی 1397 ساعت 23:01 خوانده شده: 443 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
علی 1397/10/15 - 06:13
بالاخره زحمات دولت تدبیر و کلید نتیجه داد و بوی گلابی های برجام در تهران پیچید و ملت از این بوی خوش در حال استفاده کردن می باشند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/15 - 08:41
یادمون نرفته که میگفتن برجام باید بیاد تا مشکل آب خوردن مردم حل شه؟
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/10/15 - 20:56
فقط گلابی یادتون نره
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/10/16 - 09:15
پیشنهاد واقعا عالی بود اما بعید میدانم این دولت اجرا کنه انشاا...1400!!!!
پاسخ + +3 0 --
رحمت مومن نژاد 1397/10/15 - 11:02
در اداره انجمن اولیاء و مربیان یکی از این اداره کل ها در زمان آقای فولادوند...رئیس اداره انجمن اضافه کار یکی از همکاران منتقد و توانمند و چهره شناخته شده ی اجتماعی و فرهنگی و اصلاح طلب که از بدلیل این باندبازی ها و قوم گرایی ها و فامیل سالاری ها به جای قرار گرفتن در جایگاه شایسته ی خودش کارشناس شده را نزدیک یک سال قطع کرد به دلیل انتقاد و مطلب انتقادی نوشتن...حالا با این وضعیت جیب معلم رو نزنند ...ردیف مستقل " رفاه " پیشکش!!
پاسخ + 0 0 --
صمد قاسمی پور 1397/10/16 - 12:43
واقعاً جای تأسفه!!در این اوضاع اقتصادی یکی از بدترین اهرم های شکنجه روحی و روانی رو انتخاب کرده اند...باورم نمیشه در این دولت اینگونه حقوق شهروندی و شایسته سالاری نادیده گرفته میشه!!
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/10/16 - 16:59
تا اون موقع می ترسم گلابیهای دولت تزویر و کلید خراب بشه پس خواهش می کنم زودتر گلابیهای برجام را بچینید و به فرهنگیان فلاکت زده برسونید
پاسخ + +2 0 --
سعید 1397/10/15 - 13:28
شما چقدر ساده اید .کریمی فر مدیر کل تعاون و رفاه وزارت و الهیار معاون پشتیبانی خیلی زرنگ تشریف دارند . با روش صندوقی حتی نگاهشان به بیمه و درمان فرهنگیان تجاری است و دارند از قبل این روش می خورند . به جای اینکه بیایند با بیمه ای مانند ایران و ... قرار داد ببندند که خدمات ارائه کند آمده اند با بیمه بی نام و نشان و ناکارآمدی مانند آتیه سازان قرار داد بسته اند که به روش صندوقی او فقط کارمزد اسناد هزینه شده را می گیرد و اصل مبلغ کسر شده فرهنگیان نزد آموزش و پرورش می ماند تا آنها برای خودشان بخورند و شاد باشند . متاسفم چرا کسی در این آموزش و پرورش روی این مطلب کلید نمی کند و چرا رسانه ها پیگیر حقوق فرهنگیان نیستند .
چرا حراست پیگیر دخل و خرج بیمه فرهنگیان نیست ؟
فرهنگیان به گوش باشید که دارند شما را استثمار می کنند
پاسخ + +3 0 --
کاکتوس 1397/10/15 - 18:42
پور سلیمان دولت محبوب شما در اولین اقدام دندانپزشکی رو از بیمه طلایی حذف کرد و بعد هر سال موجب کمرنگ شدن این بیمه شد و این خرابی در دوران بطحایی تکمیل شد الان نفری 70 هزار تومان حالا سوال اینکه شما که میدونستی این دولت. اعتقادی به اموزش و پرورش دولتی و بیمه و خدمات نداره برای چی حمایت کردی که الان داری انتقاد می کنی؟ یادته به همراه شهسوارزاده مغز متفکر چه قدر از دولت حمایت می کردی؟
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/10/15 - 22:13
فقط میتوانم بگویم خدا لعنتشان کنه ومعلمان هم که کاملا بخار خود را ازدست داده اندو کوچکترین اعتراضی هم نمیکنند.بپاخیزیم واز حق ناحق شده خود حمایت کنیم با سکوت ومدارا نه تنها چیزی درست نمیشود بلکه روز به روز قوانین ظالمانه جدید مانند بیمه تکمیلی جدید که ارزش برنزی هم ندارد به ما تحمیل میکنند
پاسخ + +3 0 --
حسینی 1397/10/16 - 00:14
عجب وضعی شده من معلم با۲۸ سال سابقه کار امروز که هنوز ۱۶ برج است حقوقم ته کشیده،ومجبورم بروم قرض کنم.به عمرم این جور تورمی به یاد ندارم.این تورم کارمندان جزء مثل ما رابه خاک سیاه نشاند.
پاسخ + +2 0 --
عمران 1397/10/16 - 23:42
پورسلیمان اگه آلزایمر نداری یادت بنداز حمایتت های بدریغت از دولت تزویر وکلید رو تا زمانی که امثال تو صاحب رسانه اند وضع همینه معلم جماعت چند ماه بعد خزعبلات جدیدی از شما در ای سایت خواهند دید میدونم منتشر نمیکنی ولی لااقل خودت میبینی وحذف میکنی وسر سوزنی خجالت میکشی مارو دست نداز
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/19 - 08:01
هر کس مسئول اعمال خویشتن است. برون افکنی نکنید.
نتیجه جامعه کج مدار حضرتعالی هستید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/30 - 11:34
مشکل اینه آتیه سازان بیمه نیست و کارگزاری رسمی بیمه هم طبق قانون بیمه مرکزی نیست
و عملا تحت نظارت بیمه مرکزی نیست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور