صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

صدای معلم : سال 96 بودجه پژوهشی وزارت علوم هشتصد و شصت و دو میلیارد تومان بوده به صورت مجزا و وزارت بهداشت بودجه های جداگانه داشتند. وزارت آموزش و پرورش در اینجا چه جایگاهی دارد؟ چرا در بودجه ها جایگاه مستقلی برای بودجه پژوهشی وزارت آموزش و پرورش تعریف نمی شود ؛ دلیلش چیست؟ مگر خاستگاه پژوهش در آموزش و پرورش و دانش آموزان و معلمان نیستند ؟

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش : بودجه ما امسال ده میلیارد و صد میلیون تومان است که بخش زیایدی از آن در هیات علمی دیده شده است !

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ به مناسبت هفته بزرگداشت پژوهش نشست خبری در سالن همایش خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار گردید .

در این نشست قرار بود « حیدر تورانی » سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی  و « فرهاد کریمی » رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش پاسخ گوی پرسش های خبرنگاران باشند اما سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بدون هر گونه توضیح و یا عذرخواهی از حضور در این نشست خودداری کرد .

در این نشست ، « صدای معلم » پرسش هایی را مطرح کرد .

بخش نهایی را می خوانید .

بودجه پژوهشی و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در سال 98

صدای معلم :

ببخشید آقای کریمی ما نمی خواهیم در مورد معلم تمام وقت بحث تئوریک بکنیم. بحث واقعیت است. بحث عمل گرایی است. بحران کمبود معلم در آموزش و پرورش مسئولین را به این نتیجه رسانده که از همین معلمان استفاده بکنند و آن ها را بیاورند سی و شش ساعت تدریس بکنند. سی و شش ساعت تدریس بکنند نه پژوهش !

 آموزش و پرورش ما پژوهش محور نیست. اگر پژوهش محور بود این وضعیت ما نبود !

این که آقای تورانی بگذارد برود و دیگری کنسل بشود و...

 جایگاه پژوهش همین جا مشخص می شود. آن چیزی که طراحان معلم تمام وقت به دنبال آن هستند آن چیزی نیست که شما می گویید پیش نویس بیاورند. منتها اینها چون با فشار افکار عمومی مواجه شدند عقب نشینی کردند.

 شنیده شده است که سازمان امور اداری و استخدامی  چیزی که وزارت آموزش و پرورش خواسته است را ابلاغ نکرده اند از تبعاتی که دارد.

شما به عنوان مسئول پژوهشگاه به من پاسخ بدهید که آیا از شما استعلام گرفته اند ؟

 اگر استعلام نگرفته اند پس فلسفه ورودی پژوهشگاه برای چیست؟ پژوهشگاه را برای چه درست کرده اند که چهار تا پایان نامه درست کنند بگذارند در بایگانی و تمام شد رفت و...

بودجه پژوهشی و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در سال 98

کریمی :

قاعدتا هر مصوبه ای بخواهد در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح بشود بنده به عنوان مسئول پژوهشگاه در شورای عالی عضویت دارم. حتما آن پیش نویس را به ما ارائه می دهند و ما می خوانیم و اظهار نظر می کنیم. تا این لحظه در شورای عالی آموزش و پرورش که مهمترین مرجع تصمیم گیری است و خیلی از مصوبات آموزش و پرورش از این شورا می گذرد هیچ نوع بحثی در این مورد به عمل نیامده است. هیچ نوع پیش نویسی مطرح نشده است. حتی در شورای عالی هم هیچ حرف و حدیثی برای طرح معلم تمام وقت صورت نگرفته است. ممکن است در ذهن برخی ار افراد باشد . بیست سال قبل که من این بحث را شنیدم ایده این بود که معلم تمام وقت باشد اما بیست و چهار ساعت تدریس کند و مابقی ساعت را در مدرسه حضور داشته باشد برای رفع رجوع مسائل و مشکلات تدریس و نگاه به مسائل دانش آموزان. به نظر من این ایده، ایده بدی نیست. در دانشگاه استاد یار دوازده یا هشت ساعت کار تدریس دارد مابقی ساعت را در دانشگاه حضور دارد برای فعالیت های دیگر.

 

کریمی :

باید چیزی به عنوان یک پیش نویس مطرح بشود تا این لحظه من چیزی در این رابطه دریافت نکرده ام. تا جایی که من در جریان هستم خیلی از بحث هایی که در آموزش و پرورش می شود از ما در پژوهشگاه استعلام می گیرند . آیا پژوهشی وجود دارد  ؟ آیا این پژوهش هست ؟  اگر پژوهشی وجود ندارد آن را تولید کنیم . سوابق زیادی در این زمینه ها وجود دارد. حتی در مورد سمپاد در سال 94 یک کار مطالعه تطبیقی انجام دادیم در مورد مدارس سمپاد، استعدادهای درخشان در دنیا چگونه است....

 

صدای معلم :

شما کارتان در پژوهشگاه چیست ؟

 

کریمی :

در پژوهشگاه اگر به اساسنامه نگاه کنیم مسئولیت داریم زمینه های تصمیم گیری درست را در آموزش و پرورش فراهم کنیم. یکی از کارهایی که در این مدت پیگیری کردیم خواستیم ارتباط خیلی محکمی با حوزه ستادی برقرار کنیم ، با معاونین وزیر و اعضای سازمان ها. ما هیچ طرح پژوهشی مان تصویب نمی شود مگر این که نماینده حوزه ستادی یا بهره بردار یا خودش یا نماینده تام الاختیارش پشت میز بنشیند و بگوید من این طرح را نیاز دارم. این طرح های ما الکی و هوایی نیست. حتما این طرح ها توجیه دارد. یا به نیاز وصل است  ، نیازی که حوزه ستادی اعلام می کند یا به نیازی وصل است که گروه پژوهشی متبحر ما  اقدام می کند. از طرف دیگر در زمینه نیازسنجی ها تعیین عناوین و پژوهش ها و اولویت ها هم کارهای خیلی زیادی انجام دادیم که در سایتمان درج شده است.

 ارتباط مان با استان ها را داریم تقویت می کنیم که بیش تر از این با ما مرتبط باشند در امر نظارت بر پژوهش ها، ارتباط با مدرسه را داریم خیلی سرمایه گذاری می کنیم. معلم پژوهنده را خیلی تحویل گرفتیم و جدی است و سند تحول.

این مجموعه پژوهش های ما در مورد سند تحول است. ما سی و چهار تا پژوهش در خصوص اجرایی کردن سند تحول انجام دادیم که لیستش در آنجا آمده است. گزارش عملکردهایی که داشتیم  تقریبا بالغ بر سی و پنج نوع عملیات در پژوهشگاه رخ داده است. البته به آن انتقاد هم وارد است. پژوهشگاه ما در مقایسه با پژوهشگاه های دیگر مخصوصا پژوهشگاه های وابسته به وزارت علوم بسیار بسیار بیشتر کار کرده است. هم به لحاظ پژوهش هم به لحاظ فعالیت های از نوع گسترش فرهنگ پژوهش.

بودجه پژوهشی و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در سال 98

صدای معلم :

سال 96 بودجه پژوهشی وزارت علوم هشتصد و شصت و دو میلیارد تومان بوده به صورت مجزا و وزارت بهداشت بودجه های جداگانه داشتند. وزارت آموزش و پرورش در اینجا چه جایگاهی دارد؟ چرا در بودجه ها جایگاه مستقلی برای بودجه پژوهشی وزارت آموزش و پرورش تعریف نمی شود ؛ دلیلش چیست؟ مگر خاستگاه پژوهش در آموزش و پرورش و دانش آموزان و معلمان نیستند ؟

 

کریمی :

کمبود کلی بودجه در کشور هست. بحث هایی وجود دارد . زمانی هم که درباره بودجه بحثی مطرح می شود این موضوعات مورد توجه قرار می گیرد. به قول بعضی دوستان به دلیل تغییر شرایط تحریمی و کمبود بودجه ، پژوهش جزء بخش هایی است که فعلا در حالت پایداری نگه داشته شده تا بودجه همین گونه باقی بماند تا ببینیم چه اتفاقی می افتد. ولی علیرغم کمبود بودجه ای که داریم دوستان بزرگوار در جریان باشند که پژوهشگاه با تمام قدرت و همه امکانات خودش فعالیت می کند ، کارهایش را انجام می دهد ظرفیت های اجرای اش را فعال کرده است. حتما اگر بودجه ای در اختیار ما قرار بگیرد از آن بودجه به نحو درست استفاده خواهیم کرد. دیروز هم خدمت دکتر برومند عرض کردم که وزارت علوم باید در مورد پژوهشگاه های دستگاه های اجرایی مانند پژوهشگاه ما عنایت بیشتری داشته باشند تا این پژوهشگاه هم بتواند کمکی بکند به همه مسائل آموزش و پرورش و بتواند بیش تر از پیش وظایف خود را به نحو احسنت انجام بدهد.

 

صدای معلم :

بودجه امسال پژوهشگاه در سال 98 چقدر تعریف شده است؟

 

کریمی :

ده میلیارد و صد میلیون تومان ،خیلی ضعیف است. البته بخش زیادی از این بودجه در هیئت علمی دیده شده ما از این بودجه به استان ها هم کمک می کنیم.

ان شاء الله شرایط کشور بهتر بشود ما بتوانیم بودجه پژوهشی بیشتری را در آموزش و پرورش هزینه کنیم ، به همین سمت هم می رویم. بحث یک درصد را خیلی پیگیر هستیم که فعال کنیم و از آن ظرفیت استفاده کنیم ، جلسات متعددی را داشتیم . یک درصد بودجه حوزه ستادی.  ظرفیت های خوبی وجود دارد که انشاءالله بشود از این ظرفیت ها استفاده کرد در جهت پژوهش و مخصوصا تامین زیرساخت های اجرای زیر نظام در نظام ارزشیابی چون یک فاز برنامه خیلی متفاوت  و متحولی را به دنبال داشته باشد و پیگیری بشود.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش اول


بودجه پژوهشی و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در سال 98

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 15:33 خوانده شده: 186 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/10/17 - 11:19
مبارکشون باشه حقوق مزایای بالا بنام معلم بکام...
بنام اصلاحات به کام امثال نوبخت و واعظی و...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور