صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

صدای معلم : قانون متعهدین خدمت در ماده پنجمش می گوید بعد از پایان تحصیل شما، گزینش می تواند این حکم شما را به جای این که تمدید کند لغو کند . تبعات این قانون چیست ؟ آیا موجب خودسانسوری و چندشخصیتی شدن دانشجو معلمان نمی شود ؟ آیا این قانون با تفسیرهای کش داری که از آن می شود راه را برای حذف معلمان منتقد باز نمی گذارد ؟

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم ( 6)

گروه گزارش/

« صدای معلم » در زمان سرپرستی « محمود مهرمحمدی » گفت و گوهایی را با ایشان انجام داد که به صورت مشروح منتشر گردید .

از آن جا که دکترین این رسانه گفت و گو و گسترش تفکر انتقادی است این روند در زمان ریاست « حسین خنیفر " رئیس جدید دانشگاه فرهنگیان ادامه پیدا کرد .

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ در نشست رسانه ای که « حسین خنیفر » رئیس دانشگاه فرهنگیان با خبرنگاران برگزار کرد صدای معلم نامه ای را برای گفت و گوی اختصاصی تسلیم ایشان نمود که بلافاصله و در کم تر از 24 ساعت این دعوت مورد قبول و پذیرش ریاست محترم این دانشگاه قرار گرفت .

این رسانه از مسئولیت شناسی و پاسخ گوئی آقای خنیفر و  آقای رحیمی رئیس روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان تشکر و قدردانی می کند .

« صدای معلم » از همه اساتید و دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان دعوت می کند با تعامل منطقی با این رسانه در جهت ارتقای وضعیت این دانشگاه تلاش و مطالبه گری موثر داشته باشند .

« صدای معلم » همچنین از رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهیید رجایی برای گفت و گو دعوت به عمل می آورد .

بخش ششم این گفت و گو را می خوانیم.

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

صدای معلم :

اینجا چه کار کردید؟

 

خنیفر :

اینجا کار من نیست. اینجا برای این اتفاق آموزش و پروش باید اقدام کند و وزارت علوم. دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت نیست بین صنعت و دانشگاه باید تسمه نقاله باشد ، الآن کویر است. کویر یادگیری است. صنعت دارد کار خودش را می کند به صورت سنتی و مونتاژ و این طرف هم دارد آموزش های نظری می دهد. یک فقدان آموزش های مهارتی ، دو فقدان نیازسنجی جامعه خدمات، کشاورزی و صنعت بین دانشگاه و سوم خود آموزش های غیر مهارتی . مهندس فیزیک، فیزیک بلد است اما این که برود به مهندسی مکانیک ، مکانیک بلد است دریغ از یک مهندس مخابرات نمی تواند یک کلیک دو پل را ببندد خوب این چه آموزشی است ؟

 در نظام تعلیم و تربیت آلمان بچه دو روز مدرسه می آید چهار روز به صنعت می رود. بعد از جنگ جهانی گفتند هر دبیرستان یک کارگاه ، هر دانشگاه یک کارخانه ؛ در نظام تربیت آلمان. نظام طیف استرالیا، نظام سی بی تی نظام شکوهمندی است در تربیت آدم های حرفه ای و مهارتی.

ما همه غافلیم و مدام بر سر یکدیگر می زنیم آموزش و پرورش چه کار کرد این چه کار کرد ؟ معلم چرا اینطوری شد دانشگاه فرهنگیان چرا این کار را کرد درد ما این نیست.

درد ما  زمانی است که برویم این الگوها را از اینها بگیریم.

امام علی می گوید :

حکمت، دانش، حرفه، مهارت گم شده است. حتی اگر منافق یا کافر است دستش را بگیر و بیاور. اقتباس های ما چیست ؟

 در این چهل سال چقدر دانشگاه بی خودی ایجاد شد ؟ گستردگی بیش از حد نظام دانشگاهی با دادن فارغ التحصیل بیکار و طلبکار.

 

صدای معلم :

ذهن ما این است که این بحثی که کارشناسان می گویند و جایی که اعلامیه حقوق بشر را خواندیم و راه کار سند تحول را خواندیم ؛ ما به عنوان یک معلم و شما به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان هر کدام وظایفی داریم. بسیاری از این سوالات که مطرح می کنیم وظیفه شما نیست و بحثی که در ابتدا کردیم بحث شما نبود. ما به عنوان یک معلم و شما به عنوان یک رئیس دانشگاه یک وظایفی داریم منهای عرقی که به مملکت مان داریم و وظیفه ای که به عهده ما است فقط بر حسب وظیفه باید تلاش کنیم برای تحقق این . چیزی که شما گفتید که سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی باید بالا برود ؛ شما چه برنامه هایی داشتید؟ فرمودید در صنعت کار کردید ولی پاسخی از شما نشنیدیم. شما فرمودید می توانم راحت تخلیه اطلاعاتی از شما بکنم ولی ما این توانایی را نداریم !

 گفتید تست هایی را خواندید که می توانید تخلیه اطلاعاتی بکنید اما ما این توانایی را نداریم.

 

خنیفر :

پاسخ شما به من پاسخ  در به شماست  در حالی که در این تست تشریح بشود کار با تست کار غربی هاست کار ما نیست.

 

صدای معلم :

اگر می خواهید پاسخ دهید بفرمایید و اگر نمی خواهید اصراری نداریم .

 منشور حقوق تکالیف دانشجو معلمان

بند 10  آن می گوید برخورداری از محیطی امن ، ایمن و آرام و بانشاط آکنده از صمیمیت، همدلی و اعتماد و درک متقابل و بند 12 آن می گوید اظهار نظر انتقادی ،منصفانه و تعالی جویانه درباره عملکرد مدیران و مسئولان دانشگاه در تمام سطوح و ارائه پیشنهادهای سازنده .

 

به نظر می رسد واکنش ها و بازخوردهایی که از دانشجویان می رسد از وجود یک فضای پلیسی و امنیتی که در آن حراست ها و گزینش ها و پرسنل  به شدت نقش مهمی دارد گلایه مند هستند .

اقدام شما برای تعدیل این وضعیت چیست ؟

قانون متعهدین خدمت در ماده پنجمش می گوید بعد از پایان تحصیل شما، گزینش می تواند این حکم شما را به جای این که تمدید کند لغو کند .

تبعات این قانون چیست ؟

آیا موجب خودسانسوری و چندشخصیتی شدن دانشجو معلمان نمی شود ؟

آیا این قانون با تفسیرهای کش داری که از آن می شود راه را برای حذف معلمان منتقد باز نمی گذارد ؟

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

خنیفر :

منشور حقوق تکالیف دانشجو معلمان منشور دقیق و محترمی است .

ما یک میلیون متر مربع  در کل کشور و نود و هشت پردیس مرکز داریم. یکی از برنامه های ما که بودجه تملک دارایی که تا الآن بیست و چهار میلیارد تصویب شده انشاءالله بهسازی ، مقاوم سازی و بازسازی است. در مورد بحث جو پلیسی آن طوری که غلیظ فرمودید من نشنیدم. اگر مواردی هست بگویید . دانشجو با من راحت است. منعکس می کنم حتی اساتید هم این گونه اند اعلام کرده ام که اصلا امضا نکنید فقط به من بگویید فلان استان و حتی تا الآن شاید بیش از دوازده استان بازرسین غیر محسوس فرستادم ، نه از حراست است نه از گزینش است ... به افرادی که اعتماد دارم و اطلاعات خیلی جالبی برای من آوردند. این قدر غلیظ نیست !

شاید یک جاهایی به علت دوری از شهر گفته اند که تا نه شب بیرون نباشید و دانشجو اعتراض می کند که من می خواهم آزاد باشم. من امنیت را برای آنها باید به وجود بیاورم که اتفاقی برای آنها نیفتد زیرا هجده ساله نوزده ساله هستند و جوان هستند و پخته نشده اند گول می خورند و اتفاقات این گونه بوده و چون اینها عادت به شبانه روزی ندارند و قوانین خاص خودش را دارد ساعات خاموشی دارد که بقیه بتوانند بخوابند. برای مطالعه سالن کتاب هست ولی اینها عادت نکرده اند . چون اتاق دارد فکر می کند می تواند تا ساعت دو بنشیند و چت کند. این مسائل هست و باید جا بیافتد. بچه های سال دوم و سوم و چهارم می دانند ولی بچه های سال اول تا آداپته بشوند این مشکلات وجود دارد که احساس می کنند تحت نظرند و کنترل می شوند.

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

صدای معلم :

در مورد ماده پنج قانون متعهدین به خدمت هم توضیحی بدهید؟

 

خنیفر :

با ما نیست. استخدام با آموزش و پرورش است. اصلا به ما ربطی ندارد.

 

صدای معلم :

بالاخره اینها از داخل فضای دانشگاه رصد می شوند؟

 

خنیفر :

خیر. دانشگاه بعد از فارغ التحصیلی هیچ گونه دخالتی در استخدام، پیمانی، رسمی، آزمایشی، لغو حکم و تثبیت حکم ندارد. اصلا حق دخالت ندارد. این را آموزش و پرورش تصمیم می گیرد. اگر دانشگاه یک شق هم بود از این شش ضلعی بله باز می گفتم ما مقصریم بد است یا خوب است.

 

صدای معلم :

من گزارش هایی که در زمان چهار سال تحصیل دانشجو معلمان می رسد می تواند ملاک باشد برای لغو حکم ، در فضایی که شما به وجود می آورید؟

 

خنیفر :

اگر یک مورد اتفاق افتاده به من بگویید من پاسخ بدهم.

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

صدای معلم :

یک پیشنهاد می دهیم. البته این را مقام رهبری هم اشاره کرده اند در مورد کرسی های آزاد اندیشی. شما در این پردیس هایی که 98 عدد است تریبون آزاد بگذارید. اجازه بدهید که رسانه ها در این تریبون های آزاد حضور داشته باشند و صحبت های دانشجو معلمان را منعکس بکنند. چون  قبلا به دانشگاه شهید رجایی رفتیم برخورد بسیار بدی داشتند برخوردی بدتر از دانشگاه فرهنگیان و گزارشی هم نوشتیم. شما به عنوان رئیس دانشگاه تمهیداتی را به عمل بیاورید که این تریبون های آزاد برگزار بشود و حرف های دانشجویان زده بشود. به عنوان صدای معلم بتوانیم بگوئیم که اگر در پردیس حضور پیدا کردیم و گفتند شما چرا اینجا آمدید  بگوئیم این دست خط آقای خنیفر است و مجوزی است که ایشان به ما داده اند یا به رسانه ها داده اند و یا اعلان عمومی بشود که رسانه ها برای حضور در این مجامع هیچ محدودیتی ندارند که حتما باید هماهنگ بشود از این صحبت هایی که مطرح است شما می توانید این قول را به ما بدهید ؟

 

خنیفر :

هماهنگی برای ورود به دانشگاه ها فقط در کشور ما نیست. ما هر کاری کردیم بعد از دو ساعت پشت در که وارد دانشگاه سوربن بشویم ما را راه ندادند. در آخر توانستیم از طریق دیگری وارد بشویم. از طریق سفیر این کشور وارد شدیم. فقط می خواستیم برویم داخل را ببینیم نمی گذاشتند.

 

صدای معلم :

شما به چه عنوان به آنجا رفتید؟ 

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

خنیفر :

ما به عنوان هیات علمی دانشگاه تهران رفته بودیم که ما را راه ندادند. دو ساعت پشت در دانشگاه در ظل آفتاب نشستیم تا به ما اجازه دادند وارد بشویم. فقط می خواستیم اتاق هونی کرمن را ببینیم و سالنی که دکتر علی شریعتی پایان نامه اش را آنجا داد دوست داشتم آنجا را ببینم.

مگر شما تا الآن مکاتبه ای کرده اید مانند الآن که گفتید می خواهم برای مصاحبه بیائیم و انجام شد. ما هم اینجا کارگزاریم و اینجا امانتی است دست ما که یک زمانی تحویل می دهیم. مدیریت ترمی است.  شما تقاضا کنید و بدهید. 

 

صدای معلم :

فصل هفتم راهکار 7 / 11 سند تحول بنیادین ؛ توسعه زمینه پژوهشگری و افزایش توانمندی های حرفه ای به شکل فردی و گروهی میان معلمان و تبادل تجارب و دستاوردها در سطح محلی و ملی و ایجاد فرصت های بازآموزی مستمر علمی و تحقیقاتی و مطالعاتی و برگزاری جشنواره های الگوی تدریس برتر ، اختصاص اعتبارات خاص برای فعالیت های پژوهشی معلمان. این مطلب را که خواندیم یاد یونسکو می افتیم : آموزش مادام العمر . آیا دانشگاه فرهنگیان در مسیر تربیت " معلم حرفه ای " حرکت می کند ؟

پس از ایجاد کرسی یونسکو ، معلمان به عنوان یادگیرندگان مادام العمر دانشگاه فرهنگیان سمت و سویی بین المللی به خود گرفتند. برای حفظ و تداوم این مسیر چه برنامه هایی دارید؟

 

خنیفر :

در مورد سند تحول و افزایش توانمندی های حرفه ای کارورزی و بازنگری محتوای برنامه ها را داریم ولی هنوز علنی نکردیم چون باید مطالعاتمان کامل بشود که در معاونت آموزشی دارد انجام می شود. در بحث پژوهشی معاونت پژوهشی خوب دارد به جلو می رود از جمله این کارگاه های پژوهشی به روش تحقیق داریم پیش می رویم. جشنواره ها در امور تدریس هر ساله برگزار می شود علاوه بر آن جشنواره فرهنگ رویش داریم . جشنواره ورزشی داریم که قبل از من تعطیل شده بود امسال آن را احیا کردیم. جشنواره ورزشی امسال در دانشگاه نسیبه برگزار شد که خبرنگاران نبودند ، آقای پورسلیمان هم نبودند .

 جشنواره ورزشی مانند ورزش های المپیک مشعل روشن کردند. دخترها و پسرها آمده بودند که هفت هشت روز طول کشید. این جشنواره ها را داریم هم بحث جسمی هم بحث روحی روانی و هم بحث تدریس داریم. درباره سمت و سوی بین المللی آموزش مستمر معلمان داریم تلاش می کنیم که بعد از تشکیل دانشگاه فرهنگیان این آموزش ها متاسفانه به سازمان پژوهش داده شد.

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

صدای معلم :

دانشگاه فرهنگیان سمت و سویی بین المللی به خود گرفت البته قبل از حضور شما. برای حفظ و تداوم این مسیر چه برنامه هایی دارید؟

 

خنیفر :

یکی از موارد انتصاب سرپرست امور بین الملل و معاون و کارمندانش است که این دفتر را احیا کردیم. دو سفر برای ما قرار داده اند که تمام هزینه ها را آن پرداخت می کند. از اساتیدی انتخاب کردیم که مسلط به زبانند و ورکشاپ می توانند ارائه بدهند و خودشان علاقمند به مباحث پداگوژی هستند و مطلوب هستند و کسی اعتراضی نکرد چون پیشکسوت هستند که برای دو سفر که یکی در اسفند ماه است و یک سفر در سال بعد به فنلاند است . اولین اعزام استاد برای فرصت مطالعاتی که قبلا نبوده است. قبلا دفتر دستک بوده و دوستان خودشان مسافرت می رفتند من اولین کاری که کردم لیستی که باری سفر آوردند اسم خودم را خط زدم گفتم نه خارج نرفته ام من نه این که من مدیر، ماندنی هستم. من اعتقاد دارم زمانی که سال 80 تا 83 دفتر استاندارد سازی زمان وزارت آقای حاجی و آقای خاتمی ریاست دفتر دست من بود سفرهای خارجی می آمد سه سال من اسمم را خط می زدم.

 

صدای معلم :

مسافرت فنلاند را می گویید که همه می گفتند پارتی بازی شده اسم ما نبوده ، آقای فلانی رفته ...

 

خنیفر :

قرآن می گوید : نسبت به چیزی یا کسی که آگاهی ندارد نباید اظهار نظر کند. شما را نمی گویم دوستان را می گویم. اولا این اعزام محدود است بعد شرط دارد که طرف هیات علمی باشد زبان بلد باشد . دوستان برای این که ما هم خوش باشیم اسم ما را دادند و من اسمم را خط زدم و یک پیشکسوت گذاشتم پیشکسوتی که این شرایط را داشته باشد.

 

صدای معلم :

ببخشید آقای پاک سرشت زبان را بلدند؟

 

خنیفر :

ایشان لیسانس زبان دارند و به آن مسلط هستند.

 

صدای معلم :

آقای طاهری نیا هم زبان بلدند؟

 

خنیفر :

بله دو زبان را بلدند.

 

صدای معلم :

خانم شراره سرسرابی نیز زبان بلدند ؟

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

خنیفر :

بله دکترای زبان شناسی دارند. ما اینها را رعایت کردیم. پیشکسوت هم هستند ، امتیاز علمی شان بالاست سوابق تدریس بالاست. اگر بخواهید یکی را اعزام کنید که یکی دیگر برود امکان رفتن را داشته باشد بالاخره معترض هست این احتمال وجود دارد. ما خارج که می رفتیم با مقاله مان می رفتیم کسی چیزی نمی گفت. هر کس مقاله داشت می توانست برود. من وقتی وارد دانشگاه تهران شدم و گفتم سر سه سال استادیار می شوم  بعد دانشیار و بعد سر چهار سال می شوم استاد تمام و همین طور هم شد. گفتم نرخ این را می خواهم بشکنم چون به ما گفتند سابقه آموزش و پرورش دارید مثلا نروید دانشگاه تهران بعد سی سال و استاد یار نشوید ، ما در هفت سال استاد تمام شدیم. شدنی است ولی بعضی اوقات نه امکان دارد این بماند دیگری برود معترض هست.

 

صدای معلم :

یعنی اطلاع رسانی عمومی نشده این سفر ؟

 

خنیفر :

چرا آقای نظری اطلاع رسانی کردند. شرایط دارد هر کسی شاملش بشود می رود. امتیاز باید داشته باشد ، سوابق تدریس و سوابق پژوهش و زبان. چون برود آنجا و بنشیند مترجمی نیست و هزینه ها بالا رفته و نمی توان مترجم گرفت. بعد بحث آیسسکو است .ارتباطات خوبی با بعضی از سفارت خانه ها برای گرفتن کتاب درسی برقرار کردیم که انشاءالله این کار انجام بشود  بعد علنی می شود و تقریبا در این چهارده ماه با این فعالیت هایی که شد احیا شد این دفتر و خصوصا اخیرا که ما جزء این 52 کشور شدیم. آیسسکو اسم یک دانشگاه دولتی خیلی معتبر را خط زدند که من اسمش را نمی برم ولی دانشگاه ما را قبول کردند و در آیسسکو عضو شدیم و این گزارشی است از مدارس خارج از کشور که از آقای کریمی می توانید بگیرید و با آقای نظری هم می توانید مصاحبه بکنید ، روی بحث اعزام ها و شرایط اعزام ها در آیسسکو و بحث یونسکو و ارتباطاتی که داریم و فعالیت های که انجام شده است.

 

صدای معلم :

آیا دانشگاه فرهنگیان در مسیر تربیت " معلم حرفه ای " حرکت می کند ؟

در زمان مدیریت آقای مهرمحمدی قرار بود معاون پژوهشی دانشگاه فرهنگیان طی یک پروژه عملکرد فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان را با معلمانی که از مسیرهای دیگر وارد شده اند مورد ارزیابی و پایش از نظر کنترل کیفیت قرار دهد .

آیا کاری در این زمینه انجام شده است ؟

 

خنیفر :

یک پروژه در حال انجام شدن است در دانشگاه تهران در مقایسه بین فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و ورودی ماده 28.

 

صدای معلم :

منظورتان پایان نامه است ؟

ما در مورد " برنامه " صحبت می کنیم !

پاسخ های حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان به پرسش های صریح صدای معلم

خنیفر :

ولی در سال آینده به محض این که بودجه پژوهش تامین تخصیص پیدا کند یکی از اولویت های ما همین است یعنی پایش سی و یک استان است. ما پایش یک استان را انجام نمی دهیم جنرال بکنیم قرار است کل سی و یک استان را پایش بکنیم که با یک نمونه معتبر یعنی برنامه ها اعتبار و روایی لازم را داشته باشد این در برنامه کاری ما است. عملی هم می خواهیم وارد بشویم. اولین بار است که دکتر پاک سرشت در فنی و حرفه ای معاون وزیر وارد شدم ، تقریبا هفتصد و هفتاد مرکز فنی و حرفه ای در کل کشور داریم اگر بتوانیم این تفاهم نامه را انشاءالله به سرانجام برسانیم که بعد از عید قرار شد انجام بشود. ما یک شعاری داریم ، هر دانشجو معلم یک مهارت است. ما نود و هشت مرکز پردیس داریم آنها هفتصد و هفتاد مرکز. بعضی از امکانات آنها چهار برابر پردیس ماست. دستگاه سین جی دارد یا رشته مکاتونیک دارد. من چون در این فضا کار کردم قرار شده در مراکز جوار مراکز فنی و حرفه ای یا حتی در آن شهر دانشجویانمان را با یک حرفه یا دو حرفه که بعضی از حرفه ها را یک ماهه یاد می گیرند بعضی دو ماه و حتی بعضی دو روزه آن حرفه را یاد می گیرند. ما در صدد هستیم این کار را بکنیم فقط کمی فارغ بشویم از این بحث بودجه . من روز اول که وارد شدم زمستان 96 بود. من هر چیزی را در دفتر یادداشت می کنم. من چهل و شش چالش در این دانشگاه دارم که یکی یکی آنها را حل می کنم. اولین آن هیات علمی است. بعد جذب، بعد ظرفیت، بعد دغدغه 45 درصد است و غیره، همین طور روی آن کار کردم و منظم آمدم. اگر چیزی می گویم سعی کردم سند و آمار دقیق داشته باشم می گویم این است یا من به جواب نرسیدم یا جواب ندارد.

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش دوم

بخش اول

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنچم

پنج شنبه, 23 اسفند 1397 ساعت 22:47 خوانده شده: 155 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
معلم 1397/12/24 - 08:47
اون سه نفر که برای فرصت مطالعاتی نام بردید روش کار کنید ببینید به کجاها وصلند و فک و فامیل کیا هستند ضمنا همینطوری که دیمی نمیشه گفت فلانی لیسانس زبان داره و زبان میدونه ... خنده داره! باید مدرک ارائه بدی بگی همون سال امتحان تافل یا آیلتس دادند فلان نمره را گرفته ... بین تمام اساتیداین سه نفر بالاترین نمره آیلتس را گرفتند. این توجیهات برای اعزام اون سه نفر برای عوام بدرد می خوره اما برای اساتید اون دانشگاه قابل قبول نیست.
سوژه خوبیه از اساتید هم سوال کنید که پارتی بازی شده یا نه ...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور