صدای معلم

گفت و گو با حمیدرضا قائم پناه دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ؛

چرا در هزینه های غیر از آموزش و پرورش بحث بیت المال را مطرح نمی کنید؟ چرا نگاه هزینه ای به آموزش و پروش دارید؟

گروه گزارش/

بحث خرید خدمات آموزشی و سخنان رئیس جمهور واکنش های متفاوتی را در میان فرهنگیان ایجاد کرده است .

آخرین وضعیت که توسط سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان شده است این است که اعضای کمیسیون به تمامی تبصره‌های لایحه بودجه که به موضوع خصوصی‌سازی آموزش و پرورش از جمله تبصره مربوط به خرید خدمات آموزشی بود، رأی حذف دادند. ( این جا )

در این راستا « صدای معلم » گفت و گویی را قبلا با « حمیدرضا قائم پناه » دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان انجام داده بود که از نظر می گذارنید .

خرید خدمات آموزشی و خصوصی سازی در آموزش و پرورش و گفت و گوی صدای معلم با حمیدرضا قائم پناه دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان

صدای معلم :

ابتدا در مورد طرح خرید خدمات آموزشی توضیحاتی را ارائه بدهید؟

 

قائم پناه :

ببینید رئیس‌جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس در بحث آموزش‌ و پرورش عنوان کرد:‌ ما برای هر دانش‌آموزی به طور متوسط در سال آینده 4 میلیون تومان از خزانه مردم و بیت‌المال هزینه می‌کنیم البته به طور متوسط. در حالی که اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان این کار را انجام دهند، حداکثر یک میلیون تومان می‌شود. چهار برابر بیشتر، از پول بیت‌المال برای یک دانش‌آموز هزینه می‌کنیم در حالی که می‌توانیم این را ارزان کنیم.

در راستای همین سیاست در لایحه بودجه 98 آمده است:‌دولت مکلف است از ابتدای سال تحصیلی 98-99 سالانه 10 درصد از دانش‌آموزان تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش را به صورت خرید خدمات از بخش غیردولتی واجد شرایط و ذی‌صلاح و به صورت آموزش رایگان علاوه بر تعداد دانش‌آموزان مشمول فعلی اداره کند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

به نظر می‌رسد با اجرای این سیاست، طرح "خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی" که هم‌اکنون در حال اجراست و با مصوبه مجلس فقط به مناطق محروم محدود شده بود از سال تحصیلی آینده جدی‌تر اجرا شده و دیگر به مناطق محروم هم محدود نخواهد بود. " باید برای آموزش و پرورش تعریف درست و حسابی داشته باشیم و آموزش و پرورش را اولویت اول کشور ببینیم و اگر این کار را نکنیم همه قسمت‌ها آسیب می‌بینند. این همه آسیب‌های اجتماعی مربوط به همین است که ما در مدرسه خرج نمی‌کنیم بعد مجبوریم در آسیب‌های اجتماعی آن را خرج کنیم "

حالا بنده به این شکل ورود کنم که خرید خدمات آموزشی یعنی خصوصی‌سازی آموزش‌ و پرورش.ببنید خرید خدمات به معنای خصوصی سازی است که عده ای در فهم این موضوع مقاومت می کندن اما چیزی خارج از این نیست.

یعنی استفاده از معلمان با حقوق 500 تا 700 هزار تومان. هم‌اکنون با اجرای این طرح وضعیت نامناسبی را در برخی مدارس کشور داریم و ده‌ها هزار معلم توسط وزارت آموزش و پرورش در دو یا سه سال گذشته به عنوان خرید خدمات به کار گرفته شده‌اند.

خرید خدمات آموزشی برای 10 درصد از دانش‌آموزان یعنی بیش از یک میلیون و 500 هزار دانش‌آموز را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

همان طور که در ابتدای صحبت هایم اشاره ای داشتم،جناب آقای روحانی هنگام تقدیم لایحه بودجه۹۸ عنوان کردند که ما برای هر دانش آموز در سال اینده به طور متوسط ۴میلیون از بیت المال هزینه میکنیم.تاکید جدی بر واژه بیت المال داشتند،

آیا هزینه های کشور به جز بیت المال هم مگر هست؟

چرا در هزینه های غیر از آموزش و پرورش بحث بیت المال را مطرح نمی کنید؟

چرا نگاه هزینه ای به آموزش و پروش دارید؟

مقام معظم رهبری بارها تاکید داشتند که هر چه برای آموزش و پرورش هزینه بشود، جا دارد. چرا که این یک نوع سرمایه گذاری است.

و دفاع رئیس جمهور ازین طرح، صرفا یک دفاع اقتصادی است و بر این باورند که می خواهیم هزینه را کم کنیم تا کیفیت بالا برود.

جناب آقای رئیس جمهور از شما که یک شخصیت علمی هستید چنین حرفی بعید است.

این حرف که اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان این کار را انجام دهند، حداکثر یک میلیون تومان می‌شود و چهار برابر بیشتر، از پول بیت‌المال برای یک دانش‌آموز هزینه می‌کنیم در حالی که می‌توانیم این را ارزان کنیم،حرفی غیر منطقی است.

بنده سوالم این است جناب آقای رئیس جمهور! اگر پول بیت المال اگر پول دولت برای تعلیم و تربیت برای آموزش و پرورش خرج نشود، پس کجا می خواهد خرید شود؟

در حالی که مسئله آموزش و پرورش باید جزء اولویت های اول کشور باشد.

 

صدای معلم :

آیا طرح خرید خدمات آموزشی مبنای قانونی دارد؟

خرید خدمات آموزشی و خصوصی سازی در آموزش و پرورش و گفت و گوی صدای معلم با حمیدرضا قائم پناه دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان

قائم پناه :

از هر زاویه ای که ما نگاه می کنیم تصمیم دولت بابت خصوصی سازی و خدمات آموزشی، مغایر قانون اساسی است.

لذا باید برای آموزش و پرورش تعریف درست و حسابی داشته باشیم و آموزش و پرورش را اولویت اول کشور ببینیم و اگر این کار را نکنیم همه قسمت‌ها آسیب می‌بینند. این همه آسیب‌های اجتماعی مربوط به همین است که ما در مدرسه خرج نمی‌کنیم بعد مجبوریم در آسیب‌های اجتماعی آن را خرج کنیم.

در بودجه سال ۹۸ دولت گفته ده درصد را در بخش آموزشی و آموزش و پرورش واگذار کنیم که دولت پولش را به بخش خصوصی بدهد و این بخش را اداره کند. این کار درستی نیست و مغایر قانون اساسی و قانون برنامه ششم و همچنین مغایر شان معلم و مجلس است. دولت اشباه بزرگی را در این قضیه مرتکب شده و باید نمایندگان مجلس سعی در اصلاح آن داشته باشند.

 

صدای معلم :

در برنامه ای معاون وزیر اشاره به ماده 25 برنامه ششم داشتند که بر اساس آن می توان چنین طرحی را انجام داد. مسئله آموزش و پرورش باید جزء اولویت های اول کشور باشد

 

قائم پناه :

بایستی عرض کنم که در انتهای همین ماده 25  که ایشان اشاره کردند، آورده شده در اجرای این بند واگذاری مدارس دولتی ممنوع است.

این از یک سو اما از طرفی دیگر در ماده 63 برنامه ششم توسعه تاکید شده که سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان موظفند به منظور ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت جذب معلم از طریق دانشگاههای فرهنگیان و شهید رجایی انجام گیرد.

لازم است اضافه کنم افرادی که در این دو دانشگاه قبول میشوند، باید چهارسال مهارت ها و حرفه ای معلمی را یادبگیرند.

حال چطور می شود و چطور می توانیم با نام خصوصی سازی و خرید خدمات آموزشی فردی را بیاوریم که روز اول معلمی اوست؟

آموزش یک حرفه است ،یک تکنیک است،مهارت است.

سوال بنده از دولت این است که آیا نگاه پیمانکاری و بنگاهی به مدارس و آموزش و پرورش درست و منطقی است؟

آیا این نگاه کیفیت و عدالت آموزشی را قربانی نمی کند؟

عنایت داشته باشید که مدرسه زاهدان هم یک مدرسه غیر انتفاعی بود،اما دریغ از یک کپسول آتش نشانی.

لذا با توجه به جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات و فراکسیون فرهنگیان مجلس که تمام احکام مربوط به خرید خدمات آموزشی و واگذاری آموزش و پرورش به بخش خصوصی حذف شده و قرار است  این مسئله به کمیسیون تلفیق ارائه می‌شود تا به صحن علنی مجلس برود،امیدواریم که نماینگان این اشتباه دولت را با حذف طرح، اصلاح نمایند.

اما مسئله بعدی بحث نظام رتبه بندی معلمان است. در حالی که برای اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است، دولت در لایحه بودجه ۹۸ فقط ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است و با توجه به این که در سقف دوم بودجه لحاظ شده است،امید و اراده ای در اجرای این طرح از سوی دولت دیده نمی شود. مدت هاست درباره اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان صحبت می‌شود و فرهنگیان منتظر اجرای آن هستند، اما متاسفانه در عمل اتفاقی نمی‌افتد.

پایان/

چهارشنبه, 19 دی 1397 21:27 خوانده شده: 501 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
حسن درویشی 1397/10/20 - 06:21
پرسیده شده بیت المال اگر در آموزش و پرورش خرج نشود در کجا باید خرج شود؟ احتمالا در پرداخت حقوق های نجومی و پرداخت هزینه ی بریز وبپاش های دولتی و پرداخت هزینه های سفرهای غیر ضرروی خارجی مسئولان ومدیران دولتی و ایضا پرداخت حقوق مزایای نجومی مدیران شرکتهای خصولتی
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1397/10/20 - 10:19
حکومت ها وکشورها هرچه دارندازتلاش ورنج معلمین است هرچه درزمینه تربیت مهندسین ودکترها وکارمندان بانک وریس وروسا همه وهمه صنعت وتکنولوژی و..هرچه دارندمدیون زحمان معلم انداما اکنون به بالا ها رسیده اند بس که نا سپاس انداین قشرزحمت کش را ازیاد برده اند.میبینیدوقتی یک رییس بانک میخواهد وام بدهدبه معلم ،استخاره میکندبدهم یا ندهم .!همه کسانی که در راس حکومت ها هستندمدیون زحمت وتلاش معلمین هستند.اما اکنون که به بالا بالا ها رسیده اند بس که نا سپاس اند معلمین را ازیاد برده اند.امیدوارم ...
پاسخ + +7 0 --
حسن پور 1397/10/20 - 10:55
ما نمی دانیم به روحانی رای دادیم یا به نوبخت؟!
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1397/10/21 - 15:12
فعلا موشک مقدم بر آموزش است
پاسخ + 0 0 --
معلم قمی 1397/10/21 - 18:46
همکار عزیز موشک برای دفاع و بازدارندگی لازم است اما دولت به خوبی توانسته اذهان را از بقیه بودجه منحرف کند. هیهات از بودجه و دولتی که آموزش و پرورش را به خاک مذلت کشانده اند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور