چاپ کردن این صفحه

پرسش های صریح مدیر صدای معلم از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری معاونان وزیر آموزش و پرورش و رؤسای سازمان‌ها ( 1 ) :

علی عسکری : مطالبات صنفی یک مطالبه معقول انسانی است. ما هم در جایگاه آنها باشیم مطالبه را خواهیم داشت. ما همیشه باید آن طرف میز را ببینیم

گروه گزارش/

چهارشنبه 22 اسفند ماه نشست خبری معاونان  وزیر  آموزش و پرورش و رؤسای سازمان‌ها در اردوگاه منظریه تهران ( شهید باهنر ) – سالن شهید فهمیده برگزار گردید .

این نشست خبری به صورت پرسش و پاسخ میان مسئولان وزارت آموزش و پرورش و خبرنگاران برگزار گردید .

در این نشست صدای معلم گفت و گویی را با « علی عسکری » معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در مورد  تحصن ( اعتصاب معلمان ) ، فعال شدن هیات های تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش و غلبه فرهنگ امنیتی بر امنیت فرهنگی در وزارت سید محمد بطحایی انجام داد .

بخش نخست این گفت و گو را می خوانیم .

تحصن و اعتصاب معلمان و پرسش های صریح مدیر صدای معلم از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری معاونان وزیر آموزش و پرورش و رؤسای سازمان‌ها

صدای معلم :

در ماه های  گذشته برای برخی از فرهنگیان و فعالان صنفی معلمان از سوی هیات های تخلفات اداری برگ ابلاغ اتهام صادر گردیده است .

 

عسکری :

آیا شما مستندشان را دارید ؟

 

صدای معلم :

بله . همین جا و در صفحه لپ تاپ به شما نشان می دهم .

بر اساس اخبار رسیده ؛ تاکنون این ابلاغیه ها در تعدادی از استان ها مانند خراسان رضوی و خراسان شمالی برای این معلمان صادر گردیده است .

موارد اتهامی عمدتا شامل : " شرکت در تحصن " ، " تجمع " ، " ترک محل خدمت " و برخی موارد سیاسی بوده است .

استناد هیات های تخلفات اداری به موادی مانند بند 33  ، بند 29 و بند 1 از ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات اداری بوده است .

نکته قابل تامل این است که این هیات ها مصادیق سیاسی را از  فعالیت معلم متهم از طریق نوشتن متن در فضای مجازی اخذ کرده اند .

بند 1 از ماده 8 قانون مربوطه اشعار می دارد :

" اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی یا اداری . "

این گونه موارد ناظر بر فعالیت و رفتار فرد شاغل در محیط کار است و به نظر می رسد هیات های تخلفات اداری از این قانون " تفسیر موسع "  و یا حداکثری داشته و گویا قرار است معلمان را در  همه جا مورد نظارت و کنترل قرار دهند .

آیا این هیات ها فرضا خود را " پلیس فضای مجازی " فرض کرده اند ؟

تحصن و اعتصاب معلمان و پرسش های صریح مدیر صدای معلم از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری معاونان وزیر آموزش و پرورش و رؤسای سازمان‌ها

عسکری :

 من یک دیداری با شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان تهران داشتم. تیتر خبر را هم رسانه ها این گونه انتخاب کردند و این خبر در خروجی معاونت حقوقی و پارلمانی هم هست و گفتم که ما مطالبات صنفی معلمان و عزیزان مان را نه سیاسی می دانیم نه امنیتی و توضیح دادم در عین حال نگاه پلیسی بر موضوع و مسئله نداریم.

 در چهارچوب همان موارد تخلفات اداری این موارد تخلف عمدتا از شهرستان استان هم سوال می شود. مثلا برای یک موردی شهر فیروزه که یکی از شهرهای نیشابور است مستقل شده و شده فیروزه. به رئیس آنجا زنگ زدم برای کسی که به نوعی ترک خدمت داشته است. توضیح دادم که این ترک خدمت بیشتر از بیست روز است چون اگر بیشتر از بیست روز باشد این حق را دارند که پیگیری نمایند یا کمتر. اگر بیشتر از بیست روز است لطفا پیگیری نمایید ببینید دلایلش چه بوده است. ممکن است یک اتفاق نادر در زندگی اش پیش آمده است که طرف را کلا کلافه کرده از این که سر خدمت بیاید ولی در عین حال قانون تخلفات اداری یک قانون متقن و مصوبی هست که در چهارچوب آن قانون به هیئت ها اعم از هیئت های بدوی و تجدید نظر رسیدگی صورت می گیرد. گاهی هم می شود در هیئت های بدوی موردی رای صادر می شود تجدید نظر این را نقض می کند به نفع فرد متخلف از نظر قانونی قضیه را جمع می کند. یک مسئله ای که من پی جو هستم و انشاءالله از خدا هم کمک می خواهم با کمک ریاست جمهوری، معاونت حقوقی انشاءالله این را تبدیل به قانون بکنیم این است که تجمعات صنفی در کشور ما به جهت این که قانون شفاف و جامع مصوبی در این رابطه وجود ندارد گاها بعضی ها سیاسی جلوه می دهند.

 

صدای معلم :

ماده 27 قانون اساسی چه می گوید؟

 

عسکری :

قانون اساسی می گوید و در آن شکی نیست. تجمعات آزادند مگر مخل .... . کلمه "مگر" در اینجا کار را خراب می کند.

 

صدای معلم :

"مگر" آن را باید هیئت های تخلفات تفسیر بکنند؟

 

عسکری :

مگرش را باید قانون گذار تفسیر بکند. اگر شما در قانون احزاب دقت بکنید خیلی قانون رفته و شسته و منقهی است. ما پیشنهادمان این بوده و خود من هم معاونت ریاست جمهوری رفتم با آقای دکتر گرجی که از دوستان و اساتید خوبمان است و از بهترین چهره های دانشگاه شهید بهشتی هستند ، ما با ایشان پی جویی می کنیم که در قالب قانون احزاب تجمعات صنفی و مطالبات صنفی هم به نوعی یک قانونی برای آن وضع بشود که و اصلاح صورت بگیرد چون بخواهید یا نخواهید این تجمعات را اگر خود این بزرگواران عزیز هم نخواسته باشند سیاسی بکنند یک جریان هایی از بیرون آن را سیاسی می کنند.

من این تجمعات را در حوزه صف و ستاد به نحوی سعی می کردم مدیریت بکنم حتی از ناحیه نمایندگان ببینیم این یک مطالبه صنفی است که اگر جلوی مجلس می آیند یا برای مطالبه حقوقشان و عزیزانی که در خارج معلم بودند و در بحث حقوقی شان اعتراضی داشتند اینها مطالبه صنفی و مطلوب و سازگار با نظام و کشور و انقلاب و مشی و مرام خودمان تلقی بشود و پاسخگویی داشته باشیم. ولی من این را هم رد نمی کنم که ممکن است در یک هیئتی یک چنین تلقی و برداشت موسعی که شما اشاره کردید وجود داشته باشد که اگر مواردش را شما بگویید یا خود طرف مراجعه بکند ما از جایگاه قانونی خودمان به آن رسیدگی می کنیم.

 

صدای معلم :

آقای سپهری از استان خراسان در فضای مجازی مطالبی نوشته در انتقاد از نظام . می خواهیم بدانیم در هیئت های تخلف اداری بر طبق آن  قانون باید در محیط کار و در محیط مدرسه جرم رخ داده باشد .

 

عسکری :

اگر اخلال در محیط کار و مدرسه باشد یا به نوعی در چهارچوب ساز و کار مدرسه و محیط و آموزش نباشد که به تعبیر جناب آقای وزیر، تعبیر به " بدآموزی " کرده بود بد آموزی داشته باشد برای دانش آموز و مجموعه خوب علی القاعده به گونه ای از او سوال می کنند.

 

صدای معلم :

شما فکر می کنید به قول آقای بطحایی اگر فرضا  بدآموزی داشته و حرکتی تحصنی معلمان این بدآموزی را هم داشته باشد چاره اش این است که شما معلمان را به هیئت های تخلفات بکشانید و پرونده سازی بکنید؟ یا این بدآموزی باید از طریق روش های درست تربیتی و پاسخگویی اصلاح بشود؟

تحصن و اعتصاب معلمان و پرسش های صریح مدیر صدای معلم از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری معاونان وزیر آموزش و پرورش و رؤسای سازمان‌ها

عسکری :

برداشت من این است که ما خیلی حداقلی این موضوع را دیدیم. مثلا آمار کشوری را داریم .

 بر اساس آن آمار کشوری شاید در یک شهرستانی که من هم آن آقای سپهری را می شناسم .

 

صدای معلم :

جاهای دیگر هم هستند . آقای جعفر ابراهیمی ، آقای رمضان پور ، آقای رمضان زاده و...

 

عسکری :

 اینها بعضی هایشان به من مراجعه کردند و نامه شان را پی نویسی کردم به آقای امیدی مدیر کل تخلفات که آدم دلسوز و جانبازی هم هست ایشان را مامور کردم به این که خدای ناکرده ظلمی در حقشان صورت نگیرد. ولی کلی به خدمت شما بگویم که مطالبات صنفی یک مطالبه معقول انسانی است. ما هم در جایگاه آنها باشیم مطالبه را خواهیم داشت. ما همیشه باید آن طرف میز را ببینیم.

صدای معلم :

در زمان آقای فانی که وزیر بودند و آقای دانش آشتیانی کمتر، معلمان تجمع کردند تحصن کردند اعتراض کردند ولی تا جایی که من می دانم برای این معلمان در زمان وزارت آن آقایان پرونده ای تشکیل نشد اما در زمان وزارت آقای بطحایی پرونده تشکیل می شود ، پرونده سازی می کنند. مسئول مستقیم آن هم شما هستید !

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

چهارشنبه, 29 اسفند 1397 15:11 خوانده شده: 651 دفعه

در همین زمینه بخوانید: